PDA

Επιστροφή στο Forum : To πλύσιμο των 8.000 λιρών



Κωνσταντίνος
13-03-12, 22:46
Η παρακάτω ιστορία είναι ένα τέλειο παράδειγμα για το αν το ταλέντο και η δουλειά πρέπει να πληρώνονται αδρά ή αν κάποιοι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη έχουν παραπάνω λεφτά από ότι χρειάζεται. Όπως το πάρει κανείς…
Με αυτά στο μυαλό, σας παρουσιάζουμε τον πολύ έξυπνο και ταλαντούχο κύριο Gurcharn Sahota ό οποίος ηγείται ενός καθαριστηρίου στην Αγγλία το οποίο έχει την τιμή να πλένει τα ακριβότερα αυτοκίνητα στον πλανήτη. Η καριέρα του ξεκίνησε όταν μικρός, έβγαινε βόλτα στη γειτονιά και έπλενε όλα τα αυτοκίνητα των γειτόνων δωρεάν, ξανά και ξανά. Οι γονείς του δεν μπορούσαν να του ξεκολλήσουν τον κουβά και το σφουγγάρι από το χέρι μιας και ο μικρός Gurcharn έλεγε πως λάτρευε να το κάνει. Αργότερα σπούδασε λογιστική, αλλά το πάθος του τον οδήγησε ξανά πίσω στον κουβά και το σφουγγάρι.
Εδώ και πέντε περίπου χρόνια δεν προλαβαίνει να είναι και πολύ στο μαγαζί του, το οποίο παρεμπίπτοντος είναι το γκαράζ του πατρικού του, μιας και πλούσιοι ανά τον κόσμο τον ταξιδεύουν στις επαύλεις και τα γκαράζ τους για να τους πλύνει τα αμάξια. Εδώ λογικά θα αναρωτηθείτε, μα τι είναι αυτό που κάνει αυτόν τον άγγλο με το άθλιο όνομα τόσο περιζήτητο; Η απάντηση είναι πως προτού παρουσιάσει τελειωμένο το αυτοκίνητο στον τυχερό ιδιοκτήτη του, αφιερώνει έως και 250 ώρες για να το καθαρίσει!
Στα «καθαριστικά» ταξίδια του έχει πάντα μαζί του, ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, εκατό περίπου καθαριστικά υγρά και ένα βαζάκι με κερί αξίας περίπου
10,000 ευρώ.
Ας περάσουμε όμως στο σημείο που όλοι περιμένετε. Ο Gurcharn Sahota χρεώνει 7.200 λίρες για ένα καθάρισμα «μέσα-έξω» κι εδώ είναι ακριβώς το πρόβλημά που αναφέραμε στην εισαγωγή… ΅Oλα τα αυτοκίνητα που φροντίζει κοστίζουν πάνω από 200,000 ευρώ και οι ημίτρελοι ιδιοκτήτες τους θέλουν το καλύτερο για τα μεταλλικά μωρά τους, οπότε συγκριτικά το υπέρογκο ποσό του πλυσίματος δεν ακούγεται και τόσο άσχημο…
Το γκαράζ των γονιών του έχει μεταμορφωθεί σε F1 paddock με ειδικά πλακάκια, που βοηθούν στο να φαίνονται μικροσκοπικά σωματίδια σκόνης, σε πάτωμα και τοίχους.
Μετά από πολλές ώρες πλυσίματος και γυαλίσματος τα ινία παίρνει το ειδικό μικροσκόπιο (χρησιμοποιείται από ιατροδικαστές για περιπτώσεις εγκλημάτων) που απεικονίζει σε οθόνη υπολογιστή ασύλληπτα μικρές γρατσουνιές, αλλά και σκόνη που είναι αδύνατο να φανεί με γυμνό μάτι. Όταν τις ανακαλύψει τις γεμίζει με ειδικές αλοιφές και gel και ξεκινάει πάλι από την αρχή! Ο σχολαστικός Gurcharn δεν αφήνει ποτέ από τα χέρια του ένα αυτοκίνητο, αν δεν καθαρίσει κάθε εξάρτημά του με 5 διαφορετικές μεθόδους.
ΚαθΆ όλη τη διάρκεια του κερώματος ο Gurcharn Sahota ελέγχει συνέχεια το πάχος του στρώματος βαφής-κεριού με υπερήχους και κάνει μικροδιορθώσεις ώστε το τελικό στρώμα κεριού που θα προστατεύει το αυτοκίνητο να είναι παντού ισόπαχο.
Ο ίδιος βέβαια οδηγεί ένα σαράβαλο VW Golf δεκαπενταετίας, προφανώς λόγω επαγγελματικής διαστροφής.


https://www.youtube.com/watch?v=U2sbh54_g2c


























υ.γ Πόσο θα ήθελα, μόλις τελειώσει ένα πλύσιμο, να χέσω πάνω στο καπό...


























υ.γ2 Το μετάνοιωσα. Δεν πρέπει να είμαι κανίβαλος. Πρέπει να είμαι πάρα πολύ κανίβαλος. Θέλω να χέσω και μέσα στο σαλόνι !

stef
13-03-12, 22:52
Εγώ το παλικάρι το παραδέχομαι
ΜΑΓΚΙΑ του κάνει και χρεώνει, αφού έχει βρει τα θύματα
Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς να το κάναμε και σε ένα μήνα να βγάζαμε 3*7,200 το μήνα...
Για το αν αξίζει η όχι είναι δικό του θέμα και θέμα αυτών που τα πληρώνουν...
Περί ορέξεως...

steliosm46
13-03-12, 23:01
ο τύπος έχει κάνει φοβερή επένδυση..τα παίρνει απ τους λεφτάδες..καλά κάνει μπράβο του! συνήθως αυτοί οι λεφτάδες τέτοια θέλουν να ξοδεύουν αβέρτα σε τέτοιου είδους πράγματα..

σε όλα γενικά... όπως είναι το πλύσιμο των 7.500 χιλιάδων έτσι είναι και το γεύμα των 5 χιλιάδων και το ντύσιμο των χιλιάδων και όλα των χιλιάδων!!

έτσι είναι όταν έχει τόσα λεφτά που πραγματικά δεν ξέρεις με τι τρόπο να τα φας..κάνεις τέτοια..

και αυτό κάποιοι άνθρωποι-επαγγελματίες τέτοιου είδους το εκμεταλεύονται και καλά κάνουν και μπράβο τους που τα βγάζουν χοντρά με το ταλέντο τους!!

εδώ στην ελλάδα και ταλέντο να έχεις δεν μπορείς να κάνεις πραγματικά τίποτα!! μα τίποτα..μια επένδυση να θες να κάνεις θα σε φάει η γραφειοκρατία και τα όλα μπατάκια του κερατά!!

Driver M
14-03-12, 00:32
O συγκεκριμένος είναι όλο μόστρα και τεχνολογία και τα παίρνει από τους άσχετους.

Από τη μια, εδώ τους τα παίρνουν άλλοι κι άλλοι (όταν μερικοί κάτοχοι σκάνε 20+ χιλιάρικα για ζάντες, γιατί να μη χρεώσει κι αυτός τα κέρατά του που τους το κάνει γυαλί) οπότε την ίδια τακτική ακολουθεί κι αυτός.
Από την άλλη όμως, είναι γελοίο να χρεώνεις τέτοια ποσά για detailing, ό,τι δουλειά και να κάνεις στο αμάξι, ό,τι υλικά και να χρησιμοποιείς.

Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν είναι θέμα ταλέντου η παραπάνω περίπτωση.
Υπάρχουν ακόμα καλύτεροι detailers (χωρίς όλα αυτά τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια ίσως, που στο μεγαλύτερο βαθμό τα περισσότερα είναι περιττά βέβαια) που δεν χρεώνουν ούτε το 1/3.
Απλά ορισμένα κορόιδα αν δεν τα σκάσουν νομίζουν πως δεν γίνεται σωστή δουλειά κι έτσι αποκτούν όνομα επαγγελματίες σαν κι αυτόν.

Stunt Mike
14-03-12, 00:57
Στην Ελλαδα ο τυπακος θα'μπαινε φυλακη για αισχροκερδεια.......αν δεν εριχνε και κανα φραγκο σε προστασια! ;)

stamatis m3 e30
14-03-12, 08:45
monsta παρε μικροσκοπιο και ξεκινα να χρεωνεις!!!! ολο κατι πορσε βλεπω στο μαγαζι σου!!!!:thumbsup:

super duper
14-03-12, 08:54
κατι μου λεει οτι ο τυπος λεγεται ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ και εχει ρίζες ελληνικες.
καλο εεεε!

gnx
14-03-12, 09:10
Αντε ρε με το Πάκι...Εμείς εχουμε νίγκα...ακου 8000 λίρες!

skandalis447
14-03-12, 09:42
Φαντασου να το πλυνεις και να αρχισει να βρεχει...η να πεσεις πισω απο φορτηγο με χωμα...η φρεσκοστρωμενη ασφαλτο σε δρομο...η να παρκαρεις και να ξεσκιστουν στο χεσιμο διαφορα πετουμενα...αστα...

Monsta
14-03-12, 10:05
Καλά ρε πιαδιά μη βαράτε τον άνθρωπο. Στα 8Κ περιλαμβάνεται και το κέρωμα, το δείχνει στο βιντ. Ευκαιρία !!!

tzanis320si
14-03-12, 10:12
Δεν δειχνει το πλυσημο ομως γιατι ειναι ακαταλληλο....3 γκομενες 2μετρες το κανουνε με τις βυζουμες τους...και τα κολομερια εξω....:th_Laie_67-1:

nik200
14-03-12, 10:36
ναι το ποσο ειναι εξωφρενικο..για ενα καθαρισμα αυτοκινητου..και ας το χει κανει επιστημη ο ανθρωπος...αλλα..

αν πραγματι ξοδευει 250 ωρες..για το καθε αμαξι για καντε μια διαιρεση 8000/250=32 ευρω την ωρα....32 ευρω την ωρα δεν ειναι και κανα τραγικο ποσο..αρα ειναι πολλα τα λεφτα για την δουλεια που "παταει"???εδω πας σε ενα πλυντηριο με βουρτσες (που το ξεσκιζουν το χρωμα) και πακιστανια-μαυρους-αλβανους για το μεσα..και δινεις 10-15 ευρω (για κανα 20λεπτο)...αρα τα 30 την ωρα ειναι πολλα??καλα κανει λοιπον και ζηταει τοσα..γιατι απευθυνεται σε ενα κοινο που και μπορει να τα δωσει και να εκτιμησει στα "μωρα" τους την δουλεια του..μπραβο του λοιπον...

tzanis320si
14-03-12, 10:46
ναι το ποσο ειναι εξωφρενικο..για ενα καθαρισμα αυτοκινητου..και ας το χει κανει επιστημη ο ανθρωπος...αλλα..

αν πραγματι ξοδευει 250 ωρες..για το καθε αμαξι για καντε μια διαιρεση 8000/250=32 ευρω την ωρα....32 ευρω την ωρα δεν ειναι και κανα τραγικο ποσο..αρα ειναι πολλα τα λεφτα για την δουλεια που "παταει"???εδω πας σε ενα πλυντηριο με βουρτσες (που το ξεσκιζουν το χρωμα) και πακιστανια-μαυρους-αλβανους για το μεσα..και δινεις 10-15 ευρω (για κανα 20λεπτο)...αρα τα 30 την ωρα ειναι πολλα??καλα κανει λοιπον και ζηταει τοσα..γιατι απευθυνεται σε ενα κοινο που και μπορει να τα δωσει και να εκτιμησει στα "μωρα" τους την δουλεια του..μπραβο του λοιπον...

Ναι αλλα με τα λεφτα απο ενα γυαλισμα δικο του μπορεις να κανεις καπου 4 ολικα βαψιματα στο αμαξι....

nik200
14-03-12, 10:53
Ναι αλλα με τα λεφτα απο ενα γυαλισμα δικο του μπορεις να κανεις καπου 4 ολικα βαψιματα στο αμαξι....

4 ολικα βαψιματα..σε εναν καλο της γειτονιας..γιατι αν πας στην lamborgini μεσα θα σου ζητησουν 10χιλ...για το εργοστασιακο βαψιμο που θα ειναι και 10 φορες καλυτερο απο τον καθενα!!

δεν αντιλεγω...ναι ειναι εξωφρενικο το ποσο για πλυσιμο-γυαλισμα..αλλα αν εχεις δωσει 300χιλ για αμαξι...στα 8-10 θα κολλησεις?????παιζει σε αλλη γκαμα πελατων ο τυπος...

super duper
14-03-12, 10:57
βρε ελληνικο ειναι το διαμονιο!!!

3M_alexandros
14-03-12, 14:04
Για να βλογίσουμε και τα γένια μας, τα υλικά που χρησιμοποιεί στο γυάλισμα είναι 3Μ!!!!

850CSI
14-03-12, 14:21
τα θυματα ΕΙΝΑΙ θυματα χωρις αυτα δεν θα μπορουσαν να επιβιωσουν μερικοι
ασχετα το ποσα λεφτα εχουν

Driver M
14-03-12, 15:15
ναι το ποσο ειναι εξωφρενικο..για ενα καθαρισμα αυτοκινητου..και ας το χει κανει επιστημη ο ανθρωπος...αλλα..

αν πραγματι ξοδευει 250 ωρες..για το καθε αμαξι για καντε μια διαιρεση 8000/250=32 ευρω την ωρα....32 ευρω την ωρα δεν ειναι και κανα τραγικο ποσο..αρα ειναι πολλα τα λεφτα για την δουλεια που "παταει"???εδω πας σε ενα πλυντηριο με βουρτσες (που το ξεσκιζουν το χρωμα) και πακιστανια-μαυρους-αλβανους για το μεσα..και δινεις 10-15 ευρω (για κανα 20λεπτο)...αρα τα 30 την ωρα ειναι πολλα??καλα κανει λοιπον και ζηταει τοσα..γιατι απευθυνεται σε ενα κοινο που και μπορει να τα δωσει και να εκτιμησει στα "μωρα" τους την δουλεια του..μπραβο του λοιπον...
Φίλε μου, 250 ώρες δεν θέλει το αμάξι καλά καλά για να κατασκευαστεί, όχι για να πλυθεί, να γυαλιστεί και να κερωθεί.
Άντε να θέλει για όλα αυτά στη χειρότερη 30-40 ώρες (που και πάλι είναι ΠΟΛΥΣ χρόνος).
Μπορώ κι εγώ να πω πως για ένα πλύσιμο θέλω 20 ώρες και να ζητήσω 200 ευρώ (10 ευρώ την ώρα δηλαδή) και να έχω τελειώσει στη 1 ώρα. Ό,τι θέλει ο καθένας μπορεί να πει.

Ο τύπος όπως ξανάγραψα είναι απάτη για τα λεφτά που ζητάει και σε καμία περίπτωση δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους detailers του πλανήτη.
Από εκεί και πέρα, όπως λέει και ο μυδραλιοβόλος τιμωρός Γιώργης, αυτοί που πληρώνουν τέτοια ποσά είναι θύματα, όσα χρήματα και να'χουν.

Christos 330
14-03-12, 15:30
Εχουμε ενα jcb που καθεται καμια 8 χρονια αν το κανει λαμπαδα οπως την lampo οσο

το πουλησω τα μισα δικα του !!!

nik200
15-03-12, 08:46
Φίλε μου, 250 ώρες δεν θέλει το αμάξι καλά καλά για να κατασκευαστεί, όχι για να πλυθεί, να γυαλιστεί και να κερωθεί.
Άντε να θέλει για όλα αυτά στη χειρότερη 30-40 ώρες (που και πάλι είναι ΠΟΛΥΣ χρόνος).
Μπορώ κι εγώ να πω πως για ένα πλύσιμο θέλω 20 ώρες και να ζητήσω 200 ευρώ (10 ευρώ την ώρα δηλαδή) και να έχω τελειώσει στη 1 ώρα. Ό,τι θέλει ο καθένας μπορεί να πει.

Ο τύπος όπως ξανάγραψα είναι απάτη για τα λεφτά που ζητάει και σε καμία περίπτωση δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους detailers του πλανήτη.
Από εκεί και πέρα, όπως λέει και ο μυδραλιοβόλος τιμωρός Γιώργης, αυτοί που πληρώνουν τέτοια ποσά είναι θύματα, όσα χρήματα και να'χουν.

αγαπητε μου driver m, η σκεψη ειναι η ιδια..η εκφραση διαφερει..εγω λεω οτι ο "απατης" ειναι μαγκας γιατι προφανως αυτα που εγραψα παραπανω λεει στους πελατες του (χαριτολωγοντας περισσοτερο..ορισμενοι το επιασαν το χιουμορ μου)...ισως και να κανει κιολας..δεν ειμαι detailer..αλλα ουτε και εσυ..αρα δεν ξερεις ουτε και εσυ τι ακριβως κανει..και τωρα θα μου πεις..ρε νικολα με κοροιδευεις (γιατι ετσι μιλαω εγω με τους φιλους μου)???για ενα πλυσιμο-γυαλισμα θα ζηταει το "πακι" εκατομμυρια??και γω παλι χαριτολογωντας θα σου πω..ναι ειναι μαγκια αυτο που κανει..και αν μπορεις κανε και εσυ και εγω κατι τετοιο και "βγαλε λεφτα"..γιατι ταχα οι κορυφαιοι detailers καπως ετσι δεν ξεκινησαν????καπως ετσι δεν εφτιαξαν την επιχειρηση τους?το ονομα τους?αν αυτος κανει το κατι παραπανω δεν θα πρεπει να πληρωθει?

Z4 DCT
15-03-12, 08:54
Φίλε μου, 250 ώρες δεν θέλει το αμάξι καλά καλά για να κατασκευαστεί, όχι για να πλυθεί, να γυαλιστεί και να κερωθεί.
Άντε να θέλει για όλα αυτά στη χειρότερη 30-40 ώρες (που και πάλι είναι ΠΟΛΥΣ χρόνος).
Μπορώ κι εγώ να πω πως για ένα πλύσιμο θέλω 20 ώρες και να ζητήσω 200 ευρώ (10 ευρώ την ώρα δηλαδή) και να έχω τελειώσει στη 1 ώρα. Ό,τι θέλει ο καθένας μπορεί να πει.

Ο τύπος όπως ξανάγραψα είναι απάτη για τα λεφτά που ζητάει και σε καμία περίπτωση δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους detailers του πλανήτη.
Από εκεί και πέρα, όπως λέει και ο μυδραλιοβόλος τιμωρός Γιώργης, αυτοί που πληρώνουν τέτοια ποσά είναι θύματα, όσα χρήματα και να'χουν.



Αρη....ελεύθερη αγορα......εγώ κάνω την Χ δουλειά και ζητάω τα Ψ λεφτά.....προφανώς απευθύνομαι σε φραγκατο κοινό.......οκ.......αλλα ειναι ελεύθερη αγορά.., το οτι εμείς δεν έχουμε αυτο τον όγκο χρημάτων δεν σημαίνει οτι δεν τα εχει κάποιος άλλος και δεν μπορεί να τα διαθέσει....
Αυτός κοστολογεί τόσο την δουλειά του....εγω το εκτιμώ και πληρώνω, κάποιος άλλος οχι...thumb


Υπάρχουν άνθρωποι που για σκ παραγγέλνουν 120000ε σαμπάνια, μαζι με τις ρωσιδες....., θα σκεφτούν τα 8000 για να πλύνει κάποιος το μωρό τους>???......καπιταλισμός στα ακρα...:original::original:

Monsta
15-03-12, 10:24
Ναι αλλα με τα λεφτα απο ενα γυαλισμα δικο του μπορεις να κανεις καπου 4 ολικα βαψιματα στο αμαξι....


Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ θες να κάνεις βάψιμο στο Lambo.

Monsta
15-03-12, 10:27
Επίσης αν κάθε φορά που πλένει πρέπει να κάνει και κέρωμα, ή τα υλικά του είναι ΜΑΠΑ, ή το δούλεμα πάει σύννεφο.


Πάντως όοοοτι κι αν κάνει, μαγκιά του και μπράβο του που έχει καταφέρει να βρει το κοινό που του τα σκάει απλόχερα.

Driver M
15-03-12, 13:20
αγαπητε μου driver m, η σκεψη ειναι η ιδια..η εκφραση διαφερει..εγω λεω οτι ο "απατης" ειναι μαγκας γιατι προφανως αυτα που εγραψα παραπανω λεει στους πελατες του (χαριτολωγοντας περισσοτερο..ορισμενοι το επιασαν το χιουμορ μου)...ισως και να κανει κιολας..δεν ειμαι detailer..αλλα ουτε και εσυ..αρα δεν ξερεις ουτε και εσυ τι ακριβως κανει..και τωρα θα μου πεις..ρε νικολα με κοροιδευεις (γιατι ετσι μιλαω εγω με τους φιλους μου)???για ενα πλυσιμο-γυαλισμα θα ζηταει το "πακι" εκατομμυρια??και γω παλι χαριτολογωντας θα σου πω..ναι ειναι μαγκια αυτο που κανει..και αν μπορεις κανε και εσυ και εγω κατι τετοιο και "βγαλε λεφτα"..γιατι ταχα οι κορυφαιοι detailers καπως ετσι δεν ξεκινησαν????καπως ετσι δεν εφτιαξαν την επιχειρηση τους?το ονομα τους?αν αυτος κανει το κατι παραπανω δεν θα πρεπει να πληρωθει?
Φίλε Νικόλα, προφανώς και δεν είμαι detailer αλλά ασχολούμαι ερασιτεχνικά εδώ και μια 5ετία και όσο να'ναι, κάποια απλά πραγματάκια μπορώ να τα κρίνω.
Και θέλω να καταλήξω στο ότι ο εν λόγω κύριος ΔΕΝ κάνει κάτι παραπάνω από τους καλούς detailer.
Και μόνο που χρησιμοποιεί αλοιφές 3Μ (οι οποίες είναι μια χαρά, αλλά όχι top quality προϊόντα) φαίνεται ότι μιλάμε για κοροϊδία για τα λεφτά που ζητάει.
Καλά τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια, αλλά δεν είναι όλα αυτά απαραίτητα για ένα κορυφαίο detailing.


Αρη....ελεύθερη αγορα......εγώ κάνω την Χ δουλειά και ζητάω τα Ψ λεφτά.....προφανώς απευθύνομαι σε φραγκατο κοινό.......οκ.......αλλα ειναι ελεύθερη αγορά.., το οτι εμείς δεν έχουμε αυτο τον όγκο χρημάτων δεν σημαίνει οτι δεν τα εχει κάποιος άλλος και δεν μπορεί να τα διαθέσει....
Αυτός κοστολογεί τόσο την δουλειά του....εγω το εκτιμώ και πληρώνω, κάποιος άλλος οχι...thumb


Υπάρχουν άνθρωποι που για σκ παραγγέλνουν 120000ε σαμπάνια, μαζι με τις ρωσιδες....., θα σκεφτούν τα 8000 για να πλύνει κάποιος το μωρό τους>???......καπιταλισμός στα ακρα...:original::original:
Γιάννη, ουσιαστικά δε λέω κάτι αντίθετο.
Ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.

Αυτό δε σημαίνει πως όποιος δίνει στον άλλο ό,τι του ζητάει, χωρίς αυτό που του προσφέρεται να είναι εξίσου υψηλό, δεν είναι κορόιδο.
Το ότι είναι ζάπλουτοι όλοι αυτοί και τα 8 χιλιάρικα τους είναι ψίχουλα είναι προφανές.
Το ότι 8 χιλιάρικα για μια τέτοια δουλειά είναι παραπάνω από υπερβολικά, όπως και οι 250 ώρες που λέει ότι χρειάζεται (ούτε σε δημόσιο υπάλληλο να πήγαινες δεν θα έκανε τόσο, ακόμα κι αν κρατούσε φραπέ στο άλλο χέρι) είναι εξίσου προφανές.
Εξ ου και ο χαρακτηρισμός κορόιδα.