PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW αμαρτίες



Monsta
04-03-12, 21:09
Ποια είναι κατά τη γνώμη σας η χειρότερη και γιατί ?

VanVIC
04-03-12, 21:11
Το οτι η σειρά 8 έμεινε χωρίς επόμενη γενιά.


Υ.Γ.: Περιμένω να δώ ποιός θα πρωτογράψει για την τοποθέτηση turbo στα M

Monsta
04-03-12, 21:17
Μπήκε POLL.

gnx
04-03-12, 21:34
Η μεγαλύτερη αμαρτία κατα τη γνώμη μου είναι η κατάργηση του μπλοκέ απο τη λίστα των έξτρα, και σα να μην έφτανε αυτό, όλες οι ενεργειες που κάνουν και δυσκολεύουν την τοποθέτηση aftermarket. Λύνεται πολυ εύκολ με το να το βάλουν ξανά στη λίστα των έξτρα.

Στην Αμερική τα μέλη του bmwcca κλήθηκαν την εβδομάδα αυτή να ψηφίσουν δηλώνοντας κατηγορηματικά ναι ή όχι στο εάν θα αγόραζαν ξανά αμάξι με μπλοκέ. Εννοείται ότι ο μαύρος Μωησής ψήφισε ναι. Ελένη, I hope u do your part.

Η δεύτερη νομίζω ότι είναι τα runflat, πράγμα που λύνεται με ένα γρύλο.

Η τρίτη μεγαλύτερη είναι τα φρένα στα γρήγορα μοντέλα τους τα οποία λόγω βάρους και ιπποδύναμης δεν είναι ότι καλύτερο... που φαίνεται ότι αντιμετωπίζεται για τα επερχόμενα μοντέλα, με έξτρα δυνατά φρένα. Εύχομαι να μην είναι μόνο για να τσεπώσουν παραπάνω χρήματα, αλλα να ρίξουν βάρος στο brake cooling που δεν επαρκεί.

doctore
04-03-12, 21:48
Η τετρακίνηση άν ήταν 20-30% μπροστά και 70-80% πίσω δεν θα ήταν και μεγάλη αμαρτία, αν έκοβαν το βάρος από αλλού. Αλλά το πετρέλαιο ρε παιδιά σε Μ δεν το αντέχω, είμαι αλλεργικός !

nikos valvetronic
04-03-12, 22:03
Τι να ψηφίσεις τώρα,όλα είναι αμαρτήματα...Πιστεύω ότι όλα αυτά θα τα δούμε
στο μέλλον.Κάνω την πάπια για τα Χ5Μ - Χ6Μ γιατί τη θεωρώ μπίζνα της BMW με στόχο
τους Άραβες.Στράβωσα με το turbo της Μ5 και τώρα και Μ6 άλλα τουλάχιστον στροφάρουν
κάπως ψηλά.Όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις μου φαίνονται τραγικές...

Panos 316T
04-03-12, 22:12
Ειμαι OT αλλα θα το πω:

Να με συγχωρεσουν οι κατοχοι τους αλλα θα πω.......

τη σειρα 1

το "γιατι" ειναι κατανοητο (πιστευω)

nikos1400
04-03-12, 22:25
Οι αμαρτιες που δε θα ηθελα να δω ειναι η μπροστινη κινηση,
και η απαραδεκτη σχεδιαση...

Απο τις επιλογες του Πολλ, θα ελεγα το "Ολα τουρμπο".

Λαθος πιστευω και αυτο.
Τα αλλα, με προσοχη και μελετη, νομιζω θα παλευονται.

Αλλα και η ελλειψη μπλοκε ??? Δεν ξερω...
:confused:

giannis_compact
04-03-12, 22:38
Ηθελα να πληκτρολογησω περισσοτερα απο ενα αλλα δυστυχως δεν γινεται!
Αφου ρε φιλτατο Μ division βγαζεις Χ5-Χ6 ///Μ γιατι να βγαλεις και τα 3er-5er τετρακινητα?
Τι να πω...Και η ελλειψη μπλοκε μια απο τα ιδια...Ολο στραβομαρες...
Που ειναι τα Ε30-34-39-36-46 ρε γ@μωτο!

Ε91
04-03-12, 22:47
Όλα τα υπόλοιπα εν μέρει τα δικαιολογώ, στα πλαίσια που θέτουν οι ασφυκτικές περιβαλλοντικές νόρμες (diesel) και ο ανταγωνισμός (τετρακίνηση, Χ5Μ,Χ6Μ), αλλά τα fake ταμπελάκια τα θεωρώ πραγματικά ξεφτίλα. Μου θυμίζουν τις ελληνικές πατέντες 316iM των '80s και '90s.

Stamatis
04-03-12, 23:03
Όλα τα υπόλοιπα εν μέρει τα δικαιολογώ, στα πλαίσια που θέτουν οι ασφυκτικές περιβαλλοντικές νόρμες (diesel) και ο ανταγωνισμός (τετρακίνηση, Χ5Μ,Χ6Μ), αλλά τα fake ταμπελάκια τα θεωρώ πραγματικά ξεφτίλα. Μου θυμίζουν τις ελληνικές πατέντες 316iM των '80s και '90s.

:clap1:

EVERGET
04-03-12, 23:07
Nίζελ κινητήρες ντε φάκτο δε συμβαδίζουν με Μ cars από τη στιγμή που κάθε Μ πρέπει να είναι υψηλόστροφο...είναι ένα χαρακτηριστικό που ακόμη και στα νέα turbo μοντέλα Μ το Division έχει προσπαθήσει να μην παραλείψει.

Πιστεύω βέβαια ότι το Division δεν σχεδιάζει να παρουσιάσει ντίζελ Μ και γι' αυτό εξηγείται η ύπαρξη των νέων M Performance μοντέλων, τα οποία φυσικά είναι Μ tuned εκδόσεις της βασικής σειράς και όχι καθαρόαιμα Μ προιόντα. Κάτι αντίστοιχο των Μ pack αλλά πολύ πιο ουσιαστικό....

Δεν το βρίσκω καθόλου κακό να υπάρχουν μοντέλα που φέρουν το Μ χωρίς να ανήκουν στη σειρά Μ. Κάτι τέτοιο είναι σε απόλυτη αρμονία με την ιστορία της Bmw...θυμηθείτε το Ε28 Μ535i ή το Ε24 Μ635Csi...

Άλλο πράγμα λοιπόν όταν η Bmw σου πουλάει ένα 550d βελτιωμένο από την Μ και το ονομάζει Μ550d και άλλο πράγμα να κολλάς μόνος σου το Μ πάνω στο αμάξι σου...

Stamatis
04-03-12, 23:11
Nίζελ κινητήρες ντε φάκτο δε συμβαδίζουν με Μ cars από τη στιγμή που κάθε Μ πρέπει να είναι υψηλόστροφο...είναι ένα χαρακτηριστικό που ακόμη και στα νέα turbo μοντέλα Μ το Division έχει προσπαθήσει να μην παραλείψει.

Πιστεύω βέβαια ότι το Division δεν σχεδιάζει να παρουσιάσει ντίζελ Μ και γι' αυτό εξηγείται η ύπαρξη των νέων M Performance μοντέλων, τα οποία φυσικά είναι Μ tuned εκδόσεις της βασικής σειράς και όχι καθαρόαιμα Μ προιόντα. Κάτι αντίστοιχο των Μ pack αλλά πολύ πιο ουσιαστικό....

Δεν το βρίσκω καθόλου κακό να υπάρχουν μοντέλα που φέρουν το Μ χωρίς να ανήκουν στη σειρά Μ. Κάτι τέτοιο είναι σε απόλυτη αρμονία με την ιστορία της Bmw...θυμηθείτε το Ε28 Μ535i ή το Ε24 Μ635Csi...

Άλλο πράγμα λοιπόν όταν η Bmw σου πουλάει ένα 550d βελτιωμένο από την Μ και το ονομάζει Μ550d και άλλο πράγμα να κολλάς μόνος σου το Μ πάνω στο αμάξι σου...

Ας τα έλεγε is, το έχει ξανακάνει.
Ηταν ανάγκη να τα λέει Μ?

EVERGET
04-03-12, 23:19
Ας τα έλεγε is, το έχει ξανακάνει.
Ηταν ανάγκη να τα λέει Μ?

To is δείχνει βελτιωμένη έκδοση από τη μαμά bmw, όταν έχουμε βελτιωμένη έκδοση από το M Division απλά κάπου πρέπει να κοτσάρουμε ένα Μ στο model designation!

Stamatis
04-03-12, 23:31
To is δείχνει βελτιωμένη έκδοση από τη μαμά bmw, όταν έχουμε βελτιωμένη έκδοση από το M Division απλά κάπου πρέπει να κοτσάρουμε ένα Μ στο model designation!
να το λέει Si.

όπως το θρυλικό 850Csi η το 320Si

Θα καταντήσει σαν το AMG πακέτο της Μερκ.

Που παίρνουν τη 250άρα με ζάντες, Ξένον, και φτεράκι και τους βάζουν και ένα AMG απο πίσω.

(έ? :whistle: )

SoNiC_77Gr
04-03-12, 23:49
Αν υπηρχε η επιλογη: Προσθιοκινητα 3κυλινδρα Bmw..
αυτην θα παταγα.. τι χειροτερο?

Ε91
04-03-12, 23:53
To M Division,μέχρι πρότινος τουλάχιστον, γνωρίζαμε ότι ήταν ένα ιδιαίτερο κομμάτι της BMW,που πρέσβευε μία ολόκληρη και μοναδική φιλοσοφία αυτοκίνησης και δεν είχε καμία σχέση ούτε με βελτιωτικά πακέτα ούτε με εξοπλιστικές εκδόσεις. Μία Μ3 ήταν διαχρονικά ένα εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο, ως προς όλες τις παραμέτρους του (σχεδιαστικά,μηχανολογικά κλπ.) σε σχέση με την 3αρα της αντίστοιχης εποχής (ρωτήστε όσους επιχείρησαν μία ολοκληρωμένη "μετατροπή" πόσα πράγματα χρειάστηκε να αλλάξουν,χωρίς πάντοτε το αποτέλεσμα να δίνει το Μ feeling). Κατά τη γνώμη μου,η μητρική BMW έπρεπε να διαφυλάξει αυτή τη μοναδικότητα και όχι να τη καταστήσει κάτι εύκολα προσβάσιμο στο ευρύ κοινό. Για άλλους ίσως λιγότερο ρομαντικούς,καλώς έπραξε. Περί πράξεως βέβαια...

Stamatis
04-03-12, 23:53
Αν υπηρχε η επιλογη: Προσθιοκινητα 3κυλινδρα Bmw..
αυτην θα παταγα.. τι χειροτερο?
υβριδικά προσθιοκίνητα 3κύλινδρα

EVERGET
05-03-12, 00:02
Κατά τη γνώμη μου,η μητρική BMW έπρεπε να διαφυλάξει αυτή τη μοναδικότητα και όχι να τη καταστήσει κάτι εύκολα προσβάσιμο στο ευρύ κοινό. Για άλλους ίσως λιγότερο ρομαντικούς,καλώς έπραξε. Περί πράξεως βέβαια...




Δεν το βρίσκω καθόλου κακό να υπάρχουν μοντέλα που φέρουν το Μ χωρίς να ανήκουν στη σειρά Μ. Κάτι τέτοιο είναι σε απόλυτη αρμονία με την ιστορία της Bmw...θυμηθείτε το Ε28 Μ535i ή το Ε24 Μ635Csi...



thumbthumbthumb

Nino
05-03-12, 01:33
η μεγαλυτερη αμαρτια της ειναι οτι εχασε την σχεση τιμης ποιοτητας,ας φτιαξει πολλαπλασιαστες που να μην χαλανε τους πρωτους μηνες σε ενα αμαξι 50000 ευρω και να σταματησει για ολα να λεει οτι φταιει η βενζινη...
για diesel,τετρακινησεις,τουρμποκ ινητηρες,υβριδικα, δυστυχως αυτο θα ειναι το παρον και το μελλον...

Stunt Mike
05-03-12, 02:00
Σιγουρα η μεγαλυτερη αμαρτια της μεχρι στιγμης ειναι η ελλειψη aftermarket μπλοκε στα μοντελα της απο το Ε46,εως σημερα...εστω και κατοπιν παραγγελιας.Δηλαδη αμα γουσταρω να χαιρομαι τ'αμαξι μου αλλα δεν φτανω σε κοστος αγορας και συντηρησης ενα Μ,δεν πρεπει να χαιρομαι το 330-530 μου π.χ??πραγματικα αψυχολογητη κινηση αυτη....Τωρα στα μελλοντικα ατοπηματα,πιστευω οτι θα'ναι η δημιουργια μιας προσθιοκινητης bmw και ενα diesel M(δεν παιζει αυτο με τιποτα)....

Monsta
05-03-12, 07:45
Μπορείτε να επιλέξετε παραπάνω από μία απάντηση στο poll.

stefm5
05-03-12, 08:04
εντάξει είναι αρκετά τα ατοπήματα αλλά πολλά από αυτά γίνονται επειδή αλλάζουν οι καιροί...
αυτό που πραγματικά με προβληματίζει είναι το ενδεχόμενο ύπαρξης diesel σε //Μ
ρε παιδιά δε γίνεται //Μ με κόφτη στις 5000rpm...

aristent
05-03-12, 08:22
Δεν μπορω τα ντιζελ να ειναι //Μ γιατι ακομα υπαρχει βενζινη!!!....σε λιγο θα μας πουν οτι θα βγαλουν και υβριδικο/ηλεκτροκινητο //Μ!!!

Επισης τα τζιπ και 800αλογα να τα φτασουν, ειναι τζιπ.-