PDA

Επιστροφή στο Forum : Downpipes??



Spiros335i
10-03-12, 21:04
Θελω να μου πειτε αν γνωριζεται σε ποια περιπτωση θα εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα...

α)downpipes με 200αριδες καταλυτες και μια ολοσωμη Akrapovic??

β)ελευθερα downpipes , και ενα τελικο κρατωντας τους μεσαιους καταλυτες??

Και φυσικα κατα ποσο θα μπορει το αμαξι να περναει ΚΤΕΟ και να βγαζει κανονικα καρτα καυσαεριων...


:thanks: για τον χρονο σας!

tokiko
10-03-12, 21:25
Προσωπική μου εμπειρία είναι με τη Miltek που φορούσα στο δικό μου, από τα downpipes και πίσω με 90αρι σωλήνα και 100αρες μπούκες. Το αμάξι είχε μεγάλη διαφορά και φοβερό ήχο ιδικά στο φάσμα των ροπών του N54.

Spiros335i
11-03-12, 13:40
Προσωπική μου εμπειρία είναι με τη Miltek που φορούσα στο δικό μου, από τα downpipes και πίσω με 90αρι σωλήνα και 100αρες μπούκες. Το αμάξι είχε μεγάλη διαφορά και φοβερό ήχο ιδικά στο φάσμα των ροπών του N54.

Φορουσες και καποιο προγραμμα?
Απο καυσαερια ?

Να πω οτι την akrapovic την ανεφερα σαν παραδειγμα ,οποιος γνωριζει για καποια αλλη εξατμιση μπορει να το πει...

STREETRACING
11-03-12, 15:53
Decat τελείως με Μαμα εξατμιση συν προγραμμα είναι το best.

m-power_01
11-03-12, 21:29
Να κάνω μία ερώτηση ;
Σε ένα αμάξι Α ποιότητας και αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ, αξίζει να βγάλει κάποιος τους καταλύτες , να βρωμάει σαν φτηνό κορεάτικο-γιαπωνεζικο, και όλα αυτά για μερικά ψωράλογα;
Εγω θα επέλεγα την ακράποβιτς ολοσωμη, με καταλυτες.

Spiros335i
11-03-12, 22:25
Να κάνω μία ερώτηση ;
Σε ένα αμάξι Α ποιότητας και αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ, αξίζει να βγάλει κάποιος τους καταλύτες , να βρωμάει σαν φτηνό κορεάτικο-γιαπωνεζικο, και όλα αυτά για μερικά ψωράλογα;
Εγω θα επέλεγα την ακράποβιτς ολοσωμη, με καταλυτες.

Δεν θελω να βγαλω ολους τους καταλυτες ,απλα ρωταω σε ποια περιπτωση θα υπαρχει το καλυτερο αποτελεσμα απο αποψη δυναμης αλλα να ειμαι ενταξει και με τα καυσαερια...

m-power_01
11-03-12, 23:40
Δεν θελω να βγαλω ολους τους καταλυτες ,απλα ρωταω σε ποια περιπτωση θα υπαρχει το καλυτερο αποτελεσμα απο αποψη δυναμης αλλα να ειμαι ενταξει και με τα καυσαερια...

Όσο πιο ελεύθερο τόσο πιο γρήγορο. Καλύτερο spoolαρισμα στην τουρμπινα μικρή αύξηση της πίεσης και και και...
Εσύ αποφασίζεις! Εγώ απλώς είπα την δικιά μου γνώμη, δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή!

STREETRACING
12-03-12, 00:02
Δεν θελω να βγαλω ολους τους καταλυτες ,απλα ρωταω σε ποια περιπτωση θα υπαρχει το καλυτερο αποτελεσμα απο αποψη δυναμης αλλα να ειμαι ενταξει και με τα καυσαερια...

Κατάργηση προκαταλυτων κ πιο ελεύθερους καταλυτες.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση κ για τα καυσαέρια.

Spiros335i
12-03-12, 11:21
Όσο πιο ελεύθερο τόσο πιο γρήγορο. Καλύτερο spoolαρισμα στην τουρμπινα μικρή αύξηση της πίεσης και και και...
Εσύ αποφασίζεις! Εγώ απλώς είπα την δικιά μου γνώμη, δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή!

Για τα καυσαερια συμφωνω μαζι σου ,ουτε και εμενα μου αρεσει να βρωμαει απο πισω και να σκορπαω καρκινο ,γι'αυτο και ψαχνω την καλυτερη δυνατη λυση

tokiko
12-03-12, 14:20
Φορουσες και καποιο προγραμμα?
Απο καυσαερια ?

Να πω οτι την akrapovic την ανεφερα σαν παραδειγμα ,οποιος γνωριζει για καποια αλλη εξατμιση μπορει να το πει...

Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα.
Μόνο την εξάτμιση είχα βάλει και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα καυσαέρια και τους καταλύτες. Η συγκεκριμένη εξάτμιση δεν αποδίδει απλά άλλα 12-15 άλογα αλλά και αυτά τα λίγα (στο μάτι) κιλά ροπής που δίνει το αυτοκίνητο έχει άλλη αίσθηση.
Αν θες, έχω μερικές φώτο από την εξάτμιση να σου στείλω.

https://www.millteksport.com/media.file.cfm?fileid=383

Spiros335i
12-03-12, 16:41
Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα.
Μόνο την εξάτμιση είχα βάλει και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα καυσαέρια και τους καταλύτες. Η συγκεκριμένη εξάτμιση δεν αποδίδει απλά άλλα 12-15 άλογα αλλά και αυτά τα λίγα (στο μάτι) κιλά ροπής που δίνει το αυτοκίνητο έχει άλλη αίσθηση.
Αν θες, έχω μερικές φώτο από την εξάτμιση να σου στείλω.

https://www.millteksport.com/media.file.cfm?fileid=383

Ναι φιλε μου αμα σου ειναι ευκολο στειλε μου...!

VanVIC
12-03-12, 19:57
Θελω να μου πειτε αν γνωριζεται σε ποια περιπτωση θα εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα...

α)downpipes με 200αριδες καταλυτες και μια ολοσωμη Akrapovic??

β)ελευθερα downpipes , και ενα τελικο κρατωντας τους μεσαιους καταλυτες??

Και φυσικα κατα ποσο θα μπορει το αμαξι να περναει ΚΤΕΟ και να βγαζει κανονικα καρτα καυσαεριων...


:thanks: για τον χρονο σας!


Το μέλος m3est μπορεί να σε διαφωτίσει διεξοδικά για το θέμα.
Με ένα pm πιστευω θα μάθεις αυτό που ψάχνεις.

Spiros335i
13-03-12, 11:54
Το μέλος m3est μπορεί να σε διαφωτίσει διεξοδικά για το θέμα.
Με ένα pm πιστευω θα μάθεις αυτό που ψάχνεις.

Θα μιλησω και με τον Νικο σιγουρα γιατι και το προγραμμα που φοραω σ'αυτον το περασα επομενως θα μου πει το καλυτερο πιστευω...