PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων



skandalis447
08-02-10, 23:09
Πολλοι με λενε περιεργο,υπερβολικο,μεχρι και χαζο που αλλαζω λαδια καθε 5000-5500χλμ σε ολα τα αυτοκινητα μου...και στο σμαρτ και στα μεγαλα...και βαζω παντα συνθετικο λαδι 0-40 (αυτο ειναι αλλο θεμα δεν θελω να εστιασω εδω)Μερικοι πελατες μου μαλιστα νιωθουν οτι απλα με νοιαζει να τους πουλησω το λαδι...οποτε απλα τους λεω αλλαχτε το μονοι σας...αλλα αλλαχτε το...συχνα και παντα μαζι με φιλτρο λαδιου...τοτε ακουγεται η ατακα το φιλτρο το αλλαζουμε καθε 2 αλλαγες...οποτε εχω την απαντηση...καθε 2 μπανια αλλαζεις και σωβρακο?(συνηθως εκει τελειωνει η κουβεντα και μαλλον χανω και τον πελατη)Η μηχανολογια ομως,εκτος απο επιστημη μου ειναι και αρρωστια μου και μου αρεσει να λεω και να υποδεικνυω το σωστο κατα την αποψη μου για την σωστη λειτουργεια και μακροζωια του κινητηρα σας...παραθετω καποιες φωτογραφιες απο Ε46 εξακυλινδρο το οποιο αλλαζε λαδια στα μεσοδιαστηματα του καντραν και εχει διανυσει περιπου 150000χλμ...Καποια στιγμη του αναψε το τσεκ εντζιν και η διαγνωση εδειξε βανος...παμε λοιπον να δουμε γιατι χαλασε το βανος σε ενα συντηρημενο αμαξι με αλλαγες λαδιων καθε 25000-30000χλμ...

Moufas E46
08-02-10, 23:13
εγω βαζω 5-40 αλλα μου τσιμπαει και μου πε ενας φιλος να βαζω 20-50 ωστε να μην το καει. τι προτεινεις?

scania124
08-02-10, 23:16
οχι ρε φιλε απιστευτο!!!!!!!!!!!!
καλα κανω και αλλαζω λαδια καθε 7000-9000 και ας λεει καθε 25000 το αυτοκινητο.....



το μοτερ της φωτο εχει πλεον πισα μεσα.....δειτε τι χρωμα ειναι ολο το κεφαλαρι!!!!!!!!!
πεστα φιλε σκανσαλη γιατι ποιο παλια σε ενα θρεντ ειχε γινει πολεμος.....

καποιοι ελεγαν:μα καλα η bmw δεν ξερει?????εσυς θα μας πειτε????

Vasilis
08-02-10, 23:18
...και βαζω παντα συνθετικο λαδι 0-40 (αυτο ειναι αλλο θεμα δεν θελω να εστιασω εδω)...

θα σου μουν ευγνωμων δημητρη....οταν εχεις χρονο , να ανοιξεις αναλογο θρεντ με τις εντυπωσεις σου....!:thanks:

mr incredible
08-02-10, 23:20
πολυ σωσταthumb

skandalis447
08-02-10, 23:20
θα πηγαινεις βημα βημα...αν βαζεις απλο η ημισυνθετικο 5-40 βαλε φουλ συνθετικο 5-40 και θα δεις που θα μειωθει η καταναλωση...η ρευστοτητα δεν ειναι παντα πανακεια...ενα φουλ συνθετικο λαδι εχει παντα καλυτερες ιδιοτητες απο ενα ημισυνθετικο ιδιας ρευστοτητας,ακομα και ιδιας μαρκας...εαν η καταναλωση σου παραμενει πανω απο 600-700γρ/1000χλμ τοτε βαλε φουλ συνθετικο 10-50 η 15-50...το 20 ειναι παρα πολυ παχυ λαδι...

skandalis447
08-02-10, 23:22
θα σου μουν ευγνωμων δημητρη....οταν εχεις χρονο , να ανοιξεις αναλογο θρεντ με τις εντυπωσεις σου....!:thanks:

Θα το ρυθμισω το θεμα...μεινε ησυχος...:thumbsup:

yannisv
08-02-10, 23:44
Για ποιο λόγο προτιμάς το 0 40 φίλε skandalis447; Θα το πρότεινες και για εμάς που χρησιμοποιούμε 5 30 στα δίλιτρα π.χ.; Ρωτώ επειδή είμαι ψιλοάσχετος :)
Πολύ καλό thread παρεμπιπτόντως!!

Stamatis
08-02-10, 23:49
Εγω που δεν κανω πανω απο 1500 με 2000 το χρονο, και πολλα λεω, δεν πιστευω οτι με την αλλαγη πρεπει να κανω και φιλτρο ε;
Οχι οτι με πειραζει, αλλα αν πραγματικα δεν χρειαζεται γιατι να το κανω;
Αυτη ειναι η πρωτη μου ερωτηση.

Η δευτερη ειναι, δεν καιω καθολου λαδι με 5-40. Μενω ετσι η στην επομενη βαζω 0-40 που μου λενε ολοι οτι ειναι καλυτερο;

Ευχαριστω.

yannisv
09-02-10, 00:06
Εγω που δεν κανω πανω απο 1500 με 2000 το χρονο, και πολλα λεω, δεν πιστευω οτι με την αλλαγη πρεπει να κανω και φιλτρο ε;

Αν είχες ρίξει μόνο ένα κατούρημα δεν θα άλλαζες το σώβρακο με το μπάνιο σου? :p

Driver M
09-02-10, 00:30
Πάντως, το ότι ο άτυχος αυτός κάτοχος της Ε46 έπαθε όλα αυτά, δε σημαίνει το ότι η αλλαγή στα 5.500 χλμ δεν είναι υπερβολή φίλε Skandalis, ιδίως σε αμάξια τύπου smart. Η μέση λύση πιστεύω είναι ό,τι καλύτερο και κατά τη γνώμη μου, για σύγχρονους κινητήρες, η αλλαγή στα 10-15.000 χιλιόμετρα (ανάλογα και τις συνθήκες οδήγησης, το είδος του λαδιού κλπ), ή πάνω στο χρόνο, είναι μια χαρά. Φίλτρο λαδιού, εννοείται ότι πρέπει να αλλάζεται κάθε φορά, αφού το κόστος των 7-10 ευρώ μια φορά το χρόνο, (άντε δύο αν κάνουμε πολλά χιλιόμετρα) είναι αμελητέο. Και πάντα φουλ συνθετικό λάδι.

Οι σημερινοί κινητήρες είναι πολύ καθαροί και τα λάδια είναι προηγμένης τεχνολογίας. Στα παλαιότερα αυτοκίνητα, οι πιο συχνές αλλαγές είναι επιβεβλημένες. Πάντως, όταν το αυτοκίνητό μου δεν καίει γραμμάριο λάδι και όταν το πάω για αλλαγή, τα λάδια που είχα είναι όπως όταν μπήκαν, δεν έχω κανένα λόγο να αλλάζω νωρίτερα από τα 10-15.000 χλμ (τώρα, έχω 12.000χλμ από την τελευταία αλλαγή και επειδή πέρασε ένας χρόνος θα τα αλλάξω, αλλιώς θα τα άφηνα 1-2000χλμ ακόμα). Προφανώς, τα 25-28.000χλμ που προτείνει η bmw είναι υπερβολικά, αλλά όχι και να αλλάζουμε και κάθε 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα, σε σύγχρονους ατμοσφαιρικούς κινητήρες!

Αυτή είναι η άποψή μου φυσικά και εννοείται πως είναι απόλυτα σεβαστό ο καθένας να κάνει ό,τι νομίζει καλύτερο για το αυτοκίνητό του. Απλά, για εμένα οι πολύ συχνές αλλαγές είναι περιττό έξοδο και επειδή έτσι όπως το πάνε δεν θα έχουμε ούτε για καύσιμα, δε διανοούμαι να αλλάζω 2 και 3 φορές το χρόνο λάδια, αφού εκτός του ότι δεν το θεωρώ απαραίτητο, εκτοξεύει το λειτουργικό κόστος του αυτοκινήτου και δεν είναι η καταλληλότερη περίοδος για τέτοια έξοδα.

NickE60
09-02-10, 03:20
Έχω και εγώ περίπου την ίδια άποψη με τον Driver M ..με κάποιες πρόσθετες επισημάνσεις.

Πολύ θα ήθελα να αλλάζω λάδια-φίλτρο κάθε 8-10.000 και να έχω ένα μοτέρ το οποίο θα έχει ασημί χρώμα και από τη μέσα πλευρά, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η τεχνολογία στα συνθετικά λάδια έχει εξελιχθεί τόσο πολύ ώστε η BMW αναλαμβάνει την ευθύνη και σε προτρέπει να τα αλλάξεις όποτε το board computer σε ενημερώσει ότι κινητήρας χρειάζεται αλλαγή λαδιών, (με max τα 25000 ή 1 έτος χρήσης) με την προϋπόθεση ότι χρησιμοποιείς full συνθετικά "longlife" λάδια από μία από τις 20 + εταιρίες που έχει εγκρίνει η ίδια ...κι όχι μόνο Castrol... (υπάρχει επίσημος κατάλογος της BMW που ορίζει ποια είναι αυτά τα λάδια κι από ποιες εταιρίες παράγονται) επίσης καλό θα είναι να γνωρίζουμε ότι όλα αυτά τα τόσο εξελιγμένα τεχνολογικά λάδια, έχουν τη δυνατότητα να μπορούν να αναμιχθούν σε περίπτωση ανάγκης και με απλά ορυκτέλαια, ακόμη και με διαφορετικού ιξώδους χωρίς να προκαλέσουν τo παραμικρό πρόβλημα!

Ένας (μη Μ) κινητήρας που λειτουργεί ξεκούραστα, δηλαδή σπάνια ξεπερνάει τις 4000-4500 rpm δεν θα χρειαστεί ούτε καν συμπλήρωμα μέχρι τις 20-23000 περίπου χλμ που θα πάρει το μήνυμα ότι έφτασε η ώρα για αλλαγή λαδιών (ελάχιστες φορές το 25000χλμ είναι πραγματικό).
Ένας κινητήρας που λειτουργεί αρκετά συχνά κοντά στο όριο θα χρειαστεί 1 λίτρο συμπλήρωμα στις 9-10000 χλμ (ίσως και πιο πριν - που σημαίνει φρεσκάρισμα) και τα συνολικά πραγματικά χιλιόμετρα που τελικά θα διανύσει μέχρι να εμφανιστεί η ειδοποίηση της αλλαγής λαδιών θα είναι κάτω από 20000 ίσως και κάτω από 18000χλμ.

Τώρα για την κομπόστα που βλέπουμε στη φωτογραφία τι να πω? Υπερβολική λιγάκι ως πολύ. Το λάδι που χρησιμοποιούσε ο συγκεκριμένος κινητήρας ήταν σίγουρα απλό ορυκτέλαιο και θα πρέπει να μην είχε αλλάξει λάδια ποτέ και απλά να συμπλήρωνε ότι έβρισκε μπροστά του για 100 χιλιάδες χιλιόμετρα τουλάχιστον... επίσης δεν ξέρω τι είδους φίλτρο χρησιμοποιούσε ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί αυτή η κομπόστα στο κύκλωμα λίπανσης ...μάλλον το φίλτρο είχε τρυπήσει εντελώς ...αν είχε αλλάξει έστω και μια φορά φίλτρο, κι ας μην άλλαζε λάδια ...θα το είχε σώσει!!!! χεχεχε

Φυσικά αλλαγή φίλτρου σε κάθε αλλαγή και φυσικά όσο πιο συχνές αλλαγές τόσο πιο καθαρός από ίχνη λαδιού κινητήρας !!
(τα ίχνη λαδιού δεν προκαλούν βλάβη ή φθορά, απλά επικάθονται στους πόρους των αλουμινένιων τοιχωμάτων μπλοκ και καπακιού σαν μπεζ-καφετί φιλμ - Τα τριβόμενα μέρη και οι αυλοί λίπανσης παραμένουν εξ' ίσου καθαρά)

Η άποψή μου πάντα :original: ...ίσως να έχω και λάθος, συζήτηση κάνουμε thumb

Stamatis
09-02-10, 06:38
Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.

Stamatis
09-02-10, 06:44
Αν είχες ρίξει μόνο ένα κατούρημα δεν θα άλλαζες το σώβρακο με το μπάνιο σου? :p
Αναλογα με την -ενδειξη- χαχα

Z4 DCT
09-02-10, 07:13
Πολλοι με λενε περιεργο,υπερβολικο,μεχρι και χαζο που αλλαζω λαδια καθε 5000-5500χλμ σε ολα τα αυτοκινητα μου...και στο σμαρτ και στα μεγαλα...και βαζω παντα συνθετικο λαδι 0-40 (αυτο ειναι αλλο θεμα δεν θελω να εστιασω εδω)Μερικοι πελατες μου μαλιστα νιωθουν οτι απλα με νοιαζει να τους πουλησω το λαδι...οποτε απλα τους λεω αλλαχτε το μονοι σας...αλλα αλλαχτε το...συχνα και παντα μαζι με φιλτρο λαδιου...τοτε ακουγεται η ατακα το φιλτρο το αλλαζουμε καθε 2 αλλαγες...οποτε εχω την απαντηση...καθε 2 μπανια αλλαζεις και σωβρακο?(συνηθως εκει τελειωνει η κουβεντα και μαλλον χανω και τον πελατη)Η μηχανολογια ομως,εκτος απο επιστημη μου ειναι και αρρωστια μου και μου αρεσει να λεω και να υποδεικνυω το σωστο κατα την αποψη μου για την σωστη λειτουργεια και μακροζωια του κινητηρα σας...παραθετω καποιες φωτογραφιες απο Ε46 εξακυλινδρο το οποιο αλλαζε λαδια στα μεσοδιαστηματα του καντραν και εχει διανυσει περιπου 150000χλμ...Καποια στιγμη του αναψε το τσεκ εντζιν και η διαγνωση εδειξε βανος...παμε λοιπον να δουμε γιατι χαλασε το βανος σε ενα συντηρημενο αμαξι με αλλαγες λαδιων καθε 25000-30000χλμ...

Επιτελους δικαιωση (πρωσοπικη)
Οι αλλαγες που κανω δεν ξεπερνουν ποτε τα 8000χλμ. Εδικα στο 92αρι εχει κανει 12000χλμ και εχω κανει δυο αλλαγες!!!

Konstantinos E60
09-02-10, 07:34
Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.

Ειναι οι ωρες ,τα χλμ ,οι θερμικες καταπονήσεις και γενικά πολλά δεδομένα που αναλύει ο υπολογιστής για να σου βγάλει ενδειξη αλλαγής λαδιών.
Την πρωτη ενδειξη για αλλαγή σε εμένα την έβγαλε στις 16000 χλμ !!
και υπόψιν οτι το αυτοκίνητο είναι αυτόματο και η καθημερινες μετακινήσεις στην πόλη γίνονται με 1500-2000 σ/λ αλλα ήταν καλοκαίρι και τα ταξιδάκια στην Χαλκιδική επιβεβλημένα με ότι αυτό συνεπάγεται.( 38-40 C , μποτιλιάρισμα κτλ)
Η αμέσως επόμενη ένδειξη έδειχνε αλλαγή στις 24.000 χλμ ασχέτως αν αλλάχθηκαν στις 15.000

gnx
09-02-10, 11:28
To ποστ αυτο ειναι πολυ χρησιμο. Ειχα ποσταρει και εγω αντιστοιχη φωτο απο S50 μοτερ με καπου 60000 μιλια στο αλλο φ, με εικονα αντιστοιχη, λιγο καλυτερη.

Η ουσια ειναι μια. Οτι τα service intervals που δειχνει το ΟΒC για αλλαγες λαδιων ειναι προσαρμοσμενα στον τροπο με τον οποιο πουλα αυτοκινητα η BMW στην Αμερικη, αντιστοιχο με την Ελληνικη μακροενοικιαση. Πανω απο τα μισα πωλουνται ετσι με αποτελεσμα η συντηρηση για τα πρωτα 2 η 3 χρονια που διαρκει συνηθως η συμβαση να επιβαρυνει την εταιρεια. Ετσι περιοριζεται η υποχρεωση του εκμισθωτη και μειωνεται το κοστος. Ουτως η αλλως τα πρωτα 4 χρονια που το αυτοκινητο ειναι σε εγγυηση στην Αμερικη, το αμαξι αντεχει. Μετα τι γινεται.

Και στην Ευρωπη πριν 20 χρονια ηταν αδιανοητο να κρατας το ιδιο λαδι τοσα χιλιομετρα. Σιγα σιγα, οταν αναπτυχθηκε το lease και οι εταιρικοι στολοι αρχισαν να ανεβαζουν τα χλμ και τα εχουν φτασει στα 30-35 χιλιαδες.

Οι φωτο παντως ειναι για εμετο, με τη καλη εννοια βεβαιως...

Chris
09-02-10, 12:21
Η σωστη κατ' εμε αλλαγη λαδιων ειναι καθε 7500 χλμ. Ετσι εκανα σε ολα τα αυτοκινητα μου μεχρι τωρα χωρις ποτε να μου παρουσιαστει το παραμικρο προβλημα. Oσο για την ποιοτητα των λαδιων ειναι αποκλειστικα θεμα συμφeροντων με ποια μαρκα θα κανει συμβαση η ΒΜW.

Nino
09-02-10, 12:32
Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.


Και εγω το εχω ακουσει αυτο... εχει και την λογικη του και αν σκεφτεις οτι το bc της bmw κανει ακριβως αυτο υπολογιζει αναλογα την χρηση και το διαστημα (χιλιομετρικο) για την επομενη αλλαγη λαδιων.

Nino
09-02-10, 12:42
To ποστ αυτο ειναι πολυ χρησιμο. Ειχα ποσταρει και εγω αντιστοιχη φωτο απο S50 μοτερ με καπου 60000 μιλια στο αλλο φ, με εικονα αντιστοιχη, λιγο καλυτερη.

Η ουσια ειναι μια. Οτι τα service intervals που δειχνει το ΟΒC για αλλαγες λαδιων ειναι προσαρμοσμενα στον τροπο με τον οποιο πουλα αυτοκινητα η BMW στην Αμερικη, αντιστοιχο με την Ελληνικη μακροενοικιαση. Πανω απο τα μισα πωλουνται ετσι με αποτελεσμα η συντηρηση για τα πρωτα 2 η 3 χρονια που διαρκει συνηθως η συμβαση να επιβαρυνει την εταιρεια. Ετσι περιοριζεται η υποχρεωση του εκμισθωτη και μειωνεται το κοστος. Ουτως η αλλως τα πρωτα 4 χρονια που το αυτοκινητο ειναι σε εγγυηση στην Αμερικη, το αμαξι αντεχει. Μετα τι γινεται.

Και στην Ευρωπη πριν 20 χρονια ηταν αδιανοητο να κρατας το ιδιο λαδι τοσα χιλιομετρα. Σιγα σιγα, οταν αναπτυχθηκε το lease και οι εταιρικοι στολοι αρχισαν να ανεβαζουν τα χλμ και τα εχουν φτασει στα 30-35 χιλιαδες.

Οι φωτο παντως ειναι για εμετο, με τη καλη εννοια βεβαιως...


Και οι επιστημονικες μελετες πριν 20 χρονια ηταν .... σε ολους τους τομεις τι συγκρινουμε τωρα ,εδω πριν εικοσι χρονια αν σου ελεγαν οτι ενα μαραφετι 100 gr θα ειναι τηλεφωνο video καμερα gps και pocket pc θα γελαγες...

Επειτα το bc ειναι αποτελεσμα μελετης ερευνας πολλων και διαφορων επιστημονικων ομαδων μη τα απαξιωνουμε ολα... ο καθενας μπορει να πραξει κατα βουληση οσον αφορα το αμαξι του αλλα μεχρι εκει, μην τα γρεμιζουμε ολα με ισοπεδωτικες θεωριες και προς Θεου δεν υπαρχει δολος στη bmw και το κανει αυτο για την Αμερικη και εδω τα δικα μας θα καταστραφουν!!
Τεσπα το πιο πολυσυζητημενο και πιο "αλυτο" θεμα θα ειναι τα λαδια και οι αλλαγες τους, ας πραξει ο καθενας οπως κρινει δικη του η τζεπη δικο του και το αμαξι.

gnx
09-02-10, 15:46
Τι εχει βελτιωθει δηλαδη σε 20 χρονια; Τα λαδια; Τα λαδια ειναι τα ιδια τοσα χρονια. Θεωρεις οτι η εικονα αυτη του μοτερ ειναι νορμαλ;

Driver M
09-02-10, 16:10
Τα λάδια, σίγουρα δεν είναι ίδια τα τελευταία 20 χρόνια, όπως και η τεχνολογία των κινητήρων. Προφανώς η εικόνα του κινητήρα αυτού δεν είναι φυσιολογική, αλλά δεν ξέρουμε αν προέρχεται από το ότι άλλαζε λάδια κάθε 25.000 χλμ, ή γιατί άλλαζε σε πολύ μεγαλύτερα διαστήματα, ή γιατί έβαζε κακή ποιότητα λαδιών (όχι πλήρως συνθετικά) κλπ. Πάντως, κάποιος που αλλάζει κάθε χρόνο λάδια (κατάλληλα για τον κινητήρα του) με 10-15.000 χλμ, σίγουρα τέτοια κατάσταση δε θα δει στον κινητήρα του, ούτε σε150.000, ούτε σε 250.000 χλμ.

Εδώ είναι και μια λίστα με τα longlife 04 λάδια που προτείνει η bmw:

Nino
09-02-10, 16:27
Τα λαδια πριν 20 χρονια με σημερα ειναι η μερα με την νυχτα οπως και ολα τα αλλα που αφορουν τα αυτοκινητα (ελαστικα -κινητηρες κλπ).
Την εικονα αυτη οχι δεν τη θεωρω normal αλλα δεν μπορω να δεχθω οτι οφειλεται μονο σε πιστη εφαρμογη των οδηγιων της bmw. Μπορει να εχουν συμβει χιλια δυο αλλα, να εκανε τα 25000 χιλ πχ σε πεντε χρονια (λεμε τωρα).
Προσπαθω να αποφυγω εχοντας κακιες εμπειριες απο το προσφατο παρελθον απο παρομοιο thread... ισως ομως μιας και το "κλημα" εδω δεν το εχει φαει ο γαιδαρος,ουτε στραβο ειναι... ισως να βαλουμε ξανα το θεμα λαδια στη δημοσια κουβεντα και να ακουστουν ολες οι αποψεις και τα επιχειρηματα.

gnx
09-02-10, 18:04
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=276707&highlight=oil+change

mr incredible
09-02-10, 18:04
ας πουμε οτι τα λαδια τα τελευταια 20 χρονια εχουν αλλαξει ας πουμε λεω...... τα φιλτρα τα τελευταια 10 20 χρονια εχουν αλλαξει και αυτα?δεν το νομιζω παιδες.τ.π ο καθενας κανει οτι νομιζει και οτι λεει η τσεπη του.εγω τα αλλαζω καθε 5000.thumb

mr incredible
09-02-10, 18:06
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=276707&highlight=oil+change

:thanks::thanks::thanks:

yannisv
09-02-10, 18:11
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=276707&highlight=oil+change

Ενδιαφέρον thread!! Ευχαριστούμε!!:original:

NickE60
09-02-10, 19:28
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=276707&highlight=oil+change

Να πω κάτι χωρίς να παρεξηγηθώ? Είπαμε πως κάνουμε συζήτηση, δεν υπάρχει λόγος... ούτε όποιος έχει διαφορετική άποψη έχει σκοπό να αλλάξει την γνώμη κάποιου άλλου :wink:


Όποιος αλλάζει τα λάδια πιο νωρίς από το συνιστώμενο από τη BMW διάστημα, μόνο κακό δεν κάνει!! Απεναντίας, κάνει πολύ καλά, είναι ξεκάθαρο.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή το σύγχρονα συνθετικά λιπαντικά περιέχουν και μικρή ποσότητα ειδικών απορρυπαντικών, αν στις επόμενες 2-3 αλλαγές δεν τα αφήσει να πάρουν βαρύ χρώμα, τα αλλάξει δηλαδή πχ στις 5-7000 χλμ αντί για τις 15000 η εικόνα του θα μοιάζει περισσότερο με του καθαρού μοτέρ της φωτογραφίας του λινκ, παρά με του βρώμικου.

Όποιος πάλι τα αλλάζει σύμφωνα με τις συστάσεις της ΒΜW και βάζει το σωστό λάδι, συμπληρώνει όταν πρέπει, και πάντα αλλάζει ταυτόχρονα και φίλτρο δεν θα πάθει ζημιά. Απλά θα χρωματίσει τα τοιχώματα του κινητήρα, τίποτε παραπάνω. Δεν θα γίνει μαύρο εσωτερικά το μοτέρ κάποια στιγμή, απλά τα καινούρια λάδια θα σκουρύνουν πιο νωρίς γιατί θα ξεπλύνουν μεγάλο μέρος από τα υπολείμματα της προηγούμενης χρήσης από τα τοιχώματα. Δεν είναι ρινίσματα μετάλλου αυτό που επικάθεται στα τοιχώματα, είναι επίχρισμα λαδιού, ίχνος ξεραμένου απ' τη θερμοκρασία λαδιού το οποίο επειδή ακριβώς παραμένει για περισσότερο χρόνο "χτίζει" μια πολύ λεπτή καφετί επιφάνεια στα τοιχώματα του κελύφους του κινητήρα.

Δεν μιλάμε για Μ κινητήρες, αυτοί θέλουν πιο συχνές αλλαγές, δεν υπάρχει αμφιβολία! Αν δηλαδή αντί για τα υποτιθέμενα 25000 εμείς τα αλλάζουμε στα 14-16000 στους συμβατικούς -μη Μ- κινητήρες, τότε οι Μ με αλλαγή κάθε 7-9000 χλμ είναι μια χαρά ...εξαρτάται βέβαια και απ' τη χρήση, ξέρουμε ότι τα πολύστροφα θέλουν μεγάλη προσοχή!

.....τώρα όσο για τα lifetime λιπαντικά κιβωτίου και διαφορικού, πιστεύω ότι εκεί σηκώνει ακόμη μεγαλύτερη συζήτηση......

yannisv
09-02-10, 19:32
Να πω κάτι χωρίς να παρεξηγηθώ? Είπαμε πως κάνουμε συζήτηση, δεν υπάρχει λόγος... ούτε όποιος έχει διαφορετική άποψη έχει σκοπό να αλλάξει την γνώμη κάποιου άλλου :wink:


Όποιος αλλάζει τα λάδια πιο νωρίς από το συνιστώμενο από τη BMW διάστημα, μόνο κακό δεν κάνει!! Απεναντίας, κάνει πολύ καλά, είναι ξεκάθαρο.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή το σύγχρονα συνθετικά λιπαντικά περιέχουν και μικρή ποσότητα ειδικών απορρυπαντικών, αν στις επόμενες 2-3 αλλαγές δεν τα αφήσει να πάρουν βαρύ χρώμα, τα αλλάξει δηλαδή πχ στις 5-7000 χλμ αντί για τις 15000 η εικόνα του θα μοιάζει περισσότερο με του καθαρού μοτέρ της φωτογραφίας του λινκ, παρά με του βρώμικου.

Όποιος πάλι τα αλλάζει σύμφωνα με τις συστάσεις της ΒΜW και βάζει το σωστό λάδι, συμπληρώνει όταν πρέπει, και πάντα αλλάζει ταυτόχρονα και φίλτρο δεν θα πάθει ζημιά. Απλά θα χρωματίσει τα τοιχώματα του κινητήρα, τίποτε παραπάνω. Δεν θα γίνει μαύρο εσωτερικά το μοτέρ κάποια στιγμή, απλά τα καινούρια λάδια θα σκουρύνουν πιο νωρίς γιατί θα ξεπλύνουν μεγάλο μέρος από τα υπολείμματα της προηγούμενης χρήσης από τα τοιχώματα. Δεν είναι ρινίσματα μετάλλου αυτό που επικάθεται στα τοιχώματα, είναι επίχρισμα λαδιού, ίχνος ξεραμένου απ' τη θερμοκρασία λαδιού το οποίο επειδή ακριβώς παραμένει για περισσότερο χρόνο "χτίζει" μια πολύ λεπτή καφετί επιφάνεια στα τοιχώματα του κελύφους του κινητήρα.

Δεν μιλάμε για Μ κινητήρες, αυτοί θέλουν πιο συχνές αλλαγές, δεν υπάρχει αμφιβολία! Αν δηλαδή αντί για τα υποτιθέμενα 25000 εμείς τα αλλάζουμε στα 14-16000 στους συμβατικούς -μη Μ- κινητήρες, τότε οι Μ με αλλαγή κάθε 7-9000 χλμ είναι μια χαρά ...εξαρτάται βέβαια και απ' τη χρήση, ξέρουμε ότι τα πολύστροφα θέλουν μεγάλη προσοχή!

.....τώρα όσο για τα lifetime λιπαντικά κιβωτίου και διαφορικού, πιστεύω ότι εκεί σηκώνει ακόμη μεγαλύτερη συζήτηση......


Μπράβο σε όλους πολύ καλό thread ρε παιδιά. δηλαδή Νίκο όποιος δει αυτό το σκούρο χρώμα δεν θα πρέπει να ανησυχεί σωστά;

gnx
09-02-10, 19:41
Εγω δεν ανεπτυξα επιχειρηματολογια γιατι στις 5 η τις 7 και οχι τις 10. Εγω αυτο που λεω ειναι προς θεού οχι στις 24000.

NickE60
09-02-10, 19:49
Μπράβο σε όλους πολύ καλό thread ρε παιδιά. δηλαδή Νίκο όποιος δει αυτό το σκούρο χρώμα δεν θα πρέπει να ανησυχεί σωστά;

Αν δει "πίσσα" θα πρέπει να ανησηχεί ...και ξέρει κι ο ίδιος το γιατί... :whistle:
αν όμως έχει καφετί απόχρωση, τότε δεν είναι πρόβλημα thumb

skandalis447
09-02-10, 20:11
Παιδια πραγματικα χαιρομαι που δημιουργησαμε ενα πολυ ωραιο θρεντ,το οποιο δεν προλαβαινω να διαβασω...Απλα για να βαλω 2 πραγματακια στη θεση τους και να μην παρεξηγηθω απο κανεναν,ουτε θελω να προωθησω πωλησεις λαδιων,ουτε αλλο συμφερον εχω απο τις αλλαγες λαδιων...
Σιγουρα αν καποιος κανει απο καινουργιο αλλαγες λαδιων οπως λεει η βμε εμ βε με σωστο λαδι σε σωστα διαστηματα δεν θα εχει καποιο προβλημα...τουλαχιστον για το διαστημα της εγγυησης...Συνηθως οταν ληγει ομως,τοτε δειλα δειλα εμφανιζονται και τα πρωτα προβληματα που συνηθως σχετιζονται εστω εμμεσα με την λιπανση...Ξερετε ποσα βανος απο Ε90 εξακυλινδρα εχουμε αλλαξει...πολλα...σχεδον ολα με πανω απο 90-100.000χλμ...
Ενα λαδι το οποιο κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να βγαινει σκουρο απο το μοτερ,ακομα και με 5000χλμ...τοτε εκανε δουλεια αφου κρατησε αυτο τα υπολειμματα και δεν εμειναν στο μοτερ...το λαδι πρεπει να μαυριζει...απλα απο καποιο σημειο και μετα...δεν μαυριζει αλλο,δηλαδη παθαινει κορεσμο και μετα δεν μπορει να απορροφησει αλλη βρωμα...
Αν σας βγαινει ενα λαδι χρυσο,τοτε κατι δεν παει καλα...προφανως δεν συνεργαζεται καλα με τα εντοσθια του μοτερ...
Και κατι τελευταιο...το αμαξι μου εχει 77000χλμ...και αλλαζει λαδια καθε 5500-6000χλμ...ασχετα με τον κατασκευαστη που λεει 10000χλμ...ειμαι βεβαιος πως οταν αποφασισω να το πουλησω ο αγοραστης θα το εκτιμησει και θα το προτιμησει...γιατι ολοι μας θα θελαμε ενα αμαξι με καποιον να αλλαζει λαδια πιο συχνα,επενδυοντας στη μακροζωια και υγεια του μοτερ...
Εσεις μεταξυ 2 ιδιων αυτοκινητων το ενα με αλλαγες λαδιων καθε 6 και το αλλο καθε 20 η 25 ποιο θα αγοραζατε?

NickE60
09-02-10, 20:21
...το αμαξι μου εχει 77000χλμ...και αλλαζει λαδια καθε 5500-6000χλμ...ασχετα με τον κατασκευαστη που λεει 10000χλμ...ειμαι βεβαιος πως οταν αποφασισω να το πουλησω ο αγοραστης θα το εκτιμησει και θα το προτιμησει...γιατι ολοι μας θα θελαμε ενα αμαξι με καποιον να αλλαζει λαδια πιο συχνα,επενδυοντας στη μακροζωια και υγεια του μοτερ...
Εσεις μεταξυ 2 ιδιων αυτοκινητων το ενα με αλλαγες λαδιων καθε 6 και το αλλο καθε 20 η 25 ποιο θα αγοραζατε?

Δεν το συζητώ!! Στα ίδια λεφτά και ίδια ακριβώς κατάσταση, θα διάλεγα αυτό με τις πιο συχνές αλλαγές ...γιατί είναι και μια ένδειξη ότι ενδιαφέρεται και γενικότερα για το αμάξι του. ...αν η διαφορά τιμής όμως ήταν σεβαστή, δεν θα είχα πρόβλημα να επιλέξω το άλλο, ίσως μετά από λίγο παραπάνω ψάξιμο/έλεγχο...

skandalis447
09-02-10, 20:37
Και κατι ακομα...Οι ωρες λειτουργιας ειναι σημαντικοτατος παραγοντας στις αλλαγες λαδιων...Ετσι γινονται στα καραβια,οπου σε κινητηρες πετρελαιου (απο σκαφη αναψυχης που τουλαχιστον κατι γνωριζω)οι αλλαγες γινονται καθε 50 ωρες λειτουργιας...Αυτο το δεδομενο το εχω απο τεχνικο μανιουαλ της Yanmar καθως τα αλλαζω μονος μου...Απο την αλλη η πορσε εχει μετρητη ωρων λειτουργιας του μοτερ ωστε να βρισκει τα αμξια με γυρισμενα χλμ(ποτε δεν κοιτανε χλμ σε στατους ρεπορτ,μονο ωρες)...η αναλογια ειναι 1000ωρες=60000χλμ +-10%
οποτε ενα αυτοκινητο που εχει 1000ωρες,εχει κανει περιπου 60000χλμ σε μεση οδηγηση...οι 50 ωρες που λεγαμε πριν αναγονται σε 3000χλμ για καθε αλλαγη λαδιων...καλο ε?
Τελειωνοντας ενα σμαρτακι με καθημερινη χρηση μεσα στην πολη χρειαζεται πιο συχνες αλλαγες λαδιων απο ενα αμαξι που απλα θα παει βολτες και ταξιδια...Η διαφορα τους ειναι οι ωρες λειτουργιας...γιαυτο μεσα στην πολη αλλαξτε πιο συχνα το λαδι...5000χλμ μεσα στην πολη ισουνται με 100ωρες ενω στο ταξιδι 5000χλμ ισουνται με 50 ωρες...

Driver M
09-02-10, 20:41
Παιδια πραγματικα χαιρομαι που δημιουργησαμε ενα πολυ ωραιο θρεντ,το οποιο δεν προλαβαινω να διαβασω...Απλα για να βαλω 2 πραγματακια στη θεση τους και να μην παρεξηγηθω απο κανεναν,ουτε θελω να προωθησω πωλησεις λαδιων,ουτε αλλο συμφερον εχω απο τις αλλαγες λαδιων...
Σιγουρα αν καποιος κανει απο καινουργιο αλλαγες λαδιων οπως λεει η βμε εμ βε με σωστο λαδι σε σωστα διαστηματα δεν θα εχει καποιο προβλημα...τουλαχιστον για το διαστημα της εγγυησης...Συνηθως οταν ληγει ομως,τοτε δειλα δειλα εμφανιζονται και τα πρωτα προβληματα που συνηθως σχετιζονται εστω εμμεσα με την λιπανση...Ξερετε ποσα βανος απο Ε90 εξακυλινδρα εχουμε αλλαξει...πολλα...σχεδον ολα με πανω απο 90-100.000χλμ...
Ενα λαδι το οποιο κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να βγαινει σκουρο απο το μοτερ,ακομα και με 5000χλμ...τοτε εκανε δουλεια αφου κρατησε αυτο τα υπολειμματα και δεν εμειναν στο μοτερ...το λαδι πρεπει να μαυριζει...απλα απο καποιο σημειο και μετα...δεν μαυριζει αλλο,δηλαδη παθαινει κορεσμο και μετα δεν μπορει να απορροφησει αλλη βρωμα...
Αν σας βγαινει ενα λαδι χρυσο,τοτε κατι δεν παει καλα...προφανως δεν συνεργαζεται καλα με τα εντοσθια του μοτερ...
Και κατι τελευταιο...το αμαξι μου εχει 77000χλμ...και αλλαζει λαδια καθε 5500-6000χλμ...ασχετα με τον κατασκευαστη που λεει 10000χλμ...ειμαι βεβαιος πως οταν αποφασισω να το πουλησω ο αγοραστης θα το εκτιμησει και θα το προτιμησει...γιατι ολοι μας θα θελαμε ενα αμαξι με καποιον να αλλαζει λαδια πιο συχνα,επενδυοντας στη μακροζωια και υγεια του μοτερ...
Εσεις μεταξυ 2 ιδιων αυτοκινητων το ενα με αλλαγες λαδιων καθε 6 και το αλλο καθε 20 η 25 ποιο θα αγοραζατε?

H απάντηση είναι προφανής. Αλλά, αν το αυτοκίνητο άλλαζε και κάθε 15.000 λάδια και οδηγούνταν στρωτά, χωρίς πολλές στροφές κλπ, θα το προτιμούσα από κάποιο πχ που αλλάζει λάδια κάθε 5.000 και ο ιδιοκτήτης του πίνει το αίμα. Το τελευταίο, εννοείται ότι δεν το λέω για εσένα, αλλά ως γενικό παράδειγμα. Η μεταπώληση λοιπόν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και η συχνή αλλαγή λαδιών, από κάποιο σημείο και μετά (πχ κάτω από τις 10-12.000 χλμ), τουλάχιστον για εμένα, δεν είναι ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα. Αλλά ας συνυπολογίσουμε και το άλλο. Τα λιγοστά χρήματα που θα κερδίσεις από την κάπως ακριβότερη μεταπώληση του αυτοκινήτου σου (η χρήση της κτητικής αντωνυμίας είναι αόριστη και όχι προς εσένα φίλε skandalis), σε σχέση με κάποιον που αλλάζει κάθε 10-15.000 χλμ, θα τα έχεις δώσει στο πολλαπλάσιο αφού αλλάζεις λιπαντικά 2-3 συχνότερα από αυτόν.

Συνεπώς, ο γνώμονας μεταπώληση είναι το ένα σκέλος και το άλλο είναι τα αυξημένα λειτουργικά έξοδα και αν το καλοσκεφτούμε, το δεύτερο υποσκελίζει το πρώτο, κυρίως για όσους δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουν το αυτοκίνητό τους, τουλάχιστον άμεσα. Από εκεί και πέρα, είναι θεμιτό ο καθένας να κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον κινητήρα του, αλλά μην αναφερόμαστε σε οικονομικά μεγέθη, γιατί σίγουρα η συχνή αλλαγή λαδιών υστερεί έναντι της συνεπούς μεν, λιγότερο τακτικής δε αλλαγής. Φυσικά, εσύ έχεις την τύχη να αλλάζεις μόνος σου τα λάδια και με προνομιακές τιμές (χονδρικής λογικά), οπότε είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα, αλλά όταν ένας μέσος κάτοχος θέλει 100+ ευρώ για αλλαγή για καλά λάδια (αν τα βάλει σε εξουσιοδοτημένο ώστε να έχει τη μαγική σφραγίδα θέλει καμιά 50αριά ευρώ ακόμα), καταλαβαίνει κανείς ότι τα περιθώρια στενεύουν και τα έξοδα εξορθολογίζονται, για να μην αρχίσουν περικοπές από πιο σημαντικά είδη.

Monsta
09-02-10, 21:03
Να πω και γω δυο λόγια.

Καταρχάς ευχαριστούμε το scandalis για το πολύ χρήσιμο θέμα και βέβαια τις φωτογραφίες που ανέβασε!!

Μόλις τελειώσα το διάβασμα στο αντίστοιχα πολύ χρήσιμο θέμα στο bimmerfest, επτά ολόκληρες σελίδες και 128 (!!!) απαντήσεις.. gnx - ευχαριστούμε!

Αυτό που έχω να επισυμάνω και μου κάνει φοβερή εντύπωση, είναι ότι στο αμερικάνικο forum βρέθηκαν μόνο δύο άνθρωποι να "αμφισβητήσουν" τις βλαβερές συνέπειες της μη τακτικής αλλαγής λαδιών, μάλιστα ο ένας από αυτούς, ζήτησε "συγγνώμη" για τις αμιφιβολίες που είχε λίγο αργότερα, ο άλλος απλά δεν το συνέχισε.

Είναι σαφές νομίζω τι κάνει καλό για το μοτέρ μας και τι όχι. Όποιος από την άλλη έχει οικονομικό θέμα με τις αλλαγές λαδιών / φίλτρου - υπάρχει και κρίση στην αγορά - και θέλει να τα κρατήσει λίγο παραπάνω τα παλιά λαδάκια, ας κάνει αυτό ακριβώς. Χωρίς να σημαίνει ότι κάνει απαραίτητα το καλύτερο για τη μακροζωία του κινητήρα του.

Επίσης δε νομίζω αρκετοί από εσάς να δώσατε βάση σε αυτό που έγραψε ο gnx ως προς το λόγο που προτείνει η κάθε εταιρεία αυτές τις αλλαγές. Ότι δηλαδή από πίσω παίζουν οι μεγάλες εταιρείες leasing που τους εξασφαλίζουν χιλιάδες πωλήσεις ετησίως. Είπαμε έτσι αλλιώς το μοτέρ θα αντέξει 150.000 χλμ ή τα χρόνια που θα είναι εντός leasing. Το θέμα είναι να κρατήσουν το λειτουργικό κόστος χαμηλά και αυτό είναι που τους νοιάζει περισσότερο.

Monsta
09-02-10, 21:22
H απάντηση είναι προφανής. Αλλά, αν το αυτοκίνητο άλλαζε και κάθε 15.000 λάδια και οδηγούνταν στρωτά, χωρίς πολλές στροφές κλπ, θα το προτιμούσα από κάποιο πχ που αλλάζει λάδια κάθε 5.000 και ο ιδιοκτήτης του πίνει το αίμα. Το τελευταίο, εννοείται ότι δεν το λέω για εσένα, αλλά ως γενικό παράδειγμα. Η μεταπώληση λοιπόν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και η συχνή αλλαγή λαδιών, από κάποιο σημείο και μετά (πχ κάτω από τις 10-12.000 χλμ), τουλάχιστον για εμένα, δεν είναι ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα. Αλλά ας συνυπολογίσουμε και το άλλο. Τα λιγοστά χρήματα που θα κερδίσεις από την κάπως ακριβότερη μεταπώληση του αυτοκινήτου σου (η χρήση της κτητικής αντωνυμίας είναι αόριστη και όχι προς εσένα φίλε skandalis), σε σχέση με κάποιον που αλλάζει κάθε 10-15.000 χλμ, θα τα έχεις δώσει στο πολλαπλάσιο αφού αλλάζεις λιπαντικά 2-3 συχνότερα από αυτόν.

Συνεπώς, ο γνώμονας μεταπώληση είναι το ένα σκέλος και το άλλο είναι τα αυξημένα λειτουργικά έξοδα και αν το καλοσκεφτούμε, το δεύτερο υποσκελίζει το πρώτο, κυρίως για όσους δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουν το αυτοκίνητό τους, τουλάχιστον άμεσα. Από εκεί και πέρα, είναι θεμιτό ο καθένας να κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον κινητήρα του, αλλά μην αναφερόμαστε σε οικονομικά μεγέθη, γιατί σίγουρα η συχνή αλλαγή λαδιών υστερεί έναντι της συνεπούς μεν, λιγότερο τακτικής δε αλλαγής. Φυσικά, εσύ έχεις την τύχη να αλλάζεις μόνος σου τα λάδια και με προνομιακές τιμές (χονδρικής λογικά), οπότε είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα, αλλά όταν ένας μέσος κάτοχος θέλει 100+ ευρώ για αλλαγή για καλά λάδια (αν τα βάλει σε εξουσιοδοτημένο ώστε να έχει τη μαγική σφραγίδα θέλει καμιά 50αριά ευρώ ακόμα), καταλαβαίνει κανείς ότι τα περιθώρια στενεύουν και τα έξοδα εξορθολογίζονται, για να μην αρχίσουν περικοπές από πιο σημαντικά είδη.

Καλά δε μιλάς σοβαρά.

Δηλαδή αν ήσουν στην αγορά, λέω τώρα για ....996ΤΤ και σου λεγε ο πωλητής ότι το οδηγούσε "στρωτά", εσύ θα τον πίστευες???

Εκτός κι αν μιλάμε μόνο για ......Yaris, δεν υπάρχει καν θέμα προτίμησης όταν έρθει η ώρα να πάρεις μτχ.

Είσαι μπροστά σε 2 διαφορετικά 996ΤΤ / Μ3 κοκ και ο ένας αλλάζει κάθε 5Κ (με αποδείξεις) ο άλλος κάθε 15Κ.

Χρειάζεται καν να ρωτήσω ποιο θα διάλεγες, κι ας πλήρωνες και λίγο παραπάνω για το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο???

Όσο για το παράγοντα κόστους, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το κρίνει αυτό με βάση τη τσέπη του και τα προσωπικά του βίτσια.

yannisv
09-02-10, 21:35
Θαρρώ πως το μεγαλύτερο ποσοστό (ίσως και η συντριπτική πλειοψηφία) υποψηφίων αγοραστών θα προτιμούσαν να αγόραζαν αυτοκίνητο που αποδεδειγμένα έκανε τακτικότερη συντήρηση, πολλοί δε εξ αυτών εξαιτίας και των λόγων που αναφέρει ο Monsta παραπάνω.

Driver M
09-02-10, 21:37
Να πω και γω δυο λόγια.

Καταρχάς ευχαριστούμε το scandalis για το πολύ χρήσιμο θέμα και βέβαια τις φωτογραφίες που ανέβασε!!

Μόλις τελειώσα το διάβασμα στο αντίστοιχα πολύ χρήσιμο θέμα στο bimmerfest, επτά ολόκληρες σελίδες και 128 (!!!) απαντήσεις.. gnx - ευχαριστούμε!

Αυτό που έχω να επισυμάνω και μου κάνει φοβερή εντύπωση, είναι ότι στο αμερικάνικο forum βρέθηκαν μόνο δύο άνθρωποι να "αμφισβητήσουν" τις βλαβερές συνέπειες της μη τακτικής αλλαγής λαδιών, μάλιστα ο ένας από αυτούς, ζήτησε "συγγνώμη" για τις αμιφιβολίες που είχε λίγο αργότερα, ο άλλος απλά δεν το συνέχισε.

Είναι σαφές νομίζω τι κάνει καλό για το μοτέρ μας και τι όχι. Όποιος από την άλλη έχει οικονομικό θέμα με τις αλλαγές λαδιών / φίλτρου - υπάρχει και κρίση στην αγορά - και θέλει να τα κρατήσει λίγο παραπάνω τα παλιά λαδάκια, ας κάνει αυτό ακριβώς. Χωρίς να σημαίνει ότι κάνει απαραίτητα το καλύτερο για τη μακροζωία του κινητήρα του.

Επίσης δε νομίζω αρκετοί από εσάς να δώσατε βάση σε αυτό που έγραψε ο gnx ως προς το λόγο που προτείνει η κάθε εταιρεία αυτές τις αλλαγές. Ότι δηλαδή από πίσω παίζουν οι μεγάλες εταιρείες leasing που τους εξασφαλίζουν χιλιάδες πωλήσεις ετησίως. Είπαμε έτσι αλλιώς το μοτέρ θα αντέξει 150.000 χλμ ή τα χρόνια που θα είναι εντός leasing. Το θέμα είναι να κρατήσουν το λειτουργικό κόστος χαμηλά και αυτό είναι που τους νοιάζει περισσότερο.

To θέμα είναι το τι ορίζει κανείς λίγο παραπάνω, λίγο παρακάτω, τακτική αλλαγή κλπ. Όταν η εταιρεία θεωρεί την αλλαγή στα 25.000+ χλμ ως φυσιολογική, (χτες που επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία ήταν κάθετοι κι ας επέμενα ότι είναι πολλά τα χιλιόμετρα) η αλλαγή στα μισά χιλιόμετρα από αυτά είναι λίγα. Για κάποιον που αλλάζει κάθε 5.000 χλμ όμως, τα 12.000 είναι πάρα πολλά. Το ζητούμενο είναι, σε ποια χιλιόμετρα μπορούμε να αλλάξουμε λάδια χωρίς να έχουν αλλοιωθεί μεν, αλλά να έχουν προλάβει να κάνουν και δουλειά δε και να μην πετάξουμε τσάμπα λεφτά. Σε αυτό οι γνώμες διίστανται και σίγουρη απάντηση δεν υπάρχει, όσα φόρουμ και αν έχω διαβάσει. Το ότι το νωρίτερο είναι καλύτερο είναι μια λογική άποψη, αλλά από εκεί και πέρα, αν κάτι έχει έναν α χρόνο ζωής και εμείς το αλλάζουμε πριν τον ολοκληρώσει, πάλι δεν έχουμε κάποιο κέρδος σε απόδοση, ενώ έχουμε και οικονομική ζημιά. Και λάστιχα μπορούμε να αλλάζουμε κάθε 10.000χλμ και τακάκια, αλλά ποιος ο λόγος αν έχουν κι άλλο χρόνο ζωής?

Το ζητούμενο λοιπόν είναι να βρούμε ποιος είναι ο χρόνος ζωής των λαδιών στα αυτοκίνητά μας και υπάρχουν πολλοί παράγοντες από τους οποίους επηρεάζεται. Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χρόνος ή τα +-12.000 χλμ για αλλαγή λαδιών (ότι έρθει πρώτο) σε σύγχρονα συμβατικά αυτοκίνητα (όχι ειδικές κατασκευές και τούρμπο) με φυσιολογική χρήση, δεν είναι πολλά, ίσως ούτε και λίγα, πάντως είναι νορμάλ και δε δημιουργούν κινδύνους σε μακροπρόθεσμη χρήση.

mr incredible
09-02-10, 21:40
Καλά δε μιλάς σοβαρά.

Δηλαδή αν ήσουν στην αγορά, λέω τώρα για ....996ΤΤ και σου λεγε ο πωλητής ότι το οδηγούσε "στρωτά", εσύ θα τον πίστευες???

Εκτός κι αν μιλάμε μόνο για ......Yaris, δεν υπάρχει καν θέμα προτίμησης όταν έρθει η ώρα να πάρεις μτχ.

Είσαι μπροστά σε 2 διαφορετικά 996ΤΤ / Μ3 κοκ και ο ένας αλλάζει κάθε 5Κ (με αποδείξεις) ο άλλος κάθε 15Κ.

Χρειάζεται καν να ρωτήσω ποιο θα διάλεγες, κι ας πλήρωνες και λίγο παραπάνω για το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο???

Όσο για το παράγοντα κόστους, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το κρίνει αυτό με βάση τη τσέπη του και τα προσωπικά του βίτσια.

με βρισκεις απολυτα συμφωνο.thumb

Driver M
09-02-10, 21:55
Καλά δε μιλάς σοβαρά.

Δηλαδή αν ήσουν στην αγορά, λέω τώρα για ....996ΤΤ και σου λεγε ο πωλητής ότι το οδηγούσε "στρωτά", εσύ θα τον πίστευες???

Εκτός κι αν μιλάμε μόνο για ......Yaris, δεν υπάρχει καν θέμα προτίμησης όταν έρθει η ώρα να πάρεις μτχ.

Είσαι μπροστά σε 2 διαφορετικά 996ΤΤ / Μ3 κοκ και ο ένας αλλάζει κάθε 5Κ (με αποδείξεις) ο άλλος κάθε 15Κ.

Χρειάζεται καν να ρωτήσω ποιο θα διάλεγες, κι ας πλήρωνες και λίγο παραπάνω για το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο???

Όσο για το παράγοντα κόστους, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το κρίνει αυτό με βάση τη τσέπη του και τα προσωπικά του βίτσια.

Είπα ότι είναι προφανές το ποιο θα διάλεγα, αν είχαν ίδια τιμή, έστω και λίγο παραπάνω να κόστιζε το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο (όπως λες). Αν όμως ο ένας πούλαγε τη Μ3 35.000 και ο άλλος την πούλαγε 30.000, χωρίς να υπάρχουν άλλες διαφορές, θα προτιμούσα τη δεύτερη. Και πάντα, αν οι αλλαγές γίνονται σε κάποια λογικά πλάισια (+-10 με 15.000χλμ για απλά αυτοκίνητα, τα οποία για τη Μ3 πέφτουν σε max 10.000χλμ), όχι κάθε 25-30.000 χλμ! Τέλος, είπα ότι και να πούλαγε κάποιος λίγο πιο ακριβά το αμάξι του, η διαφορά δεν θα ήταν αντίστοιχη με τα παραπάνω λεφτά που θα είχε δώσει για αλλαγές λαδιών, οπότε ο ίδιος χασούρα θα είχε, άσχετα με το τι θα έκανε ο υποψήφιος αγοραστής, συνεπώς το οικονομικό ζήτημα είναι σίγουρα αρνητικό ισοζύγιο στο όλο θέμα.

Πιστεύω ότι είναι απλό αυτό που λέω. Από εκεί και πέρα, εξαίρεσα από την αρχή ειδικές κατασκευές τύπου Μ3 και πόρσε, που είναι επιβεβλημένο να γίνονται συχνές λαδιών. Σε μια σύγχρονη 4κύλινδρη bmw όμως (ίσως και 6κύλινδρη), αλλά και στην πλεοψηφία των μη τούρμπο αυτοκινήτων της ελληνικής αγοράς, όπως και να το κάνουμε, οι αλλαγές δεν είναι το ίδιο επιτακτικές με τη Μ3, γι'αυτό και δε θα μου έλεγε κάτι αν κάποιος αλλάζει σε 316 λάδια ανά 5.000 ή ανά 12.000χλμ, αφού θα κοιτούσα άλλα πράγματα. Φαντάζομαι ότι σε κάλυψα.

Monsta
09-02-10, 22:06
To θέμα είναι το τι ορίζει κανείς λίγο παραπάνω, λίγο παρακάτω, τακτική αλλαγή κλπ. Όταν η εταιρεία θεωρεί την αλλαγή στα 25.000+ χλμ ως φυσιολογική, (χτες που επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία ήταν κάθετοι κι ας επέμενα ότι είναι πολλά τα χιλιόμετρα) η αλλαγή στα μισά χιλιόμετρα από αυτά είναι λίγα. Για κάποιον που αλλάζει κάθε 5.000 χλμ όμως, τα 12.000 είναι πάρα πολλά. Το ζητούμενο είναι, σε ποια χιλιόμετρα μπορούμε να αλλάξουμε λάδια χωρίς να έχουν αλλοιωθεί μεν, αλλά να έχουν προλάβει να κάνουν και δουλειά δε και να μην πετάξουμε τσάμπα λεφτά. Σε αυτό οι γνώμες διίστανται και σίγουρη απάντηση δεν υπάρχει, όσα φόρουμ και αν έχω διαβάσει. Το ότι το νωρίτερο είναι καλύτερο είναι μια λογική άποψη, αλλά από εκεί και πέρα, αν κάτι έχει έναν α χρόνο ζωής και εμείς το αλλάζουμε πριν τον ολοκληρώσει, πάλι δεν έχουμε κάποιο κέρδος σε απόδοση, ενώ έχουμε και οικονομική ζημιά. Και λάστιχα μπορούμε να αλλάζουμε κάθε 10.000χλμ και τακάκια, αλλά ποιος ο λόγος αν έχουν κι άλλο χρόνο ζωής?

Το ζητούμενο λοιπόν είναι να βρούμε ποιος είναι ο χρόνος ζωής των λαδιών στα αυτοκίνητά μας και υπάρχουν πολλοί παράγοντες από τους οποίους επηρεάζεται. Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χρόνος ή τα +-12.000 χλμ για αλλαγή λαδιών (ότι έρθει πρώτο) σε σύγχρονα συμβατικά αυτοκίνητα (όχι ειδικές κατασκευές και τούρμπο) με φυσιολογική χρήση, δεν είναι πολλά, ίσως ούτε και λίγα, πάντως είναι νορμάλ και δε δημιουργούν κινδύνους σε μακροπρόθεσμη χρήση.

Σύμφωνοι, αλλά στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση που έχω ένα highly stressed κινητήρα, τα 12Κ +/- είναι πάρα πολλά.

Και όσα αυτοκίνητα είχα στη κατοχή μου τα τελευταία 20 χρόνια, επειδή δεν ήταν στυλ Yaris, τα άλλαζα κάθε 5-7Κ το πολύ.

Στο 1.4Τ του fiat bravo που έχουμε, που δεν βγάζει ΤΑ άλογα είναι όμως ένα turbo μοτέρ που δουλεύει 90% μέσα στη πόλη και τουρμπίζει για πλάκα, ΝΑΙ τώρα που έκλεισα 6Κ χλμ πάω να τ αλλάξω (και άργησα κιόλας). Η fiat μου λέει μετά από 2 χρόνια ή όταν ανάψει η ένδειξη στα 20-25Κ χλμ περίπου, πάνε καλά ήθελα να ξερα???

Τεσπά το θέμα είναι ότι δεν είσαι μέσα στο μοτέρ να βλέπεις τι γίνεται, ούτε εκείνο μπορεί να σου μιλήσει. Όπως λες παίζουν ρόλο και πολλοί παράγοντες.

skandalis447
09-02-10, 22:10
Το 1999 αγορασα το πρωτο μου BMW.Ηταν ενα 316 κουπε Ε36 μονο με οροφη...(και ζαντες ις)Ωραιο αυτοκινητο,αγοραστηκε με μοναδικο σκοπο να καταφερω καποια στιγμη να το κανω Μ3...Το αμαξι ειχε 57,500χλμ ακι το εκανα μετατροπη στις 92,000 σε 325...δεν αλλαξα ποτε λαδια...μα ποτε...γιατι απλα δεν με ενοιαζε...το μοτερ θα το εδινα ανταλλαγη,και δεν εκανε ποτε τσικ...Βασικα δεν θυμαμαι αν συμπληρωσα και ποτε λαδια...Παντως οταν το πηρα πηγαινε 210-212 στα οινοφυτα ενω πριν το αλλαξω μετα βιας 190...Μαλλον γρασσο θα ειχε γινει το λαδι:th_Laie_67-1:
Στα τωρινα μου αυτοκινητα δεν αλλαζω λαδια ουτε κανω σχολαστικη συντηρηση με σκοπο να πετυχω καλυτερη τιμη μεταπωλησης...απλα με αυτο τον τροπο ξερω οτι το αμαξι θα αποδιδει τα αναμενωμενα και θα εξαλειψω τις τυχων βλαβες...Απο την αλλη οταν φερνω αμαξια απο γερμανια ξενερωνω με τα βιβλια σερβις που βλεπω την ελλειπεστατη συντηρηση...πχ. ε60 525 με 85000χλμ απο γερμανια με σερβις στις 29 και στις 57 του αλλαξα λαδια-φιλτρα-μπουζι-τακακια και το φιλτρο λαδιου βγηκε κονφετι...
γιαυτο υπαρχει και το χρονικο οριο των 12 μηνων στις αλλαγες λαδιων-φιλτρου...

Nick bmwlover
09-02-10, 22:28
Αν ειναι λεπτο το λαδι κ πας πλακωμενος αρκετες φορες,δουλευοντας ψηλα αρκετα και θα σου καψει λαδι και θα θες πιο νωρις συμπληρωμα-αλλαγη λαδιων...
Στη χειροτερη περιπτωση,γενικα,καθε 2η αλλαγη λαδιων να γινεται κ αλλαγη φιλτρου λαδιων σε οποιονδηποτε κινητηρα,αυτης της αποψης ειμαι,καθε 5.000-5.500 χλμ μου φαινεται υπερβολικο,βαρια καθε 10.000 χλμ κανω αλλαγη...

Monsta
09-02-10, 22:32
Είπα ότι είναι προφανές το ποιο θα διάλεγα, αν είχαν ίδια τιμή, έστω και λίγο παραπάνω να κόστιζε το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο (όπως λες). Αν όμως ο ένας πούλαγε τη Μ3 35.000 και ο άλλος την πούλαγε 30.000, χωρίς να υπάρχουν άλλες διαφορές, θα προτιμούσα τη δεύτερη. Και πάντα, αν οι αλλαγές γίνονται σε κάποια λογικά πλάισια (+-10 με 15.000χλμ για απλά αυτοκίνητα, τα οποία για τη Μ3 πέφτουν σε max 10.000χλμ), όχι κάθε 25-30.000 χλμ! Τέλος, είπα ότι και να πούλαγε κάποιος λίγο πιο ακριβά το αμάξι του, η διαφορά δεν θα ήταν αντίστοιχη με τα παραπάνω λεφτά που θα είχε δώσει για αλλαγές λαδιών, οπότε ο ίδιος χασούρα θα είχε, άσχετα με το τι θα έκανε ο υποψήφιος αγοραστής, συνεπώς το οικονομικό ζήτημα είναι σίγουρα αρνητικό ισοζύγιο στο όλο θέμα.

Πιστεύω ότι είναι απλό αυτό που λέω. Από εκεί και πέρα, εξαίρεσα από την αρχή ειδικές κατασκευές τύπου Μ3 και πόρσε, που είναι επιβεβλημένο να γίνονται συχνές λαδιών. Σε μια σύγχρονη 4κύλινδρη bmw όμως (ίσως και 6κύλινδρη), αλλά και στην πλεοψηφία των μη τούρμπο αυτοκινήτων της ελληνικής αγοράς, όπως και να το κάνουμε, οι αλλαγές δεν είναι το ίδιο επιτακτικές με τη Μ3, γι'αυτό και δε θα μου έλεγε κάτι αν κάποιος αλλάζει σε 316 λάδια ανά 5.000 ή ανά 12.000χλμ, αφού θα κοιτούσα άλλα πράγματα. Φαντάζομαι ότι σε κάλυψα.

Κοίτα συνήθως κάποιος που προσέχει λίγο παραπάνω το αυτοκίνητό του, δεν μένει ΜΟΝΟ στα λάδια και στις ευλαβικές αλλαγές αυτών.

Πάει αρκετά παραπέρα και κάνει αυτό που λέμε, "προληπτική" συντήρηση στο αυτοκίνητο, δλδ:


1) δεν περιμένει να λίωσουν ή να ξεραθούν εντελώς τα λάστιχα πριν τα αλλάξει
2) Την ανάρτηση πάει και τη ελέγχει και αν κρίνει απαραίτητο την αλλάζει, πριν το εσωτερικό του αρχίσει να γίνεται κουδουνίστρα.
3) Τακάκια πάει και αλλάζει ακόμα κι αν είναι στο 20% για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.
4) Πάει και αλλάζει τρόμπα νερού / θερμοστάτη / ακόμα και ψυγείο όταν κοντεύει τα 100Κ χλμ, αντί να περιμένει να μείνει στο δρόμο κατακαλόκαιρο και να τον μαζεύει η οδική.
5) Το πλένει μια φορά / βδομάδα, κι ας βρέξει μεθαύριο.
6) Το κερώνει 1-2 φορές ετησίως για προστασία, αλλά και γιατί το γουστάρει να το βλέπει να λάμπει.....

.....και ένα σωρό άλλα πράγματα, καταλαβαίνεις πιστεύω.

Ναι, μπορεί ο ιδιοκτήτης του να έχει τελικά πληρώσει αρκετά παραπάνω χρήματα από αυτά που θα πάρει πίσω όταν το πουλήσει και να είναι και οικονομικά ασύμφορο για κείνον, αλλά πίστεψέ με, ένας άνθρωπος με αυτή τη νοοτροπία, την ώρα που τα "σκάει" για την αγάπη του, αυτό είναι το λιγότερο που τον νοιάζει.

His loss is YOUR gain!

Γι αυτό επιμένω και σου λέω (φιλικά πάντα), άσε τις θεωρείες περί οικονομικής χασούρας, δεν αλλάζει ο τρόπος σκέψης του καθένα με τέτοια επιχειρήματα.

PS: Sorry for the off-topic

NickE60
09-02-10, 22:43
Εδώ βλέπουμε ένα έγγραφο από ένα εργαστήριο που αναλύει την ποιότητα του λαδιού στην Αμερική.
Ο ιδιοκτήτης του οχήματος έχει δώσει ήδη 3 δείγματα για ανάλυση ώστε να ενημερωθεί υπεύθυνα ότι τα λάδια αντέχουν το όποιο (άγνωστο) οδηγικό του στυλ και για πόσο.
Το εργαστήριο κρίνει ότι μπορεί να τα κρατήσει ως τα 14500 με 15000 χλμ (9000-9500 μίλια) χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια ο άγνωστος παράγοντας είναι το οδηγικό στυλ, είναι όμως μια επίσημη γνωμάτευση που νομίζω πως είναι χρήσιμη για τη συζήτηση.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/oilreport88221TBN-3.jpg

Driver M
09-02-10, 23:12
Κοίτα συνήθως κάποιος που προσέχει λίγο παραπάνω το αυτοκίνητό του, δεν μένει ΜΟΝΟ στα λάδια και στις ευλαβικές αλλαγές αυτών.

Πάει αρκετά παραπέρα και κάνει αυτό που λέμε, "προληπτική" συντήρηση στο αυτοκίνητο, δλδ:


1) δεν περιμένει να λίωσουν ή να ξεραθούν εντελώς τα λάστιχα πριν τα αλλάξει
2) Την ανάρτηση πάει και τη ελέγχει και αν κρίνει απαραίτητο την αλλάζει, πριν το εσωτερικό του αρχίσει να γίνεται κουδουνίστρα.
3) Τακάκια πάει και αλλάζει ακόμα κι αν είναι στο 20% για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.
4) Πάει και αλλάζει τρόμπα νερού / θερμοστάτη / ακόμα και ψυγείο όταν κοντεύει τα 100Κ χλμ, αντί να περιμένει να μείνει στο δρόμο κατακαλόκαιρο και να τον μαζεύει η οδική.
5) Το πλένει μια φορά / βδομάδα, κι ας βρέξει μεθαύριο.
6) Το κερώνει 1-2 φορές ετησίως για προστασία, αλλά και γιατί το γουστάρει να το βλέπει να λάμπει.....

.....και ένα σωρό άλλα πράγματα, καταλαβαίνεις πιστεύω.

Ναι, μπορεί ο ιδιοκτήτης του να έχει τελικά πληρώσει αρκετά παραπάνω χρήματα από αυτά που θα πάρει πίσω όταν το πουλήσει και να είναι και οικονομικά ασύμφορο για κείνον, αλλά πίστεψέ με, ένας άνθρωπος με αυτή τη νοοτροπία, την ώρα που τα "σκάει" για την αγάπη του, αυτό είναι το λιγότερο που τον νοιάζει.

His loss is YOUR gain!

Γι αυτό επιμένω και σου λέω (φιλικά πάντα), άσε τις θεωρείες περί οικονομικής χασούρας, δεν αλλάζει ο τρόπος σκέψης του καθένα με τέτοια επιχειρήματα.

PS: Sorry for the off-topic

Εγώ συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όλα αυτά. Απλά, η βασική διαφωνία μου είναι ότι κάποιος που αλλάζει κάθε 12.000 χλμ λάδια και όχι κάθε 5.000 δε σημαίνει ότι ενδιαφέρεται λιγότερο για το αμάξι του, ή ότι δεν το προστατεύει το ίδιο! Κάποιος που αλλάζει κάθε 25.000 χλμ, μαζί σου, πιστεύω κι εγώ ότι δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα. Επαναλαμβάνω, ότι τουλάχιστον για την περίπτωσή μου, οι αλλαγές στο χρόνο ή στα 12-13.000χλμ είναι ιδανικές για το αυτοκίνητό μου και να άλλαζα νωρίτερα τα λάδια, ουσιαστική διαφορά με τη μέτρια χρήση και την οδήγηση που του κάνω δε θα υπήρχε! Άρα, γιατί να το κάνω? Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι δε θα δώσω λεφτά για τακτικά σέρβις, τακτικές αλλαγές ελαστικών κλπ. Τα κερώματα, τα πλυσίματα και τα συναφή τα βάζω στην άκρη γιατί είμαι ενθουσιώδης με το detailing σε σημείο υπερβολής.

Το ότι λοιπόν κρίνει κάποιος ότι το αυτοκίνητο του δε χρειάζεται συχνότερη αλλαγή λαδιών από ένα αριθμό χιλιομέτρων που κρίνει αυτός λογικό (και είναι κιόλας), δε σημαίνει ότι ενδιαφέρεται λιγότερο από κάποιον άλλο για το αυτοκίνητό του, ούτε ότι η συντήρηση του ενός είναι ανώτερη από του άλλου. Εκεί θέλω να επικεντρώσω. Δε λέω να μην κάνεις τα επιβεβλημένα πράγματα για το αυτοκίνητό σου ώστε να γλιτώσεις χρήματα, λέω όμως ότι από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά και τα χρήματα μπορεί να φύγουν άσκοπα. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ο καθένας μας κάνει κάποιες υπερβολές με το αυτοκίνητό του, άλλος με τα λάδια, άλλος με τα φρένα, άλλος με τα κεριά (όπως εγώ!), άλλος με όλα τα παραπάνω. Όλα αυτά είναι απόλυτα κατανοητά και σεβαστά, από τη στιγμή που ικανοποιούν τον ίδιο. Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι αυτός που τηρεί κάποια λογικά πλαίσια μεν, λιγότερο συχνά δε, υστερεί ή δεν προσέχει το αυτοκίνητό του. Εγώ πχ, κερώνω τουλάχιστον μια φορά το μήνα το αμάξι μου, αυτό όμως δε σημαίνει ότι κάποιος που το κερώνει κάθε τρίμηνο δεν το προσέχει, ή θα έχει πρόβλημα με το χρώμα! Με το απλό αυτό παράδειγμα (που σίγουρα δεν είναι και το καταλληλότερο αλλά είναι σε κάποιο βαθμό ενδεικτικό), ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τι εννοώ και πως βλέπω υπό ένα ευρύτερο φάσμα το θέμα περί αλλαγής λαδιών.

Θα έπρεπε πάντως να είχαμε και τον τεχνικό της bmw στην κουβέντα μας, που όταν πήγα χτες, επέμενε ότι συχνότερη αλλαγή από ότι γράφει το obc είναι καθαρά πέταμα χρημάτων και ότι οι περισσότεροι πελάτες (στο μεγαλύτερο εξουσιοδοτημένο των ΒΠ) αλλάζουν όποτε τους λέει η ένδειξη! Θα είχε να πέσει πολύ γέλιο...:th_Laie_67-1:

skandalis447
09-02-10, 23:36
Θα έπρεπε πάντως να είχαμε και τον τεχνικό της bmw στην κουβέντα μας, που όταν πήγα χτες, επέμενε ότι συχνότερη αλλαγή από ότι γράφει το obc είναι καθαρά πέταμα χρημάτων και ότι οι περισσότεροι πελάτες (στο μεγαλύτερο εξουσιοδοτημένο των ΒΠ) αλλάζουν όποτε τους λέει η ένδειξη! Θα είχε να πέσει πολύ γέλιο...:th_Laie_67-1:

η αποψη ενος ανθρωπου που ειναι κατευθυνομενη απο τον διεθυντη του δυστυχως εχει μηδαμινη αξια και σημασια πανω στο ζητημα...Χωρις καμμια εμπαθεια δυστυχως εχει εμπορικο συμφερον να υποστιριξει την αποψη του...Φιλος τεχνικος στη BMW αλλαζει λαδια μονος του στο αμαξι του Ε60 στο μισο μεσοδιαστημα...χωρις σφραγιδες και λοιπα...απλα μαλλον κατι παραπανω εχει δει απο εμας μεσα στην εταιρια...

εν αντιθεση,οι αποψεις ολων μας εδω ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσες και πραγματικα με χαροποιει το γεγονος του διαλογου αντιθεσεων χωρις εντασεις(ρε παιδια σιγουρα Ελληνικο BMW φορουμ ειμαστε?) γιατι ολοι μας ειμαστε αμεροληπτοι,ανεξαρτητοι και μιλαμε καθαρα με την αποψη μας χωρις συμφεροντα...

Chris
10-02-10, 09:17
η αποψη ενος ανθρωπου που ειναι κατευθυνομενη απο τον διεθυντη του δυστυχως εχει μηδαμινη αξια και σημασια πανω στο ζητημα...Χωρις καμμια εμπαθεια δυστυχως εχει εμπορικο συμφερον να υποστιριξει την αποψη του...Φιλος τεχνικος στη BMW αλλαζει λαδια μονος του στο αμαξι του Ε60 στο μισο μεσοδιαστημα...χωρις σφραγιδες και λοιπα...απλα μαλλον κατι παραπανω εχει δει απο εμας μεσα στην εταιρια...

εν αντιθεση,οι αποψεις ολων μας εδω ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσες και πραγματικα με χαροποιει το γεγονος του διαλογου αντιθεσεων χωρις εντασεις(ρε παιδια σιγουρα Ελληνικο BMW φορουμ ειμαστε?) γιατι ολοι μας ειμαστε αμεροληπτοι,ανεξαρτητοι και μιλαμε καθαρα με την αποψη μας χωρις συμφεροντα...

+1. Ο καθεις ειναι νοημων υγιης νους που ξερει να κρινει και να πραττει αναλογα..με την τσεπη του και την χρηση που αυτος κανει thumb Σιγουρα ομως καθε 7500χλμ ειναι οτι καλύτερο.

BILL007
10-02-10, 12:42
εν αντιθεση,οι αποψεις ολων μας εδω ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσες και πραγματικα με χαροποιει το γεγονος του διαλογου αντιθεσεων χωρις εντασεις(ρε παιδια σιγουρα Ελληνικο BMW φορουμ ειμαστε?) γιατι ολοι μας ειμαστε αμεροληπτοι,ανεξαρτητοι και μιλαμε καθαρα με την αποψη μας χωρις συμφεροντα...


Αυτός είναι άλλωσε ένας απο τους σκοπούς αυτού του χώρου...Να παρουσιάζονται όλες οι απόψεις με ομαλό τρόπο και χωρίς "άσκοπες" αντεγκλήσεις που δεν βοηθάνε πουθενά.

Με τα γραπτά σε κάθε thread είναι απλά τα βήματα -> Βλέπουμε,κρίνουμε και αποφασίζουμε (καθένας για τον εαυτό του)...

Νo hard feelings κύριοι... :original::original::original:

nfot
10-02-10, 19:40
Εχοντας διαβασει και σε αμερικανικο μοτο φοροουμ για την Blackstone που κανει τις αναλυσεις λαδιων, ειχα την απορια αν υπαρχει κατι παρομοιο στο Ελλαντα. Ζηταω πολλα;

Πολυ ενδιαφερον θεμα παντως. Κι εγω βρισκω τα 25-30.000 χλμ, υπερβολικα πολλα. Γυρω στις 10.000 χλμ ελεγα να τα αλλαζω, αλλα αρχιζετε να με πειθετε να το κανω πιο νωρις. Η αλλαγη φιλτρου εννοειται οτι παει πακετο.

Z4 DCT
10-02-10, 19:48
Εχοντας διαβασει και σε αμερικανικο μοτο φοροουμ για την Blackstone που κανει τις αναλυσεις λαδιων, ειχα την απορια αν υπαρχει κατι παρομοιο στο Ελλαντα. Ζηταω πολλα;

Πολυ ενδιαφερον θεμα παντως. Κι εγω βρισκω τα 25-30.000 χλμ, υπερβολικα πολλα. Γυρω στις 10.000 χλμ ελεγα να τα αλλαζω, αλλα αρχιζετε να με πειθετε να το κανω πιο νωρις. Η αλλαγη φιλτρου εννοειται οτι παει πακετο.

Ξερω οτι η shell κανει στο ναυτιλιακο κομματι αναλυσεις στα λιπαντικα των πλοιων, ισως κανει και για αμαξια κατοπιν ζητησης????
θα μαθω........

Stamatis
10-02-10, 21:05
Ξερω οτι η shell κανει στο ναυτιλιακο κομματι αναλυσεις στα λιπαντικα των πλοιων, ισως κανει και για αμαξια κατοπιν ζητησης????
θα μαθω........

περιμενω απαντηση απο την blackstone για τη διαδικασια εξετασης και αν δεχονται λαδια απο το εξωτερικο.
Επισης περιμενω και απαντηση απο την ups αν δεχεται να το μεταφερει.
Αν εχεις κατι νεο πες μου.

Z4 DCT
10-02-10, 21:25
περιμενω απαντηση απο την blackstone για τη διαδικασια εξετασης και αν δεχονται λαδια απο το εξωτερικο.
Επισης περιμενω και απαντηση απο την ups αν δεχεται να το μεταφερει.
Αν εχεις κατι νεο πες μου.

Ναι Σταματη θα ρωτησω το πρωι.......υπαρχει ενα ενδεχομενο και οι δικοι μου να τα στελνουν αγγλια.....θα σου πω.

Nikos
11-02-10, 00:04
Eseis oloi osoi allazete ladia me megalyteri syxnotita ap afti pou leei o kataskevastis prosexete idiaitera to thema tis eggyisis....dioti sto Babanistan tous exo ikanous na poun..."kyrie, den akolouthisate pista ta service tou aftokinitou, paravikate tis odigies tou kataskevasti kai gia afto to logo de sas kalyptei i eggyisi gia tous provlimatikous ilektrikous glylous ton parathyron , oute gia to kameno thermostati tou kinitira".....xoxoxo..the greece....
Oraio kai xrisimo thread, prosopika otan koinigousa t'aftokinita pou eixa allaza kathe 5,000km, tora pia me iremi odigisi kathe 12,000km me kapoio endiameso sibliroma enos eos enamisi litrou.

Stamatis
16-02-10, 09:47
Εστειλα παραγγελια στην blackstone labs και περιμενω το κιτ δειγματοληψιας μεσα στην επομενη εβδομαδα.
Το κοστος ειναι συνολικα 40 euro για ταχυδρομικα, αναλυση και εκτιμηση υπολοιπου χιλιομετρων.
Το δειγμα που θα στειλω ειναι απο ενα αυτοκινητο που κινειται αποκλειστικα στην πολη, εχει κανει αλλαγη πριν απο 6.000 χλμ και φοραει συνθετικο λαδι.
Εχω επισης τη δυνατοτητα να στειλω ενα ακομα δειγμα προς αναλυση.
επειδη ομως δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα, Εαν καποιος φιλος με πουσαρισμενο η ζορισμενο κινητηρα βρισκεται σε φαση αλλαγης λαδιων ευχαριστως να στειλω τα δικα του.
Δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα με αυτη την κινηση ειναι ξεκαθαρο οτι οι συχνες αλλαγες μονο καλο κανουν, αλλα απο περιεργεια θα ηθελα να δω τι αποκλιση θα εχει το εργαστηριο απο τα χιλιομετρα που δινει το εργοστασιο.

yannisv
16-02-10, 09:54
Εστειλα παραγγελια στην blackstone labs και περιμενω το κιτ δειγματοληψιας μεσα στην επομενη εβδομαδα.
Το κοστος ειναι συνολικα 40 euro για ταχυδρομικα, αναλυση και εκτιμηση υπολοιπου χιλιομετρων.
Το δειγμα που θα στειλω ειναι απο ενα αυτοκινητο που κινειται αποκλειστικα στην πολη, εχει κανει αλλαγη πριν απο 6.000 χλμ και φοραει συνθετικο λαδι.
Εχω επισης τη δυνατοτητα να στειλω ενα ακομα δειγμα προς αναλυση.
επειδη ομως δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα, Εαν καποιος φιλος με πουσαρισμενο η ζορισμενο κινητηρα βρισκεται σε φαση αλλαγης λαδιων ευχαριστως να στειλω τα δικα του.
Δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα με αυτη την κινηση ειναι ξεκαθαρο οτι οι συχνες αλλαγες μονο καλο κανουν, αλλα απο περιεργεια θα ηθελα να δω τι αποκλιση θα εχει το εργαστηριο απο τα χιλιομετρα που δινει το εργοστασιο.

Μπράβο σου για την πρωτοβουλία φίλε Snoopy!!!! Αν κατάλαβα σωστά το αμάξι φοράει fully synthtetic λάδια σωστά; Περιμένουμε με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα!! :thumbsup:

gnx
13-04-10, 14:22
some joke. The new X6-M just lapped the Nuremburgring as fast as the M3.

Your opinion about the Maintenance Intervals from BMW is 180 degrees wrong. The intervals all doubled or went away when BMW began giving customers "free" maintenance. You must remember, however, that BMW is ONLY interested in ensuring you get through your warranty period with a minimum of trouble. They are NOT concerned with the long-term reliability of your car...and most of these maintenance intervals will produce major issues in the long term, not the short term. Why do you think EVERY technical writer and engineer now NEVER recommend buying a used BMW with an automatic transmission? It's because of the 'lifetime fill' nonsense from BMW. The automatic transmissions basically NEVER need maintenance, according to BMW. Does the fluid last a "lifetime"...sure! When the component breaks, it's lifetime is over, naturally. When they start giving me a lifetime warranty on those parts, I'll start believing in lifetime fills.

https://www.bimmerfest.com/forums/showpost.php?p=4255684&postcount=18

mr incredible
13-04-10, 17:26
https://www.bimmerfest.com/forums/showpost.php?p=4255684&postcount=18

ακριβως ετσι.thumb

Stamatis
13-04-10, 17:32
Ωραία.
Εχουμε κάποιον που να έχει 200.000+ χιλιόμετρα με τα ίδια λάδια στο σαζμαν ή το διαφορικό του?

Να τα στείλουμε έξω να μας πούν και για αυτα.

Αναλαμβάνω όλο το κόστος αποστολής και ανάλυσης.

Προσφέρεται κάποιος να μας δώσει 300ml ζουμάκι?

mitsos_chania
13-04-10, 17:37
εχουμε αλλα πως να τα βγαλουμε???

Stamatis
13-04-10, 17:38
εχουμε αλλα πως να τα βγαλουμε???

ιδέα δεν έχω...

απο το διαφορικό νομίζω πως έχει βίδα, στο σαζμαν ούτε που ξέρω πως πάει το πράμα...

Driver M
13-04-10, 17:45
https://www.bimmerfest.com/forums/showpost.php?p=4255684&postcount=18

Όλα αυτά είναι εικασίες, από τη στιγμή που δεν έχει γίνει ένας ενδελεχής έλεγχος σε αυτοκίνητο που άλλαζε λάδια σύμφωνα με τα όσα ορίζει η εταιρεία, και σε ένα άλλο που άλλαζε δυο και τρεις φορές συχνότερα. Και όταν λέω ενδελεχής έλεγχος, δε μιλάω για ορισμένες τρομαχτικές φωτογραφίες, ή για κάποια πράγματα που έχουμε ακούσει, αλλά για χημική ανάλυση, όπως αυτή που κάνει η blackstone.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λέει ο Σταμάτης (όχι σχετικά με το οικονομικό κομμάτι, μη χαίρονται οι τζαμπατζήδες :th_Laie_67-1:) και θα έβγαιναν πολύ χρήσιμα και αντικειμενικά συμπεράσματα, ενώ κάτι αντίστοιχο θα ήταν καλό να γίνει και με λάδια μηχανής (όπως έγραψα παραπάνω), για να είχαμε μια ολοκληρωμένη σύγκριση. Μέχρι τότε, τα όσα λέμε μοιάζουν έπεα πτερόεντα...

mr incredible
13-04-10, 17:59
εχουμε αλλα πως να τα βγαλουμε???

με αναροφηση παιδια ολα βγαινουνthumb

skandalis447
13-04-10, 21:05
Παιδια τα διαφορικα και τα κιβωτια,εχουν 2 ταπες...μια κατω και μια πανω...ειναι πανευκολο να τα βγαλεις και να τα αλλαξεις...Σε περιπου 1 εβδομαδα θα αλλα ξω λαδια στο αμαξι μου...Φοραω mobil 1 0/40 και θα εχω κανει 6000χλμ...αν θες,στειλε μου πμ να βρεθουμε να γεμισω τον σωληνα...

Stamatis
13-04-10, 22:41
Παιδια τα διαφορικα και τα κιβωτια,εχουν 2 ταπες...μια κατω και μια πανω...ειναι πανευκολο να τα βγαλεις και να τα αλλαξεις...Σε περιπου 1 εβδομαδα θα αλλα ξω λαδια στο αμαξι μου...Φοραω mobil 1 0/40 και θα εχω κανει 6000χλμ...αν θες,στειλε μου πμ να βρεθουμε να γεμισω τον σωληνα...

Τίποτα με πιό πολλά χιλιόμετρα δεν έχεις Δημήτρη;

Ψάχνουμε κάτι με άγρια χιλιόμετρα να δούμε τι θα μας γράψουν.

A8hnaios
27-04-13, 01:02
Πολλοι με λενε περιεργο,υπερβολικο,μεχρι και χαζο που αλλαζω λαδια καθε 5000-5500χλμ σε ολα τα αυτοκινητα μου...και στο σμαρτ και στα μεγαλα...και βαζω παντα συνθετικο λαδι 0-40 (αυτο ειναι αλλο θεμα δεν θελω να εστιασω εδω)Μερικοι πελατες μου μαλιστα νιωθουν οτι απλα με νοιαζει να τους πουλησω το λαδι...οποτε απλα τους λεω αλλαχτε το μονοι σας...αλλα αλλαχτε το...συχνα και παντα μαζι με φιλτρο λαδιου...τοτε ακουγεται η ατακα το φιλτρο το αλλαζουμε καθε 2 αλλαγες...οποτε εχω την απαντηση...καθε 2 μπανια αλλαζεις και σωβρακο?(συνηθως εκει τελειωνει η κουβεντα και μαλλον χανω και τον πελατη)Η μηχανολογια ομως,εκτος απο επιστημη μου ειναι και αρρωστια μου και μου αρεσει να λεω και να υποδεικνυω το σωστο κατα την αποψη μου για την σωστη λειτουργεια και μακροζωια του κινητηρα σας...παραθετω καποιες φωτογραφιες απο Ε46 εξακυλινδρο το οποιο αλλαζε λαδια στα μεσοδιαστηματα του καντραν και εχει διανυσει περιπου 150000χλμ...Καποια στιγμη του αναψε το τσεκ εντζιν και η διαγνωση εδειξε βανος...παμε λοιπον να δουμε γιατι χαλασε το βανος σε ενα συντηρημενο αμαξι με αλλαγες λαδιων καθε 25000-30000χλμ...

εγω τ αλλαζω καθε 7 με 8.000 χιλ με 5-30

εδω φοτο πριν ενα μηνα αλλαζοντας φλαντζα ψευτοκαπακου


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/859641_4615730227579_1911338984_o.jpg https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/887412_4615727707516_2036395668_o.jpg

Ο κιν σημερα μπηκε στις 240.000 χλμ..!!

gnx
28-04-13, 13:56
Αθηναιε είσαι μερακλής βλέπω...το μοτέρ δείχνει καινούργιο, απίστευτο δεδομένων των χιλιομέτρων


Sent from my iPhone using Tapatalk

HLIAS - E36
28-04-13, 15:53
Και το δικό μου 5-30 συνθετικά castrol έχει μέσα και εδώ και 4000 χλμ δεν έχει κάψει ούτε σταγόνα... Τώρα είμαι στα 197.000 χλμ

sierra
04-07-13, 15:07
Σήμερα άλλαξα λάδια (έχω κάνει 10.000 χιλ. και ακολούθησα τις συμβουλές σας) στα 82 560 χιλ.. Τα πήρα απ΄έξω 10 λίτρα (67 ¤) μαζί με τον Νίκο 320 (άλλα 10 λίτρα αυτός , σύνολο 20) Original BMW Quality Longlife-04, SAE 5W-30, ACEA C3 και ημερομηνία παραγωγής 26-03-13...

https://imageshack.us/a/img547/2413/b8av.jpg

https://imageshack.us/a/img833/9729/f9k8.jpg

https://imageshack.us/a/img826/5688/hccg.jpg

S8N
04-07-13, 16:25
Κι εγώ αυτά έβαζα, μέχρι που μου πρότεινε ο Μιχάλης 330 τα νέα Castrol. Μου έκανε εντύπωση πως με τα Castrol είναι πιο ήσυχο και όχι, δε φταίει ο καιρός.

vchris
23-12-16, 00:38
Συγνώμη για την αναβίωση αρχαίου θρεντ, αλλά την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα λάδια κιβωτίου στο Cayenne στα 203000χλμ (πολλά ξέρω). Είχε κάνει άλλη μια αλλαγή στα 110k αλλά με τα mobil που προτείνει η Porsche. Αυτή τη φορά διάλεξα τα redline D4 ATF, για transfer box και tiptronic. Τα λάδια ήταν σε μαύρο χάλι, μόνο λάδι δεν ήταν αυτο που εβγαινε απο μέσα και να φανταστεί κανείς οτι η Porsche προτείνει 1η αλλαγή στα 180.000km.
Επειδή και το 220i έχει αισίως απο τον 6/2014 94000km μήπως πρέπει να προγραμματίσω αλλαγή λαδιών στο κιβώτιο? Η αντιπροσωπεία επιμένει οτι δεν χρειάζεται :sm-scared5:

Χρίστος
23-12-16, 08:05
Αλλαγη στα λάδια του σασμάν κ του διαφορικού σίγουρα αλλάζουμε πολυ πιο αργα απο το μοτέρ.
Για μενα αστους να επιμένουν.
Αχρηστη μπορει να ειναι η αλλαγη οπως σου λενε.
Κακο ομως δε θα κανει. Το αντίθετο μάλιστα, μπορει να προλάβει προβλήματα.

BILL007
23-12-16, 08:59
Η αντιπροσωπεία επιμένει οτι δεν χρειάζεται :sm-scared5:

Και οι αντιπροσωπείες/BMW έλεγαν αλλαγή λαδιών κινητήρα κάθε 25.000! Αν πούμε ότι ένας τακτικός και σωστός χρήστης κάνει αλλαγή λαδιών χοντρικά στις 10.000, υγρά κιβωτίου και διαφορικού πρέπει να αλλάζει κάθε 80-90Κ αν θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Προχώρα σε αλλαγή άφοβα, απλά για εμένα καλύτερα να βάζεις τα ΟΕΜ (αυτά που πουλάει η ΒMW και όχι το ισοδύναμο ακόμα και της ίδιας εταιρίας ή κάποιο aftermarket).

compact
31-01-17, 10:41
ο κινητηρας στις φωτο ειχε να δουλεψει 5 χρονια....μην ψαρωνετε!

iliasb
08-06-23, 16:58
Ερώτηση......Νομίζετε ότι το ίδιο ιξώδες πρέπει να βάζουν οι Καναδοί, με εμάς, ή με την Σαουδική Αραβία? (Έχω δουλέψει σε Αραβικά κράτη), ή δεν παίζει ρόλο?
Ρωτάω, γιατί η γνώμη μου μέχρι τώρα, ήταν να ακολουθώ τον υπολογιστή, ο οποίος έχει κάποιες παραμέτρους που λαμβάνει υπόψιν!

Stamatis
08-06-23, 17:04
Εγω δεν μιλαω γιατι θα μου επιτεθουν οι επιστημονες.

dreamer
08-06-23, 18:52
Εγω δεν μιλαω γιατι θα μου επιτεθουν οι επιστημονες.

αυτο τωρα το ειπες γιατι:

1) ειναι σιγουρο οτι θα μιλησεις και θες να κανεις εντυπωσιακη εισοδο ,οποτε οτι και να πεις μετα θα περιμενουν να ειναι αναλογο της βαρυτητας των λογων σου,τους ψαρωνεις με λιγα λογια απο πριν

2) θες να σε παρακαλεσουν να μιλησεις και το απολαμβανεις πιο πριν ,σαδιστης!

Stamatis
08-06-23, 21:15
Σαφεστατα και εκτος απο διαφορετικες προδιαγραφες στα μηχανολογικα και τον προγραμματισμο οι τρεις διαφορετικες εκδοσεις που βγαινουν τα bmw εχουν και διαφορετικη οδηγια για το λαδι (στο εγχειριδιο και το ταμπελακι της μηχανης).
Και σαφεστατα παρολο που ο υπολογιστης λογαριαζει τα διαστηματα με βαση αρκετες παραμετρους (θερμοκρασιες, στροφες, ωρες κτλ) δεν ξερει τι λαδι εχει μεσα το μοτερ με αποτελεσμα να δειχνει απλα μια ενδειξη και οχι μια συμβουλη.
Ο λογος που λεω να μιλησουν οι επιστημονες ειναι πως στο παρελθον που δεν ηξερα τοσο πολλα για το τι και πως (δεκαπεντε χρονια πισω) ταλαιπωρηθηκα αρκετα με τα μαστορια πριν ανακαλυψω μονος μου πως το μοτερ μου ηταν «ψυχρο» και εκτος απο αλλο θερμοστατη, ψυγειο, προγραμματισμο, ειχε και μικροτερο βεντιλατερ και αλλη ρυθμιση στο αιρκοντισιον.
Φτασαμε να βαζουμε μεσα λαδια «κατουρο» γιατι κανεις δεν καταλαβαινε γιατι ανεβαζα θερμοκρασιες στα καλα καθουμενα χωρις κανενα error στον εγκεφαλο.
Και για αυτο παλιοτερα ειχα δωσει και μαχη μεχρι ενα μελος να καταλαβει πως ηταν εισαγωγης το αμαξι του καθως του ελειπε ολοκληρο ψυγειο λαδιου που επρεπε να εχει το μοτερ του αν ηταν Ελληνικο η «θερμων κλιματων». (Τελικα φανηκε και απο τα στοιχεια του σασι, που ελεγαν πως ηταν εκδοση Ρωσσιας S842A και μαλιστα με Ρωσικο εγχειριδιο χρηστη S891A).
Ειχε σηκωθει να με βαρεσει επειδη του ειπα την αληθεια αντι να παει στον σκιτζη που του το πουλησε να ζητησει τα ρεστα.
Αλλα ειχε «επιστημονικη» συμβουλη απο «γνωστη» που δεν ηξερε το δεξι του απο το αριστερο του τελικα…
Αυτα.

dreamer
09-06-23, 07:00
εγω θα σου δωσω το λινκ φιλε ηλια ,να διαβασεις μερικα πραγματα που εγραψα, αν δεν τα διαβασες ακομα..

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=26287&page=23

στο ρεζουμε τωρα..στο ιντερνετ απο επιστημονες και ψευδοεπιστημονες οι γνωμες ειναι υπερ της εξωτερικης θερμοκρασιας.θα βρεις 1.000.000 σαιτ που λενε οτι επηρεαζει η εξωτερικη θερμοκρασια και ελαχιστα που ειναι πιο νεας αντιληψης που λενε οτι δεν εχει καμμια σχεση.

υπαρχει η παλια αποψη οτι η εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει την εσωτερικη της μηχανης και λεπταινει το λαδι .η συνχρονη αποψη λεει οτι την δουλεια της ψυξης αναλαμβανει το ψυγειο και οχι τοσο το λαδι που κανει και αυτο αλλα οχι κυριως.οποτε πρεπει να βαζεις το προτινωμενο ιξωδες η' ενα απο την γκαμα που σου δινει η μαμα.εδω βεβαια παιζει και αυτο που λεει ο προεδρος και δεν το ηξερα να πω την αληθεια.

αυτο που επηρεαζει ποιο απο την γκαμα θα βαλεις ειναι η χρηση που κανεις,γκαζια,νορμαλ οδηγηση,σκισιματα,μεσα στην πολη ,αυτοκινητοδρομους κ.λ.π. και το υψομετρο ,οχι η εξωτερικη θερμοκρασια.

εγω παντως βαζω μεσα και την οδηγια της μαμας που εφτιαξε τον κινητηρα και ξερει ,αλλα βαζω και την προσωπικη εμπειρια με αυτο που ζω με τον κινητηρα μου.και η παρατηρηση για μενα ειναι ο καλυτερος συμβουλος. δλδ. οτι εχω εναν κινητηρα που εχει προβληματικη τροφοδοσια .αισθητηρα δεν εχω να μετραω θερμοκρασια μεσα στον κινητηρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι κατι δεν παει καλα,οτι μαλλον ζεσταινεται λογω σχεδιασης και πεταει ολες αυτες τις παπαριες για βλαβες.ας πουμε στο βορειο ημισφαιριο γιατι δεν εχουμε τα ιδια προβληματα?
γιατι εκει εχουν αλλες βενζινες θα ακουσεις. η συνηθης δικαιολογια που ειναι εν μερη σωστη αλλα τα προβληματα και σε αλλες μαρκες αυτοκινητων στην ελλαδα λενε οτι μαλλον δεν φταιει τοσο αυτο.μηπως η ποιοτητα συναρμολογησης και ανταλλακτικων για το βορειο ημισφαιριο ειναι διαφορετικη? υπαρχει η αποψη οτι στην μεσογειο μας στελνουν ''δευτερα'' κομματια,τα πιο ελλατωματικα. η' τελικα επηρεαζει η εξωτερικη θερμοκρασια?

μετα απο τοσες ερευνες στο διαδικτυο ακομα δεν εχω καταληξει. και αυτο που ξερω τελικα ειναι ποσο ρολο παιζει το λαδι που μας προτεινει η bmw. διαβασε αυτα που εγραψα στο λινκ που σου εδωσα να μπερδευτεις ακομα περισοτερο!

υ.γ αυτο που εγραψε παντως ο χρηστης που ανοιξε το τοπικ οτι προτιμα το 0-40 γιατι ειναι πιο συνθετικο λαδι,το γεγονος οτι το εγραψε πριν 13 χρονια που εμεις ειχαμε μεσανυχτα εδω ,και ειναι πανσωστο σημερα με κανει να πιστευω οτι αυτα που γραφω και μεταφερω στο φορουμ μας στο λινκ που σου εδωσα απο το ειδικο φορουμ λαδιων, ειναι τελικα τα σωστα επιστημονικα δεδομενα.

υ.γ 2 . η bmw σε συνομιλια που ειχε με ενα μελος, εγραψε οτι το ιξωδες αυτο προτεινει για το βορειο ημισφαιριο ,το οποιο πιανει και τις χωρες γυρω απο την μεσογειο που αναφερεις.το 5-40 το δινει για πιο νοτια δλδ. αυστραλια μερια.και λεω εγω τωρα,αφου η εξωτερικη θερμοκρασια ισχυριζεται η bmw οτι δεν παιζει ρολο,γιατι δινει αλλο ιξωδες πιο νοτια?

μηπως τελικα βολευονται με ενα ιξωδες που ειναι το κατουρο που φανταζομαι λεει ο προεδρος, γιατι ειναι το πιο πασπαρτου λαδι που βολευει και εναν νορμαλ οδηγο που κανει ελαφριες διαδρομες αλλα και εναν πιο σκισιματια,εναν που ζει σε περιοχη που κανει οπως στην ελλαδα κανα 2 μηνες 40ρια εξω και σου λεει αντεχει αλλα και εναν δανο , μηπως θελει να εξαντλησει το μαρκετινγκ της οικονομιας καυσιμου και στο λαδι, ασχετα αν μαμαει την μηχανη γιατι ετσι κιαλλιως εχουν κατεβασει το προσδοκιμο στα 200.000 χιλ ?

dreamer
09-06-23, 07:33
ο λογος που ρωτησα σε αλλο τοπικ για το πως μπορω να καταλαβω ποτε πιανει θερμοκρασια το λαδι και επομενως αρχιζει να προστατευει,επειδη δεν εχω θερμομετρο δεικτη εξω ,ειναι γιατι κανω μικρες διαδρομες τα τελευταια χρονια πιο πολλες της ταξεως των 5-6 χιλομετρων.απο ειδικο φορουμ μου ειπαν οτι οταν κανεις μικρες διαδρομες,short commute, πρεπει να επιλεγεις ενα λαδι πιο λεπτο που να εχει μικρο κινηματικο ιξωδες στους 40 βαθμους,να εχει υψηλο αλλα οχι πολυ υψηλο, hths 3.5-3,6 ειναι το καλυτερο, και να αλλαζεις τα λαδια πιο συχνα περιπου στα μισα δλδ. κοντα 5-6.000 χιλ η' 6 μηνες.εφοσον βρεις πολλα τετοια λαδια βαλε οτι πιο οικονομικο στο ραφι,μου ειπαν.αυτα τα λαδια για τετοια χρηση ειναι τα 0-30 και 5-30.

αν κανεις πιο ζωηρη οδηγηση ενιοτε διαλεξε ενα 0-30 που ειναι πιο συνθετικο ,οχι παντα, εξαρταται, και αν κανεις και πιστα η' αναβαση σε βουνο συχνα τοτε πανε σε ενα 0-40 η' 5-40.

στα 40αρια ομως λαδια αργεις να πιασεις θερμοκρασια σε μικρες διαδρομες γιαυτο δεν μου το προτειναν και πολυ.οχι γιατι δεν κανει αλλα εχουν πιο ψηλο κινηματικο ιξωδες στους 40 βαθμους και θα αργησει να πιασει θερμοκρασια σε διαδρομη 5-6 χιλιομετρων,ισως και να μην την πιασει.εκει μετα μπορεις να κανεις την πρωτη σου διαδρομη πιο μεγαλη ,να πιασεις θερμοκρασια με το 40ρι λαδι και μετα αν συνεχισεις τις μικρες ,κανε οσες θες ,γιατι κραταει την θερμοκρασια λαδιου το 40αρι πιο πολυ αποτι το 30αρι. ομως συνηθως ,οχι παντα ,ειδικα τα νεα 40αρια ,εχουν ψηλοτερο hths απο τα 30αρια ,περιπου 3,7 το ελαχιστο και ψηλοτερο hths σημαινει και περισοτερο κοψιμο στην δυναμη στα χαμηλα.

αποτι καταλαβαινεις ειναι πολλα,πολλες λεπτομερειες για να βρεις το πιο σωστο λαδι.αν πας πιο βαθια ,οπως αυτοι,πας σε αναλυση καθε φορα που βαζεις λαδι,πριν την χρηση ,παρθενο οπως λεν και μετα στα χιλομετρα που θες,8-10-12.000 και στην χρηση που κανεις για να βγαλεις μια ακρη.και λεω μια γιατι να πας πιο βαθια θα δεις οτι υπαρχουν μεσα στην αναλυση και πολλα αλλα που μπορει να διαψευδουν και τα επισημα χαρακτηριστικα των λαδιων στα χαρτια ,αλλα να λενα και αλλα να ισχυουν στην πραξη.
οπως: να λεει οτι εχει υψηλο tbn αλλα να το χανει πιο γρηγορα στην χρηση απο ενα που εχει πιο χμαηλο,μετα υπαρχει και ο δεικτης οξειδωσης πολυ σημαντικος εκει ειναι που λες γιατι φευγει το λαδι ρε φιλε-που παει ενω πληρωσα τοσο καλη ποιοτητα( mobil esp 5-30 παλιο ,μοτουλ 300v και γενικα οτι εχιε πολλους εστερες και φθηνο hydrocarbon castrol magnatec) , αν εχει προσθετα που προστατευουν περισοτερα ( llo1) αποτι προσθετα που στοχευουν περισοτερο στην οικονομια καυσιμου (ll04) ,αν ειναι φυτικα οπως πολλα σημερα η' πιο συνθετικα χημικα κ.λ.π.

γιαυτο ακολουθησε τον οδηγο που δινω στο λινκ και διαλεξε ενα λαδι να κανεις την δουλεια σου.αλλιως απαντηση στο ερωτημα σου θα βγαλεις μονο με αναλυσεις οπως ο προεδρος.

dreamer
13-06-23, 11:43
αν ηταν Ελληνικο η «θερμων κλιματων». (Τελικα φανηκε και απο τα στοιχεια του σασι, που ελεγαν πως ηταν εκδοση Ρωσσιας S842A και μαλιστα με Ρωσικο εγχειριδιο χρηστη S891A).
.

προεδρα,αυτο το στοιχειο βρισκεις μεσα απο το mDecoder?

https://mdecoder.com

εγω εβαλα το βιν και ανοιξα την καρτελα . επειδη δεν ειμαι εξοικειωμενος με τους κωδικους , σε ποιον τομεα και τι κωδικος ειναι αυτος που αποκαλυπτει το στοιχειο αυτο?

δεν βλεπω κατι σχετικο παρα μονο στον τομεα :

Environment And Safety

το S853 Language Version, English

το S863 Dealer List Europe

εχουν σχεση αυτα? δειχνουν κατι?

Stamatis
13-06-23, 13:07
Για να μην το λεει, δεν ειναι καποια εκδοση για θερμο η ψυχρο κλιμα.

dreamer
13-06-23, 14:05
η τριτη εκδοση που αναφερεις ,ποια ειναι?

και αφου δεν το αναφερει ποια θα ειναι πιθανοτατα η οδηγια για το λαδι για μια τετοια περιπτωση?

Stamatis
13-06-23, 16:42
Οι εκδοσεις ειναι τρεις (συν μια που εχει ακομα δυο κατηγοριες).
Θερμα κλιματα, (Αφρικη, Ινδια, Μεση Ανατολη) ψυχρα κλιματα, (Ρωσια, Ασια, Σκανδιναβικές χωρες, Καναδας), ας πουμε η Νορμαλ για κεντρικη Ευρωπη και Κεντρικη Αμερικη και συν μια με δεξι τιμονι που χωριζεται σε δυο, Ηνωμενο Βασιλειο και Ιαπωνια (ψυχρο) και Αυστραλια και Νεα Ζηλανδια (θερμο).
Για Λατινικη Αμερικη δεν εχει, παει συνηθως παρτιδα της Κεντρικης Αμερικης.
Στις Ηνωμενες Πολιτειες τωρα, που ειναι και οι εκδοσεις διαφορετικες λογω ρυπων, για τις σειρες εκτος της Χ και της Μ, στελνουν την «νορμαλ» και ο αντιπρόσωπος βαζει το αναλογο στικερακι για τα λαδια στο μοτερ και δινει το αναλαγο βιλιο. Δηλαδη στην Νεα Υορκη θα βαλει το 10/40 και στο Τεξας, Μαϊαμι κτλ θα βαλει 10-60 η οτι αλλο εχουν δωσει οδηγια.
Τα Χ στην Αμερικη πανε ολα «ψυχρου» και τα Μ «θερμου κλιματος». (Ολα).
Για εμας εδω στην Ελλαδα, που εχουμε ιδιες εκδοσεις με Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια, Πολωνια, Ιταλια, Ισπανια, Πορτογαλλια, λογικα εχεις ηδη ενα στικερακι που σου λεει τι λαδι θα βαλεις χωρις προβλημα. Αν δεν εχεις, το βιλιο σου θα σου πει επισης.
Αν τωρα εχεις καποιο μοντελο εισαγωγης απο κανα κουλο μερος του κοσμου, το λαδι ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα σου. Εχει αλλους θερμοστατες, ρυθμισεις κτλ οπως ειπαμε.
Σε γενικες γραμμες παντως οι προφιαγραφες αυτες ειναι για ενα μεικτο κυκλο ζωης τα 300.000 χλμ οποτε λιγη ζημια θα κανει το να βαζεις πεντε πανω πεντε κατω W σε λαδια.
Εκτος αν μιλαμε για κανα Σοβιετικο που κατεληξε στην Σαχαρα…
Στικερακι εχεις δει στο μοτερ σου; Ενα χαρακτηριστικο «θερμο» στικερ ειναι το παρακατω πχ.

dreamer
14-06-23, 08:53
Οι εκδοσεις ειναι τρεις (συν μια που εχει ακομα δυο κατηγοριες).
Θερμα κλιματα, (Αφρικη, Ινδια, Μεση Ανατολη) ψυχρα κλιματα, (Ρωσια, Ασια, Σκανδιναβικές χωρες, Καναδας), ας πουμε η Νορμαλ για κεντρικη Ευρωπη και Κεντρικη Αμερικη και συν μια με δεξι τιμονι που χωριζεται σε δυο, Ηνωμενο Βασιλειο και Ιαπωνια (ψυχρο) και Αυστραλια και Νεα Ζηλανδια (θερμο).
Για Λατινικη Αμερικη δεν εχει, παει συνηθως παρτιδα της Κεντρικης Αμερικης.
Στις Ηνωμενες Πολιτειες τωρα, που ειναι και οι εκδοσεις διαφορετικες λογω ρυπων, για τις σειρες εκτος της Χ και της Μ, στελνουν την «νορμαλ» και ο αντιπρόσωπος βαζει το αναλογο στικερακι για τα λαδια στο μοτερ και δινει το αναλαγο βιλιο. Δηλαδη στην Νεα Υορκη θα βαλει το 10/40 και στο Τεξας, Μαϊαμι κτλ θα βαλει 10-60 η οτι αλλο εχουν δωσει οδηγια.
Τα Χ στην Αμερικη πανε ολα «ψυχρου» και τα Μ «θερμου κλιματος». (Ολα).
Για εμας εδω στην Ελλαδα, που εχουμε ιδιες εκδοσεις με Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια, Πολωνια, Ιταλια, Ισπανια, Πορτογαλλια, λογικα εχεις ηδη ενα στικερακι που σου λεει τι λαδι θα βαλεις χωρις προβλημα. Αν δεν εχεις, το βιλιο σου θα σου πει επισης.
Αν τωρα εχεις καποιο μοντελο εισαγωγης απο κανα κουλο μερος του κοσμου, το λαδι ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα σου. Εχει αλλους θερμοστατες, ρυθμισεις κτλ οπως ειπαμε.
Σε γενικες γραμμες παντως οι προφιαγραφες αυτες ειναι για ενα μεικτο κυκλο ζωης τα 300.000 χλμ οποτε λιγη ζημια θα κανει το να βαζεις πεντε πανω πεντε κατω W σε λαδια.
Εκτος αν μιλαμε για κανα Σοβιετικο που κατεληξε στην Σαχαρα…
Στικερακι εχεις δει στο μοτερ σου; Ενα χαρακτηριστικο «θερμο» στικερ ειναι το παρακατω πχ.

αντε ρε συ ,υπαρχουν τοσα? τι μαθαινει κανεις..10/40 νεα Υορκη? σιγα μην βαζουν τοσο παχυ.εγω στις συνομιλιες που εχω στα αμερικανικα σαιτ ,που σιγουρα συνομιλεις και εσυ,πανω απο 5-40 δεν βαζουν απο καναδα μεχρι τεξας. υπαρχουν βεβαια και οι ορθοδοξοι,της παλιας σχολης που φευγουν απο τις νορμες και βαζουν 10αρια παχια.παντου 5-30 δινουν οι αντιπροσωπειες εκει ,εξαιρεση στον καναδα μπορει να δωσουν σε ορισμενα μοντελλα 0-30.
ενα μελος ειχε στειλει ερωτημα στο μοναχο γιατι προτεινουν 5-30 ακομα και σε ζεστα κλιματα οπως της μεσογειου και του τεξας.και η απαντηση ειναι οτι τα εχουν χωρισει σε 2 ζωνες.το βορειο ημισφαιριο και το νοτιο.το βορειο μεχρι τεξας,λατινικη αμερικη και το νοτιο αυστραλια ζωνη .στο βορειο 5-30 στο νοτιο 5-40.εδω ειναι που αναρωτιεμαι εγω πως δεν παιζει ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια για το ιξωδες? αν ηταν ετσι θα εδιναν ενα ιξωδες για ολα τα κλιματα.

σε εμενα τωρα ,δενε χει κανενα στικερακι που να αφορα το λαδι εκτος το κλασικο στην ταπα πληρωσης, bmw recomends castrol. στο μανουαλ λεει οτι το προτεινομενο λαδι ειναι ll01 και εναλλακτικα ll04. βασικα ll01 σημερα ειναι μονο τα 5-40.ομως οταν γραφτηκε το μανουαλ,οταν πρωτοβγηκε το πρωτο Ε87 ηταν το 2004.τοτε δνε υπηρχαν τα ll04.και το ll01 που προτειναν τοτε ηταν 5-30 ,εγω δεν το ξερω αλλα ειδα το μποιυκαλακι της bmw τοτε.αρα παντα 5-30 προτειναν ειτε ll01 ειτε
ll04 αργοτερα που βγηκε αυτη η νορμα το 2008 .

https://www.bmw.com/en-au/offers-and-services/bmw-original-accessories/accessories-page.bmw-twin-power-turbo-bmw-longlife-01-sae-5w-30-1000ml.html

εσυ σταματη ,δεν θυμαμαι καλα , ποιο fuchs βαζεις? το κατουρο που αναφερεις ηταν 5-30?

Stamatis
14-06-23, 13:08
Εβαζα το Fuchs Titan Supersyn Longlife 5w-30 και το εχω μετρησει σε 4 διαφορετικα μοτερ. Ηταν παντα σταθερο εκτος απο το Ε82 που ειχε θεματακι το μοτερ του. Εκει ναι μεν κραταγε το λαδι, αλλα ειχε πολλες προσμιξεις απο τα σωθικα του κινητηρα που ειχε ταλαιπωρηθει. Για αυτο και το αλλαζα στις 10.000.
Στην παρουσα φαση ειμαι αναγκασμενος να βαζω οτι προτεινει η BMW (Gold TwinPower) γιατι το ενα ειναι στην εγγυηση ακομα, στο Ζ3 εβαλα castrol 10/40 γιατι αυτα βρηκα αλλα θα τα αλλαξω σε λιγο καθως εριξα μεσα και καθαριστικο για να ξεπλυνω το μοτερ (αλλαξα προληπτικα ολες τις φλατζες, κεφαλης, κορμου, φιλτρου λαδιου και σε 1.000 χλμ θα ξεπλυνω να δω αν και τι θα βγαλει στη μετρηση) και σε ενα αλλο που εχω, το πηρα προσφατα και δεν εχω ακομα αποφασισει.
Παντως το Ζ θα παρει Fuchs και αυτο, τα εχω ηδη στο γκαραζ.

iliasb
14-06-23, 18:02
Τα 10ράκια είναι όντως παχιά? Γιατί τέτοιο βάζει η γυναίκα στην ραπτομηχανή, 10ράκι, και είναι νερό......περίεργο!

Stamatis
14-06-23, 20:26
Δεκαρακι SAE 10 μονοτυπο ομως. Δηλαδη ειναι παντα 10ρακι σε ολες τις συνθηκες.
Των κινητηρων ειναι multi grade (πολυτυπα).

dreamer
15-06-23, 06:59
iliasb ολα τα καινουρια μοντελλα εχουν σαν ψιλο λαδι το 0-20 προτεινομενο ,το 5-30 ειναι το νεο χονδρο λαδι,γιαυτο και δεν βρισκεις ευκολα 5-40 με εγκριση bmw.ποιο 10αρι? παει αυτο,ολο και κατεβαινουμε..

σταματη ποιο καθαριστικο χρησιμοποιεις?

Stamatis
15-06-23, 07:42
Το Ζ3 επιασε τις 90κ χλμ, οποτε πριν την αλλαγη λαδιων εβαλα το liqui moly motor clean και συμφωνα με την οδηγια δεν αφαιρεσα λαδι καθολου, αλλα απλα προσθεσα. Το αφησα να δουλεψει ρελαντι, μετρησα θερμοκρασιες να πανε 108 βαθμοι και το αφησα 10 λεπτα, αδειασαμε, ανοιξαμε το μοτερ, καναμε φλατζες και παραλληλα πλυναμε καρτερ, βαση φιλτρου, καπακι και βαλαμε τα νεα λαδια και φιλτρο.
Τα λαδια αυτα θα τα αλλαξω συντομα οπως και το φιλτρο γιατι στανταρ θα βγαλει και αλλη μουργα απο μεσα.
Επειδη ανοιξαμε και ειδαμε, το φιλτρο ηταν αρκετα ζορισμενο απο μαυριλα, και επισης τα λαδια ητσν καταμαυρα.
Στην αλλαγη που θα κανω τωρα, θα στειλω και για αναλυση.
Δεν το συνιστω αν αλλαζεις καλα λαδια συχνα, απλα επειδη το Ζ το πηρα με πολυ λιγα χιλιομετρα και ηταν παρκαρισμενο αρκετο διαστημα σε ακινησια, εκανα οτι προληπτικο σκεφτηκα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ισως ηταν πεταμενα λεφτα, αλλα τουλαχιστον τωρα ξερω πως δεν θα χρειαστει, φλατζες, σαζμανολαδο, βαλβολινες διαφορικου (εχει μπλοκε) και συντηρηση στην ψυξη για αρκετα χρονια.

PetrosD
15-06-23, 09:36
Λάδι στο μπλοκέ διαφορικό κάθε πότε αλλάζετε;

Stamatis
15-06-23, 09:54
Καθε 40. Επειδη ειναι ευκολο….

PetrosD
15-06-23, 10:05
Ωχ τα πλησιάζω τα 40. Πρέπει να μπει στο πρόγραμμα και αυτό.

Stamatis
15-06-23, 10:18
Δεν ειναι τιποτα. Ανοιγεις, αδειαζεις, γεμιζεις. Απλα σκυλοβρωμανε.

PetrosD
15-06-23, 13:33
Την προηγούμενη φορά μου τα άλλαξαν. Τώρα θα μπορούσα να το προσπαθήσω μόνος, αλλά θέλω να αλλάξω δισκάκια στο μπλοκέ, οπότε θα γίνουν μαζί.

dreamer
15-06-23, 15:02
Το Ζ3 επιασε τις 90κ χλμ, οποτε πριν την αλλαγη λαδιων εβαλα το liqui moly motor clean και συμφωνα με την οδηγια δεν αφαιρεσα λαδι καθολου, αλλα απλα προσθεσα. Το αφησα να δουλεψει ρελαντι, μετρησα θερμοκρασιες να πανε 108 βαθμοι και το αφησα 10 λεπτα, αδειασαμε, ανοιξαμε το μοτερ, καναμε φλατζες και παραλληλα πλυναμε καρτερ, βαση φιλτρου, καπακι και βαλαμε τα νεα λαδια και φιλτρο.
Τα λαδια αυτα θα τα αλλαξω συντομα οπως και το φιλτρο γιατι στανταρ θα βγαλει και αλλη μουργα απο μεσα.
Επειδη ανοιξαμε και ειδαμε, το φιλτρο ηταν αρκετα ζορισμενο απο μαυριλα, και επισης τα λαδια ητσν καταμαυρα.
Στην αλλαγη που θα κανω τωρα, θα στειλω και για αναλυση.
Δεν το συνιστω αν αλλαζεις καλα λαδια συχνα, απλα επειδη το Ζ το πηρα με πολυ λιγα χιλιομετρα και ηταν παρκαρισμενο αρκετο διαστημα σε ακινησια, εκανα οτι προληπτικο σκεφτηκα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ισως ηταν πεταμενα λεφτα, αλλα τουλαχιστον τωρα ξερω πως δεν θα χρειαστει, φλατζες, σαζμανολαδο, βαλβολινες διαφορικου (εχει μπλοκε) και συντηρηση στην ψυξη για αρκετα χρονια.

καλα κανεις. αλλαζω ,συχνα αλλα τωρα το παρακανα λιγο και εχω φτασει τα 13-14.000. απο εβδομαδα λεω να την κανω.εχω συμπηρωσει 1.4 λιτρο μεχρι τωρα γιατι αμελησα λογω προβληματων.και επειδη το εχω ξαναπαθει πριν χρονια ειπα μηπως κανω και εγω πλυντηριο. θυμαμαι που εχει μια τετοια διαδικασια στο φορουμ καποιος ποσταρε,η εσυ η' ο σταθης αν θυμαμι με ενα σμαρτακι.παντως απο το bitog μου ειπαν να μην χρησιμοποιω τιποτα αλλο εκτος απο λαδι ,οτι θελουμε το εχει μεσα το λαδι ,απο απορυπαντικα -καθαριστικα ,απλα αν θελω να ειμαι ησυχος να κρατω το φιλτρο αφου πεσει ολο το λαδι και μετα να ριξω λιγο λαδι απο την ταπα να φυγουν οτι καταλοιπα ψιλα υπαρχουν.μετα να βαλω ενα νεο λαδι για 3000 χιλ . και να τα αλλαξω και ειμαι ετοιμος.και καλα θα ηταν αν υπαρχει εγκριση της μαμας , να βαλω το μομπιλ 0-40 που εχει τα περισοτερα καθαριστικα. αλλα και οποιοδηποτε θα κανει δουλεια. τα καθαριστικα δen τα γουσταρουν εκει αλλα εκει ειναι συνεπεις στις αλλaγες καθε 5000 μιλια,περιπου 8.500 χιλ δικα μας.

παντως να πω την αληθεια το motul 5-30+ xclean δεν ειναι για πανω απο τοσα χιλομετρα,τουλαχιστον στο δικο μου δεν εβγαλε 10.000 ενω αλλα μπορουσαν,τωρα τι εγινε μεσα θελει αναλυση.πολυ καλο λαδι αλλα μαλλον το φιλμ του μειωνεται,πρεπει να εχει αρκετους εστερες μεσα. λεω να δοκιμασω ενα ελαχιστα πιο παχυ,ελαφρυ 40αρι το liqui moly top tec 4110 . γιατι κανω αρκετες μικρες διαδρομες και με κανονικο 40ρι δen ξερω αν θα πιανει θερμοκρασια.

https://pim.liqui-moly.de/pdf/en_GB/liqui/14/P005053

noack εχει χαλια οπως και το μοτουλ που εγινε αερας νωρις. πρεπει να τα αλλαζουμε οπως οι αμερικανοι κοντα στα 9.000 η' ενα χρονο. ακομα και οσοι κανουν κοντινες διαδρομες καπου εκει η' λιγοτερο στα 8.000.


Λάδι στο μπλοκέ διαφορικό κάθε πότε αλλάζετε;

εμενα ειναι λαιφταιμ :whistle:..και επειδη ειναι προβληματικο,ειναι γνωστο θεμα στα Εχχ ,αλλαζει μονο αμα χαλασει.


Καθε 40. Επειδη ειναι ευκολο….

δεν εχει ταπα εκροης μονο εισροης. πρεπει να γινει επιδιορθωση για να αλλαξει το υγρο. βεβαια καποια εξειδικευμενα εκει σε εσας βαζουν σκουπα και ρουφανε,βλεπουν μεσα με καμερα κ.λ.π και μετα βαζουν καινουριο και κλεινουν.εδω σαλονικα δνε το κανει κανεις.

Stamatis
15-06-23, 16:45
Εγω το ειχα κανει το πλυσιμο, στο πρωτο μου σμαρτακι, ειχε ουτε και εγω ξερω ποση καρβουνιλα μεσα γιατι δουλευε συνεχεια μικρες διαδρομες και πολη. Στο δευτερο εμαθα το μαθημα μου και εβαλα τουρμποταϊμερ και μεχρι που το εδωσα δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως.
Και ειχα κανει και ενα βαρβατο πλυσιμο με μηχανημα σε ενα μερσεντες που ειχα και το οδηγουσε η γυνακα μου στο κομφορτ αυτοματο προγραμμα και δεν ειχε παει ποτε πανω απο 4.000 στροφες. Εκει να δεις τι βγηκε απο μεσα. 3.500 κυβικα, 300 αλογα για 60.000 χιλιομετρα το αμαξι δεν ηξερε τι παει να πει πανω απο 120 χλμ και πανω απο 4.000 στροφες. Που παει να πει οτι «θελουν και λιγο γαργαλημα» που και που να ξεντουμανιαζουν. Μολις ειπα οτι το πουλαω, μου την επεσε ενας γειτονας και το πηρε το ιδιο απογευμα.
Του ειπα πως το αμαξι θα παθει σοκ αν το πλακωσει με το καλημερα. Χαχαχα.

dreamer
16-06-23, 07:07
ναι να το τρεξουμε ρε φιλε ,αλλα που γαμω το μου? ολο και κατεβαζουν τα ορια αντι να τα ανεβαζουν και μας την στηνουν συνεχεια στον δρομο.το πανω απο το 120 ειναι πλεον αυθαδεια.ξεκινας με τριτη και πας 100 και φοβασαι την τεταρτη μην ξεφυγει,πως να ξεκαρβουνιασεις με τεταρτη μονο χωμενη?βαρετο.δνε λεμε να εισαι σανιδα αλλα τωρα μεχρι 140 στα σημερινα αυτοκινητα ειναι ασφαλες.

οποτε στο επομενο λεω να παρω ενα τουρμπατο με πολλες ροπες χαμηλα και τελικη μεχρι 160.wait αυτο δεν ειναι ενα ηλεκτρικο? αστα να πανε.

iliasb
16-06-23, 19:18
Από τα ελάχιστα που ξέρω, δεν ''ξεκαρβουνιάζεις'' με το κοντέρ, παρά μόνον με το στροφόμετρο! Τουλάχιστον έτσι ήταν το 80,
που δούλευα στον Καραγιάννη στην CITROEN, θα τον ξέρετε απο την ταινία με τον Βέγγο.....

Stamatis
16-06-23, 19:39
Και πολυ σωστα τα λες.

dreamer
17-06-23, 08:47
Από τα ελάχιστα που ξέρω, δεν ''ξεκαρβουνιάζεις'' με το κοντέρ, παρά μόνον με το στροφόμετρο! Τουλάχιστον έτσι ήταν το 80,
που δούλευα στον Καραγιάννη στην CITROEN, θα τον ξέρετε απο την ταινία με τον Βέγγο.....

ρε συ ηλια,το ιδιο πραγμα ειναι για μενα,το ειπα με το δικο μου κοντερ και στροφομετρο με τεταρτη μεσα. 120 ειναι 4000 στροφες σε εμενα .4000 το κανεις και με τριτη, και με πιο κατω χιλιομετρα,εγω δεν το κανω και ας παει να λεει ο μαστορας του '80

ειναι οπως η αποψη η παλια που εχεις απο την ιδια δεκαετια του '80 για τα λαδια.

PetrosD
17-06-23, 11:02
Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, στο δικό μου που ευλαβικά κοφτιάζω, μια χαρά είναι μέσα. Όταν έβγαλα εισαγωγή για αλλαγή στα λαστιχάκια της και οι βαλβίδες ήταν καθαρές και κάμερα που έβαλα μέσα, είδα το honing στα τοιχώματα και πιστόνια πεντακάθαρα.

pilot
19-06-23, 09:59
Τα λέω χρόνια τώρα, το θυμάται ο θείος.. ευλαβική συντήρηση, καλό ζεσταμα και ξύλο!

Stamatis
19-06-23, 10:23
Τα λέω χρόνια τώρα, το θυμάται ο θείος.. ευλαβική συντήρηση, καλό ζεσταμα και ξύλο!

Παιδια, αν καποιος σε αυτο το φορουμ ξερει τι λεει, ειναι αυτος ο ανθρωπος.
Αεροπλανα συντηρει γαμω τα σκαμπω μου γαμω. Ακουστε τον.

iliasb
22-06-23, 18:40
Εντάξει ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε, δεν είναι κακό! Το ''ξεκαρβούνιασμα'', πάντως έγινε και πρόσφατα απο εξουσιοδοτημένο! Και βέβαια όχι με 4000 στροφές, εάν δεν κοκκινίσει το στροφόμετρο δεν ξεκαρβουνιάζει το μοτέρ, και κανείς δεν λέει
με την πρώτη ταχύτητα, εγώ που και που, την βάζω στον κόφτη μέχρι και την τρίτη, (και κοντεύω 70 χρονών), :original: πάντως BMW, και να μην έχει μπει έστω και λίγο στον κόφτη........... Αλλά γούστα είναι αυτά, τι να κάνουμε!!!

dreamer
23-06-23, 08:20
να παλι ..επειδη εχω BMW παω πλαγια και χωνω κοφτες..πασέ ρε ηλια,ακριβως '80ς.δλδ. οσοι εχουν πορσε τι πρεπει να κανουν?δεν ειναι πλεον ολοι οι ιδιοκτητες BMW αυτης της νοοτροπιας.το εχω παει κοφτες αλλα δεν τρελαινομαι και πολυ .εμενα στην BMW με τρελαινουν οι στροφες ,οχι οι κοφτες. γιαυτο την πηρα.

PetrosD
23-06-23, 09:11
Παιδιά, ιδιαίτερο συναίσθημα ήταν όταν είχα πρωτοπάρει το αμάξι και χτυπούσα κόφτη την τετάρτη στα 205 χμ/ω!

Stamatis
23-06-23, 11:21
οσοι εχουν πορσε τι πρεπει να κανουν?
Το σταυρο τους γιατι αν σπασει κανα ims θα φανε και τα εξι πιστονια στη μασχαλη.

iliasb
23-06-23, 13:05
Σωστό! αλλιώς πάρε CITROEN CACTUS! :th_Laie_67-1:

iliasb
23-06-23, 13:14
Κι αυτό σωστό! Μην τα παίρνεται όλα τις μετρητής Έλληνες, βάλτε λίγο χιούμορ στην ζωή σας, θα βελτιωθεί........ (τώρα ειλικρινά), εάν ποτέ είχα πόρσε, πάλι στους κόφτες θα την πήγαινα.....:th_Laie_67-1:
Αυτό, που ΔΕΝ θα πήγαινα ποτέ στους κόφτες (μόνο σπάνια, για συντήρηση), είναι η ο Θεός μου LANCIA DELTA INTEGRALE EVO II !!!!!!!!!!!!!!! :tt1: Θα την γυάλιζα όλη μέρα με μεταξωτό πανί! Τι να κάνουμε άνθρωποι είμαστε, αδυναμίες έχουμε!!! :thumbsup:

Stamatis
23-06-23, 13:57
Εγω μονο στην πλακα τα παιρνω ολα παντως.
Και εχω καψει Lancia, και οταν λεμε εκαψα, μιλαμε για μπουρλοτο. Βραχυκυκλωμα στην Εθνικη και εμεινε μονο το κουφαρι.
Οποτε ναι, μονο για πανακι στο γκαραζ…

iliasb
23-06-23, 19:40
Χα! Χα! Χα! Άκαρδε Σταμάτη, έκαψες το όνειρό μου? Μπουρλότο βρέ?