PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW E30 M3 race car(s54 inside)



NS-conv
05-03-12, 21:07
Aγοραστηκε σαν ενα απλο Ε30 316...Απ την αρχη καθε σχεδιο που αφορουσε το αυτοκινητο ηταν καθαρα για αγωνιστικη και μονο χρηση...αφου ξηλωθηκαν τα παντα απ το αυτοκινητο πηρε το δρομο για το φανοποιο...αφαιρεθηκε ολη η αρμοκολλα απ το αυτοκινητο και ραφτηκε σε χωρο μηχανης,πατωμα,θολους...τοπ θετηθηκε roll-bar sparco το οποιο δεχτηκε επιπλεον ενισχυσεις οπως δελτα στους θολους και αλλα διαφορα που θα δειτε παρακατω στις φωτο για να μην γινομαι κουραστικος...

NS-conv
05-03-12, 21:17
Σειρα ειχε το μοτερ...αγοραστηκε ενας S54b32 μαζι με σασμαν-πλεξουδα και ξεκινησε η τοποθετηση του...σκοπος ηταν αν μην αλλαχτει αντλια λαδιου και καρτερ για να βολευτει το μοτερ στο Ε30...ετσι λοιπον φτιαχτηκαν χειροποιητες βασεις και το μοτερ τοποθετηθηκε περιπου 10 ποντους πιο πισω...

NS-conv
05-03-12, 21:31
Και συνεχιζουμε...Αγοραστηκαν ζαντες 17αρες 8,5 εμπρος και 10,0 πισω με 15 offset...το αυτοκινητο εγινε 5μπουλωνο με ακρα απο Ε36.Τοποθετηθηκαν οι ζαντες και πλεον το μονο που εμενε ηταν να παρουν τα φτερα λιγο αερα απο Μ...τα πισω φτερα φτιαχτηκαν απο λαμαρινα ενω τα μπροστινα εγιναν πολυεστερικα οπως και οι προφυλακτηρες,τα πλαινα και το καπο.μετα απο πολυ ψαξιμο βρεθηκε και το κομματι για τον ουρανο απο Ε30 Μ3 και το πορτ-μπαγκαζ...

NS-conv
19-06-12, 23:10
Μετα απο αρκετους μηνες ηρθε η στιγμη να προχωρησει λιγο το project και να παρει μορφη σιγα-σιγα...Σειρα εχει να παει στο φανοποιο για να τοποθετηθει η καινουργια μετοπη και να φτιαχτουν οι βασεις για το χειροποιητο αλουμινενιο ψυγειο νερου...Υστερα,αφου αφαιρεθουν ολα τα μηχανικα μερη παμε για αμμοβολη και ξεκιναμε βαψιμο σε χωρο μηχανης,πατωμα και εσωτερικο...

Εδω θελω τη γνωμη σας σχετικα με το χρωμα που θα βαφτουν τα παραπανω μερη...Βασικη προυποθεση το χρωμα να ειναι μονης για προφανης λογους...

Ακουω γνωμες,δεκτες και φωτο για να εχουμε μια ιδεα παραπανω...

Stunt Mike
20-06-12, 01:01
Ωραιο project για ντριφταδικο!Αληθεια Σταυρο,για τι προοριζεται το συγκεκριμενο???
Οσον αφορα το χρωμα,ασπρο ειναι πολυ ωραιο,τονιζονται και τα φουσκωματα....Εγω προσωπικα θα το'βαφα μπλε ανοιχτο απο Opel Corsa D(OPC).Φοβερο χρωμα κι αν εβαφα το δικο μου καποια στιγμη,ετσι θα το'κανα...

soc12r
20-06-12, 08:58
Mπραβο σταυρο πολυ ωραιο project!!!thumbthumbthumb

Vasilis M3
20-06-12, 09:10
Πολύ ωραίο project!!!

Εγώ για χρώμα θα σου πρότεινα ή κόκκινο (:whistle:) ή και πορτοκαλί απο το GTS...

Συνέχισε έτσι!!!thumb

alexk
20-06-12, 13:06
Πολύ ωραίο project!!!

Εγώ για χρώμα θα σου πρότεινα ή κόκκινο (:whistle:) ή και πορτοκαλί απο το GTS...

Συνέχισε έτσι!!!thumb

Για την ιστορία το πορτοκαλί είναι από εποχή 2002 και όχι του GTS thumb

NS-conv
20-06-12, 14:34
Ωραιο project για ντριφταδικο!Αληθεια Σταυρο,για τι προοριζεται το συγκεκριμενο???
Οσον αφορα το χρωμα,ασπρο ειναι πολυ ωραιο,τονιζονται και τα φουσκωματα....Εγω προσωπικα θα το'βαφα μπλε ανοιχτο απο Opel Corsa D(OPC).Φοβερο χρωμα κι αν εβαφα το δικο μου καποια στιγμη,ετσι θα το'κανα...

Προοριζεται για drift αλλα θα παιξει και καμια μαχη με το χρονομετρο σε gtcc η καμια αναβαση...Οσο για το χρωμα εξωτερικα θα γινει μαλλον κοκκινο...για χωρο μηχανης και πατωμα λεγαμε για κατι προς το γκρι για να μην λερωνεται και πολυ ευκολα οπως το λευκο για παραδειγμα... thumb

NS-conv
20-06-12, 14:35
Για την ιστορία το πορτοκαλί είναι από εποχή 2002 και όχι του GTS thumb

Το πορτοκαλι εχει πολυφορεθει σε Ε30 οποτε δεν νομιζω...Για κοκκινο συζηταμε...

BILL007
20-06-12, 14:37
+1 στο κόκκινο του Ε30 EVO ;)

Oλο όμως...Έτσι και αλλιώς το κόκκινο ειναι σκουρόχρωμο και δεν θα φαίνονται "οι βρωμιές"

NS-conv
20-06-12, 14:39
Aυτο το χρωμα πως σας φαινεται για χωρο μηχανης,πατωμα και εσωτερικο...? :warriorsmiley:

NS-conv
20-06-12, 14:48
+1 στο κόκκινο του Ε30 EVO ;)

Oλο όμως...Έτσι και αλλιώς το κόκκινο ειναι σκουρόχρωμο και δεν θα φαίνονται "οι βρωμιές"

Ενα διαφορετικο χρωμα σε engine bay πιστευω θα εκανε ωραια αντιθεση με ανοιχτο καπο με το κοκκινο... thumb

Stunt Mike
20-06-12, 15:27
Αφου θα βαφτει κοκκινο απ'εξω(πολυφορεμενο κατα τη γνωμη μου) τοτε μεσα παιζεις ειτε σαν τη φωτο που εβαλες,ειτε σε ανθρακι και με κοκκινο roll cage...

Vasilis M3
20-06-12, 15:34
Για την ιστορία το πορτοκαλί είναι από εποχή 2002 και όχι του GTS thumb

Οντως Αλέξανδρε σε ευχαριστώ για την επισήμανση,θυμάμαι ένα 2002 Alpina που είχα δει πριν χρόνια και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση....thumb


Αν το βάψεις με το 308 (σαν το δικό μου),και μεσα μαύρο πιστεύω το roll cage θα του πηγαίνει κόκκινο!

NS-conv
20-06-12, 17:06
Οντως Αλέξανδρε σε ευχαριστώ για την επισήμανση,θυμάμαι ένα 2002 Alpina που είχα δει πριν χρόνια και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση....thumb


Αν το βάψεις με το 308 (σαν το δικό μου),και μεσα μαύρο πιστεύω το roll cage θα του πηγαίνει κόκκινο!

Σε μπελαδες με εβαλες... :th_Laie_67-1:
Αντε να μονωσω ολο το αμαξι για να κανω διαφορετικο χρωμα το roll cage...

NS-conv
20-06-12, 17:10
Αφου θα βαφτει κοκκινο απ'εξω(πολυφορεμενο κατα τη γνωμη μου) τοτε μεσα παιζεις ειτε σαν τη φωτο που εβαλες,ειτε σε ανθρακι και με κοκκινο roll cage...

Το χρωμα που θα βαφτει το αμαξι εξωτερικα δεν εχει αποφασιστει ακομα...Συζητηση κανουμε και λεμε ιδεες...Ετσι και αλλιως αυτο θα γινει τελευταιο...Αυτο που μας απασχολει τωρα ειναι το χρωμα για εσωτερικο,πατωμα και χωρο μηχανης...Και θελουμε αναγκαστικα να ειναι κατι σκουρο για να μην λερωνεται ευκολα και φαινεται το παραμικρο...π.χ. αν γινει λευκο μια ζωη ο χωρος μηχανης θα ειναι @#$%%^^....

E30M40D
21-06-12, 00:23
Το χρωμα που θα βαφτει το αμαξι εξωτερικα δεν εχει αποφασιστει ακομα...Συζητηση κανουμε και λεμε ιδεες...Ετσι και αλλιως αυτο θα γινει τελευταιο...Αυτο που μας απασχολει τωρα ειναι το χρωμα για εσωτερικο,πατωμα και χωρο μηχανης...Και θελουμε αναγκαστικα να ειναι κατι σκουρο για να μην λερωνεται ευκολα και φαινεται το παραμικρο...π.χ. αν γινει λευκο μια ζωη ο χωρος μηχανης θα ειναι @#$%%^^....

ταπεινη μου γνωμη το χρωμα του μηχανοστασιου ειναι πολυ ωραιο.μου θυμιζει λιγο το ανθρακι απο csl Ε46.ενα πολυ ωραιο χρωμα για ολο το αυτοκινητο κατ΄εμε.και με ενα λευκο η πορτοκαλι focus st χρωμα στο cage θα εκανε πολυ ωραια αντιθεση!

Bassakos
21-06-12, 00:44
προσωπικα θα ειμουν αναμεσα σε αυτα τα 2 χρωματα

https://nafterli.files.wordpress.com/2012/01/lemans-blue.jpg?w=950&h=678

https://scrapedcrusaders.files.wordpress.com/2011/07/edurty.jpg

δεν γνωριζω απο τι αμαξι ειναι σαν κωδικοι, απλα μου αρεσουν παρα πολυ
οι αποχρωσεις αυτες, σκουρο κοκκινο ή σκουρο μπλε , κατι το διαφορετικο απο λευκο-κοκκινο-πορτοκαλι-μαυρο κτλ κτλ

NS-conv
21-06-12, 01:21
Σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες-γνωμες σας...

NS-conv
21-06-12, 15:27
Αρρωστο χρωμα-αυτοκινητο ε?

Bassakos
21-06-12, 15:59
ΦΟΒΕΡΟ!!! thumb