PDA

Επιστροφή στο Forum : X5 ηλεκτρικο καθισμα



race850i
26-02-12, 12:48
Λοιπον πιο ειναι το προβλημα,,

το ηλεκτρικο καθισμα του οδηγου δεν κινειται καθολου,ρευμα υπαρχει ομως.
Κουνοντας τα κουμπια ακουω τα μοτερ που θελουν να δουλεψουν-παιρνουν ρευμα δηλαδη- αλλα μετα σταματανε..

Ειχε καποιος το συγκεκριμενο προβλημα;;;

Εβγαλα ειδη τον μηχανισμο με τα κουμπια στο πλαι του καθισματος και ανοιγοντας τον ελεγξα την πλακετα για τυχον λαθη αλλα δεν ειδα κανενα πινακι καμμενο η αποκολλημενο,υπαρχουν ομως 3 μαυρα ρελεδακια στα οποια βαζω το δακτυλο μου επανω πατωντας τα κουμπια και νιωθω οτι δουλευουν αλλα αυτοματως σταματανε.

για βοηθηστε με λιγο γιατι θα το καψω απο τα νευρα μου!

Stamatis
26-02-12, 14:27
μερικές φορές τα ηλεκτρικά κολλανε στην "ανώτερη" θέση και μένουν εκεί.
Αν το έχεις σηκώσει τέρμα επάνω ή αν είναι τέρμα κάτω ίσως έχει κολλήσει.
Το ένα είναι αυτό.

Το δεύτερο είναι η ασφάλεια την οποία και προφανώς έχεις κοιτάξει.

το τρίτο είναι η εμπλοκή στις μνήμες, αλλά μάλλον απίθανο (αυτό το έχουν μεταγενέστερα μοντέλα - κολλάει το κάθισμα σε μια μνήμη και δεν αλλάζει - σαν λύση το ξεκινάς με το άλλο κλειδί του αυτοκινήτου και ξαναρυθμίζεις τις μνήμες απο την αρχή)

Z4 DCT
26-02-12, 17:52
Βγάλε τον πολο της μπαταρίας για 2 λεπτά.....δεν ειναι σιγουρο οτι θα πιασει.....

race850i
27-02-12, 08:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Οι ασφάλειες δεν είναι γιατί όπως είπα ρεύμα υπάρχει,ούτε η απομόνωση της μπαταρίας θα του κάνει κάτι γιατι απλά δεν υπάρχει εγκέφαλος για να κάνει Reset.
Το κάθισμα του συνοδηγου δουλεύει απροβληματιστα,του οδηγού όταν παταω τα κουμπιά κινηται ένα χιλιοστο και σταματάει.
Διάβασα σε ένα ρωσικό φόρουμ ότι μάλλον η πλακέτα με τα κουμπια θέλει αλαγμα,ούτε εκείνος μπόρεσε να βρει άκρη έχοντας ακριβός το ίδιο πρόβλημα.

beliris
27-02-12, 19:29
Δύο περιπτώσεις μου έτυχαν!
Εφόσον υπάρχει ρεύμα και κινείται ελάχιστα,μήπως υπάρχει κάποιο ξένο σώμα στην διαδρομή(Στο δικό Ε46 βρήκα σφηνωμένο ένα κέρμα 20 λεπτών),που εμποδίζει την κίνηση!
Στην Ζ3 με ίδιο συμπτωμα άλλαξα τον ηλεκτρικό διακόπτη του καθίσματος(αλμυρή τιμή) και λύθηκε το πρόβλημα!!!

race850i
27-02-12, 21:32
το εμαθα σημερα για την αλμυρα......
260 ευρα μου ειπανε!

Stamatis
27-02-12, 21:50
αουτς

leo328
23-06-14, 10:13
εμενα του συνοδηγου προχτες δεν κανει τιπτ...
ενω ακουγεται ο θορυβος που κανει το μοτερ οταν κουνας τον διακοπτη δεν κινειται..(καμια κινηση).του οδηγου δουλευουν τα παντα...λετε να ειναι και μενα ο διακοπτης δηλδ εφοσον υπαρχει ρευμα?(να καηκαν ολα τα μοτερ μαζι απιθανο).

alexk
23-06-14, 15:49
Θέμη βάλε ένα μπάκετ ρεκάρο και θα είσαι οκ