PDA

Επιστροφή στο Forum : E39 Λάμπα xenon τρεμοπαίζει



koul7
07-03-12, 00:16
Καλησπέρα σε όλους! Καινούριος στο φόρουμ.
Μετά από αναβάθμιση από απλά xenon φώτα σε Depo Angel Eyes, (σε Ε39 528i), μετά από κανά μήνα, παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

Με τον που ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο, ο εμπρός δεξιός προβολέας τρεμοπαίζει (όχι ο δακτύλιος του Angel Eye, μόνο η λάμπα xenon). Αν ανάψω τα φώτα, όλα καλά, λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Όταν τα ξανασβήσω, η λάμπα συνεχίζει να τρεμοπαίζει. Όλο αυτό συνεχίζεται για 1-2 λεπτά αφού κλειδώσω το αυτοκίνητο, και μετά σταματάει.

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει? Βρήκα σε αγγλικό website, "Xenon HID Cancellers" και "HID Capacitor OBC Fix" τα οποία παρεμβάλονται μεταξύ xenon ballast και λάμπας, και υποτείθεται ότι λύνουν το πρόβλημα, αλλά δε θέλω να βάλω κάτι χωρίς να έχω γνώμες.

Θενκς!

Stamatis
07-03-12, 06:35
Προβλημα στο μπαλαστ μυριζει.
Γιατι ομως τραβαει ρευμα και αφου κλεισεις το αυτοκινητο;
Εχει ακομα φορτιο η κραταει απο το follow me home ταση και τη δινει;
Σε πρωτη φαση γυρνα τα μπαλαστ αναποδα.
Το δεξι - αριστερα.
Και βλεπουμε.

Stamatis
07-03-12, 06:35
Προβλημα στο μπαλαστ μυριζει.
Γιατι ομως τραβαει ρευμα και αφου κλεισεις το αυτοκινητο;
Εχει ακομα φορτιο η κραταει απο το follow me home ταση και τη δινει;
Σε πρωτη φαση γυρνα τα μπαλαστ αναποδα.
Το δεξι - αριστερα.
Και βλεπουμε.

120ie87
07-03-12, 10:09
Σταμάτη, αν συνεχίσεις τα double-posts μπορεί να χρειαστεί να μπανάρεις τον εαυτό σου


(έβαλα thanks και στα δύο πάντως)

koul7
07-03-12, 21:19
Thanks για την απάντηση, θα το δοκιμάσω!
Το μοντέλο είναι απ' τα πρώτα Ε39 (04/97) και δυστυχώς δεν έχει Follow me home.

Leonidas_E39
07-03-12, 21:35
Τα εχεις δηλώσει τα φώτα αν οχι μπορει να ωφείλεται και σε αυτό.

koul7
07-03-12, 22:33
Τι εννοείς αν τα έχω δηλώσει? Σε έχασα! :think:

Leonidas_E39
07-03-12, 22:43
Οταν μπαινουν ΧΕΝΟΝ φωτα στο 39αρι πρεπει να δηλωθούν στο αυτοκινητο μεσω καποιου διαγνωστικου ωστε να μην βγάζει σφάλμα καμμενης λαμπας, ταυτοχρονα οταν γίνει αυτο καταργειται η εσωτερικη ρυθμιση υψους δεσμης των φωτων διοτι τα εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ εχουν αισθητηρες στα ψαλιδια που το ρυθμιζουν αυτοματα.

koul7
07-03-12, 23:51
οκ κατάλαβα τι εννοείς. Δεν έβαλα εγώ τα xenon, αυτά ήταν stock, εγώ απλά άλλαξα όλη τη θήκη των προβολέων, με καινούρια θήκη που είχε ενσωματωμένα angel eyes.
Τα xenon (λάμπες και ballast) δεν τα πείραξα.