PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση Χ6 i35



konstadas
06-02-10, 20:12
Θα ήθελα τη βοήθεια σας λίγο μιας και οι επιλογές μου όσο αφορά τη τοποθέτηση προγράμματος στο αυτοκίνητο ήταν τελείως αποτυχημένες και πάρα πολύ προβληματικές.

Φυσικά φταίω και εγώ γιατί πήρα από τα πρώτα Χ6 που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα και ήθελα να το δυναμώσω αμέσως με αποτέλεσμα ένα πολύ γνωστό κατάστημα στο Παλαιό Φάληρο να πειραματιστή στο αυτοκίνητο μου και μετά από πολύ μεγάλη ταλαιπωρία, χρόνο και χρήμα να καταλάβω ότι το μόνο που μπορεί να μου προσφέρει είναι ΄΄ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ΄΄

Σήμερα επικοινωνώντας με ένα φίλο μου είπε για κάποιο πρόγραμμα της Noelle.

Μήπως γνωρίζει κανείς ή αν έχει βάλει κάποιο πρόγραμμα από το συγκεκριμένο οίκο να μου πει εντυπώσεις γιατί δεν θέλω να περάσω τα ίδια.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά Σταμάτης

NickE60
06-02-10, 23:01
Που είναι οι "tuners" του φόρουμ?
Πιστεύω πάντως ότι και ο Stratos με το 335 θα μπορούσε να βοηθήσει ...έχει ψάξει αρκετά το θέμα!

BILL007
06-02-10, 23:42
Επίσης ο φίλος Skandalis447 απο εδώ θα μπορούσε να σου πει...

sokinm3
06-02-10, 23:48
εχεις το ιδιο μοτερ με το 135?

stratos
07-02-10, 03:26
Η αλήθεια είναι οτι με τον Kostadas τα είχαμε ξαναπεί και παλιότερα και δυστηχώς είχαμε μια μικρή αψιμαχία. Όμως εδώ είναι νέος χώρος και νέες συνθήκες οπότε καλωσήρθες.

Απο ότι ξέρω είχε δοκιμάσει τον ίδιο παράλληλο εγκέφαλο με τον δικό μου, αλλά το παλιότερο μοντέλο που δεν είναι canbus και φυσικά με τους παλιότερους χάρτες V1 (εγώ έχω τους V3 και τώρα βγήκαν και οι V4). Δυστηχώς δεν δούλεψε για 3 πιθανούς λόγους. Το Χ6 είτε πιθανόν πολλές και περισσότερες δικλίδες ασφαλείας απο τα 335/135 οπότε η παραμικρη παρέμβαση προκαλέι κάποιο σφάλμα στον εγκέφαλο και αμέσως CEL.

Δευτερον, ελατωματικοί πολλαπλασιαστές και αντλία βενζίνης που δημιουργούν πρόβλημα κατά την αύξηση του φορτίου του κινητήρα με αποτέλεσμα τα κομπιάσματα και πάλι την ένδειξη του CEL.

Τρίτον και για μένα πιο πιθανό είναι οτι λόγω του μεγάλης μάζας του αυτοκινήτου ο εγκέφαλος διαβάζει αυξημένο φορτίο κινητήρα σε συνδιασμό με τις ανεβασμένες συνθήκες υπερπλήρωσης και δίνει αμέσως CEL. Δηλαδή διαβάζει μεγάλο φορτίο κινητήρα αλλά το αμάξωμα δεν επιταχύνει όπως πρέπει λόγω αυξημένης μάζας.

Πιστεύω πως ένα mail στην Vishnu tunning θα έλυνε πολλές απορείες σχετικά με τα σφάλαματα του εγκεφάλου. Παρόλαυτά, οι δοκιμές τους γίνονται σε 335/135 και όχι σε Χ6.

Παρόλαυτα, η καλήτερη λύση φαίνεται να είναι η δημιουργία ένός φτιαχτού προγράμματος (παρόλο που σε 135/335 διαφωνώ εντελώς). Δηλαδή επιτόπου αλλαγή των τιμών των χαρτών υπερπλήρωσης και ανάφλεξης πάνω σε δυναμόμετρο. Αυτό επιτρέπει την αύξηση της ιπποδύναμης real time. Αν και αυτό δεν πετύχει, τότε μην σκαλίζεις τίποτα άλλο. Μπορώ να σου προτείνω 3 ανθρώπους και μάλιστα οι 2 είναι μέλη του φόρουμ που μπορούν να σε βοηθήσουν


Αλήθεια, θές να μας πείς τι πρόβλημα δημιουργήθηκε ακριβώς και τι παρεμβάσεις έκανες? Γιατί λίγο δύσκολο ένα συνεργείο (και αν είναι αυτό που φαντάζομαι) να έβαλε χέρι μόνο του πάνω σε "εγκεφαλικό" θέμα και να προκάλεσε ζημιά χωρίς να την αποκαταστήσει...

konstadas
07-02-10, 09:12
εχεις το ιδιο μοτερ με το 135?


Ναι έχω το ίδιο μοτέρ με τα 335 & 135 με τη διαφορά ότι εδώ έχει να κινήσει άλλα φορτία και την τετρακίνηση.

konstadas
07-02-10, 09:53
Η αλήθεια είναι οτι με τον Kostadas τα είχαμε ξαναπεί και παλιότερα και δυστηχώς είχαμε μια μικρή αψιμαχία. Όμως εδώ είναι νέος χώρος και νέες συνθήκες οπότε καλωσήρθες.

Απο ότι ξέρω είχε δοκιμάσει τον ίδιο παράλληλο εγκέφαλο με τον δικό μου, αλλά το παλιότερο μοντέλο που δεν είναι canbus και φυσικά με τους παλιότερους χάρτες V1 (εγώ έχω τους V3 και τώρα βγήκαν και οι V4). Δυστηχώς δεν δούλεψε για 3 πιθανούς λόγους. Το Χ6 είτε πιθανόν πολλές και περισσότερες δικλίδες ασφαλείας απο τα 335/135 οπότε η παραμικρη παρέμβαση προκαλέι κάποιο σφάλμα στον εγκέφαλο και αμέσως CEL.

Δευτερον, ελατωματικοί πολλαπλασιαστές και αντλία βενζίνης που δημιουργούν πρόβλημα κατά την αύξηση του φορτίου του κινητήρα με αποτέλεσμα τα κομπιάσματα και πάλι την ένδειξη του CEL.

Τρίτον και για μένα πιο πιθανό είναι οτι λόγω του μεγάλης μάζας του αυτοκινήτου ο εγκέφαλος διαβάζει αυξημένο φορτίο κινητήρα σε συνδιασμό με τις ανεβασμένες συνθήκες υπερπλήρωσης και δίνει αμέσως CEL. Δηλαδή διαβάζει μεγάλο φορτίο κινητήρα αλλά το αμάξωμα δεν επιταχύνει όπως πρέπει λόγω αυξημένης μάζας.

Πιστεύω πως ένα mail στην Vishnu tunning θα έλυνε πολλές απορείες σχετικά με τα σφάλαματα του εγκεφάλου. Παρόλαυτά, οι δοκιμές τους γίνονται σε 335/135 και όχι σε Χ6.

Παρόλαυτα, η καλήτερη λύση φαίνεται να είναι η δημιουργία ένός φτιαχτού προγράμματος (παρόλο που σε 135/335 διαφωνώ εντελώς). Δηλαδή επιτόπου αλλαγή των τιμών των χαρτών υπερπλήρωσης και ανάφλεξης πάνω σε δυναμόμετρο. Αυτό επιτρέπει την αύξηση της ιπποδύναμης real time. Αν και αυτό δεν πετύχει, τότε μην σκαλίζεις τίποτα άλλο. Μπορώ να σου προτείνω 3 ανθρώπους και μάλιστα οι 2 είναι μέλη του φόρουμ που μπορούν να σε βοηθήσουν


Αλήθεια, θές να μας πείς τι πρόβλημα δημιουργήθηκε ακριβώς και τι παρεμβάσεις έκανες? Γιατί λίγο δύσκολο ένα συνεργείο (και αν είναι αυτό που φαντάζομαι) να έβαλε χέρι μόνο του πάνω σε "εγκεφαλικό" θέμα και να προκάλεσε ζημιά χωρίς να την αποκαταστήσει...



Γεια σου Στράτο.

Καλώς σε βρήκα.

Ηταν απλά μια διαφορά απόψεων τίποτα παραπάνω.

Ο τελευταίως χάρτης που είχα βάλει πριν βγάλω των παράλληλο ήταν ο V3 , αλλά και V13 να είχε βγει πάλι το ίδιο πρόβλημα θα είχε.

Το πρόβλημα με τον παράλληλο ήταν όταν του έριχνες απότομα μεγάλο φορτίο όχι όταν το άνοιγες σταδιακά και σιγά σιγά, δηλαδή αν το ζόριζες σε έβαζε σε λειτουργία ασφαλείας από τα 60 Χ.Α.Ω και μπορεί να το άνοιγες σιγά σιγά και στα 280 Χ.Α.Ω να σου άναβε απλά το λαμπάκι χωρίς να σε κόψει στην αρχή.

Γνώστης του είδους δεν είμαι αλλά από τα λίγα που ξέρω μπορώ να καταλάβω ότι ο παράλληλος δεν μπορεί να δουλέψει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ( τουλάχιστον ) λόγο φορτίου ( βάρος και τετρακίνησης )

Να σε ενημερώσω μιας και ανάφερες τους λόγους που μπορεί να μην δουλεύει σωστά ο παράλληλος ότι τα ίδια μου έλεγε ο δήθεν προγραμματιστής και πήγα και άλλαξα μπουζί , πολλαπλασιαστές , ατλιες βενζίνης, σωληνώσεις.

Τα προβλήματα Στράτο που είχα με το παράλληλο το διάβασες ποιο πάνω, μετά το βγάλαμε το δοκιμάσαμε χωρίς αυτό και δεν έδειξε κανένα πρόβλημα.

Στη συνέχεια βάλαμε ένα σειριακό το οποίο από 301 HP μου έφτασε 319 HP ( είχα κάνει δυναμομέτρηση πριν και μετά στο ίδιο δυναμόμετρο ) το οποίο χαμηλά είχε χάσει πολύ δύναμη και ήταν καλύτερο ψηλά αλλά και εδώ είχα προβλήματα ( μου άναβε λαμπάκι όταν το ζόριζα αλλά δεν με έκοβε ποτέ )

Στη συνέχεια με τα πολλά μου έβαλε ένα άλλο αφού με ταλεπωρισε πάρα πολύ το οποίο δεν ανάβει λαμπάκι αλλά μου έχει κατεβάσει την ισχύει.

Θα ήθελα αν γνωρίζεις κάτι καλό να μου πεις να μιλήσω με τους ανθρώπους να τους πω τη θέλω μήπως βρω κάποια άκρη.

Σ΄ευχαριστώ πολύ.

sokinm3
07-02-10, 10:05
Ναι έχω το ίδιο μοτέρ με τα 335 & 135 με τη διαφορά ότι εδώ έχει να κινήσει άλλα φορτία και την τετρακίνηση.
οκ ο Δημητριαδης το 135 το κανει απο 273 ροδα που ειναι στα 357

επειδη εχω δει δουλεια του και επανω στο Μ3 μου,θα σου προτεινα να παρεις και απο εκει μια γνωμη

αν χρειαστεις κατι στειλε μου πμ

konstadas
07-02-10, 10:31
Πρέπει να είναι πολύ καλός.

Είχα μιλήσει και εγώ τότε μαζί του αλλά με έπεισαν να πάω αλλού.

Το διάβασα σε άλλο φόρουμ για τη συγκεκριμένη δουλειά του στο 135 και περιμένω να δω εντυπώσεις μετά από τον αρχικό ενθουσιασμό.

Σ’ ευχαριστώ πολύ.

Stathis
07-02-10, 11:34
η νοελε εχει φτιαξει πολλα Χ6 χωρις κανενα προβλημα.
εχει μεγαλη διαφορα απο 335/135 στο προγραμμα.

στειλε ενα π.μ. στο μελος bomer (αντιπροσωπος) να σου τα εξηγησει ακριβως.

m3est
07-02-10, 12:08
Φιλε σταματη καλως ηρθες στο φορουμ.Ευχομαι πραγματικα να βρεις ακρη στο θεμα σου.Μαλλον ομως το ψαχνεις λανθασμενα.Το οτι η αντλια βενζινης εχει ελλατωμα δεν φταινε οι βελτιωτες αλλα ο προμηθευτης της BMW.Προσφατα ανακοινωθηκε η αλλαγη κατασκευαστη του συγκεκριμενου προιοντος και για ακριβεια μετα την μεγαλη αποτυχια που ειχαν , το δεκεμβριο του 2009 ξεκινησε νεο προιον με αλλα εντοσθια προκειμενου να σταματησει το προβλημα που ειχε παρει μεγαλες διαστασεις.
Παρ ολα αυτα το Χ6 35ι που εχεις ειναι ενα πολυ ωραιο αυτοκινητο σε σχεδιασμο και εξοπλισμο αλλα δεν ταιριαζει στη χρηση που κανεις.Αν θελεις ενα αυτοκινητο που να πηγαινει ταξιδια χωρις να πεφτει κατω απο 250χλμ και χωρις να αναβουν λαμπακια παρε μια Μ5.Το Χ6 35ι με ενα προγραμμα πρωτου σταδιου ειναι για να κανει καλυτερες ρεπριζ κι επιταχυνσεις απ το νορμαλ αλλα οχι να κολλας το γκαζι στο πατωμα μεχρι την τελικη και να μην το αφηνεις μεχρι τη θεσσαλονικη.Τα Turbo γνωριζουμε οτι γενικα ειναι καλυτερα στις ροπες αλλα υποφερουν στο διαρκες επιμονο πλακωμα.
Γνωμη μου ειναι πως το να ψαχνεις τον βελτιωτη με το καλυτερο προγραμμα δεν θα αναιρεθει ο τροπος λειτουργιας των Turbo αλλα θα συνεχιστει το προβλημα σου.Προσωπικα γνωριζω πανω απο 10 ιδιοκτητες Χ6 35ι με προγραμμα που ειναι υπερευχαριστημενοι και μπορω να σε φερω σε επαφη αν θελεις(σχεδον ολοι εχουν αλλαξει και αντλια βενζινης). Μηπως θα ηταν καλυτερα να κοιταξεις κατι σε ατμοσφαιρα και με κυβικα ωστε να κανεις το κεφι σου αφοβα?
Αν σκεφτεις να το αλλαξεις παντως εχω καποιον που ψαχνει για Χ6 35ι μεταχειρισμενο.Αν οχι παλι καλη συνεχεια στην αναζητηση σου.:thumbsup:

mitsos_chania
07-02-10, 12:16
Δλδ διαβαζοντας το τελευταιο ποστ,η bmw εχει βγαλει ενα αυτοκινητο στην παραγωγη που δεν μπορεις να το πας τερμα οσο θες?Εχει αρχισει να χαλαει αυτη η εταιρια:thumbsdown:

konstadas
07-02-10, 13:16
Φιλε σταματη καλως ηρθες στο φορουμ.Ευχομαι πραγματικα να βρεις ακρη στο θεμα σου.Μαλλον ομως το ψαχνεις λανθασμενα.Το οτι η αντλια βενζινης εχει ελλατωμα δεν φταινε οι βελτιωτες αλλα ο προμηθευτης της BMW.Προσφατα ανακοινωθηκε η αλλαγη κατασκευαστη του συγκεκριμενου προιοντος και για ακριβεια μετα την μεγαλη αποτυχια που ειχαν , το δεκεμβριο του 2009 ξεκινησε νεο προιον με αλλα εντοσθια προκειμενου να σταματησει το προβλημα που ειχε παρει μεγαλες διαστασεις.
Παρ ολα αυτα το Χ6 35ι που εχεις ειναι ενα πολυ ωραιο αυτοκινητο σε σχεδιασμο και εξοπλισμο αλλα δεν ταιριαζει στη χρηση που κανεις.Αν θελεις ενα αυτοκινητο που να πηγαινει ταξιδια χωρις να πεφτει κατω απο 250χλμ και χωρις να αναβουν λαμπακια παρε μια Μ5.Το Χ6 35ι με ενα προγραμμα πρωτου σταδιου ειναι για να κανει καλυτερες ρεπριζ κι επιταχυνσεις απ το νορμαλ αλλα οχι να κολλας το γκαζι στο πατωμα μεχρι την τελικη και να μην το αφηνεις μεχρι τη θεσσαλονικη.Τα Turbo γνωριζουμε οτι γενικα ειναι καλυτερα στις ροπες αλλα υποφερουν στο διαρκες επιμονο πλακωμα.
Γνωμη μου ειναι πως το να ψαχνεις τον βελτιωτη με το καλυτερο προγραμμα δεν θα αναιρεθει ο τροπος λειτουργιας των Turbo αλλα θα συνεχιστει το προβλημα σου.Προσωπικα γνωριζω πανω απο 10 ιδιοκτητες Χ6 35ι με προγραμμα που ειναι υπερευχαριστημενοι και μπορω να σε φερω σε επαφη αν θελεις(σχεδον ολοι εχουν αλλαξει και αντλια βενζινης). Μηπως θα ηταν καλυτερα να κοιταξεις κατι σε ατμοσφαιρα και με κυβικα ωστε να κανεις το κεφι σου αφοβα?
Αν σκεφτεις να το αλλαξεις παντως εχω καποιον που ψαχνει για Χ6 35ι μεταχειρισμενο.Αν οχι παλι καλη συνεχεια στην αναζητηση σου.:thumbsup:


Καλώς σε βρήκα και εγώ.

Η αντλία δεν είχε κανένα πρόβλημα αυτό μπορώ να σε διαβεβαιώσω.

Αλλά άντε να πούμε πως είχε, όταν αλλάχτηκε γιατί δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Για να ξέρεις τόσες λεπτομέρειες λογικά είσαι ο Νίκος που αναφέρω ποιο πάνω και αν θέλεις μπορούμε να προχωρήσουμε σε λεπτομέρειες ;

Αν δεν είσαι να σου πω ότι αυτά που λες δεν έχουν καμία μα καμία βάση.

Είναι δυνατόν να λες ότι δεν είναι να το πηγαίνεις με τέρμα γκάζι ;

Όπως έγραψα ποιο πάνω το αμάξι με έκοβε ακόμα και στα 60 Χ.Α.Ω.

Φυσικά θα συμφωνούσα μαζί σου αν το έκανε σε μεγάλες ταχύτητες και θα κατέγραφε κάποιο αντίστοιχο σφάλμα.

Αλλά εδώ μιλάμε ακόμα και για 60 Χ.Α.Ω και με μήνυμα ‘’ αφλογιστία ‘’ σε κάποιο κύλινδρο.

Δεν ψάχνω βελτιωτή να μου αναιρέσει τη λειτουργία των TURBO αλλά να μου την αναδείξει κάνοντας την ποιο φανερή.

Τους ιδιοκτήτες των Χ6 αν θέλεις να μου πεις τη πρόγραμμα έχουν γιατί με ενδιαφέρει και αν έχουν μετρήσει το αυτοκίνητο μετά τη βελτίωση.

Για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο καλή απόδοση είχε το πρόγραμμα που έχω επάνω ( ευτυχώς μέχρι την τρίτη που έχω ραντεβού να μου το βγάλουν ) ανοίγοντας με ένα φίλο με το ίδιο αυτοκίνητο δεν υπήρχε διαφορά.

Είχα και έχω σκοπό να το αλλάξω με το Χ6 Μ αλλά το έχω 1,5 χρόνο και από τον τρίτο μήνα έχω προβλήματα με τα απαράδεκτα προγράμματα που έβαζα πάνω.

Τώρα θέλω να λύσω αυτό το πρόβλημα και να το κρατήσω 3, 4, 5 μήνες να το ευχαριστηθώ και μετά θα προχωρήσω στην αλλαγή.

konstadas
07-02-10, 13:23
η νοελε εχει φτιαξει πολλα Χ6 χωρις κανενα προβλημα.
εχει μεγαλη διαφορα απο 335/135 στο προγραμμα.

στειλε ενα π.μ. στο μελος bomer (αντιπροσωπος) να σου τα εξηγησει ακριβως.

Σ’ ευχαριστώ πολύ.

Θα του στείλω σήμερα κιόλας να κάνω μια κουβέντα το τη θέλω.




Δλδ διαβαζοντας το τελευταιο ποστ,η bmw εχει βγαλει ενα αυτοκινητο στην παραγωγη που δεν μπορεις να το πας τερμα οσο θες?Εχει αρχισει να χαλαει αυτη η εταιρια:thumbsdown:

Δεν στέκει αυτό που έγραψε σε καμία περίπτωση.

Ότι χρήση έκανα χωρίς πρόγραμμα κάνω και με πρόγραμμα και φυσικά δεν είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο με TURBO.

bomer
07-02-10, 14:23
Θα ήθελα τη βοήθεια σας λίγο μιας και οι επιλογές μου όσο αφορά τη τοποθέτηση προγράμματος στο αυτοκίνητο ήταν τελείως αποτυχημένες και πάρα πολύ προβληματικές.

Φυσικά φταίω και εγώ γιατί πήρα από τα πρώτα Χ6 που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα και ήθελα να το δυναμώσω αμέσως με αποτέλεσμα ένα πολύ γνωστό κατάστημα στο Παλαιό Φάληρο να πειραματιστή στο αυτοκίνητο μου και μετά από πολύ μεγάλη ταλαιπωρία, χρόνο και χρήμα να καταλάβω ότι το μόνο που μπορεί να μου προσφέρει είναι ΄΄ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ΄΄

Σήμερα επικοινωνώντας με ένα φίλο μου είπε για κάποιο πρόγραμμα της Noelle.

Μήπως γνωρίζει κανείς ή αν έχει βάλει κάποιο πρόγραμμα από το συγκεκριμένο οίκο να μου πει εντυπώσεις γιατί δεν θέλω να περάσω τα ίδια.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά Σταμάτης



φιλε Σταματη,
το προγραμμα Νοελλεμοτορς ειναι 380ps/500nm ροπη.
Ειναι το πιο ολοκληρωμενο X6-35 αρχειο-software δεδομενου οτι ο Καρλ Οττο Νοελλε (διευθυντης της Alpina, και μελος της -Μ- τιμης ενεκεν) ειναι ο μοναδικος παγκοσμιως που παιρνει πρωτος απο την bmw και siemens τα στοιχεια των χαρτων.
Το αμαξι σου στον Siemens που το διαχειριζεται, εχει 12.500 χαρτες που εργαζονται συναρτησιακα ο ενας με τον αλλον.
Επομενο ειναι οτι κανεις στον κοσμο των tuners δεν ξερει ακομα, ποιους χαρτες να πειραξει και γιατι....
Αν δεν εχεις κανει καποια αλλη παρεμβαση, η, μετατροπη στο αμαξι (εισαι σιγουρος 100% ?) τοτε το ερχομενο σαββατο που θα ειναι στην Αθηνα ο Γερμανος Προγραμματιστης της Νοελλεμοτορς μπορει να κανει κατι για σενα...
κοιτα εδω στο φορουμ μας στα θεματα, το noellemotors Χ6-50, που εχω αναρτησει πριν 2 βδομαδες και τα λεμε...
θα ειμαι ελλαδα (αθηνα) εως 25/2
φιλικα
bomer

m3est
07-02-10, 16:06
Καλώς σε βρήκα και εγώ.

Η αντλία δεν είχε κανένα πρόβλημα αυτό μπορώ να σε διαβεβαιώσω.

Αλλά άντε να πούμε πως είχε, όταν αλλάχτηκε γιατί δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Για να ξέρεις τόσες λεπτομέρειες λογικά είσαι ο Νίκος που αναφέρω ποιο πάνω και αν θέλεις μπορούμε να προχωρήσουμε σε λεπτομέρειες ;

Αν δεν είσαι να σου πω ότι αυτά που λες δεν έχουν καμία μα καμία βάση.

Είναι δυνατόν να λες ότι δεν είναι να το πηγαίνεις με τέρμα γκάζι ;

Όπως έγραψα ποιο πάνω το αμάξι με έκοβε ακόμα και στα 60 Χ.Α.Ω.

Φυσικά θα συμφωνούσα μαζί σου αν το έκανε σε μεγάλες ταχύτητες και θα κατέγραφε κάποιο αντίστοιχο σφάλμα.

Αλλά εδώ μιλάμε ακόμα και για 60 Χ.Α.Ω και με μήνυμα ‘’ αφλογιστία ‘’ σε κάποιο κύλινδρο.

Δεν ψάχνω βελτιωτή να μου αναιρέσει τη λειτουργία των TURBO αλλά να μου την αναδείξει κάνοντας την ποιο φανερή.

Τους ιδιοκτήτες των Χ6 αν θέλεις να μου πεις τη πρόγραμμα έχουν γιατί με ενδιαφέρει και αν έχουν μετρήσει το αυτοκίνητο μετά τη βελτίωση.

Για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο καλή απόδοση είχε το πρόγραμμα που έχω επάνω ( ευτυχώς μέχρι την τρίτη που έχω ραντεβού να μου το βγάλουν ) ανοίγοντας με ένα φίλο με το ίδιο αυτοκίνητο δεν υπήρχε διαφορά.

Είχα και έχω σκοπό να το αλλάξω με το Χ6 Μ αλλά το έχω 1,5 χρόνο και από τον τρίτο μήνα έχω προβλήματα με τα απαράδεκτα προγράμματα που έβαζα πάνω.

Τώρα θέλω να λύσω αυτό το πρόβλημα και να το κρατήσω 3, 4, 5 μήνες να το ευχαριστηθώ και μετά θα προχωρήσω στην αλλαγή.

Απ οτι θυμαμαι οταν το αυτοκινητο σου ειχε προβλημα ειχε αφαιρεθει το προγραμμα και παλι συνεχιζε το προβλημα και δυσκολευοταν να παρει εμπρος το πρωι.
Οσον αφορα τους ιδιοκτητες Χ6 εννοειται πως θα σε φερω σ επαφη αρκει να μιλησουμε πρωτα.Σε προσπαθεια μου παλιοτερα να σε καλεσω δεν απαντησες το τηλεφωνο.Αν θελεις μπορεις να με καλεσεις να συναντηθουμε κι ολας.

Το να γραφουμε διαφορα σχολια στο φορουμ καλο ειναι αλλα λιγο απροσωπο.Μαζι με τα παιδια του φορουμ βρισκομαστε σε διαφορες συναντησεις και βολτες.Καλο θα ηταν να ερθεις κι εσυ μαζι μας να γνωριστεις και με τους υπολοιπους.

konstadas
07-02-10, 16:56
φιλε Σταματη,
το προγραμμα Νοελλεμοτορς ειναι 380ps/500nm ροπη.
Ειναι το πιο ολοκληρωμενο X6-35 αρχειο-software δεδομενου οτι ο Καρλ Οττο Νοελλε (διευθυντης της Alpina, και μελος της -Μ- τιμης ενεκεν) ειναι ο μοναδικος παγκοσμιως που παιρνει πρωτος απο την bmw και siemens τα στοιχεια των χαρτων.
Το αμαξι σου στον Siemens που το διαχειριζεται, εχει 12.500 χαρτες που εργαζονται συναρτησιακα ο ενας με τον αλλον.
Επομενο ειναι οτι κανεις στον κοσμο των tuners δεν ξερει ακομα, ποιους χαρτες να πειραξει και γιατι....
Αν δεν εχεις κανει καποια αλλη παρεμβαση, η, μετατροπη στο αμαξι (εισαι σιγουρος 100% ?) τοτε το ερχομενο σαββατο που θα ειναι στην Αθηνα ο Γερμανος Προγραμματιστης της Νοελλεμοτορς μπορει να κανει κατι για σενα...
κοιτα εδω στο φορουμ μας στα θεματα, το noellemotors Χ6-50, που εχω αναρτησει πριν 2 βδομαδες και τα λεμε...
θα ειμαι ελλαδα (αθηνα) εως 25/2
φιλικα
bomer

Πολύ ενδιαφέρων αυτά.

Κάτι τέτοιο είχα μάθει εξ αρχής για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά με έπεισαν και έβαλα τον παράλληλο.

Τώρα θέλω το καλύτερο.

Θα ήθελα να τα πούμε πριν φύγεις γιατί με ενδιαφέρει.

Σ΄ευχαριστώ πολύ

konstadas
07-02-10, 17:33
Απ οτι θυμαμαι οταν το αυτοκινητο σου ειχε προβλημα ειχε αφαιρεθει το προγραμμα και παλι συνεχιζε το προβλημα και δυσκολευοταν να παρει εμπρος το πρωι.
Οσον αφορα τους ιδιοκτητες Χ6 εννοειται πως θα σε φερω σ επαφη αρκει να μιλησουμε πρωτα.Σε προσπαθεια μου παλιοτερα να σε καλεσω δεν απαντησες το τηλεφωνο.Αν θελεις μπορεις να με καλεσεις να συναντηθουμε κι ολας.

Το να γραφουμε διαφορα σχολια στο φορουμ καλο ειναι αλλα λιγο απροσωπο.Μαζι με τα παιδια του φορουμ βρισκομαστε σε διαφορες συναντησεις και βολτες.Καλο θα ηταν να ερθεις κι εσυ μαζι μας να γνωριστεις και με τους υπολοιπους.


Άρα καλά κατάλαβα ότι είσαι ο Νίκος.

Να σου τα θυμίσω λίγο.

Αν θυμάσαι καλά όταν είχα έρθει και σε βρήκα σου είπα το τη θέλω και το πώς πάω το αυτοκίνητο αλλά εσύ τότε για να πουλήσει μου είπες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όταν ξεκίνησαν τα προβλήματα μου είπες και άλλαξα μπουζί.

Στη συνέχεια άλλαξα και τους πολλαπλασιαστές αλλά το πρόβλημα δεν έλεγε να λυθεί.

Μετά σου ζήτησα να βγάλουμε από πάνω τον παράλληλο το δοκίμασες στο δικό σου όπου και δούλευε σωστά και το δικό μου δεν ξανά έβγαλε πρόβλημα.

Ένα μηνά μετά περίπου μου πέρασες το σειριακό και ξανάρχισαν τα προβλήματα λέγοντας μου τότε ότι σε όσα Χ6 είχες βάλει παράλληλο τους άναβε λαμπάκι.

Στη συνέχεια είχα το πρόβλημα το ότι αργούσε να πάρει μπροστά στο οποίο τότε βγάλαμε και το δεύτερο πρόγραμμα αλλάξαμε σωληνώσεις και αντλία και μετά βάλαμε το τρίτο πρόγραμμα ( το πρόβλημα με αργή εκκίνηση ξαναεμφανίστηκε ).

Πηγαίνοντας σε μεγάλο συνεργείο BMW μου το έλυσαν άμεσο χωρίς να αλλάξουν τίποτα.

Στο τελευταίο πρόγραμμα που έβαλες δεν μπορώ να πω, δεν είχα πολλά λαμπάκια ( όχι ότι δεν είχα καθόλου ) αλλά τη να το κάνω που πλέων δεν είχα και απόδοση.

Φαντάσου με το δεύτερο πρόγραμμα είχα δυναμομετρημενα 319 hp από τα 301 – 302 που είχα αρχικά πάντα στο στρόφαλο ( που τα 350 που μου έλεγες ) στο τρίτο λογικά δεν θα ξεπερνούσα τα 310.

Ξέρεις πολύ καλά ότι έχασα πολύ χρόνο με τα πειράματα που έγιναν και δυστυχώς δεν τον είχα αλλά αναγκαστικά τον έβρισκα.

Μετά από αυτό δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε να πούμε τίποτε άλλο.

m3est
07-02-10, 18:19
Το οτι ενοχληθηκες που το αυτοκινητο σου ειχε προβλημα το καταλαβαινω.Το να γραφεις στα φορουμ τα αρνητικα σου σχολια χωρις να εμφανιζεσαι στα τηλεφωνα και τις συναντησεις μαλλον κατι αλλο θα συμβαινει.Απο δικης μου πλευρας προσπαθησα να δωσω λυση αλλα εσυ απομακρυνθηκες.Δεν θα επιμεινω αλλο αφου εχεις παρει την αποφαση σου.Καλη συνεχεια.

konstadas
07-02-10, 19:04
Όπως έγραψα και ποιο πάνω δεν λύσαμε το θέμα 1,5 χρόνο ποιος ο λόγος να τα μιλήσουμε για να βάλουμε και τέταρτο πρόγραμμα μήπως γίνει κάτι ;

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν πάω σε συναντήσεις και ο λόγος είναι ότι τον ελεύθερο χρόνο μου το περνώ με την οικογένεια μιας και τους βλέπω λίγο.

Το ότι έγραψα τα αρνητικά είναι γιατί μόνο αρνητικά είχε η συνεργασία μας ( για μένα μόνο )

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ευχαριστημένους πελάτες αφού τους ξέρω κιόλας.

Απλά πιστεύω ότι ένα ακριβό πράγμα που δεν το ξέρουμε δεν το πειράζουμε αν δεν είμαστε σίγουροι.

Πιστεύω ότι με το χρόνο θα λυθούν κάποια προβλήματα γιατί πιστεύω ότι είσαι καλό παιδί με πολύ διάθεση για δουλειά.

Καλό βράδυ Νίκο.

m3est
08-02-10, 10:36
Ενα τηλεφωνο στην Αthens Car επισημο ντηλερ BMW στη λ.βουλιαγμενης μπορει να αποδειξει ποσα Χ6 35ι και 50ι και 3.0sd εχουν προγραμμα απο Speed & Style χωρις προβληματα.

Υπαρχουν κι αλλοι επισημοι ντηλερ που συνεργαζομαστε χωρις κανενα προβλημα.

Το οτι ενας ατυχος πελατης δεν εμεινε ευχαριστημενος γιατι το αυτοκινητο του ειχε προβλημα πραγματικα λυπαμαι.Σιγουρα εδω και η ιδια η BMW εχει δυσαρεστημενους πελατες.

Αμφιβαλλω αν θα ικανοποιηθεις καποτε με τα γκαζια του Χ6 οποτε συντομα σου ευχομαι να βρεθεις μ ενα πολυ πιο γρηγορο αυτοκινητο οχι turbo που να τελικωνει ατελειωτα ωστε να ταιριαζει στον τροπο οδηγησης που εσυ ο ιδιος εχεις περιγραψει.
Καλη συνεχεια.

konstadas
08-02-10, 14:00
Δεν αντιλέγω σίγουρα έχεις φτιάξει και καλές βελτιώσεις.


Δε νομίζω όμως ότι έκανες κάτι καλύτερο σε αυτούς.


Το θέμα είναι τη ζητάνε από το αυτοκίνητο τους και αν το έχουν ζορίσει καθόλου γιατί αν το πάνε χαλαρά δεν υπάρχει περίπτωση να τους βγάλει κάτι στο στάδιο που τα βελτιώνεις ( + 20 ΗΡ το πολύ )


Από το αμάξι μου ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι που το ανάλαβες.


Μια με την κακή τοποθέτηση που έγινε στις μπούκες τις εξάτμισης και φυσικά με το πρόγραμμα.


Επίσης να σου ξανά υπενθυμίσω ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ΟΥΤΕ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ( όπως θέλεις να λες για ευνόητους λόγους ) απλά υπάρχει δυσλειτουργία από τα προγράμματα που έχεις βάλει πάνω.


Δεν είναι το μόνο αυτοκίνητο που είχα με TURBO και φυσικά κάποια από τα προηγούμενα τα είχα προχωρήσει σε ποιο ακραίες βελτιώσεις χωρίς προβλήματα.


Να είσαι σίγουρος ότι τη λύση θα τη βρω ( έχει δρομολογηθεί η τοποθέτηση του νέου προγράμματος από μεγάλο και αξιόπιστο βελτιωτή ) και θα το μάθεις.


Περίμενα από εσένα μια ποιο σωστή αντιμετώπιση σε έναν πελάτη που σου άφησε αρκετά χρήματα.


Θα μπορούσες να βγεις και να παραδεχτείς το λάθος σου και όχι να κάθεσαι και να γράφεις ότι ΅Ά το ότι ένας άτυχος πελάτης δεν έμεινε ευχαριστημένος γιατί το αυτοκίνητο του είχε πρόβλημαΆΆ


Εγώ λυπάμαι


Καλή συνέχεια και σ΄εσένα ( μιας και τώρα έμαθες τη δεν πρέπει να κάνουμε στα Χ6 )

Stathis
08-02-10, 14:10
θα παρακαλεσω να μη συνεχιστει η δημοσια συζητηση για το παραπανω θεμα.
νομιζω εξαντληθηκε και απο τις δυο πλευρες.
αν εχετε κατι αλλο ειναι καλυτερα να συναντηθειτε και να το συζητησετε.

γεγονος ειναι οτι και στα καλυτερα καταστηματα υπαρχουν πελατες που δυσαρεστουνται δικαια ή αδικα και απο την αλλη αρκετα καταστηματα εχουν πελατες που αποφερουν περισσοτερο ζημια παρα κερδος.
οι περιπτωσεις και οι υποπεριπτωσεις ειναι πολλες και καθε φορα η εκαστοτε πλευρα εχει τα δικαια και τα αδικα της.
η δικη μας δουλεια ομως δεν ειναι να το αναλυσουμε εδω.

ας μεινουμε λοιπον παρακαλω στο θεμα μας που ειναι η βελτιωση του Χ6.
καταγραφηκε η εμπειρια ενος ιδιοκτητη, δοθηκε απαντηση, παμε παρακατω.

ευχαριστω για την κατανόηση.

sokinm3
08-02-10, 15:53
θα παρακαλεσω να μη συνεχιστει η δημοσια συζητηση για το παραπανω θεμα.
νομιζω εξαντληθηκε και απο τις δυο πλευρες.
αν εχετε κατι αλλο ειναι καλυτερα να συναντηθειτε και να το συζητησετε.

γεγονος ειναι οτι και στα καλυτερα καταστηματα υπαρχουν πελατες που δυσαρεστουνται δικαια ή αδικα και απο την αλλη αρκετα καταστηματα εχουν πελατες που αποφερουν περισσοτερο ζημια παρα κερδος.
οι περιπτωσεις και οι υποπεριπτωσεις ειναι πολλες και καθε φορα η εκαστοτε πλευρα εχει τα δικαια και τα αδικα της.
η δικη μας δουλεια ομως δεν ειναι να το αναλυσουμε εδω.

ας μεινουμε λοιπον παρακαλω στο θεμα μας που ειναι η βελτιωση του Χ6.
καταγραφηκε η εμπειρια ενος ιδιοκτητη, δοθηκε απαντηση, παμε παρακατω.

ευχαριστω για την κατανόηση.

σε ολα τα tuning πολλες φορες δεν πετυχαινει κατι οπως και στην δικη μου περιπτωση στις αρχες......

το θεμα ειναι ομως να υπαρχει after sale απο τους επαγγελματιες..........αν δεν υπαρχει,εχουμε θεμα

Παντως για μενα,πρεπει να υπαρχει παντα ενημερωση και προπαντων διαλογος για ολα και για ολους

κανενας δεν πρεπει να ειναι στο απυροβλητο

Stathis
08-02-10, 16:58
στο απυροβλητο κανεις δεν πρεπει και κανεις δεν ειναι.
αλλα οταν υπαρχει ενα θεμα για το οποιο γινεται chating με 4-5 απαντησεις απο την καθε πλευρα πανω στο ιδιο μοτιβο (χωρις να προστιθεται δηλαδη κατι επι της ουσιας, απλα συμφωνουν οτι διαφωνουν), δεν ωφελει και να συνεχιζεται.

το καθε φορουμ δεν ειναι τοπος επιλυσης διαφορων, ουτε οι διαχειριστες και οι συντονιστες εχουν δουλεια να αποφασιζουν ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο.
απλως προσφερουν βημα για εκφραση αποψεων.

εδω λοιπον κατα την αποψη μου οι αποψεις εκφραστηκαν ελευθερα και απο τις δυο πλευρες και οποιος ενδιαφερεται μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.

konstadas
08-02-10, 17:58
Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας.

Κανένας δεν πρέπει να είναι στο απυρόβλητο.

Στάθη καλά τα λες όσες φορές και να ποστάρουμε δεν θα βρούμε άκρη γιατί δεν υπάρχει.

Αυτός νομίζει ορισμένα πράγματα εγώ είμαι σίγουρος για άλλα……

Για μένα η υπόθεση με τον ποιο πάνω βελτιωτή σταματά εδώ ( αν και θα μπορούσα να το συνεχίσω αλλού και να αποδειχτούν αυτά που λέω ) και συνεχίζω μιας και έχω κανονίσει να κάνω την επόμενη πραγματική βελτίωση.

sokinm3
08-02-10, 18:18
Σταματη θα σου προτεινα να παρεις μια γνωμη απο Δημητριαδη μερια

εχει φτιαξει αρκετα 135 και ειδικα ενα που o κατοχος(dim 135) ασελγει επανω του

καλη επιλογη να εχεις

Stathis
08-02-10, 18:19
το 135 ειναι αρκετα διαφορετικο στη χαρτογραφηση απο Χ6 νικο...

konstadas
08-02-10, 18:26
Σταματη θα σου προτεινα να παρεις μια γνωμη απο Δημητριαδη μερια

εχει φτιαξει αρκετα 135 και ειδικα ενα που o κατοχος(dim 135) ασελγει επανω του

καλη επιλογη να εχεις


Νίκο τον ξέρω τον Δημήτρη ( πάρα πολύ δυνατό εργαλείο ) και τη χρήση που του κάνει.

Μάλιστα σε κάποια δυναμομετρηση που κάναμε σε κάποιο άλλο φόρουμ είχε βγει το ποιο δυνατό ακόμα και από κάποια με παράλληλο.

Με είχε πάει ο Δημήτρης στο Δημητριάδη αλλά τότε με έπεισαν να συνεχίσω στον ίδιο.

sokinm3
08-02-10, 18:28
το 135 ειναι αρκετα διαφορετικο στη χαρτογραφηση απο Χ6 νικο...

καμια αντιρρηση αλλα ο Δημητριαδης εχει φτιαξει Χ6 τα οποια βγαζουν απο 260 ροδα σε 320

δεν το λεω τυχαια διοτι ημουν παρων και επειδη ο κυκλος του tuning ειναι παρα πολυ μικρος,γνωριζω οτι δουλευουν τεζα

m3est
08-02-10, 18:32
θα παρακαλεσω να μη συνεχιστει η δημοσια συζητηση για το παραπανω θεμα.
νομιζω εξαντληθηκε και απο τις δυο πλευρες.
αν εχετε κατι αλλο ειναι καλυτερα να συναντηθειτε και να το συζητησετε.

γεγονος ειναι οτι και στα καλυτερα καταστηματα υπαρχουν πελατες που δυσαρεστουνται δικαια ή αδικα και απο την αλλη αρκετα καταστηματα εχουν πελατες που αποφερουν περισσοτερο ζημια παρα κερδος.
οι περιπτωσεις και οι υποπεριπτωσεις ειναι πολλες και καθε φορα η εκαστοτε πλευρα εχει τα δικαια και τα αδικα της.
η δικη μας δουλεια ομως δεν ειναι να το αναλυσουμε εδω.

ας μεινουμε λοιπον παρακαλω στο θεμα μας που ειναι η βελτιωση του Χ6.
καταγραφηκε η εμπειρια ενος ιδιοκτητη, δοθηκε απαντηση, παμε παρακατω.

ευχαριστω για την κατανόηση.

Θα ηθελα να λυθει η παρεξηγηση αλλα οχι κατ αυτον τον τροπο.

Η δημοσιοποιηση ενος θεματος δεν νομιζω οτι φερνει τη λυση.

Σεβομαι την προτροπη σου Σταθη και δεν θα συνεχισω.

Dim135
08-02-10, 18:47
το 135 ειναι αρκετα διαφορετικο στη χαρτογραφηση απο Χ6 νικο...

γι αυτο θελει custom προγραμμα και οχι κονσερβα.

γεια σου ρε σταματη με το τερατακι σου

konstadas
08-02-10, 19:14
Δημήτρη έχεις καταφέρει και έχεις το καλύτερα βελτιωμένο Ν54 μοτέρ που ξέρω. :thumbsup::thumbsup:

Έκανα λάθος τότε που δεν σε άκουσα. :ranting2::ranting2::ranting2:

Dim135
08-02-10, 21:37
υπαρχουν κι αλλα καλα τουρμπατα απλα προσωπικα εγω δεν ειχα κανενα προβλημα εναμιση χρονο τωρα που ειναι βελτιωμενο

konstadas
18-02-10, 18:51
Σήμερα έκανα update για να φύγει επιτέλους το πρόγραμμα που είχα επάνω.

Το αμάξι δουλεύει πάρα πολύ καλά.

Είναι πολύ γραμμικό από χαμηλά σε αντίθεση με πρώτα ( με τη δήθεν βελτίωση που είχα ) που χαμηλά δεν είχε καθόλου δύναμη και γενικός οι επιδώσεις του δεν μπορώ να πω ότι είχαν διαφορά με πριν.

Αύριο λογικά θα μπει και το νέο πρόγραμμα επάνω και θα δούμε άσπρη μέρα.

gnx
18-02-10, 18:57
Τι θα ειναι, με το καλο, το νεο προγραμμα;

konstadas
18-02-10, 19:30
Μετά από πολύ σκέψη είπα να δοκιμάσω την τύχη μου ( όπως μου πρότειναν ποιο πάνω ) με το NOELLE

konstadas
22-02-10, 18:26
Σήμερα έγινε η τοποθέτηση του νέου προγράμματος πάνω στο Χ6 ( NOELLE )

Επιτέλους τώρα κατάλαβα δύναμη αν και ακόμα είναι νωρίς. :thumbsup:

Το αμάξι πλέων έχει δύναμη σε όλο το φάσμα στροφών.

Δεν μένει τώρα να δούμε πόση δύναμη θα πάρει ακόμα όταν πατήσει καλά το πρόγραμμα πάνω και το πόσο αξιόπιστο είναι που πιστεύω ότι είναι.

Θα γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές δύναμης και αξιοπιστίας και θα σας ξαναγράψω τις τελικές μου απόψεις.

Stamatis
22-02-10, 18:32
Σήμερα έγινε η τοποθέτηση του νέου προγράμματος πάνω στο Χ6 ( NOELLE )

Επιτέλους τώρα κατάλαβα δύναμη αν και ακόμα είναι νωρίς. :thumbsup:

Το αμάξι πλέων έχει δύναμη σε όλο το φάσμα στροφών.

Δεν μένει τώρα να δούμε πόση δύναμη θα πάρει ακόμα όταν πατήσει καλά το πρόγραμμα πάνω και το πόσο αξιόπιστο είναι που πιστεύω ότι είναι.

Θα γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές δύναμης και αξιοπιστίας και θα σας ξαναγράψω τις τελικές μου απόψεις.

Κατ' αρχήν καλορίζικο και καλοτάξιδο με τα νέα του -μυαλά-

κατα δεύτερον με το καλό και στα επόμενα πειράγματα...

Z4 DCT
22-02-10, 18:33
Σήμερα έγινε η τοποθέτηση του νέου προγράμματος πάνω στο Χ6 ( NOELLE )

Επιτέλους τώρα κατάλαβα δύναμη αν και ακόμα είναι νωρίς. :thumbsup:

Το αμάξι πλέων έχει δύναμη σε όλο το φάσμα στροφών.

Δεν μένει τώρα να δούμε πόση δύναμη θα πάρει ακόμα όταν πατήσει καλά το πρόγραμμα πάνω και το πόσο αξιόπιστο είναι που πιστεύω ότι είναι.

Θα γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές δύναμης και αξιοπιστίας και θα σας ξαναγράψω τις τελικές μου απόψεις.

Μπραβο, καλα χλμ!!!!thumb

Monsta
22-02-10, 18:40
Χαίρομαι που λύθηκαν τα προβλήματα που είχες και πλέον είσαι ευχαριστημένος με τη νέα σου βελτίωση.

konstadas
22-02-10, 19:06
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Ήταν κάτι που το ήθελα πολύ και φαίνεται ότι τα καταφέραμε μετά από αυτά που τράβηξα.

Όταν κάνω και τα 1000 χιλιόμετρα για να πατήσει θα κάνω και μια δυναμομετρηση ( στο ίδιο δυναμόμετρο που έκανα και τις άλλες ) να δω και τα νούμερα.

sokinm3
22-02-10, 19:51
Καλοριζικο να ειναι και ευχομαι χωρις προβληματα

οσο για τα νουμερα μην ασχολεισαι

κοιτα στοιχειομετρια και μονο

αυτο σε ενδιαφερει περισσοτερο

stratos
01-03-10, 23:51
Σταμάτη κανένα νέο?

G_kaliteros
02-03-10, 04:26
περιμενω να ακουσο νεα λες και ειναι δικο μου!!!!
μακαρη να εισαι ευχαριστημενος!!!

konstadas
02-03-10, 10:47
Γεια σας παιδιά.

Όπως έγραψα και ποιο πάνω το αμάξι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

Καμία σχέση με πρώτα.

Πολύ ροπή από χαμηλά και πάνω απ΄όλα ούτε μια φορά δεν μου άναψε λαμπάκι όσο και να το έχω ζορίσει.

Έχω κάνει περίπου μέχρι σήμερα 800 χλμ. Από τότε που έβαλα το πρόγραμμα.

Ο βελτιωτής μου είπε ότι θα ανοίξει και άλλο ακόμα.

Ένα άνοιγμα που έκανα με ένα φίλο με το ίδιο αυτοκίνητο που πρώτα ( με το προηγούμενο πρόγραμμα ήμασταν σχεδόν μαζί ) του φεύγω άνετα.

Κάποια στιγμή θα το δυναμομετρησω να δω και τη πήρε σε σχέση με το αρχικό και με το προηγούμενο πρόγραμμα.

Θα σας ενημερώσω πάλι.

Ευχαριστώ πολύ.

sokinm3
02-03-10, 11:58
μπραβο φιλε.......το μονο που πρεπει να κανεις παρε μια στοιχειομετρια να δεις εκει τι κανεις....ασε τα αλογα ποσο και τι

dimitris19
02-11-10, 16:38
Γεια σας παιδιά.

Όπως έγραψα και ποιο πάνω το αμάξι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

Καμία σχέση με πρώτα.

Πολύ ροπή από χαμηλά και πάνω απ΄όλα ούτε μια φορά δεν μου άναψε λαμπάκι όσο και να το έχω ζορίσει.

Έχω κάνει περίπου μέχρι σήμερα 800 χλμ. Από τότε που έβαλα το πρόγραμμα.

Ο βελτιωτής μου είπε ότι θα ανοίξει και άλλο ακόμα.

Ένα άνοιγμα που έκανα με ένα φίλο με το ίδιο αυτοκίνητο που πρώτα ( με το προηγούμενο πρόγραμμα ήμασταν σχεδόν μαζί ) του φεύγω άνετα.

Κάποια στιγμή θα το δυναμομετρησω να δω και τη πήρε σε σχέση με το αρχικό και με το προηγούμενο πρόγραμμα.

Θα σας ενημερώσω πάλι.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπερα σε ολους,ειμαι κανουριος και κατοχος και εγω εδω και 1,5 χρονο περιπου ενος BMW X6 3.5.Ειχα ψαξει και εγω τοτε στο Σπανο και μου χε προτεινει ενα προγραμμα της Noelle με 380ps.Το εκανες μεσα απο Σπανο η εκτος?Μπορεις pls να μου πεις ολα τα specs εντυπωσεις,κοστος και στοιχεια επικοινωνιας με τη Noelle εδω?
Σ ευχαριστω εκ των προτερων και χαιρετω ολους

Stamatis
02-11-10, 17:30
Καλως ηλθες.
Καλα χιλιομετρα.

Ο χρηστης bomer ειναι ο επαγγελματιας που αντιπροσωπευει τα noelle στειλε του ενα μηνυμα για να παρεις πληροφοριες.

Καλα χιλιομετρα και καλη διαμονη.