PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο σασί



bakalos
08-03-12, 10:56
Καλημέρα σε όλους,

Υπάρχει πρόβλημα στο να πλύνω το σασί από κάτω?
Μου είπαν οτι δεν κάνει γιατί η BMW τα κερώνει από κάτω και άμα το πλύνω με πιεστικό παίζει να φύγει το κερί....
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ptboul
08-03-12, 11:01
Δεν το έχω υπόψη.

Προσωπικά πάντα πλένω σασί κ μηχανή μία φορά το χρόνο σε όλα τα αμάξια.

Το 90άρι βέβαια έχει πλαστικά καλύμματα κατα μήκος οπότε έμφαση δίνω στα εμφανή μέρη.

Monsta
08-03-12, 11:16
Μου είπαν οτι δεν κάνει γιατί η BMW τα κερώνει από κάτω και άμα το πλύνω με πιεστικό παίζει να φύγει το κερί....
Ισχύει κάτι τέτοιο?


Σε ποια, στα Ε21 & Ε30 ?

bakalos
08-03-12, 12:09
Σε ποια, στα Ε21 & Ε30 ?

Ε36 έχω και μου το λέγαν. Δεν ξέρω..
Να το πλύνω από κάτω ή θα κανω μ@λ@κία?
Απλά το αμάξι δεν έχει πλυθεί ποτέ από κάτω τόσα χρόνια... είμαι σε κλειστό γκαράζ αν λέει κάτι.

Εσύ Κώστα ασχολείσαι με πλύσιμο σασί και μοτέρ?

Monsta
08-03-12, 12:13
Όχι δεν ασχολούμαι. Θα πας σε πλυντήριο αυτοκινήτων. Αν όμως το αμάξι σου έχει κερί, θα μπορέσεις να το διακρίνεις πολύ εύκολα πριν ξεκινήσεις την εργασία.

Ptboul
08-03-12, 12:13
Πλύνε όπως είσαι!

Μέσα - έξω - πάνω - κατω + το μοτερ (με προσοχή) και καλό στέγνωμα (στο μοτέρ).

Θα νιώσεις 5 κιλά ελαφρύτερος.

Είχα για μια εβδομάδα το 36 άρι του πεθερού μου κ έκανα τα ίδια με 30¤. Δε πίστευα τι έβγαζε!

(μοντέλο του '94 και δεν είχε πλυθεί ποτέ σχολαστικά).

Ptboul
08-03-12, 12:15
Όχι δεν ασχολούμαι. Θα πας σε πλυντήριο αυτοκινήτων. Αν όμως το αμάξι σου έχει κερί, θα μπορέσεις να το διακρίνεις πολύ εύκολα πριν ξεκινήσεις την εργασία.

Κώστα και να έχει κερί (που δε το γνωρίζω), τι να έχει μείνει μετά από 20 χρόνια;

Ε91
08-03-12, 12:38
Συμφωνώ απόλυτα. Πλύνε το άφοβα,μόνο καλό θα του κάνεις. Ακόμα και αν έχει κερί, με σκέτο το πιεστικό πολύ δύσκολα θα το βγάλεις. Πάντως για να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να χρησιμοποίησεις κάποιο καλο καθαριστικο (engine & machine cleaner) και κάποιο καθαριστικό πίσσας. Αυτά θα αποδομήσουν σταδιακά τη βρωμιά, που λογικά θα έχει γίνει στρώμα. Ίσως χρειαστεί εφαρμογή αρκετές φορές. Απέφυγε τα δραστικά καθαριστικά, που μπορεί να ξεράνουν τσιμούχες κλπ. Επί τη ευκαιρία κάνε και τους θόλους. Αν πλύνεις τον χώρο του κινητήρα, μόνωσε τα ευαίσθητα σημεία,μη χρησιμοποιήσεις πιεστικό για το πλύσιμο και μόλις τελειώσεις στέγνωσέ το καλά με κάποιο πιεστικό αέρα.

bakalos
08-03-12, 12:53
Θα τα λάβω υπόψη όλα τα σχόλια σας.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Bitz
08-03-12, 14:50
πλενεις κανονικα ....το κερι αν υπαρχει δεν φευγει με το πλυσιμο,για να φυγει θελει ειδικα αποκερωτικα.thumb

chrisgiapz3
09-03-12, 09:46
Γνωρίζει κανείς κάποιο τέτοιο πλυντήριο προς τα βόρεια(ανατολικά)?

Ptboul
09-03-12, 09:56
Πιάσε την Αγίας Παρασκευής κ θα το δεις κοντά στο Μετρό. Τσίμπα ένα Κοσμικόν κ περίμενε. Νομίζω Mr Shine το λένε ή κάτι τέτοιο - απέναντι από τον μπουρμπουλήθρα.

chrisgiapz3
09-03-12, 10:44
δε λες το mr car wash έτσι?

γιατί εκεί πηγαίνω αλλά δεν έχω προσέξει να

κάνει τέτοια εργασία...

Ptboul
09-03-12, 10:48
δε λες το mr car wash έτσι?

γιατί εκεί πηγαίνω αλλά δεν έχω προσέξει να

κάνει τέτοια εργασία...

Ναι ρε κάνει, στο βάζει σε ξεχωριστό δωματιάκι (έχει 3 νομίζω - για αλλαγή λαδιών, κέρωμα κ πλύσιμο σασί/μηχανής)

για χτύπα 210 6838918

chrisgiapz3
09-03-12, 10:49
οκ thanks θα το κοιτάξω την επόμενη φορά!!

:thumbsup::thumbsup::thumbsup: