PDA

Επιστροφή στο Forum : τα αμορτισερ απο Ζ3 κανουν σε ε36????



GIWRGOSPR
07-02-10, 19:04
τα αμορτισερ απο Ζ3 κανουν σε ε36???

NickE60
07-02-10, 22:41
Αν μπορούσες να μας πεις από τι Ζ3 σε τι Ε36 θέλεις να τα βάλεις θα διευκόλυνες κάποιον που γνωρίζει :think:

BILL007
07-02-10, 23:06
Φίλε μου καλησπέρα.Για το αν κάνουν ή όχι θα πρέπει να δεις τους κωδικούς που δίνει η bilstein για Z3 και Ε36 αναλόγως για την ανάρτηση που μιλάμε...

Για δοκίμασε το παρακάτω να συγκρίνεις...;)


Οδηγίες αναζήτησης κωδικού Bilstein



1.) Μπαίνουμε στην σελίδα επιλογής Bilstein από το : Κλίκ εδώ για επιλογή κωδικού ανάρτησης BILSTEIN
και ανοίγει μία καινούρια σελίδα

2.) Επιλέγουμε την γλώσσα και μετά την μάρκα του αυτοκινήτου μας

3.) Επιλέγουμε στο πάνω μέρος το έτος κατασκευής του αυτοκινήτου μας. (π.χ 1999)
και μας βγάζει μία λίστα με όλα τα μοντέλα της επιλεγμένης χρονιάς.

4.) Επιλέγουμε αριστερά (κάτω από τη θέση Model) το μοντέλο που επιθυμούμε
και μας βγάζει μία λίστα με όλους τους τύπους του μοντέλου που επιλέξαμε.

5.) Επιλέγουμε αριστερά (κάτω από τη θέση Type of vehicle) τον τύπο μοντέλου
που επιθυμούμε. Προσέξτε καλά στην επιλογή σας, ξανά τον χρόνο κατασκευής (Year of construction),
την υποδύναμη (HP), τον κυβισμό (Capacity), τον αριθμό κυλίνδρων (Cyl)
και τον αριθμό κινητήρα (Engine code).
Αυτές τις πληροφορίες μπορείτε να τις βρείτε στην άδεια κυκλοφορίας.
Μόλις επιλέξουμε τύπο μας βγάζει μία λίστα με μία επικεφαλίδα Product group = ομάδα προϊόντων.

6.) Εδώ επιλέγουμε το "Suspension" = ανάρτηση, μετα το "Suspension Kit,complete"
ή το "Coil Spring Suspension" = κίτ ανάρτησής και μάς βγάζει μία λίστα με επιλογές αναρτήσεων.

7.) Εδώ υπάρχουν διάφορες επιλογές όπως BILSTEIN - B10 Power Kit, BILSTEIN - B12 Tuning Kit,
BILSTEIN - B14 PSS, BILSTEIN - B16 PSS9.

B10 Power Kit = οικονομική σειρά αποτελείται από 4 αμορτισέρ και 4 ελατήρια BILSTEIN
με στάνταρτ χαμήλωμα 60mm(εμπρός)/40mm(πίσω)

B12 Tuning Kit = συνδυασμός πού αποτελείται από 4 sprint αμορτισέρ και 4 ελατήρια BILSTEIN
δοκιμασμένα και σεταρισμένα στην πίστα

B14 PSS = αμορτισέρ και ελατήρια για ρύθμιση καθ' ύψος.

B16 PSS9 = αμορτισέρ και ελατήρια πού ρυθμίζονται καθ ύψος
με 9 διαφορετικές ρυθμίσεις στην σκληρότητα

8.) Έχοντας βρει την ανάρτηση που επιθυμούμε επιλέγουμε τον εξαψήφιο αριθμό στ΄αριστερα (π.χ. 007455)
και μας βγάζει σε μία καινούρια σελίδα.

9.) Στο κάτω μέρος αριστερά αυτής της σελίδας σημειώνετε τον κωδικό με τα μεγάλα γράμματα (π.χ HE5-C485)
και επιστρέφετε στην σελίδα του Bestmarket.gr

10.) Για να βρείτε την τιμή ή να κάνετε παραγγελία πηγαίνετε τέρμα κάτω στην σελίδα και μπείτε
στον τομέα ανάρτησης που σας ενδιαφέρει. (Bilstein B10 Αναρτήσεις,Bilstein B16 ρυθμ. Αναρτήσεις)

Πηγή https://www.bestmarket.gr/hotshop/?p=productsList&iCategory=27

Vasilis
08-02-10, 10:18
φιλε μου.....τα μπροστα αμορτισερ....κανουν σε 36αρι!
στα πισω ομως θα εχεις θεμα γιατι δεν μπαινουν απο Ζ παρα μονο απο 30αρι!

deepBLUE
08-02-10, 12:28
φιλε μου.....τα μπροστα αμορτισερ....κανουν σε 36αρι!
στα πισω ομως θα εχεις θεμα γιατι δεν μπαινουν απο Ζ παρα μονο απο 30αρι!

Πολυ σωστα !!!
Τα μπρος μπαινουν σε Ε36 και τα πισω σε Ε30 !!!!

leo328
11-10-12, 10:09
συμπερασμα δικο μου στο θεμα:
εκανα μια ''πονηρια'' ψαχνοντας ελατηρια γνησια m-pack απο e36 2.8.
Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα 2 κωδικους της bmw εξακριβομενους απο αντιπροσωπεια.
''googλαρωντας'' τον 1 κωδικο της bmw βρηκα μια σελιδα που χτυπας κωδικο bmw και σου βγαζει aftermarket κωδικους διαφορων εταιριων.
Παντωντας τον γνησιο κωδικο απο το m ελατηριο του 6κυλινδρου e36 μου εβγαλε καποιους αλλους.επελεξα κωδικο της kilen που αντιστοιχει σε αυτον.
Ε οταν το googλαρα παλι και αυτον τον δινουν για z3 2.8!
Αρα λογικα z3 και ε36 (ιδιων κυβικων) φορανε παρομοια ελατηρια.για να το πω ακριβεστερα τα απλα ελατηρια της z3 ειναι τα m του e36 οπως φαινεται βαση κωδικων.
Αρα ταιριαζουν αμορτισερ-ελατηρια για μπροστα κουτι!(με τα ιδια κυβικα παντα).
Τωρα για πισω παλι πρεπει να μπαινουν κανονικα διοτι ειχα δωσει αμορτισερ bilstein απο το δικο μου e36 σε παιδι με e30 και μπηκε επισης κουτι.
Εφοσον λετε οτι πισω απο z μπαινει σε e30 και εμεις βαλαμε απο e36 σε e30, ε τοτε μπαινει και απο z σε e36 πισω αναρτηση!
Τελικο συμπερασμα οπως το βλεπω εγω.
Μπροστα και πισω:αμορτισερ-ελατηρια απο z3 σε e36 και αναποδα μπαινουν κανονικα.(να ειναι απο ιδια κυβικα παντα).
Οπως Το ιδιο ισχυει και με 36-46αρια πισω!
Αρα μπορω να βαλω ελατηρια της z3 2.8 στο 328 και θα κατσει σαν m-pack!χαχαχαχα.
Τι διαφορα βαρους εχουν ενα z3 με ενα e36 ιδιων κυβικων?ξερει κανεις?
Υ.γ. Σορρυ αμα κουρασα αλλα επρεπε να εξηγησω να μου πειτε αν συμφωνειται η' οχι.

arci
11-10-12, 12:23
Μπροστά η ζ3 ειναι ε36 και πίσω ε30.
Επιμένως μπροστά ταιριάζουν πίσω όχι. Τα πίσω ειναι ίδια με ε36 compact όμως που και αυτή και η ζ3 φοράνε την ανάρτηση της ε30

Stunt Mike
11-10-12, 14:12
Μπροστά η ζ3 ειναι ε36 και πίσω ε30.
Επιμένως μπροστά ταιριάζουν πίσω όχι. Τα πίσω ειναι ίδια με ε36 compact όμως που και αυτή και η ζ3 φοράνε την ανάρτηση της ε30

Εχεις δικιο μονο για τα ελατηρια....Τα αμορτισερ μπρος-πισω μπαινουν ειτε ειναι απο Ε30-Ζ3 ειτε απο Ε36...
Ομως αυτο που δεν σκεφτηκατε ειναι το αν ειναι ΣΩΣΤΟ να μπουν πχ αμορτισερ απο ενα Ε30 σ'ενα Ε36 και τουμπαλιν....Ενα σετ αμορτισερ-ελατηρια που ειναι σχεδιασμενο να φορεθει σ'ενα αυτοκινητο 1100-1200 κιλων,δεν θα'ναι το ιδιο αποτελεσματικο στη διαχειριση των δυναμεων που αναπτυσσονται(bound-rebound) σ'ενα αυτοκινητο 1300-1400 κιλων!!Σε απαντηση της ερωτησης λοιπον,αν μπαινουν απο Ζ3 σε Ε36,η απαντηση ειναι οχι!Σαν κλασμενη εργοστασιακη αναρτηση του Ε36 θα συμπεριφερονται.Το αναποδο,δλδ απο Ε36 σε Ζ3-Ε30 ειναι ελαφρως καλυτερη επιλογη αλλα κανει ενα αυτοκινητο με πολυ χειροτερη αποσβεση και λιγο χοροπηδηχτουλικο ενω εχεις την ψευδαισθηση οτι επειδη ειναι σκληρο,στριβει καλυτερα....Σε πιστα μαλλον ναι...σε δημοσιο δρομο ομως η αποσβεση της αναρτησης παιζει πολυ σημαντικο ρολο......Μαλιστα πριν κανα 2 χρονια ειδα τοποθετηση εργοστασιακων bilstein απο Ferrari 512 τοποθετημενα(με πατεντα) σε Ε30 ντριφταδικο!!! :thumbsup: Πετυχε αυτο ακριβως που ηθελε ο τυπας....ενα αμαξι που δεν επαιρνε κλισεις-βυθισεις σε αγωνες ντριφτ αλλα εξαιρετικα κακο για δρομο οπου χοροπηδαγε σε καθε ανωμαλια....

Stunt Mike
11-10-12, 14:21
συμπερασμα δικο μου στο θεμα:
εκανα μια ''πονηρια'' ψαχνοντας ελατηρια γνησια m-pack απο e36 2.8.
Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα 2 κωδικους της bmw εξακριβομενους απο αντιπροσωπεια.
''googλαρωντας'' τον 1 κωδικο της bmw βρηκα μια σελιδα που χτυπας κωδικο bmw και σου βγαζει aftermarket κωδικους διαφορων εταιριων.
Παντωντας τον γνησιο κωδικο απο το m ελατηριο του 6κυλινδρου e36 μου εβγαλε καποιους αλλους.επελεξα κωδικο της kilen που αντιστοιχει σε αυτον.
Ε οταν το googλαρα παλι και αυτον τον δινουν για z3 2.8!
Αρα λογικα z3 και ε36 (ιδιων κυβικων) φορανε παρομοια ελατηρια.για να το πω ακριβεστερα τα απλα ελατηρια της z3 ειναι τα m του e36 οπως φαινεται βαση κωδικων.
Αρα ταιριαζουν αμορτισερ-ελατηρια για μπροστα κουτι!(με τα ιδια κυβικα παντα).
Τωρα για πισω παλι πρεπει να μπαινουν κανονικα διοτι ειχα δωσει αμορτισερ bilstein απο το δικο μου e36 σε παιδι με e30 και μπηκε επισης κουτι.
Εφοσον λετε οτι πισω απο z μπαινει σε e30 και εμεις βαλαμε απο e36 σε e30, ε τοτε μπαινει και απο z σε e36 πισω αναρτηση!
Τελικο συμπερασμα οπως το βλεπω εγω.
Μπροστα και πισω:αμορτισερ-ελατηρια απο z3 σε e36 και αναποδα μπαινουν κανονικα.(να ειναι απο ιδια κυβικα παντα).
Οπως Το ιδιο ισχυει και με 36-46αρια πισω!
Αρα μπορω να βαλω ελατηρια της z3 2.8 στο 328 και θα κατσει σαν m-pack!χαχαχαχα.
Τι διαφορα βαρους εχουν ενα z3 με ενα e36 ιδιων κυβικων?ξερει κανεις?
Υ.γ. Σορρυ αμα κουρασα αλλα επρεπε να εξηγησω να μου πειτε αν συμφωνειται η' οχι.

Και ν'απαντησω και στο συμπερασμα του Λεο328,οσον αφορα τα βελτιωτικα σετ αναρτησης οπου παρατηρησες οτι τα Ζ3 2.8 φοραγαν τα ιδια ελατηρια μπροστα με τα Μ3 Ε36(μαλακοτερα απο τα αλλα 6κυλινδρα Ε36 λογω της αντιστρεπτικης) προφανως ειναι ακριβως επειδη τα Ζ3 2.8 ειναι ελαφρυτερα απο τα 328 Ε36 και η killen για να μειωσει το κοστος παραγωγης τα'βγαλε ιδια για Ζ3 2.8-Μ3Ε36....Αν βαλεις αναρτηση Ζ3 2.8 στο 328 σου θ'αποκτησεις μια πρωτης ταξεως βαρκα....Ενδεικτικα ψαχτε να δειτε τι συνδυασμους ελατηριων δινουν οι σοβαρες εταιρειες αναρτησεων σε Ε30-Ζ3-Ε36-Ε46 και θα καταλαβετε τι εννοω...Αντιστοιχο με τη σκληροτητα των ελατηριων βεβαια παει και το revalving των αμορτισερ....

leo328
11-10-12, 18:51
επιτηδες τα γραψα ολα αυτα να δω τι θα απαντησεις...χαχαχχα.:th_Laie_67-1:
κοιτα τα μπροστινα ελατηρια δεν ειναι κακο να τα βαλω....ιδιο κινητηρα φοραω με το 2.8.το θεμα ειναι η σκληροτητα που λες οποτε δεν....αλλα πισω ειναι τεραστια η διαφορα βαρους της καροτσας.........γιαυτο ρωτησα διαφορα κιλων....οποτε ακυρο...:thumbsdown:

mark e92
11-10-12, 19:06
''googλαρωντας'' τον 1 κωδικο της bmw βρηκα μια σελιδα που χτυπας κωδικο bmw και σου βγαζει aftermarket κωδικους διαφορων εταιριων.
.

Mμηπως μπορεις να μας πεις που μπηκες???

leo328
11-10-12, 20:59
Mμηπως μπορεις να μας πεις που μπηκες???

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=partsbase.net&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.partsbase.net%2F&ei=rxZ3UKTyEKbC0QXat4CwDw&usg=AFQjCNFqTs_xVt5CYajNCwgmzk6N6O6ouw