PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ MADE IN GREECE



Nikos
06-02-12, 12:51
Πολλες φορες υπερηφανευομαστε για το οτι η γλωσσα μας ειναι η μοναδικη η οποια περιεχει τη λεξη φιλοτιμο. Επισης ειμαστε λαος που εχει παγκοσμιως τη φημη του πολυ φιλοξενου, αρα και του ευγενικου.
Ας δουμε λοιπον ποσο καλος και ευγενικος ειναι αυτος ο λαος η αλλιως ο ελληναρας (αυτο το εκπληκτικο ον)......
Φτανω καθε πρωι στο γραφειο, κεντρο Αθηνας, πλατεια Κλαυθμωνος, Δραγατσανιου (εκει που καποτε ηταν ολα τα ηλεκτρικαδικα της Αθηνας)...... καθημερινα τα αυτοκινητα ειναι διπλοπαρκαρισμενα και ενδιαμεσα τους υπαρχουν μηχανακια .
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κατεβω ακριβως στη μεση του δρομου στο αμαξιδιο με οτι κινδυνους αυτο συνεπαγεται και στη συνεχεια να ψαξουμε να βρουμε περασμα για ν'ανεβουμε στο πεζοδρομιο.
Οσες φορες εχει τυχει να βρισκεται διπλοπαρκαρισμενο αυτοκινητο μπροστα απ την εισοδο του κτηριου μας με τον οδηγο μεσα, πηγαινουμε διπλα του και πολυ ευγενικα του εξηγουμε την κατασταση και του ζηταμε ν'απομακρυνθει ωστε να μας διευκολυνει.
Οι απαντησεις που εισπρατουμε ειναι απο αστειες, γελοιες εως και προκλητικες / εξοργιστικες. Τις περισσοτερες φορες απλα αρνουνται να μας εξυπηρετησουν.
Παμε τωρα στα μηχανακια.......παμπολλες φορες με το που φτανουμε ερχεται μηχανακι (κυριως κουριερς) να χωθει αναμεσα στα παρκαρισμενα αυτοκινητα και παροτι τους λεμε οτι χρειαζομαστε το περασμα για να περασει το αμαξιδιο μας γραφουν και απλα κανουν αυτο που τους βολευει.
Οσο δε για τα σχολια και τις απαντησεις .....απλα δε μπορειτε ουτε καν να τα φανταστειτε . Απο "και που να παρκαρω εγω ρε μεγαλε ??"...εως "και τι με νοιαζει εμενα? περνα απο αλλου "...
Εχω την "τυχη" να ειναι παντα μαζι μου καποιος ανθρωπος που με βοηθαει και ετσι το προβλημα ειναι σχετικα μικρο, αλλα πολυ εξοργιστικο σε οτι αφορα την αντιμετωπιση κυριως απο νεους σε ηλικια.
Ενα χαος, ενα κοινωνικο αισχος, μια καθημερινη αηδια η οποια σε κανει να νιωθεις ακομα πιο αβολα και να σιχαινεσαι την ωρα και τη στιγμη που γεννηθηκες στην Ελλαδα, οχι ως χωρα αλλα ως συμπολιτες.
Το χειροτερο ειναι οτι τα περισσοτερα (αν οχι ολα) γαιδουρια ειναι ελληνες και οχι αλλοδαποι οπως θα φανταζοταν καποιος .
Αντιθετα εχουν τυχει και φορες την ωρα που βγαινω η μπαινω στο αυτοκινητο, να σταματησουν μεγαλοι ανθρωποι και να ρωτησουν αν χρειαζομαστε βοηθεια αλλα αυτο σπανιζει οσο το να δεις πεντακοσαευρο στις μερες μας.
Ως οδηγος αυτοκινητου και μοτοσυκλεττων παλαιοτερα εκανα πολλα καφριλικια αλλα παντα σεβομουν δυο πραγματα.....δεν παρκαρα ΠΟΤΕ πανω σε πεζοδρομια και ΠΟΤΕ πανω σε γωνιες η σε διαβασεις ακομα και αν αυτο συνεπαγοταν ψαξιμο για θεση για μιση ωρα. Και εννοειται οτι το διπλοπαρκαρισμα μου ηταν αγνωστη λεξη.
Κανεις δεν εχει συμβολαιο με την αρτημελεια και θα συνιστουσα σε ολα αυτα τα γαιδουρια να το εχουν υποψιν τους διοτι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει .
Απο πλευρα σας προσπαθηστε να μην εμποδιζετε περασματα που χρειαζονται για τη διελευση ανθρωπων με κινητικα προβληματα καθως και καροτσιων για μωρα και μικρα παιδια και προσπαθηστε να το μεταδωσετε και στους φιλους σας.

Stamatis
06-02-12, 12:54
Νικο νομικα μπορεις να βαλεις ταμπελα με την πινακιδα σου.
Εμεις το καναμε και το σεβεται ο κοσμος.
Υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα κυριως βρισκουμε τη θεση "ανοιχτη".
Παντως ναι, οχι γαϊδαρος μονο, τουρκοσπορος θα ελεγα.

Leonidas_E39
06-02-12, 12:59
Αυτοί οι τύποι στρώνουν ΜΟΝΟ άμα τους σπάσεις καμιά σανίδα βρεγμένη στα παΐδια, αλλιως δεν πρόκειται να βάλουν ποτέ μυαλό . Στο θέμα χαρακτηρισμού, τους ανήκει όλο ζωικό βασίλειο και λιγο ειναι.

Nikos
06-02-12, 12:59
Εχω κανει ολες τις διαδικασιες για να μου χορηγησουν μια θεση ακριβως μπροστα απ το γραφειο Σταματη. Σε αυτο οι υπηρεσιες του Δημου λειτουργησαν υποδειγματικα. Το προβλημα ειναι οτι τιθεται ως απαραιτητη προυποθεση να παρκαρεται εκει το οχημα καθ ολη τη διαρκεια της παραμονης μου στο γραφειο.
Μη ξεχνας οτι βρισκομαστε στην καρδια των επισοδειων και των συγκεντρωσεων οποτε να αφηνω το αυτοκινητο πανω στο δρομο δεν παιζει . Στην απενταντι πλευρα του δρομου ειναι το υπογειο παρκινγκ της Κλαυθμωνος εκει ωπου παρκαρουμε ολα τα αυτοκινητα της εταιριας.
Αλλα και να παρω τη θεση ειναι 1000% σιγουρο οτι θα ειναι διαρκως πιασμενη η θα υπαρχει διπλοπαρκαρισμενο αυτοκινητο στο σημειο.

ntinos
06-02-12, 13:01
Γνωστη η καφριλα πολλων.
Λυπηρο αυτο που περναν καθημερινα καποιοι συνανρθωποι μας εξαιτιας (και οχι μονον) αυτων των καφρων.

Αλλα για το τσουβαλιασμα: ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, συγνωμη, αλλα το βρισκω πολυ φαουλ

Nino
06-02-12, 13:03
Είναι που είναι τα πάντα φτιαγμένα (δρόμοι,πεζοδρόμια κλπ) για αθλητές,είναι και αυτή η γαιδουρια μας, που δυσκολεύει τα πάντα.
Θέλω να ελπίζω και να πιστεύω ότι η νεα γενιά με σαφώς διαφορετική παιδεία(γενική και κυκλοφοριακή) θα αλλάξει αυτο το καθεστώς έτσι ώστε να μην γίνει απο όπου Έλληνας=γαιδουρια σε γαιδουρια=Έλληνες.

Nikos
06-02-12, 13:09
Γνωστη η καφριλα πολλων.
Λυπηρο αυτο που περναν καθημερινα καποιοι συνανρθωποι μας εξαιτιας (και οχι μονον) αυτων των καφρων.

Αλλα για το τσουβαλιασμα: ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, συγνωμη, αλλα το βρισκω πολυ φαουλ

Ο τιτλος δε μπηκε τυχαια.....σκεφτηκα οτι θα υπαρξει σχολιο σα το δικο σου περι τσουβαλιασματος και μηδενισμου αλλα ξερεις κατι ? Αν δε το ζεις με δικο σου ανθρωπο η αν δε συμβαινει σε σενα τον ιδιο πιστεψε με οτι το πιθανοτερο ειναι ν'αδιαφορησεις.
Αν τα καθημερινα παραδειγματα αποτελουσαν την εξαιρεση η συζητηση αυτη δε θα ειχε λογο υπαρξης. Οταν αποτελουν τον κανονα επετρεψε μου να εχω μια πολυ εμπεριστατωμενη γνωμη επι του θεματος.

BILL007
06-02-12, 13:10
Τι να πείς φίλε Νίκο...Δυστηχώς έτσι είναι η κοινωνία μας...:thumbsdown::ranting2:
Οσο και να φωνάζουν ολοι το κράτος φταίει,ξεχνάνε ότι πρώτιστα εμείς οι ίδιοι αποτελούμε το κράτος...

Nikos
06-02-12, 13:12
Είναι που είναι τα πάντα φτιαγμένα (δρόμοι,πεζοδρόμια κλπ) για αθλητές,είναι και αυτή η γαιδουρια μας, που δυσκολεύει τα πάντα.
Θέλω να ελπίζω και να πιστεύω ότι η νεα γενιά με σαφώς διαφορετική παιδεία(γενική και κυκλοφοριακή) θα αλλάξει αυτο το καθεστώς έτσι ώστε να μην γίνει απο όπου Έλληνας=γαιδουρια σε γαιδουρια=Έλληνες.

Αν μιλαμε για παιδια εως 15 ετων συμφωνω μαζι σου Γιαννη. Υπαρχει καποια ελπιδα. Διοτι η πλειοψηφια των καφρων αποτελειται απο νεους 20-30 ετων.

120ie87
06-02-12, 13:14
Όσοι έχουν ζήσει σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό ξέρουν πόση σημασία έχει δοθεί στην πρόσβαση ανθρώπων με κινητικά θέματα.
Για μένα το επίπεδο μιας χώρας και των ανθρώπων της κρίνεται από αυτό.

ntinos
06-02-12, 13:16
Ο τιτλος δε μπηκε τυχαια.....σκεφτηκα οτι θα υπαρξει σχολιο σα το δικο σου περι τσουβαλιασματος και μηδενισμου αλλα ξερεις κατι ? Αν δε το ζεις με δικο σου ανθρωπο η αν δε συμβαινει σε σενα τον ιδιο πιστεψε με οτι το πιθανοτερο ειναι ν'αδιαφορησεις.
Αν τα καθημερινα παραδειγματα αποτελουσαν την εξαιρεση η συζητηση αυτη δε θα ειχε λογο υπαρξης. Οταν αποτελουν τον κανονα επετρεψε μου να εχω μια πολυ εμπεριστατωμενη γνωμη επι του θεματος.

Λυπαμαι που επελεξες εναν τιτλο, για να "τσιμπισεις" σχολιο σαν το δικο μου.

Το αν μου ειναι αδιαφορο ή οχι ομως, ανεξαρτητα αν το ζω εγω, δικος μου ανθρωπος ή απλα με ενδιαφερει ο οποιος συνανθρωπος που μπορει να εχει ιδιαιτερες αναγκες ή οχι, ειναι σιγουρο οτι τουλαχιστον εσυ δεν μπορεις να το γνωριζεις (λογω του οτι δεν γνωριζομαστε προσωπικα).

Επαναλλαμβανω, οτι ο τιτλος του παροντως ειναι προσβλητικος.

Να τσιμπησω και εγω κανα σχολιο λεγοντας:
Το οτι δεν ενοχλει κανεναν αλλον το ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, σημαινει οτι ολοι οσοι συμμετασχουν εδω ειναι ειτε γαιδουρια, ειτε αλλοδαποι
thumb

Nikos
06-02-12, 13:21
Ειναι ισως το πιο ατυχες παραδειγμα, αλλα οταν νοσιλευομουν στην Ελβετια και ειχα πια συνελθει και μπορουσα να βγαινω εξω, επαιρνα το τοπικο τραινο απ το Νοτβιλ εως τη Λουκερνη (25') κα στη συνεχεια το αλλο τραινο απο Λουκερνη για Ζυριχη και το βραδυ επεστρεφα ολομοναχος χωρις να χρειαζεται η παραμικρη βοηθεια.
Απλα οταν προτιθεσαι να ταξιδεψεις με τραινο υποχρεουσαι να ειδοποιησεις τη σιδηροδρομικη εταιρια να εχει standby υπαλληλο στους σταθμους του ταξιδιου σου (αναχωρησης / αφηξης) σε περιπτωση που χρειαστει κατι στην επιβιβαση αποβιβαση.
Και εννοειται οτι τα παντα ηταν αμεσα προσβασιμα και ελευθερα προς χρηση.
Αλλα ειναι πραγματι ατυχες να συγκρινουμε τα δυο ακρα (ελλαδα / ελβετια).
Και μονο μια μικρη προνοιτικοτητα και σεβασμος θα ηταν αρκετα στην Ελλαδα.

Stamatis
06-02-12, 13:24
Λυπαμαι που επελεξες εναν τιτλο, για να "τσιμπισεις" σχολιο σαν το δικο μου.

Το αν μου ειναι αδιαφορο ή οχι ομως, ανεξαρτητα αν το ζω εγω, δικος μου ανθρωπος ή απλα με ενδιαφερει ο οποιος συνανθρωπος που μπορει να εχει ιδιαιτερες αναγκες ή οχι, ειναι σιγουρο οτι τουλαχιστον εσυ δεν μπορεις να το γνωριζεις (λογω του οτι δεν γνωριζομαστε προσωπικα).

Επαναλλαμβανω, οτι ο τιτλος του παροντως ειναι προσβλητικος.

Να τσιμπησω και εγω κανα σχολιο λεγοντας:
Το οτι δεν ενοχλει κανεναν αλλον το ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, σημαινει οτι ολοι οσοι συμμετασχουν εδω ειναι ειτε γαιδουρια, ειτε αλλοδαποι
thumb
Αναφερεται σε αυτους τους Ελληνες που ειναι γαϊδουρια.
Το σωσαμε;

Nikos
06-02-12, 13:24
Λυπαμαι που επελεξες εναν τιτλο, για να "τσιμπισεις" σχολιο σαν το δικο μου.

Το αν μου ειναι αδιαφορο ή οχι ομως, ανεξαρτητα αν το ζω εγω, δικος μου ανθρωπος ή απλα με ενδιαφερει ο οποιος συνανθρωπος που μπορει να εχει ιδιαιτερες αναγκες ή οχι, ειναι σιγουρο οτι τουλαχιστον εσυ δεν μπορεις να το γνωριζεις (λογω του οτι δεν γνωριζομαστε προσωπικα).

Επαναλλαμβανω, οτι ο τιτλος του παροντως ειναι προσβλητικος.

Να τσιμπησω και εγω κανα σχολιο λεγοντας:
Το οτι δεν ενοχλει κανεναν αλλον το ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, σημαινει οτι ολοι οσοι συμμετασχουν εδω ειναι ειτε γαιδουρια, ειτε αλλοδαποι
thumb

Λαθος το εξελαβες. Δεν ξυπνησα και ειπα "ας τσιμπησω καποιον σημερα".
Αν σε προσβαλα συγνωμη απλα μη παρακολουθεις αλλο το πρσβλητικο για εσενα θρεντ και ασε αλλους να κανουν σχολια .

ntinos
06-02-12, 13:27
Πηγα να γραψω κατι, αλλα το μετανιωσα.
Κατι οχι για την Ελβετια, αλλα για την Νιγηρια.


Κανω κρατει ομως, μιας και ο δημοσιος - ιντερνετικος - διαλογος, μπορει να καταληξει λαθος. Συν του οτι εκτος απο κανα-δυο παιδια δεν γνωριζω (ουτε με γνωριζει) κανεναν αλλο εδω, μπορει να στραβωσει το πραμα...

Εδιτ: Θα ακολουθησω την συμβουλη σου, να μην παρακολουθησω αλλο το νημα που ανοιξες

BILL007
06-02-12, 13:28
Εγω απλά θα ρωτήσω κάτι απλό και μετά ας μιλήσουμε για οση γενίκευση θέλετε.

Όταν είδαν τον Χ,Υ στη μέση του δρόμου/πεζοδρομίου που έλεγε αυτά τα πράγματα στο Νίκο (του στυλ "δεν με ενδιαφέρει"),στάθηκε έστω και ένας που πέρναγε απο δίπλα, να τα χώσει στον Χ,Υ?
ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΡΕΖΙΛΙ??
Η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει...

ΠΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΩΣ ΟΧΙ!ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ! Γιατί δεν είναι δουλειά μας...Γιατι δεν μας ενδιαφέρει ο συνάνθρωπος μας...

PANOS-E60
06-02-12, 13:32
Ισχύει πάντα ο νόμος των πιθανοτήτων.

Η πιθανότητα να συμβεί αυτό που περιγράφει ο Νίκος είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη. Ο χαρακτηρισμός "γαιδούρια" γιά όσους κάνουν αυτό που περιγράφει είναι επιεικής, επιεικέστατος. Δεδομένου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας ανήκουν (ακόμα) στο ελληνικό έθνος, συμφωνώ με την ταύτσιη των δύο εννοιών, το ότι υπάρχουν εξαιρέσεις δεν αναιρεί την ισχύ του κανόνα.

Με τον Ντίνο συμφωνώ επειδή πειράχτηκε από τον χαρακτηρισμό και οι εύθικτοι άνθρωποι έχουν πάντα τη συμπάθεια και την εκτίμησή μου.

Nikos
06-02-12, 13:34
Εγω απλά θα ρωτήσω κάτι απλό και μετά ας μιλήσουμε για οση γενίκευση θέλετε.

Όταν είδαν τον Χ,Υ στη μέση του δρόμου/πεζοδρομίου που έλεγε αυτά τα πράγματα στο Νίκο (του στυλ "δεν με ενδιαφέρει"),στάθηκε έστω και ένας που πέρναγε απο δίπλα να τα χώσει στον Χ,Υ?
ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΡΕΖΙΛΙ??
Η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει...

ΠΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΩΣ ΟΧΙ!ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ! Γιατί δεν είναι δουλειά μας...Γιατι δεν μας ενδιαφέρει ο συνάνθρωπος μας...

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....

Kostas_1
06-02-12, 13:36
....

Να τσιμπησω και εγω κανα σχολιο λεγοντας:
Το οτι δεν ενοχλει κανεναν αλλον το ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, σημαινει οτι ολοι οσοι συμμετασχουν εδω ειναι ειτε γαιδουρια, ειτε αλλοδαποι
thumb

Δυστυχως η (ελαχιστη) μειοψηφια δεν φτανει για να χαρακτηρισει τον γενικό κανονα.

Δυστυχως οι Ελληνες αυτοι ειμαστε (κατα κανονα). Συμφωνω απολυτα με τον Νικο

zgouriazmenos
06-02-12, 13:38
Εγώ θα διαφωνήσω με το χαρακτηρισμό Έλληνες=Γαϊδούρια. Τί σας φταίνε τα καημένα τα ζωάκια? Ίσα ίσα που είναι αρκετά αξιαγάπητα και προσφέρουν ακόμα και σήμερα υπομονετικά τις υπηρεσίες τους (όργωμα, μεταφορά κτλ.) Άρα Έλληνες#Γαϊδούρια. Όσο για αυτούς τους ανθρώπους που συμπεριφέρονται έτσι απέναντι σε ΑΜΕΑ εγώ προσωπικά θα τους χαρακτήριζα λίαν επιεικώς Μ@Λ@ΚΕΣ με όλη τη σημασία της λέξεως. Τελικά αν δεν το ζεις δεν το καταλαβαίνεις....

Nikos
06-02-12, 13:41
Ισχύει πάντα ο νόμος των πιθανοτήτων.

Η πιθανότητα να συμβεί αυτό που περιγράφει ο Νίκος είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη. Ο χαρακτηρισμός "γαιδούρια" γιά όσους κάνουν αυτό που περιγράφει είναι επιεικής, επιεικέστατος. Δεδομένου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας ανήκουν (ακόμα) στο ελληνικό έθνος, συμφωνώ με την ταύτσιη των δύο εννοιών, το ότι υπάρχουν εξαιρέσεις δεν αναιρεί την ισχύ του κανόνα.

Με τον Ντίνο συμφωνώ επειδή πειράχτηκε από τον χαρακτηρισμό και οι εύθικτοι άνθρωποι έχουν πάντα τη συμπάθεια και την εκτίμησή μου.

Αν καποιος ειναι τοσο ευθικτος σε τετοιου ειδους σχολια φαντασου τι τιτλο θα εβαζε ο ιδιος αν ζουσε κατι παρομοιο .
Εγω περιγραφω αυτο που ζω και αποτελει τον κανονα και οχι την εξαιρεση εξ'ου και ο τιτλος.
Μας πειραζει ο χαραχτηρισμος "γαιδουρι" εδω, αλλα οταν διαβαζουμε στο φορουμ σχολια για τα εθνικα χαλια μας τα οικονομικα και κοινωνικα και ολοι μιλαμε για απατεωνες, λαμογια , κλεφτες , κοπριτες και οτι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως εχουμε συμβαλλει σε αυτη την ελλεεινη κατασταση που ζουμε δεν εμφανιστηκε κανεις θιγομενος να μιλησει .

merlin
06-02-12, 13:45
Το οτι δεν ενοχλει κανεναν αλλον το ΕΛΛΗΝΑΣ = ΓΑΙΔΟΥΡΙ, σημαινει οτι ολοι οσοι συμμετασχουν εδω ειναι ειτε γαιδουρια, ειτε αλλοδαποι
thumb

Αγαπητέ συμφορουμίτη, αν και δεν είμαι αλλοδαπός ή γαϊδούρι, συμφωνώ απόλυτα με την αγανάκτιση του Νίκου και αν και είμαι σίγουρος, ότι υπερέβαλε στον χαρακτηρισμό για να δείξει την σοβαρότητα του προβλήματος, δεν νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός είναι υπερβολικός. Η όποια ευθιξία δε στο συγκεκριμένο θέμα και συμπεριφορές, μάλλον μου κάνει πιό υπερβολική.

Δεν έχω βιώσει το πρόβλημα του Νίκου, θεωρώντας τον εαυτό μου τυχερό, αλλά έχω βιώσει κάτι ανάλογο μεγαλώνοντας δύο παιδιά και έχοντας σπρώξει πολλές ώρες παιδικά καροτσάκια. Εχω βλασφημήσει επανηλλημένως όλους αυτούς τους αχρείους, κάνοντας κάτι ευχάριστο δηλ. βγάζοντας βόλτα τα παιδιά μου... και αναλογίζομαι τι θα ήμουν ικανός να κάνω αν ήμουνα στην θέση των ανθρώπων με κινητικά προβλήματα.

Οπως έχω ξαναγράψει, οι κανόνες που πρέπει να διέπουν την ζωή μας, αφορούν όλους τους άλλους εκτός από εμάς...

Αν και προσπαθώ να τηρώ τους κανόνες και να μην ενοχλώ για κανένα λόγω τους συνανθρώπους μου, θεωρώ και τον εαυτό μου γαϊδούρι, γιατί έστω και ασυνείδητα σίγουρα κάποιους κάποτε θα έχω ενοχλήσει...
Εύχομαι ειλικρινά φίλοι σας και εσένα που δεν έχουν ενοχλήσει ποτέ κανέναν, να γίνουν η πλειοψηφία και να μας φύγει ο χαρακτηρισμός...

Nikos
06-02-12, 13:46
Και βεβαια ως γνησιοι ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ αντι να εστιασουμε στο προβλημα και να προβληματιστουμε η να σκεφτουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε την κατασταση, πιανομαστε απο λεπτομερειες, αποπροσανατολιζομαστε, χανουμε το χρονο μας γυριζοντας γυρω απ την ουρα μας και στο τελος διαιωνιζουμε το μπαχαλο .
Κριμα διοτι δεν ηταν αυτος ο σκοπος του παροντος θρεντ.

PANOS-E60
06-02-12, 13:51
Αν καποιος ειναι τοσο ευθικτος σε τετοιου ειδους σχολια φαντασου τι τιτλο θα εβαζε ο ιδιος αν ζουσε κατι παρομοιο .
Εγω περιγραφω αυτο που ζω και αποτελει τον κανονα και οχι την εξαιρεση εξ'ου και ο τιτλος.
Μας πειραζει ο χαραχτηρισμος "γαιδουρι" εδω, αλλα οταν διαβαζουμε στο φορουμ σχολια για τα εθνικα χαλια μας τα οικονομικα και κοινωνικα και ολοι μιλαμε για απατεωνες, λαμογια , κλεφτες , κοπριτες και οτι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως εχουμε συμβαλλει σε αυτη την ελλεεινη κατασταση που ζουμε δεν εμφανιστηκε κανεις θιγομενος να μιλησει .

Νίκο προτείνω να μην τα ανακατέψουμε τα θέματα.
Το πως αντιδρά ο καθένας στα διαφορετικά ερεθίσματα, ανάλογα το περιεχόμενο της κάθε θεματικής ενότητας είναι κάτι που αντανακλά τον χαρακτήρα του, την ιδιοσυγκρασία του, την παιδεία του και το ήθος του.
Στην προκειμένη συζήτηση, ένα ιδιαίτερα λεπτό θέμα, το δίκιο σου είναι βουνό και δεν χωράει σχόλιο κάποιου εθνικά εύθικτου γιά το χαρακτηρισμό που εδωσες.
Το δικό μου σχόλιο γιά τους εύθικτους ήταν γενικότερο και δεν αφορούσε το θέμα αυτής της συζήτησης.

hades7
06-02-12, 13:55
Πυθία "ηξεις αφήξεις ου θνήξεις εν πολέμω". Βάζοντας κόμμα σε διαφορετικά σημεία του χρησμού, αλλάζει το νόημα:

"ηξεις, αφήξεις, ου θνήξεις εν πολέμω" = "θα φύγεις, θα επιστρέψεις, δε θα πεθάνεις στον πόλεμο"

ενώ "ηξεις, αφήξεις ου, θνήξεις εν πολέμω" = "θα φύγεις, δε θα επιστρέψεις, θα πεθάνεις στον πόλεμο".

Έτσι, ο ερωτών για το αν θα γλιτώσει το θάνατο στον πόλεμο άκουγε αυτό που ήθελε να ακούσει και ο "Λοξίας" Απόλλωνας δεν έκανε ποτέ λάθος.

στην περιπτωση μας εχει σημασια ποιος γραφει τον "χρησμο" καθε φραση δεν ακουγεται η ερμηνευεται το ιδιο αν ξεστομιστει η γραφτει απο δυο διαφορετικα ατομα.να με συγχωρειται που χωνω και την μουτσουνα μου αλλα εχεται και οι δυο σας δικιο ο καθενας απο την πλευρα του μιας και δεν γνωριζεσται προσωπικα

Nikos
06-02-12, 14:07
Το θεμα ειναι ν'ακουστει κατι απο πρωτο χερι και να προβληματιστει ο καθενας για τις ενεργειες του διευκολυνοντας τη ζωη πολλων ανθρωπων.
Δηλαδη οταν βλεπεις τη γυναικα σου να ανεβοκατεβαινει με καροτσι και μωρο τα πεζοδρομια σε πολυσυχναστο εμπορικο δρομο και να περνανε διπλα της σφαιρα τα παπια και τ'αυτοκινητα δε νιωθεις το ιδιο εξοργισμενος ? Ισως και πολυ περισσοτερο μιας και προκεται για ενα μωρο παιδι. Και οποιος το εχει βιωσει ξερει καλα τι εννοω.
Οκ αν ενοχλησε η γενικευση του τιτλου καντε προτασεις να τον αλλαξουμε και ας δουμε τη χρησιμοτητα της ενοτητας και οχι την προσωπικη ερμηνεια του καθενος.

DaywalkeR
06-02-12, 14:15
Εγώ πάλι επειδή ζω το πρόβλημα εκ γεννετής μέσα στο σπίτι μου, καθώς η μεγάλη μου αδερφή είναι ΑΜΕΑ με κινητική αναπηρία που αγγίζει το 100%, θα πω ότι δεν είμαστε γαιδούρια ούτε κάποιο άλλο ευγενές τετράποδο, είμαστε πολλά χειρότερα τα οποία αν ξεκινήσω να γράφω θα παω για πολλά μπάνια μεσα στο καταχείμωνο. Και δυστηχως η λάθος συμπεριφορά μας δεν είναι μόνο στον δρόμο, είναι παντού, ακόμα και μεσα στα νοσοκομεία στις δημόσιες υπηρεσίες στις τράπεζες (όπου υπάρχει παντού πρόβλημα προσπελασιμότητας) οι οποίες θα έπρεπε να φροντίζουν για τα άτομα αυτά, δεν ξέρω αν θίχτηκε κάποιος από τον χαρακτηρισμό ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ, αλλά όποιος θίχτηκε εθελοτυφλεί και δεν βλέπει τι γίνεται γύρω του.
Δεν θα ξεχάσω χαρακτηριστικά όταν πριν κάποια χρόνια δούλευα σαν συνοδός σε μια κατασκήνωση για ΑΜΕΑ όπου ο μπαγλαμάς(πολλά άλλα θέλω να πώ) ιδιοκτήτης μας έδιωξε από το μαγαζί γιατί οι πελάτες του βλέπαν τα παιδιά που συνοδεύαμε και δεν μπορούσαν να ευχαριστηθούν τον καφε τους...
Κύριοι δεν είμαστε ζώα είμαστε πολύ χειρότεροι από ζώα... :ranting2:

Nikos
06-02-12, 14:17
Ας το αλλαξει καποιος μοντ σε ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ MADE IN GREECE.
(ελπιζω να μη μας την πεσει η WWF για προσβολη των συμπαθων τετραποδων)

spar@
06-02-12, 14:21
o χαρακτηρισμος γαιδουρι νομιζω ειναι επιηκης! Ακομα και εγω που δεν τα βλεπω απο πρωτο χερι, εξοργιζομαι απο γαιδουροσυμπεριφορες, το θεμα ειναι αλλο, τα γαιδουρια που αναφερει ο Νικος, ειναι τα γαιδουρια που θα περασουν με κοκκινο και θα σας κλεισουν το σπιτι, τα γαιδουρια που θα περασουν απο στοπ θα τους αποφυγετε τελευταια στιγμη και θα στην πουν κιολας γιατι ειναι μαγκες, τα γαιδουρια που θα εχουν μπει στο απαγορευτικο και θα σου πουν ελα τελειωνε τραβα πισω να τελειωνουμε....
Τι προτεινετε, οπλο ή ξυλο? γιατι ειναι ο μονος τροπος να καταλαβουν αυτα τα ατομα... βεβαια μεσα απο αυτα τα γαιδουρια αναπτυσομαστε και μεις τα γαιδουρια, που μπορει να μην εχουμε αυτην την συμπεριφορα αλλα οταν την βλεπουμε δεν κανουμε κατι....

ntinos
06-02-12, 14:29
Κατ' αρχας να ζητησω συγνωμη απο τον Νικο που ανοιξε το θεμα, μιας και νιωθω οτι καπου στην πορεια διεφανει οτι εγω υποστηριζω οτι δεν ειμαστε γαϊδουρια, και καπου ψιλοξεστρατησε το νημα προς αλλου.


Συγνωμη Νικο, σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω ουτε προσπερνω την ταλαιπωρια που υφιστασαι τοσο εσυ οσο και πολλοι ανθρωποι, εξαιτιας καποιων αλλων (χαρακτηρησε τους οπως σου βγαινει).

Ζητω συγνωμη και απο τους λοιπους συμμετασχοντες κατα το ποσοστο που τους ενοχλησε η τοποθετηση μου.

Nikos
06-02-12, 14:33
o χαρακτηρισμος γαιδουρι νομιζω ειναι επιηκης! Ακομα και εγω που δεν τα βλεπω απο πρωτο χερι, εξοργιζομαι απο γαιδουροσυμπεριφορες, το θεμα ειναι αλλο, τα γαιδουρια που αναφερει ο Νικος, ειναι τα γαιδουρια που θα περασουν με κοκκινο και θα σας κλεισουν το σπιτι, τα γαιδουρια που θα περασουν απο στοπ θα τους αποφυγετε τελευταια στιγμη και θα στην πουν κιολας γιατι ειναι μαγκες, τα γαιδουρια που θα εχουν μπει στο απαγορευτικο και θα σου πουν ελα τελειωνε τραβα πισω να τελειωνουμε....
Τι προτεινετε, οπλο ή ξυλο? γιατι ειναι ο μονος τροπος να καταλαβουν αυτα τα ατομα... βεβαια μεσα απο αυτα τα γαιδουρια αναπτυσομαστε και μεις τα γαιδουρια, που μπορει να μην εχουμε αυτην την συμπεριφορα αλλα οταν την βλεπουμε δεν κανουμε κατι....

Ποσα παιδακια, η ακομα χειροτερα ποσοι γονεις και ενηλικες νομιζεις γνωριζουν οτι ακομα και με ενα απλο πεσιμο απο το πεζοδρομιο η απο μια καρεκλα η ενα χαμηλο τοιχο μπορει να παθεις κακκωση του νωτιαιου μυελου που σημαινει παραπληγια απ το σημειο της βλαβης και κατω ?
Ποσοι γονεις νομιζεις γνωριζουν οτι πολλα παιδακια σπανε τους λαιμους τους σε τραμπολινο η σε αβαθη νερα και μενουν παραπληγικα η τετραπληγικα για το υπολοιπο της ζωης τους ? ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ......
Η ενημερωση στη χωρα μας ειναι ανυπαρκτη, δεν εχουμε καμια εμπειρια απο συναναστροφη με παθοντες (που καποτε ηταν ισως και ποιο κανονικοι απ τους κανονικους ανθρωπους) και γι αυτο υπαρχει αυτη η αδιαφορια και η ελαφροτητα αντιμετωπισης τετοιων καταστασεων.

Nikos
06-02-12, 14:37
Κατ' αρχας να ζητησω συγνωμη απο τον Νικο που ανοιξε το θεμα, μιας και νιωθω οτι καπου στην πορεια διεφανει οτι εγω υποστηριζω οτι δεν ειμαστε γαϊδουρια, και καπου ψιλοξεστρατησε το νημα προς αλλου.


Συγνωμη Νικο, σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω ουτε προσπερνω την ταλαιπωρια που υφιστασαι τοσο εσυ οσο και πολλοι ανθρωποι, εξαιτιας καποιων αλλων (χαρακτηρησε τους οπως σου βγαινει).

Ζητω συγνωμη και απο τους λοιπους συμμετασχοντες κατα το ποσοστο που τους ενοχλησε η τοποθετηση μου.

Αντιλαμβανομενος το προβλημα που μπορει να δημιουργηθηκε ζητησα να αλλαξει σε "Γαιδουρια made in greece" το οποιο φανταζομαι θα σε βρισκει απολυτα συμφωνο.
Δεν υπηρχε καμια διαθεση προσβολης απλα αναδειξη ενος σοβαρου προβληματος το οποιο εγω αντιμετωπιζω ευκολοτερα μιας και εχω τη δυνατοτητα ενω αλλοι στην ιδια κατασταση κλεινονται στα σπιτια τους λες και ειναι λεπροι.
Ολα καλα.

nikos1400
06-02-12, 14:50
Πολλες φορες υπερηφανευομαστε για το οτι η γλωσσα μας ειναι η μοναδικη η οποια περιεχει τη λεξη φιλοτιμο. Επισης ειμαστε λαος που εχει παγκοσμιως τη φημη του πολυ φιλοξενου, αρα και του ευγενικου.
Ας δουμε λοιπον ποσο καλος και ευγενικος ειναι αυτος ο λαος η αλλιως ο ελληναρας (αυτο το εκπληκτικο ον)......
Φτανω καθε πρωι στο γραφειο, κεντρο Αθηνας, πλατεια Κλαυθμωνος, Δραγατσανιου (εκει που καποτε ηταν ολα τα ηλεκτρικαδικα της Αθηνας)...... καθημερινα τα αυτοκινητα ειναι διπλοπαρκαρισμενα και ενδιαμεσα τους υπαρχουν μηχανακια .
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κατεβω ακριβως στη μεση του δρομου στο αμαξιδιο με οτι κινδυνους αυτο συνεπαγεται και στη συνεχεια να ψαξουμε να βρουμε περασμα για ν'ανεβουμε στο πεζοδρομιο.
Οσες φορες εχει τυχει να βρισκεται διπλοπαρκαρισμενο αυτοκινητο μπροστα απ την εισοδο του κτηριου μας με τον οδηγο μεσα, πηγαινουμε διπλα του και πολυ ευγενικα του εξηγουμε την κατασταση και του ζηταμε ν'απομακρυνθει ωστε να μας διευκολυνει.
Οι απαντησεις που εισπρατουμε ειναι απο αστειες, γελοιες εως και προκλητικες / εξοργιστικες. Τις περισσοτερες φορες απλα αρνουνται να μας εξυπηρετησουν.
Παμε τωρα στα μηχανακια.......παμπολλες φορες με το που φτανουμε ερχεται μηχανακι (κυριως κουριερς) να χωθει αναμεσα στα παρκαρισμενα αυτοκινητα και παροτι τους λεμε οτι χρειαζομαστε το περασμα για να περασει το αμαξιδιο μας γραφουν και απλα κανουν αυτο που τους βολευει.
Οσο δε για τα σχολια και τις απαντησεις .....απλα δε μπορειτε ουτε καν να τα φανταστειτε . Απο "και που να παρκαρω εγω ρε μεγαλε ??"...εως "και τι με νοιαζει εμενα? περνα απο αλλου "...
Εχω την "τυχη" να ειναι παντα μαζι μου καποιος ανθρωπος που με βοηθαει και ετσι το προβλημα ειναι σχετικα μικρο, αλλα πολυ εξοργιστικο σε οτι αφορα την αντιμετωπιση κυριως απο νεους σε ηλικια.
Ενα χαος, ενα κοινωνικο αισχος, μια καθημερινη αηδια η οποια σε κανει να νιωθεις ακομα πιο αβολα και να σιχαινεσαι την ωρα και τη στιγμη που γεννηθηκες στην Ελλαδα, οχι ως χωρα αλλα ως συμπολιτες.
Το χειροτερο ειναι οτι τα περισσοτερα (αν οχι ολα) γαιδουρια ειναι ελληνες και οχι αλλοδαποι οπως θα φανταζοταν καποιος .
Αντιθετα εχουν τυχει και φορες την ωρα που βγαινω η μπαινω στο αυτοκινητο, να σταματησουν μεγαλοι ανθρωποι και να ρωτησουν αν χρειαζομαστε βοηθεια αλλα αυτο σπανιζει οσο το να δεις πεντακοσαευρο στις μερες μας.
Ως οδηγος αυτοκινητου και μοτοσυκλεττων παλαιοτερα εκανα πολλα καφριλικια αλλα παντα σεβομουν δυο πραγματα.....δεν παρκαρα ΠΟΤΕ πανω σε πεζοδρομια και ΠΟΤΕ πανω σε γωνιες η σε διαβασεις ακομα και αν αυτο συνεπαγοταν ψαξιμο για θεση για μιση ωρα. Και εννοειται οτι το διπλοπαρκαρισμα μου ηταν αγνωστη λεξη.
Κανεις δεν εχει συμβολαιο με την αρτημελεια και θα συνιστουσα σε ολα αυτα τα γαιδουρια να το εχουν υποψιν τους διοτι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει .
Απο πλευρα σας προσπαθηστε να μην εμποδιζετε περασματα που χρειαζονται για τη διελευση ανθρωπων με κινητικα προβληματα καθως και καροτσιων για μωρα και μικρα παιδια και προσπαθηστε να το μεταδωσετε και στους φιλους σας.

Κ. Νικο, λιγο δυσκολο αυτα που δε μαθανε στο σπιτι να τα μαθουνε τωρα...
ειμαι της αποψης οτι δυστυχως μονο με το βουρδουλα και το (βαρυ) προστιμο καταλαβαινουνε πολλοι.

μονο να κοροϊδευουμε αλβανους κλπ ειμαστε.
εχουμε καταντησει χειροτεροι...

spar@
06-02-12, 14:51
Ποσα παιδακια, η ακομα χειροτερα ποσοι γονεις και ενηλικες νομιζεις γνωριζουν οτι ακομα και με ενα απλο πεσιμο απο το πεζοδρομιο η απο μια καρεκλα η ενα χαμηλο τοιχο μπορει να παθεις κακκωση του νωτιαιου μυελου που σημαινει παραπληγια απ το σημειο της βλαβης και κατω ?
Ποσοι γονεις νομιζεις γνωριζουν οτι πολλα παιδακια σπανε τους λαιμους τους σε τραμπολινο η σε αβαθη νερα και μενουν παραπληγικα η τετραπληγικα για το υπολοιπο της ζωης τους ? ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ......
Η ενημερωση στη χωρα μας ειναι ανυπαρκτη, δεν εχουμε καμια εμπειρια απο συναναστροφη με παθοντες (που καποτε ηταν ισως και ποιο κανονικοι απ τους κανονικους ανθρωπους) και γι αυτο υπαρχει αυτη η αδιαφορια και η ελαφροτητα αντιμετωπισης τετοιων καταστασεων.
οποιαδηποτε ενημερωση πιστευω οτι θα βρεθει στο κενο στην Χωρα μας. Π.χ ποση ενημερωση υπαρχει σχετικα με το κρανος? Ο ατρομητος σουπερ ηρωας ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ομως λεει σιγα μην βαλω κρανος και χαλασω το μαλλι ΣΕ ΜΕΝΑ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ? ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΕΣΩ ΑΦΟΥ ΤΟ ΧΩ...
και αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα και μπορω να αναφερω αλλα τοσα με διαφορα θεματα-προβληματα της καθημερινοτητας που αδιαφορουμε μεχρι να μας χτυπησουν την πορτα!
Αν σκεφτουμε ποσα στραβα βλεπουμε στον δρομο σε ενα πρωινο, αν διναμε την σημασια που χρειαζοταν θα επρεπε να ειχαμε στειλει μια ντουζινα ανθρωπους στο νοσοκομειο, και αυτο το εννοω , δεν γινεται να συζητησεις με ενα ατομο που ενω εχει κανει κατι πολυ σοβαρο, γυρναει και με πληρη αναιδεια προσπαθει να "βγει" και απο πανω, οπως τα παραδειγματα που αναφερεις!

Nikos
06-02-12, 15:07
Δεν υπαρχει ελληνικο σηριαλ στο οποιο οι ηθοποιοι που οδηγουν μοτοσυκλεττες να φορανε κρανος ....... Παπακαλιατης, Σομερ και αλλα αγορίτσια οδηγουν με το μαλλι ν'ανεμιζει αναλαφρα και το προσωπο του ζεν πρεμιε φωτισμενο καταλληλα ωστε ν'αναδικνυει τις γωνιες του αρχαιελληνικου αγαλματος......και ομως...καμια τροχαια δεν επενεβει και ν'αφαιρεσει το διπλωμα τους και να τους επιβαλει τα αντιστοιχα προστιμα. Αντ'αυτου θα τους ζηταει και αυτογραφα.
Και αποτελουν προτυπα για νεα παιδια .

alexk
06-02-12, 15:11
Νίκο φίλε μου, ότι και να πεις είναι λίγο.
Γαϊδούρια, τομάρια, @ρχίδια του κερατά ! Ξύλο που θέλουν !
Ντροπή δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα, την σβήσανε την λέξη από το λεξικό !

S8N
06-02-12, 15:22
Αυτό που αντιμετωπίζει ο Νίκος δεν αφορά μόνο ΑΜΕΑ. Αφορά και τον γονιό που τρέχει με το καροτσάκι να προλάβει πριν πατήσουν κι εκείνον και το παιδί του, αφορά τον ηλικιωμένο που βγήκε να ψωνίσει ή να κάνει έστω μια βόλτα, αφορά εκείνον που έσπασε το πόδι του και κυκλοφορεί με πατερίτσα, αφορά εμένα που είμαι αρτιμελής -ακόμα- αλλά παλεύω με 10 σακκούλες supermarket να περάσω ανάμεσα από διπλοπαρκαρισμένα και ξαφνικά σκοντάφτω σε έναν κοτσαδόρο, και τέλος αφορά κι όλους εσάς που περπατάτε στο πεζοδρόμιο αλλά πέφτετε πάνω σε σκουπίδια, σε ένα δέντρο, σε ένα μηχανάκι, σε έργα ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/ΔΕΚΟ, σε υλικά οικοδομών, σε σκατά σκύλων κι αναγκάζεστε να κάνετε τον γύρο.

Γαϊδουριά 100%.

katsaraios
06-02-12, 15:30
Ο Νικος και ο καθε ανθρωπος με ειδικες ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ οχι αναγκες δυστυχως βιωνουν καταστασεις που δεν αρμοζουν σε ευνομουμενη κοινωνια υποτιθεται πολιτισμενου κοσμου...
Τα καροτσακια με τα βρεφη στον δρομο επειδη δεν υπαρχουν πεζοδρομια επισης ειναι καθημερινη χυδαια εικονα ,οσοι εχουν παιδια ξερουν την αγωνια...
Καποιοι προσβαλονται απο χαρακτηρισμους που ειναι πολυ λαιτ ,κριμα πιστευω οτι αν υπηρχε κατι παρομοιο σε αυτους θα συμφωνουσαν...
Εχω βρει τροπο αντιδρασης και δεν ντρεπομαι να το αποκαλυψω πριν 8 χρονια με την κορη μου και την μαμα της σε επισκεψη σε γιατρο αναγκαζομενος να ανεβοκατεβαινω πεζοδρομια σε βροχη με κινδυνο λογω βραδυνης ωρας απο τα διερχομενα αυτοκινητα εσπασα 2 καθρεπτες απο 2 ομορφα παρκαρισμενα καθετα σε πεζοδρομιο μισου μετρου και ξεδωσα..
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΦΡΟΣ ΤΑ ΖΩΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΓΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΤΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

Nikos
06-02-12, 15:40
Ικανοτητες η αναγκες το ιδιο ειναι Γιωργο και καιρος ειναι να παψει ν'αποτελει ταμπου αυτη η ιστορια . Υπαρχουν παιδια που καποτε εκαναν backflip με κρος μηχανες και ειναι κλεισμενα σ'ενα σπιτι εξαιτιας ενος ατυχηματος, απ την καταρακωμενη ψυχολογια και τη μαλακια που μας δερνει σα λαο και δε μιλαμε καθολου για τετοια θεματα αλλα μονο για οτι μας κανει "να περναμε καλα".
Αλλη μια αστεια πτυχη αποτελουν οι γνωστες θεσεις σταθμευσης αναπηρικων αυτοκινητων σε πλατειες των πολεων.......στην πλατεια ωπου συχναζουμε η θεση ΑΜΕΑ ειναι κατι σαν τα εξπρες ταμεια των σουπερ μαρκετ.....αναβουμε αλαρμ πιανουμε τη θεση και πεταγομαστε στο περιπτερο, στο χασαπη, το μαναβι, το προπο, το Ζαχο για σουβλακια το χειμωνα.
Το καλοκαιρι, αλλαγη σκηνικου και πλεον αποτελει πολο ελξης θαμωνων στις κοντινες καφετεριες .... απο χαζοξανθιες μεχρι χαζοχαρουμενους κυριους πολλων δεκαετιων η θεση αυτη ειναι μονιμως πιασμενη. Τι και αν φερεις τη δημοτικη αστυνομια ? θα κοψει μια κληση και μετα παλι τα ιδια . Η θεση θα καταλυφθει απο αλλο καφρο.
Και το αστειοτερο ειναι οτι ΟΛΟΙ οσοι τρωνε κληση σε τετοια θεση φευγουν βριζοντας την κακη αστυνομια.

Z4 DCT
06-02-12, 17:00
Δεν υπάρχει σεβασμός σε τιποτα......:thumbsdown::thumbsdown::thumbsd own:

Nino
06-02-12, 17:21
Αυτό που αντιμετωπίζει ο Νίκος δεν αφορά μόνο ΑΜΕΑ. Αφορά και τον γονιό που τρέχει με το καροτσάκι να προλάβει πριν πατήσουν κι εκείνον και το παιδί του, αφορά τον ηλικιωμένο που βγήκε να ψωνίσει ή να κάνει έστω μια βόλτα, αφορά εκείνον που έσπασε το πόδι του και κυκλοφορεί με πατερίτσα, αφορά εμένα που είμαι αρτιμελής -ακόμα- αλλά παλεύω με 10 σακκούλες supermarket να περάσω ανάμεσα από διπλοπαρκαρισμένα και ξαφνικά σκοντάφτω σε έναν κοτσαδόρο, και τέλος αφορά κι όλους εσάς που περπατάτε στο πεζοδρόμιο αλλά πέφτετε πάνω σε σκουπίδια, σε ένα δέντρο, σε ένα μηχανάκι, σε έργα ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/ΔΕΚΟ, σε υλικά οικοδομών, σε σκατά σκύλων κι αναγκάζεστε να κάνετε τον γύρο.

Γαϊδουριά 100%.

σωστα, ακομα ολους αυτους που παρκαρουν και σε συνοικιακα πεζοδρομια εμποδιζοντας οχι μονο τη διελευση αυτων που αναφερεις αλλα και κλεινουν τις εισοδους σπιτιων που αν χρειαστει να ερθει ασθενοφορο και να περασει καποιο φορειο ειναι αδυνατον.
Οσο κοιταμε μονο τη παρτυ μας το μονο που κανουμε ειναι να παραδειγματιζουμε τα παιδια μας να γινουν χειροτεροι...

aristent
06-02-12, 18:07
Νικο,οι περισσοτεροι συμφορουμιτες(δεν τους γνωριζω ολους)δειχνουν ενα επιπεδο ανθρωπιας και πολιτισμου πολυ πιο πανω απο τον μεσο ορο,(μεχρι και υιοθεσια στην Action Aid εχει γινει),....αλλα καλα κάνεις και μας υπενθυμιζεις την σοβαροτητα/αναγκαιοτητα της υπαρξης ελευθερου χωρου στα πεζοδρομια και στις ειδικες θεσεις ΑΜΕΑ,αφου τωρα εχουμε στην "οικογενεια" μας εσενα.thumb

...... κανεις δεν θα ηθελε να εχει τετοια προβληματα προσβασης οποιοδηποτε μελος της οικογενειας του,ή ακομα χειροτερα ο ιδιος να βρισκοταν σε τετοια θεση!...φτανουν τα αλλα προβληματα αυτης της καταστασης!!!


Για μας πλεον δεν το συζητω ειναι δεδομενο οτι οποτε δουμε τετοια κατασταση και μπορουμε να κανουμε κατι,ξερεις να δουμε εκεινη την στιγμη τον ιδιοκτητη του οχηματος να κανει κατι τετοιο,να του πουμε.....,"μετακινηστε παρακαλω το οχημα...." ...."πιθανον δεν ειδατε τη πινακιδα,ειναι σημαντικο!!!"

Τελος Νικο, θα ηθελα να ξερεις, οτι μεσα απο την καρδια μου ευχομαι να ερθει γρηγορα η μερα που θα εισαι και παλι ορθιος.


ΥΣ>...να ερχεσαι στις συγκεντρωσεις,εχεις να προσφερεις πολλα.

Harisp
06-02-12, 18:09
Eννοείται ότι οι Έλληνες είμαστε γαϊδούρια ως λαός, αφού πάσχουμε από έλλειψη νοοτροπίας-κουλτούρας σε πολλά θέματα.

Από τα σκουπίδια που πετάμε από το παράθυρο του αυτοκινήτου, από την κατάλειψη των θέσεων αναπήρων σε μαγαζιά, super market, εμπορικά κτλπ, από το ότι παρκάρουμε και κλείνουμε τις ράμπες στα πεζοδρόμια, από τον τρόπο που οδηγούμε στο δρόμο και πολλά άλλα.

Δεν είμαι τέλειος, αλλά προσπαθώ να κρατάω ένα επίπεδο και να γίνομαι καλύτερος κάθε μέρα, γιατί πάντα σκέφτομαι ότι μπορεί να βρεθώ εγώ ή κάποιος οικείος μου σε μια κατάσταση δύσκολη όπως αυτή που βρέθηκε ο Νίκος.

ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΩΣ ΛΑΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΧΩΡΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ...

Κωνσταντίνος
06-02-12, 19:14
Και εγώ διαφωνώ φίλε Νίκο με αυτά που λες.
Τι σχέση έχουν οι Έλληνες με τα συμπαθέστατα γαιδούρια ; Οι Έλληνες είμαστε χειρότερα όντα.
Και πραγματικά απορώ με αυτούς που τους πειράζει αυτή η αλήθεια. Που ζουν δηλαδή, δεν το βλέπουν κάθε μέρα γύρω τους ;
Αλλά μας φάγανε τα "ανωτερότητα του Ελληνικού DNA" και άλλα τέτοια χαζά.

Skyline_IS
06-02-12, 19:59
Κατα παραδοξο τροπο ομως οι ελληνες του εξωτερικου τεινουν να συμμορφωνονται και να υιοθετουν τον σεβασμο που υπαρχει στο εξωτερικο...

Δεν ειναι θεμα dna οσο της νοοτροπιας που κυριαρχει...

stef
06-02-12, 20:17
Νίκο τυγχάνει να κινούμαι στους ίδιους περίπου δρόμους με εσένα με τα πόδια λόγω δουλειάς
Δυστυχώς αυτό που περιγράφεις είναι ένα φαινόμενο πάρα πολύ άσχημο.
Το παρατηρώ παντού, στο μετρό που κάθεται η μανδάμ και μπαίνει ο ηλικιωμένος και δεν σηκώνεται να κάτσει, στο παρκάρισμα όπως περιγράφεις που δεν σε σέβονται, στους δημόσιους οργανισμούς που μπάινουν από την πίσω πόρτα για να εξυπηρετηθούν κ.ο.κ
Όλα αυτά τα δέχεται ο άνθρωπός μέχρι 4-5 ετών όπου διαμορφώνει χαρακτήρα από το σπίτι του.Από εκεί και μετά ο ανθρωπός ΔΕΝ αλλάζει
Λυπάμαι ιδιαίτερα για αυτό το κατάντημα και δυστυχώς λυπάμαι ακόμη πιο πολύ που νέοι της ηλικίας μας συμεριφέρονται έτσι ενώ λέγαμε πχ πριν 10-15 χρόνια ότι εμείς οι νέοι μπορούμε να αλλάξουμε πολλά!
ΟΛΑ εξαρτώνται από το σπίτι και την ανατροφή που έχουν πάρει όλα αυτά τα τερατοειδή κτήνοι...

Nikos
06-02-12, 20:28
Το οξυμωρο της υπόθεσης είναι ότι σε οποιοδήποτε κοινόχρηστο χώρο έχω βρεθεί, από καφέ, εστιατόρια, ταβέρνες, μπαρ η συμπεριφορά της πλειοψηφίας των ανθρώπων είναι ευγενεστατη και εξυπηρετικοτατη. Πως οι ίδιοι άνθρωποι μετατρέπονται σε καφρους πίσω από ένα τιμόνι ειναι απορίας άξιο.

aristent
06-02-12, 20:39
Το οξυμωρο της υπόθεσης είναι ότι σε οποιοδήποτε κοινόχρηστο χώρο έχω βρεθεί, από καφέ, εστιατόρια, ταβέρνες, μπαρ η συμπεριφορά της πλειοψηφίας των ανθρώπων είναι ευγενεστατη και εξυπηρετικοτατη. Πως οι ίδιοι άνθρωποι μετατρέπονται σε καφρους πίσω από ένα τιμόνι ειναι απορίας άξιο.

Νικο, τον ΚΟΚ τον μαθαινουμε παρα πολυ αργα και πολυ επιφανειακα εδω στη χωρα μας:thumbsdown:......γεννηθηκα στη Γερμανια και μεγαλωσα εκει πηγαινοντας σε Γερμανικο και Ελληνικο σχολειο μεχρι 4η δημοτικου,να φανταστεις πριν 37 χρονια πηγαιναμε υποχρεωτικα μια φορα την εβδομαδα σε παρκο κυκλοφοριακης αγωγης!!!!......ηταν κανονικοτατο μαθημα!!!!...δεν ξερω εαν θα εδινα και εξετασεις στο μελλον αφου εφυγα απο εκει.....οταν ηρθα εδω? τι καναμε???................................... .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..........

απο εκει ξεκινανε ολα......

Thomelef
06-02-12, 20:42
Το οξυμωρο της υπόθεσης είναι ότι σε οποιοδήποτε κοινόχρηστο χώρο έχω βρεθεί, από καφέ, εστιατόρια, ταβέρνες, μπαρ η συμπεριφορά της πλειοψηφίας των ανθρώπων είναι ευγενεστατη και εξυπηρετικοτατη. Πως οι ίδιοι άνθρωποι μετατρέπονται σε καφρους πίσω από ένα τιμόνι ειναι απορίας άξιο.

πολύ απλό νίκο...ΜΗΔΕΝ κυκλοφοριακή αγωγή. η κυκλοφοριακή παιδεία, ΔΕΝ υπάρχει σε αυτή την χώρα. όχι ότι είναι κάτι που υπάρχει με τα προβληματά του, απλά δεν υπάρχει.

PANOS-E60
06-02-12, 20:44
Το οξυμωρο της υπόθεσης είναι ότι σε οποιοδήποτε κοινόχρηστο χώρο έχω βρεθεί, από καφέ, εστιατόρια, ταβέρνες, μπαρ η συμπεριφορά της πλειοψηφίας των ανθρώπων είναι ευγενεστατη και εξυπηρετικοτατη. Πως οι ίδιοι άνθρωποι μετατρέπονται σε καφρους πίσω από ένα τιμόνι ειναι απορίας άξιο.

ο Σταμάτης μπορεί να το απαντησει αυτό επιστημονικά.

Η δική μου λογική λέει πως ο μικρός κλειστός χώρος του αυτοκινήτου, που αποτελεί ένα ιδιωτικό - μοναχικό καταφύγιο γιά πολλούς ανθρώπους καθημερινά και μέσα στο οποίο ζούν πολλές ώρες, επιτρέπει σε κάποια ταπεινά ένστικτά τους να έρθουν στην επιφάνεια. Ατομισμός, επιθετικότητα και αντικοινωνική συμπεριφορά είναι τα πιό συνηθισμένα.

Η παραβίαση της όποιας αυτονόητης ή προβλεπόμενης από τον ΚΟΚ προτεραιότητας των άλλων εξαφανίζεται από το μυαλό τους και επιτίθενται σε κάθε άλλον χρήστη του δρόμου. Στόχος τους είναι μιά κακώς εννούμενη προσωπική νίκη. Δεν ξέρω πως εξηγείται αυτό φίλε Νίκο.

z3 2.2
06-02-12, 20:55
ααααχ ρε Νικο....
Καταλαβα το προβλημα σου μονο οταν εκανα την κορη μου και κυκλοφορησα με το καροτσακι της στην πολη.
αναθεμα την πολη μας και τα ανθρωποειδη που την κατοικουν.
πραγματικα με επιασε τρομος στην ιδεα συνανθρωπων μας με κινητικες δυσκολειες.
παντα ειχα επαφη με κοσμο με κινητικες δυσκολειες και ακουγα για τις ιστοριες τις καθημερινοτητας τους
Να στο πω και απλα και λιγο κυνικα ρε συ Νικο?
Εδω δε νοιαζομαστε για τα ιδια μας τα παιδια και το μελλον τους σ αυτη τη χωρα θα νοιαστουμε για προβληματα του τυπου "δε χωραω ρε παιδια με το αμαξιδιο...."
ποσο βαθεια ειμαστε στα σκατα ρε γαμωτο?

ακομα νιωθω χαλια καθε φορα που σκεφτομαι ενα βραδυ που ειχα βρει θεση στο Χαλανδρι και μολις γυρισα καταλαβα πως ειχα παρκαρει σε θεση για ατομο με αναπηρια....
εκτοτε καθε μα ΚΑΘΕ φορα που θα παρκαρω καπου θα κοιταξω μην εχω κανει την ιδια λαλακια παλι.
Μη μασας ρε Νικολα,κολλα και συ τα γνωστα αυτοκολλητα μπας και ξυπνησουν ρε συ

Nikos
06-02-12, 20:59
Έχουμε βαρεσει TILT

merlin
06-02-12, 21:17
Για μας πλεον δεν το συζητω ειναι δεδομενο οτι οποτε δουμε τετοια κατασταση και μπορουμε να κανουμε κατι,ξερεις να δουμε εκεινη την στιγμη τον ιδιοκτητη του οχηματος να κανει κατι τετοιο,να του πουμε.....,"μετακινηστε παρακαλω το οχημα...." ...."πιθανον δεν ειδατε τη πινακιδα,ειναι σημαντικο!!!"

αχ, ρε φίλε Άρη... για να πείς αυτές τις ευγενικές εκφράσεις στον κάφρο που παρκάρει ή θα πρέπει να είσαι 2 μέτρα και 150 κιλά ή να ξέρεις πολεμικές τέχνες...

οι συνήθεις απαντήσεις στις ευγενικές σου παραινέσεις, είναι... αντε ρε κοίτα την δουλειά σου... ρε αντε γ**** σου να δεις αν έρχομαι... δεν μας χέζεις ρε φιλάρα, ας φτιάχνανε πάρκινγκ... και άλλα λιγότερο ευγενικά... μέχρι και ξύλο...

μιά μέρα κοίταγα έναν που είχε κλείσει μιά διάβαση και κοίταγε αν είναι καλά παρκαρισμένος... αφού λοιπόν ικανοποιήθηκε από το παρκάρισμά του, ξεκίνησε να φύγει... βλέπει ότι τον κοιτάω και μου λέει "θέλετε κάτι ?"... του απαντάω... "το παρήγορο είναι ότι κάτι σας ενόχλησε σχετικά με το παρκάρισμά σας... αλλά το ανησυχητικό είναι, ότι τελικά το εγκρίνατε..." με κοίταξε υποτιμητικά και συνέχισε... καλά που δεν τις έφαγα !!!

viper
06-02-12, 21:23
Φίλε Νίκο καταλαβαίνω αυτό που αισθάνεσαι. Από το 2003 είχα τον πατέρα μου με πάνω από 85% αναπηρία και βίωσα την αναλγησία του Ελληνα στο θέμα "πρόσβαση ΑΜΕΑ".
Τσακώθηκα αμέτρητες φορές με παρκαρισμένους, διπλοπαρκαρισμένους και κάθε λογής άτομα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μιά φορά είδα έναν στο κέντρο της Θεσσαλονίκης να κλείνει ράμπα στο πεζοδρόμιο και του λέω "Εδώ είναι ράμπα για ΑΜΕΑ" και μου απάντησε "Φιλαράκι στην Ελλάδα όλοι ανάπηροι είμαστε στο μυαλο" και έφυγε.
Δεν θέλω να πώ πολλά, άλλωστε οι προλαλλήσαντες τα είπαν όλα, θέλω απλά να εκφράσω τη συμπαράστασή μου στο πρόβλημα.

doctore
06-02-12, 22:57
Όποιος έχει περάσει έστω και μία μέρα από τη ζωή του στο εξωτερικό, δεν μπορεί παρά να συμφωνήσει με το τίτλο και με το πόστ του Νikos Μ5.

Nikos
06-02-12, 23:18
Το ελάχιστο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να σέβεται τέτοιου είδους περιπτώσεις. Κανείς δε ζητάει ούτε βοήθεια, ούτε υποστήριξη, είτε συμπαρασταση η συμπόνια. Για απλά πράγματα μιλάμε. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να έχω πολλούς παλιούς φίλους στην κατηγορία γαιδουριων που στα λόγια είναι όλοι καλοί αλλά στην πράξη απαραδεκτοι.

beliris
07-02-12, 08:04
Αγαπητέ Νίκο δεν σε γνωρίζω,αλλά αντιλαμβάνομαι την κατάσταση επειδή την ζω καθημερινά(αδελφός τετραπληγικός από ατύχημα)!Ο τρόπος κοινωνικής συμπεριφοράς του καθενός μας είναι παράγωγο της έλλειψης παιδείας!Δυστυχώς δεν αποκτήσαμε κοινωνική συμπεριφορα λόγω του υπερτιμημένου ατομισμού μας!
Αυτό όμως μας οδηγεί σε εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα σχετικά με την ποιότητα του Έθνους μας.Πολλοί σχολιαστές εξυμνούν τους ευρωπαίους "φίλους" μας,αλλά δεν ξέρουν ότι πριν 70 χρόνια οι πολιτισμένοι έστελναν για ευθανασία ομάδες πληθυσμών,που έπιβάρυναν την φυλή τους(Ναζί).
Δόξα τω θεώ οι Έλληνες δεν βαρύνονται με απάνθρωπες συμπεριφορές και ξέρουν να τιμούν την έννοια φιλότιμο,αλλά ο ατομισμός μας τυφλώνει και μας οδηγεί σε λάθος συμπεριφορές!
Μην υποτιμάμε την φυλή μας,η μοναδικότητα μας και η αγάπη μας για το ωραίο δεν είναι διαπραγματεύσιμα ούτε παραδοτέα!
Μην ξεχνάτε οτι ο αγράμματος Ανδρούτσος,ενεργώντας από ένστικτο,έδωσε σφαίρες στους πολιορκούμενους Τούρκους στην Ακρόπολη,για να μην καταστρέψουν τον Παρθενώνα ψάχνοντας για μολύβι!!!
Παιδεία κύριοι παιδεία,η οποία αρχίζει από την οικογένεια μας!

DaywalkeR
07-02-12, 08:59
Είχαμε κι εμείς τον Καιάδα φίλε Belliris...

beliris
07-02-12, 09:01
Είχαμε κι εμείς τον Καιάδα φίλε Belliris...

Ναι πρίν 2500 χρόνια,όχι χθές!!!

DaywalkeR
07-02-12, 09:45
Τότε που διδάσκαμε πολιτισμό...

Nikos
07-02-12, 10:51
Αγαπητέ Νίκο δεν σε γνωρίζω,αλλά αντιλαμβάνομαι την κατάσταση επειδή την ζω καθημερινά(αδελφός τετραπληγικός από ατύχημα)!Ο τρόπος κοινωνικής συμπεριφοράς του καθενός μας είναι παράγωγο της έλλειψης παιδείας!Δυστυχώς δεν αποκτήσαμε κοινωνική συμπεριφορα λόγω του υπερτιμημένου ατομισμού μας!
Αυτό όμως μας οδηγεί σε εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα σχετικά με την ποιότητα του Έθνους μας.Πολλοί σχολιαστές εξυμνούν τους ευρωπαίους "φίλους" μας,αλλά δεν ξέρουν ότι πριν 70 χρόνια οι πολιτισμένοι έστελναν για ευθανασία ομάδες πληθυσμών,που έπιβάρυναν την φυλή τους(Ναζί).
Δόξα τω θεώ οι Έλληνες δεν βαρύνονται με απάνθρωπες συμπεριφορές και ξέρουν να τιμούν την έννοια φιλότιμο,αλλά ο ατομισμός μας τυφλώνει και μας οδηγεί σε λάθος συμπεριφορές!
Μην υποτιμάμε την φυλή μας,η μοναδικότητα μας και η αγάπη μας για το ωραίο δεν είναι διαπραγματεύσιμα ούτε παραδοτέα!
Μην ξεχνάτε οτι ο αγράμματος Ανδρούτσος,ενεργώντας από ένστικτο,έδωσε σφαίρες στους πολιορκούμενους Τούρκους στην Ακρόπολη,για να μην καταστρέψουν τον Παρθενώνα ψάχνοντας για μολύβι!!!
Παιδεία κύριοι παιδεία,η οποία αρχίζει από την οικογένεια μας!

Λυπαμαι πολυ που ακουω για τον αδερφο σου διοτι η κατασταση της τετραπληγιας ειναι κατα πολυ χειροτερη απο την παραπληγια. Και ειδικοτερα οταν προερχεται απο ατυχημα ειναι πραγματικα κριμα αλλα δε μπορουμε να κανουμε τιποτα εκτος απ το να το παλευουμε καθημερινα.
Σχετικα με τη φυλη μας, ισως πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι εγω και καποιοι αλλοι εδω μεσα κρινουμε και κατακρινουμε τους ελληνες με βαση τα βιωματα μας στην τερατουπολη της Αθηνας.
Ελπιζω και ευχομαι να ειναι πολυ πιο ανθρωπινη η αντιμετωπιση και ο σεβασμος στις επαρχιακες πολεις.
Σιγουρα δεν ειναι η Αθηνα στην οποια μεγαλωσαμε οσοι γεννηθηκαμε τη δεκαετια του '60. Εκεινη η Αθηνα ηταν πολυ διαφορετικη και στους ρυθμους της και στην ανθρωπια της και στην ταξη και εφαρμογη των νομων.
Και οι ανθρωποι ηταν πολυ ποιο "ανθρωποι".

Monsta
05-03-12, 15:37
Επαναφέρω το θρεντ του Νίκου, διότι λόγω καιρού σήμερα κατάφερα να καταγράψω το παρακάτω συμβάν, το οποίο να σημειώσω λαμβάνει μέρος όποτε ανοίγουν οι ουρανοί για κάνα 20-λεπτο.

Για όσους δε γνωρίζουν, θυμίζω ότι το μαγαζί μου βρίσκεται 10 μέτρα από τη Λ. Κηφισίας απέναντι από το νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ στο Χαλάνδρι, σε μία business περιοχή γεμάτη γραφεία εταιρειών & ακριβά καταστήματα.

Στη πρώτη φωτογραφία απεικονίζεται η τυπική συμπεριφορά ελληνάρα πίσω από το τιμόνι, όπου δεν υπολογίζει πεζούς, νερά, ποτάμια, άλλα αυτοκίνητα τριγύρω του κτλ και διασχίζει ένα δρόμο με 1/2 μέτρο νερό σα να μη συμβαίνει τίποτα. Φυσικά ο άτυχος πεζός που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο εκείνη τη στιγμή λούζεται με φρεσκο-λασπωμένο νερό, ενώ φυσικά δεν εισπράτει ούτε μία συγγνώμη. Επίσης το αυτοκίνητο που είναι παρκαρισμένο στην άκρη του δρόμου (206), καταβρέχεται μέχρι τη μέση της πόρτας από τα νερά που πετάγονται λόγω της υψηλής ταχύτητας ορισμένων.


Προσέξτε το βάθος του νερού.


https://img688.imageshack.us/img688/4020/karella1.jpg
https://img12.imageshack.us/img12/6371/karella2.jpg

Κατά τ άλλα βέβαια πληρώνουμε παλαβά δημοτικά τέλη, ενώ στο συγκεκριμένο δρόμο έχουν κάνει δύο φορές έργα προκειμένου να αποκαταστήσουν το πρόβλημα στην αποχέτευση που συναντάει η Ν. Καρελλά τη Λ. Κηφισίας. Τη μία από τις δύο φορές ο δρόμος είχε μείνει κλειστός για δύο εβδομάδες λόγω των έργων και την όλη διαδικασία την επέβλεπε μηχανικός. Το σύστημα δούλεψε για περίπου 6 μήνες, αλλά στη συνέχεια λόγω ελλειπής συντήρησης (δεν έρχονται ποτέ να καθαρίσουν τις αποχετεύσεις), το πρόβλημα επανήλθε και τώρα είναι χειρότερο από πριν. :whistle:

gnx
05-03-12, 19:36
M@l;aka ειναι δυνατόν, τόσο νερο;

Damn nigga, thank god you didn't drown your black ass

tzanis320si
05-03-12, 19:43
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ......

Nikos
05-03-12, 20:02
Αυτό Κωστα το κάνουν κατα συρροή οι οδηγοί των λεωφορείων σε μέρες με βροχή και πολλά νερά στην άκρη των δρόμων καταβρεχοντας τους πάντες στα πεζοδρόμια .
Σε μένα εχει τύχει πριν πολλά χρόνια εξω απ τον Άγιο Κωνσταντίνο στη Γλυφάδα, να οδηγώ με το τζαμι λίγο ανοιχτό με πολύ βροχή, περασε από δίπλα μου ένα renegade και μου έριξε μέσα ένα κουβα λασπονερα στη μούρη .

ΤΗΕ GREECE

Monsta
05-03-12, 20:11
M@l;aka ειναι δυνατόν, τόσο νερο;

Damn nigga, thank god you didn't drown your black ass


Almost did όταν πήγα να βάλω κολωνάκια & αλυσίδες. Έπρεπε να χώσω τα χέρια μου μέσα στα βρωμόνερα, μετά να πάω πάλι μέσα να πλυθώ. :ranting2:

Η ρόδα στο 207 ήταν σχεδόν όλη καλυμμένη με νερά, απλά τα απόνερα του 1ου παπάρα που πέρασε τα έσπρωξαν μακριά της. Πεζοδρόμιο δεν υπήρχε καν και ξέρεις καλά πόσο ψηλό είναι σ αυτό το σημείο.

Ο μέγιστος αρχιπαπάρας της ημέρας όμως ήταν ένας με ένα yeti (or whatever the fak they call those p.o.s) όπου έστριψε το φανάρι με χίλια και χωρίς καν κόψει, μπήκε στο ποτάμι κάνοντας τα πάντα πουτ@να.





ΤΗΕ GREECE




TΗE GREECE 2012 Νίκο μου...

aristent
05-03-12, 20:13
Αυτό Κωστα το κάνουν κατα συρροή οι οδηγοί των λεωφορείων σε μέρες με βροχή και πολλά νερά στην άκρη των δρόμων καταβρεχοντας τους πάντες στα πεζοδρόμια .
Σε μένα εχει τύχει πριν πολλά χρόνια εξω απ τον Άγιο Κωνσταντίνο στη Γλυφάδα, να οδηγώ με το τζαμι λίγο ανοιχτό με πολύ βροχή, περασε από δίπλα μου ένα renegade και μου έριξε μέσα ένα κουβα λασπονερα στη μούρη .

ΤΗΕ GREECE

:hystericalbs1: :hystericalbs1:

ενταξη Νικο ειναι σοβαρο,αλλα ασε με να γελασω λιγο....προσπαθω να "δω' την εικονα!!!!.......προσπαθω να σε φανταστω με τα λασπονερα και τα καντηλια να κατεβαινουν αβερτα!!!!.....:hystericalbs1:

Nikos
05-03-12, 20:36
:hystericalbs1: :hystericalbs1:

ενταξη Νικο ειναι σοβαρο,αλλα ασε με να γελασω λιγο....προσπαθω να "δω' την εικονα!!!!.......προσπαθω να σε φανταστω με τα λασπονερα και τα καντηλια να κατεβαινουν αβερτα!!!!.....:hystericalbs1:

Πρέπει να ειμουν γύρω στα 20 τότε, οδηγουσα ένα γκολφ που το επλενα, γυαλιζα , καθαριζα τρεις φορές την ημέρα, μόλις είχα αγοράσει και ετρωγα ένα πιροσκι ζαμπον τυρί από φούρνο της γλυφαδας ( μετα εγινε τράπεζα Πειραιώς) και μπορείς να φανταστείς τη σκηνή με τα λασπονερα πάνω στα μαύρα ολοκαινουργια recaro, στο ταμπλω, στη μούρη μου και βέβαια στο πιροσκι το οποίο έγινε σα μαλλί της γριάς.

Monsta
05-03-12, 20:36
Το καλύτερο όμως ήταν πριν από κάνα χρόνο και ενώ ήμουν έξω στο πεζοδρόμιο και ....... έσκαβα ΧΩΜΑΤΑ που κατεβάζει ο δρόμος, ........ξεφύτρωνα τα ΑΓΡΙΟΧΟΡΤΑ που φυτρώνουν στα χώματα και μάζευα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Ξαφνικά εμφανίζεται από το πουθενά υπάλληλος του δήμου :shok: να μου τη 'πει' επειδή πέταγα μέσα στο κάδο αυτά τα πράγματα χύμα, ενώ έπρεπε λέει να τα βάλω σε σακούλες και να τ αφήσω απ έξω. thumb

Φυσικά αναγκάστηκα να πέσω στο επίπεδό του, να τον αρπάξω από το γιακά και να τον φέρω πάνω στο γραφείο μου για να του δείξω τι πληρώνω σε δημοτικά τέλη για μια δουλειά που κανονικά έπρεπε να κάνει εκείνος και όχι εγώ. Τελευταία φορά που καθαρίστηκε ο δρόμος μας (Λ. Κηφισιάς θυμίζω) απο υπάλληλο του δήμου Χαλανδρίου, ήταν πριν 3-4 χρόνια και λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές, όπου ξαφνικά μια μέρα (και κάθε μέρα για 1-2 μήνες) βλέπαμε κάτι τρελά ξανθά πιπινάκια (edit: Ρωσάκια ?) -χωρίς υπερβολή- με στολές του δήμου και σκούπα-φαράσι ανά χείρας, να κάνουν το δρόμο λαμπίκο. ;)

aristent
05-03-12, 21:23
Πρέπει να ειμουν γύρω στα 20 τότε, οδηγουσα ένα γκολφ που το επλενα, γυαλιζα , καθαριζα τρεις φορές την ημέρα, μόλις είχα αγοράσει και ετρωγα ένα πιροσκι ζαμπον τυρί από φούρνο της γλυφαδας ( μετα εγινε τράπεζα Πειραιώς) και μπορείς να φανταστείς τη σκηνή με τα λασπονερα πάνω στα μαύρα ολοκαινουργια recaro, στο ταμπλω, στη μούρη μου και βέβαια στο πιροσκι το οποίο έγινε σα μαλλί της γριάς.

Ετρωγες κιολας Νικο???....:hystericalbs1: εχω λιωσει!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: