PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγοράζουμε τα Ελληνικά !!



Samaro
28-02-12, 21:14
Τι πίνει ο Γερμανός, τι τρώει ο Ολλανδός και τι προτιμά ο Έλληνας;

Τρώει ο Ιταλός μακαρόνια Μέλισσα; Πίνει καφέ Λουμίδη; Πίνει ο Γερμανός μπύρα Mythos; Τρώει λουκάνικα Τζουμαγιάς; Πίνει ο Ολλανδός γάλα Μεβγάλ; Τρώει κασέρι Τρικαλινό; Πίνει ο Γάλλος ελληνικό κρασί ή τσίπουρο;

Σε συνέχεια της θερμής ανταπόκρισης που βρίσκει ανάμεσα στους χρήστες του διαδικτύου -μεταξύ των οποίων πάρα πολλοί αναγνώστες του defencenet.gr που μας στέλνουν email- η πρωτοβουλία που έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό με στόχο να στραφούν οι Έλληνες καταναλωτές στα εγχώρια προϊόντα, επανερχόμαστε διερωτώμενοι:

Γιατί να παίρνουμε εμείς τα προϊόντα των ξένων και μάλιστα κατά προτίμηση; Για να μειώνουμε την ανεργία τους; Αν και συχνά τα εισαγόμενα προϊόντα είναι φθηνότερα, ωστόσο τα λίγο περισσότερα χρήματα που μπορεί να δώσουμε επιλέγοντας ελληνικά προϊόντα επιστρέφουν στη χώρα μας διπλά και τρίδιπλα, πράγμα αναγκαίο για τα -ακόμη πιο- δύσκολα χρόνια που έρχονται ελέω κρίσης και ΔΝΤ...

Επειδή οι πολιτικοί μας δεν θέλουν, αλλά και δεν μπορούν επίσημα λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης, να μποϋκοτάρουν τα ξένα προϊόντα, ας κάνουμε εμείς οι ίδιοι, αυτοβούλως, εντατικές προσπάθειες ώστε να αλλάξουμε τις αγοραστικές μας συνήθειες. Από αύριο κιόλας προτιμάμε ελληνικά προϊόντα αλλά και ελληνικά super markets. Τόσο απλά!

Φανταστείτε πόσα εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια ευρώ ακόμα, διοχετεύοναι κάθε χρόνο στο εξωτερικό. Και αυτό γιατί, ή από άγνοια ή από ωχαδερφισμό δεν αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα. Και μιλάμε για απλά πράγματα, καθημερινής χρήσης, όπως γάλα,τυρί, κασέρι, γιαούρτι, σαπούνια, χαρτιά υγείας και κουζίνας, μακαρόνια, μπύρες, αναψυκτικά, ποτά, μαρμελάδες, τσιγάρα, σοκολάτες, παγωτά, μπισκότα, οδοντόκρεμες.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι όλοι οι Έλληνες αγοράζουν μόνο ελληνικά ζυμαρικά και η βιομηχανία Μέλισσα, για παράδειγμα, λόγω αυξημένης ζήτησης, θα πρέπει να διπλασιάσει την παραγωγή της. Αναμφίβολα θα χρειαστεί -και αναπόφευκτα θα προσλάβει- περισσοτέρους εργάτες, υπαλλήλους, οδηγούς, αποθηκάριους, περισσότερους μηχανικούς, ίσως χημικούς, σίγουρα περισσότερο σιτάρι (αγρότες).

Επομένως, στην επόμενη αγορά σας, αναλογιστείτε πώς θα μπορούσε η επιλογή ενός προϊόντος να αφορά ακόμη και την επαγγελματική βελτίωση τη δική σας ή των δικών σας ανθρώπων. Ως εκ τούτου:

- Αντί για παγωτά Algida ή Ηaagen-Dazs αγοράστε Έβγα, Κρι Κρι, Δέλτα.

- Αντί για βούτυρα Αdoro, Lurpak, προτιμήστε Βιτάμ, Αγνό, Κερκύρας.

- Αντί για προσούτο και σαλάμια Lidl, πάρετε Νίκας, Υφαντής, Creta Farm, Έδεσμα.

- Αντί για μπύρες Carlsverk, Bud, Stella Artois υπάρχουν οι Mythos, Βεργίνα, Fix, Alfa.

- Aντί της Νoutela, υπάρχει η Μerenda.

- Αντί για γάλατα Νουνού, Lidl, προτιμήστε Αγνό, Μεβγάλ, Όλυμπος, Κουκάκη.

- Αντί gia ουΐσκι, βότκα, αγοράστε κονιάκ, τσίπουρο, ούζο, ελληνικά κρασιά.

- Αντί σόδας Tuborg, Perrier, Εvian, έχουμε Σουρωτή, Δουμπιά, Ξινό νερό.

- Αντί coca cola, fanta,sprite υπάρχουν αναψυκτικά Εψα, Ηβη, Νιγρίτα, Λουξ.

- Αντί για ζυμαρικά Mίσκο, Barilla και Lidl προτιμήστε Αβέζ, Μέλισσα.

- Αντί για οδοντόκρεμες Colgate, Aim υπάρχουν οι Κolynos, Αquafresh, Οulodent.

- Aντί για χαρτί υγείας και κουζίνας Lidl και Ζewa αγοράστε Diana ή Softex.

- Αντί καθαριστικών Ava, Azax, υπάρχουν τα Planet, Trylet, Eύρηκα.


ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΨΗΦΙΟ ΑΡΙΘΜΟ 520 (ΠΡΟΣΟΧΗ: Πρέπει να υπάρχει ένδειξη "ελληνικό προϊόν" ή/και "παρασκευάζεται/παράγεται στην Ελλάδα", διότι αρκετά ξένα προϊόντα έχουν τον ίδιο κωδικό αλλά απλώς και μόνο συσκευάζονται και δεν παράγονται στη χώρα μας)!!!

Ας κάνουμε επιτέλους την αρχή ΕΠΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ελληνικά, όπως έλεγε κι ένα παλιό διαφημιστικό μήνυμα... Μόνο σε καλό θα μας βγει.

Αν συμφωνείτε, διαδώστε το και εφαρμόστε το!

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

thumb

Stamatis
28-02-12, 21:47
1987: Εξαγορά της ΛΟΥΜΙΔΗΣ Α.Ε. από τη Nestle.

Mythos part of the Carlsberg Group

Το πρωί της ίδιας ημέρας σε συγκέντρωση των αντιπροσώπων της η διοίκηση της ΕΒΓΑ, αφού τους ανακοίνωσε το επίσημο πλαίσιο της συμφωνίας, τους είπε ότι στα επόμενα χρόνια μέσα από τα ψυγεία της θα διακινούνται παγωτά της Αlgida.

Στην Kraft Foods Ευρώπης, εργαζόμαστε καθημερινά για να προσφέρουμε στους καταναλωτές τα ποιοτικά προϊόντα με τα οποία έχουν μεγαλώσει. Η γνωστή σε όλους Merenda.....

Αquafresh is part of Glaxo SmithCline Group

Oulodent from Colgate Palmolive


ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ή το πιάσαμε το ΝΟΗΜΑ?

sheriff
28-02-12, 21:52
ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ή το πιάσαμε το ΝΟΗΜΑ?


δεν ειναι ολα υποκεινουμενα ομως...

οποιος ειναι επαγγελματιας ας μην αγορασει
johnson-diversey,ecolab,tana,buzil,henkel


ειμαστε και εμεις παραγωγοι με ισοδυναμα προϊοντα

απορρυπαντικα για επαγελματκη χρηση

Stamatis
28-02-12, 21:58
δεν ειναι ολα υποκεινουμενα ομως...

οποιος ειναι επαγγελματιας ας μην αγορασει
johnson-diversey,ecolab,tana,buzil,henkel


ειμαστε και εμεις παραγωγοι με ισοδυναμα προϊοντα

απορρυπαντικα για επαγελματκη χρηση

εχεις απόλυτο δίκιο και υποστηρίζω.

αλλά αυτά τα "ύποπτα" ραβασάκια, νομίζω οτι απο αλλού ξεκινάνε και άλλο σκοπό έχουν.

Βγάλε ρε χριστιανε μου και εσύ ένα προϊόν για πλύσιμο αυτοκινήτου επιτέλους.
Να έρθω να πάρω με τους ντενεκέδες.

Αλήθεια, άσχετο, γιατί δεν έχετε μπεί ακόμα σε μικρή συσκευασία σε "ραφι"?

sheriff
28-02-12, 22:09
εχεις απόλυτο δίκιο και υποστηρίζω.

αλλά αυτά τα "ύποπτα" ραβασάκια, νομίζω οτι απο αλλού ξεκινάνε και άλλο σκοπό έχουν.

Βγάλε ρε χριστιανε μου και εσύ ένα προϊόν για πλύσιμο αυτοκινήτου επιτέλους.
Να έρθω να πάρω με τους ντενεκέδες.

Αλήθεια, άσχετο, γιατί δεν έχετε μπεί ακόμα σε μικρή συσκευασία σε "ραφι"?

πλακα πλακα εχουμε σαμπουαν αυτοκινητου.με αρωμα βατομουρο.επλενα το Ζ4 και μαζευονταν μελισσες:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ραφι δεν συμφερει γιατι οι νοικοκυρες εχουν μαθει 1ον το επωνυμο και 2ον εχει πολυ μικρο περιθωριο κερδους,βεβαια το κερδος ερχεται απο την καταναλωση αλλα πρεπει να επιλεξεις κατευθυνση η ραφι η επαγγελματικο

Stamatis
28-02-12, 22:12
πλακα πλακα εχουμε σαμπουαν αυτοκινητου.με αρωμα βατομουρο.επλενα το Ζ4 και μαζευονταν μελισσες:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ραφι δεν συμφαιρει γιατι οι νοικοκυρες εχουν μαθει 1ον το επωνυμο και 2ον εχει πολυ μικρο περιθωρειο κερδους,βεβαια το κερδος ερχεται απο την καταναλωση αλλα πρεπει να επιλεξεις κατευθυνση η ραφι η επαγγελματικο

ελα ρε?
δεν το ήξερα.

θα περάσω να πάρω.

Πάλι με το 10κιλο θα φύγω?

sheriff
28-02-12, 22:16
ελα ρε?
δεν το ήξερα.

θα περάσω να πάρω.

Πάλι με το 10κιλο θα φύγω?

οποτε θες περνα,η θα στο φερω βριλησσια αφου σε λιγο καιρο επιστρεφω στα παλια λημερια.Χαλανδρι ελεω γαμου:warriorsmiley:

Stamatis
28-02-12, 22:24
Αντε με το καλό λοιπόν.

Θα περάσω.

katsaraios
28-02-12, 22:25
οποτε θες περνα,η θα στο φερω βριλησσια αφου σε λιγο καιρο επιστρεφω στα παλια λημερια.Χαλανδρι ελεω γαμου:warriorsmiley:

σεριφη τσιμπα ενα τεμαχιο και για μενα αν εχεις 5λιτρο αλλιως οτι παρει ο πανταπαντας..thumb
εντιτ
Προεδρα τσιμπα ενα τεμαχιο απο τον σεριφη και για μενα 5λιτρο αλλιως οτι παρει ο Σνουπης

Thomelef
28-02-12, 23:09
ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ή το πιάσαμε το ΝΟΗΜΑ?

:th_Laie_67-1:

zaharias
29-02-12, 06:36
Ποιος αγοραζει ελληνικα προιοντα αυτη τη στιγμη, οπου το 90% κοιταει να παρει το φθηνοτερο..??
Ενα πολυ μικρο ποσοστο υποστηριζει τα ελληνικα προιοντα..
Βλεπεις πολλα ελληνικα προιοντα να πωλουνται στο εξωτερικο πολυ φθηνοτερα και στην Ελλαδα.. "μαυρο χαβιαρι".. που υποτιθεται οτι παραγονται στην Ελλαδα και θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι πιο φθηνα εδω.. και στο εξωτερικο, επειδη ειναι τα μεταφορικα εξοδα στη μεση ++++ ολα τα υπολοιπα, ΕΚΕΙ θα ηταν το λογικο να πωλουνται εστω και λιγο ακριβοτερα..

Samaro
29-02-12, 07:05
ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ή το πιάσαμε το ΝΟΗΜΑ?

Σταμάτη μου έτσι είναι όπως τα λές !

Ομως, οι εταιρίες αυτές (οι όσες τουλάχιστον) έχουν την παραγωγή τους στην Ελλαδίτσα, δίνουν δουλειά σε έλληνες, και φορολογούνται κανονικά !

Αυτό δεν ζητάμε ;; Να έρθουν επενδύσεις στην Ελλάδα ;

Σημασία δεν έχει για μένα ποιός είναι ο μέτοχος και αν τα κέρδη τα βγάζει έξω !

Ξέρεις εσύ έναν που να τα έχει μέσα ;; Γιατί μπορώ να σου αναφέρω χίλιους Ελληνες που πήγαν την παραγωγή τους στα Σκόπια η στην Βουλγαρία !!

:original:

Samaro
29-02-12, 07:20
Επίσης , πρέπει να αναφέρουμε και ελληνικές εταιρίες που έχουν πάρει τα δικαιώματα και το λογότυπο ξένων, για παραγωγή και στη συνέχεια την πώλησή τους σε Ελλάδα, Κύπρο κλπ !

Μπορώ να σου αναφέρω τουλάχιστον ένα γνωστό μου επιχ/τία, (έδρα Μοσχάτο) που παράγει προιόντα μεγάλης γερμανίκης εταιρίας, γνωστής για τα εργαλεία και προιόντα περιποίησης αυτοκινήτων.

:original:

Stamatis
29-02-12, 07:31
Αντωνη, δικιο εχεις.
Η γενικη ιδεα ειναι οτι πρεπει να υποστηριξουμε.

Κοκα κολα γιατι να μην πινουμε;
Στην Ελλαδα φτιαχνεται και γινεται και εξαγωγη σε ολη την ευρωπη.
Ελληνες δουλευουν και εκει.

Αν θελει ο Ελληνας να παρει υποστηριξη, να φτιαξει προϊον και τιμη λογικη και να παρουμε ολοι μας.

Το οτι τα προϊοντα που γραφει το mail πατροναρονται ολα ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ εταιρεια διανομης πρεπει να μας λεει κατι ομως.

Z4 DCT
29-02-12, 07:33
Αντωνη, δικιο εχεις.
Η γενικη ιδεα ειναι οτι πρεπει να υποστηριξουμε.

Κοκα κολα γιατι να μην πινουμε;
Στην Ελλαδα φτιαχνεται και γινεται και εξαγωγη σε ολη την ευρωπη.
Ελληνες δουλευουν και εκει.

Αν θελει ο Ελληνας να παρει υποστηριξη, να φτιαξει προϊον και τιμη λογικη και να παρουμε ολοι μας.

Το οτι τα προϊοντα που γραφει το mail πατροναρονται ολα ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ εταιρεια διανομης πρεπει να μας λεει κατι ομως.

thumbthumbthumbthumb

PANOS-E60
29-02-12, 07:42
Εχει γίνει πρόσφατα ξανά αυτή η συζήτηση και ήταν εκτενέστατη, σε άλλο θρεντ, δεν το βρίσκω τώρα. Το συμπέρασμα είναι σαφώς αυτό που γράφει ο Σταμάτης. Τα ελληνικά προϊόντα θα στηριχτούν από το καταναλωτικό κοινό μόνο όταν έχουν σωστή ποιότητα στη σωστή τιμή, αλλιώς χρειάζονται προστατευτισμό και αυτό είναι στρέβλωση. Το να μειωθεί η ανεργία προσωρινά δεν λέει απολύτως τίποτα ...

Samaro
29-02-12, 10:28
Πανούλη μου !

α) Πιθανότατα έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση στο παρελθόν.(Αν κάποιος mod το βρεί παρακαλώ, το ενώνει )
Δεν φαντάζομαι όμως να πειράζει που το ξαναβάλαμε, αφου δεν υπήρχε τόσο μεγάλη ανάγκη τότε, όσο σήμερα για στήριξη των ελληνικών προιόντων.

β)
29-02-12 08:31Stamatis
Αντωνη, δικιο εχεις.
Η γενικη ιδεα ειναι οτι πρεπει να υποστηριξουμε.
Εγώ κατάλαβα, ότι ο Σταμάτης συμφώνησε μαζί μου, εκτός απο το γεγονός ότι :
Αν θελει ο Ελληνας να παρει υποστηριξη, να φτιαξει προϊον και τιμη λογικη και να παρουμε ολοι μας.

Το οτι τα προϊοντα που γραφει το mail πατροναρονται ολα ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ εταιρεια διανομης πρεπει να μας λεει κατι ομως.
29-02-12 08:20
Στο οποίο δεν θα διάφωνήσω αφού δεν γνωρίζω ποιός τα διανέμει, όμως δεν είναι αυτό που θα με ενοχλήσει αν πράγματι παράγονται στην Ελλάδα !


γ) Ολοι θα συμφωνήσουμε μαζί σου, ότι οι έλληνες επιχειρηματίες προσπαθούσαν να πουλήσουν ακριβά για να πλουτίσουν σε μιά μέρα , όπως και το ότι μόλις το προιόν τους γινόταν γνωστό στην αγορά, χαλούσαν την ποιότητα για περισσότερο κέρδος !!
Ομως τώρα, μου λές, πως είναι προτιμότερο να αγοράσω το φθηνότερο, ενδεχομένως, εισαγώμενο για να μην κάνω "προστατευτισμό" ;;
Και αν αυτό είναι στρέβλωση και προστατευτισμός τότε τι ειναι τα εκατομμύρια των ανέργων που γεμίσαμε ;
Η μήπως τα επιδόματα των ανέργων τα πληρώνουν άλλοι και όχι εγω ;;;

Μήπως οι Γερμανοί, δεν προστάτεψαν την OPEL, όταν η μαμά GM τους έκανε τα δικά της ;;;
Μήπως οι Αγγλοι δεν αγοράζουν/ προστατεύουν τα FORD και τα Vauxhall που φτιάχνονται στη χώρα τους, η οι Ιταλοί τα Φίατ ;;; Δεν άκουσα κάποιον να μιλήσει για προστατευτισμό και διαστρέβλωση και να πάει να αγοράσει ντε και καλά Μερσεντές επειδή έχει καλυτερη ποιότητα η Χιουντάι επειδή είναι πιο φτηνό!!

Οχι Πάνο μου ! Δεν μπορώ ειδικά σήμερα, να το δώ απ' αυτή την πλευρά που μου το δείχνεις !!
Δεν μπορώ να πώ στον άνεργο , ότι θα πρέπει να μην έχει να φάει μερικά χρόνια, για να εξυγειανθεί η αγορά, απο τον προστατευτισμό και τη διαστρέβλωση !!



Το να μειωθεί η ανεργία προσωρινά δεν λέει απολύτως τίποτα ...
Εμένα μου λέει πολλά !
:original:

PANOS-E60
29-02-12, 11:10
Αντώνη μου, δεν ξέρω αν συμφώνησε ο Σταμάτης, εγώ όμως συνεχίζω να διαφωνώ.
Ανακούφιση γιά τον άνεργο και τον χαμηλοσυνταξιούχο είναι η χαμηλή τιμή ενός προϊόντος και όχι η εθνική ταυτότητα του προϊόντος. Αν από τα 1,56ε του Ολυμπος (πχ) ενισχύεται έλληνας παραγωγός στη Μακεδονία (πχ) ελάχιστα ενδιαφέρει τον πεινασμένο των μεγάλων αστικών κέντρων, όπου κυρίως εκτείνεται το φαινόμενο της πείνας. Μάλλον στο Lidl θα πάει να πάρει γάλα με 0,85ε.

Αν θέλουμε ανεξαρτησία από τους δανειστές μας και τις ξένες δυνάμεις, ο δρόμος είναι ένας και λέγεται οικονομική ισχύς. Και η ισχύς αυτή επιτυγχάνεται επίσης με έναν τρόπο, την ανταγωνιστικότητα των προϊόντων μας και των υπηρεσιών μας. Δεν θα γίνουμε ίσως πότε ανταγωνιστικοί στο γάλα απέναντι στους Ολλανδούς, αλλά μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Και επίσης δεν συμφωνώ να συγκρίνουμε τον προστατευτισμό που αφορούσε την όποια γερμανική βιομηχανία με τον προστατευτισμό της ελληνικής οικονομίας, ο οποίος εκτείνεται στο σύνολο σχεδόν των κλάδων της και έχει να κάνει με τον κρατικό παρεμβατισμό παντού.

Δεν λύνουμε κανένα πρόβλημα ενισχύοντας τη ζήτηση κάποιων προϊόντων προσωρινά, επιμένω. καλύτερα να δώσουμε ελπίδα στο άνεργο γιά σταθερή δουλειά σε ένα κλάδο που αναπτύσσεται με υγιείς βάσεις, παρά να του δώσουμε 50 μεροκάματα φέτος και του χρόνου να είναι ξανά άνεργος.

Samaro
29-02-12, 11:34
Σέβομαι τις απόψεις σου Πάνο μου και σε ευχαριστώ για τον ωραίο διάλογο !

Οπως έγγραψα όμως και πιο πάνω, απλά, βλέπω τα πράγματα απο διαφορετική πλευρά απο αυτή που δείχνεις !!

:original:

Samaro
29-02-12, 11:45
Σέβομαι τις απόψεις σου Πάνο μου και σε ευχαριστώ για τον ωραίο διάλογο !

Οπως έγγραψα όμως και πιο πάνω, απλά, βλέπω τα πράγματα απο διαφορετική πλευρά απο αυτή που δείχνεις !!

:original:

Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ!!
Στο παράδειγμά σου, θα πάρω Ολυμπος γιατί του Λιντλ, μπορεί να είναι απο τρελλές αγγελάδες :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

PANOS-E60
29-02-12, 12:03
Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ!!
Στο παράδειγμά σου, θα πάρω Ολυμπος γιατί του Λιντλ, μπορεί να είναι απο τρελλές αγγελάδες :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εγώ θα πάρω του Lidl γαιτί το Ολυμπος παίζει να είναι νοθευμένο με γερμανικό ! :th_Laie_67-1:

Stamatis
29-02-12, 12:13
Εγω θα βρω μια κοντη βυζαρου να τη θηλασω.

Ptboul
29-02-12, 12:13
Έχει δίκιο ο Πάνος Αντώνη, από την άποψη ότι η ευκαιριακή κατανάλωση μερικών Ελληνικών προϊόντων δεν λύνει ουσιαστικά το οικονομικό πρόβλημα και ότι πράγματι εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, πλέον κοιτάζουμε να σώσουμε κ το 1 ευρώ.

Από την άλλη είναι μια ευκαιρία να γίνει μια σωστή αρχή και να ενισχύσουμε την όποια Ελληνική παραγωγή η οποία μακροπρόθεσμα θα αλλάξει κ την καταναλωτική μας νοοτροπία αλλά θα βελτιώσει και την Ελληνική παραγωγική προσπάθεια κ διαδικασία.

Άσχετο:
Μερικά αμιγώς Ελληνικά προϊόντα που μου έρχονται στο μυαλό με κορυφαία ποιότητα: Βαμβάκι, μπισκότα, σοκολάτες, κρέμες (φρεζυντερμ), δεν αναφέρω καν τα λάδια, κρασιά, γαλακτοκομικά.

Ptboul
29-02-12, 12:19
Εγώ θα πάρω του Lidl γαιτί το Ολυμπος παίζει να είναι νοθευμένο με γερμανικό ! :th_Laie_67-1:

Σωστός αν και υποτίθεται αναγράφουν το % πρόσμιξης.


Εγω θα βρω μια κοντη βυζαρου να τη θηλασω.

https://cl.jroo.me/z3/P/O/8/c/a.aaa.jpg

Samaro
29-02-12, 12:22
Εγω θα βρω μια κοντη βυζαρου να τη θηλασω.
Αν είναι και τρελή ακόμα καλύτερα !:th_Laie_67-1:

Samaro
29-02-12, 12:30
Έχει δίκιο ο Πάνος Αντώνη, από την άποψη ότι η ευκαιριακή κατανάλωση μερικών Ελληνικών προϊόντων δεν λύνει ουσιαστικά το οικονομικό πρόβλημα και ότι πράγματι εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, πλέον κοιτάζουμε να σώσουμε κ το 1 ευρώ.

Το έγραψα πιό πάνω . Το γλυτώνεις απο την τιμή το ευρώ, αλλά το δίνεις μέσω του ταμείου ανεργίας.
Επιπλέον, δεν μιλάω για ευκαιριακή κατανάλωση αλλά για συνειδητή μόνιμη επιλογή !!

:original:

Samaro
29-02-12, 20:16
Αντωνη, δικιο εχεις.
Η γενικη ιδεα ειναι οτι πρεπει να υποστηριξουμε.

Κοκα κολα γιατι να μην πινουμε;
Στην Ελλαδα φτιαχνεται και γινεται και εξαγωγη σε ολη την ευρωπη.
Ελληνες δουλευουν και εκει.

Αν θελει ο Ελληνας να παρει υποστηριξη, να φτιαξει προϊον και τιμη λογικη και να παρουμε ολοι μας.

Το οτι τα προϊοντα που γραφει το mail πατροναρονται ολα ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ εταιρεια διανομης πρεπει να μας λεει κατι ομως.

Τι λέγαμε ;;

Κλείνουν δυο εργοστάσια της 3ε (κόκα κόλα) στη Θεσ/νίκη και στην Πάτρα !

Αιτία ;; Η αύξηση της φορολογίας αλλα και του ΦΠΑ στα ποτά, που είχαν σαν αποτέλεσμα (με τη γενικότερη υφεση) τη μείωση της κατανάλωσης (κατά περίπου 15% ???).

Κρίμα για τους εργαζόμενους !

Konstantinos E60
01-03-12, 07:01
Φευγει και η AMSTEL απο την θεσ/νικη. Ωραία πράγματα...!!!:thumbsdown:

Thomelef
01-03-12, 07:42
και πόσες άλλες μεγάλες εταιρίες να δείτε πως θα φύγουν.
οι ιδιώτες, δεν είναι μ@λ@κες. και φυσικά τέτοιες εταιρείες στην παρούσα φάση, δεν πρόκειτε να κάτσουν και να πληρώνουν ένα κάρο λεφτά για να κάνουν την δουλειά τους, ούτε και έχουν την διάθεση να βλέπουν τα εργοστάσια τους σε κατάληψη απο τους εργαζόμενους παρέα με την παπαρήγα, επειδή ανακοίνωσαν μείωση ωραρίου, λόγο εμιωμένης παραγωγής.
λές και οι εταιρείες, είναι αναγκασμένες να πληρώνουν φουλ αποδοχές, είτε έχει είτε δεν έχει δουλειά.
στο τέλος, παίρνουν όλοι τον μπούλο τους, και ησυχάζουν.
και αυτά να τα βλέπουν όσοι συνδικαλίζονται, που στο τέλος χαμένοι βγαίνουν αυτοί, επειδή τους φουσκώνουν τα μυαλά κάτι ηλίθιοι τύπου παπαρήγα - τσίπρα - παναγόπουλου - κοκ...όλοι αυτοί, τον κώλο τους τον έχουν βολεμένο, και με τις βλακείες τους πετάνε τον κόσμο στον δρόμο. γιατί αυτή την περίοδο που χάνονται περιουσίες, κανένα αφεντικό δεν κάνει πίσω.
του αφεντικού είναι η εταιρεία, οπότε αυτός κάνει κουμάντο.

Konstantinos E60
01-03-12, 08:11
Το γαμκράτος τι κανει ειναι το θέμα Θωμά ! Ο επιχειρηματίας καλά κανει και κοιταει το συμφέρον.Κερδοσκοπικες επιχειρήσεις είναι οχι φιλανθρωπικά ιδρύματα και δικαιολογημένα θα μετακινηθουν για να γλυτωσουν φορολογία και μισθούς αλλα το γαμκρατος τι κανει ?

Thomelef
01-03-12, 08:36
Το γαμκράτος τι κανει ειναι το θέμα Θωμά ! Ο επιχειρηματίας καλά κανει και κοιταει το συμφέρον.Κερδοσκοπικες επιχειρήσεις είναι οχι φιλανθρωπικά ιδρύματα και δικαιολογημένα θα μετακινηθουν για να γλυτωσουν φορολογία και μισθούς αλλα το γαμκρατος τι κανει ?

κοιτάει. κοινός στον @@ τους.
τι ψάχνεις ρε κώστα. οι άνθρωποι είναι τελείως ηλίθιοι. προτιμούν να μην εισπράτουν το ένσημο καθόλου, και ταυτόχρονα να πληρώνουν οι ίδιοι απο τον οαεδ με το ταμείο ανεργείας, απο το να κατεβάσουν τα ένσημα.
το πιο απλό πράγμα σου λέω τώρα.
μιλάμε οι άνθρωποι, δεν ξέρουν πόσο κάνει ένα και ένα. χάνουν δλδ το 600άρι απο το ένσημο, και ταυτόχρονα δίνουν απο την τσεπη του κράτους 450 στον άνεργο.
πιάστο αυγό και κούρευτο. μιλάμε για 1000 ευρώ ζημιά ανά άνεργο. βάλε επί 1.000.000 ανέργους της διετίας, και κάνε τον λογαριασμό. ένα δις απο τα ταμεία μείον το χρόνο, και με ανοδική πορεία. ακόμα για το κράτος μιλάμε?
μιλάμε για μέγκα ηλίθιους ανίκανους να διαχειριστούν το οτιδήποτε.

Skyline_IS
01-03-12, 09:55
Το γαμκράτος τι κανει ειναι το θέμα Θωμά ! Ο επιχειρηματίας καλά κανει και κοιταει το συμφέρον.Κερδοσκοπικες επιχειρήσεις είναι οχι φιλανθρωπικά ιδρύματα και δικαιολογημένα θα μετακινηθουν για να γλυτωσουν φορολογία και μισθούς αλλα το γαμκρατος τι κανει ?

Oτι κανει τοσα χρονια..
Πεταει χαρταετο

BILL007
01-03-12, 11:02
Καλημέρα (Καληνύχτα) Ελλάδα...

https://www.24h.gr/section/ellada/neo-kuma-metanasteusis-ellinon-pros-ti-germania

Κύριε Υπουργέ...Τα Υπουργεία σας...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=rc9jcwTSOpE#t=140s

Samaro
01-03-12, 11:19
Καλημέρα (Καληνύχτα) Ελλάδα...

https://www.24h.gr/section/ellada/neo-kuma-metanasteusis-ellinon-pros-ti-germania

Κύριε Υπουργέ...Τα Υπουργεία σας...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=rc9jcwTSOpE#t=140s


https://www.youtube.com/watch?v=b4iFa6peR-s"]https://www.youtube.com/watch?v=b4iFa6peR-s