PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw e36 μετατροπη



anisos
03-03-12, 15:47
λοιπον κυριοι θελω τα φώτα σας ο αδερφος μου εχει ενα bmw e36 316 m-pack μοντελο 1998 αποφασισαμε να το κανουμε m3, βρηκαμε ολοκληρο αυτοκινητο για την μετατροπη. ε36 με το 3.2 το μοτερ.. θα το βαλουμε εμεις το μοτερ πανο μαζι με εναν φιλο που εχει συνεργειο θα χρειαστούμε ηλεκτρολογο η απλα θα ειναι βάλε βγάλε???

Stunt Mike
03-03-12, 16:31
Θα χρειαστεις ηλεκτρολογο για να βγαλει το ''ματι'' του immobilizer απ'το Μ3 και να το βαλει στο σασι του 316 σας.Εκτος αν αλλαξετε και την μιζα+κλειδι+κλειδαριες μαζι με ολοκληρη την πλεξουδα+ασφαλειοθηκη, μεχρι τα πισω φαναρια.Αν κανετε το 2ο μπορειτε να βαλετε και το OBC που θα'χει το Μ3 και λογικα δεν εχει το 316....

anisos
03-03-12, 16:41
αυτό λέμε κι εμεις να τα αλλαξουμε ολλα. << υποψιν οτι το m3 ειναι και αυτο μετατροπη >>

Stunt Mike
03-03-12, 16:44
Κι εγω αυτο ειχα κανει στο δικο μου 328 τοτε,απλως ειναι μπολικη δουλεια και με πολυ ξηλωσε-βαλε...Στου φιλου μου το 328 ομως βαλαμε μονο τα μηχανικα μερη και ηρθε ο ηλεκτρολογος και σε 20' το'βαλε μπροστα....Αλλα δεν εβαλε το OBC...

anisos
03-03-12, 18:24
το OBC τι δουλεια κανει?? εγω δεν θελο ηλεκτρολογο γιατι πρεπι να το στιλο αθηνα για αυτο, και μενο λημνο.. οποτε θα τα αλαξο ολλα.. τιποτε αλλο που πρεπη να προσεχο?? με τον εγκεφαλο η με τους αεροσακους??

Stunt Mike
03-03-12, 18:44
To OBC ειναι το on board computer που'χει κατω απ'τον κλιματισμο....Αμα γνωριζετε απο μηχανικα,δεν εχει κατι να προσεξετε.Αν δεν γνωριζετε ομως μην το ξεκινησετε...

anisos
03-03-12, 18:51
απο μηχανικα κατεχουν τα παιδια.. τα ηλεκτρικα φοβαμε λογου προσοπηκις εμπηριας...δηλαδή αν αποσυνδέσω την πλεξουδα για να την περασω κ την ξανα συνδεσω στον εγκεφαλο κ σε ολα τα αλλα δεν θα χρειαστώ επαναπρογραμματισμό??

Stunt Mike
03-03-12, 18:55
Οχι αλλα θα χρειαστεις ενα μηχανημα ηλεκτρολογου να σου σβησει ολες τις βλαβες που θα καταγραψει κατα την αποσυνδεση.Αλλα θα δουλευει τ'αμαξι οποτε μπορεις να'ρθεις Αθηνα να το βαλετε για check σ'εναν ηλεκτρολογο ή σε μια αντιπροσωπεια

tzanis320si
03-03-12, 19:16
Οχι αλλα θα χρειαστεις ενα μηχανημα ηλεκτρολογου να σου σβησει ολες τις βλαβες που θα καταγραψει κατα την αποσυνδεση.Αλλα θα δουλευει τ'αμαξι οποτε μπορεις να'ρθεις Αθηνα να το βαλετε για check σ'εναν ηλεκτρολογο ή σε μια αντιπροσωπεια

Aμα του βγαλει τον πολο της μπαταριας και μετα τα ξεσυνδεσει λογικα δεν θα του αναψουν βλαβες...αλλα κ αν αναψει κατι δεν ειναι προβλημα αφου με ενα τσεκ επανερχοντε ολα...

Stunt Mike
03-03-12, 19:24
Λογικα ναι....αλλα στα ηλεκτρολογικα πολλες φορες επικρατει το παραλογο...

anisos
05-03-12, 16:33
πως μπορεις να ξεχωρισεις οπτικα ενα μοτερ m3 e36 3.0 με ενα 3.2???

anisos
06-03-12, 18:35
To πήραμε το m3 λογικα τελος της εβδομαδας θα το εχουμε εδω. την μετατροπή θα την κανουμε εδω ελπίζω ότι χρειαστώ να με βοηθήσετε...

Stunt Mike
06-03-12, 21:01
Το 3λιτρο εχει μονο βανος και το 3.2 εχει διπλο.....Επισης και απ'το καπακι αλλα αυτα αλλαζουν οποτε μην δωσεις πολλη σημασια....

anisos
06-03-12, 21:06
πιο απο τα 2 ειναι το 3.0 κ πιο το 3.2

dark knight
06-03-12, 21:39
το πρωτο 3λιτρο και το δευτερο 3,2

anisos
06-03-12, 21:55
και απο που το καταλαβες???

Dr. Yamastura
06-03-12, 22:00
Το καπακι στο 3.2 εκεί που λέει bmw mpower,έχει από πανω και από κατω 1 ευθεία γραμμή,στο 3λιτρο δεν έχει...

anisos
07-03-12, 05:49
οκ σας ευχαριστω.. εχω ακουσει οτι το 3.0 στροφαρει καλυτερα κ παη πιο γρηγορα αλλα δεν νομιζω να ειναι σωστο..

Dr. Yamastura
07-03-12, 06:24
Το 3.2 πάει καλύτερα ,αλλά είναι πιο ζημιάρικο

Christos 330
07-03-12, 08:56
Του κρητικου το Μ3 πηρατε φιλε ; ; ;

anisos
07-03-12, 14:20
οχι φιλε μου.. τελικα δεν πιραμε αυτο αν κ φενετε πολυ καλο πιραμε ενα αλλο 3.2... παντος το παλικαρι με το κρητικο μ3 φενετε πολυ οκ ατομο..

dark knight
07-03-12, 17:29
το 3,2 μερικες φορες παρουσιαζει προβλημα το βανος,αλλα φτιαχνεται.εχω δει κοντρα καλου 36αριου 3,2 με Μ3ε46 και η διαφορα ηταν μισο με ενα αυτοκινητο.

anisos
07-03-12, 18:46
το 3,2 μερικες φορες παρουσιαζει προβλημα το βανος,αλλα φτιαχνεται.εχω δει κοντρα καλου 36αριου 3,2 με Μ3ε46 και η διαφορα ηταν μισο με ενα αυτοκινητο.

και πιο ητανε προτο το 46 η το 36??

Lambros46
07-03-12, 21:14
To 46άρι εννοείται

anisos
16-03-12, 22:05
καλησπέρα... Μια ερώτηση για το Μ3. στο μοτερ του εκεί που παη η ντιζα του γκαζιου υπαρχουν 2 ντιζες η μια παει στο πεντάλ και η αλι σε ενα κουτι διπλα στο φιλτροκουτι.. αυτοι που παη διπλα στο φιλτροκουτι τη λειτουργια εχει????

anisos
20-03-12, 06:15
καλησπερα στην μετατροπη που κανουμε βρηκαμε προβλημα στον κεντρικο αξονα στο σημειο που ξεκινάει απο το σασμαν που μοιαζει σαν μπιλιοφορος χτυπα κ θελει αλλαγη. τι θα αλαξω ολοκληρο τον άξονα η μονο το κοματι που μιαζι σαν μπιλιοφορος??? κ εαν ξερετε καμια τημι η κανα κοδικο....

Skyline_IS
20-03-12, 07:05
καλησπέρα... Μια ερώτηση για το Μ3. στο μοτερ του εκεί που παη η ντιζα του γκαζιου υπαρχουν 2 ντιζες η μια παει στο πεντάλ και η αλι σε ενα κουτι διπλα στο φιλτροκουτι.. αυτοι που παη διπλα στο φιλτροκουτι τη λειτουργια εχει????

Αν μοιαζει με αυτο
https://i297.photobucket.com/albums/mm214/peeweesmith/DSC02459.jpg
τοτε ειναι το cruise control του αυτοκινητου

anisos
20-03-12, 14:48
ναι για αυτο λεο

Kostas_1
20-03-12, 15:07
καλησπερα στην μετατροπη που κανουμε βρηκαμε προβλημα στον κεντρικο αξονα στο σημειο που ξεκινάει απο το σασμαν που μοιαζει σαν μπιλιοφορος χτυπα κ θελει αλλαγη. τι θα αλαξω ολοκληρο τον άξονα η μονο το κοματι που μιαζι σαν μπιλιοφορος??? κ εαν ξερετε καμια τημι η κανα κοδικο....

για δες εδω είναι?

https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3_3.2-S50/LHD/M/1997/february/browse/drive_shaft/

850CSI
20-03-12, 15:27
λοιπον κυριοι θελω τα φώτα σας ο αδερφος μου εχει ενα bmw e36 316 m-pack μοντελο 1998 αποφασισαμε να το κανουμε m3, βρηκαμε ολοκληρο αυτοκινητο για την μετατροπη. ε36 με το 3.2 το μοτερ.. θα το βαλουμε εμεις το μοτερ πανο μαζι με εναν φιλο που εχει συνεργειο θα χρειαστούμε ηλεκτρολογο η απλα θα ειναι βάλε βγάλε???

Εχω να σου συστησω το εξης φιλε μου στην κυριοτητα 99% το αμαξι ειναι βγαλε βαλε αλλα παιζη μια μεγαλη ιδιαιτεροτητα οταν θα καθησει να κουμπωση ο σταυρος του διαφορικου πισω, κοιτα ΠΡΙΝ απ'αυτο θα πας σε ενα λαμαρινα να σου ενισχηση απλως τα σημεια που βιδωνη το διαφορικο με λαμες που θα προεξεχουν απο την μια μερια στη αλλη και στο τελος θα αγκαλιαζονται σε δεσιμο (πρεπη να ειναι καλος και να ξερη να το κανη αλλα δεν ειναι δυσκολο) διοτι το μανισιο (εγοστασιακο σκαρι μι3) ειναι πισω νυχτα με μερα με το 316 διοτι αν το βαλης ετσι με το καιρο ο κεντρικος του διαφορικου απ'το σασμαν οπως ερχετε πισω με τοις επιταχυνσεις του 3,2 μοτερ θα σου βγαζη διακενα και θα ακουγετε ενα γκνταπ - γκνταπ σταδιακα απο τις μικρες ταχυτητες την εχη παθη αλλος (εκανε 318 μετατ/πη) για αυτο στο λεω.
τωρα μπροστα ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα κουμπωσεις ΟΛΗ τη γεφυρα με ΟΛΑ τα ημιαξονια μι3 βγαλε-βαλε οποτε δεν τιθετε θεμα.
παντως ωραια κινηση ωραια γουστα

Stunt Mike
20-03-12, 15:36
Εχω να σου συστησω το εξης φιλε μου στην κυριοτητα 99% το αμαξι ειναι βγαλε βαλε αλλα παιζη μια μεγαλη ιδιαιτεροτητα οταν θα καθησει να κουμπωση ο σταυρος του διαφορικου πισω, κοιτα ΠΡΙΝ απ'αυτο θα πας σε ενα λαμαρινα να σου ενισχηση απλως τα σημεια που βιδωνη το διαφορικο με λαμες που θα προεξεχουν απο την μια μερια στη αλλη και στο τελος θα αγκαλιαζονται σε δεσιμο (πρεπη να ειναι καλος και να ξερη να το κανη αλλα δεν ειναι δυσκολο) διοτι το μανισιο (εγοστασιακο σκαρι μι3) ειναι πισω νυχτα με μερα με το 316 διοτι αν το βαλης ετσι με το καιρο ο κεντρικος του διαφορικου απ'το σασμαν οπως ερχετε πισω με τοις επιταχυνσεις του 3,2 μοτερ θα σου βγαζη διακενα και θα ακουγετε ενα γκνταπ - γκνταπ σταδιακα απο τις μικρες ταχυτητες την εχη παθη αλλος (εκανε 318 μετατ/πη) για αυτο στο λεω.
τωρα μπροστα ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα κουμπωσεις ΟΛΗ τη γεφυρα με ΟΛΑ τα ημιαξονια μι3 βγαλε-βαλε οποτε δεν τιθετε θεμα.
παντως ωραια κινηση ωραια γουστα

Αρχηγε μου,αν δεν εχεις ιδεα μην γραφεις οτι να'ναι......α,και ημιαξονια δεν εχει μπροστα κανενα bmw μεχρι στιγμης....

Anisos αυτο που του'παν του Γιωργαρα απο πανω και καταλαβε αλλα αντι αλλων,ειναι οτι τα ΓΝΗΣΙΑ Μ3 3.0-3.2 στις βασεις του πισω αξονα(εκει που βιδωνει απ'ευθειας στο σασι) εχουν ενισχυσεις που δεν εχει κανενα αλλο Ε36.Ειναι 4 βασουλες που εχουν 100+ ευρω στην αντιπροσωπεια αλλα θελουν δουλεια απο φανοποιο για να μπουν.Ολα τα δυνατα και μη Ε36 που βασανιζονται,επειτα απο καποιο διαστημα ανοιγουν σασι σ'αυτα τα σημεια,ενω μ'αυτη την ενισχυση αντεχουν παραπανω......Ενας φανοποιος,εφοσον το'χετε ηδη γδυσει τ'αμαξι(ΚΑΙ μεσα γιατι η αργκον μπορει να αναφλεξει τις μοκετες λογω θερμοκρασιας) δεν θα σου παρει πανω απο 100 ευρω να σου κολλησει αυτες τις βασεις....

850CSI
20-03-12, 15:39
το OBC πρεπει να το περασεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ διοτι με το Βοrdcomputer το αμαξι κανει τις δικες του διαγνωσεις ΟΧΙ μονο δια τομεα υποτηθεμενης βλαβης αλλα και το Ζελμπ-ιντελεγκεντσυστεμ που εχει το αυτοκινητο π.χ. δινη αλλη εμφαση στο ABS και στο ESP οταν το αυτοκινητο τραβαη με υψηλες ταχυτητες για σκληρηνση των αμορτησερ η σε κρατηματα κ.λ.π. ετσι τουλαχιστον ειναι σε μενα.

850CSI
20-03-12, 15:45
Αρχηγε μου,αν δεν εχεις ιδεα μην γραφεις οτι να'ναι......α,και ημιαξονια δεν εχει μπροστα κανενα bmw μεχρι στιγμης....

Anisos αυτο που του'παν του Γιωργαρα απο πανω και καταλαβε αλλα αντι αλλων,ειναι οτι τα ΓΝΗΣΙΑ Μ3 3.0-3.2 στις βασεις του πισω αξονα(εκει που βιδωνει απ'ευθειας στο σασι) εχουν ενισχυσεις που δεν εχει κανενα αλλο Ε36.Ειναι 4 βασουλες που εχουν 100+ ευρω στην αντιπροσωπεια αλλα θελουν δουλεια απο φανοποιο για να μπουν.Ολα τα δυνατα και μη Ε36 που βασανιζονται,επειτα απο καποιο διαστημα ανοιγουν σασι σ'αυτα τα σημεια,ενω μ'αυτη την ενισχυση αντεχουν παραπανω......Ενας φανοποιος,εφοσον το'χετε ηδη γδυσει τ'αμαξι(ΚΑΙ μεσα γιατι η αργκον μπορει να αναφλεξει τις μοκετες λογω θερμοκρασιας) δεν θα σου παρει πανω απο 100 ευρω να σου κολλησει αυτες τις βασεις....
σιγουρα ΑΥΤΟ λεω γιατι να δωσεις 100και στη αντ/πια και να μη κοψη ο φανοποιος 6 λαμες 5 χιλιοστα παχος και να δεση ομοιομορφα την ενισχηση σασιου πισω το ιδιο πραμα και καλυτερο μπορω να σου πω ειναι

Stunt Mike
20-03-12, 15:58
το OBC πρεπει να το περασεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ διοτι με το Βοrdcomputer το αμαξι κανει τις δικες του διαγνωσεις ΟΧΙ μονο δια τομεα υποτηθεμενης βλαβης αλλα και το Ζελμπ-ιντελεγκεντσυστεμ που εχει το αυτοκινητο π.χ. δινη αλλη εμφαση στο ABS και στο ESP οταν το αυτοκινητο τραβαη με υψηλες ταχυτητες για σκληρηνση των αμορτησερ η σε κρατηματα κ.λ.π. ετσι τουλαχιστον ειναι σε μενα.
Στα Ε36 δεν ισχυει αυτο....Αν περασει παντως ολη την πλεξουδα,ας το βαλει...


σιγουρα ΑΥΤΟ λεω γιατι να δωσεις 100και στη αντ/πια και να μη κοψη ο φανοποιος 6 λαμες 5 χιλιοστα παχος και να δεση ομοιομορφα την ενισχηση σασιου πισω το ιδιο πραμα και καλυτερο μπορω να σου πω ειναι

Γιατι αυτες οι βασεις εχουν μετρηθει και υπολογιστει να μπουν ακριβως στο ιδιο σημειο που ειναι και οι εργοστασιακες,ενω τα ''λαμακια'' του καθενος λιγο πιο στραβα να γινει η τρυπα,τ'αμαξι θα τραβαει και δεν θα μπορουν να βρουν τι φταιει...Εγω δεν θα το ρισκαρα....Ειναι αστειο το ποσο...

850CSI
20-03-12, 16:38
Γιατι αυτες οι βασεις εχουν μετρηθει και υπολογιστει να μπουν ακριβως στο ιδιο σημειο που ειναι και οι εργοστασιακες,ενω τα ''λαμακια'' του καθενος λιγο πιο στραβα να γινει η τρυπα,τ'αμαξι θα τραβαει και δεν θα μπορουν να βρουν τι φταιει...Εγω δεν θα το ρισκαρα....Ειναι αστειο το ποσο...
Αν παιζετε τετια σημασια τοτε χαλαλι το 100ρικο

anisos
23-03-12, 06:04
Θα χρειαστεις ηλεκτρολογο για να βγαλει το ''ματι'' του immobilizer απ'το Μ3 και να το βαλει στο σασι του 316 σας.Εκτος αν αλλαξετε και την μιζα+κλειδι+κλειδαριες μαζι με ολοκληρη την πλεξουδα+ασφαλειοθηκη, μεχρι τα πισω φαναρια.Αν κανετε το 2ο μπορειτε να βαλετε και το OBC που θα'χει το Μ3 και λογικα δεν εχει το 316....

αλλαξαμε μιζα κλειδι και εγκεφαλο αν αφήσουμε τις ασφαλειες που ειναι κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου και μπροστα στην μηχανη θα εχουμε προβλημα????? εχουμε αλλαξει πλεξουδα μηχανης και απο οτι βλεπο κουμπονουνε ολα μια χαρα ακομα και το κοντερ...

anisos
24-03-12, 18:04
τι εγινε ρε παιδια κ δεν απαντά κανεις

fan1s_e21
24-03-12, 18:29
ρε μην αγχωνεσαι
σιγουρα δεν θα το εχουν δει
οι Ε36 masters ! ! !
καλα τελειωματα φιλε μου
και περιμενουμε παρουσιαση μολις τελειωσετε
με το καλο!

anisos
24-03-12, 18:40
δεν ξερω ρε φιλε αλα με τα ηλεκτρικα μπερδεψε η δουλεια για τα καλα...

Stunt Mike
24-03-12, 19:42
αλλαξαμε μιζα κλειδι και εγκεφαλο αν αφήσουμε τις ασφαλειες που ειναι κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου και μπροστα στην μηχανη θα εχουμε προβλημα????? εχουμε αλλαξει πλεξουδα μηχανης και απο οτι βλεπο κουμπονουνε ολα μια χαρα ακομα και το κοντερ...

Σου ειχα απαντησει και πιο πανω οτι αν το κανετε αυτο θα χρειαστειτε καποιον να σας αλλαξει το immobilizer(προσωπικα δεν ξερω πως γινετε μιας και δεν ειμαι ηλεκ/γος) και δεν θα βαλετε το OBC που λογικα εχει το Μ3 και οχι το 316 σας....Τι αλλη απαντηση περιμενεις??

anisos
24-03-12, 20:00
το ματακι του ιμομπιλαιζερ στο σασι, μιπος ξερεις σε πιο σιμιο ειναι???

anisos
25-03-12, 21:46
τελικά τα καταφέραμε και μονοι μας το αυτοκινητο πηρε μπρος κ τελος καλα ολα καλα..

anisos
28-03-12, 19:19
δυστυχως μας εβγαλε προβλημα. με το που ξεκιναω το m3 στα χαμηλα δουλευει μια χαρα με το που το ανοιγω κανη κατι σκασιματα σε σημειο που το αυτοκινητο σβηνει. ενώ όταν είμαι σταματημένος χωρις ταχυτητα ανεβαζει μια χαρα στροφες... τα κοιταξα σχεδον ολα τι να φταιει?

Stunt Mike
28-03-12, 20:26
δυστυχως μας εβγαλε προβλημα. με το που ξεκιναω το m3 στα χαμηλα δουλευει μια χαρα με το που το ανοιγω κανη κατι σκασιματα σε σημειο που το αυτοκινητο σβηνει. ενώ όταν είμαι σταματημένος χωρις ταχυτητα ανεβαζει μια χαρα στροφες... τα κοιταξα σχεδον ολα τι να φταιει?

Πρεπει να μπει σε διαγνωστικο...Για ηλεκτρολογικο προβλημα μου κανει εμενα...

anisos
29-03-12, 05:43
μηπως ειναι το ματακι του στροφαλου ???

anisos
29-03-12, 22:03
υπόψην το αυτοκινητο κανει σκασιματα μονο Όταν κινείται.όταν είναι σταματημένο ανεβαζει κανονικα μολις βαλης ταχυτητα και ξεκηνισεις αρχίζει και σκαι καμια φορα το κανει στα χαμηλα και μερικες φορες στα ψηλα..και μερικες φορες δεν το κανει καθολου...

anisos
12-04-12, 07:40
τελικα το βρηκαμε το πρόβλημα με τα σκασιματα παρεμβαίνει το asc βγαλαμε τις ασφαλειεσ και δουλευη μια χαρα αλλα δεν εχω abs. πος μπορο να βγαλο off το asc???

dark knight
12-04-12, 15:21
τελικα το βρηκαμε το πρόβλημα με τα σκασιματα παρεμβαίνει το asc βγαλαμε τις ασφαλειεσ και δουλευη μια χαρα αλλα δεν εχω abs. πος μπορο να βγαλο off το asc???

δεν εχει κουμπι απενεργοποιησης του αντισπιν?

anisos
12-04-12, 19:50
εχει αλλα δεν κανι τιποτα κ να το πατισο, ενο στο 316 δουλευε κανονικα..Μήπως φταίει που αλλαξαμε μονο την πλεξούδα της μηχανης??

anisos
16-04-12, 09:09
μπραβο ρε παιδια είστε καταπληκτικοί δεν προλαβαινω να κανω ερωτηση και απαντατε..κρίμα γιατί έχετε κάνει μια τελεια σελιδα αλλα απαντάται σε οτι σας συμφέρει..και σε οτι σας βολευη....σε εναν δικο σας απαντουν για ενα απλο αυτοκολιτο μεχρι και εγω δεν ξερω τι κ σε εναν αλλο εκτος την << κλικα >> που εχετε δημιουργησει δεν δίνεται σημασία...κριμα τι αλλο να πο...

Kostas_1
16-04-12, 10:02
Αγαπητε φιλε δεν εχεις καθολου δικιο. Ολοι μας παντοτε προσπαθουμε να βοηθησουμε, ΕΦΟΣΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ και όποτε μπορουμε.

Αν δεν ξερει καποιος τι να σου πει, απο το να πει λαθος και να σε μπλεξει σε μια ιστορια χωρις τελος, καλυτερα να μην μιλησει καθολου.

Επειτα μη ξεχνας οτι ειναι ΠΑΣΧΑ και ο χρονος που διαθετουμε για το φορουμ και γενικα για ιντερνετ ειναι σαφως λιγοτερος.

Τωρα επι του θεματος τι περιμενεις να ακουσεις? Που να ξερουμε πως εγινε ακριβως η εγκατασταση, ή τι καλωδια συνδεθηκαν ή δεν συνδεθηκαν?

Σοβαρα τωρα σκεψου και μονος σου, μπορουν να απαντηθουν τετοιες δυσκολες ερωτησεις εξ αποστασεως? Ακομη και να δεις τι εχει γινει, αν δεν συμμετέχεις στη διαδικασια, δεν ειναι ευκολο, πόσο μάλλον απο το ιντερνετ.

Kostas_1
16-04-12, 10:16
Καθησα και ξαναδιαβασα το θρεντ σου.

Σε καθε περιπτωση - προβλημα που εχεις, αναφερεσαι αποσπασματικα μονο σε συγκεκριμενο σημειο, χωρις να αναφερεις τι ακριβως εχει γινει, με λεπτομερεια, τι μπηκε, τι δεν μπηκε και πως.


Μερικα δε σημεια οπως αυτο:


τελικα το βρηκαμε το πρόβλημα με τα σκασιματα παρεμβαίνει το asc βγαλαμε τις ασφαλειεσ και δουλευη μια χαρα αλλα δεν εχω abs. πος μπορο να βγαλο off το asc???

ειναι εντελως κουφο.

και τελος παντων σου λεει:


δεν εχει κουμπι απενεργοποιησης του αντισπιν?

και συ λες δεν κανει τιποτε οταν το πατας.

Αντε τωρα να καταλαβει κανεις τι ακριβως εχει γινει στη μετατροπη, ενω σου ειπαν απο την αρχη που ψαχνοσουν ότι

α) Θα πρεπει να γινει ολοκληρη η μετατροπή απο ενα αυτοκινητο που δουλευε. Οχι αποσπασματικα κομματια.

β) Τα ηλεκτρικα πολλες φορες βγαζουν ακατανοητα προβληματα.

Για να παρεις λοιπον απαντησεις στα ερωτηματα σου, θα πρεπει ειτε ενας συγκεκριμενος συμφορουμιτης να εχει κανει την ιδια δουλεια με τα ΙΔΙΑ λαθη είτε να μας πεις ακριβως με σαφηνεια και λεπτομερεια τι εχετε κανει.

Τωρα πια που προχωρησατε (και καλα κανατε) μονο ψαχνοντας.....

anisos
16-04-12, 12:24
το να μην ξερει καποιος τη ζημια που εχω το καταλαβαινω.. το να μην καταλαβαίνει κάποιος τι λεω παλι το καταλαβαινω....αλλά όταν γράφω κάτι εδώ κ ποσο καιρο και δεν σου απανταει κανεις πιστεψέμαι ειναι εκνευριστικο... << και μη βρίσκεις δικαιολογίες οτι ειναι πασχα γιατί εάν δεις απο ποτε ρωταω θα καταλαβεις >>

Kostas_1
16-04-12, 15:10
Τι να σου απαντησει ρε παλληκαρι, αν δεν ξερει ή αν δεν καταλαβαινει τι προβλημα υπαρχει?

Σου εξηγησα και πριν ,οταν δεν ξερει κανεις να βοηθησει καλυτερα να μην μιλαει, παρα να σε βαλει σε περιπετειες με λαθος στοιχεια.

Οσο για το ποτε ρωτησες: 12/4 Μ. Πέμπτη....

gyiama
16-04-12, 16:23
Κωστα εισα λαθος δεν το ειχα δει το θεμα εγω για να απαντησω.λοιποοον ασε να μαντεψω απλα δωσε μου λιγο χρονο να μυρισω τα δαχτυλα μου να αναψω μερικα φυλα """ευκαλυπτου"" να πιω κανα 2 μπουκαλια ουσκι να παρω τηλ την πεθερα μου μηπως και γνωριζει τι προβλημα εχει του φιλου το αμαξι.λιγο χρονο θελω μονο!!!

ΥΓ τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα................
ΥΓ2 αδερφε μου μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι εδω μεσα δεν ειμαστε ουτε μηχανικοι ουτε συνεργειο ουτε ηλεκτρολογοι... εφοσων δεν σου απαντσηε καποιος σημαινει οτι δεν το ξερει. τι χαζα ειναι αυτα που λες οτι αδιαφορουμε κλπ. αλλα ακομα και αυτο να συμβαινει(που δεν συμβαινει) θεωρεις οτι εχει καποιος υποχερωση να σου λυσει το προβλημα??? ρε τι πραγματα ειναι αυτα?

anisos
16-04-12, 18:23
Τι να σου απαντησει ρε παλληκαρι, αν δεν ξερει ή αν δεν καταλαβαινει τι προβλημα υπαρχει?

Σου εξηγησα και πριν ,οταν δεν ξερει κανεις να βοηθησει καλυτερα να μην μιλαει, παρα να σε βαλει σε περιπετειες με λαθος στοιχεια.

Οσο για το ποτε ρωτησες: 12/4 Μ. Πέμπτη....

δες καλητερα απο ποτε ροταο οχι την τελευτεα εροτησι..

Stunt Mike
16-04-12, 18:30
Απορω που ασχολειστε κιολας.....
Anisos ,τι το περασες εδω μεσα?Μαντειο των Δελφων??Κατσε ν'αναψω τα μαντζουνια μου να σου απαντησω τι κλ@π@ρχιδι@ κανατε οταν περναγατε τα ηλεκτρ/κα...Δηλαδη οταν με ρωταγες αν ξερω που ειναι το ματακι του immobilizer κι εγω δεν σου απαντησα,τσαντιστηκες κιολας???Προτιμουσες να σου γραψω ανακριβειες και να ψαχνεσαι??Ειναι εντελως απαραδεκτη η συμπεριφορα σου,δεν ειμαστε ουτε το προσωπικο σου συνεργειο,ουτε τα κολληταρια σου,ουτε μας πληρωνεις για να κανουμε μια δουλεια.Ολοι εδω μεσα θα απαντανε σε οποιο thread γουσταρουνε και κυριως ΟΠΟΤΕ γουσταρουνε και δεν θα τους κρινεις εσυ γι'αυτο!!
Αν δεν γουσταρεις,τα κουβαδακια σου και σ'αλλη παραλια....

anisos
16-04-12, 18:41
Κωστα εισα λαθος δεν το ειχα δει το θεμα εγω για να απαντησω.λοιποοον ασε να μαντεψω απλα δωσε μου λιγο χρονο να μυρισω τα δαχτυλα μου να αναψω μερικα φυλα """ευκαλυπτου"" να πιω κανα 2 μπουκαλια ουσκι να παρω τηλ την πεθερα μου μηπως και γνωριζει τι προβλημα εχει του φιλου το αμαξι.λιγο χρονο θελω μονο!!!

ΥΓ τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα................
ΥΓ2 αδερφε μου μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι εδω μεσα δεν ειμαστε ουτε μηχανικοι ουτε συνεργειο ουτε ηλεκτρολογοι... εφοσων δεν σου απαντσηε καποιος σημαινει οτι δεν το ξερει. τι χαζα ειναι αυτα που λες οτι αδιαφορουμε κλπ. αλλα ακομα και αυτο να συμβαινει(που δεν συμβαινει) θεωρεις οτι εχει καποιος υποχερωση να σου λυσει το προβλημα??? ρε τι πραγματα ειναι αυτα?
δεν είπα ότι είναι κανένας υποχρεωμενος. κ ουτε βγηκα να πω κάτι τέτοιο. κ της εξυπναδες μαστορα εσυ αστες στην ακρη οκ.. δεν λεω κατι παραλογο, απλα ειναι καλο να απαντατε σε καποιον εστω και αν δεν μπορειτε να καταλαβετε τι εννοει γιατι μονο ετσι βγαινει μια άκρη

anisos
16-04-12, 18:54
Απορω που ασχολειστε κιολας.....
Anisos ,τι το περασες εδω μεσα?Μαντειο των Δελφων??Κατσε ν'αναψω τα μαντζουνια μου να σου απαντησω τι κλ@π@ρχιδι@ κανατε οταν περναγατε τα ηλεκτρ/κα...Δηλαδη οταν με ρωταγες αν ξερω που ειναι το ματακι του immobilizer κι εγω δεν σου απαντησα,τσαντιστηκες κιολας???Προτιμουσες να σου γραψω ανακριβειες και να ψαχνεσαι??Ειναι εντελως απαραδεκτη η συμπεριφορα σου,δεν ειμαστε ουτε το προσωπικο σου συνεργειο,ουτε τα κολληταρια σου,ουτε μας πληρωνεις για να κανουμε μια δουλεια.Ολοι εδω μεσα θα απαντανε σε οποιο thread γουσταρουνε και κυριως ΟΠΟΤΕ γουσταρουνε και δεν θα τους κρινεις εσυ γι'αυτο!!
Αν δεν γουσταρεις,τα κουβαδακια σου και σ'αλλη παραλια.... εσυ τωρα βγηκε για να το παιξεις μαγκας κ βρήζεις? εσεις το παιζεται μαστορια για αυτο σας ρωταω.εγω εδω περα δεν βγηκα να βρίσω κανεναν οκ, για αυτο χαλαρωσε λιγο.... απλα βγηκα να πω οτι εχετε κανει κλικα εδω κ τυποτε αλο κ αν σε πειραξε τοσο πολυ Τότε ίσως να είσαι ένας από αυτούς ..κριμα τι να πο..

anisos
16-04-12, 18:57
το σταματαω εδω περα γιατι προβλέπεται να πουμε πολλα και δεν θέλω..

aggelosmk2
16-04-12, 19:02
Μα όλο αυτό που γίνεται είναι πραγματικά ανούσιο κ χωρίς πραγματική αιτία.

Σου εξήγησαν πάρα πολύ σωστά σε πολύ ωραίο τόνο τους λόγους για τους οποιούς μπορεί να τύχει να γίνει αυτό.

Ρίξε κ εσύ τους τόνους κ συνέχισε το προτζεκτάκι σου κ όπου μπορεί κάποιος θα σε βοηθάει.
Αρκεί να γνωρίζει κ να μπορεί να εκφέρει σωστή άποψη απο την περιγραφή που δίνεις.
Δώσε ένα τέλος κ ζήτα απο τους admin να διαγράψουν όλα αυτά τα περιττά ποσταρίσματα ,ωστέ να μείνει καθαρό το θέμα σου.

Και τέλος καλό ,όλα καλά.

bill_m3
16-04-12, 19:12
το σταματαω εδω περα γιατι προβλέπεται να πουμε πολλα και δεν θέλω..

Και καλά θα κάνεις, γιατί αν διαβάσεις καλά αυτά που έγραψες θα δεις ότι έχεις άδικο!

Όσο για τα περί κλίκας κλπ δεν ισχύουν, σε ένα φόρουμ είναι απόλυτα λογικό να δημιουργηθούν παρέες και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι! :thnx: :thnx: :thnx:

Stunt Mike
16-04-12, 19:59
εσυ τωρα βγηκε για να το παιξεις μαγκας κ βρήζεις? εσεις το παιζεται μαστορια για αυτο σας ρωταω.εγω εδω περα δεν βγηκα να βρίσω κανεναν οκ, για αυτο χαλαρωσε λιγο.... απλα βγηκα να πω οτι εχετε κανει κλικα εδω κ τυποτε αλο κ αν σε πειραξε τοσο πολυ Τότε ίσως να είσαι ένας από αυτούς ..κριμα τι να πο..

Ναι το ομολογω!Ειμαι μελος μιας μεγαλης και σοβαρης κλικας που λεγεται BMWfans.gr!Κι αν θες κι εσυ να γινεις μελος της,θα πρεπει να σοβαρευτεις και να χαλαρωσεις.....
Υ.γ1 λες οτι δεν θες να μας βρισεις αλλα κατα τ'αλλα ''εχουμε κανει κλικες'' και ''το παιζουμε μαστορια''.....αυτα δεν ειναι προσβολες??
Υ.γ2 Οι παρεες και οχι οι ''κλικες'' δημιουργουνται απο αμοιβαιο σεβασμο,χαρες,εμπειριες και πολλα αλλα....Ολα αυτα κερδιζονται με το χρονο...

Leonidas_E39
16-04-12, 20:27
Ριξε μια ματια εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6823) να καταλαβεις φιλε Anisos οτι ενα φορουμ αγωνιουσε μαζι μου και μετρουσαμε αντιστροφα ΟΛΟΙ παρέα με μολις περιπου 4 μηνες παρουσια μου στο φορουμ.

Απο ολα τα παιδια που θα δεις γνώριζα μονο 4-5 αρα ο μυθος που δημιουργησες στο μυαλο σου δεν ισχυει.

Παντως δεν ειδα κανεναν να θέλει το κακο σου ωστε να γίνεις τοσο επιθετικος προς ενα ολοκληρο φορουμ, απεναντιας οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω σε προστατεψαν απο το να αρχισουμε να λεμε π@π@ρολογιες ωστε να περιπλέξουμε το προβλημα σου και να αδειασει η τσεπη χωρις λόγο.


Υ.Σ Εδω ειμαστε μια μεγαλη παρεα και μοιραζομαστε την Κ@υλα μας για τα BMW.

:thnx:

anisos
23-04-12, 21:26
η αλήθεια είναι ότι τα ειπα λιγο παραπανω.... ζηταω ΣΥΓΝΟΜΗ γιατι όντος μερικά άτομα εχουν πραγματικα βοηθήσει..

NikosE92
24-04-12, 20:56
Προφανώς ο συμφορουμίτης anisos από το ζόρι του να το θέσω
έτσι, πανικοβλήθηκε ( βρίσκεται και σε απομακρυσμένο μέρος )
με αποτέλεσμα να εκτροχιαστεί και να φερθεί απότομα, θίγωντας
κακώς, πρόσωπα και καταστάσεις

Δεν τον παρεξηγώ γιατί ανέλαβε κάτι δύσκολο,
για έναν ερασιτέχνη στηριζόμενος μονάχα, σε ιντερνετικές οδούς
που όταν δεν τις έβρισκε πάντα ετοιμοπόλεμες, παρασυρώμενος
από την απογοήτευση της αδιεξόδου, φέρθηκε όπως φέρθηκε

Εφόσον κατανόησε το λάθος του και ελπίζω να κατάλαβε πως
το Post δεν είναι υποχρέωση αλλά στην ευγενική ευχέρια κάποιου
δεν νομίζω να τίθεται πια θέμα ... Επίσης οι περισσότεροι έχουν κάποιες
γνώσεις εμπειρικά ... δεν είμαστε αρχιμηχανικοί στο Μόναχο, για να χουμε
έτοιμες απάντησεις σε κάθε ερώτημα που θίγεται ανά πάσα στιγμή
Εγώ προσωπικά δεν καταλάβαινα καν τι λέγατε :thumbsup:

Καλή συνέχεια

ziaba
25-04-12, 12:57
εχει αλλα δεν κανι τιποτα κ να το πατισο, ενο στο 316 δουλευε κανονικα..Μήπως φταίει που αλλαξαμε μονο την πλεξούδα της μηχανης??

Έχω διαβάσει ότι μετά από μετατροπή από 316 με asc σε 25άρι δε δούλευε του παιδιού το asc γιατί δε το υποστήριζε ο εγκέφαλος του m50 κ αναγκάστηκε να το αφήσει έτσι γιατί δε γινόταν ούτε προγραμματισμός.
εσένα λογικά είναι 2ο fl το 36άρι κ το μοτέρ που εμπαξες μήπως είναι από το 1ο fl ? το πιο πιθανόν να μην το είχε η να ναι άλλης γενιάς (η κάτι τέτοιο) το αντίσπιν κ για αυτό δε συνεργάζεται με το αμάξι σου.

Ps. Δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν εδώ στ φόρουμ παρά μόνο κυβέρνετικα (κ έχω μιλήσει με 2 άτομα από το φόρουμ στ τηλ( τον έναν τον έχουν κάνει ban) άρα 2-1= 1) κ μην νομίζεις ότι είμαι σε κάποια κλικα κ σου άπανταω γιατί μας έβαλες Μπροστά κ χεσ@??@με μόνο να βοηθήσω θέλω + βγάλε από το μυαλό σου περί κλικων κτλ

anisos
25-04-12, 16:35
τελιοσε αυτο το θεμα φιλε για αυτο κ ζιτισα συγνομη..το e-36 ειναι μοντελο 98 μιπος για αυτο δεν το δεχετε???

ziaba
26-04-12, 10:17
ίσως, το τροπετο από ποίο μοντέλο(χρονολογία) είναι ξέρεις?

m-power_01
26-04-12, 10:43
Αν έχεις όλο το τροπετο του Μ3 δεν κοιτάς μια τον αριθμό πλαισίου;

anisos
26-04-12, 21:01
απο Ζ3 Μ ειναι το τροπετο.. ετσι μας βγαζη ο εγκεφαλος..

anisos
26-04-12, 21:29
Αν έχεις όλο το τροπετο του Μ3 δεν κοιτάς μια τον αριθμό πλαισίου;

ας το παρω απο την αρχη.. λοιπον εμεις πηραμε ενα bmw cabrio m3, το οποιο ητανε μετατροπη απο 318, κ επηδεί ειχαμε ενα ε36 πολυ πιο καθαρο ειπαμε να βαλουμε το μοτερ εκη πανω, πριν κανουμε την μετατροπη καναμε δοκιμες στο m3 και ηταν ολα οκ. βγαλαμε το μοτερ και το βάλαμε στο δικο μας Ε-36 και αλλαξαμε τα παντα απο φρενα αναρτηση διαφορικα ψαλιδια κ οτι αλλο εχει απο το m3, στα ηλεκτρικά αλλαξαμε την πλεξουδα μηχανης μονο και το ιμομπιλαιζερ, το αυτοκινητο πηρε μπρος κανονικα αλλα μολις το ανοιγεις μετα απο κάποιες στροφές έκανε κάποια σκασιματα, τελικα βρηκα οτι ειναι το asc, το οποίο συνεργάζεται κ με το abs βρηκα 3 ασφαλειες της βγαλαμε και δουλευει μια χαρα,, αλλα δυστυχως δεν εχουμε abs πως γινεται να της ξαναβάλω κ να απενεργοποιήσω το asc... ( δεν ξέρω εάν είναι σημαντικό αυτό αλλα στον εγκεφαλο που βαλαμε μας έδειξε ότι το μοτερ του Μ3 ητανε απο z3 )

ziaba
27-04-12, 06:49
εάν είναι από ζ3μ τότε είναι του 96 κ άνω πρέπει να υποστηρίζει ο εγκέφαλος αυτός asc άρα κάτι άλλο παίζεται.
Φίλε κοίτα θες ηλεκτρολόγο (αποκλείεται να μην έχετε στ λήμνο ηλεκτρολόγο) δεν υπάρχει, μπορεί απλά να μην δουλευει πχ το κουμπί του asc η κανένα καλώδιακι να τραβηχτικέ πρέπει να τα ελέγξεις ένα ένα τα ενδεχόμενα με σωστά εργαλεία για να βρεις τι παίζεται.

anisos
27-04-12, 15:42
εάν είναι από ζ3μ τότε είναι του 96 κ άνω πρέπει να υποστηρίζει ο εγκέφαλος αυτός asc άρα κάτι άλλο παίζεται.
Φίλε κοίτα θες ηλεκτρολόγο (αποκλείεται να μην έχετε στ λήμνο ηλεκτρολόγο) δεν υπάρχει, μπορεί απλά να μην δουλευει πχ το κουμπί του asc η κανένα καλώδιακι να τραβηχτικέ πρέπει να τα ελέγξεις ένα ένα τα ενδεχόμενα με σωστά εργαλεία για να βρεις τι παίζεται.
την τελευταία φορά που πήγα σε ηλεκτρολογο εδω στο νησι. το 46 μου κάθισε 3 μηνες στο συνεργειο με αποτέλεσμα να το παω με μεταφορικη στην αθηνα. θα αρχίσω αρχισω να ψαχνω ενα ενα τα καλωδια μηπως κ τραβηχτηκε κατι..

m-power_01
27-04-12, 19:17
Αυτό πρέπει να κάνεις. Μάλλον κάποια χαζομαρα έχει γίνει. Άλλαξε και αισθητήρες αφού έχεις καβατζα απο το 316