PDA

Επιστροφή στο Forum : F10 520i Vs 520d



bimmer-corfu
11-03-12, 21:34
Κυρίες και κύριοι,

ο κουμπάρος μου έχει τη δυνατότητα να πάρει F10 εταιρική. Τα καύσιμα δεν θα τα πληρώνει αυτός, το τονίζω γιατί είναι σημαντική παράμετρος.

Τι θα επιλέγατε εσείς?

bimmer-corfu
11-03-12, 21:37
αν πλήρωνα τα καύσιμα εγώ θα πήγαινα σε d αλλά τώρα...

strof
11-03-12, 21:39
Χωρις δευτερη σκεψη d.

PANOS-E60
11-03-12, 21:41
Γιά μένα δεν θα υπήρχε δίλημμα ... βενζίνη. Είναι τόσο κακόηχος ο ντίζελ (και στο F10) που αν δεν είχα θέμα κόστους καυσίμου, δεν θα με δελέαζε ούτε η παραπάνω ροπή, ούτε η παραπάνω αυτονομία.

Tsakirakos
11-03-12, 21:49
και να μην το πληρωνει το καυσιμο, θα ελεγα πετρελαιο... η ροπη του diesel θα ειναι απολαυση...

yansta
11-03-12, 21:50
D με τα χέρια κάτω.... :thumbsup:

VanVIC
11-03-12, 21:51
Πλέον η 5άρα διτίθεται και με τον 2-λίτρο turbo βενζίνης (δεν λέγεται 520)

Stamatis
11-03-12, 21:53
Ντήζελ γιατί κάνει πολύ ξεκούραστο ταξίδι σε πολύ χαμηλές στροφές και γιατί αν είναι αυτόματο,μέσα στην πόλη είναι απόλαυση να επιταχύνει μονίμως.

VanVIC
11-03-12, 21:55
Κι ο τουρμποστός 2-λιτρος βενζίνης με το νέο 8-άρι κιβώτιο να δείς τί κάνει ...

Stamatis
11-03-12, 21:57
Κι ο τουρμποστός 2-λιτρος βενζίνης με το νέο 8-άρι κιβώτιο να δείς τί κάνει ...
αυτός που λένε Χ28?
Οδήγησα ένα τέτοιο πριν κανα μήνα.
Πολύ καλό, εξαιρετικό αλλά απο τις τιμές που βλέπω..... μεγάλη διαφορά.

atha
11-03-12, 22:04
edo pantos 520 benzini den exo dei analogika einai sto 99% ta 520 d ,ta mona benzini f10 einai ta 535 kai ta m5 ,alla tipota . apo diesel kykloforoun sxedon ola

GiannisRob
11-03-12, 22:13
Καλός και χρυσός ο Ν20 (δίλιτρος τούρμπο βενζίνη) αλλά σε αυτό το αυτοκίνητο, και για αξιοπρεπείς επιδόσεις, το ντίζελ πιστεύω πως είναι καλύτερη επιλογή.

Ψηφίζω 520d

giannis_compact
11-03-12, 23:22
520d λεω και γω με κλειστα ματια.Πολλη ροπη....

Driver M
11-03-12, 23:32
520i, αφού η τουρμπίνα προσφέρει καλές επιδόσεις, ροπή και πιο σπορ λειτουργία απ'το d.

Αν μιλάγαμε για Ε60, Ε9Χ κλπ θα επέλεγα στάνταρ το diesel λόγω μεγάλης διαφοράς στις επιδόσεις και την κατανάλωση.
Για F10 όμως όπου έχουμε να κάνουμε με τούρμπο και χωρίς να υπάρχει θέμα κατανάλωσης, σίγουρα θα επέλεγα i.

stef
12-03-12, 00:02
520i με ροπή λόγω τουρμπίνας και καλύτερο στροφάρισμα

GTZ
12-03-12, 00:05
Δίλιτρος τούρμπο πετρελαιοκινητήρας η επιλογή μου.
Αυτονομία μεγαλύτερη,ησυχία στο ταξίδι,ροπή και ελαστικότητα ανώτερη.
Επιπλέον,βελτιώνεται και πολύ πιο εύκολα,για όσους έχουν και το μυαλό τους στο tuning...;)

PATSIMINI
12-03-12, 02:19
Λογικα επιλεγω βενζινη αφου κ με προφραμα ευκολα θα παρει τα πανω του...εχω δει βιντεο και η ροπη ναι μεν υπαρχει στο ντισελ αλλα πιο γτηγορο δεν ειναι!!!αν τ αμαξι ειναι γεματο με ατομα καθε φορα τοτε μινο ντιζελ διαφορετικα βενζινα

aristent
12-03-12, 07:00
Κυρίες και κύριοι,

ο κουμπάρος μου έχει τη δυνατότητα να πάρει F10 εταιρική. Τα καύσιμα δεν θα τα πληρώνει αυτός, το τονίζω γιατί είναι σημαντική παράμετρος.

Τι θα επιλέγατε εσείς?

Κατ'αρχην πες μας ποια εταιρια, αυτη την εποχη, δινει F10???:thumbsup:

πλακα κανω!!!thumb.... δεν χρειαζεται να μας πεις....αν και υποψιαζομαι φαρμακευτικη...αλλα τελος παντων.....

Ψηφισα βενζινη, με την προϋποθεση να παρει τον διτουρμπινο με τα 240 αλογα δηλ.528i,αφου ετσι κι αλλιως οι τιμη του 520d ειναι μονο κατα 2,250 ευρω μικροτερη.....

πηγη:https://www.bmw.gr/5series/sedan/2010/prices.html\

...εκτος εαν μιλαμε για την 520i με τα 184 αλογα,η οποια ειναι φθηνοτερη κατα 5,350 ευρω απο την 520d παλι με 184 αλογα......τοτε σαφως λογο καλυτερης ροπης και οχι λογο οικονομιας θα πρεπει να παρει την ντιζελ,που τουλαχιστον μεσα στο οχημα δεν ακουγεται σαν ταξι.thumb

bimmer-corfu
12-03-12, 07:36
Κατ'αρχην πες μας ποια εταιρια, αυτη την εποχη, δινει F10???:thumbsup:

πλακα κανω!!!thumb.... δεν χρειαζεται να μας πεις....αν και υποψιαζομαι φαρμακευτικη...αλλα τελος παντων.....

Ψηφισα βενζινη, με την προϋποθεση να παρει τον διτουρμπινο με τα 240 αλογα δηλ.528i,αφου ετσι κι αλλιως οι τιμη του 520d ειναι μονο κατα 2,250 ευρω μικροτερη.....

πηγη:https://www.bmw.gr/5series/sedan/2010/prices.html\

...εκτος εαν μιλαμε για την 520i με τα 184 αλογα,η οποια ειναι φθηνοτερη κατα 5,350 ευρω απο την 520d παλι με 184 αλογα......τοτε σαφως λογο καλυτερης ροπης και οχι λογο οικονομιας θα πρεπει να παρει την ντιζελ,που τουλαχιστον μεσα στο οχημα δεν ακουγεται σαν ταξι.thumb


δεν είναι φαρμακευτική!

YANNIS X1
12-03-12, 09:08
Diesel με τα χιλια !!!

ntinos
12-03-12, 10:03
Κυρίες και κύριοι,

ο κουμπάρος μου έχει τη δυνατότητα να πάρει F10 εταιρική. Τα καύσιμα δεν θα τα πληρώνει αυτός, το τονίζω γιατί είναι σημαντική παράμετρος.

Τι θα επιλέγατε εσείς?

Τι "τυπου" οδηγος ειναι και για τι χρηση κυριως το θελει ?

Ptboul
12-03-12, 10:41
Τι "τυπου" οδηγος ειναι και για τι χρηση κυριως το θελει ?

Αν κυκλοφορεί Κέρκυρα τότε μπιτζίνα.

Αλλά και πάλι αφού είναι τζάμπα ας πάρει μπιτζίνα.

Δεν χρειάζονται πολλές αναλύσεις. Η μπιτζίνα είναι μπιτζίνα._

bimmer-corfu
12-03-12, 12:27
Τι "τυπου" οδηγος ειναι και για τι χρηση κυριως το θελει ?

είναι γρήγορος, έχει κάνει και σε περιοδικά αυτοκινήτων αλλά τώρα δεν έχει πολλά στοιχεία επειδή είναι καινούρια μοντέλα και γι'αυτό έκανα το poll

Prevezanos
12-03-12, 13:16
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, η 520d είναι προφανής επιλογή...

Christos 330
12-03-12, 13:20
Μπραβο το diesel οπαδους . . .

Ptboul
12-03-12, 13:22
Μπραβο το diesel οπαδους . . .

Μάλλον έχουν στο μυαλό τους ότι θα το αγόραζαν από την τσέπη τους, για αυτό.

Driver M
12-03-12, 14:18
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, η 520d είναι προφανής επιλογή...
Εξήγησέ μας αν θες και τον λόγο.

Γιατί με παρόμοια ιπποδύναμη, διαφορά στη ροπή που σχεδόν ισοσκελίζεται με ένα πρόγραμμα κι όλα τα σπορ χαρακτηριστικά (ήχος, στροφάρισμα κλπ) που έχει η βενζίνη έναντι του diesel, μόνο προφανής επιλογή δε μου φαίνεται το δεύτερο.

Όταν μάλιστα πληρώνει άλλος τη βενζίνη, ειλικρινά δε μπορώ να βρω πλεονέκτημα του diesel.

Stamatis
12-03-12, 14:38
Εξήγησέ μας αν θες και τον λόγο.

Γιατί με παρόμοια ιπποδύναμη, διαφορά στη ροπή που σχεδόν ισοσκελίζεται με ένα πρόγραμμα κι όλα τα σπορ χαρακτηριστικά (ήχος, στροφάρισμα κλπ) που έχει η βενζίνη έναντι του diesel, μόνο προφανής επιλογή δε μου φαίνεται το δεύτερο.

Όταν μάλιστα πληρώνει άλλος τη βενζίνη, ειλικρινά δε μπορώ να βρω πλεονέκτημα του diesel.
χαμηλότεροι ρύποι, λιγότερα καυσαέρια, οικολογική συνείδηση.

strof
12-03-12, 14:49
Εξήγησέ μας αν θες και τον λόγο.

Γιατί με παρόμοια ιπποδύναμη, διαφορά στη ροπή που σχεδόν ισοσκελίζεται με ένα πρόγραμμα κι όλα τα σπορ χαρακτηριστικά (ήχος, στροφάρισμα κλπ) που έχει η βενζίνη έναντι του diesel, μόνο προφανής επιλογή δε μου φαίνεται το δεύτερο.

Όταν μάλιστα πληρώνει άλλος τη βενζίνη, ειλικρινά δε μπορώ να βρω πλεονέκτημα του diesel.

Οπως το ειπες, για να τα ισοσκελισεις πρεπει να ξηλωθεις για προγραμμα (σε ενα αυτοκινητο που δεν ειναι δικο σου).
Απο την αλλη αν βαλεις αυτο το προγραμμα στο diesel η διαφορα γινεται χαωδης. thumb

Driver M
12-03-12, 16:07
χαμηλότεροι ρύποι, λιγότερα καυσαέρια, οικολογική συνείδηση.
Αυτό το δέχομαι.
Αλλά μεταξύ μας, δε νομίζω πως αυτό είναι το πρώτο που απασχολεί το φίλο, τουλάχιστον εμένα δεν θα με απασχολούσε τόσο.
Δεν μιλάμε ανάμεσα σε hummer και prius όπου η διαφορά είναι χαώδης. Πόσο μάλλον όταν η bmw φημίζεται για τους καθαρούς κινητήρες της, είτε diesel είτε βενζίνης.

Οπως το ειπες, για να τα ισοσκελισεις πρεπει να ξηλωθεις για προγραμμα (σε ενα αυτοκινητο που δεν ειναι δικο σου).
Απο την αλλη αν βαλεις αυτο το προγραμμα στο diesel η διαφορα γινεται χαωδης. thumb
Δε νομίζω πως είναι κανα φοβερό ξήλωμα το πρόγραμμα.
Ιδίως όταν ο φίλος δεν πληρώνει τίποτε άλλο από την τσέπη του.
Υπόψιν, δε θεωρώ ότι είναι απαραίτητο το πρόγραμμα αφού έτσι κι αλλιώς η καινούρια 520i είναι δυνατή, απλά λέμε για να γίνει δυνατότερη από τη d.
Και γενικά, αν ασχοληθείς με tuning (κάτι που δεν ενδείκνυται βέβαια σε τέτοιου είδους αυτοκίνητα αφού από τη φύση τους δεν είναι κοντράμαξα) η i στο τέλος θα βγει πιο γρήγορη από τη d αφού τα diesel έχουν περισσότερους περιορισμούς στη βελτίωση κατά κανόνα.

Όπως και να'χει, δεν θεωρώ τις επιδόσεις αυτοσκοπό, ιδίως όταν μιλάμε για έτσι κι αλλιώς γρήγορα αυτοκίνητα.
Η διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα και ο ήχος προσωπικά μου αρκεί για να επιλέξω τη συγκεκριμένη i.
Αν ήταν να διαλέξω μεταξύ E90 320d και i, τότε σίγουρα το πετρέλαιο θα ήταν το ιδανικό αφού υπάρχει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις.
Τώρα όμως, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα, τα πλεονεκτήματα του i είναι σημαντικότερα από του d, ιδίως με τον παράγοντα της βενζίνης εκτός, και γι'αυτό θα το επέλεγα.

ghost-rider
12-03-12, 18:14
Στα ιδια κυβικα με τον βενζινοκινητηρα ατμοσφαιρικο και το πετρελαιο τουρμπο οντως προκυπτει διλημμα. Σκεφτεσαι + και -.
Το ενα εχει ροπη αλλα το αλλο στροφαρει εχει νευρο εχει αλλη αισθηση κλπ κλπ.
Και απο την τσεπη σου να τα βαζεις πρεπει να γινει κοντρολ των χιλιομετρων που γραφεις καθε χρονο και του σκοπου που εξυπηρετει το αυτοκινητο.
Εχω μπει στο διλημμα κ εγω. Εχω σκεφτει να δωσω το δικο μου οσο οσο και να παρω 46αρι(παντα. Εχω σχεση ερωτα και μισους μαζι τους) ντιζελ.... αλλα τελικα... ΔΕ ΣΦΑΞΑΝΕ!!! Βενζινα και τα μυαλα στα καγκελα! (Ετσι λεω τωρα τουλαχιστον, απο αυριο βλεπουμε...)

Οταν η κουβεντα παει σε τουρμπο βενζινη και τουρμπο ντιζελ δεν υπαρχει διλημμα ακομα και αν τα βαζεις απο την τσεπη σου.
Τα τουρμπο βενζινοκινητα μπορουν με προσεκτικο ποδι να κινηθουν πολυ οικονομικα. Πολυ μικρη διαφορα θα εχει το πετρελαιο.
Επισης τα βενζινοκινητα εχουν αλλο νευρο, αλλο ηχο, αλλο στροφαρισμα.
Ακομα και σε ρεπριζ να ειναι παραπλησιων επιδοσεων σε ολες τις αλλες συνθηκες το ντιζελ θα υστερει.

Και εν παση περιπτωση το bmw ξεχωριζει μονο και μονο επειδη παιζει πιο σωστα με τις αισθησεις σε σχεση με τον ανταγωνισμο.
Αν ειναι να του το κοψεις και αυτο παιρνεις ενα αυτοκινητο του ανταγωνισμου να σχολαει το πανηγυρι και να μην σου ακουγεται και παραταιρο που δουλευει σαν ταξι μιας και ειναι κατα βασην ταξι:whistle:.

BMWNAOUSSA
12-03-12, 19:15
Μετά από τρία βενζινοκίνητα Ε21 Ε36 και Ε46 που είχα και τώρα που έχω το Ε60 520d, δεν υπάρχει καμμία σύγκριση σε επιδόσεις και ροπή και το λέω αυτό αφού έχω οδηγήσει για λίγο μία Ε60 525i με 192hp η οποία ήταν πολύ νωχελική σε σύγκριση με το δικό μου
Η γνώμη μου είναι σε ένα αυτοκίνητο τουλάχιστος 1700 κιλών η επιλογή είναι diesel
Aλλωστε ι στο εξωτερικό, οι πωλήσεις του αυτής της σειράς είναι περίπου 70% υπέρ του diesel .
diesel δαγκωτό????????

bimmer-corfu
12-03-12, 21:23
Ελπιζω να μη λετε ντιζελ επειδη το βλεπετε σαν πρωην απαγορευμενο καρπο αν και απο την αλλη διαβαζω και επιχειρηματα

Z4 DCT
12-03-12, 21:29
Βενζιναααααα........και μετα ενα προγραμματακι και αντε γεια.......κλαγκα κλουγκα με το ντιζελ....λες και εχει καταπιει μπουλονια το μοτερ.....

stef
12-03-12, 22:23
.κλαγκα κλουγκα με το ντιζελ....λες και εχει καταπιει μπουλονια το μοτερ.....

χαχαχαχαχα! :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

ΕΓΡΑΨΕΣ

stef
12-03-12, 22:25
Κατ'αρχην πες μας ποια εταιρια, αυτη την εποχη, δινει F10???:thumbsup:

πλακα κανω!!!thumb.... δεν χρειαζεται να μας πεις....αν και υποψιαζομαι φαρμακευτικη...αλλα τελος παντων.....

Ψηφισα βενζινη, με την προϋποθεση να παρει τον διτουρμπινο με τα 240 αλογα δηλ.528i,αφου ετσι κι αλλιως οι τιμη του 520d ειναι μονο κατα 2,250 ευρω μικροτερη.....


Δεν δίνουν μόνο οι φαρμακευτικές αλλά και πολλοί κλαδοι ακόμη και σήμερα σε διευθυντικές θέσεις....

Υ.Γ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 2τουρμπινο το 2λιτρο με τα 245 άλογα...

Bassakos
12-03-12, 22:59
για μενα, θα αποφασισει αυτος που θα το παρει και μονο αυτος!
εαν ειναι χαλαρος τυπος στην οδηγηση και δεν στροφαρει ποτε πανω απο 3-4000 σαλ (οπως κανουν το 70% των οδηγων)τοτε να παρει Diesel! θα του φανει Gti το αμαξι (λογο ροπης ) εαν ειναι sport χαρακτηρας, τοτε βενιζνη! οσο και αν σπρωχνει ο diesel λογο ροπης , καθε φορα που θα περιμενει να ακουσει το μοτερ να στροφαρει και να βλεπει το στροφομετρο να βουτα στα κοντα στα κοκκινα , τοσο θα απελπιζεται

σε απροσωπους αριθμους το diesel ειχει καλυτερες ρεπριζ +
οτι λογο μεγαλης ροπης θα επηρεαζεται λιγοτερο απο το φορτωμα

αλλα η αισθηση του μοτερ να τραβαει "ψηλα" εχει αλλη γλυκα , ασχετα με τις επιδοσεις

για μενα οπως ειπα και πριν ειναι καθαρα θεμα οδηγου!

PATSIMINI
13-03-12, 01:11
Twin power!!'nnn

120ie87
13-03-12, 05:42
Αν το αγοράσει αυτόματο, τότε αποκλειστικά diesel για να κινεί αξιοπρεπώς το αμάξωμα σε χαμηλές στροφές και να έχει χαμηλή κατανάλωση.

Νομίζω ότι ακόμα και αν τα καύσιμα είναι πληρωμένα, πρέπει να κάνει την πιο οικονομική επιλογή. Οι λόγοι είναι απλοί: τίποτα δεν είναι τσάμπα στην ουσία και λιγότερα έξοδα για την επιχείρηση σημαίνει αυτόματα περισσότερα χρήματα στο ταμείο της - από το οποίο πληρώνεται και ο ίδιος και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

thumb


^διάβασέ του το αυτό thumb

ntinos
13-03-12, 11:08
Αν το αγοράσει αυτόματο, τότε αποκλειστικά diesel για να κινεί αξιοπρεπώς το αμάξωμα σε χαμηλές στροφές και να έχει χαμηλή κατανάλωση.

Νομίζω ότι ακόμα και αν τα καύσιμα είναι πληρωμένα, πρέπει να κάνει την πιο οικονομική επιλογή. Οι λόγοι είναι απλοί: τίποτα δεν είναι τσάμπα στην ουσία και λιγότερα έξοδα για την επιχείρηση σημαίνει αυτόματα περισσότερα χρήματα στο ταμείο της - από το οποίο πληρώνεται και ο ίδιος και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

thumb


^διάβασέ του το αυτό thumb

Ηλια,

Γιατι το αυτοματο ειναι ποιο οικονομικο στην οδηγηση απο οτι το μανιουαλ ?

Η εμπειρια μου (οχι απο αυτοματα ντηζελ) λεει το αντιθετο

120ie87
13-03-12, 11:35
Δεν κατάλαβες Ντίνο μου ή μάλλον εγώ δεν το έγραψα σωστά...
Το αυτόματο είναι πιο ενεργοβόρο σίγουρα, αλλά ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ, τότε καλύτερα πετρέλαιο επειδή το αυτόματο πετρέλαιο θα είναι οικονομικότερο από ότι το αυτόματο με βενζίνη.

Bassakos
13-03-12, 11:41
τα παλια αυτοματα με τον μετατροπεα ροπης ΝΑΙ ειναι ποιο λαιμαργα απο τα manual , τα νεα αυτοματα ομως διπλου συμπλεκτη νομιζω ειναι το ιδιο με το manual μην πω οτι ειναι και ποιο οικονομικα

νομιζω οτι το 7αρι αυτοματο θα ειναι ποιο οικονομικο απο το 6αρι manual

Bassakos
13-03-12, 11:49
απο το site της BMW
οι τιμες ειναι για την 520i
σε παρενθεση ειναι οι τιμες του auto

Αστικός κύκλος (l/100 km) 8,9-9,2 [8,3-8,6]
Κύκλος εκτός πόλης σε (l/100 km) 5,5,-5,7 [5,3-5,5]
Μικτός κύκλος σε (l/100 km) 6,8-7,0 [6,4-6,7]
Εκπομπές ρύπων CO2 σε g/km 157-163 [149-155]
Χωρητικότητα ρεζερβουάρ σε λίτρα (κατά προσέγγιση) 70

Επιδόσεις
Τελική ταχύτητα (km/h) 227 [226]

Επιτάχυνση 0 - 100 km/h (σε δευτερόλεπτα) 7,9 [8,0]
Επιτάχυνση 80–120 km/h με 4η/5η ταχύτητα (σε δευτερόλεπτα) 7,5

120ie87
13-03-12, 12:30
Αλλαγή δεδομένων λοιπόν στα σύγχρονα αυτοματα - ευχαριστώ και από εδώ φίλε Bassakos

Bassakos
13-03-12, 12:41
:cheers::thanks:

η αρχη εγινε με τα DSG της VW/AUDI που ηταν ποιο οικονομικα
και εγω στην αρχη δεν το πιστευα, αλλα οι καιροι αλλαζουν βλεπεις (τεχνολογια), ελπιζω μονο τα κιβωτια της BMW να μην βγαλουν τα προβληματα
που εχουν τα DSG 7 σχεσεων της VW/AUDI

nikos valvetronic
15-03-12, 23:01
Εαν το βενζίνη ήταν εξακύλινδρο θα ήταν ο μόνος λόγος να το προτιμήσω,αλλά
αφού και τα βασικά 5άρια έχουν γίνει ρόμπες εδώ και καιρό(Ε60 520 4cyl) ψηφίζω ντίζελ.
Πέντε μέτρα BMW και το κουνάει τετρακύλινδρος,που πάει αυτή η κοινωνία...
Ντρέπεσαι να ανοίξεις το καπό..

bimmer-corfu
16-03-12, 07:52
Εαν το βενζίνη ήταν εξακύλινδρο θα ήταν ο μόνος λόγος να το προτιμήσω,αλλά
αφού και τα βασικά 5άρια έχουν γίνει ρόμπες εδώ και καιρό(Ε60 520 4cyl) ψηφίζω ντίζελ.
Πέντε μέτρα BMW και το κουνάει τετρακύλινδρος,που πάει αυτή η κοινωνία...
Ντρέπεσαι να ανοίξεις το καπό..

και όμως στα τεστ λένε ότι ούτε η i ούτε d κάνουν σαν τετρακύλινδρα ΜΕΣΑ στη καμπίνα

Monsta
16-03-12, 08:48
και όμως στα τεστ λένε ότι ούτε η i ούτε d κάνουν σαν τετρακύλινδρα ΜΕΣΑ στη καμπίνα


Η ντιζελίλα δεν υποφέρεται. Φίλε bimmer-corfu, δες παρακάτω.

Προσωπική επιλογή ασφαλώς η βενζίνη. Ειδικά όταν συγκρίνεις turbo με turbo. Μπορεί να μην έχω οδηγήσει καμία από τις δύο εκδόσεις, όμως η 5-άρα δεν είναι κοντράμαξο για να πηγαίνεις τάπα, να κάνεις ανοίγματα και κόντρες στα φανάρια. Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και η βασική έκδοση με τα 184 (?) θα επιταχύνει και θα ταξιδεύει παραπάνω από ικανοποιητικά.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε ατμοσφαιρικά εξακύλιδρα διαμάντια και δε μας πείραζε καθόλου που στις βασικές τους εκδόσεις η απόδοσή ήταν μόλις 150 & 170 HP. Ο ειδικός τύπος έχει γράψει τα καλύτερα για τα μοτέρ αυτά year after year, που θα μείνουν στην ιστορία για τη βελούδινη λειτουργία και τον υπέροχο ήχο τους.

Ξαφνικά γίναμε γκαζοφονιάδες με 5-άρες και ακόμα και τα 184 με πολύ μεγαλύτερη ροπή από τις παλαιότερες σειρές, δεν είναι αρκετά. Κι ας έχεις στο τσεπάκι την επιλογή αναβάθμισης με ένα μόνο πρόγραμμα. Δεν έχει περάσει πολύ καιρός που μιλάγαμε για την ευστροφία του ατμοσφαιρικού, την ακουστική συμφωνία, τη στρωτή λειτουργία, μετά πηδήξαμε στα turbo με λίγη μόνο γκρίνια και τώρα γίναμε και φανατικοί του ντίζελ εν μία νυκτί. :whistle: Yeah baby !!! thumb

ΟΚ φταίει και ο βομβαρδισμός της τηλεόρασης και του ειδικού τύπου. Όλο diesel diesel diesel ακούς. Πλύση εγκεφάλου. Ε τι να κάνει ο κόσμος ? Diesel θα ζητήσει. Πάντως τι απωθημένο κι αυτό, όλη μου τη ζωή ένα diesel ήθελα να πάρω. Τώρα που το επιτρέψανε κιόλας είναι ευκαιρία !!!! Ας τρέξω να προλάβω. ;)



Ωραίο αμάξι. Κόντρα στη κρίση όπως αρέσει στον bmx.

Η ποιότητα δεδομένη βέβαια τα ξέρετε...

Το ντίζελ λοιπόν. Στο ρελαντί μέσα στο αυτοκίνητο ακούγεται μεν, αλλά όχι σαν ντίζελ. Ίσως σαν παλιό 4-cyl, αλλά όχι αυτό το απαίσιο του ταξί. Απ έξω δε χρειάζεται να δεις καν το πίσω '' d '' για να καταλάβεις τι μοτέρ φοράει. Όταν πατάς γκάζι στο ρελαντί κουνιέται όλο το αμάξι, αλλά κραδασμοί / τρέμουλα είναι άγνωστες λέξεις. Το έβαλα μέσα στο μαγαζί και το άφησα αναμένο να βγάλω μερικές φωτό. Δε μου μύρισε τίποτα όσο πήγαινα γύρω γύρω. Μετά το σβήνω ανεβαίνω πάνω και 10' αργότερα μου ρθε η μπόχα. Αναρωτιέμαι γιατί. Το αμάξι έχει 550 χλμ.

Z4 DCT
16-03-12, 08:57
βενζινα λεμεεεεεεε:thumbsup::thumbsup:.....Το diesel ειναι μονο για τα suv

Monsta
16-03-12, 09:00
Ποια suv μωρέ ? Για τα λεωφορεία είναι. :)

E60_Arkadia
16-03-12, 20:10
Βενζινη με τουρμπακι σε πενταρι ειναι πολυ καλη επιλογη.Κριμα να μην ειναι και 6κυλινδρο και ας εβγαζε 184...Εκανα τεστ ντραιβ στην 520ντιζελ στην Ιταλια,καλο γκαζι αλλα το ευρος λειτουργιας των ντιζελ ειναι περιορισμενο και χωρις να καταλαβεις πρεπει να ανεβασεις σχεση.Αυτο που με ενθουσιασε ηταν οταν οδηγησα την F30 ντιζελ η οποια πεταγε στον αερα με αυτο το μοτερ.

Dimitrios
18-03-12, 23:07
Απλά τα πράγματα, αν ο άνθρωπος κάνει πολλά - μα πολλά - χιλιόμετρα το χρόνο ας πάρει ντίζελ, θα κάνει και σέρβις πιο αραιά.

bimmer-corfu
19-03-12, 07:25
τελικά παρά το αποτέλεσμα θα πάρει βενζίνη:original:

PANOS-E60
19-03-12, 07:49
τελικά παρά το αποτέλεσμα θα πάρει βενζίνη:original:

Και άριστα θα κάνει ! Το αυτοκίνητο δεν είναι άσκηση άλγεβρας ή λογιστικής, είναι συναίσθημα πάνω απ όλα ... γιά όσους το νιώθουν τουλάχιστον.

aristent
19-03-12, 17:23
τελικά παρά το αποτέλεσμα θα πάρει βενζίνη:original:

...ας ημουν στην μειοψηφια,επιασε τοπο η ψηφος μου!!!:thumbsup:

bimmer-corfu
25-03-12, 07:05
Είναι οριακή η διαφορά...