PDA

Επιστροφή στο Forum : csl carbon airbox installation



Thomelef
13-02-12, 20:13
ωραία βιντεάκια απο εγκατάσταση εισαγωγής.
ο τύπος έχει οργανώσει και πώληση για γκρουπ στο αμερικάνικο φόρουμ, και μάλιστα προσφέρει την εισαγωγή, εκτός απο κάρμπον, φτιαγμένη απο πολυεστέρα...φυσικά δεν είναι το ίδιο ποιοτικά με το κάρμπον, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, με πολύ λιγότερα λεφτά.
https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=389402


https://www.youtube.com/watch?v=LyU2c_xLIHQ

stay tuned. ακόμα το part 2 δεν έχει ανέβει.

Leonidas_E39
13-02-12, 20:20
Ετοιμος εισαι για να το μπαξεις ή ειναι η ιδέα μου ? :whistle::whistle: :whistle::whistle:


1800 $ ειναι καλή τιμή για το πολυεστερικό ή ειναι λίγο τσιμπιμένο?

Thomelef
13-02-12, 20:41
Ετοιμος εισαι για να το μπαξεις ή ειναι η ιδέα μου ? :whistle::whistle: :whistle::whistle:


1800 $ ειναι καλή τιμή για το πολυεστερικό ή ειναι λίγο τσιμπιμένο?

μπα έτοιμος δεν είμαι...1800 δολάρια, σε σχέση με τις τιμές που πουλάνε τις υπόλοιπες ρέπλικες, θεωρώ ότι είναι η λογικότερη τιμή για μια εισαγωγή που είναι πιστό αντίγραφο της γνήσιας. με αυτή την επιλογή, θεωρώ πως δεν αξίζει κάποιος να δώσει τα παραπάνω για την κάρμπον, εκτός και αν έχει λεφτά για πέταμα.

Stamatis
13-02-12, 20:43
μπα έτοιμος δεν είμαι...1800 δολάρια, σε σχέση με τις τιμές που πουλάνε τις υπόλοιπες ρέπλικες, θεωρώ ότι είναι η λογικότερη τιμή για μια εισαγωγή που είναι πιστό αντίγραφο της γνήσιας. με αυτή την επιλογή, θεωρώ πως δεν αξίζει κάποιος να δώσει τα παραπάνω για την κάρμπον, εκτός και αν έχει λεφτά για πέταμα.


δε με λες ρε μλκ, αυτά σι εντ σίτυ πως τα λένε τα μηχανηματα σου, δεν μπορανε να κουρμπαρουνε ενα τετοιο σκατο αμα το βρούμε για πατρον?
ας ειναι και απο εμντιεφ το γμημενο...

ε?

Leonidas_E39
13-02-12, 20:45
Μην του βάζεις ιδεες Προεδρε και το πειραματιστει γιατι το βλέπω σε γραμμη παραγωγης φτιαγμενο απο κοντρα πλακε θαλασσης.

pilot
13-02-12, 20:47
το χρηματοδοτώ! να γίνει η έρευνα! :whistle:

Thomelef
13-02-12, 20:47
δε με λες ρε μλκ, αυτά σι εντ σίτυ πως τα λένε τα μηχανηματα σου, δεν μπορανε να κουρμπαρουνε ενα τετοιο σκατο αμα το βρούμε για πατρον?
ας ειναι και απο εμντιεφ το γμημενο...

ε?

χαχαχαχαχα ρε θείο. δεν παίζει με την καμμία να μπορέσω να φτιάξω τέτοιο πράγμα. υπάρχει μια αρχή...ποτέ μην ασχολείσε με πράγματα που δεν μπορείς να φτιάξεις...

Stamatis
13-02-12, 20:57
χαχαχαχαχα ρε θείο. δεν παίζει με την καμμία να μπορέσω να φτιάξω τέτοιο πράγμα. υπάρχει μια αρχή...ποτέ μην ασχολείσε με πράγματα που δεν μπορείς να φτιάξεις...

Ζγουρ μ', Άι κατούρα τα ποδάριας, ιέχς μανταλως τα μάτια απι το ξετσαούλιασμα!

Καβάλα το γαλίκ' και φτιάχτο.

(αμα δεν πιανιης τι λέω, φώναξε τον ΑρηΤεντ να σε ξηγήσει)

z3 2.2
13-02-12, 20:57
παιζει και πριν το βερνικι να το ντυσεις με καρμπον.
αντε ρε Θωμα !!!!
ξεκινα ρε!!!

Leonidas_E39
13-02-12, 21:01
Περα απο το πειραγμα που κανουμε στον θωμα να σας πω μιας και εχω δει προσωπικα την δουλεια του απο κοντα και τι δυνατοτητες εχει στο να επεξεργαζεται και να δινει μορφη στο ξυλο πιστευω οτι αν πει να το δοκιμασει ειναι σιγουρο οτι θα το πετυχει.

Stamatis
13-02-12, 21:03
Περα απο το πειραγμα που κανουμε στον θωμα να σας πω μιας και εχω δει προσωπικα την δουλεια του απο κοντα και τι δυνατοτητες εχει στο να επεξεργαζεται και να δινει μορφη στο ξυλο πιστευω οτι αν πει να το δοκιμασει ειναι σιγουρο οτι θα το πετυχει.

Για αυτό τονε λέω τον χλιάρα

Thomelef
13-02-12, 21:04
ή να γίνει ένα ωραίο υδατογράφημα βεβαίως βεβαίως. αν και δεν με χαλάει καθόλου το μαύρο ματ χρώμα της.
προς το παρόν, απλά σκέφτομαι...τι θα κάνω δεν ξέρω, γιατί και τα πράγματα είναι ζόρικα, και τα λεφτά δεν είναι λίγα στο σύνολο.
αν βάλεις 1500 ευρά περίπου + μεταφορικά μόνο για εισαγωγή, άλλα 300 για περιφερειακά παρτ που χρειάζονται, κάνα 300 - 400άρι για να περαστεί, και κάνα 900άρι για το περιβόητο άλφα - ν, θα έλεγα ότι δεν είναι και λίγα...περίπου κάνα τρισημισάρι μαζεύεται. δεν είναι και λίγα...

Thomelef
13-02-12, 21:06
Περα απο το πειραγμα που κανουμε στον θωμα να σας πω μιας και εχω δει προσωπικα την δουλεια του απο κοντα και τι δυνατοτητες εχει στο να επεξεργαζεται και να δινει μορφη στο ξυλο πιστευω οτι αν πει να το δοκιμασει ειναι σιγουρο οτι θα το πετυχει.


Για αυτό τονε λέω τον χλιάρα

thanks 4 the feedback...αλλά δεν είναι στο αντικείμενο μου. αυτά είναι δουλειές, που απαιτούν 10 φορές μεγαλύτερη ακρίβεια απο αυτά που φτιάχνω.

Stamatis
13-02-12, 21:06
ή να γίνει ένα ωραίο υδατογράφημα βεβαίως βεβαίως. αν και δεν με χαλάει καθόλου το μαύρο ματ χρώμα της.
προς το παρόν, απλά σκέφτομαι...τι θα κάνω δεν ξέρω, γιατί και τα πράγματα είναι ζόρικα, και τα λεφτά δεν είναι λίγα στο σύνολο.
αν βάλεις 1500 ευρά περίπου + μεταφορικά μόνο για εισαγωγή, άλλα 300 για περιφερειακά παρτ που χρειάζονται, κάνα 300 - 400άρι για να περαστεί, και κάνα 900άρι για το περιβόητο άλφα - ν, θα έλεγα ότι δεν είναι και λίγα...περίπου κάνα τρισημισάρι μαζεύεται. δεν είναι και λίγα...


Τι να γινει χρυσό μου αγόρι?

εχει ο Νίγκας ο Μόνστα την καβούκα και κάθεται στο μαγαζί.
Να σου τη στείλει να πάρεις μέτρα, να την κάνεις μια στο σιμπισιντι πως το λένε το μαρκαλέζι κείνο, και κέρδισες τα χιλια πεντακόσια.
Φασούλι του φασούλι

Stamatis
13-02-12, 21:07
thanks 4 the feedback...αλλά δεν είναι στο αντικείμενο μου. αυτά είναι δουλειές, που απαιτούν 10 φορές μεγαλύτερη ακρίβεια απο αυτά που φτιάχνω.

Κόψε μεγαλύτερο τιμολόγιο χριστιανέ μου.
βάλε 56% ΦΠΑ

πανάκριβο θα είναι.

z3 2.2
13-02-12, 21:16
Τα 1800 δολαρια ειναι πολλα νομιζω.
βαλε και καμια 250αρια+ τα λοιπα εξαρτηματα που σου χρειαζονται για να παιξει.
ειναι πολλα.
και δε με ξετρελαινει και η ποιοτητα στις φωτο.
Αυτα τα ποδαρακια που εχει εσωτερικα κολλημενα,ειναι για να μην σταφιδιαζει στην πιεση το κουτι.
να μην ρουφιεται δηλαδη.
σιγουρα δεχονται φορτια σε καθε γκαζια που πατας.
ετσι πως τα βλεπω στις φωτο σκεφτομαι οτι αμα αστοχισουν σαν κολληση θα τα ρουφηξουν οι πεταλουδες με μεγαλη ορεξη!
πακετο!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

steliosm46
13-02-12, 21:19
μη μας βάζετε στην πρίζα ρε παιδιά!! όχι ακόμα αφήστε το για του χρόνου!!:th_Laie_67-1:


900 ευρώ για το alpha-n?? :shok: πολλά ρε γμτ..

Thomelef
13-02-12, 21:20
για να φτιάξω τέτοιο πράγμα έτσι όπως ξέρω εγώ, πρέπει να χαλάσει μία εισαγωγή. και πάλι, δεν θα είναι ολοκληρωμένη.
θα πρέπει να αφερεθούν οι αυλοί, και να γεμίσει με ειδικό υλικό όλη η εισαγωγή.
μόλις πήξει το υλικό, να κοπεί η εισαγωγή για να βγεί το υλικό, το οποίο θα είναι και το καλούπι σε μορφή αρσενικού, στο οποίο μπορούν να μπούν τα φύλλα κάρμπον ή πολυεστέρα με την ρυτίνη, και να πρεσσαριστούν με μέθοδο βάκουμ στο καλούπι.
έτσι βγαίνει το βασικό κομμάτι. οι αυλοί, μπορούν να αντικατασταθούν με της μαμάς εισαγωγής, αλλά σίγουρα θα έχει πολύ δουλειά για να τοποθετηθούν σωστά.
έχει μεγάλη ιστορία. δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα...

z3 2.2
13-02-12, 21:22
τωρα που ξαναβλεπω τις φωτο,τα ποδαρακια που λεω ειναι "δεμμενα" απο το κατω μερος του κουτιου με τα σινεμπλοκακια.
πιο καλα ετσι.
εχω καει.
εχει καει κανεις αλλος μαζι μου ή μονος μου καιγομαι ?

Thomelef
13-02-12, 21:23
μη μας βάζετε στην πρίζα ρε παιδιά!! όχι ακόμα αφήστε το για του χρόνου!!:th_Laie_67-1:


900 ευρώ για το alpha-n?? :shok: πολλά ρε γμτ..

για άλφα-ν σωστό μια χαρά είναι...για άλφα-ν του κώλου που συνηθίζουν να κάνουν στο ελλάντα, είναι πολά...
μιλάμε για προγραμματισμό απο την evolve, το οποίο είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις απο θέμα προγραμματισμού.

EVERGET
13-02-12, 21:29
Θωμά σε βλέπω πολύ ζεστό για "επενδύσεις" πάνω στο Μ3άκι...

Μη νομίζεις και μένα μου περνάνε σκέψεις, αλλά 3,5 χιλιάρικα σούμα για replica πράμα το οποίο άντε να δώσει 10 (???) άλογα τροχούς, χωρίς να με διασφαλίζει κανείς για την ποιότητα λειτουργίας του αυτοκινήτου μετά....μου δείχνει το δρόμο της σύνεσης!

Stamatis
13-02-12, 21:30
τωρα που ξαναβλεπω τις φωτο,τα ποδαρακια που λεω ειναι "δεμμενα" απο το κατω μερος του κουτιου με τα σινεμπλοκακια.
πιο καλα ετσι.
εχω καει.
εχει καει κανεις αλλος μαζι μου ή μονος μου καιγομαι ?
μπα.

αυταναφλεξη είναι.
μοναχός σου τόπαθες.

αύριο να φέρω το βαριατορ η θα φάω πάλι πόρτα?

steliosm46
13-02-12, 21:31
Eπίσης αρκετά ποιοτική φένεται αυτή του VAC :https://store.vacmotorsports.com/vac---s54-carbon-fiber-csl-airbox-e46-m3--z3m-p2437.aspx

ξέρει κανείς πόσα μεταφορικά έχει? αλλα σίγουρα θα μιλάμε κάπου στο 3000χίλιαρο απο αυτόν έτσι? μόνο για αγορά! άρα εάν έχει και 900 το πρόγραμμα κλάφτα σίγουρα 4000 πες γιατί δεν έβαλα και τα άλα εξαρτήματα για SMG φίλτρο αέρος κλπ..:whistle:

Thomelef
13-02-12, 21:36
υπάρχει τελειώσει είδη ένα group buy απο τον συγκεκριμένο, και όλοι ευχαριστημένοι. η εισαγωγή, είναι πιστό αντίγραφο της γνήσιας. οπότε, δεν τίθεται θέμα για την ποιότητα κατασκευής της. όσον αφορά τον πολυεστέρα με το κάρμπον, δεν νομίζω πως έχει καμμιά ιδιαίτερη διαφορά στην αποδοτικότητα της. ίδιες διαστάσεις έχουν, ίδιους αυλούς, γενικά ότι έχει η μία, έχει και η άλλη. ροηκότητα δλδ ίδια. το θέμα είναι ο πραγραμματισμός, όπου η άγγλοι κάνουν παππάδες, και δεν λένε μούσια...υπάρχουν πολές εμπειρίες κατατεθημένες απο διάφορους καμμένους για την συγκεκριμένη εταιρεία, και το feedback είναι φοβερό.

z3 2.2
13-02-12, 21:38
μπα.

αυταναφλεξη είναι.
μοναχός σου τόπαθες.

αύριο να φέρω το βαριατορ η θα φάω πάλι πόρτα?

στα λεω γω,χαλια ειμαι δε πιστευεις....
ελα,εκει θα ειμαι
ποτε εφαγες πορτα?

Thomelef
13-02-12, 21:39
Eπίσης αρκετά ποιοτική φένεται αυτή του VAC :https://store.vacmotorsports.com/vac---s54-carbon-fiber-csl-airbox-e46-m3--z3m-p2437.aspx

ξέρει κανείς πόσα μεταφορικά έχει? αλλα σίγουρα θα μιλάμε κάπου στο 3000χίλιαρο απο αυτόν έτσι? μόνο για αγορά! άρα εάν έχει και 900 το πρόγραμμα κλάφτα σίγουρα 4000 πες γιατί δεν έβαλα και τα άλα εξαρτήματα για SMG φίλτρο αέρος κλπ..:whistle:

επίσεις της vac είναι πολύ καλή λύση. μαζί με την evolve, οι καλύτερες θα'λεγα...
https://evolveautomotive.com/engine-ecu_656/csl-carbon-airbox_693/

BILL007
13-02-12, 21:45
https://www.m3forum.net/m3forum/showpost.php?p=1065254766&postcount=54 (https://www.m3forum.net/m3forum/showpost.php?p=1065254766&postcount=54)

https://farm8.staticflickr.com/7159/6643049083_675ef2e8f3_b.jpg

steliosm46
13-02-12, 22:00
επίσεις της vac είναι πολύ καλή λύση. μαζί με την evolve, οι καλύτερες θα'λεγα...
https://evolveautomotive.com/engine-ecu_656/csl-carbon-airbox_693/

και εγώ έτσι λέω θωμα..:whistle:

steliosm46
16-02-12, 11:27
για αυτό εδώ το καβούκι τι λέτε ρε παιδιά? δεν είναι βέβαια τόσο ποιοτικό και οπτικά ωραίο όπως του vac αλλα βλέπω οτι η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή!!

εξάλου την ίδια δουλειά δεν θα κάνουν?? με το σωστό προγραμμα φυσικά!

https://www.geoffsteelracing.co.uk/parts/details/50

Thomelef
16-02-12, 12:11
για αυτό εδώ το καβούκι τι λέτε ρε παιδιά? δεν είναι βέβαια τόσο ποιοτικό και οπτικά ωραίο όπως του vac αλλα βλέπω οτι η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή!!

εξάλου την ίδια δουλειά δεν θα κάνουν?? με το σωστό προγραμμα φυσικά!

https://www.geoffsteelracing.co.uk/parts/details/50

απο ποιότητα φαίνεται για κλάματα.
επίσεις το φίλτρο είναι πολύ μικρότερο απο της κανονικής, πράγμα που σημαίνει, ότι τα κυβικά του αέρα, θα είναι και λιγότερα.
ένα άλλο που βλέπω αλλά δεν φαίνεται πολύ καλά, είναι πως μου φαίνεται ότι κάτω απο το φίλτρο, υπάρχει κενό. τουλάχιστο εγώ έτσι το βλέπω.

steliosm46
16-02-12, 12:28
απο ποιότητα φαίνεται για κλάματα.
επίσεις το φίλτρο είναι πολύ μικρότερο απο της κανονικής, πράγμα που σημαίνει, ότι τα κυβικά του αέρα, θα είναι και λιγότερα.
ένα άλλο που βλέπω αλλά δεν φαίνεται πολύ καλά, είναι πως μου φαίνεται ότι κάτω απο το φίλτρο, υπάρχει κενό. τουλάχιστο εγώ έτσι το βλέπω.

Εντάξει ποιοτικά δεν είναι και οτι καλύτερο...

απο που κατάλαβες οτι το φίλτρο είναι μικρότερο??

αυτό το κένο που λες ναι φένεται απο κάτω αλλα δεν είναι οτι παίρνει αέρα απο κάτω! εάν δεις στην άλλη φώτο φένεται ξεκάθαρα η πατούρα γύρω γύρω που έχει η εισαγωγή και κάθεται το φίλτρο!! δεν νομίζω να το άφησαν κενό και να παίρνει απο κάτω αέρα!!

επίσης εγώ νομίζω χωρίς να ξέρω οτι παίρνουν μια γνήσια εισγωγή και κάνουν ένα κόψιμο για να κατασκευάσουν τις δικές τους εισαγωγές,δεν ξέρω δεν νομίζω να κάνουν μια εισαγωγή μικρότερη..

ακόμη και μικρότερη να την κάνουν υπάρχει φίλτρο μικρότερο σε διαστάσεις ααπο αυτο? εγω νομίζω ένα είναι αυτό του csl..δεν ξέρω λέω χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος..

steliosm46
16-02-12, 12:36
τώρα που το λες σαν να έχεις δίκιο!! είδα μια γνήσια εισαγωγή και βλέπω οτι είναι διαφορετική και το φίλτρο έχει μια καμπύλη δεν είναι ορθογώνιο όπως το άλλο!!:shok:

άρα έχεις δίκιο ναι!! ε τους πο@στηδες!!

Thomelef
16-02-12, 12:39
η καμπύλη που κάνει της γνήσιας ή μιας καλής ρέπλικας το φίλτρο, είναι για να καλύψει ότι κενό υπάρχει.
το συγκεκριμένο δεν την κάνει, και δεν φαίνεται καθαρά αν υπάρχει όντως κενό ή όχι. αν υπάρχει πάντως, μιλάμε για πολύ μεγάλο φάουλ, εκτός και αν είναι πιστό αντίγραφο, και μπορεί να πάρει το κανονικό φίλτρο.
δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ τι μπορεί να περάσει μέσα απο εκείνο το κενό πάντως αν δεν είναι κλειστό...

manos///3
16-02-12, 13:00
Ψηλε ελα να σου δωσω τη καβουκα να κανεις κοπιο καμια εκατοστη.
Θελω 30%

Thomelef
16-02-12, 13:06
δεν βάζεις ένα ν8 ρε μλκ να μας στείλεις κάνα μοτεράκι κομπλέ λέω'γω???

manos///3
16-02-12, 13:19
δεν βάζεις ένα ν8 ρε μλκ να μας στείλεις κάνα μοτεράκι κομπλέ λέω'γω???

Η ιστορια με το ν8 ναυαγησε....καθε εμποδιο για καλο!

spar@
16-02-12, 13:29
Θωμά έλα να φτιάξουμε καβουκες... Απο βδομάδα που θα χω χρόνο θα κοιτάξω.. Και έψαχνα για πτυχιακη... Πολυεστερα δουλεύεις ;;; Θωμά λυσαμε το πρόβλημα της ζωής μας θα πουλαμε καβουκες στο εξωτερικό !!!!

manos///3
16-02-12, 13:42
Eλα ψηλε παμε....αντε κουνησου.

Εγω θα βαλω τη καβουκα και εσυ αυτα

Για το καλουπι
https://www.carbonmods.co.uk/Products/carbon-fibre-mould-making-kit-large.aspx

Για το carbon
https://www.carbonmods.co.uk/products/resin-infusion-complete-starter-kit.aspx

spar@
16-02-12, 13:49
Μανο θα κανεις τον αντιπρόσωπο Κρήτης έχει να πέσει ναβαρα με καβουκα...

Thomelef
16-02-12, 18:17
το πιο πιθανό πάντως, είναι να βγάλουμε κάτι ελαφρώς χειρότερο απο το λίνκ που πόσταρε ο φίλος στέλιος.
προσωπικά έχω δουλέψει κάρμπον πανί, και δεν είναι πολύ εύκολη υπόθεση. ειδικά αν θέλεις να κρατήσεις την όψη της ίσιας πλέξης.
βέβαια, για καλύτερο αποτέλεσμα, υπάρχουν ανάλογα υλικά. όπως για παράδειγμα πανί εμποτισμένο με ριτίνη, και όχι απλό όπως αυτό που έχω εγώ (πρέπει να έχει καμμιά 10αριά μέτρα ακόμα πάνω στο εργοστάσιο).
το θέμα είναι πως θέλει πολύ δουλειά, και άπλετο χρόνο. ίσως αν είχα ένα μικρό εργαστήριο εκτός εργοστασίου για να περνάω την ώρα μου, να ασχολιόμουν.
μικρό εργαστήριο με cnc πάλι, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει...
υγ. μάνο...ακόμα και να μιλάγαμε σοβαρά να έστελνες την εισαγωγή, θα έπρεπε να πάρεις άλλη. αυτή θα έπρεπε να την καταστρέψουμε.

spar@
16-02-12, 18:23
Θωμά θα βρούμε την άκρη θα φτιάξουμε κερινο καλούπι....

Thomelef
16-02-12, 18:43
Θωμά θα βρούμε την άκρη θα φτιάξουμε κερινο καλούπι....

το καλούπι είναι το τελευταίο που με ανησυχεί ρε...στο εργοστάσιο έχω καλούπια, που ακόμα και γερμανοί και ιταλοί έχουν βαρέσει respect.
το θέμα είναι η μεγάλη ακρίβεια που πρέπει να υπάρχει, και ο τρόπος που πρέπει να κοπεί - τρυπηθεί, κτλ κτλ...

Stamatis
16-02-12, 23:58
το πιο πιθανό πάντως, είναι να βγάλουμε κάτι ελαφρώς χειρότερο απο το λίνκ που πόσταρε ο φίλος στέλιος.
προσωπικά έχω δουλέψει κάρμπον πανί, και δεν είναι πολύ εύκολη υπόθεση. ειδικά αν θέλεις να κρατήσεις την όψη της ίσιας πλέξης.
βέβαια, για καλύτερο αποτέλεσμα, υπάρχουν ανάλογα υλικά. όπως για παράδειγμα πανί εμποτισμένο με ριτίνη, και όχι απλό όπως αυτό που έχω εγώ (πρέπει να έχει καμμιά 10αριά μέτρα ακόμα πάνω στο εργοστάσιο).
το θέμα είναι πως θέλει πολύ δουλειά, και άπλετο χρόνο. ίσως αν είχα ένα μικρό εργαστήριο εκτός εργοστασίου για να περνάω την ώρα μου, να ασχολιόμουν.
μικρό εργαστήριο με cnc πάλι, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει...
υγ. μάνο...ακόμα και να μιλάγαμε σοβαρά να έστελνες την εισαγωγή, θα έπρεπε να πάρεις άλλη. αυτή θα έπρεπε να την καταστρέψουμε.


ρε σαχλαμαριάδη, αφού θα καταστρέψεις αυτή για να φτιάξεις μια άλλη, στείλε του την άλλη.
πω ρε φίλε μου, μερικές φορές αναρωτιέμαι, υιοθετημένος είσαι πανάθεμά σε?
Τίποτα απο τον πατέρα σου δεν πήρες;

spar@
17-02-12, 03:00
Και δηλαδης να καυαστρεψει κάτι οριτζιναλε για καλούπι; Οπα ρε μάστορα δωσε μου το βεσπινο σου να σου κόψω καλούπι και να σου δώσω το σπυρινο πίσω....χαχαχα βασικά θα κοιτάξω εναλλακτικές μεθόδους απο βδομάδα και αν χρειάζεται σπάσιμο το πρωτότυπο καλύτερα να σπαστει η ρεπλικα εφόσον είναι ολοιδιες

Thomelef
17-02-12, 07:58
ρε σαχλαμαριάδη, αφού θα καταστρέψεις αυτή για να φτιάξεις μια άλλη, στείλε του την άλλη.
πω ρε φίλε μου, μερικές φορές αναρωτιέμαι, υιοθετημένος είσαι πανάθεμά σε?
Τίποτα απο τον πατέρα σου δεν πήρες;

και αν δεν πετύχει ρε θείο???
πω ρε φίλε μου...μερικές φορές αναρωτιέμαι, μετά τον πατριό σου σε ξαναυιοθέτησε και άλλος???
δυο πατεράδες δεν σε αντέξανε???:th_Laie_67-1:

Stamatis
17-02-12, 09:07
Ο δεύτερος με επέστρεψε σαν ελλατωματικό στον πρώτο.

Ρε χατζηπαπάρα, να το λύσουμε να το περάσουμε CAD να το πάμε σε digital printing.
Κάτσε να το ψάξω λίγο.

Thomelef
17-02-12, 12:01
Ο δεύτερος με επέστρεψε σαν ελλατωματικό στον πρώτο.
και απο εκεί βγήκε η φράση "άστα να πάνε. ο κόσμος ξύπνησε"

Ρε χατζηπαπάρα, να το λύσουμε να το περάσουμε CAD να το πάμε σε digital printing.
Κάτσε να το ψάξω λίγο.
το να το περάσεις σε cad ρε χατζηπαπάρα, είναι μία κουβέντα.
το digital printing, είναι μονάχα για κατασκευή πρωτοτύπου, και τπτ παραπάνω. για να δείς δλδ που βρίσκεσαι στην πραγματικότητα, σε μικρότερη κλίμακα.
το συγκεκριμένο, ίσως λόγο διάστασης, να υπάρχει μηχάνημα για να στο βγάλει ένα προς ένα.

Stamatis
17-02-12, 12:47
Δεν μπορει ρε χατζηκαβλιδη να μην υπαρχει ενα μηχανημα που να μην το κανει.
Απλα εσυ εισαι ακομα στην εποχη του χαλκου σε σχεση με την τεχνολογια σημερα.
Σκατα cnc εχεις.
Τιποτα πακιστανους με μπλακεντεκερ θα εχετε στο εργοστασιο και οποτε ερχεται κοσμος τους κρυβετε στο υπογειο.

Thomelef
17-02-12, 18:03
Δεν μπορει ρε χατζηκαβλιδη να μην υπαρχει ενα μηχανημα που να μην το κανει.
Απλα εσυ εισαι ακομα στην εποχη του χαλκου σε σχεση με την τεχνολογια σημερα.
Σκατα cnc εχεις.
Τιποτα πακιστανους με μπλακεντεκερ θα εχετε στο εργοστασιο και οποτε ερχεται κοσμος τους κρυβετε στο υπογειο.

βρε χατζηκιλώτα...δεν είπαμε ότι δεν γίνεται ή ότι δεν υπάρχουν μηχανήματα για να γίνει.
ίσα ίσα, που και το δικό μου μια χαρά μπορεί να το φτιάξει. απλά...
1) θέλει τρελή δουλειά για να σχεδιάσεις απο την αρχή στο δέκατο του δεκάτου την εισαγωγή. μιλάμε για δουλειά, ίσως και 5 - 6 μηνών για να το φέρεις ακριβώς, αφού όλες οι μετρήσεις θα γίνουν με παχύμετρο - μέτρο - μοιρογνωμόνιο. κοινός στο χέρι...
2) δεν την παλεύω με τπτ να κάνω κάτι τέτοιο, μιάς και αρχίζω και βλέπω σχεδιαστικό πρόγραμμα, και βγάζω σπυριά τόσες ώρες που ασχολούμαι απο τότε που σταμάτησα τους υπαλήλους.
3) απο την στιγμή που μπορείς να φτιάξεις καλούπι της εισαγωγής με τον τρόπο που φαίνεται στο λίνκ που έχει δώσει ο μάνος, δεν υπάρχει λόγος να γίνει ολόκληρη η εισαγωγή σε σχέδιο.
αυτό που μπορεί να γίνει στο cnc είναι να πάρεις κάποια στάνταρ τζιγκς, έτσι ώστε να το κεντράρεις σωστά στην μηχανή, για να το ξεγυρίσεις, και να του ανοίξεις τρύπες με τα κοπτικά.

στην περίπτωση της εισαγωγής, το καλούπι πρέπει να είναι αρσενικό. όχι θυληκό. για να καλύψει το υλικό εξωτερικά το καλούπι, μιάς και εσωτερικά με ένα θυληκό, θα ήταν αδύνατο να στρώσεις τα φύλλα του φοάμ και του κάρμπον.
δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα να φτιάξεις κάτι τέτοιο, τουλάχιστο αν πείς ότι θα βγάλεις κάτι αξιόλογο σαν αντίγραφο. φυσικά θα μπορούσαμε να φτιάξουμε απο την αρχή κάτι διαφορετικό, απλά η ΟΕΜ έχει την ροηκότητα που πρέπει να έχουμε για την σωστή ποσότητα εισερχόμενου αέρα.

spar@
17-02-12, 19:41
μπορουμε να δουμε καπως πως ειναι η oem καβουκα εσωτερικα κλπ ?
το εξωτερικο φτιαχνεται ευκολα με πολυεστερα οι εσωτερικοι αυλοι κλπ ειναι δυσκολο, Θωμα ο πολυεστερας δεν δουλευεται πιο ευκολα?
το να φτιαξεις κατι απ την αρχη για μενα ειναι ακυρο, γιατι οι αυλοι εχουν συγκεκριμενες διαστασεις κουρμπαρισματα και στενεματα που εχουν μελετηθει..
δεν ειναι οσο ευκολο φαινεται, Θωμα εχεις δικιο!

Thomelef
17-02-12, 19:45
ούτε φαίνεται, ούτε είναι εύκολο.
οι αυλοί, μπορούν να βγαίνουν απο την ΟΕΜ του απλού Μ3, και με κάποιον τρόπο να μπαίνουν στην καινούρια. κοινός να γίνει κούφιο απο μέσα.
μεγάλη προσοχή θέλει η βάση του φίλτρο, έτσι ώστε να είναι σταθερό και να μην φεύγει...
καλά. ειλικρινά έχετε την εντύπωση ότι μπορεί να βγάλεις κάτι τέτοιο εύκολα???think again.