PDA

Επιστροφή στο Forum : τοπικη βαφη



giannis_compact
09-02-10, 08:59
Παιδια καλημερα.Ο ξαδερφος μου πηγε για τοπικη βαφη στο αμαξι και εγινε......χαλια!Ιδιως οταν χτυπαει φως πανω φαινεται μεγαλη διαφορα.Δεν πετυχε το χρωμα?Τι εχει συμβει?Πηγε σε αυτους και του ειπαν να αφησει το αυτοκινητο και θα το δουν αυτοι,φοβομαστε ομως μη γινει...χειροτερο.Καμια ιδεα κανεις??:thumbsdown:

bill_m3
09-02-10, 09:08
Παιδια καλημερα.Ο ξαδερφος μου πηγε για τοπικη βαφη στο αμαξι και εγινε......χαλια!Ιδιως οταν χτυπαει φως πανω φαινεται μεγαλη διαφορα.Δεν πετυχε το χρωμα?Τι εχει συμβει?Πηγε σε αυτους και του ειπαν να αφησει το αυτοκινητο και θα το δουν αυτοι,φοβομαστε ομως μη γινει...χειροτερο.Καμια ιδεα κανεις??:thumbsdown:

To πιο πιθανό, δεν έγινε σωστή δουλειά !!
Περίμενε να το δει ο Κώστας (Monsta) για πιο εμπεριστατωμένη γνώμη!!!

giannis_compact
09-02-10, 09:11
Που εισαι Κωστα (Μonsta)?Καιγομαστε,ο αλλος εχει ριξει τοσα λευτα πανω για να το χαιρεται και ηρθε αυτο και τον χαλασε..(Ε46 το αυτοκινητο)

Kostas_1
09-02-10, 09:14
Η Τοπικη εγινε σε διαφορετικες περιοχες (πχ φτερα, καπω, κλπ) ή σε μια μονο?
Συνηθως αυτα δεν διορθωνονται παρα μονο με βαψιμο της περιοχης (φτερο).
Για δωσε λεπτομερειες...

giannis_compact
09-02-10, 09:19
Η βαφη εγινε στο δεξι πισω φτερο σε μικρο κομματι και στην πορτα συνοδηγου (ενα κομματι δηλαδη συνολο,Ε46 κομπακτ) πηρε λιγο απο πορτα και λιγο απο φτερο.Αν το χτυπαει ηλιος οπως σημερα εδω στη Θεσσαλονικη το κοιτας και κλαις.

Konstantinos E60
09-02-10, 09:20
Η βαφη εγινε στο δεξι πισω φτερο σε μικρο κομματι και στην πορτα συνοδηγου (ενα κομματι δηλαδη συνολο,Ε46 κομπακτ) πηρε λιγο απο πορτα και λιγο απο φτερο.Αν το χτυπαει ηλιος οπως σημερα εδω στη Θεσσαλονικη το κοιτας και κλαις.

Σε ποιον το έφτιαξε ?

georggge46
09-02-10, 09:21
Παιδια καλημερα.Ο ξαδερφος μου πηγε για τοπικη βαφη στο αμαξι και εγινε......χαλια!Ιδιως οταν χτυπαει φως πανω φαινεται μεγαλη διαφορα.Δεν πετυχε το χρωμα?Τι εχει συμβει?Πηγε σε αυτους και του ειπαν να αφησει το αυτοκινητο και θα το δουν αυτοι,φοβομαστε ομως μη γινει...χειροτερο.Καμια ιδεα κανεις??:thumbsdown:

Αστα, κι εγω ''καμμενος'' ειμαι απο τοπικη βαφη ! Εχει γεμισει ο τοπος απο ''επαγγελματιες'' του ειδους......τελος παντων δεν θα αναφερθω παραπανω γιατι θα θιξω σπιτια....:thumbsdown:

giannis_compact
09-02-10, 09:23
Σε ποιον το έφτιαξε ?

Να το αναφερω δημοσια?

Konstantinos E60
09-02-10, 09:25
Να το αναφερω δημοσια?

Στειλε π.μ

Ptboul
09-02-10, 09:48
Η βαφη εγινε στο δεξι πισω φτερο σε μικρο κομματι και στην πορτα συνοδηγου (ενα κομματι δηλαδη συνολο,Ε46 κομπακτ) πηρε λιγο απο πορτα και λιγο απο φτερο.Αν το χτυπαει ηλιος οπως σημερα εδω στη Θεσσαλονικη το κοιτας και κλαις.

Προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό να φαίνεται η διαφορά. Τι στιγμή που βάφονται επιμέρους κομμάτια - έστω και ολόκληρα (πχ. μία πόρτα, ένα φτερό, κλπ) είναι νομίζω λογικό να φαίνεται η διαφορά μεταξύ της φρεσκοβαμμένης επιφάνειας και της παλιάς (10ετίας+)

Μόνο με ένα καθολικό γυάλισμα - κέρωμα θα μπορούσε ίσως να μετριαστεί η διαφορά.

Τι λένε οι ειδικοί?

Libanner
09-02-10, 10:20
Πάντως στο δικό μου που είχα κάνει μια τοπική επισκευή πριν 4χρόνια δε φαίνεται τίποτα ούτε οταν το πήρα ουτε τώρα μετά απο τόσο καιρό.Απλά πρέπει να είναι γνώστης του επαγγέλματος να πετύχει τον τόνο να το σβήσει κτλ αν δε σκαμπάζει άστα να πάνε...

bill_m3
09-02-10, 10:24
Προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό να φαίνεται η διαφορά. Τι στιγμή που βάφονται επιμέρους κομμάτια - έστω και ολόκληρα (πχ. μία πόρτα, ένα φτερό, κλπ) είναι νομίζω λογικό να φαίνεται η διαφορά μεταξύ της φρεσκοβαμμένης επιφάνειας και της παλιάς (10ετίας+)

Μόνο με ένα καθολικό γυάλισμα - κέρωμα θα μπορούσε ίσως να μετριαστεί η διαφορά.

Τι λένε οι ειδικοί?

Αν είναι γατόνι ο μάστορας, δεν φαίνεται τίποτα!!

Εκεί φαίνεται ο καλός ο μάστορας, το να το ξύσουν και να το βάψουν,μπορούν να το κάνουν όλοι!

NickM3CS
09-02-10, 11:32
καλο θα ηταν να ξεραμε ποιοι ειναι οι ασχετοι για να γλυτωσει και κανενας αλλος την ζημια...

Chris
09-02-10, 12:14
Aν η διαφορα οπως λες ειναι στην ηλικια του ενος και του βαφομενου κομματιου τοτε ο μαστορας θα πρεπει να ταιριαξει χρωμα και μετα να γυαλισει και το υπολοιπο ωστε να μην εχει καμια διαφορα..Ειναι αυτο που λεμε Αρχ..μαστορας :ranting2:η μαστορας με αρχ....thumb

Monsta
09-02-10, 13:25
Η Τοπικη εγινε σε διαφορετικες περιοχες (πχ φτερα, καπω, κλπ) ή σε μια μονο?
Συνηθως αυτα δεν διορθωνονται παρα μονο με βαψιμο της περιοχης (φτερο).
Για δωσε λεπτομερειες...

Όχι απαραίτητα. Αν δε γινόταν, δεν υπήρχε και λόγος να διαφημίζουμε "τοπική" επισκευή. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι όσοι λένε ότι "κάνουν" τοπική, δεν κάνουν ακριβώς το αντίθετο, δλδ βάφουν ολόκληρα κομμάτια.....



Προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό να φαίνεται η διαφορά. Τι στιγμή που βάφονται επιμέρους κομμάτια - έστω και ολόκληρα (πχ. μία πόρτα, ένα φτερό, κλπ) είναι νομίζω λογικό να φαίνεται η διαφορά μεταξύ της φρεσκοβαμμένης επιφάνειας και της παλιάς (10ετίας+)

Μόνο με ένα καθολικό γυάλισμα - κέρωμα θα μπορούσε ίσως να μετριαστεί η διαφορά.

Τι λένε οι ειδικοί?

Είναι λογικό να υπάρχει διαφορά στη γυαλάδα και ΜΟΝΟ εκεί. Αυτό θα διορθωθεί με ένα γυάλισμα.

Εάν όμως έχει διαφορά στην απόχρωση τόσο ορατή στο μάτι όπως λέει ο φίλος μας, τότε πρέπει να αναζητήσει άλλες λύσεις.


Πάντως στο δικό μου που είχα κάνει μια τοπική επισκευή πριν 4χρόνια δε φαίνεται τίποτα ούτε οταν το πήρα ουτε τώρα μετά απο τόσο καιρό.Απλά πρέπει να είναι γνώστης του επαγγέλματος να πετύχει τον τόνο να το σβήσει κτλ αν δε σκαμπάζει άστα να πάνε...

Υπάρχει τεχνική στο σβήσιμο που δεν έχει καμία σχέση με το κλασσικό βάψιμο. Δεν μπορούν όλοι οι βαφείς ξαφνικά να καυχιούνται ότι ξέρουν από τοπική. Γιατί πήγαμε εμείς εξωτερικό και δώσαμε χλδς ευρώ? Γιατί κάνουμε κάθε χρόνο σεμινάρια πάνω στη δουλειά μας?

Όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα, όπως ακόμα και η μάρκα χρωμάτων που χρησιμοποιούμε.


Αν είναι γατόνι ο μάστορας, δεν φαίνεται τίποτα!!

Εκεί φαίνεται ο καλός ο μάστορας, το να το ξύσουν και να το βάψουν,μπορούν να το κάνουν όλοι!

Το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ στο μάστορα. Εϊναι και στα υλικά. Είναι και στη συγκεκριμένη απόχρωση. Είναι και στη πίεση του αέρα. Είναι και στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Η τοπική είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο (μάλλον τόμος) στο κομμάτι του βαψίματος.....δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα, ούτε ξαφνικά γίνανε όλα τα franchise "ειδικοί" στο τοπικό. Μη τρελαθώ κιόλας. Εμείς απαιτούμε να έχουν εμπειρία + τους εκπαιδεύουμε αρκετούς μήνες. "Άλλοι" προτιμούν να μην έχουν καθόλου εμπειρία και τους τάζουν ότι σε 1-2 μήνες θα τα χεις μάθει όλα..... :th_Laie_67-1:

Όπως υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι φαίνεται και στο τι δεν φαίνεται.

Εγώ δεν έχω καταλάβει ας πούμε ο φίλος που λέει στον ήλιο φαίνεται χάλια, τι ακριβώς βλέπει???

Βλέπει το σβήσιμο στο χρώμα?
Βλέπει το σβήσιμο στο βερνίκι?
Βλέπει ίσως κάποια μαυρίλα εκεί που τελειώνει το νέο χρώμα?
Βλέπει την απόχρωση ξαφνικά να αλλάζει εκεί που ξεκινάει το παλιό χρώμα?



Aν η διαφορα οπως λες ειναι στην ηλικια του ενος και του βαφομενου κομματιου τοτε ο μαστορας θα πρεπει να ταιριαξει χρωμα και μετα να γυαλισει και το υπολοιπο ωστε να μην εχει καμια διαφορα..Ειναι αυτο που λεμε Αρχ..μαστορας :ranting2:η μαστορας με αρχ....thumb

Αυτό που λες είναι σωστό στο ταίριασμα, εάν είναι παλιό το χρώμα και έχει "κόψει" (σπάνιο όμως όπως είπα και πιο πάνω, εκτός αν μιλάμε για πριν κάτι 10-ετίες και χρώματα μονής), αλλά πες μου ποιος το κάνει αυτό? Διότι το να ταιριάξεις απόχρωση, αφού το χεις βάψει και βλέπεις ότι σου χει βγει σκ@τ@, έχεις 2 επιλογές:

α) το βάζεις στο φασματογράφο (αν έχεις) και ξεκινάς τα πειράματα.
β) αν δεν έχεις φασματογράφο, αλλά έχεις κάνεις μερικές εκατοντάδες σεμινάρια χρωματομετρίας και επιπλέον "το κατέχεις" τότε πάλι ξεκινάς τα πειράματα και ο θεός βοηθός....

Τι γίνεται λοιπόν...συνήθως υπάρχουν φανοποιοία που δουλεύουν με ΟΛΕΣ τις μάρκες αυτοκινήτων, ότι μπει μέσα, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.
Η κλασσική περίπτωση του μαστρο-..... που μόλις τελειώσει το αμάξι και βγει από το φούρνο το κοιτάει και λέει από μέσα του...."Ω ρε π*&%η μου τι έφτιαξα!!!" (αν του έχει πετύχει), και αν όχι "Ε δε χάθηκε ο κόσμος σιγά μη το δει..."

Αν το έχει πετύχει ισχύει μονάχα αυτό που λέμε "δεν πέτυχε....έτυχε".

ΑΝ είναι τόσο μάγκας και παρόλο που δουλεύει με ΟΛΕΣ τις μάρκες, έχει καθήσει κάθε φορά και έχει φτιάξει συνταγή δική του (στις προβληματικές αποχρώσεις), σύμφωνα και με τα προσόντα που ανέφερα ποιο πάνω, τότε απλά :worthy: δεν έχω να προσθέσω κάτι. Και δεν λέω ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι μάστορες, πολύ λίγοι, αλλά υπάροχυν και μπράβο τους.

Τις περισσότερες φορές όμως η αντιμετώπιση είναι το κλασσικό 'δε βαριέσαι' και ένα σωρό δικαιολογίες όταν έρθει η ώρα να το πάρεις....οπότε άσε δεν βγάζεις άκρη.

Τώρα στις αντιπροσωπείες, παρά τα όσα στραβά τους, έχουν και κάποια καλά. Οι σωστές λοιπόν από δαύτες, επειδή δουλεύουν με συγκεκριμένη μάρκα πχ BMW, λογικά στις αποχρώσεις που έχουν πρόβλημα, έχουν κάτσει κάτω και έχουν φτιάξει / διορθώσει τις συνταγές. Αυτό είναι και το σωστό!

Σιχαίνομαι να βλέπω στο δρόμο ας πούμε 2-χρωμίες σε βαμμένα αυτοκίνητα πχ πόρτα-πόρτα ή πόρτα-φτερό κτλ. Αναρωτιέμαι αν και αυτός που το φτιαξε και αυτός που το παρέλαβε έχουν πρόβλημα στην όραση.

Θα πρότεινα πάντως στο φίλο από Θεσσαλονίκη να ανεβάσει μερικές φωτό να δούμε ακριβώς το πρόβλημα. Επίσης ποιος είναι ο κωδικός χρώματος (στο Ε46 στο θόλο του κινητήρα)?? Θέλω να δω στο pc τα "βασικά" και τις αναλογίες τους.

Καλά ξεμπερδέματα.....και είσαι και μακριά.

NickE60
09-02-10, 13:45
Όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα, όπως ακόμα και η μάρκα χρωμάτων που χρησιμοποιούμε.

Το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ στο μάστορα. Εϊναι και στα υλικά. Είναι και στη συγκεκριμένη απόχρωση. Είναι και στη πίεση του αέρα. Είναι και στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Μεγάλη υπόθεση αυτή! Έχω πετύχει Αμερικάνικη εταιρία να έχει εντελώς διαφορετικό μέταλλο σε λάμψη από Γερμανική εταιρία..στον ίδιο κωδικό χρώματος... όπως και κάποια βερνίκια είναι πιο διαυγή από κάποια άλλα. (μιλάω για χρώματα διπλής που χρησιμοποιώ σε διάφορες διακοσμητικές-διαφημιστικές κατασκευές)



Όπως υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι φαίνεται και στο τι δεν φαίνεται.

thumb
...και πού φαίνεται.. (υπό ποιες συνθήκες φωτισμού)



Εγώ δεν έχω καταλάβει ας πούμε ο φίλος που λέει στον ήλιο φαίνεται χάλια, τι ακριβώς βλέπει???



Εγώ φαντάζομαι τι βλέπει ...."τούφες" από μέταλλο που κάνουν το επισκευασμένο σημείο να "φεγγίζει" πιο πολύ απ' την υπόλοιπη γύρω περιοχή.. :think:

Chris
09-02-10, 13:47
Oλα ειναι θεμα μαστορα και σωστου επαγγελματια, οπως προειπα.Τα σωστα και υπευθυνα μαγαζια δν παραδιδουν αυτοκινητα διχρωμα!!Διοτι αν πας στο μαγαζακι που βαφει με Μobilac και εξω στο πεζοδρομιο μην περιμενεις αποτελεσματα.

Driver M
09-02-10, 14:35
Φίλε, άμα θες πες μας και τι χρώμα ήταν η Ε46 του φίλου σου, γιατί συνήθως προβλήματα εμφανίζονται στα δύσκολα χρώματα. Και πάλι βέβαια, ο σωστός μάστορας, όσο δύσκολο και να είναι το χρώμα, κάνει δουλειά που και τέλεια να μην είναι, με γυμνό μάτι δε φαίνεται. Εγώ πάντως, 3 φορές που έχω κάνει τοπική, το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά άψογο με αποτέλεσμα να μη φαίνεται απολύτως το παραμικρό. Το χρώμα μου είναι ασημί, που είναι από τα πιο εύκολα στην τοπική, αλλά επειδή έχω πάει και μαύρο αυτοκίνητο στο συγκεκριμένο μαγαζί, που το μαύρο είναι πιο δύσκολο, πάλι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Προσοχή στα μαγαζιά που επισκέφτεστε, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να απέχει χαοτικά. Ρωτήστε πρώτα ανθρώπους που έχουν μείνει ικανοποιημένοι, ή απευθυνθείτε σε επαγγελματίες που μας έχουν δείξει δείγματα δουλειάς (πχ τον Κώστα) και αυτούς να προτιμάτε, γιατί υπάρχουν πολλοί μάστορες που μας παίρνουν δύο ευρώ λιγότερα μεν, αλλά το αποτέλεσμα είναι απαράδεχτο και χρειάζεται εκ νέου βαφή...

Monsta
09-02-10, 14:36
Μεγάλη υπόθεση αυτή! Έχω πετύχει Αμερικάνικη εταιρία να έχει εντελώς διαφορετικό μέταλλο σε λάμψη από Γερμανική εταιρία..στον ίδιο κωδικό χρώματος... όπως και κάποια βερνίκια είναι πιο διαυγή από κάποια άλλα. (μιλάω για χρώματα διπλής που χρησιμοποιώ σε διάφορες διακοσμητικές-διαφημιστικές κατασκευές)



thumb
...και πού φαίνεται.. (υπό ποιες συνθήκες φωτισμού)



Εγώ φαντάζομαι τι βλέπει ...."τούφες" από μέταλλο που κάνουν το επισκευασμένο σημείο να "φεγγίζει" πιο πολύ απ' την υπόλοιπη γύρω περιοχή.. :think:


Νίκο ακριβώς, το μέταλλο από εταιρεία σε εταιρεία είναι άλλο ένα θέμα και εκεί ο μάστορας να μη μπορεί να κάνει απολύτως τπτ. Αν έχει σβήσει όμορφα, θα μπορεί να το διακρίνει με δυσκολία, ανάλογα βέβαια και την απόχρωση.

Οι τούφες στο μέταλλο τώρα είναι ένα σοβαρότατο πρόβλημα στα υδατο-διάλυτα και ιδιαίτερα εκεί που πας να κάνεις σβήσιμο.

Φαντάσου ότι ακόμα και σε "ξερό" βάψιμο καπό / πόρτας, σε αποχρώσεις με πολύ μέταλλο μπορεί να είναι ορατό. Εκεί όπως μάλλον γνωρίζεις, το τελευταίο χέρι πρέπει να το ρίξεις από μακριά και όσο πιο ομοιόμορφα γίνεται για να περιορίσεις το φαινόμενο. Αν πρέπει να περιοριστείς με σβήσιμο τότε θα έχεις μια "ωραιότατη" μαυρίλα από το μέταλλο στο τελείωμα του χρώματος και πολύ απλά πας για επανα-βαφή σε άλλο σημείο.

Τέτοια προβλήματα είχα παλαιότερα με Dupont όπου σταμάτησα και να τα δουλεύω.



Oλα ειναι θεμα μαστορα και σωστου επαγγελματια, οπως προειπα.Τα σωστα και υπευθυνα μαγαζια δν παραδιδουν αυτοκινητα διχρωμα!!Διοτι αν πας στο μαγαζακι που βαφει με Μobilac και εξω στο πεζοδρομιο μην περιμενεις αποτελεσματα.

Ακριβώς! Δυστυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια μαγαζάκια....

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις σε Γιαπωνέζικα / Κορεάτικα (Mitsu, Huyndai, Kia) που σε εκείνες τις χώρες βάφονται με εταιρείες που ΔΕΝ υπάρχουν καν στην Ευρώπη. Άντε μετά εκεί να κάνεις στην Ελλάδα επισκευή.

joseph
09-02-10, 15:04
Παιδια σε μενα ενας φιλος μου φανοποιος μου ειχε κανει τοπικο στο καπω "μπροστα και στο κεντρο, εκει που ειναι το σημα, και παροτι το χρωμα μου ηταν 8+ ετων και ξαναβαμενο το καπω, δεν φαινετε τιποτα απο οποιο σημειο το κοιταξεις,
Σε εμενα το εκανε φιλικα μιας και δεν ασχολειτε με τοπικη βαφη, παντως με κουβεντες που εχουμε κανει μου εχει πει οτι το θεμα τοπικη βαφη δεν ειναι τοσο απλο, και οτι λιγοι ειναι αυτοι που κανουν πραγματικα καλη δουλεια.
Οπως ειπε και ο φιλος Monsta ειναι πολυ σημαντικο το να εχεις εκπαιδευτει σωστα, σεμιναρια κλπ, νεα υλικα και τεχνικες, ο φιλος ειχε δουλεψει αρκετα χρονια σε γερμανια και αμερικη, και παρ'ολα αυτα ακομα παει σε σεμιναρια κυριως γερμανια.
Παντως εδω στην περιοχη σε καταστημα που ασχολειτε με τοπικη "franchise" οποιος πηγε δεν ξαναπατησε!

Monsta
09-02-10, 15:11
Το χρώμα μου είναι ασημί, που είναι από τα πιο εύκολα στην τοπική, αλλά επειδή έχω πάει και μαύρο αυτοκίνητο στο συγκεκριμένο μαγαζί, που το μαύρο είναι πιο δύσκολο, πάλι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. ...

Εδώ θα διαφωνήσω και θα ήθελα να μάθω ποιος σου είπε ότι τα ανοιχτόχρωμα μεταλλικά είναι εύκολα στο σβήσιμο.

Στη πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Το ασημί για παράδειγμα λόγω του ότι έχει και τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε μέταλλο (το 354 έχεις και συ?) είναι πάρα πολύ δύσκολο στο σβήσιμο. Το ασημο-γαλάζιο, το ασημο-γκρι είναι εξαιρετικά δύσκολα επίσης.

Τώρα μπορεί το μαγαζί που στο έβαψε να μην έιχε πρόβλημα (όπως και εμείς) με τον συγκεκριμένο κωδικό / ούς, αλλά είναι επίφοβο. Με χαρά να σου δείξω και από κοντά τι εννοώ.

Απλά στα σκούρα αυτό που βλέπεις είναι το σβήσιμο στο βερνίκι (όχι στο χρώμα) και εκεί πάλι αν έχεις κάνει σωστό σβήσιμο και αργό στέγνωμα μετά το γυάλισμα θα είσαι κύριος! :thumbsup:

Thomelef
09-02-10, 15:32
Και εγώ πρόσφατα πειγα το αμάξι μου για δυο σημεία
που ήθελα τοπική επισκευή και το αποτέλεσμα δεν
ήταν ικανοποιητικό. Ήταν απλά άριστο. Απλά δε
καταλαβαίνεις ότι έχει επιδιορθωσεις, από όπου να το
κοιτάξεις, όση ώρα και να το κοιτάξεις. Το μαγαζί
είναι στη περιοχή σταυρουπολεως και κάνει φοβερή
δουλειά. Ας είναι καλά ο ψηλουλης που με εστελε
εκεί...

Driver M
09-02-10, 16:01
Εδώ θα διαφωνήσω και θα ήθελα να μάθω ποιος σου είπε ότι τα ανοιχτόχρωμα μεταλλικά είναι εύκολα στο σβήσιμο.

Στη πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Το ασημί για παράδειγμα λόγω του ότι έχει και τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε μέταλλο (το 354 έχεις και συ?) είναι πάρα πολύ δύσκολο στο σβήσιμο. Το ασημο-γαλάζιο, το ασημο-γκρι είναι εξαιρετικά δύσκολα επίσης.

Τώρα μπορεί το μαγαζί που στο έβαψε να μην έιχε πρόβλημα (όπως και εμείς) με τον συγκεκριμένο κωδικό / ούς, αλλά είναι επίφοβο. Με χαρά να σου δείξω και από κοντά τι εννοώ.

Απλά στα σκούρα αυτό που βλέπεις είναι το σβήσιμο στο βερνίκι (όχι στο χρώμα) και εκεί πάλι αν έχεις κάνει σωστό σβήσιμο και αργό στέγνωμα μετά το γυάλισμα θα είσαι κύριος! :thumbsup:

Φανοποιός μου το είχε πει και μου φάνηκε λογικό, αφού γενικά στα ανοιχτόχρωμα χρώματα δεν φαίνονται τόσο έντονα οι ατέλειες (πχ αράχνη) και πίστευα ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με την τοπική. Και γενικά, σε ανοιχτόχρωμα χρώματα, βλέπω πιο δύσκολα διχρωμίες από ότι σε πιο σκούρα. Ίσως λοιπόν να μην είναι πιο εύκολη η τοπική βαφή τους, αλλά λόγω ανοιχτού χρώματος να μην φαίνονται τόσο εύκολα οι διαφορές, αν δεν έχει γίνει καλή δουλειά, σε σχέση με τα πιο σκούρα.

Titanium silver είναι το χρώμα μου, ακριβή κωδικό δε θυμάμαι. Πιθανόν να είναι το ίδιο...

Monsta
09-02-10, 16:17
Φανοποιός μου το είχε πει και μου φάνηκε λογικό, αφού γενικά στα ανοιχτόχρωμα χρώματα δεν φαίνονται τόσο έντονα οι ατέλειες (πχ αράχνη) και πίστευα ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με την τοπική. Και γενικά, σε ανοιχτόχρωμα χρώματα, βλέπω πιο δύσκολα διχρωμίες από ότι σε πιο σκούρα. Ίσως λοιπόν να μην είναι πιο εύκολη η τοπική βαφή τους, αλλά λόγω ανοιχτού χρώματος να μην φαίνονται τόσο εύκολα οι διαφορές, αν δεν έχει γίνει καλή δουλειά, σε σχέση με τα πιο σκούρα.

Titanium silver είναι το χρώμα μου, ακριβή κωδικό δε θυμάμαι. Πιθανόν να είναι το ίδιο...

Άλλο αυτό ^^^^^, απλά.....

....το ρεζουμέ της υπόθεσης για να καταλάβουνε όλοι είναι:

Στα σκουρόχρωμα είναι πιο δύσκολο το σβήσιμο στο βερνίκι (ατέλειες αράχνη, μπιμπίκια, γραμμές κτλ).
Στα ανοιχτόχρωμα (μεταλλικά) είναι πιό δύσκολο το σβήσιμο στο χρώμα.

Για να δεις διαφορά στο χρώμα σε σκούρο, πρέπει ο "μάστορας" να έχει κάνει λάθος στις πέρλες / μέταλλα ή να χει βάλει λάθος κωδικό.

Αντίθετα, σε ανοιχτόχρωμο, βάψε ξερά πόρτα / φτερό και οι πιθανότητες είναι ότι θα υπάρχει ορατή διαφορά ακόμα και στο άπειρο μάτι.

ΥΓ: Το 354 είναι το titanium silver! :)

giannis_compact
09-02-10, 19:49
Παιδια σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση αλλα λογω προβληματος ιντερνετ στο σπιτι ερχομαι σε νετ καφε.Το αυτοκινητο ειναι το δικο μου Ε46,κοκκινο σκουρο-κεραμειδι,απλα το θρεντ ανοιχτηκε απο τον ξαδερφο μου μιας και δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι.Το μονο που βλεπω στο σημειο της βαφης ειναι οτι αλλαζει το χρωμα,πορτοκαλιζει λιγο και επισης οτι ειναι θαμπο,θολο και οχι μεταλλικο.Τι μπορει να ειναι???Να το ξανα παω για βαφη?Φαινεται δηλαδη σα να χρησιμοποιησε αλλο χρωμα και οχι το ιδιο.

Monsta
09-02-10, 21:36
Δες το κωδικό χρώματος στο θώλο σου και ανέβασέ τον αύριο μαζί με μερικές φωτό στο φως της ημέρας.

Αν είναι όλα αυτά που λες, θαμπό, θωλό, μη μεταλλικό υπάρχει πρόβλημα. Το θωλό / θαμπό είναι από κακό (μάλλον κάκιστο) σβήσιμο, κακό γυάλισμα και έχει μάλλον αρχίσει να ...μαδάει.

Τη διαφορά στο χρώμα πρέπει να τη δω σε φωτό...πάντως το σίγουρο είναι ότι ναι πας για επαναβαφή, σίγουρα όμως μακριά από αυτό τον "επαγγελματία".

nikos ///M
09-02-10, 21:58
Και εγώ πρόσφατα πειγα το αμάξι μου για δυο σημεία
που ήθελα τοπική επισκευή και το αποτέλεσμα δεν
ήταν ικανοποιητικό. Ήταν απλά άριστο. Απλά δε
καταλαβαίνεις ότι έχει επιδιορθωσεις, από όπου να το
κοιτάξεις, όση ώρα και να το κοιτάξεις. Το μαγαζί
είναι στη περιοχή σταυρουπολεως και κάνει φοβερή
δουλειά. Ας είναι καλά ο ψηλουλης που με εστελε
εκεί...

Ειναι στην καρατασου?
αν ειναι αυτος που νομιζω
εχω ακουσει πολυ καλα λογια!

Thomelef
10-02-10, 07:59
Ειναι στην καρατασου?
αν ειναι αυτος που νομιζω
εχω ακουσει πολυ καλα λογια!

απέναντι απο το παλιό αγνό είναι δεν ξέρω πως λέγεται ο δρόμος εκεί...

gyiama
10-02-10, 13:18
Καραολη & Δημητριου λεγεται ο δρομος!!!! αλλα απ οσο ξερω δεν βαφει τοπικα βαφει κομματι αλλα καπου σβηνει οποτε δεν φαινεται τπτ!!!!!τουλαχιστον αυτο μου ειπε οταν πηγα εγω για να κανω 1 δουλεια!!!!!

Monsta
10-02-10, 14:13
Καραολη & Δημητριου λεγεται ο δρομος!!!! αλλα απ οσο ξερω δεν βαφει τοπικα βαφει κομματι αλλα καπου σβηνει οποτε δεν φαινεται τπτ!!!!!τουλαχιστον αυτο μου ειπε οταν πηγα εγω για να κανω 1 δουλεια!!!!!

Φίλε, αυτό που σου λέει δεν έχει απολύτως καμία λογική.

Το να κοιτάει στα μάτια το πελάτη και να λέει λαλακίες είναι κι αυτή μία προσέγγιση, λάνθασμένη όμως κατά τη γνώμη μου.

Το θετικό της υπόθεσης τουλάχιστον, είναι ότι κάνει καλή δουλειά και δεν είναι ορατό (στο δικό σου μάτι τουλάχιστον) το "τοπικό" ή το "ξερό" βάψιμο. Ότι τέλος πάντων αποφασίσει να κάνει ανάλογα με τη περίπτωση (και τα κέφια του).

Γιατί στο μάτι ενός επαγγελματία, το ΚΑΘΕ βάψιμο που γίνεται ΕΚΤΟΣ εργοστασίου είναι πάντα (και εύκολα) ορατό.

gyiama
10-02-10, 17:56
τι εννοεις Κωστα γιατι δεν καταλαβα!!και το τοπικο ετσι δεν γινεται?βαφεις τοπικα και σβεηνεις περιμετρικα!!!απλα αυτος πχ βαφει φτερο πισω και σβηνει στην κολωνα ουρανου και πισω πορτα πχ!!αρα πως να φανει η διαφορα???απλα δεν μπαινει στην διαδικασια της τοπικης!!δεν ειναι και απαραιτητα κακο!!

Monsta
10-02-10, 18:59
τι εννοεις Κωστα γιατι δεν καταλαβα!!και το τοπικο ετσι δεν γινεται?βαφεις τοπικα και σβεηνεις περιμετρικα!!!απλα αυτος πχ βαφει φτερο πισω και σβηνει στην κολωνα ουρανου και πισω πορτα πχ!!αρα πως να φανει η διαφορα???απλα δεν μπαινει στην διαδικασια της τοπικης!!δεν ειναι και απαραιτητα κακο!!

Ναι αν αυτό εννοούσες, κάπως έτσι γίνεται.

Αν όμως αυτός βάφει πχ πίσω φτερό σε ένα Ε60 και η ζημιά είναι χαμηλά πάνω από το θόλο, θα σβήσει το χρώμα του λίγο πάνω από τα αστάρια, περίπου στη μέση του φτερού, και μετά θα πάει να σβήσει το βερνίκι του πάνω στο τόξο του ουρανού, αυτό δε λες?

Άρα δεν κάνει κάτι διαφορετικό από ένα κλασσικό φανοποιοίο και βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με "τοπική επισκευή".

gyiama
10-02-10, 19:04
αααα ναι ετσι οπως τα λες ειναι !!!τουλαχιστο αυτο ειδα και οταν του ειπα ν αγρατζουνια κλπ μου λεει ναι οκ αλλα βαφω κομματι..!!!τελοςπαντων απλα κανει καλη δουλεια δεν φαινεται τπτ !!!!!

Chris
11-02-10, 08:55
Τοπικη βαφη-σβησιμο και κατοπιν γυαλισμα ....και ουτε γατα ουτε ζημια (εννοειται ομως οτι ειναι μαστορας και επαγγελματιας)

Koyotte
16-09-13, 12:39
Για να μην ανοίξω νέο topic το βάζω εδώ: το χειμώνα μαλάκω γειτόνισσα μου έκανε σημάδι στον πίσω προφυλακτήρα... τεσπα, το έκανα τοπικό σε κάποιον που μου σύστησαν. Όλα καλά, ούτε διχρωμίες κλπ ΟΜΩΣ παρατήρησα προχθές οτι στο πάνω μέρος του προφυλακτήρα κάτω ακριβώς απο το πορτπαγκαζ, σε ένα σημείο εμφανίστηκαν ρωγμές σα να έχει σπάσει το βερνίκι. Για να σας προλάβω ο τύπος έχει κλείσει το μαγαζί (περίεργο...), οπότε εγείρεται το ερώτημα, τι κάνω? Υπάρχει περίπτωση με γυάλισμα να φτιάξει η κατάσταση? Ξανακάνω τοπικό?

BILL007
16-09-13, 13:29
Μπορείς φίλε μου να βάλεις μια φωτό για να καταλάβουμε οσο το δυνατόν καλύτερα το μέγεθος του προβλήματος?

Koyotte
17-09-13, 13:05
Είναι λίγο δύσκολο να ανεβάσω τώρα φωτό, σκεφτείτε οτι έχει ακανόνιστες γραμμές σα γρατσουνιές που τις πιάνεις με το νύχι σε μια επιφάνεια 10χ3 cm περίπου

Panos 316T
17-09-13, 13:16
μάλλον εσύ ήσουν το θύμα και ο άλλος το koyotte :D

λογικά φτού και από την αρχή

Konstantinos E60
17-09-13, 13:23
Μήπως σε ξαναχτυπησαν στο ιδιο σημείο ?

Ε91
17-09-13, 13:37
Μήπως το στοκάρισε χωρίς να στο πει και από τον ήλιο ξεράθηκε ο στόκος και έκανε ρωγμές και στο βερνίκι;
Κατά τη γνώμη μου, το γυάλισμα δεν θα κάνει δουλειά, εφόσον η επιφάνεια έχει γίνει σαγρέ.
Είτε το ξαναβάφεις τοπικά (είμαι πολύ κατά των τοπικών βαφών, για ευνόητους λόγους), είτε το καλύπτεις με ένα διακριτικό προστατευτικό πλαστικό και δεν ξαναασχολείσαι: https://www.dcp-shop.co.uk/RBP350-BMW-3-Series-bumper-protector-E90-4-door.html

Koyotte
17-09-13, 15:22
Οχι δε με ξαναχτύπησαν, παίζει (εν αγνοία μου) να έγινε αυτό που λέει ο Ε91. Το προστατευτικό θα πρέπει να το δω απο κοντά για να αποφασίσω να το βάλω, δεν ξέρω αν θα δείχνει καλό ή αν θα καγκουρίζει/παππουδίζει το αυτοκίνητο.

BILL007
17-09-13, 15:39
Μήπως το στοκάρισε χωρίς να στο πει και από τον ήλιο ξεράθηκε ο στόκος και έκανε ρωγμές και στο βερνίκι;
Κατά τη γνώμη μου, το γυάλισμα δεν θα κάνει δουλειά, εφόσον η επιφάνεια έχει γίνει σαγρέ.
Είτε το ξαναβάφεις τοπικά (είμαι πολύ κατά των τοπικών βαφών, για ευνόητους λόγους), είτε το καλύπτεις με ένα διακριτικό προστατευτικό πλαστικό και δεν ξαναασχολείσαι: https://www.dcp-shop.co.uk/RBP350-BMW-3-Series-bumper-protector-E90-4-door.html

+1 thumb

paganis
17-09-13, 15:48
για τον προφυλακτηρα , δεν χρησιμοποιεις τον στοκο για λαμαρινα...αλλα τον bumper soft που ειναι σχετικα πιο ευκαμπτος.(για την περιπτωση που χρησιμοποιησε)
εξαλλου ο στοκος απο τις πρωτες στιγμες εχει τραβηξει και στεγνωνει αμμεσα, δεν συρρικνωνεται μετα απο μηνες,
προφανως ο προφυλακτηρας καπου πιεστηκε και τραβηχτηκε σε αυτο το σημειο...και για αυτο το βερνικι που ειναι πιο σκληρο και δεν ακολουθησε την κινηση...εσπασε.