PDA

Επιστροφή στο Forum : 3.0 m54 αντλια λαδιου



Kostas Maras
23-02-12, 18:44
.....και ξαφνικα εκει που πήγαινα με 200 χιλιομετρα στην εθνικη οδο......ουπς....αναψε το λαμπακι του λαδιου πιεσης........νεκρα και δεξια αμεσως και σβησιμο του κινητηρα! Κοιτάζω μετα απο λιγο την σταθμη του λαδιου και ειναι σωστη.....(....μολις 1500 χιλ. αλλαγης....). Ξαναβάζω μπροστα τον κινητηρα και εχει εντονο θορυβο απο παντου......σβηνω αμεσως και μεταφερομαι στο συνεργειο. Αδειασμα των λαδιων και καμία διαπιστωση και ιχνος απο γρεζια......μετραμε την πιεση λαδιου και ειναι μηδεν!!!!!!!!!! Λυνω το καρτερ (το αυτονοητο) και ειμαι σχεδον σιγουρος για το προβλημα......ξεβιδωμενο παξιμαδι αντλιας λαδιου!!!!!! Ευτυχως ολα πεντακαθαρα χωρις την παραμικρη υποψια αρπαγματος αφου δεν προλαβε να δουλεψει στεγνα το μοτερ σχεδον καθόλου! Το προβλημα ειναι γνωστο στους
m54 αλλα που να φανταζομουν οτι θα συνεβαινε σε εμενα! Το αναφερω για το γνωρισουν ολα τα μελη με το μοτερ αυτο!

stefm5
23-02-12, 18:57
είναι γνωστό το πρόβλημα μόνο για τον τρίλιτρο Μ54.
παρουσιάζεται σε περιπτώσεις που το μοτέρ ζει συχνά πάνω από τις 6000 στροφές και είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται να στροφάρει πάνω από 6700-6800.
οφείλεται στον αποσβεστήρα κραδασμών του στροφάλου..
πώς θα το λύσεις;

VanVIC
23-02-12, 19:05
Τυχερός ήσουν που το αντιμετώπισες χωρίς να προκληθεί ζημιά.

Kostas Maras
23-02-12, 19:09
είναι γνωστό το πρόβλημα μόνο για τον τρίλιτρο Μ54.
παρουσιάζεται σε περιπτώσεις που το μοτέρ ζει συχνά πάνω από τις 6000 στροφές και είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται να στροφάρει πάνω από 6700-6800.
οφείλεται στον αποσβεστήρα κραδασμών του στροφάλου..
πώς θα το λύσεις;

Ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες........λυσεις υπαρχουν τρεις......την πρωτη την απορριπτω λογω κοστους (bmw motorsport 3000euro).....την δευτερη vac motorsport κιτ γραναζι και βιδα 200euro.....οχι παξιμαδι.......και την τριτη και αποτελεσματικη και την οποια αυριο πρωι πρωι θα κανω ειναι να κανω δυο πονταρισιες στο γραναζοπαξιμαδο και τελος και τζαμπα!

Kostas Maras
23-02-12, 19:11
Ειχα την εντυπωση οτι το προβλημα αφορα ολους τους m54 και για αυτο το γενικευσα!

stefm5
23-02-12, 19:13
όχι αφορά μόνο τον τρίλιτρο...
το κόλλημα είναι η πιό συχνή αντιμετώπιση και φυσικό αφού είναι τσάμπα

Kostas Maras
23-02-12, 19:16
Επιπροσθετα βαζω κι ενα οργανο πιεσης λαδιου γιατι λαμπακι ειναι στο κατραν και μπορει να καει......κι οποιος καει στο χυλο.....φυσα και το γιαουρτι!

anisos
23-02-12, 19:25
καμια φωτο ρε παιδια να δουμε και εμεις που ειναι αυτη η βιδα να την κολλήσουμε ???

VanVIC
23-02-12, 19:33
Επιπροσθετα βαζω κι ενα οργανο πιεσης λαδιου γιατι λαμπακι ειναι στο κατραν και μπορει να καει......κι οποιος καει στο χυλο.....φυσα και το γιαουρτι!

Αφού θα κάνεις το. "κόπο", βάλε κι ένα όργανο θερμοκρασίας λαδιού.
Αν κάποτε θελήσεις να "μετατοπίσεις" προς τα κάτω δεξιά τον κόφτη στροφών, θα έχεις καλύτερη "εποπτεία" της λειτουργίας του κινητήρα σου, ειδικά αν αρέσκεσαι στο να τον "χαιδευεις" (τον κόφτη).

Kostas Maras
23-02-12, 19:41
Αφού θα κάνεις το. "κόπο", βάλε κι ένα όργανο θερμοκρασίας λαδιού.
Αν κάποτε θελήσεις να "μετατοπίσεις" προς τα κάτω δεξιά τον κόφτη στροφών, θα έχεις καλύτερη "εποπτεία" της λειτουργίας του κινητήρα σου, ειδικά αν αρέσκεσαι στο να τον "χαιδευεις" (τον κόφτη).

Ναι Βαγγελη ειναι ηταν στην παραγγελια να ερθει κι αυτο το οργανο αλλα δεν ηρθε για καποιο λογο, θα μπει ομως......συντομα......του λαδιου ομως ειναι σχεδον τοποθετημενο!

Kostas Maras
23-02-12, 19:47
καμια φωτο ρε παιδια να δουμε και εμεις που ειναι αυτη η βιδα να την κολλήσουμε ???

Φιλε μου εχω φωτο αλλα δεν ξερω να τις ανεβασω αν ξερει καποιο μελος.......υπαρχουν ομως αν ψαξεις σχετικα με e46 330i oil pump.

Bitz
23-02-12, 19:51
Φιλε μου αναψες φωτιες τωρα....στειλε φωτο.sos.:thnx:

Kostas_1
23-02-12, 19:53
στειλε τη με εμαιλ στο admin@bmwfans.gr να στην ανεβασω

anisos
23-02-12, 19:53
τι φωτιες μπορλωτο μας εβαλε...

Kostas Maras
23-02-12, 19:55
Φιλε μου αναψες φωτιες τωρα....στειλε φωτο.sos.:thnx:

πως να τις στειλω Μιχαλη αφου δεν μπορω....δεν ξερω πως......αν κοιταξεις σε αυτο που ειπα πιο πανω θα βρεις σιγουρα τι λεω!

Kostas_1
23-02-12, 19:56
.............

στειλε τη με εμαιλ στο admin@bmwfans.gr να στην ανεβασω

Kostas Maras
23-02-12, 20:01
στειλε τη με εμαιλ στο admin@bmwfans.gr να στην ανεβασω

.......εστειλα μια φωτο......στο email που μου ειπες.

https://i217.photobucket.com/albums/cc195/konas_01/Pic9-01.jpg

Bitz
23-02-12, 20:04
Παω κατω να ανοιξω καρτερ...ΤΩΩΩΩΡΑ:ranting2::ranting2:: ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Kostas Maras
23-02-12, 20:08
οι φωτο δεν ειναι δικες μου αλλα ειναι παρομοιες......με την διαφορα οτι το μοτερ μου ειναι πεντακαθαρο!!!!!!!!!!!

anisos
23-02-12, 20:08
και τι κανουμε ? κολλαμε την βιδα που δειχνει με το βελος?

Kostas_1
23-02-12, 20:09
https://i217.photobucket.com/albums/cc195/konas_01/April2011-11.jpg

Bitz
23-02-12, 20:15
.......εστειλα μια φωτο......στο email που μου ειπες.

https://i217.photobucket.com/albums/cc195/konas_01/Pic9-01.jpg

Μια γ@μ@μ@νη ασφαλεια η ενα παξιμαδι ασφαλειας δεν μπορουσαν να βαλουνε;;;:ranting2::ranting2::ranting2:

Bitz
23-02-12, 20:18
https://i217.photobucket.com/albums/cc195/konas_01/April2011-11.jpg

Το παρακεντρο βαρος της κολησης δεν δημηουργει προβλημα;;;

Kostas Maras
23-02-12, 20:22
Μιχαλη.......χωρις να ξερω νομιζω πως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα για δυο πονταρισιες του ενος γραμμαριου;......ισως και λιγοτερο!!!!!!

Bitz
23-02-12, 20:26
Μιχαλη.......χωρις να ξερω νομιζω πως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα για δυο πονταρισιες του ενος γραμμαριου;......ισως και λιγοτερο!!!!!!

Τις ζαντες εσυ τις εβαψες;;

Kostas Maras
23-02-12, 20:27
Τις ζαντες εσυ τις εβαψες;;

......αλλο θεμα αυτο........αλλα ναι εγω......δηλαδη σε μαγαζι!

Kostas_1
23-02-12, 20:50
Παντως εκεινο που θα θελει λιγο αναλυση ειναι γιατι συμβαινει μονο σε 3λιτρους...

Bitz
23-02-12, 21:01
Παντως εκεινο που θα θελει λιγο αναλυση ειναι γιατι συμβαινει μονο σε 3λιτρους...

Σωστα ελα ντε..thumb

pilot
23-02-12, 21:54
ίσως λόγω της μικρότερης διαδρομής του εμβόλου και του διαφορετικού στροφαλοφόρου έχει άλλα επίπεδα κραδασμών..:think:

BILL007
23-02-12, 22:49
Πολύ γνωστό θέμα στο μοτέρ αυτό...Πολύ τυχερός στάθηκες!Μην το πεις ούτε του παπά φίλε μου!thumb

pilot
23-02-12, 23:41
στο fanatics διάβασα πως το μοτέρ μπορεί να δουλέψει 117 δευτερόλεπτα με μηδενική πίεση λαδιού..:whistle:

BILL007
24-02-12, 00:06
Το μετρήσανε ακριβώς?:shok:Μετά έγινε το μπουμ?:hystericalbs1:

pilot
24-02-12, 01:39
ε δεν νομίζω να έκανε πείραμα κανένας!! χαχαχαχαα... μάλλον πήραν την πληροφορία από την BMW..who knows? Λογικό πάντως μου φαίνεται να υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο, για παράδειγμα στα ελικόπτερα που δούλευα το transmision μπορεί να δουλέψει 30 λεπτά χωρίς λιπαντικό!

merbeind
24-02-12, 09:02
Πως το καταλαβες δλδ?Τι εκανε?Επισης ποσα χλμ εχει το μοτερ να δουμε αν και ποτε να το περιμενουμε.Απαραδεκτο παντως.:thumbsdown:

Kostas Maras
24-02-12, 14:14
Πως το καταλαβες δλδ?Τι εκανε?Επισης ποσα χλμ εχει το μοτερ να δουμε αν και ποτε να το περιμενουμε.Απαραδεκτο παντως.:thumbsdown:

Εξηγησα στην αρχη οτι αναψε το λαμπακι του λαδιου και λιγο νωριτερα ακουσα ενα διαφορετικο θορυβο αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι ημουν με πολλα χιλιομετρα! Η ζημια αυτη μπορει να συμβει στον m54b30 αναπασα στιγμη χωρις να εχουν σχεση το ποσα χιλιομετρα εχει το μοτερ!!!!!!! Συμβαινει σε υψηλο οριο στροφων και ελεγα σε ολα τα μελη που εχουν το μοτερ αυτο να μπουν στην διαδικασια κατα αναγκη εγω......και κολλησουν το γραναζοπαξίμαδο και να εχουν το κεφαλι τους ησυχο! Τελος ημουν παρα πολυ τυχερος που εσβησα συντομα το μοτερ και το γραναζι δεν πηδηξε απο την θεση του με τα γνωστα σε ολους καταστροφικα αποτελεσματα!!!!!!!

zaharias
24-02-12, 15:26
Μπραβο Κωστα για το θρεντ και που αντεδρασες σωστα..
Ειχα διαβασει (και) για αυτο το "θεμα" στο φανατικς και ηθελα να ανοιξω θρεντ..
Παντως, πρεπει να εισαι απο τις λιγες περιπτωσεις..
Μου φαινεται οτι και γω στην επομενη αλλαγη, θα το "πονταρω"..

merbeind
24-02-12, 15:42
Η διαδικασια ειναι απλη;Εννοω μπορει να ασχοληθει μαστορας που ασχολειται με bmw αλλα δεν το εχει ξανακανει η πρεπει να απευθυνθω καπου πιο εξειδικευμενα;

BILL007
24-02-12, 18:10
Μπραβο Κωστα για το θρεντ και που αντεδρασες σωστα..
Ειχα διαβασει (και) για αυτο το "θεμα" στο φανατικς και ηθελα να ανοιξω θρεντ..
Παντως, πρεπει να εισαι απο τις λιγες περιπτωσεις..
Μου φαινεται οτι και γω στην επομενη αλλαγη, θα το "πονταρω"..

Και ο shido κάποτε πριν χρόνια,το ίδιο είχε πάθει,ευτυχώς μέσα στο συνεργείο Ζαχαρίαthumb

Δεν είναι και τόσο σπάνιο,αμα το ψάξεις χαμός γίνεται και στις US.Γενικά είναι ένα θέμα το οποίο θέλει προσοχή,γιατί είναι ΤΖΟΚΕΡ...Και άμα σου κάτσει?

Kostas Maras
24-02-12, 21:50
Η διαδικασια ειναι απλη;Εννοω μπορει να ασχοληθει μαστορας που ασχολειται με bmw αλλα δεν το εχει ξανακανει η πρεπει να απευθυνθω καπου πιο εξειδικευμενα;

Δεν χρειαζεται καποιο εξειδικευμενο συνεργειο......απλα βγαζεις το καρτερ και τσεκαρεις με το δυναμοκλειδο το παξιμαδι τις αντλιας και ενα μαστορα να σου το κολληση επιτοπου! Ετσι καπως απλα......και σιγουρα!

zaharias
24-02-12, 22:19
Και ο shido κάποτε πριν χρόνια,το ίδιο είχε πάθει,ευτυχώς μέσα στο συνεργείο Ζαχαρίαthumb

Δεν είναι και τόσο σπάνιο,αμα το ψάξεις χαμός γίνεται και στις US.Γενικά είναι ένα θέμα το οποίο θέλει προσοχή,γιατί είναι ΤΖΟΚΕΡ...Και άμα σου κάτσει?

Δεν το θυμαμαι Μπιλυ οτι το επαθε ο shido.. Τωρα το ακουω..
Για εδω Ελλαδα ελεγα..

m-power_01
24-02-12, 22:32
Κώστα να σε ρωτήσω κάτι;
Βολάν έχεις το μαμά; Η έχεις ελαφρυτερο;

Kostas Maras
24-02-12, 22:42
Κώστα να σε ρωτήσω κάτι;
Βολάν έχεις το μαμά; Η έχεις ελαφρυτερο;

Το ιδιο βολαν φοραω......τις μανας του.

ghost-rider
24-02-12, 23:32
Γιατί μόνο στα τριλιτρα όμως ρε παιδιά? Δεν έχει αναφερθεί κανένα κρούσμα σε μικροτερο(b22,b25)? Πόσο ήσυχοι μπορούν να είναι οι κάτοχοι μικρότερων Μ54 με κοφτη στις 7000 ας πούμε?

zaharias
25-02-12, 07:07
Κωστα, φορας προγραμμα (εχεις ανεβασει κοφτη)..??

Καποια στιγμη, σκεφτηκα για προγραμμα, αλλα ειπα, αστο οπως ειναι για το λογο του κοφτη και μονο και ειχα στο μυαλο μου αυτο το θεμα με τη τρομπα λαδιου..

Καλο ειναι να το κανουν προληπτικα ολοι, να εχουμε (καπως) το κεφαλι μας ησυχο..

Λεγανε για τα βλαβητρονικ, οτι εχουν προβληματα.. Ο Μ54 καλυτερος ειναι..?? :th_Laie_67-1::hystericalbs1: Γ@μω τα κυβικα μου μεσα!!! :original: :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Kostas Maras
25-02-12, 07:28
Κωστα, φορας προγραμμα (εχεις ανεβασει κοφτη)..??

Καποια στιγμη, σκεφτηκα για προγραμμα, αλλα ειπα, αστο οπως ειναι για το λογο του κοφτη και μονο και ειχα στο μυαλο μου αυτο το θεμα με τη τρομπα λαδιου..

Καλο ειναι να το κανουν προληπτικα ολοι, να εχουμε (καπως) το κεφαλι μας ησυχο..

Λεγανε για τα βλαβητρονικ, οτι εχουν προβληματα.. Ο Μ54 καλυτερος ειναι..?? :th_Laie_67-1::hystericalbs1: Γ@μω τα κυβικα μου μεσα!!! :original: :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Ναι Ζαχαρια φοραω εκκεντροφορους και προγραμμα και φουλ εξατμισεις και σαφως στροφαρει πιο πολυ αλλα δεν ειμαι κι ο μοναδικος που του συμβαινει είτε εχει προγραμμα είτε οχι! Η πονταρισιά στο γραναζοπαξιμαδο πρεπει να γινει απο ολους.

Kostas Maras
25-02-12, 07:31
Ναι Ζαχαρια φοραω εκκεντροφορους και προγραμμα και φουλ εξατμισεις και σαφως στροφαρει πιο πολυ αλλα δεν ειμαι κι ο μοναδικος που του συμβαινει είτε εχει προγραμμα είτε οχι! Η πονταρισιά στο γραναζοπαξιμαδο πρεπει να γινει απο ολους.

Εξαλλου ο m54 δεν συγκρινεται με τον ''βλαβητρονικ''.....ειναι ενα μοτερ πολυ αξιοπιστο με ισως μοναδικο κουσουρι αυτο που συνεβει σε εμενα!

Kostas Maras
25-02-12, 07:57
Γιατί μόνο στα τριλιτρα όμως ρε παιδιά? Δεν έχει αναφερθεί κανένα κρούσμα σε μικροτερο(b22,b25)? Πόσο ήσυχοι μπορούν να είναι οι κάτοχοι μικρότερων Μ54 με κοφτη στις 7000 ας πούμε?

Φιλε μου το προβλημα οπως ειπε καποιο μελος εμφανιζεται μονο στα τριλιτα.....εγω δεν εχω δει σε μικροτερα κυβικα καπου κατι αλλα και παλι δεν ξερω να σου πω για να σε ησυχασω.......ισως προληπτικα να πρεπει να γινει! Παντως η ανακουφιση που πηρα οταν χθες βραδυ βαλαμε ξανα μπροστα τον κινητηρα και αρχισε το ''κελαιδημα'' του.....και η χαρα μου ηταν απεριγραπτη!!!! Ολα πηγαν καλα και εντος των ημερων τοποθετουμε τα οργανα (εποπτειας) πιεσης και θερμοκρασιας τα οποια εχω στα χερια μου και αναμενω τον ανταπτορα για την εγκαταστασης τους! Ουφφφφ.....

Thomelef
25-02-12, 09:33
ελπίζω με μια κόλληση, να λύνεται τόσο σοβαρό πρόβλημα.
προσοχή όμως απο αυτόν που θα το κολλήσει...καλού κακού, όποιος το κάνει ας έχει και μια καλή λίμα, έτσι ώστε να λιμάρει καλά τις πονταρισιές, μη τυχόν και στο μέλον φύγει κάνα γρέζι απο την κόλληση, και γίνει της κ@ριόλ@ς εκεί μέσα.

Kostas Maras
25-02-12, 09:44
ελπίζω με μια κόλληση, να λύνεται τόσο σοβαρό πρόβλημα.
προσοχή όμως απο αυτόν που θα το κολλήσει...καλού κακού, όποιος το κάνει ας έχει και μια καλή λίμα, έτσι ώστε να λιμάρει καλά τις πονταρισιές, μη τυχόν και στο μέλον φύγει κάνα γρέζι απο την κόλληση, και γίνει της κ@ριόλ@ς εκεί μέσα.

.....ολα εγιναν ηδη οπως τα λες κι ολα καλα......πονταριστικε με ηλεκτρονικη συγκολληση!

zaharias
25-02-12, 14:34
Εξαλλου ο m54 δεν συγκρινεται με τον ''βλαβητρονικ''.....ειναι ενα μοτερ πολυ αξιοπιστο με ισως μοναδικο κουσουρι αυτο που συνεβει σε εμενα!

Δεν εχει και λιγα θεματακια ο Μ54..
Σιγουρα θα εχεις διαβασει στο φανατικς.. για καταναλωση λαδιου..διαρροες, CCV, φλαντζες, υδραυλικο τιμονι.. και διαφορα αλλα.. και τα περισσοτερα Μ54 ειναι 3λιτρα..

Kostas Maras
25-02-12, 15:21
Δεν εχει και λιγα θεματακια ο Μ54..
Σιγουρα θα εχεις διαβασει στο φανατικς.. για καταναλωση λαδιου..διαρροες, CCV, φλαντζες, υδραυλικο τιμονι.. και διαφορα αλλα.. και τα περισσοτερα Μ54 ειναι 3λιτρα..

Δυστυχως μετα απο 6 χρονια μετατροπης μου συνεβει το χειροτερο νομιζω και ευτυχως χωρις καταστροφικα αποτελεσματα κατα αλλα μεχρι τωρα κανενα προβλημα!

zaharias
25-02-12, 16:11
Δυστυχως μετα απο 6 χρονια μετατροπης μου συνεβει το χειροτερο νομιζω και ευτυχως χωρις καταστροφικα αποτελεσματα κατα αλλα μεχρι τωρα κανενα προβλημα!

Μπραβο ρε θηριο.. Σιγουρα εισαι απο τις εξαιρεσεις.. (φτου φτου.. δεν πιανει το ματι μου, τσεκαρισμενο.. xaxaxaxaxa :D)
Φυσικα, σε αυτα που ελεγα πριν παιζει ρολο πολυ ο παραγοντας "συντηρηση" και η τυχη.. (πχ στο θεμα της καταναλωσης του λαδιου.. υπαρχουν ιδιοκτητες που το αγορασαν καινουργιο, το εστρωσαν και συμπληρωναν λαδι απο τα πρωτα χλμ και υπαρχουν και ιδιοκτητες που τα πηραν μεταχειρο και δεν συμπληρωνουν ποτε..)

Kostas Maras
25-02-12, 16:47
Μπραβο ρε θηριο.. Σιγουρα εισαι απο τις εξαιρεσεις.. (φτου φτου.. δεν πιανει το ματι μου, τσεκαρισμενο.. xaxaxaxaxa :D)
Φυσικα, σε αυτα που ελεγα πριν παιζει ρολο πολυ ο παραγοντας "συντηρηση" και η τυχη.. (πχ στο θεμα της καταναλωσης του λαδιου.. υπαρχουν ιδιοκτητες που το αγορασαν καινουργιο, το εστρωσαν και συμπληρωναν λαδι απο τα πρωτα χλμ και υπαρχουν και ιδιοκτητες που τα πηραν μεταχειρο και δεν συμπληρωνουν ποτε..)

Ζαχαρια το θεμα σερβις περνα απο τα χερια μου και του δινω τα καλυτερα για δουλευει απροβληματιστα! Καταναλωση με γρηγορη οδηγηση στις 7000 χιλ. αλλαγη 850ml περιπου. Σε ευχαριστω για το καλό σου μάτι......Χα!Χα!Χα!

stefm5
25-02-12, 18:11
Γιατί μόνο στα τριλιτρα όμως ρε παιδιά? Δεν έχει αναφερθεί κανένα κρούσμα σε μικροτερο(b22,b25)? Πόσο ήσυχοι μπορούν να είναι οι κάτοχοι μικρότερων Μ54 με κοφτη στις 7000 ας πούμε?

γιατί έχει να κάνει με τον στρόφαλο και το μπλοκ του Β30
το πρόβλημα λύνεται με έναν ειδικά σχεδιασμένο αποσβεστήρα κραδασμών της ΑΤΙ (ATI dampers)

Bitz
25-02-12, 19:47
Φιλε μου το προβλημα οπως ειπε καποιο μελος εμφανιζεται μονο στα τριλιτα.....εγω δεν εχω δει σε μικροτερα κυβικα καπου κατι αλλα και παλι δεν ξερω να σου πω για να σε ησυχασω.......ισως προληπτικα να πρεπει να γινει! Παντως η ανακουφιση που πηρα οταν χθες βραδυ βαλαμε ξανα μπροστα τον κινητηρα και αρχισε το ''κελαιδημα'' του.....και η χαρα μου ηταν απεριγραπτη!!!! Ολα πηγαν καλα και εντος των ημερων τοποθετουμε τα οργανα (εποπτειας) πιεσης και θερμοκρασιας τα οποια εχω στα χερια μου και αναμενω τον ανταπτορα για την εγκαταστασης τους! Ουφφφφ.....

Οταν τελειωσεις ανεβασε φωτο απο την εγκατασταση των αισθητηρων και την τοποθετηση των οργανων περισσοτερο με ενδιαφερει να δω που θα τα βαλεις,δεν εχει και πολλες θεσεις το ταμπλο..:thnx:

Thomelef
25-02-12, 20:34
ήρεμα με τα Μ54 μάγκες.
μιλάμε για ίσως το πιο σκυλί μοτέρ που έχει βγάλει η bmw. του αδερφού μου καίει 6 λίτρα λάδι στα 10κ χιλιόμετρα, εδώ και τέσσερα χρόνια. δεν το φτιάχνει απο την βλακεία του. και πάλι, κράου δεν κάνει το μπουρδέλο.

stefm5
25-02-12, 20:49
ήρεμα με τα Μ54 μάγκες.
μιλάμε για ίσως το πιο σκυλί μοτέρ που έχει βγάλει η bmw. του αδερφού μου καίει 6 λίτρα λάδι στα 10κ χιλιόμετρα, εδώ και τέσσερα χρόνια. δεν το φτιάχνει απο την βλακεία του. και πάλι, κράου δεν κάνει το μπουρδέλο.

όσο του βάζει λάδι δεν πρόκειται να κάνει κράου...

Thomelef
25-02-12, 20:53
σκέψου μόνο την φθορά που έχει υποστεί μέσα σε 4 χρόνια ένα μοτέρ που συνέχεια, είναι με λιγότερο λάδι.
πολές φορές μάλιστα, συμπληρώνει με την μία 2.5 λίτρα.
επειδή είμουν περίεργος, τον πείρα τηλ πρίν απο λίγο. το μοτέρ καίει 6 - 7 λίτρα λάδι, κάπου στα 8.000 χιλιόμετρα. μιλάμε για μπουρδέλο στην κυριολεξία.

zaharias
25-02-12, 20:57
ήρεμα με τα Μ54 μάγκες.
μιλάμε για ίσως το πιο σκυλί μοτέρ που έχει βγάλει η bmw. του αδερφού μου καίει 6 λίτρα λάδι στα 10κ χιλιόμετρα, εδώ και τέσσερα χρόνια. δεν το φτιάχνει απο την βλακεία του. και πάλι, κράου δεν κάνει το μπουρδέλο.

Βρε, δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι σκυλι το Μ54.. :)
Εχει ομως ΑΡΚΕΤΑ θεματακια.. σε αλλους βγαζουν προβληματα, σε αλλους οχι.. ειναι τι θα σου κατσει..

stefm5
25-02-12, 20:59
τομ πώς το κατάφερε; πόσα χιλιόμετρα έχει;

Thomelef
25-02-12, 21:03
καμμιά 200άρα χιλιάδες έχει σίγουρα.
η βλακεία είναι δική του, απο όταν το πρωτοπείρε, που σε κάθε αλλαγή λαδιών δοκίμαζε ότι να'ναι.
του έλεγαν οι βλάκες οι φίλοι του εγώ δοκίμασα αυτό, ο άλλος εκείνο, με αποτέλεσμα την μία να βάζει μοτούλ, την άλλη να βάζει τα 10/60 που παίρνει το Μ3, την άλλη να βάζει shell, μέχρι που το αμάξι άρχισε να καίει.
1000% είναι απο αυτές τις βλακείες...

stefm5
25-02-12, 21:05
το συγκεκριμένο πρόβλημα (παξιμάδι αντλίας λαδιού) δεν είναι καθημερινό στους Μ54Β30
παρουσιάζεται σε αυτούς που στροφάρουν συχνά πάνω από τις 6000 στροφές και ιδίως σε μοτέρ με ανεβασμένους κόφτες

Kostas Maras
25-02-12, 22:12
Οταν τελειωσεις ανεβασε φωτο απο την εγκατασταση των αισθητηρων και την τοποθετηση των οργανων περισσοτερο με ενδιαφερει να δω που θα τα βαλεις,δεν εχει και πολλες θεσεις το ταμπλο..:thnx:

Μιχαλη μην ξεχνας οτι το m54b30 ειναι σε καροτσα e36 compact κι οπως καταλαβαινεις εχουμε αλλο ταμπλο......

Kostas Maras
25-02-12, 22:21
γιατί έχει να κάνει με τον στρόφαλο και το μπλοκ του Β30
το πρόβλημα λύνεται με έναν ειδικά σχεδιασμένο αποσβεστήρα κραδασμών της ΑΤΙ (ATI dampers)

Η λυση που λες.....ATI Super Damper......προυποθετει κι αλλα πραγματα.....οπως καταργηση τις αντλιας νερου και αλλα πολλα......

alexk
25-02-12, 22:25
σκέψου μόνο την φθορά που έχει υποστεί μέσα σε 4 χρόνια ένα μοτέρ που συνέχεια, είναι με λιγότερο λάδι.
πολές φορές μάλιστα, συμπληρώνει με την μία 2.5 λίτρα.
επειδή είμουν περίεργος, τον πείρα τηλ πρίν απο λίγο. το μοτέρ καίει 6 - 7 λίτρα λάδι, κάπου στα 8.000 χιλιόμετρα. μιλάμε για μπουρδέλο στην κυριολεξία.

Δίχρονο κανονικά thumb

Kostas Maras
25-02-12, 22:33
Δίχρονο κανονικά thumb

.....μονοχρονο θες να πεις......

Thomelef
25-02-12, 22:36
Δίχρονο κανονικά thumb


.....μονοχρονο θες να πεις......

φριτέζα θέλετε μήπως να πείτε και οι δυο???thumb

Kostas Maras
25-02-12, 22:42
φριτέζα θέλετε μήπως να πείτε και οι δυο???thumb

......να εισαι εισαι καλα.......Thomelef.......γελασα γιατι το χρειαζομουν......Χα!Χα!Χα!Χα!

sheriff
25-02-12, 22:51
εγω ειχα ενα γαμπριατικο με εναν Μ54 3.0 ο οποιος ειχε αυξημενο κοφτη στις 7000 με 36000 χλμ και συμπληρωνα λαδι αρκετα συχνα.μεχρι τις 20000 χλμ αλλαζα λαδια και φιλτρο καθε 5000 αλλα μετα το αφησα λιγακι.γυριζε συχνα πανω απο τις 6000 στροφες ο κινητηρας και ευτυχως δεν μου συνεβη ποτε το ατυχες περιστατικο του φιλου με την αντλια...


οσον αφωρα την αξιοπιστια ειναι λιγο διφορουμενα...

το δικο μου απο θεμα κινητηρα δεν ειχε βγαλει κατι,αλλα εν ετει 2007 οδηγωντας ενα ιδιο αυτοκινητο πανω σε κοντρα ο κινητηρας μας αφησε χρονους,σε φορτωμα τριτης πριν την αλλαγη σε τεταρτη αναψαν ολα τα λαμπακια και εσβησε το μοτερ.η συνεχεια γνωστη για καποιους...

Kostas Maras
25-02-12, 22:58
εγω ειχα ενα γαμπριατικο με εναν Μ54 3.0 ο οποιος ειχε αυξημενο κοφτη στις 7000 με 36000 χλμ και συμπληρωνα λαδι αρκετα συχνα.μεχρι τις 20000 χλμ αλλαζα λαδια και φιλτρο καθε 5000 αλλα μετα το αφησα λιγακι.γυριζε συχνα πανω απο τις 6000 στροφες ο κινητηρας και ευτυχως δεν μου συνεβη ποτε το ατυχες περιστατικο του φιλου με την αντλια...


οσον αφωρα την αξιοπιστια ειναι λιγο διφορουμενα...

το δικο μου απο θεμα κινητηρα δεν ειχε βγαλει κατι,αλλα εν ετει 2007 οδηγωντας ενα ιδιο αυτοκινητο πανω σε κοντρα ο κινητηρας μας αφησε χρονους,σε φορτωμα τριτης πριν την αλλαγη σε τεταρτη αναψαν ολα τα λαμπακια και εσβησε το μοτερ.η συνεχεια γνωστη για καποιους...

......τελικα ολα μπορουν να συμβουν......και σε ολα!

sheriff
25-02-12, 23:02
......τελικα ολα μπορουν να συμβουν......και σε ολα!

ναι φιλε και ο γνωστος νομος του Μερφυ για το αν κατι μπορει να παει στραβα θα παει εφαρμοσθηκε με τον χειροτερο δυνατο τροπο....
σε ξενο αμαξι..

zaharias
25-02-12, 23:12
Διαβαστε στο φανατικς παιδες...

Oil pump
Διαρροες (σωληνακια υδραυλικου τιμονιου, φλαντζα φιλτρου λαδιου, φλαντζα καρτερ, φλαντζα ψευτοκαπακο, rear main seal)
Καταναλωση λαδιου (ακομα και τα 700γρ στα 1000χλμ είναι αρκετα)
Μιζα
Sticky 5th gear (αυτό παρουσιαστηκε και σε αλλα 6κυλινδρα)
Πολ/στες (κλασικο)
Αντλια υδραυλικου τιμονιου
Βανος
Disa
Cooling system διαρροες
Θερμοστατης
Δυναμο

BILL007
26-02-12, 11:43
Διαβαστε στο φανατικς παιδες...

Oil pump
Διαρροες (σωληνακια υδραυλικου τιμονιου, φλαντζα φιλτρου λαδιου, φλαντζα καρτερ, φλαντζα ψευτοκαπακο, rear main seal)
Καταναλωση λαδιου (ακομα και τα 700γρ στα 1000χλμ είναι αρκετα)
Μιζα
Sticky 5th gear (αυτό παρουσιαστηκε και σε αλλα 6κυλινδρα)
Πολ/στες (κλασικο)
Αντλια υδραυλικου τιμονιου
Βανος
Disa
Cooling system διαρροες
Θερμοστατης
Δυναμο

Oλα αυτά είναι κοινά προβλήματα και στα υπόλοιπα Ε46...Δυστυχώς...:thumbsdown:

zaharias
26-02-12, 11:52
Διαβαστε στο φανατικς παιδες...

Oil pump
Διαρροες (σωληνακια υδραυλικου τιμονιου, φλαντζα ΒΑΣΗΣ φιλτρου λαδιου, φλαντζα καρτερ, φλαντζα ψευτοκαπακο, rear main seal)
Καταναλωση λαδιου (ακομα και τα 700γρ στα 1000χλμ είναι αρκετα)
Μιζα
Sticky 5th gear (αυτό παρουσιαστηκε και σε αλλα 6κυλινδρα)
Πολ/στες (κλασικο)
Αντλια υδραυλικου τιμονιου
Βανος
Disa
Cooling system διαρροες
Θερμοστατης
Δυναμο

Εκανα μια διορθωση..

zaharias
26-02-12, 11:54
Oλα αυτά είναι κοινά προβλήματα και στα υπόλοιπα Ε46...Δυστυχώς...:thumbsdown:

Καποια ναι.. οχι ολα Βασιλη..

BILL007
26-02-12, 12:04
Καποια ναι.. οχι ολα Βασιλη..

Της τάξεως του 80% thumb

zaharias
26-02-12, 12:26
Εγω καποια, τα αλλαξα προληπτικα.. ειχα διαβασει τα θεματακια που ειχε ο Μ54 και πηγα απλα να τα προλαβω, για να μην μου τα βγαλει..
Σε γενικες γραμμες ειναι αξιοπιστο μοτερακι και δεν ζηταει και τα τρελα για συντηρηση.. επισης, τρωει λιγοτερη βενζινη αμα το δουλευεις σε ψηλες στροφες, παρα αμα πηγαινεις σιγα..
Απλα, ειναι τι θα σου κατσει.. τι συντηρηση του εκανε ο προηγουμενος και ποσα χλμ εχει..




Oil pump δεν εχω κανει κατι, το σκεφτομαι για το επομενο σεβρις
Διαρροες (σωληνακια υδραυλικου τιμονιου, φλαντζα φιλτρου λαδιου, φλαντζα καρτερ, φλαντζα ψευτοκαπακο, rear main seal) Σωληνακια πηρα καινουργια τοτε με τη μετατροπη, φλαντζα βασης φιλτρου λαδιου, την αλλαξα πριν κανα μηνα (ειχα διαρροη), φλαντζα καρτερ δεν εχω πειραξει, ψευτοκαπακο και φλαντζα πηρα καινουργια τοτε που αλλαξα τα τσιμουχακια στο βανος, το rear main seal το σκεφτομαι να το αλλαξω (προληπτικα) οταν κατεβασω σασμαν να φτιαξω το sticky 5th gear.. καποια στιγμη..
Καταναλωση λαδιου (ακομα και τα 700γρ στα 1000χλμ είναι αρκετα) Καταναλωνει.. δεν εχω μετρησει ποσο, αλλα φαινεται να ειναι ανθρωπινη.. δεν το κινω και συχνα.. παντως οποτε δω οτι λειπει εστω και λιγο, συμπληρωνω.. δεν το αφηνω ποτε να κατεβει πολυ ή να αναψει λαμπακι..
Μιζα δεν την εχω πειραξει..
Sticky 5th gear (αυτό παρουσιαστηκε και σε αλλα 6κυλινδρα) Δεν το εχω φτιαξει.. ειναι στα μελλοντικα repairs..
Πολ/στες (κλασικο) πηρα 6 καινουργιους Bosch.. οι αλλοι δουλευαν.. αλλα παρολα αυτα τους πεταξα..
Αντλια υδραυλικου τιμονιου την αλλαξα προσφατα.. μετα απο κανα χρονο που την ειχα και καθοταν στο γκαραζ.. κλασικο θεμα με τις LF-20
Βανος τσιμουχακια.. τ'αλλαξα προληπτικα.. ηταν κοκκαλο..
Disa ευτυχως αυτη που εστειλε ο Αγγλος με το μοτερ, ηταν σε αριστη κατασταση..
Cooling system διαρροες δεν αλλαξα κατι..
Θερμοστατης τον αλλαξα, ειχε κολλησει ανοιχτος..
Δυναμοτο αλλαξα, διοτι αυτο που ειχε το μοτερ οταν μου ηρθε, ηταν κολημμενο, οποτε μου εστειλε free ενα αλλο..

Kostas Maras
27-02-12, 11:02
Ξεχασα να σας πω οτι οταν λυσαμε το καρτερ διαπιστωσα κοιτωντας οτι η επωνυμια τις τρομπας λαδιου......ακουσον...ακουσον. ...ειναι δυνατον ναι.... σε βαυαρικο αμαξι.....magneti marelli.....κι ομως ειναι!!!! Τουλαχιστον σε τετοιου ειδους ''ζωτικης'' σημασιας για το μοτερ περιμενα πιο σοβαρα ανταλακτικα!

mk52
27-02-12, 11:33
Ξεχασα να σας πω οτι οταν λυσαμε το καρτερ διαπιστωσα κοιτωντας οτι η επωνυμια τις τρομπας λαδιου......ακουσον...ακουσον. ...ειναι δυνατον ναι.... σε βαυαρικο αμαξι.....magneti marelli.....κι ομως ειναι!!!! Τουλαχιστον σε τετοιου ειδους ''ζωτικης'' σημασιας για το μοτερ περιμενα πιο σοβαρα ανταλακτικα!

φιλε η magneti marelli προμηθευει ανταλλακτικα ομαδa του μοτο gp οποτε δεν τη λες και ασοβαρη...

Kostas Maras
27-02-12, 11:44
φιλε η magneti marelli προμηθευει ανταλλακτικα ομαδa του μοτο gp οποτε δεν τη λες και ασοβαρη...

Ναι φιλε μου εχεις δικιο.....ασοβαρος ειναι αυτος που σκεφτηκε σε bmw να βαλει τετοια μαρκα...........

Bitz
27-02-12, 19:14
Αθηνα-Καρδαμυλη μετα επιστροφης +τις τοπικες βολτες το ενα ματι στο λαμπακι λαδιου μην τυχον και φυγει η βιδα και το αλλο στο οργανο θερμοκρασιας μη σκασει το παγουρι..με τρελανατε...για την ιστορια εκανα 600χλμ με ταχυτητες 130-180 στο μελυτερο μερος της διαδρομης.....και ακομα αυτονομια για αλλα 70.Και λεφτα να ειχα παλι 3λιτρο θα επερνα.:thumbsup:

υ.γΟλα αυτα χθες.

Kostas Maras
27-02-12, 19:18
Αθηνα-Καρδαμυλη μετα επιστροφης +τις τοπικες βολτες το ενα ματι στο λαμπακι λαδιου μην τυχον και φυγει η βιδα και το αλλο στο οργανο θερμοκρασιας μη σκασει το παγουρι..με τρελανατε...για την ιστορια εκανα 600χλμ με ταχυτητες 130-180 στο μελυτερο μερος της διαδρομης.....και ακομα αυτονομια για αλλα 70.Και λεφτα να ειχα παλι 3λιτρο θα επερνα.:thumbsup:

υ.γΟλα αυτα χθες.

Συγνωμη Μιχαλη που σε ξεσηκωσα αλλα το γραναζοπαξιμαδο το θελει το κολληματακι του.........Καρδαμυλη; απο εκει εισαι;

Bitz
27-02-12, 19:27
Συγνωμη Μιχαλη που σε ξεσηκωσα αλλα το γραναζοπαξιμαδο το θελει το κολληματακι του.........Καρδαμυλη; απο εκει εισαι;

Οχι αλλα μου αρεσει πολυ και οταν εχω χρονο και λεφτα παω.

m-power_01
27-02-12, 22:16
Αθηνα-Καρδαμυλη μετα επιστροφης +τις τοπικες βολτες το ενα ματι στο λαμπακι λαδιου μην τυχον και φυγει η βιδα και το αλλο στο οργανο θερμοκρασιας μη σκασει το παγουρι..με τρελανατε...για την ιστορια εκανα 600χλμ με ταχυτητες 130-180 στο μελυτερο μερος της διαδρομης.....και ακομα αυτονομια για αλλα 70.Και λεφτα να ειχα παλι 3λιτρο θα επερνα.:thumbsup:

υ.γΟλα αυτα χθες.


Πόσα χλμ κάνεις τον χρόνο;
Έχεις μηχανάκι ;
Κυκλοφορείς με το 330 Αθήνα ώρες αιχμής ;

Bitz
28-02-12, 07:47
Πόσα χλμ κάνεις τον χρόνο;
Έχεις μηχανάκι ;
Κυκλοφορείς με το 330 Αθήνα ώρες αιχμής ;

Aπο το 2004 που το εχω στα χερια μου εχω κανει 115.000.
Εχω μηχανακι.
Εχω και ενα πολο 1400 για την πολη και τα κοντινα.
Στην Αθηνα το bmw δεν κυκλοφορει το 95% των χλμ.του ειναι εκτος.:original:

Akis 330Ci
28-02-12, 12:35
Mας αναψατε φωτιες με αυτο το thread! Δεν ηξερα οτι υπηρχε ενδεχομενο για κατι τετοιο.
Στην επομενη αλλαγη λαδιων με βλεπω να κολλαω αυτο το κ@λοπαξιμαδι και να μπαζω ΑΥΤΟ (www.car.gr/parts/view/1036478/) μαζι με 2 οργανακια θερμοκρασιας και πιεσης λαδιου για να εχουμε την πληρη εποπτεια της λειτουργιας του μοτερ, μην γινει καμια στραβη και την φαμε..ξερετε που.......ουυυυυφ!!

JiMk86
19-10-14, 19:08
Έχει βάλει κάποιος κάτι τέτοιο? με κάτι τέτοιο μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο 100% και να το σκίζουμε για εμάς τους προγραμματισμένους στις 7.000rpm ?

https://store.vacmotorsports.com/vac---m52tum54tu-oil-pump-upgrade-kit-p1077.aspx

Kostas Maras
20-10-14, 06:00
Έχει βάλει κάποιος κάτι τέτοιο? με κάτι τέτοιο μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο 100% και να το σκίζουμε για εμάς τους προγραμματισμένους στις 7.000rpm ?

https://store.vacmotorsports.com/vac---m52tum54tu-oil-pump-upgrade-kit-p1077.aspx

Για ποιο λόγο να αγοράσεις κατι τέτοιο αφου με ενα ποντάρισμα επάνω στη βίδα κάνεις την δουλειά σου εύκολα κι ανέξοδα; ( το εχω κάνει κι εγώ και δεν εχω κανένα προβλημα)

merbeind
20-10-14, 12:16
Η πιθανότητα απο τους κραδασμούς να ραγίσει, σπάσει ο πόντος και φύγει τμήμα του έστω και μικρό μέσα στο κάρτερ δεν παίζει;
Πρώτη φορα που διάβασα το thread και μάλλον πρέπει να γίνει πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.

Kostas Maras
21-10-14, 06:31
Η πιθανότητα απο τους κραδασμούς να ραγίσει, σπάσει ο πόντος και φύγει τμήμα του έστω και μικρό μέσα στο κάρτερ δεν παίζει;
Πρώτη φορα που διάβασα το thread και μάλλον πρέπει να γίνει πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.

όχι φίλε δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση διότι εκεί που μπαινει η πονταρισιά γίνεται ενα σώμα.......η αργκόν ειναι πολύ δυνατή κόληση για να συμβεί κατι τέτοιο!

george.x82
27-11-15, 19:31
Ε30 Μ10 injection
Αν το λαμπάκι μένει αναμμένο για 5 δευτερόλεπτα όταν βάζω μπροστά μετά από ώρες ακινησίας , αλλά μετά σβήνει , έχω σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να πάω επειγόντως για αντικατάσταση ; Επισκευάζεται ; Είναι καλό να μην κινηθεί καθόλου ;

Kostas Maras
27-11-15, 21:48
Ε30 Μ10 injection
Αν το λαμπάκι μένει αναμμένο για 5 δευτερόλεπτα όταν βάζω μπροστά μετά από ώρες ακινησίας , αλλά μετά σβήνει , έχω σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να πάω επειγόντως για αντικατάσταση ; Επισκευάζεται ; Είναι καλό να μην κινηθεί καθόλου ;

Δεν νομίζω έτσι που τα λες να έχεις πρόβλημα........

george.x82
28-11-15, 12:02
Δεν νομίζω έτσι που τα λες να έχεις πρόβλημα........

Ευχαριστώ φίλος για την απάντηση :thnx:
Έχω κάνει αλλαγή λαδιών και φίλτρου, μπορώ να πω ότι κρατάει πλέον λιγότερο από τα 7 δευτερόλεπτα τώρα μένει αναμμένο 4 δευτερόλεπτα περίπου.
Θέλω για αρχή να δω τον αισθητήρα αλλά δεν την γλυτώνω μου φαίνετε την αντλία, γιατί είναι και κάτι άλλο, μέχρι να στείλει λάδι πάνω, να πιάσει πίεση …να στείλει ικανοποιητική ποσότητα …δεν ξέρω την λειτουργία του, έχω ένα ρετάρισμα όταν πάω να μαρσάρω, οπότε το αφήνω να δουλέψει ρελαντί 3 λεπτάκια και μετά ξεκινώ, παρόλο που το λαμπάκι του λαδιού έχει σβήσει στα πρώτα 4 δευτερόλεπτα!
Γιαυτο λέω παρόλο που σβήνει το λαμπάκι το ρετάρισμα φεύγει μετά από 3 λεπτά, οπότε και το ρετάρισμα που φεύγει μήπως δουλεύει κάτι άλλο μέσα και το πάρω στο χέρι; :drive:

E60_Arkadia
30-11-15, 11:48
Εχεις απο τα πιο ασπαστα μοτερ,μην ξοδευεσαι τσαμπα,γκαζια θελει μιας και τα Μ10 αγαπανε τις ψηλες στροφες..

george.x82
04-12-15, 17:21
Εχεις απο τα πιο ασπαστα μοτερ,μην ξοδευεσαι τσαμπα,γκαζια θελει μιας και τα Μ10 αγαπανε τις ψηλες στροφες..

Ναι ρε φίλος πολύ καλό, μοτέρ σκυλί …αλλά δεν ήταν έτσι άρα έχει βλάβη και θέλω να διορθωθεί ! Το αστείο είναι που δεν μπορεί κανένας ΅ΆτεχνικόςΆΆ να μου πει με σιγουριά τι φταίει …όλοι λένε αυτό και βλέπουμε μετά πάμε σε αυτό κι αν δεν είναι και αυτό θα πάμε σε εκείνο ……Δεν παίζονται οι άνθρωποι και όταν τους λες δεν πληρώνω αν αλλάξεις κάτι και δεν διορθωθεί , τότε σου λένε αααα δεν ξέρω εσύ πες μου έτσι είναι αυτά! :ranting2: