PDA

Επιστροφή στο Forum : Canbus & xenon kits



katsaraios
10-02-10, 05:51
Canbus
Όλο και περισσότεροι κατασκευαστές αυτοκινήτων χρησιμοποιούν πλέον για την διαχείριση των ηλεκτρικών τους, τεχνολογία Canbus. Κάθε λειτοθργια του αυτοκινήτου ελέγχεται και εάν βρεθεί εκτός των προκαθορισμένων ορίων, η μονάδα παρεμβαίνει αναλόγως οπως έχει προγραμματιστεί από τον κατασκευαστή και σε πολλες περιπτώσεις διακόπτει την παροχή στο τμήμα που θεωρεί εκτός ορίων.

Τα περισσότερα κιτ xenon που κυκλοφορούν στην αγορά ΔΕΝ εχουν συμβατοτητα με ολα τα canbus γι΄αυτό οι περισσότεροι τεχνικοί για να αποφύγουν το παραπάνω κατά την τοποθέτηση χρησιμοποιούν ακυρωτικά, αντιστάσεις κ.λ.π. προκειμένου να ξεγελάσουν το σύστημα ενώ σε πολλές περιπτώσεις έχουν αναφερθεί σοβαρότατες βλάβες σε ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου λόγω της χρήσης μη συμβατου κιτ xenon.
Οι περισσότεροι τεχνικοί για να ξεγελάσουν την αρτηρία Canbus και να τοποθετήσουν οποιοδήποτε κιτ , κατά την τοποθέτηση χρησιμοποιούν 2 αντιστάσεις, μία σε κάθε φανάρι, που προσομοιώνουν την κατανάλωση της λάμπας αλογόνου ενώ τροφοδοτούν ξεχωριστά απο την μπαταρία το σύστημα.

Σε αυτή την περίπτωση η κατανάλωση πλέον στα 2 φανάρια είναι της τάξης των 190-200W αντί των 70-75W που θα ηταν φυσιολογικό ενώ οι αντιστάσεις έχουν ένα εξαιρετικά υψηλό θερμικό φορτίο που ξεπερνά τους 150ο C..!
Προσοχη λοιπον ισως και εδω ισχυει οτι το φτηνοτερο δεν ειναι καλυτερο.

m-power_01
10-02-10, 19:21
Canbus

σε πολλές περιπτώσεις έχουν αναφερθεί σοβαρότατες βλάβες σε ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου λόγω της χρήσης μη συμβατου κιτ xenon.

η κατανάλωση πλέον στα 2 φανάρια είναι της τάξης των 190-200W αντί των 70-75W που θα ηταν φυσιολογικό ενώ οι αντιστάσεις έχουν ένα εξαιρετικά υψηλό θερμικό φορτίο που ξεπερνά τους 150ο C..!
Προσοχη λοιπον ισως και εδω ισχυει οτι το φτηνοτερο δεν ειναι καλυτερο.

Θα ξεκινησω λιγο αναποδα...Σαφεστατα συμφωνουμε οτι το φθηνοτερο δεν ειναι το καλυτερο! Ομως δεν εχω ακουσει καμια μα καμια ζημια απο χρηση ενος φθηνου κιτ! Ουτε μπορω να σκεφτω κατι περαν της πυρκαγιας...
Οι αντιστασεις πραγματι ανεβαζουν υψηλες θερμοκρασιες ικανες να λιωσουν καλωδια, πλαστικα καπακια κτλ...Για αυτο να χρησιμοποιουμε πορσελανινες! Οσον αφορα το θεμα της καταναλωσης τα αλογονουν βρισκονται στα 55watt καθε λαμπα ενω τα xenon στα 35watt .Αρα το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να προκαλεσουμε καταναλωση 20 watt παραπανω! Το πως γινεται αυτο το εχουμε αναλυσει σε αλλο θρεντ με ledακια!

Σε συγχρονα αυτοκινητα οπως η σειρα Ε46 μπορει να προγραμματιστει ο εγκεφαλος με μονη παραχωρηση την ακυρωση της ρυθμισης του ''πανω-κατω'' της δεσμης!

skandalis447
10-02-10, 19:40
Το πανω κατω σε φωτα ξενον ειναι κατι που δεν υφισταται σε εργοστασιακες μορφες...Υπαρχουν αισθητηρες στις αντιστρεπτικες οι οποιοι αντιλαμβανονται τις βυθισεις του αυτοκινητου και δρουν αναλογα στα μοτερακια υψους απο τα κατοπτρα...
Οταν τοποθετουνται κιτ ξενον ρετροφιτ (ολο το κιτ) λογικα πρεπει να τοποθετηθουν και οι αισθητηρες με τισ καλωδιωσεις τους ωστε να λειτουργουν ολα αρτια...το ζητημα ομως ειναι οτι ο πελατης,δεν θα πληρωσει το ποσο για την τοποθετηση αισθητηρων και καλωδιωσης και θα παει σε αλλον με λιγοτερα λεφτα,και απλα δεν θα εχει αυτοματη ρυθμιση υψους...
Σχετικα με το καν μπας,οταν η τριπλα στο συστημα γινει απο εμπειρο επαγγελματια,δεν χρησιμοποιουνται αντιστασεις αλλα διαφορετικα παθητικα ηλεκτρονικα στοιχεια,τα οποια ουτε αυξανουν την καταναλωση ρευματος αισθητα(αφου δεν ειναι αντιστασεις) ουτε εχουνε θεματα αυξημενης θερμοκρασιας...(αφου παλι δεν ειναι αντιστασεις ωστε να μετετρεψουν ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμικη)...και φυσικα λειτουργουν χωρις κανενα προβλημα...
Σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι τα γνησια ρετροφιτ...αλλα το κοστος για αλλη μια φορα παιζει το ρολο του...

nfot
10-02-10, 19:46
Υπαρχουν ειδικες κατασκευες στο εμποριο, για να αποφευγεται η ενδειξη καμμενης λαμπας. Τυποποιημενα πραγματα και οχι πατεντες. Τις δοκιμασα οταν πειραματιζομουν για μια μετατροπη σε xenon στα φωτα διευθυνσης στο δικο μου, και δουλεψαν ΟΚ. Τη μετατροπη δεν εκανα τελικα ...
Τις εχω δοκιμασει και σε GOLF V φιλου που εβαλε xenon στα προβολακια ομιχλης και δουλευουν ΟΚ.

m-power_01
10-02-10, 19:48
δεν χρησιμοποιουνται αντιστασεις αλλα διαφορετικα παθητικα ηλεκτρονικα στοιχεια,τα οποια ουτε αυξανουν την καταναλωση ρευματος αισθητα(αφου δεν ειναι αντιστασεις) ουτε εχουνε θεματα αυξημενης θερμοκρασιας...(αφου παλι δεν ειναι αντιστασεις ωστε να μετετρεψουν ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμικη)

Γνωριζεις πως λειτουργουν?

skandalis447
10-02-10, 19:49
το γκολφ 5 ειναι ευκολο...τα ζορια ξεκινανε με Ε60 και Ε90 και Ε87...αλλα και εκει εχουμε αξιοπιστες και ΑΠΛΕΣ λυσεις...γιατι η απλη λυση δεν θα χαλασει σε βαθος χρονου...

BILL007
10-02-10, 20:30
Εγώ στο Ε46 έχω cancellers και όλα μια χαρά...3.5 χρόνια τώρα και δεν έχουν κάνει κιχ...:) Oύτε θερμικά φορτία ούτε τίποτα...:)

bmwcompactjohn
10-02-10, 20:38
Σωστος BILL007 !!!!!!!!!!! εγω 2 χρονια και ολα μια χαρα !!!!!!!

sierra
10-02-10, 21:25
:shok:Επειδή είμαι άσχετος μπορείται να μου πείται τι να βάλω στα πίσω φανάρια για να μην ανάβει το καντράν; Εχω βάλει κάτι πυκνωτές και ανάβη στο καντράν κατά διαστήματα,εκτός εαν θέλει μεγαλήτερους πυκνωτές...:thanks:

gyiama
13-12-11, 23:03
λοιποοοοον γνωριζει κανεις καποιο κυκλωμα καποιο smd canceler που να μπορουμε να κολλησουμε πανω σε ενα λεντ ωστε να μη βγαζει σφαλμα?οχι αυτες τις τεραστιες αντιστασεις αλλα καποιο μικρο smd.οπωσ τα αγοραστα τα led που εχουν ενα μικρο κυκλωματακι επανω τους το οποιο γμτ ειναι σβησμενα ολα τα χαρακτηριστηκα του για να μην το βρησκεις

BILL007
13-12-11, 23:07
Kάπου το είχα αυτό το κυκλωματάκι,αλλά όχι σε smd.Πάντως πολύ μικρό(της τάξεως πλακέτα 1cmX2cm).Αν το βρω που το έχω καταχωνιάσει θα το ποστάρω...;)

Σε smd θα ήταν τέλειο να το βρούμε...Ειδικά για τα πίσω φώτα της πινακίδας :D:D:D

gyiama
13-12-11, 23:14
πως με πιανεις ρε μπιλη...................................

BILL007
13-12-11, 23:26
"Άτιμο" Ε46...Μου έχεις φάει την ψυχή...:D:D:D:D:D

katsaraios
13-12-11, 23:28
προσεχως μπαζω:whistle::whistle:

strof
14-12-11, 07:33
Για την πινακιδα εβαλα αυτα (https://www.ebay.com/itm/White-No-Error-LED-License-Lights-BMW-E90-325i-330i-M3-/170427877395?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item27ae4b0813) και δεν ειχα κανενα προβλημα σε e90.

PANOS-E60
14-12-11, 08:45
Για την πινακιδα εβαλα αυτα (https://www.ebay.com/itm/White-No-Error-LED-License-Lights-BMW-E90-325i-330i-M3-/170427877395?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item27ae4b0813) και δεν ειχα κανενα προβλημα σε e90.

Τα ίδια έχω βάλει και γω στο Ε60, plug & play.

gyiama
14-12-11, 22:24
το θεμα δεν ειναι να τα παρουμε ετοιμα αλλα να μπορουμε με οποιοδηποτε λαμπακι λαμπα προβολεα θελουμε να το κανουμε error free αυτο ειναι το θεμα.τα συγκεκριμενα λεντακια που ποσταρε ο φιλος πιο πανω εχουν αυτο το ολοκληρωμενο που ψαχνω αλλα αντε να το βρεις

Leonidas_E39
14-12-11, 23:03
λοιποοοοον γνωριζει κανεις καποιο κυκλωμα καποιο smd canceler που να μπορουμε να κολλησουμε πανω σε ενα λεντ ωστε να μη βγαζει σφαλμα?οχι αυτες τις τεραστιες αντιστασεις αλλα καποιο μικρο smd.οπωσ τα αγοραστα τα led που εχουν ενα μικρο κυκλωματακι επανω τους το οποιο γμτ ειναι σβησμενα ολα τα χαρακτηριστηκα του για να μην το βρησκεις

Παναγιωτη πηγαινε στον Γεωργιαδη με τα ηλεκτρονικα στην Δωδεκανησου και πιστευω πως θα σου δωσει λυση για κυκλωματακι.
:thumbsup:

gyiama
14-12-11, 23:12
μπααα δεν παιζει τπτ και ειδικα εκει.............. 10 χρονια τους ξερω ολους στην αγορα ποιος τι πως....

Tsakirakos
14-12-11, 23:22
γιατι και στην πινακιδα παλι αναβει ενδειξη???? οταν καηκε εμενα το ενα λαμπακι της πινακιδας δεν εδειξε κατι μεσα στο καντραν...

gyiama
15-12-11, 08:48
οχι δεν ειναι θεμα ενδειξης στην πινακιδα.ειναι θεμα καταναλωσης.αν βαλεις λεντ που δεν ειναι can bus θα δεις οτι οταν κλειδωνεις το αυτοκινητο αυτα μενουν αναμενα(ισα ισα αναβουν) για λιγη ωρα μεχρι να σταματησει το ρευμα ηρεμιας του αυτοκινητου.αυτο στο δικο μου αυτοκινητο μου προκαλει προβλημα γιατι ο συναγερμος μου βλεπει καταναλωση και δεν οπλιζει.

BILL007
15-12-11, 10:30
το θεμα δεν ειναι να τα παρουμε ετοιμα αλλα να μπορουμε με οποιοδηποτε λαμπακι λαμπα προβολεα θελουμε να το κανουμε error free αυτο ειναι το θεμα.τα συγκεκριμενα λεντακια που ποσταρε ο φιλος πιο πανω εχουν αυτο το ολοκληρωμενο που ψαχνω αλλα αντε να το βρεις

Και αν κρίνω και απο την ψύκτρα μαμούθ για τόσο μικρό κύκλωμα τραβάει και ζέστες...thumb

gyiama
15-12-11, 11:00
σιγουρα ανεβαζει καλες θερμοκρασιες.δεν γινεται αλλιως ρε μπιλη να βλεπει καταναλωση το συστημα να δεν το ''ζεστανεις''.!!!ρε γμτ οσο και να εχω ψαξει τπτ στο νετ.

BILL007
15-12-11, 11:01
Πάω στην αποθήκη σήμερα και θα ψάξω για τα καλά να βρω αυτό που σου είπα ;)

BILL007
10-01-12, 17:25
Λοιπόν έχω νέα Παναγιώτη!
1)Βρήκα το κύκλωμα που ήθελες (ύστερα απο απίστευτο ψάξιμο στο χάος της αποθήκης!)
2)Δεν χρειάζεσαι ούτε κύκλωμα ούτε τίποτα!Ενα προγραμματισμό με το navcoder (
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=232260#post232260 ) κάνεις και είσαι κομπλέ!Απενεργοποιείς την ρύθμιση για ειδοποίηση καμμένης λάμπας στην πινακίδα ;) (το είχα ξεχάσει σαν λύση και αυτό!ΛΟΛ!)