PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλάζουν συνταγή Cοca-Cola και Pepsi



Eleni
10-03-12, 19:43
https://www.akous.gr/repository/akous/CocaColaPepsi.jpg







Η Coca-Cola και η Pepsi αλλάζουν τη συνταγή για τα αναψυκτικά τους στις ΗΠΑ, προκειμένου να αποφύγουν να τοποθετήσουν στα μπουκάλια προειδοποίηση για καρκινογόνο ουσία, όπως απαιτεί η νομοθεσία της California.
Η ουσία συνδέθηκε με καρκίνο μετά από πειράματα σε ποντίκια, σύμφωνα με μία μελέτη, αλλά, σύμφωνα με την Αμερικανική Ένωση Ποτών (American Beverage Association) δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι αποτελεί κίνδυνο για την υγεία των ανθρώπων.
Η Αρχή Τροφίμων και Φαρμάκων των ΗΠΑ (Food and Drug Administration) υποστηρίζει ότι κάποιος θα έπρεπε να καταναλώσει περισσότερα από 1.000 κουτάκια Coca-Cola ή Pespi ημερησίως για να λάβει την ίδια δόση της ουσίας που χορηγήθηκε στα ποντίκια στο εργαστήριο.
Η νέα συνταγή για το χρώμα καραμέλας που χρησιμοποιείται στα αναψυκτικά θα έχει μικρότερη ποσότητα του χημικού 4-methylimidazole, που η πολιτεία της California προσέθεσε στη λίστα της με τις καρκινογόνους ουσίες.
«Παρόλο που πιστεύουμε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για τη δημόσια υγεία που να δικαιολογεί οποιαδήποτε τέτοια αλλαγή, ζητήσαμε τους προμηθευτές καραμέλας να κάνουν αυτό το βήμα ώστε τα προϊόντα μας να μην χρειάζεται να γίνουν αντικείμενα μιας μη τεκμηριωμένης επιστημονικά προειδοποίησης», δήλωσε στο Associated Press εκπρόσωπος της Coca-Cola.
πηγή: naftemporiki.gr

nikos1400
11-03-12, 02:52
το μονο σιγουρο ειναι οτι καλο δεν κανουν.
γενικα δηλαδη τα αναψυκτικα.

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

stavr
11-03-12, 15:43
Μιας και ανοιξατε κουβεντα για τα αναψυκτικα.....ειναι τρελο κολλημα και οπως ειπε και ο Νικος ειναι σιγουρο οτι δεν κανουν καλο. Το καλοκαιρι ειχα ενα βλακωδες ατυχημα, επεσα απο υψος 3+ μετρα και εσκασα σαν καρπουζι με την πλατη. Για να μην πολυλογω...ολα καλα ευτυχως δεν εσπασα τιποτα κτλ απλα ειμουν σαν να με ειχαν δειρει για καμια 10ρια μερες. Πρωτη μερα στο νοσοκομειο μου κανουν ακτινογραφιες, αξονικες, μαγνητικες....τα παντα ολα και μαζι και αιματολογικες ....εγω ξαπλα....ερχεται μια νοσοκομα με τις εξετασεις στο χερι και και μου λεει ....πρεπει να κοψεις το ποτο το ξερεις??? Λεω .....οριστε??? ποιο ποτο ??? Εγω αντε να πιω μια φορα το 3μηνο και αυτο αν....Μου λεει εδω οι εξετασεις σου ...(καποιοι δεικτες για το συκωτι) αλλα λενε!!! Για να μην τα πολυ λεω...μετα απο ψαξιμο...το συκωτι ηταν ετσι απο οτι μου ειπαν λογω του οτι καταναλωνα μεγαλες ποσοτητες πολυυυυ γνωστου αναψυκτικου καθημερινα.... !!! Καποιο απο τα συστατικα του πειραζει το συκωτι οταν βεβαια καταναλωνεις μεγαλη ποσοτητα. Αυτο παντα κατα τα λεγομενα των γιατρων. Μετα απο μια εβδομαδα αποχης..... ξανα κανω εξετασεις και ολα back to normal! Μου εκανε μεγαλη εντυπωση παντως πως απο ενα αναψυκτικο μπορεις να παθεις ζημια! Τελος παντων αυτο εντελως πληροφοριακα απλα επειδη ξερω οτι ειναι πολλοι αυτοι που του δινουν και καταλαβαινει με τα αναψυκτικα!!!

Bellof-3
11-03-12, 19:43
Επειδη εχω σοβαρο προβλημα με τα δοντια (πηρα αντιβιωση οταν γεννηθηκα και βγηκαν κιτρινα, και πολυ αδυναμα) ο οδοντιατρος μου εχει απαγορεψει την κοκα κολα απο 8 χρονων...

Thomelef
11-03-12, 20:12
μακρυά απο αναψυκτικά. τα πιο απλά πειράματα αν κάνει κανείς με το κρέας και το αυγό, δεν πρόκειτε να τα ξαναπλησιάσει.
εγώ αναψυκτικό θα πιώ μια φορά το μήνα, και αν...

stavr
11-03-12, 20:22
μονο να σκεφτουμε οτι χρησιμοποιειται η κολα ως εσχατη λυση αντισκουριακου....φτανει!! Φανταζομαι το ξερετε ολοι αυτο ετσι...οπου δεν κανει δουλεια το WD40 μπαινει κολα!!

spar@
11-03-12, 20:23
και εγω με την κοκα εχω προβλημα, καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες και τον τελευταιο καιρο εχω τεραστιο προβλημα με τα ρουθουνια μου...
την ελαττωνω οσο μπορω με τον καιρο.

strof
11-03-12, 20:27
και εγω με την κοκα εχω προβλημα, καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες και τον τελευταιο καιρο εχω τεραστιο προβλημα με τα ρουθουνια μου...
την ελαττωνω οσο μπορω με τον καιρο.
:think:

spar@
11-03-12, 20:29
ωχ...τον ηπια!

Thomelef
11-03-12, 20:31
xaxaxaxaxa...ρα μλκ σπάρα, τι παιδί είσαι'συ γαμώ το κέρατο σου.

spar@
11-03-12, 20:35
ρε Θωμα τα εμαθες και συ? ενταξει ρε φιλε τι να κανουμε, την αγαπαω την συγχωρεσα δεν πειραζει ηταν ενα στιγμιαιο λαθος!

GEO316
11-03-12, 20:39
ωχ...τον ηπια!

Ετοιμασου σπυρο....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Eleni
11-03-12, 22:02
xaxaxaxaxa...ρα μλκ σπάρα, τι παιδί είσαι'συ γαμώ το κέρατο σου.
γιατι νομιζεις οτι θελω να τον υιοθετησω...... thumbδεν θα χρειαστω ποτε ψυχολογο........η ψυχαναληση:thumbsup:

Stamatis
11-03-12, 22:05
και εγω με την κοκα εχω προβλημα, καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες και τον τελευταιο καιρο εχω τεραστιο προβλημα με τα ρουθουνια μου...
την ελαττωνω οσο μπορω με τον καιρο.
https://www.audituningmag.com/wp-content/uploads/2010/09/akrapovic-audi-exhaust-tips.jpg

PATSIMINI
12-03-12, 02:25
Τ εννοεις πειραματα;;;με ξρεας και αυγο;;

nikos1400
12-03-12, 02:42
Τ εννοεις πειραματα;;;με ξρεας και αυγο;;

το κρεας αποσυντιθεται....διαλυεται.. .

το αυγο δεν ξερω,
γινεται κοτοπουλακι ?
:th_Laie_67-1:

Thomelef
12-03-12, 07:41
το κρέας διαλύεται, και το αυγό γίνεται λαστιχένιο μπαλάκι...

Stamatis
12-03-12, 07:44
Δεν το ηπια ποτε το ζουμι αυτο.
Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου αρεσε η γευση του απο μικρος.
Ενα βραδυ μονο ειχα βγει εξω και δεν ηθελα να πιω αλκοολ και πηρα μια πεπσι μαξ.
Κοιμηθηκα στις 4 το πρωι με ταχυκαρδια και υπερενταση.
Να εφταιγε η ζαχαρινη; Η καφεϊνη;
Παντως αυτη ηταν και η τελευταια φορα που το δοκιμασα.

bill_m3
12-03-12, 08:19
Εγώ δυστυχώς πίνω κάθε μέρα μία............