PDA

Επιστροφή στο Forum : φροντιδα τιμονιου



dark knight
09-03-12, 18:19
το δερματινο τιμονι μου εδω και καιρο απο τη μια μερια εχει πιασει κατι σαν λιπος.ειναι ορατο μονο απο κοντα αλλα ειναι ενοχλητικο και εξαπλωνεται ιδιαιτερα τους καλοκαιρινους μηνες.φροντιζω να μην πιανω το τιμονι με λερωμενα χερια και το συντηρω με κρεμα για δερματα.εκτος απο την αντικατασταση του δερματος τι αλλο μπορω να κανω ωστε να εξαλειφθει αυτη η βρωμια?

Bitz
09-03-12, 19:03
το δερματινο τιμονι μου εδω και καιρο απο τη μια μερια εχει πιασει κατι σαν λιπος.ειναι ορατο μονο απο κοντα αλλα ειναι ενοχλητικο και εξαπλωνεται ιδιαιτερα τους καλοκαιρινους μηνες.φροντιζω να μην πιανω το τιμονι με λερωμενα χερια και το συντηρω με κρεμα για δερματα.εκτος απο την αντικατασταση του δερματος τι αλλο μπορω να κανω ωστε να εξαλειφθει αυτη η βρωμια?

Το τιμονι τι χρωμα ειναι;

dark knight
09-03-12, 19:07
μαυρο

Driver M
09-03-12, 19:10
Καλό καθάρισμα θέλει.
Λογικά από τον ιδρώτα και τη βρωμιά των χεριών θα έχει δημιουργηθεί.

Πάρε κάποιο APC ή αβα αραιωμένο με νερό ή ακόμα και πράσινο σαπούνι διαλυμένο σε νερό και τρίψε με ένα μαλακό πανί μέχρι να καθαρίσει καλά.
Μετά κι αφού στεγνώσει, άπλωσε κάποιο γαλάκτωμα και ανά τακτά διαστήματα (1 φορά το μήνα πχ) κάνε ένα απλό καθαρισματάκι για να μη δημιουργηθεί πάλι μάκα στο βαθμό που έχει τώρα.

dark knight
09-03-12, 19:13
οταν λες APC?

Bitz
09-03-12, 19:20
Εαν δεν εχει φθορα (συνηθως στην αριστερη πλευρα)πλυνε με μαλακο σφουγκαρι και αν δεν εχεις καποιο καθαριστικο ταπετσαριας χρησιμοποιησε σαμπουαν.σε μερικα τιμονια η φθορα μοιαζει με βρωμα,αν ειναι φθορα θα το καταλαβεις βρεχονταστο,τοτε θα αλλαξει χρωμα απο γκρι θα γινει μαυρο.thumb

stef
09-03-12, 19:25
οταν λες APC?


All Purpose Cleaner
Σε άλλο θέμα έχει ο Άρης αναφερθεί...thumb

Bitz
09-03-12, 19:28
ΑΑΑΑ...μια και μιλαμε για τιμονια δερματινα bmw η φθορα εμφανιζεται στο σημειο ωρα 9και15 10και10 συνηθως μετα απο 50.0000χλμ....αυτο για τους μαντραδες που αυτοκινητα με 70.000-80.000χλμ τα κανουν 30.000 35.000.
Εκτος θεματος αλλα νομιζω χρησιμο.

Monsta
09-03-12, 20:08
Το δέρμα στο τιμόνι επίσης ξεβάφει. Πολλές φορές η μαυρίλα που βγαίνει στο πανί ξεγελάει και μπορεί να είναι το χρώμα. Εκεί πάμε για αλλαγή.

Stamatis
09-03-12, 20:13
παρε μια άσπρη γόμα σχεδίου της rotring https://www.ipenstore.com/catalog/Rotring20Eraser300.jpg νούμερο 20 (οχι μεγαλύτερο) και τρίψε το με απαλές κινήσεις.
Μετά αφού βρέξεις και στεγνώσεις καλά ένα wettex με πράσινο σαπούνι περασε το μέχρι να μουσκέψει με τη σαπουνάδα και μετά καθάρισέ το με μια φανέλα.

αυτά.

Monsta
09-03-12, 20:19
παρε μια άσπρη γόμα σχεδίου της rotring https://www.ipenstore.com/catalog/Rotring20Eraser300.jpg νούμερο 20 (οχι μεγαλύτερο) και τρίψε το με απαλές κινήσεις.
Μετά αφού βρέξεις και στεγνώσεις καλά ένα wettex με πράσινο σαπούνι περασε το μέχρι να μουσκέψει με τη σαπουνάδα και μετά καθάρισέ το με μια φανέλα.

αυτά.


Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά για να το λέει ο Πρόεδρος δεν δέχεται αμφισβήτηση.


/thread/

doctore
09-03-12, 21:03
Το Swissvax Leather Gloss Corrector Matt, 150 ml
το έχει δοκιμάσει κανείς σε τιμόνι δέρμα ?

stef
09-03-12, 21:10
Νομίζω είναι αυτό που θέλω να πάρω για να "ματάρω" τα δέρματα

Monsta
09-03-12, 21:16
Αν θες να τα ματάρεις Στέφανε, θα τα καθαρίσεις καλά πριν βάλεις κρέμες. Είδες πως έγιναν του Ζ4 coupe που έφτιαξα ?

doctore
09-03-12, 21:18
Νομίζω είναι αυτό που θέλω να πάρω για να "ματάρω" τα δέρματα

Στις οδηγίες πάντως γράφει ότι πριν το χρησιμοποιήσει κανείς θα πρέπει το δερμα να είναι πεντακάθαρο.

Πόσο το έχεις βρεί ?

EVERGET
09-03-12, 21:49
To δέρμα εάν είναι σε καλή κατάσταση και με ένα απλό πλύσιμο με ava ματάρει...

Σε ταλαιπωρημένα ίσως να θέλει την παραπάνω λοσιόν.

trueno
10-03-12, 08:49
Δώσε 150 Ευρώ στον Βρανάκη και θα εχεις καινούριο τιμόνι!!

gant
10-03-12, 16:25
Υπάρχει πολύ φθηνότερος απ τα 150ε.
Είχε ανέβει thread παλιότερα αν δεν κάνω λάθος
Ρώρα τον μπάουερ, το γνωρίζει το θέμα.

giannis_compact
10-03-12, 16:30
Υπάρχει πολύ φθηνότερος απ τα 150ε.
Είχε ανέβει thread παλιότερα αν δεν κάνω λάθος
Ρώρα τον μπάουερ, το γνωρίζει το θέμα.

Αν λεμε τον ιδιο ειχα κανει εγω το τιμονι μου πριν 2μιση χρονια σε αυτον στην Αθηνα!Απλο 3ακτινο και μου εβαλε φουσκωματακια Μ και τριχρωμη ραφη!Κοστος 80 ευρω,τελεια δουλεια και μεχρι πριν 2 μηνες που το εβγαλα για το Μ-πακ ηταν σε πολυ καλη κατασταση!
Τον προτεινω ανεπιφυλακτα!thumb

stef
10-03-12, 16:50
Αν θες να τα ματάρεις Στέφανε, θα τα καθαρίσεις καλά πριν βάλεις κρέμες. Είδες πως έγιναν του Ζ4 coupe που έφτιαξα ?

Ναι Κώστα εννοείται!!!
Πρωτα πολύ καλό καθάρισμα και μετά ματάρισμα!!!
Συμφωνώ δάσκαλε thumb

stef
10-03-12, 16:51
Στις οδηγίες πάντως γράφει ότι πριν το χρησιμοποιήσει κανείς θα πρέπει το δερμα να είναι πεντακάθαρο.

Πόσο το έχεις βρεί ?

Υπάρχεi dealer της swissvax στην Αθήνα

nondasplat
10-03-12, 18:44
Υπάρχεi dealer της swissvax στην Αθήνα

Ξερω εγω ενα dealer που πουλαει swissvax στην Αθηνα και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες !! Εχω παρει απο εκει πολλα πραγματακια και σε μια ερευνα που εκανα στο ιντερνετ ειδα οτι ηταν πολυ καλες οι τιμες του ! στειλε μου π.μ αμα θες να σου πω που ειναι !!


Μπορει να μου πει καποιος για τον δερματα στην Αθηνα που εχει πολυ καλες τιμες ???? ενδιαφερομαι να βαλλω δερματα ! ειναι καλος...γιατι μην ξεχναμε οτι ο βρανακης εχει μεν τσιμπημενες τιμες αλλα σου βαζει τα γνησια της bmw και ξερει τις ραφες της.

gant
10-03-12, 21:23
Αν λεμε τον ιδιο ειχα κανει εγω το τιμονι μου πριν 2μιση χρονια σε αυτον στην Αθηνα!Απλο 3ακτινο και μου εβαλε φουσκωματακια Μ και τριχρωμη ραφη!Κοστος 80 ευρω,τελεια δουλεια και μεχρι πριν 2 μηνες που το εβγαλα για το Μ-πακ ηταν σε πολυ καλη κατασταση!
Τον προτεινω ανεπιφυλακτα!thumb

Ναι ρε John, αυτόν εννοώ.

RallyArt
10-03-12, 22:05
Αν λεμε τον ιδιο ειχα κανει εγω το τιμονι μου πριν 2μιση χρονια σε αυτον στην Αθηνα!Απλο 3ακτινο και μου εβαλε φουσκωματακια Μ και τριχρωμη ραφη!Κοστος 80 ευρω,τελεια δουλεια και μεχρι πριν 2 μηνες που το εβγαλα για το Μ-πακ ηταν σε πολυ καλη κατασταση!
Τον προτεινω ανεπιφυλακτα!thumb

Μπορώ να έχω PM με τα στοιχεία του εν λόγο κύριου;
Γιατί με ενδιαφέρει να βάλω καινούριο δέρμα στο τιμόνι.

dark knight
10-03-12, 22:34
στειλτε και σε εμενα πμ

trueno
11-03-12, 10:31
Για στειλτε μου και εμένα pm , γιατί αρχίζει και γυαλίζει το τιμόνι....

nondasplat
11-03-12, 19:59
στειλτε και σε εμενα pm !!

Bassakos
11-03-12, 20:09
αλλο ενα PM και εδω παρακαλω
ευχαριστω!

Z-man
11-03-12, 21:18
Συγνωγμη ρε παιδια αλλα αναφερουμε το ονομα του βρανακη κ δεν αναφερουμε το ονομα του ανθρωπου που δινει κατι φθηνοτερα κ το ζητουν ολοι με π.μ για να μην θεωρηθει διαφημιση...?Ελεος αλλα στην εποχη μας χρειαζεται να λεμε ανοιχτα τα παντα κ ο καθενας να αποφασιζει αν θα το επιλεξει με την δικη του λογικη.Αλλωστε αφου ειναι καποιοι που εχουν προσωπικη εμπειρια απ την δουλεια του κ την θεωρουν καλη κ οικονομικη σε σχεση με του βρανακη (αναφερουμε ονομα αλλου επαγγελματια δηλαδη ) γιατι να μη γνωρισουν κ τα υπολοιπα μελη του forum μας τον εν λογω επαγγελματια?

bill_m3
11-03-12, 21:22
Συγνωγμη ρε παιδια αλλα αναφερουμε το ονομα του βρανακη κ δεν αναφερουμε το ονομα του ανθρωπου που δινει κατι φθηνοτερα κ το ζητουν ολοι με π.μ για να μην θεωρηθει διαφημιση...?Ελεος αλλα στην εποχη μας χρειαζεται να λεμε ανοιχτα τα παντα κ ο καθενας να αποφασιζει αν θα το επιλεξει με την δικη του λογικη.Αλλωστε αφου ειναι καποιοι που εχουν προσωπικη εμπειρια απ την δουλεια του κ την θεωρουν καλη κ οικονομικη σε σχεση με του βρανακη (αναφερουμε ονομα αλλου επαγγελματια δηλαδη ) γιατι να μη γνωρισουν κ τα υπολοιπα μελη του forum μας τον εν λογω επαγγελματια?

Όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω!!

Να αναφερθεί κανονικά το όνομα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

giannis_compact
11-03-12, 23:25
Παιδια δυστυχως εγω δε ξερω που ειναι το μαγαζι του,μου εξηγουσε το παιδι πως να παω αλλα επειδη δεν ειμαι απο Αθηνα με διευκολυνε και ηρθε και το πηρε απο κει που ημουν και μου το εφερε επειτα απο μια μερα αν θυμαμαι καλα!Το ονομα του ειναι Μιχαλης,εχω το τηλεφωνο του γραμμενο αλλα δεν ειμαι σπιτι τωρα για να το δω!Οποιος το θελει αυριο το στελνω!

mark e92
12-12-16, 22:14
Παιδια δυστυχως εγω δε ξερω που ειναι το μαγαζι του,μου εξηγουσε το παιδι πως να παω αλλα επειδη δεν ειμαι απο Αθηνα με διευκολυνε και ηρθε και το πηρε απο κει που ημουν και μου το εφερε επειτα απο μια μερα αν θυμαμαι καλα!Το ονομα του ειναι Μιχαλης,εχω το τηλεφωνο του γραμμενο αλλα δεν ειμαι σπιτι τωρα για να το δω!Οποιος το θελει αυριο το στελνω!

Τελικά θα μάθουμε ποιος είναι ο μάστορας;

Nikos320
13-12-16, 01:27
Κάποιο καλό προϊόν ή κάποιο tip για σωστή συντήρηση τιμονιού για να μην έχουμε μελλοντικά θέματα υπάρχει?

dreamer
13-12-16, 10:54
Κάποιο καλό προϊόν ή κάποιο tip για σωστή συντήρηση τιμονιού για να μην έχουμε μελλοντικά θέματα υπάρχει?

νικο,καλημερα...προιοντα υπαρχουν σαν αυτα που συστηνονται σαυτο το τοπικ αν διαβασεις.ομως η προσωπικη μου γνωμη ειναι επειδη υπαρχει συνεχης επαφη με το δερμα μας,καλο ειναι να αποφευγονται τα πολλα χημικα.μια φορα τον χρονο μπορεις να κανεις ενα βαθυ καθαρισμο με χημικο αν θες αλλα δεν ειναι απαραιτητο.εγω ιδρωνω πολυ το καλοκαιρι και το καθαριζω 1 φορα τον μηνα με απλο σαπουνακι,πρασινο η αλλο βιολογικο και χλιαρο νερο.απο μονο του εκτος τον καθαρισμο δεν χρειαζεται ενυδατωση.το μονο που δεν μπορεις να αποφυγεις ειναι να ''λιωνει'' το δερμα και να μικραινει ανα τα χρονια.αλλα αυτο γινεται πολυ αργα και μπορει να μην εχεις το αμαξι τοτε.η' μπορεις οποτε θες οταν φτασει σαυτο το σημειο να ξαναβαλεις δερμα και να παχυνει ξανα.οποτε μη σε προβληματιζει τιποτα αλλο απο ενα καθαρισμο με απλα υλικα που ειπα.

Cobalt
13-12-16, 14:49
driving gloves.... τιμόνι σαν καινούργιο για μια ζωή...

τα αγαπημένα μου...

https://www.autodromo.com/accessories/stringback-gloves/

Lefterisk
13-12-16, 19:12
προσωπικα προσεχω να εχω παντα καθαρα χερια και λχ αν ειμαι σε καφε και εχω πληρωσει μετα παω και πλενω τα χερια μου, υπερβολικο αλλα ετσι κανω οποτε μπορω, οπως επισης και πριν φυγω απο το γραφειο για να οδηγησω για σπιτι παω πρωτα και πλενω χερια...
οταν ξερω οτι υπαρχει η περιπτωση ενας μαστορας να πιασει το τιμονι σε συνεργειο τοτε φροντιζω να βαζω απο προηγουμενη μερα διαφανο φιλμ κουζινας σε στεφανη αλλα και πομολα λεβιε χειροφρενου. αυτα ολα ως αποφυγη βρωμας και λιπους-ιδρωτα απο το ανθρωπινο δερμα ή τυχον βρωμιες.
γενικα μια φορα το μηνα περιπου το καθαριζω με καποιο καλο επωνυμο χημικο για δερματα πχ το ιδιο που εχω για τα δερματινα καθισματα.
διαφορετικα, οπως ειπε και ο φιλος παραπανω με καποιο σαπουνι με ουδετερο ph και χλιαρο νερακι (ξερω ατομα που το κανουν λιγο πιο συχνα αλλα μονο με χλιαρο νερακι, ακουγεται καλο απλα δεν ξερω ποσο αποτελεσματικα αφαιρουνται λιπη και βρωμιες ωστε να μεινει αρκετα καθαρη η επιφανεια παλι).

stef
13-12-16, 19:53
Πολύ σωστός Λευτέρη!
Το τιμόνι κύριοι είναι το σημείο του αυτοκινήτου που μαζεύει τα περισσότερα μικρόβια!
Προσωπικά το τιμόνι το καθαρίζω τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα με APC και πάντα με καθαρά χέρια!
Ένα βρώμικο/λιγδιασμένο τιμόνι μου λέει πολλά για τον/την οδηγό που οδηγεί το εκάστοτε αυτοκίνητο!

Nikos320
14-12-16, 22:59
Τι είναι το APC Στέφανε?

Nikos320
14-12-16, 22:59
Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια!!!