PDA

Επιστροφή στο Forum : Mitsubishi L200 πλυσιμο μηχανης/σασι



aristent
08-03-12, 20:40
Σημερα πλυθηκε η μηχανη και το κατω μερος(σασι) του Mitsubishi L200 μου, επειτα απο 10 σχεδον χρονια που το ειχα αγορασει καινουργιο!!!!:thumbsup:

αιτια ηταν η μικροδιαρροη λαδιων απο την πανω φλαντζα της μηχανης που ειχε κανει μανταρα τα παντα εκει μεσα!!!!

Συμφωνα με τον μηχανικο μου, επρεπε να πλυνω την μηχανη και το σασι για να ειναι και καθαρο,αλλα και να δει μηπως εχει και αλλου προβλημα.

...προϋποθεση, μου ειπε, ηταν να γινει ολη αυτη η διαδικασια με την μηχανη σε λειτουργια.....και μαλιστα να προσπαθησω και για κανενα μισαωρο να κινησω το αμαξι για καλο και για κακο.

Στον πρωτο κιολας χρονο ειχε δειξει την αδυναμια της αυτη η φλαντζα και εκανε διαρροες.....αντικατασταθηκ στα πλαισια της εγγυησης αλλα μου χρεωσαν την εργασια:thumbsdown:

Φωτο πριν το πλυσιμο:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/8-3-2012002.jpg

https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/8-3-2012001.jpg

και μετα:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/8-3-2012003.jpg

https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/8-3-2012004.jpg

:thumbsup:


ΥΣ.ο μηχανικος μου λεει οτι αυτη η χαρτινη φλαντζα που ειχε τις διαρροες(αυριο το πρωϊ που θα το παω)θα αντικατασταθει αλλα οχι με μια ιδια ,αλλα με ενα υλικο κατι σαν παπριζοκολλα,...αν καποιος εχει αποψη ή ξερει κατι γι'αυτο ας το γραψει εδω.thumb

Stamatis
08-03-12, 20:51
Φλατζόκολα θα σου βάλει, αν μπει καλά δεν έχεις θέμα.

Τώρα έχει βάλει η κουκουναρόχαρτο ή φλατζόχαρτο.

Το ιντερκούλερ σε κουλό σημείο το έχει.
Ζήλεψαν απο το ιμπρέζα?

Nikos
08-03-12, 20:52
Χαίρομαι που το βλέπω πάλι καθαρό και να γυαλιζει. Μεγάλη μεταμόρφωση. Βάλε κι ΄ άλλες φωτος απ έξω Αρη.

spar@
08-03-12, 21:15
τωρα εχει πατατοχαρτο...
οχι φλατζοκολλα...οχι! και εγω το ιδιο εκανα στο δικο μου και μετα απο λιγα κμ χανει... και το εφτιαξα με παρα πολυ λεπτομερεια!
εμενα τις φλατζες απ τα ψευτοκαπακα δεν τις δινει μονες τους η peugeot οι οποιες ειναι λαστιχενιες αλλα σου δινει και τα καπακια μαζι, ετσι τα εφτιαξα με φλατζοκολλα αλλα τζιφος!
Αρη θα σου πω γενικα, χωρις να ξερω ακριβως το προβλημα σου, σου προτεινω να παρεις ετοιμη φλατζα ειτε αυτη ειναι λαστιχενια ή απο πατατοχαρτο, μην σου ανοιξει τα καπακια και σου βαλει φλατζοκολλα πουθενα, επισης να τον δεις να τις σφιξει τις βιδες με συγκεκριμενη δυναμη γιατι οι φλατζες για τα ψευτοκαπακα καταστρεφονται ευκολα! καλη τυχη!

aristent
08-03-12, 21:32
Νικο,θα βαλω και φωτο απ'εξω οταν το πλυνω και εξω.....για ενα καθαρο κουτελο ζουμε!!!:thumbsup:

Φλαντζοκολλα λοιπον,..........χμμμμμμμ......αυ ο μου ειπε και ο μηχανικος(δεν εχει επισημο σερβις καμμιας εταιρειας.....)οτι η "μαμα" χαρτινη φλαντζα θα ξανακανει τα ιδια......

Παντως ειναι μεγαλη εκπληξη το ποσο γυαλιζουν διαφορα σωληνακια και αλλα εξαρτηματα εκει μεσα.....και δεν εχουν φυγει τα παντα απο ολα τα σημεια.....καπου εχουν ξεραθει και κολλησει απο θερμοκρασιες τα λαδια,αλλα σε γενικες γραμμες βλεπεις με αλλο ματι το μοτερ,.....ΜUST για πωληση αυτη η κινηση.thumb


Να ρωτησω και μια βλακεια???

οταν κατεβαινα απο το αυτοκινητο και εκλεινα την πορτα με χτυπουσε ΡΕΥΜΑ!!!:shok:...μιλαμε εβαζα το κλειδι κοντα στην λαμαρινα της πορτας και πετουσε σπινθηρα απο αποσταση 1 εκατοστο,σαν αυτον που πεταει η σομπα υγραεριου!!!!

..ξερω ηλεκτροστατικο ηταν,..... αλλα λεω,....μηπως απο την βρωμια υπηρχε διαρροη ρευματος απο το μοτερ.....

σημερα δεν παρατηρησα κατι τετοιο....

Stamatis
08-03-12, 21:36
Νικο,θα βαλω και φωτο απ'εξω οταν το πλυνω και εξω.....για ενα καθαρο κουτελο ζουμε!!!:thumbsup:

Φλαντζοκολλα λοιπον,..........χμμμμμμμ......αυ ο μου ειπε και ο μηχανικος(δεν εχει επισημο σερβις καμμιας εταιρειας.....)οτι η "μαμα" χαρτινη φλαντζα θα ξανακανει τα ιδια......

Παντως ειναι μεγαλη εκπληξη το ποσο γυαλιζουν διαφορα σωληνακια και αλλα εξαρτηματα εκει μεσα.....και δεν εχουν φυγει τα παντα απο ολα τα σημεια.....καπου εχουν ξεραθει και κολλησει απο θερμοκρασιες τα λαδια,αλλα σε γενικες γραμμες βλεπεις με αλλο ματι το μοτερ,.....ΜUST για πωληση αυτη η κινηση.thumb


Να ρωτησω και μια βλακεια???

οταν κατεβαινα απο το αυτοκινητο και εκλεινα την πορτα με χτυπουσε ΡΕΥΜΑ!!!:shok:...μιλαμε εβαζα το κλειδι κοντα στην λαμαρινα της πορτας και πετουσε σπινθηρα απο αποσταση 1 εκατοστο,σαν αυτον που πεταει η σομπα υγραεριου!!!!

..ξερω ηλεκτροστατικο ηταν,..... αλλα λεω,....μηπως απο την βρωμια υπηρχε διαρροη ρευματος απο το μοτερ.....

σημερα δεν παρατηρησα κατι τετοιο....

απο τη μπίχλα πρέπει να είχες κάποια τάση.

τώρα είσαι οκ.

Συνέχισε να πλένεις και αύριο αφού ρίξεις ένα καλό σπρέι καθαρισμού ΠΑΝΤΟΥ.

steliosm46
08-03-12, 21:47
τι μοντέλο είναι?? έχω και εγώ το ίδιο 2003 είναι το δικό μου..

καλά με αναμένη την μηχανή σου είπε να την πλύνεις?? για ποιό λόγο? εγώ όταν πλένω μηχανή βγάζω την μπαταρία "σακουλιάζω" κάποια σημεία κάποια ηλεκτρολογικά για να μην πάρει πολύ νερό και μετά φύσημα!! πολύ φύσημα να φύγουν όλα τα νερά καλά καλά και αν είναι δυνατόν να το κάνεις σε μια ηλιόλουστη μέρα αυτό πχ. το καλοκαίρι να το αφήνεις μετά στο ήλιο για στεγνώσει και η παραμικρή υγρασία!!

επίσης για την φλάντζα κεφαλής δεν λές? η απ το καπάκι? αμα είναι απ το καπάκι
είσαι εντάξει πες του να σου βάλει μια καλής ποιότητας κόλα και είσαι οκ..και μετά κατα διαστήματα να σφίγγεις τις βίδες λίγο μέχρι να τεζάρουν καλά..

προσοχή με το κεφαλάρι γιατί τα L200 δεν ξέρω μπορεί να το γνωρίζεις κιόλα αλλά έχουν θέμα εκεί στον τεταρτο κύλινδρο στην φούσκα που περνάει το κύκλωμα του νερού...

είναι κατασκευαστικό το λάθος είναι πολύ μικρό το αυλάκι πολύ ψιλό μάλλον με αποτέλεσμα να κέγεται η φλάντζα κεφαλής και να ανεβάζει θερμοκρασία κλπ κλπ..

δεν σημαίνει ότι το βγάζει σε όλα αλλα σε πολλά έχει βγάλει..και ένα απο αυτά είναι και το δικό μου..

η λύση είναι μια.. απο οτι το είχα ψάξει εγώ τουλάχιστον και απο ότι μου λέγαν και όλα τα ρεκτιφιέ.. ισπανικό κεφαλάρι με κόστος 500ευρώ συν όλα τα υπολοιπα φλάντζες εργασίες κλπ κλπ..

steliosm46
08-03-12, 21:48
ααα όσο για το ρεύμα μην ανησυχείς και σε μένα το κάνει κατα διαστήματα!!

πάς να ακουμπησεις την πόρτα μόλις βγείς...τσάτ!! :th_Laie_67-1:

Stamatis
08-03-12, 21:50
Βάλτε ένα γειωτήρα στον προφυλακτήρα ρε παιδιά.
κείνα τα μαραφέτια που κάνουν γείωση στο έδαφος.
εσωτερικά να μη φαίνεται κιόλας.

steliosm46
08-03-12, 21:56
Βάλτε ένα γειωτήρα στον προφυλακτήρα ρε παιδιά.
κείνα τα μαραφέτια που κάνουν γείωση στο έδαφος.
εσωτερικά να μη φαίνεται κιόλας.

θέλει να πάρουμε καμιά τσιμπίδα τέτοια που έχει η ηλεκτροκόληση με καλώδιο μόλις βγαίνεις την γκατσώνεις στην πόρτα και να ακουμπάς κάτω το καλώδιο!! χαχαχαχ :th_Laie_67-1:

aristent
08-03-12, 21:58
4Χ2kingcab 6 /2002 μοντελο ειναι το δικο μου,....η τουλαχιστον τοτε το παρελαβα......

Προβληματα με τον κυλινδρο δεν εντοπισα,.....συμφωνα με τον μηχανικο της επισημης αντιπροσωπειας, στην τελευταια επισκεψη μου εκει, τον 4ο του 2011,εχω λεει ενα απο τα πιο "δυνατα" L200,σε σχεση με αλλα,συμπερασμα που βγαζει απο την συντομη βολτα που τα κανει μετα το σερβις.thumb

Αυτο που ειδα με τα 7 χρονια,ειναι οτι μετα τα 120χιλ.στο κοντερ το καλοκαιρι με αναμμενο το A/C ανεβαζει θερμοκρασια.....δεν ξερω εαν οφειλεται σ'αυτο που λες,.....παντως οταν το παρελαβα μου ειπαν οτι το A/C δεν ηταν επανω στο οχημα απο την εισαγωγη του, αλλα τοποθετηθηκε εκ των υστερων απο τον Σαρακακη στην Αθηνα......ισως να μην εγινε και τελεια η τοποθετηση του?...δεν ξερω....

scania124
08-03-12, 22:10
ΑΡΟΥΛΙ βαζουμε κοντρα??????

τωρα που αλλαξα τουρμπινα πιστευω οτι σε εχω!!!!!!!!!!!

steliosm46
08-03-12, 22:12
4Χ2kingcab 6 /2002 μοντελο ειναι το δικο μου,....η τουλαχιστον τοτε το παρελαβα......

Προβληματα με τον κυλινδρο δεν εντοπισα,.....συμφωνα με τον μηχανικο της επισημης αντιπροσωπειας, στην τελευταια επισκεψη μου εκει, τον 4ο του 2011,εχω λεει ενα απο τα πιο "δυνατα" L200,σε σχεση με αλλα,συμπερασμα που βγαζει απο την συντομη βολτα που τα κανει μετα το σερβις.thumb

Αυτο που ειδα με τα 7 χρονια,ειναι οτι μετα τα 120χιλ.στο κοντερ το καλοκαιρι με αναμμενο το A/C ανεβαζει θερμοκρασια.....δεν ξερω εαν οφειλεται σ'αυτο που λες,.....παντως οταν το παρελαβα μου ειπαν οτι το A/C δεν ηταν επανω στο οχημα απο την εισαγωγη του, αλλα τοποθετηθηκε εκ των υστερων απο τον Σαρακακη στην Αθηνα......ισως να μην εγινε και τελεια η τοποθετηση του?...δεν ξερω....


ε λογικό μου ακούγεται το καλοκαίρι όταν έχει πολύ ζέστη και έχεις αναμένο το A/C ανεβάζει λίγο παραπάνω την θερμοκρασία..

με θερμοκρασία και μένα μια φορά άρχισε να ανεβάζει μια φορά που πήγαινα χαλκιδική έτσι στα καλά καθούμενα και τελικά ήταν το ψυγείο το μισό βουλομένο απο στάρια απ τα χωράφια κλπ το έκανα ένα καθαρισμό και έγινε καινούργιο..

ααα και κάτι άλλο όσο αναφορά τις μικροδιαροές..είχε και μένα μια πολύ ψιλή ξέρεις τις φυσιολογικές που έχουν τα κάρτερ..

σε μιά αλλαγή λαδιών που είχα κάνει πρίν την κάνω ρίχνω μέσα ένα καθαριστικό το οποίο κάνει 10 ευρώ το αφήνεις να δουλέψει περίπου 10 λεπτά και καθαρίζει μέσα στην μηχανή..

μετά βάζοντας τα καινούργια λάδια έριξα και μέσα ένα άλλο προιόν το οποίο είναι σαν conditioner αλλα και σταματάει όλες τις μικροδιαροές λαδίων κλπ..

κάνει πραγματικά δουλειά!! εγώ πήρα της liqui moly το οποίο είναι αρκετά επώνυμο γύρω στα 20 ευρώ νομίζω δεν θυμάμαι.. έχει και πολύ ποιο φνηνά..κάνουν και εκείνα δουλειά εντάξει..

μετά απο περίπου 800-900 χιλιόμετρα κάνει δουλειά

κάτι τέτοιο: https://www.ebay.co.uk/itm/Liqui-Moly-Motor-Oil-Saver-Stop-Leak-/300663420394?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4600efb5ea#ht_1981wt_905

giannis_compact
08-03-12, 22:18
Αρη και Στελιο δε ξερω τι εμπειριες εχει με το συγκεκριμενο κινητηρα του L200 παντως οι δικες μου ειναι πολυ κακες και αρκετων αλλων απο οσο ξερω!!
Πολυ ωραια δουλειτσα παντως στο μοτερ Αρη!! :) :)

aristent
08-03-12, 22:26
ΑΡΟΥΛΙ βαζουμε κοντρα??????

τωρα που αλλαξα τουρμπινα πιστευω οτι σε εχω!!!!!!!!!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12172&d=1331241002

εννοητε ρε συ οτι μ'εχεις χαλαρα!!!...90 αλογα δηλωνω.....οχι 150!!!:thumbsup:

steliosm46
08-03-12, 22:31
Αρη και Στελιο δε ξερω τι εμπειριες εχει με το συγκεκριμενο κινητηρα του L200 παντως οι δικες μου ειναι πολυ κακες και αρκετων αλλων απο οσο ξερω!!
Πολυ ωραια δουλειτσα παντως στο μοτερ Αρη!! :) :)

άσε Γιάννη όχι οτι εγώ έχω και τις καλύτερες αλλα τέλος πάντων..είναι πως θα σου τύχει ξέρω γω.. να παράδειγμα ο Άρης λέει πως του βγήκε πολύ καλό!!thumb

εμείς L200 αλλάξαμε 2 και hilux είχαμε και εκείνο με την τουρμπίνα πρόβλημα είχε βγάλει..Μόνο ένα isuzu που είχαμε βενζίνα εκείνο ήταν πραγματικά σκυλί!!

όταν ήταν να αλλάξουμε το 1ο L200 και Navara που κοιτούσα μου έλεγαν άλλα προβλήματα οτι βγάζει..το προηγούμενο όχι το τελευταίο!! ένας φίλος είχε πάρει καινουργιο και στα 100.000 του είχε χτυπήσει μπιέλα!!

δεν θέλαμε να ξεφύγουμε στα λεφτά γιαυτό αλλιώς θα χτυπούσα το D-MAX !!

Το μετάνιωσα που πήραμε πάλι L200 αλλα...

πάντως δεν νοήτε ρε παιδί μου να παίρνεις τέτοιο εργαλείο τόσα λεφτά και να σου βγάζει τέτοια προβλήματα!!

βλέπω το θείο μου με το taro εερε σκυλι ρε...ούτε κιχ αλλά μολις βρει λάσπη γ@ματα!!:thumbsup:

giannis_compact
08-03-12, 22:48
άσε Γιάννη όχι οτι εγώ έχω και τις καλύτερες αλλα τέλος πάντων..είναι πως θα σου τύχει ξέρω γω.. να παράδειγμα ο Άρης λέει πως του βγήκε πολύ καλό!!thumb

εμείς L200 αλλάξαμε 2 και hilux είχαμε και εκείνο με την τουρμπίνα πρόβλημα είχε βγάλει..Μόνο ένα isuzu που είχαμε βενζίνα εκείνο ήταν πραγματικά σκυλί!!

όταν ήταν να αλλάξουμε το 1ο L200 και Navara που κοιτούσα μου έλεγαν άλλα προβλήματα οτι βγάζει..το προηγούμενο όχι το τελευταίο!! ένας φίλος είχε πάρει καινουργιο και στα 100.000 του είχε χτυπήσει μπιέλα!!

δεν θέλαμε να ξεφύγουμε στα λεφτά γιαυτό αλλιώς θα χτυπούσα το D-MAX !!

Το μετάνιωσα που πήραμε πάλι L200 αλλα...

πάντως δεν νοήτε ρε παιδί μου να παίρνεις τέτοιο εργαλείο τόσα λεφτά και να σου βγάζει τέτοια προβλήματα!!

βλέπω το θείο μου με το taro εερε σκυλι ρε...ούτε κιχ αλλά μολις βρει λάσπη γ@ματα!!:thumbsup:

Τί τουρμπίνες,τί κεφαλάρια...Όλα από δύο φορές τα άλλαξα...
Πρόπερσι άλλαξα δεύτερη φορά κεφαλάρι...
Σόρρυ για τα όφ τόπικ :thanks:

aristent
09-03-12, 19:46
Σημερα εγινε τελικα και η εργασια με την αντικατασταση της φλαντζας....η οποια σχεδον δεν υπηρχε!!!:shok:....κατι τριμματα βρηκε ο μηχανικος......

τελος παντων μου εβαλε τελικα και καινουργια φλαντζα αλλα και φλαντζοκολλα για ακομη καλυτερο αποτελεσμα,....για να δουμε......

Εβγαλα αλλες δυο φωτο σημερα ετσι για καλυτερη αντιπαραθεση με τις παλιες.....

η φωτο που εχετε ηδη δει πριν το πλυσιμο:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/8-3-2012001.jpg
και η φωτο σημερα:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/9-3-2012002.jpg

και μια κοντινη για να δειτε τα χαλκινα γυαλιστερα σωληνακια!!!:thumbsup: :
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/9-3-2012001.jpg

Christos 330
09-03-12, 20:34
Λενε ενα ματσο χαλια για τα ναβαρα αλλα εγω εχω αλλη αποψη . . .

Το πηρα με 90.000 μοντ του 04 και στα 198.000 τρυπησε το 4 μεταλο μονο !!!

Σαν ψειρας ο αδερφος μου το εκανε λαμπικο τωρα εχει 225+++ και περπαταει μια χαρα . . .