PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW GS transmission fail



Z4 DCT
02-03-12, 08:44
Καθως ερχόμουν το πρωί στο γραφείο με το gs , και έχοντας βγει στο ποτάμι στην αριστερή λωρίδα με καμιά 100χλμ......ακούγεται ενας αρκετά άσχημος θόρυβος μεταλικος, σαν να έσπασε ενα γρανάζι στην μετάδοση.......και ....παπαλα...εμεινα στην αριστερή λωρίδα ετσι ξερά!!!!:ranting2:
Αναψα αλαρμ....με πολυ κίνδυνο και κοπο την εβγαλα αριστερα ....και την εστελα με την οδικη στην bmw........Περιμενοντας τωρα την λυπητερη:whistle:


Το μάλλον πολύ άσχημο είναι οτι, οτι ταχύτητα και να βάλω στο μοτέρ το οποίο στο ριλαντι δουλεύει ωσάν πρώτα, κανει σαν να εχεις ρίξει μεταλλικά στραγάλια μέσα............και εχει μονο 45000χλμ....για μποξερ μοτέρ και με την χρηση που του κάνω εγω μονο σπίτι γραφείο, δεν ειναι τίποτα.....

Stamatis
02-03-12, 08:54
Κριμα ρε φιλε.
Πολυ στεναχωρηθηκα.

Μακαριωνα ειναι ο συμπλεκτης μονο που τα επαιξε.

Monsta
02-03-12, 08:56
Κάτι ξέρει ο Γιάννης όταν λέει ότι στα 40-50Κ χλμ τα αυτοκίνητα / μηχανάκια είναι για rebuild και τ αλλάζει. :whistle:

Z4 DCT
02-03-12, 09:03
Κάτι ξέρει ο Γιάννης όταν λέει ότι στα 40-50Κ χλμ τα αυτοκίνητα / μηχανάκια είναι για rebuild και τ αλλάζει. :whistle:

Mα το μαμιδι ρε Κωστα.....δουλειά-σπιτι και το αντίστροφο......και απο ταρζανιες.....τιποτα......τι διαλο....

Ptboul
02-03-12, 09:05
Κριμα ρε φιλε.
Πολυ στεναχωρηθηκα.

Μακαριωνα ειναι ο συμπλεκτης μονο που τα επαιξε.

Πραγματικά πολύ σπάνια περίπτωση. Για την ακρίβεια δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε bmw μηχανάκι.

Μακάρι να είναι κάτι απλό John.

Stamatis
02-03-12, 09:06
Παρε το stelvio ρε Γιαννο να ευχαριστηθεις οδηγηση.

Z4 DCT
02-03-12, 09:09
Πραγματικά πολύ σπάνια περίπτωση. Για την ακρίβεια δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε bmw μηχανάκι.

Μακάρι να είναι κάτι απλό John.

Απλο αποκλείετε να ειναι......μεταλικος θόρυβος σε συνάρτηση με αδυναμία κίνησης σε bmw μεταφράζεται σε 500++......


Παρε το stelvio ρε Γιαννο να ευχαριστηθεις οδηγηση.


Μολις τωρα το κοιτάω Σταμάτη....πολύ ωραιοthumb

Ptboul
02-03-12, 09:10
Παρε το stelvio ρε Γιαννο να ευχαριστηθεις οδηγηση.

Δεν είναι για Ιταλικό ο Γιάννης!

PANOS-E60
02-03-12, 09:18
Γιάννη με σοκάρεις ! :shok::shok:
Κόλλημα στη μετάδοση και μάλιστα σε μηχανή χωρίς αλυσίδα, θα μπορούσε να μην ήταν ανώδυνο ... πάλι καλά που σταμάτησες ομαλά.

Z4 DCT
02-03-12, 09:23
Γιάννη με σοκάρεις ! :shok::shok:
Κόλλημα στη μετάδοση και μάλιστα σε μηχανή χωρίς αλυσίδα, θα μπορούσε να μην ήταν ανώδυνο ... πάλι καλά που σταμάτησες ομαλά.

Αυτο σκέφτομαι απο το πρωί Πανο, ηταν πολύ επικίνδυνο, ειδικα το οτι εμεινα στην αριστερη στο ποταμι!!!!!, αλλα και αυτο που φαντάζεσαι......να φρέναρε με 100χλμ ο πισω τροχος!!!!:whistle:......μου την εχει δώσει, να μην κάνω καμιά ταρζανια με την μηχανή και να ειμαι πολύ προσεχτικός οδηγός, και να μην με χαρεί το παιδί μου απο μηχανικό σφάλμα:ranting2:.......είμαι ενα βήμα απο να την αλλάξω η με άλλη η με smart....





υ/γ
Η bmw μου ζητησε για την μεταφορα (εληξε η οδικη της bmw,,,gmt!!!).....80ε!!!!!!

PANOS-E60
02-03-12, 09:31
Αυτο σκέφτομαι απο το πρωί Πανο, ηταν πολύ επικίνδυνο, ειδικα το οτι εμεινα στην αριστερη στο ποταμι!!!!!, αλλα και αυτο που φαντάζεσαι......να φρέναρε με 100χλμ ο πισω τροχος!!!!:whistle:......μου την εχει δώσει, να μην κάνω καμιά ταρζανια με την μηχανή και να ειμαι πολύ προσεχτικός οδηγός, και να μην με χαρεί το παιδί μου απο μηχανικό σφάλμα:ranting2:.......είμαι ενα βήμα απο να την αλλάξω η με άλλη η με smart....

Κάτσε να δούμε τι θα πει ο μηχανικός σου και το συζητάμε το θέμα. Του Βαγγέλη έχει βγάλει κάτι τέτοιο άραγε ? Εμένα με τρόμαξε πάντως αυτό που σου συνέβη. Οσο να ναι ρε παιδί μου, την αλυσίδα και τα γρανάζια τα βλέπεις, είναι μπροστά στα μάτια σου, τον κλειστό άξονα δεν το γουστάρω ... τι να πω ...? Είμαι και παλιομοδίτης εγώ.

aristent
02-03-12, 09:32
Γιάννη με σοκάρεις ! :shok::shok:
Κόλλημα στη μετάδοση και μάλιστα σε μηχανή χωρίς αλυσίδα, θα μπορούσε να μην ήταν ανώδυνο ... πάλι καλά που σταμάτησες ομαλά.


Αυτο σκέφτομαι απο το πρωί Πανο, ηταν πολύ επικίνδυνο, ειδικα το οτι εμεινα στην αριστερη στο ποταμι!!!!!, αλλα και αυτο που φαντάζεσαι......να φρέναρε με 100χλμ ο πισω τροχος!!!!:whistle:......μου την εχει δώσει, να μην κάνω καμιά ταρζανια με την μηχανή και να ειμαι πολύ προσεχτικός οδηγός, και να μην με χαρεί το παιδί μου απο μηχανικό σφάλμα:ranting2:.......είμαι ενα βήμα απο να την αλλάξω η με άλλη η με smart....

Κριμα για την ζημια Γιαννη,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν πιστευω οτι δεν θα ειχε προβλεψει η BMW για τετοια βλαβη,.....δηλ. δεν θα αφηνε περιθωριο για μπλοκαρισμα του τροχου και με οτι συνεπειες θα ειχε αυτο....

....αλλωστε γι'αυτο το λογο τα εκανε ολα "στραγαλια" εκει μεσα,για να μην παθεις κατι εσυ.thumb




Αυτες ειναι BMWδο απαντησεις προεδρε!!! ...οχι αμεσως παρε stelvio,παρε smart!!!:D

Stamatis
02-03-12, 09:35
Επειδη ειχα το R80 και εχω τραβηξει παντηλικι απο τα 120 μεχρι τα χορτα στην ακρη του δρομου απο σπασμενη βαση αξονα, αστο το επιστημονικο.

Η σωστη κοντη ειναι βυζαρου και η σωστη μηχανη εχει αλυσιδα.

Z4 DCT
02-03-12, 09:38
Κριμα για την ζημια Γιαννη,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν πιστευω οτι δεν θα ειχε προβλεψει η BMW για τετοια βλαβη,.....δηλ. δεν θα αφηνε περιθωριο για μπλοκαρισμα του τροχου και με οτι συνεπειες θα ειχε αυτο....

....αλλωστε γι'αυτο το λογο τα εκανε ολα "στραγαλια" εκει μεσα,για να μην παθεις κατι εσυ.thumb




Αυτες ειναι BMWδο απαντησεις προεδρε!!! ...οχι αμεσως παρε stelvio,παρε smart!!!:D



Εσυ καλα τα λες.......η γυναικα μου εχει σηκώσει το λάβαρο της επανάστασης....να γινει το gs 4ροδο.......:th_Laie_67-1:
Απο την αλλη μου την έχει δώσει......μια η τρόμπα συμπλέκτη, μια κεντρικός διακόπτης, μια ο αισθητήρας ανάφλεξης, δυο φορές η μπαταριά, μια ητο μπροστινό αμορτισέρ..........σε ενα γαμομηχανακι που το συντηρο και του φερομαι ευλαβικα!!! και στοιχησε 15+ χιλιαρικα.....αι στο διαλο τσαντιστικα

aristent
02-03-12, 09:40
Επειδη ειχα το R80 και εχω τραβηξει παντηλικι απο τα 120 μεχρι τα χορτα στην ακρη του δρομου απο σπασμενη βαση αξονα, αστο το επιστημονικο.

Η σωστη κοντη ειναι βυζαρου και η σωστη μηχανη εχει αλυσιδα.

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Ωραιος ο προεδρας!!!...εχω πεισθει!!!:thumbsup:


ΥΣ>...γ@μωτο,ο Γιαννακης εχει τον πονο του και εμεις χαβαλεδιαζουμε,...σορυ ρε Γιαννακο, ελπιζω τουλαχιστον να σε ψυχαγωγουμε!!!:thumbsup:

alexk
02-03-12, 10:14
Λυπάμαι για το συμβάν Γιάννη, ευτυχώς είσαι καλά.

Ως γνωστό, τα μηχανάκια BMW δεν είναι καθόλου αξιόπιστα (ας ξεχάσουμε τα long way down και long way around).
Εγώ έχω 3 BMW και μηχανάκι Aprilia... αν αυτό λέει σε κάποιον κάτι :whistle:

Stamatis
02-03-12, 10:17
Λυπάμαι για το συμβάν Γιάννη, ευτυχώς είσαι καλά.

Ως γνωστό, τα μηχανάκια BMW δεν είναι καθόλου αξιόπιστα (ας ξεχάσουμε τα long way down και long way around).
Εγώ έχω 3 BMW και μηχανάκι Aprilia... αν αυτό λέει σε κάποιον κάτι :whistle:

Αλεξη μου, αυτο αγγιζει τα ορια του μαζοχισμου, αλλα τι να κανουμε.... Δεχομαστε το φιλο μας με τα ελλατωματα του.
:-)

Stamatis
02-03-12, 10:19
Α τωρα το ξαναδιαβαζω.
Νομισα ειχες 3 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ bmw και λαχταρησα.

PANOS-E60
02-03-12, 10:21
Πάντως μιά και το 'φερε η κουβέντα, ο Pegasus της Aprilia μοιραζόταν τον ίδιο κινητήρα με τη Funduro, ευτυχώς δεν ήταν της BMW ...

Z4 DCT
02-03-12, 10:21
Έσπασε το γρανάζι στο τελικό στάδιο μετάδοσης στον τροχό ΚΑΙ ο άξονας μετάδοσης:shok:, ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ...πως δεν φρέναρε???!!!:shok:

ΚΟΣΤΟΣ 2500 ΠΕΡΙΠΟΥ!!!!!:ranting2::ranting2::ranting2:

Υπάρχει και μεταχειρο διαφορικό με 1500ε


Να ανοιξω το παράθυρο στο γραφείο να πηδηχτώ εξω γαμω την ατυχια μου!!!!!!

Monsta
02-03-12, 10:45
https://images.lolfly.com/images/637/source/jumping_out_the_window-580-1.gif


PS: Ούτε στο Μ3 δε κάνει τόσο το διαφορικό. WTF ????

Stamatis
02-03-12, 10:46
Εσπρωξες.
Σπασμενος αξονας = βλαβη που ποτε δεν θα φτιαχτει σωστα στην Ελλαδα.
Για λογους που θα σου εξηγησω απο το τηλεφωνο.

Καλοριζικο το Μοτο Γκουζι

Z4 DCT
02-03-12, 10:47
https://images.lolfly.com/images/637/source/jumping_out_the_window-580-1.gif


PS: Ούτε στο Μ3 δε κάνει τόσο το διαφορικό. WTF ????


1535 ευρω το διαφορικό
575 ευρω ο άξονας
εργασία
φούσκα
βαλβολινες


ΠΗΔΑΩΩΩΩΩΩΩ

PANOS-E60
02-03-12, 11:00
Συμφωνώ με Σταμάτη.
Το θέμα είναι πως πρέπει να φτιαχτεί γιά να πουληθεί το μηχανάκι ...

Αγιο είχες Γιάννη !

aristent
02-03-12, 11:01
....προσφατα μιλουσα με πραγματογνωμονα και μου ελεγε οτι πελατισα καποιας ασφαλιστικης διεκδικει αποζημιωση για αντικατασταση του κατεστραμενου κινητηρα της(αυτοκινητο μαρκας Πεζω307)αφου η διαγνωση απο επισημο μηχανικο της εταιρειας ελεγε για αστοχια υλικου στο εμβολο!!!

....συμφωνα με ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες, οι εταιρειες περα απο την 2ετη εγγυηση που δινουν στους αγοραστες, κατα την νομιμοποιηση ολων των οχηματων που βγαινουν στην παραγωγη, δινουν και πιστοποιηση οτι ακολουθωντας ολα τα σερβις σε εξοσιοδοτιμενο συνεργειο το οχημα θα ανταπεξελθει σε χρηση ΧΧΧΧΧΧ χιλιομετρων.....το νουμερο που ακουσα ηταν πολυ μεγαλο (400,000χιλ.)για Πεζο....η εν λογο πελατισα εχει 3χρονια στην κατοχη της το οχημα και 180,000χιλ στο κοντερ,αλλα και παντα σερβις στην ωρα τους και σε επισημο συνεργειο...αυτος ειναι και ο λογος που παρ'ολο που ειναι εκτος εγγυησης διεκδικει την αποζημιωση της.

..... εαν εστω και μια στο εκατομυριο υπαρχει αυτη η ρητρα στα οχηματα(αυτοκινητα/μηχανες) και μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει θα ηταν χρησιμο και για τον Γιαννη, αλλα και για ολους μας.thumb

ntinos
02-03-12, 11:10
Γιαννη στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα....

Επρεπε (που να το ηξερες βεβαια), να την ριξεις κατω, να χοροπηδησεις λιγο απανω της, να σκισεις κανα παντελονι / μπουφαν, να βαφοσουν με λιγη μπογια, και να τους εκανες μια μήνυση ΝΑΑΑΑΑ....

Τωρα, σκατολα....

Θα παμε ομως αυριο στα Σπατα ομως ε ?

Z4 DCT
02-03-12, 11:10
Δεν μπορώ ακόμα να σκεφτώ λογικά......ειμαι πολυ εκνευρισμένος για να αποφασίσω.....μεχρι αυριο θα εχω αποφασίσει.....το σίγουρο ειναι οτι θα το φτιάξω, μετα θα δω τι θα κανω....

Z4 DCT
02-03-12, 11:11
Θα παμε ομως αυριο στα Σπατα ομως ε ?

thumbthumb

Stathis
02-03-12, 11:20
τι μοτο σκουζι ρε και αηδιες?
δεν ειναι παπους ο γιαννης, ειναι μαχιμος ακομα.
multistrada γιαννακο...;)

Stamatis
02-03-12, 11:24
Θα συμφωνησω.
Ακομα καλυτερα ομως ενα Duke.

Stathis
02-03-12, 11:31
φιλε φτιαξε τη λαμπρετα, θα την καταβρεις...

tzanis320si
02-03-12, 11:36
https://www.youtube.com/watch?v=YjDOcfMlrqw

120ie87
02-03-12, 11:59
Φίλε Γιάννη, μην κάνεις κάποια βιαστική κίνηση για την επισκευή.
Στο ebay και ιδιαίτερα στο ebay.de ίσως να βρεις το ανταλλακτικό που χρειάζεσαι σε πολύ καλύτερη τιμή. Να ξέρεις ότι τα συνεργεία βγάζουν ΚΑΙ από τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Κάνε υπομονή και ψάξε στο ebay.de (αλλά και στο κανονικό .com)

spar@
02-03-12, 13:13
Γιαννη βαλτα σε μια κουτα ολα και σου δινω αυριο 350ευρο οπως ειναι....

gnx
02-03-12, 14:16
Φιλε Γιαννη, δωσε το και παρε μια 745 ε65

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2080727/

Z4 DCT
06-03-12, 20:15
Παραγγέλθηκε απο Γερμανία ολο το διαφορικό και η μετάδοση, να έρθουν μονταρισμένα και ζυγοσταθμισμένα....και απλα να ενωθουν απο την bmw εδω στο πρώτο σταδιο μετάδοσης (σασμαν) της μηχανής...

gyiama
06-03-12, 20:26
γιαννη που ειναι το κοστος με αυτο τον τροπο?ετσι για να ξερω λιγο που κειμενονται τα service και τα ανταλλακτικα της gs?

Z4 DCT
06-03-12, 20:44
γιαννη που ειναι το κοστος με αυτο τον τροπο?ετσι για να ξερω λιγο που κειμενονται τα service και τα ανταλλακτικα της gs?

οτι και εδω

Dimzan
06-03-12, 21:04
κριμα.

Το ευτυχες ειναι πως δεν επεσες, οποτε δες το απ την καλη πλευρα.

Ηξερες οτι τα Bmw ειναι ζημιαρικα μηχανακια. Αν δεν το ηξερες λογικα το εμαθες στην πορεια απο τις ζημιες και τις ανακλησεις. Το εχυον αυτο τα bmw μηχανακια. Για το telelever εχω ακουσει οτι η bmw εχει πλουτισει απο τις αλλαγες του σαν ανταλλακτικο. Για ψαξε λιγο μηπως ειχες ελατωματικη παρτιδα.


Προσωπικα δε συμπαθω τα bmw μηχανακια, εν αντιθεσει με τα αυτοκινητα, κι αυτο εξαιτιας των ζημιων που βγαζουν. Οταν εψχνα μεσσαια μηχανη κοιτουσα το f800st αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο το απερριψα. Αν θες αξιοπιστη μηχανη για καθημερινη χρηση παρε ενα -φαινομενικα πιο μετριο- ιαπωνεζικο με abs. Και δε θα χεις το αγχος αν θα ξεκινησει το πρωι. Αν παλι αποφασισεις να κρατησεις το bmw καλες βολτες και παντα ορθιος

Z4 DCT
06-03-12, 21:09
κριμα.

Το ευτυχες ειναι πως δεν επεσες, οποτε δες το απ την καλη πλευρα.

Ηξερες οτι τα Bmw ειναι ζημιαρικα μηχανακια. Αν δεν το ηξερες λογικα το εμαθες στην πορεια απο τις ζημιες και τις ανακλησεις. Το εχυον αυτο τα bmw μηχανακια. Για το telelever εχω ακουσει οτι η bmw εχει πλουτισει απο τις αλλαγες του σαν ανταλλακτικο. Για ψαξε λιγο μηπως ειχες ελατωματικη παρτιδα.


Προσωπικα δε συμπαθω τα bmw μηχανακια, εν αντιθεσει με τα αυτοκινητα, κι αυτο εξαιτιας των ζημιων που βγαζουν. Οταν εψχνα μεσσαια μηχανη κοιτουσα το f800st αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο το απερριψα. Αν θες αξιοπιστη μηχανη για καθημερινη χρηση παρε ενα -φαινομενικα πιο μετριο- ιαπωνεζικο με abs. Και δε θα χεις το αγχος αν θα ξεκινησει το πρωι. Αν παλι αποφασισεις να κρατησεις το bmw καλες βολτες και παντα ορθιος


:thnx:


Κοιτα, απο το μηχανάκι ειμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος....εκτός τα προβλήματα που μου ειχε βγάλει, αρκετά μεσα στην εγγύηση, και άλλα εκτός.....σε γενικές γραμμές ειναι το καλύτερο μηχανάκι που εχω καβαλήσει μέχρι τώρα....τρομερά ασφαλές και καλό στο δρόμο...!!!

Βέβαια εχω αρχίσει να κοιτάω επικίνδυνα το multistrada.....:shok:

z3 2.2
06-03-12, 21:20
Γιαννη θα σου δωσω μια επαγγελματικη συμβουλη η οποια βασιζεται σε χρονιες στατιστικες που κανω μεσω της δουλειας μου.

Ας υποθεσουμε λοιπον οτι εχουμε δυο ολοιδια μηχανακια-αυτοκινητα κλπ.
Το ενα το εχει ενας τυπος σαν και σενα και δε το σκιζει το προσεχει του λεει γλυκολογα κλπ κλπ.
Το αλλο το εχει ενας που του μαμει το σπιτι (σε λογικα πλαισια-οχι κακομεταχειριση).

και οι δυο κανουν την προβλεπομενη τακτικη συντηρηση με ευλαβεια.

Μαντεψε τωρα σε ποιον τυχαινουν τα περισσοτερα προβληματα!!!:tease:


Οποτε μολις το φτιαξεις μαμα του τη μανα που το κανε !!!
Πρωτον,να καταλαβει το κωλοπραμα ποιος ειναι το αφεντικο
Και Δευτερον αμα σπασει να χεις και μια καλη δικαιολογια για τον εαυτο σου οτι του μαμαγες το σπιτι!
Οχι "το παω επιταφιο και αυτο σπαει καθε λιγο και λιγακι" !!!!

Φιλια στη μουρη!:hug:

Z4 DCT
06-03-12, 21:24
Γιαννη θα σου δωσω μια επαγγελματικη συμβουλη η οποια βασιζεται σε χρονιες στατιστικες που κανω μεσω της δουλειας μου.

Ας υποθεσουμε λοιπον οτι εχουμε δυο ολοιδια μηχανακια-αυτοκινητα κλπ.
Το ενα το εχει ενας τυπος σαν και σενα και δε το σκιζει το προσεχει του λεει γλυκολογα κλπ κλπ.
Το αλλο το εχει ενας που του μαμει το σπιτι (σε λογικα πλαισια-οχι κακομεταχειριση).

και οι δυο κανουν την προβλεπομενη τακτικη συντηρηση με ευλαβεια.

Μαντεψε τωρα σε ποιον τυχαινουν τα περισσοτερα προβληματα!!!:tease:


Οποτε μολις το φτιαξεις μαμα του τη μανα που το κανε !!!
Πρωτον,να καταλαβει το κωλοπραμα ποιος ειναι το αφεντικο
Και Δευτερον αμα σπασει να χεις και μια καλη δικαιολογια για τον εαυτο σου οτι του μαμαγες το σπιτι!
Οχι "το παω επιταφιο και αυτο σπαει καθε λιγο και λιγακι" !!!!

Φιλια στη μουρη!:hug:

Μαζι με την acrapa που του πέρασα , θθα του μάθω και πως φωνάζει στις ψηλές.....πολυ το λυπήθηκαthumbthumb

Dimzan
06-03-12, 21:33
ωραιο το multi. Αυτο και το tuono μου στοιχειωνουν τα ονειρα. Ειανι για γρηγορες βολτες, θα σε τσιγγλαει ολη την ωρα αμα το οδηγας .

ιταλικα ομως!

Stamatis
06-03-12, 21:35
https://www.dreamscooter.net/photogallery/Series%20photos/0507210002_resize.JPG

john
06-03-12, 22:42
το multistrada αν βγει αξιοπιστο οπως θελουν να το πλασαρουν οι ιταλοι θα ειναι απλα το απολυτο διτροχο για τον λιγο εως κ πολυ ανησυχο. ειδικα το s

Tsakirakos
07-03-12, 00:02
στειλε ενα mail στην BMW...

gyiama
07-03-12, 09:52
δυστυχως Γιαννη αν πας σε multistrada μετα απ το bmw θα απογοητευτεις.απο ποιοτητα πλαστικων και συναρμογης ειναι κλαμα(το εχει φιλος) και μετα απο καποια χλμ κανει σαν κουδουνιστρα(οκ ducati ειναι) και του φιλου εβγαλε αρκετα ηλεκτρολογικα(ιταλικο αναμενομενο)αλλα δεν ειναι το μονο και αλλοι ιδια παραπονα εχουν.

Z4 DCT
07-03-12, 09:55
δυστυχως Γιαννη αν πας σε multistrada μετα απ το bmw θα απογοητευτεις.απο ποιοτητα πλαστικων και συναρμογης ειναι κλαμα(το εχει φιλος) και μετα απο καποια χλμ κανει σαν κουδουνιστρα(οκ ducati ειναι) και του φιλου εβγαλε αρκετα ηλεκτρολογικα(ιταλικο αναμενομενο)αλλα δεν ειναι το μονο και αλλοι ιδια παραπονα εχουν.

Ξεχασα να σου πω....απο Γερμανια....εγγυημένο....μετα χειρο πισω διαφορικό και άξονας σε σχεδόν καινούργια κατάσταση, ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά 665ε......απλα για να δούμε το τι παίζει στην εγχώρια αγορά:whistle:

Nikos
07-03-12, 11:00
Τζων, αν το γουσταρεις το μηχανακι σου και συμβιβαζεσαι με τις κατα καιρους μικρες ζημιες του και δεν ειχες στο προγραμμα καποια αλλαγη, επισκευασε το και κρατα το. Το "κουμπωμα" του αναβατη πανω σε μια μηχανη ειναι μεγαλη υποθεση ΚΥΡΙΩΣ σε θεματα ασφαλειας. Αν αισθανεσαι ανετα και εχεις σιγουρια αυτο ειναι το ποιο σημαντικο.
Τωρα αν κανεις ενα μεγαλο τεστ ραιντ και δε μιλαω να παρεις μια μηχανη ενα απογευμα για 40-50 χλμ, αλλα για ενα σ/κ και τη δοκιμασεις και σου κανει περισσοτερο απ το GS , τοτε προχωρα το.
Παντως τα περισσοτερα ον οφ ειχαν και εχουν τα θεματα τους ασχετα με το τι λενε οι ιδιοκτητες τους. Σπανια παραδεχεται καποιος ποσο συχνα παει συνεργειο.....στους περισσοτερους εχουν βγει οι μηχανες "καλες" για ευνοιτους λογους αλλα η καρδουλα τους το ξερει......

Z4 DCT
07-03-12, 11:04
Τζων, αν το γουσταρεις το μηχανακι σου και συμβιβαζεσαι με τις κατα καιρους μικρες ζημιες του και δεν ειχες στο προγραμμα καποια αλλαγη, επισκευασε το και κρατα το. Το "κουμπωμα" του αναβατη πανω σε μια μηχανη ειναι μεγαλη υποθεση ΚΥΡΙΩΣ σε θεματα ασφαλειας. Αν αισθανεσαι ανετα και εχεις σιγουρια αυτο ειναι το ποιο σημαντικο.
Τωρα αν κανεις ενα μεγαλο τεστ ραιντ και δε μιλαω να παρεις μια μηχανη ενα απογευμα για 40-50 χλμ, αλλα για ενα σ/κ και τη δοκιμασεις και σου κανει περισσοτερο απ το GS , τοτε προχωρα το.
Παντως τα περισσοτερα ον οφ ειχαν και εχουν τα θεματα τους ασχετα με το τι λενε οι ιδιοκτητες τους. Σπανια παραδεχεται καποιος ποσο συχνα παει συνεργειο.....στους περισσοτερους εχουν βγει οι μηχανες "καλες" για ευνοιτους λογους αλλα η καρδουλα τους το ξερει......

Νικο εχεις απόλυτο δικιο....το gs...το 1150 που είχα πριν και αυτό που εχω τώρα (1200).....κάθε φορα που ανεβαίνω νοιώθω λες και φτιάχτηκε πάνω μου....το αισθάνομαι απίστευτα φιλικό και ασφαλές....αυτό ειναι που με κρατά στην bmw gs, γιατι απο αξιοπιστία δεν ειναι στο max, κατι που ζητάς απο ενα τοσο ακριβό bike.....thumb

Nikos
07-03-12, 11:14
Νικο εχεις απόλυτο δικιο....το gs...το 1150 που είχα πριν και αυτό που εχω τώρα (1200).....κάθε φορα που ανεβαίνω νοιώθω λες και φτιάχτηκε πάνω μου....το αισθάνομαι απίστευτα φιλικό και ασφαλές....αυτό ειναι που με κρατά στην bmw gs, γιατι απο αξιοπιστία δεν ειναι στο max, κατι που ζητάς απο ενα τοσο ακριβό bike.....thumb

Το οτι τα BMW ειναι ζημιαρικα και ειδικα στα ηλεκτρικα τους ειναι πασιγνωστο. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι και ταιριαστο και εργονομικο σε καποιους.
Εγω στα χρονια που οδηγουσα μηχανες ειχα σωθει πολλες φορες στο παρα πεντε απο ατυχημα λογω απροσεξιας οδηγων αυτοκινητων, διοτι παντα επελεγα μηχανες που με εκαναν και ενιωθα πολυ ανετα και οικεια πανω τους.
Σε σκουτερ που τα συχαινομουν, μια φορα ανεβηκα και εφαγα χυμα στο πρωτο δεκαλεπτο σε μια πλατεια της Αργυρουπολης ..... ειχαν ερθει κατι πιτσιρικια απο πανω και γελαγαν......

Z4 DCT
12-03-12, 09:54
WELLCOME:thumbsup::thumbsup:


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12237&d=1331542448

Stathis
12-03-12, 09:56
αντε καλο βολι!

aristent
12-03-12, 10:05
Καινουργιο φαινεται....για πιο λογο να εχει βγει απο την μηχανη που ηταν???.....

....να σε βαλω λιγο στην πριζα ωσπου να το φορεσεις και να δεις οτι ολα ειναι ενταξη!!! :D

Z4 DCT
12-03-12, 10:08
Καινουργιο φαινεται....για πιο λογο να εχει βγει απο την μηχανη που ηταν???.....

....να σε βαλω λιγο στην πριζα ωσπου να το φορεσεις και να δεις οτι ολα ειναι ενταξη!!! :D

Το εχω ψαξει.......στουκα.....αουτομπα ν....:(

aristent
12-03-12, 10:12
Το εχω ψαξει.......στουκα.....αουτομπα ν....:(

κριμα,...αυτο ελεγα και εγω,.... απο στουκα, αλλα δεν επηρεαζει το ζυγισμα που ελεγες ολη αυτη η καταπονηση που πιθανον να εφαγε?

Stathis
12-03-12, 10:17
ασε που δεν ξερεις που εβαζε τη μοτοσικλετα αυτος που την ειχε.
ειχε αφυγραντηρα, ειχε μετρητη κοκων σκονης ανα τετραγωνικο εκατοστο, το σκουπιζε με ειδικο πανακι νανοτεχνολογιας, του εβαζε κλασσικη μουσικη να ακουει?
πως πας και παιρνεις ενα ανταλλακτικο ρε γιαννη ετσι χωρις να ξερεις και τα πιο στοιχειωδη?

Z4 DCT
12-03-12, 10:22
κριμα,...αυτο ελεγα και εγω,.... απο στουκα, αλλα δεν επηρεαζει το ζυγισμα που ελεγες ολη αυτη η καταπονηση που πιθανον να εφαγε?

Tην ειδα ολόκληρη την μηχανη......ηταν ανέπαφη......έπεσε απο αριστερά....σύρθηκε.....thumb






ασε που δεν ξερεις που εβαζε τη μοτοσικλετα αυτος που την ειχε.
ειχε αφυγραντηρα, ειχε μετρητη κοκων σκονης ανα τετραγωνικο εκατοστο, το σκουπιζε με ειδικο πανακι νανοτεχνολογιας, του εβαζε κλασσικη μουσικη να ακουει?
πως πας και παιρνεις ενα ανταλλακτικο ρε γιαννη ετσι χωρις να ξερεις και τα πιο στοιχειωδη?


Γι αυτο διάλεξα το περισσότερο καινούργιο απο ολα τα διαφορικά που είχεthumb......





Ρε μη μου βάζεις ιδέες:ranting2: