PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε92 M3] Ειναι συμφορουμιτη μαs?



ankor
09-02-10, 12:32
Πηγαινοντας εχθεs για αλλαγη λαδιων φιλτρου στο Πειραια βλεπω ένα λευκο Μ3/Ε92 και καταλαβαινω ότι εχει πεσει μπαξιμο παρα πολύ καλο……

Ρωταω τα 2 παιδια που εχουν το συνεργειο τι εγινε εδώ???????? Και μου λενε είναι το πιο γρηγορο που κυκλοφορει (σε ατμοσφαιρα εχει υπερβελτιωθει) εκτοs του ……που και εκεινο εχει βελτιωθει αλλα με κομπρεσορα.Δεν θελησαν να μου πουν σε hp που εχει φτασει γιατι δεν ηξεραν αν ηθελε ο ιδιοκτητης και σεβαστο.
Ειδα ζαντεs BBS 20αρεs…..εξατμιση Αcrapovic… Vorsteiner ανθρακονημα….

Αλλα επειδη είναι μελοs σε forum bmw για αυτό και γραφω τα παραπανω,αν είναι καποιοs συμφορουμιτηs μαs KAI ΘΕΛΕΙ να γραψει σχετικα με την βελτιωση του μοτερ που εχει κανει πιστευω θα είναι ενδιαφερον. Εάν παλι δεν θελει του ζητω συγνωμη που αναφερομαι παντα καλοπροαιρετα στο αυτοκινητο του.
Σημειωνω για να μην παρεξηγηθω από τον ιδιοκτητη ότι δεν εφτιαχναν τα παιδια κατι στο μοτερ απλα νομιζω προσθεταν σιντιερα.

Αντωνηs.

Stathis
09-02-10, 12:35
το μονο κομπρεσορατο Μ3 Ε92 που ξερω ειναι του δημοσιογραφου γεωργιου...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Picture201.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Picture202.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Picture203.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Picture204.jpg

ankor
09-02-10, 12:39
το μονο κομπρεσορατο Μ3 Ε92 που ξερω ειναι του δημοσιογραφου γεωργιου...

Aκριβωs αυτο μου ειπαν.Το αλλο το ατμοσφαιρικο(που περιγραφω) δεν μου ειπαν.

PATSIMINI
09-02-10, 12:47
αναλυτικη παρουσιαση στο περιδικο Drive προηγουμενου μηνα.......

Panos 316T
09-02-10, 12:52
το μονο κομπρεσορατο Μ3 Ε92 που ξερω ειναι του δημοσιογραφου γεωργιου...


ακριβώς , ο οποίος δήλωσε 530 μοτεράτα.
το γέλιο είναι ότι έκραξε γνωστό του με φεράρι (νομίζω σκουντερία , κάπως έτσι
) της έριξε από 3 ρολλ κάμποσες καρότσες...

lourbas
09-02-10, 13:01
Αν ειχε αυτοκολητα γυρω γυρω ηταν το αμαξι του Νικου!!!thumb

Πανεμορφο πλεον με τις 19αρες....

Για περισσοτερες πληροφοριες τον επομενο μηνα στο τευχος του Evo......thumb

GEO
09-02-10, 13:35
κατι ακουσα οτι του γεωργιου ανατιναχτηκε ισχυει?

Dim135
09-02-10, 15:02
το ποιο δυνατο ατμοσφαιρικο ειναι του λουρμπα :th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
09-02-10, 15:05
αναλυτικη παρουσιαση στο περιδικο Drive προηγουμενου μηνα.......

Πολυ σωστα!!!

Monsta
09-02-10, 15:15
Αν είχε τις 20αρες Shnitzer ήταν του Γεωργίου.

ankor
09-02-10, 16:00
Αν είχε τις 20αρες Shnitzer ήταν του Γεωργίου.

Oxι φιλε ζαντεs BBS 20σαρεs και ανθρακομημα καπω πορτ-παγκαζ και οροφη.
Τα παιδια μου ειπαν δεν ειναι του Γεωργιου.Αυτο που ηταν εκει ηταν χωριs κομπρεσορα.

ankor
09-02-10, 16:02
Αν ειχε αυτοκολητα γυρω γυρω ηταν το αμαξι του Νικου!!!thumb

Πανεμορφο πλεον με τις 19αρες....

Για περισσοτερες πληροφοριες τον επομενο μηνα στο τευχος του Evo......thumb

Οχι φιλε δεν ειχε αυτοκολητα.

lourbas
09-02-10, 17:50
Oxι φιλε ζαντεs BBS 20σαρεs και ανθρακομημα καπω πορτ-παγκαζ και οροφη.
Τα παιδια μου ειπαν δεν ειναι του Γεωργιου.Αυτο που ηταν εκει ηταν χωριs κομπρεσορα.


Ωπα φιλε βγαλαμε λαβρακι........καταρχην σαφως δεν ηταν του Γεωργιου αφου δεν ειχε compr !thumb

Ειπες ΚΑΠΟ ανθρακονημα, Πορτ μπαγκαζ ανθρακονημα????

Ρωταω επηδει σε ενα φορουμ εχει γραφτει οτι ενα ΤTS 1ο σταδιο ειχε πατησει με ενα Μ3 ε92 ετσι οπως το περιγραφεις ακριβως (αν μου το ζητησετε κ επιτρεπετε απο τους mod κανω quote ολη τη συζητηση thumb) κ μεχρι τα 220 πηγαιναν σχεδον μαζι (ενα αμαξι αν δεν κανω λαθος μπροστα το Μ) κ οτι ο ιδιοκτητης του Μ δηλωνε οτι ειναι 480!!!!!!!:th_Laie_67-1:
Σε ποια ζωη υπαρχει Μ3ε92 480 αλογα ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ???????:hystericalbs1:
Οχι διοτι αν υπαρχει κ πηγαινε ετσι μαζι με ΤΤS κοντα στα 360-370 τοτε ειναι για .....:thumbsdown:....

Οπως κ να εχει σαν εμφανιση καλο ειναι, αυτο ηθελα να πω, αλλα με λυπη μου διαπιστωνω (αν κ λιγο καιρο στο ''κουρμπετι'' των Μ3 ε92, συγκριτικα με αλλα μελη) οτι κ παλι καποιοι κανουν τα αλογα στραγαλια κ τα μοιραζουν δεξια κ αριστερα, κ καποιοι μηχανικοι φανταζονται οτι συντηρουν τερατα, κ στον υπνο τους αλλα κ στον ξυπνιο τους....thumb

lourbas
09-02-10, 17:52
Aπο κει κ περα η ομορφια, σε ενα λευκο Μ3 Ε92 με ανθρακονηματα πανω ειναι δεδομενη κ σιγουρα το αμαξι θα ειναι πανεμορφο, αλλα βρε παιδια......ημαρτον...λιγη εγκρατεια με τα ατια....thumb

Οχι για κανα αλλο λογο....απλα διοτι δινουμε δικαιωματα σε αλλους να πιστευουν διαφορα....thumb

ankor
09-02-10, 18:46
Aπο κει κ περα η ομορφια, σε ενα λευκο Μ3 Ε92 με ανθρακονηματα πανω ειναι δεδομενη κ σιγουρα το αμαξι θα ειναι πανεμορφο, αλλα βρε παιδια......ημαρτον...λιγη εγκρατεια με τα ατια....thumb

Οχι για κανα αλλο λογο....απλα διοτι δινουμε δικαιωματα σε αλλους να πιστευουν διαφορα....thumb

Μα και εμενα μου φανηκε καπωs οτι......για αυτο και ανοιξα το θρεντ.
Το συγκεκριμενο που λεs ειχε καπω ανθρακονημα τηs vorsrteiner?

Nikos
09-02-10, 20:22
Οπως κ να εχει σαν εμφανιση καλο ειναι, αυτο ηθελα να πω, αλλα με λυπη μου διαπιστωνω (αν κ λιγο καιρο στο ''κουρμπετι'' των Μ3 ε92, συγκριτικα με αλλα μελη) οτι κ παλι καποιοι κανουν τα αλογα στραγαλια κ τα μοιραζουν δεξια κ αριστερα, κ καποιοι μηχανικοι φανταζονται οτι συντηρουν τερατα, κ στον υπνο τους αλλα κ στον ξυπνιο τους....thumb

Η "τερατοτροφια" είναι πολύ παλιό sport στην ελλάδα.....εδώ μόλις κυκλοφορήσει ένα νέο μοντέλο παίρνουν άμεσως φωτιά τα "κομπουτερακια" πολλαπλασιάζοντας τα υπάρχοντα άλογα x 6.5 φορες για να δουν ποσα θα πάρει από πρόγραμμα του μήτσου του τσιπουρα, εξάτμιση απ τον άγγελο τον τανάλια και πλύσιμο με "βαζελινη" από το μπάμπη το σουγιά.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.
Απλά κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι το "ότι δηλώσεις είσαι" δεν ισχύει στο χορό τον αυτοκινήτων, διότι κάποια στιγμή θα κληθείς να βάλεις τα μουλάρια που κάποια τζίνια σου έταξαν κόντρα στο δρόμο μαζί με κάποιου αλλου και εκεί μιλάει η γλώσσα τις καρότσας η τις κολόνας..ανάλογα ποσες θα μαζέψεις...εκεί φαίνεται ότι τελικά ο βασιλιάς είναι γυμνός.

NickE60
09-02-10, 20:33
Συμφωνώ Νίκο! Θα πρέπει τουλάχιστον μέσα στο "πακέτο" να παρουσιάζονται και κάποιες "κατά το δυνατόν" αξιόπιστες δυναμομετρήσεις, (ξέρω, δύσκολο αυτό) ώστε να βάζουμε κάτω τα υπόλοιπα στοιχεία, διάφορους συντελεστές, βάρη κλπ, να βλέπουμε και το αποτέλεσμα στην πράξη (στην άσφαλτο) και να διαμορφώνουμε άποψη εμείς οι απ' έξω για το αν άξίζε να γίνει κάτι ή όχι...
Πάντως δεν είναι και εντελώς χύμα τα πράγματα. Γίνονται και σωστές και υπεύθυνες δουλειές, κυρίως από σοβαρούς οίκους και λίγους αλλά πολύ "ψαγμένους" tuners στη Ελλάδα που περνάνε τη δουλειά τους απ' το δυναμόμετρο πριν και μετά τη βελτίωση.

sokinm3
09-02-10, 20:54
Λουρμπα του Σπανου φοραει πορτπαγκαζ με ανθρακονημα και ζαντες 20αρες

και διαθετει καραφλεικο προγραμμα

Stathis
09-02-10, 22:45
Η "τερατοτροφια" είναι πολύ παλιό sport στην ελλάδα.....εδώ μόλις κυκλοφορήσει ένα νέο μοντέλο παίρνουν άμεσος φωτιά τα "κομπουτερακια" πολλαπλασιάζοντας τα υπάρχοντα άλογα x 6.5 φορες για να δουν ποσα θα πάρει από πρόγραμμα του μήτσου του τσιπουρα, εξάτμιση απ τον άγγελο τον τανάλια και πλύσιμο με "βαζελινη" από το μπάμπη το σουγιά.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.
Απλά κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι το "ότι δηλώσεις είσαι" δεν ισχύει στο χορό τον αυτοκινήτων, διότι κάποια στιγμή θα κληθείς να βάλεις τα μουλάρια που κάποια τζίνια σου έταξαν κόντρα στο δρόμο μαζί με κάποιου αλλου και εκεί μιλάει η γλώσσα τις καρότσας η τις κολόνας..ανάλογα ποσες θα μαζέψεις...εκεί φαίνεται ότι τελικά ο βασιλιάς είναι γυμνός.

παιζουν τετοια πραγματα ρε νικο...?
δεν ειναι καλο το προγραμμα του τσιπουρα?
με τετοιο παλμαρε?
τσ τσ τσ...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/alms4copy.jpg

Nikos
09-02-10, 23:15
το καλύτερο Στάθη ήταν όταν ιδιοκτήτης M5 E60 τον οποιο γνώριζα από ένα BMW club μου είπε με στόμφο μέσα στο συνεργείου του σπανού όπου τον συνάντησα....."θα σε παω εγώ κάπου να σου προγραμματίσουν το "αμάξι" (προερχόμενο μάλλον απ την οικογενειακή άμαξα που είχε συνηθίσει να καβαλάει πριν το M5) και θα δεις πως θα πηγαίνει μετά...θα πάθεις πλακα...όλοι μας (το "παρεακι" εννοούσε) εκεί τα φτιάχνουμε (λες και φτιάχνουν κάνα κέικ)....".
Τελικά σε κόντρα με normal M5 πήγαιναν παρέα, ίσος στα ψιλά και χειρότερα...όσο δε για ένα άλλο ένδοξο μέλος απ το "παρεακι" αυτό, με ένα Μ6... έχει γίνει παγκόσμιως ρόμπα απ τα άλογα που νομίζει ότι είχε και τις κολόνες που κατά καιρούς έχει μαζέψει...
Θυμάμαι δε χαραχτηριστικά ότι όταν μιλούσαμε επαναλάμβανε διαρκώς... "εμείς με τα M..." .....και ήθελα να του πω... μήπως καλύτερα να έλεγες .. "εμείς οι M.." διότι πάει καλύτερα.........

Stathis
09-02-10, 23:28
τα ξερω απο πρωτο χερι νικο...;)

lourbas
10-02-10, 08:14
Λουρμπα του Σπανου φοραει πορτπαγκαζ με ανθρακονημα και ζαντες 20αρες

και διαθετει καραφλεικο προγραμμα

Dεν ειναι αυτο Νικο....thumb

Του Γιωργου φοραει μονο carbon πορτ μπαγκαζ κ οχι κ καπο...thumb

Συν οοτι πλεον το αμαξι ειναι πουλημενο στον καπου στα νοτια...πυργο νομιζω....η κατι τετοιο...

lourbas
10-02-10, 08:22
Παιδες....ειναι ελαχιστοι εκεινοι στην ελλαδα του σημερα κ της αρπαχτης που μπορουν να βαλουν χερι σε τετοια αμαξια χωρις ''περιεργα αποτελεσματα''....
.........thumb


Εγω εκανα βεβαια το ποστ, επηδει ουσιαστικα ''καπως τσακωθηκα'' σε αλλο φορουμ διοτι ελεγαν μπουρδες για Μ Ε92 με 480 αλογα(κατα δηλωση ιδιοκτητη) που πηγαινε παρεα με ΤΤS 360-370αλογα μεχρι τα 230 σχεδον!!!!.....

Φερτε μου ενα τετοιο ΤΤS na κανω παρτυ μεχρι τα 200.....:th_Laie_67-1:

KOSTADAS
10-02-10, 08:25
Παιδες....ειναι ελαχιστοι εκεινοι στην ελλαδα του σημερα κ της αρπαχτης που μπορουν να βαλουν χερι σε τετοια αμαξια χωρις ''περιεργα αποτελεσματα''....
.........thumb


Εγω εκανα βεβαια το ποστ, επηδει ουσιαστικα ''καπως τσακωθηκα'' σε αλλο φορουμ διοτι ελεγαν μπουρδες για Μ Ε92 με 480 αλογα(κατα δηλωση ιδιοκτητη) που πηγαινε παρεα με ΤΤS 360-370αλογα μεχρι τα 230 σχεδον!!!!.....

Φερτε μου ενα τετοιο ΤΤS na κανω παρτυ μεχρι τα 200.....:th_Laie_67-1:
Παναγιωτη αστους να λενε τις μπουρδες τους:th_Laie_67-1:Αληθεια θελω και εγω ενα ΤΤS να πατησω αλλα δεν βρισκω!

sokinm3
10-02-10, 08:29
σας εχω ετοιμο το λευκο με το ανθρακονημα σαν R8 στο πλαι

lourbas
10-02-10, 08:31
Θα κανονισω εγω με ενα παιδι που εχει ενα κ θα σε παρω να ερθεις....:warriorsmiley:thumb

lourbas
10-02-10, 08:33
σας εχω ετοιμο το λευκο με το ανθρακονημα σαν R8 στο πλαι

Αι γεια σου ..αυτο περιμενω...thumb
Φερτο ντε....αν κ το παιδι ειναι πολυ καλος κ φιλικος(τα λεμε με τον τασο), εχει γραψει δημοσια οτι μεχρι τα 230 θα ειναι ενα με ενα μιση αμαξι πισω,απο ρολ 2ες 60 χλμ....κ του εχω απαντησει πως αν το κανει αυτο εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα του δωσω συγχαρητηρια!thumb

sokinm3
10-02-10, 08:41
Αι γεια σου ..αυτο περιμενω...thumb
Φερτο ντε....αν κ το παιδι ειναι πολυ καλος κ φιλικος(τα λεμε με τον τασο), εχει γραψει δημοσια οτι μεχρι τα 230 θα ειναι ενα με ενα μιση αμαξι πισω,απο ρολ 2ες 60 χλμ....κ του εχω απαντησει πως αν το κανει αυτο εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα του δωσω συγχαρητηρια!thumb
εχουμε πατησει Βασιλοπουλο αρυθμιστος και ηταν σχεδον 3 αμαξια πισω......

Monsta
10-02-10, 08:55
σας εχω ετοιμο το λευκο με το ανθρακονημα σαν R8 στο πλαι

Αχ αχ αχ αχ ο Τασούλης ο φίλος μου.

Πάντως εγώ πήγα βόλτα με το συγκεκριμένο και το αμάξι απλά ράβει. Θα χει ενδιαφέρον να το δούμε δίπλα σε 92 Μ3.

Monsta
10-02-10, 08:57
εχουμε πατησει Βασιλοπουλο αρυθμιστος και ηταν σχεδον 3 αμαξια πισω......

ναι με το δικό σου όμως....λογικά εκείνος δεν είναι πάνω από 330ΗΡ στρόφαλο με αυτά που έχει κάνει :whistle:

KOSTADAS
10-02-10, 09:00
ναι με το δικό σου όμως....λογικά εκείνος δεν είναι πάνω από 330ΗΡ στρόφαλο με αυτά που έχει κάνει :whistle:
Τωρα ποσα ειναι?

Monsta
10-02-10, 09:45
Τωρα ποσα ειναι?

Δεν έχω ιδέα αν έχει κάνει κάτι άλλο από το καλοκαίρι που μας πέρασε.

sokinm3
10-02-10, 10:02
ναι με το δικό σου όμως....λογικά εκείνος δεν είναι πάνω από 330ΗΡ στρόφαλο με αυτά που έχει κάνει :whistle:

μπορει απο τοτε ο Τασος που ειναι και εξαιρετικο παιδι,να εχει δυναμωσει

lourbas
10-02-10, 10:27
Λοιπον...να σας πω πως χει η ιστορια εν ταχυ να καταλαβετε.....

Ο τασος πατησε μια ωραια μερα με ενα Μ3...ανθρακονημα καπο κ πορτ μπαγκαζ..... στην παραλιακη (που με βαση δηλωσεις του ιδιοκτητη του ηταν κοντα στα 480...:th_Laie_67-1: ) κ μεχρι τα 220-230 του εκανε το Μ3 με το ζορι ενα με ενα μιση αυτοκινητο.....:rally:

Αυτο λοιπον εγω το αμφισβητησα κ ετσι ειπα να κανουμε ενα πατημα να δουμε τι γινετε!!!!:warriorsmiley:
Mαλιστα αλλο s3 φουλ πρωτο σταδιο με προβλημα κιολας!!!!!( το μετρησε 288αλογα) εγραψε κ αυτο δημοσια οτι πατησαμε κ μεχρι τελειωμενες 5ες ηταν πισω δυο αμαξια.....:th_Laie_67-1:...επαναλαμβανω....με προβλημα...δλδ χωρις προβλημα θα μας εριχνε καμια κολονα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εγω δhλωνω 430-440 max max max κ τοσα πιστευω οτι μπορει να παει ενα Μ3 e92.......τα 480 κ τα 490..η ακομα κ τα 460 εγω σαν παναγιωτης τα ακουω τσαμπα κ βερεσε.....
Το tts στην τελευταια συζητηση που ειχα μe τον τασο ξερω οτι ειναι φουλ πρωτο σταδιο + αντλια ...κοινως ανετα καβαλημενα 350-360....

Ετσι λοιπον προσφερθηκα να κανω τις αναλογες δοκιμες απλα μεχρι τωρα δεν μας εχει κανει το χατιρι ο καιρος κ μια μερα δεν μας το εκαναν κ οι μπλε...

Εγω αναμενω.....thumb

KOSTADAS
10-02-10, 11:44
Λοιπον...να σας πω πως χει η ιστορια εν ταχυ να καταλαβετε.....

Ο τασος πατησε μια ωραια μερα με ενα Μ3...ανθρακονημα καπο κ πορτ μπαγκαζ..... στην παραλιακη (που με βαση δηλωσεις του ιδιοκτητη του ηταν κοντα στα 480...:th_Laie_67-1: ) κ μεχρι τα 220-230 του εκανε το Μ3 με το ζορι ενα με ενα μιση αυτοκινητο.....:rally:

Αυτο λοιπον εγω το αμφισβητησα κ ετσι ειπα να κανουμε ενα πατημα να δουμε τι γινετε!!!!:warriorsmiley:
Mαλιστα αλλο s3 φουλ πρωτο σταδιο με προβλημα κιολας!!!!!( το μετρησε 288αλογα) εγραψε κ αυτο δημοσια οτι πατησαμε κ μεχρι τελειωμενες 5ες ηταν πισω δυο αμαξια.....:th_Laie_67-1:...επαναλαμβανω....με προβλημα...δλδ χωρις προβλημα θα μας εριχνε καμια κολονα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εγω δhλωνω 430-440 max max max κ τοσα πιστευω οτι μπορει να παει ενα Μ3 e92.......τα 480 κ τα 490..η ακομα κ τα 460 εγω σαν παναγιωτης τα ακουω τσαμπα κ βερεσε.....
Το tts στην τελευταια συζητηση που ειχα μe τον τασο ξερω οτι ειναι φουλ πρωτο σταδιο + αντλια ...κοινως ανετα καβαλημενα 350-360....

Ετσι λοιπον προσφερθηκα να κανω τις αναλογες δοκιμες απλα μεχρι τωρα δεν μας εχει κανει το χατιρι ο καιρος κ μια μερα δεν μας το εκαναν κ οι μπλε...

Εγω αναμενω.....thumbH Aληθεια ειναι οτι του Παναγιωτη το M3 ξυριζει.Μπραβο Παναγιωτη για το εργαλειο που εχεις φτιαξει κατι πηρε το αυτι μου για εχτες!loubras rules!

sokinm3
10-02-10, 13:10
H Aληθεια ειναι οτι του Παναγιωτη το M3 ξυριζει.Μπραβο Παναγιωτη για το εργαλειο που εχεις φτιαξει κατι πηρε το αυτι μου για εχτες!loubras rules!

ειναι μεχρι να τον ξετρυπησω και να πεσει κλαμα:hystericalbs1:

Dim135
10-02-10, 13:17
ειναι μεχρι να τον ξετρυπησω και να πεσει κλαμα:hystericalbs1:


στη σειρα σας κυριε sokin προηγουμαστε :th_Laie_67-1:

lourbas
10-02-10, 13:57
ειναι μεχρι να τον ξετρυπησω και να πεσει κλαμα:hystericalbs1:

πρεπει να με προλαβεις ομως οσο ειμαι ατμοσφαιρα κ να το καταφερεις βεβαια, διοτι ο ESS me χιαρεταει ηδη απο μακρια, κ ισως να ταξιδευει κ για Ελληνικα χωρικα υδατα....:shok:thumb

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::sealed:

lourbas
10-02-10, 13:59
στη σειρα σας κυριε sokin προηγουμαστε :th_Laie_67-1:

Ρε δεν με χεζετε....ολοι εμενα θελετε να γ@...ε παλι....:th_Laie_67-1:
Ουστ......θα βγαινω με το xsara απο εδω κ περα...1,6 110hp.....σκοτωνει το εργαλειο....:th_Laie_67-1: