PDA

Επιστροφή στο Forum : υγρα φρενων-λαδια κρεμαριερας-υγρα ψυγειου



GEORGE316
06-03-12, 15:55
γεια σας..
γνωριζει καποιος ακριβως τη ποσοτητα των υγρων φρενων,λαδια κρεμαριερας και υγρων ψυγειου?απο οτι θυμαμαι για το ψυγειο η bmw εδινε και ετοιμο αραιωμενο μειγμα και ταμπλετα πο τη διαλυεις μονος σου.
πρεπει να αλλαξω υγρα φρενων και επειγει.αν καποιος ξερει...

GEORGE316
09-03-12, 16:16
γνωριζει καποιος?

nikos valvetronic
09-03-12, 20:46
Το ψυκτικό δεν είναι ανάγκη να το πάρεις από την BMW.Γιατί δεν κοιτάς το βιβλίο του
κατασκευστή για τις ποσότητες; Τα υγρά φρένων θα τα αλλάξεις μόνος σου; Αν θέλεις να
γίνει σωστή δουλειά πρέπει να τα αφαιρέσεις όλα και όχι μόνο ότι έχει το δοχείο με την
σύριγγα.Αν δεν το έχεις ξανακάνει μην το κάνεις,πάνε σε συνεργείο γιατί θα χρειαστείς
και εξαέρωση.Τα υγρά η BMW συνιστά κάθε δυο χρόνια αλλαγή και καλά κάνει,γιατί έχουν
την ιδιότητα να τραβάνε την υγρασία εύκολα,πέρα από τις θερμικές καταπονήσεις που
δέχονται.Κάνε αν θέλεις ένα πείραμα.Άσε σε ένα ποτήρι τα υγρά φρένων που θα αλλάξεις
δυο μέρες έξω στο μπαλκόνι και θα δεις στο πάτο του ποτηριού σχηματισμένη υγρασία!
Έτσι ψειριάζει με τον καιρό το κύκλωμα των φρένων και κολλάνε δαγκάνες,κυλινδράκια κ.τ.λ.

GEORGE316
11-03-12, 11:46
εννοειτε πως δε θα τα αλλαξω μνος μου.μου αναψε ομως το ρολοι στο καντραν αλλα δε θελω να παω στο μαστορα σα γουρουνι στο σακι.
προτιμω να του παω εγω τα υγρα που μαλλον θα ειναι της galfer.

Kostas_1
11-03-12, 12:11
Οπως σου ειπε ο Νικος, για ποσοτητες κοιτα στο βιβλιαρακι,

Υγρα φρενων αφου θες galfer, αλλαζει και η galfer στα συνεργεια που εχει

drbiloukos
07-05-12, 12:14
Μπορείτε να μου πείτε τι μάρκα είναι τα υγρά φρένων της BWM (για E93 '09);
Επίσης αν μπορεί να μου πει κάποιος τί άλλο να αλλάξω στα 30.000km
Λάδι-φίλτρο αλλάζω ανά 10.000
Έχω αλλάξει και μπουζί - πολ/στές λόγω ενός ελλατωματικού.

Σας ευχαριστώ.