PDA

Επιστροφή στο Forum : Z3 πρόβλημα μηχανής



panosz3
03-02-12, 20:25
καλησπερα!!σημερα εχωντας να κοθνησω την ζετα 6 μερες πηγα να βαλω μπρος το μεσημερι και μπηκε κανονικα αλλα σημερα το απογευμα που πηγα να ξαναβαλλω για να το μετακινησω εκανε οτι πηγε να παρει αλλα δν επαιρνε(δλδ δεν ειναι μπαταρια κ μετα απο διαπιστωση μηχανικου)τωρα ο μηχανικος μου που ετειχε να ειναι ανοιχτος και κοντα αρκετα ευχτηχως ηρθε το ειδε και πατησε εντονα το γκαζι κ πηρε,σαν να ξεμπουκωσε,εβγαλε αρκετο καπνο αλλα μετα οκ..μου ειπε οτι η εκατσαν καποια υγρα η τα λαδια που φοραω τα οποια ειχα αλλαξει μονος μου δν ειναι καλα (10-40),η ειναι τρομπα βενζινης..αν γνωριζει καποιος θα με βοηθησει πολυ αν και την δευτερα θα το παω για ελεγχο αλλα να χω τουλαχιστον μια ιδεα!!ευχαριστω προκαταβολικα!!

Nickolas_s2k
03-02-12, 21:09
ποτενσιομετρο πεταλουδας νο1 υποπτος για μενα..

panosz3
03-02-12, 21:31
ποτενσιομετρο πεταλουδας νο1 υποπτος για μενα..

αυτο δεν μου το πε..και ποσο κοστιζει περιπου??

panosz3
03-02-12, 21:40
το να χει μπουκωσει η να θελει αλλαγη λαδιων με καλυτερα δεν παιζει?

Nickolas_s2k
03-02-12, 22:11
οχι..αστο να το παρατηρησεις το φαινομενο καλυτερα για καποιες μερες να δεις τι ακριβως σου κανει..
1.αν δεν παιρνει με την πρωτη ΕΙΤΕ ειναι κρυο ΕΙΤΕ ειναι ζεστο και αυτο στο κανει οποτε το θυμαται...
2.οταν μερικες φορες δεν παιρνει με την πρωτη ουτε με τη δευτερη (μπορει να παρει με την ν-οστη) κλπ ΑΝ ομως γκαζωσεις καθως μιζαρεις παιρνει και μετα αν αφησεις το γκαζι μπορει να σβησει η μπορει και να μη σβησει (αναλογα τα κεφια του χαχαχαχα)
3.οταν τα κανει και τα 2 παραπανω μαζι ---------> ποτενσιομετρο πεταλουδας κατα 90%

Μολις πατησε γκαζι ο μηχανικος σου το μονο που εκανε ειναι να ανοιξει την πεταλουδα με αποτελεσμα ο αισθητηρας της (αυτο το ποτενσιομετρο) να διαβασει την τιμη που ηθελε για να εκκινησει..και δεν βγαζει σφαλμα στο διαγνωστικο..παθων και μαθων (αφου ο καθε μηχανικος ελεγε οπως παντα το μακρυ του και το κοντο του)!

panosz3
05-02-12, 22:28
Ναι καταλαβα,οκ θα το αφησω λοιπον και θα δω αρα ουτε λαδια δεν χρειαζεται να αλλαξω?τα αλλαξα πριν 2000χλμ αλλα μηπως δεν ειναι καλα..να ρωτησω και κατι αλλο,πριν βαλλω μπρος απο τα 5 πρασσινα λεντ φωτακια που ειναι να αναψουν αναβει μονο το ενα αυτο σημαινει οτι πλησιαζει η ωρα καποιου σερβις?

z3outofmind
06-02-12, 13:25
φιλαρακι εαν εισαι απο αθηνα και συνεχιζει να σου κανει κολπα,
στο forum εχεις και προσφορες και τηλεφωνα να πας να στο δουν.
Εαν αρχιζουμε με υποθεσεις θα αλλαξεις ολο το αμαξι σε ανταλακτικο
και στο τελος ακρη μπορει και να μην βρουμε...
Παντως λαδια δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκ/ριο να ειναι..
και χωρης να θελω να προσβαλω αλλαξε ΜΗΧΑΝΙΚΟ μονο και μονο απο αυτο...
Το αμαξι πρεπει να το φισωσεις σε διαγνωστικο(Στην αντιπροσωπεια) σαν πρωτη εικονα.
Εγω καπως ετσι θα αρχιζα..Αν ειναι κατι και δεν σε συμφερει μετεπειτα να το φτιαξεις μεσα στην αντιπροσωπεια το πας καπου εξω με το αναλογο ρισκο...

panosz3
07-02-12, 21:52
επειδη μπορει και εγω να μην το περιεγραψα καλα..το πηγα στον μηχανικο τελικα χθες και μου ειπε αρχικα οτι δεν εχει σχεση το ποτενσιομετρο πεταλουδας γιατι το αμαξι απλα δεν ειχε δυναμη στην αρχη ενω αυτο το διαπιστωνεις αμα σου κανει κατι αλλο..οποτε οπως μου πε κ ο μηχανικος μου επειδι ειναι ολα υδραβλικα στο αυτοκινιτο αυτο και εκανε κατι μαγκωματα το μοτερ κατα πασα πιθανοτητα ηταν λαδια και αυτο που αντικρισα οταν ειδα τα λαδια μετα απο 2000ΧΛΜ ΑΛΛΑΓΗΣ (ΠΙΟ ΜΑΥΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ)παραλιγο να μου κανουν σοβαρη ζημια στο μοτερ εως και να το αχρηστεπσουν εντελως,οποτε αλλαξα λαδια φορουσα (10-40)και εβαλα (5-30)τωρα τα οποια ηταν σαν μελι!!για να αλλαξω λαδια λοιπον το χα δωσει στον ξαδερφο μου ο οποιος αντι να τα αλλαξει μονος του το πηγε σε ενα συνεργειο οπου πηρε απο κει τα λαδια και τα αλλαξαν εκει.αθο χτες το μαθα εντωμεταξυ αλλα τελος παντων (τα βρηκε απο ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ)χωρις να θελω να υπονοησω κατι για τις προσφορες του φορουμ πραγματικα ομως θελω δημοσια να ξεφτυλισω και με συγχωρειτε για την λεξη που χρισημοποιοω αλλα πρεπει να γινει ετσι για το συνεργειο αυτο οπου θα χει και συνεχεια βεβαια το θεμα,αλλα αρχικα θα θελα να δωσω δημοσια υα στοιχεια του κυριου στο φορουμ π μου εβαλε πιθανον στο ονομα μιας δηθεν προσφορας μεταχειρισμενα κακιστης ποιοτητας λαδια.θελω βεβαια πρωτα την αδεια των αντμιν ευχαριστω για τον χρονο σας

panosz3
07-02-12, 21:54
τα λαδια υποτιθεται ηταν σφραγισμενα με προδιαγραφες bmw!

Nickolas_s2k
08-02-12, 01:23
καταρχην αλλαξε μηχανικο..

πρωτον και επειδη σε βλεπω αγχωμενο και εχεις τρελαθει με το θεμα των λαδιων..τα λαδια ετσι βγαινουν...μαυρα! σαν μελι ειναι οταν ειναι καινουργια..μολις δουλευτουν αμεσως μαυριζουν..

δευτερον.δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση λαδια 2000 χλμ να σου αχρηστευσουν τον κινητηρα οποτε οποιος στο ειπε αυτο η σε κοροιδευει με δολο η ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος..μαλλον το πρωτο για να σου τρωει λεφτα ..

τριτον.πως καταλαβες εσυ οτι τα λαδια ηταν μεταχειρισμενα χειριστης ποιοτητας και πως ο μηχανικος αυτος καταλαβε οτι δεν ειναι υπευθυνος καποιος αισθητηρας ας πουμε για το προβλημα της εκκινησης?? (και προκαταβολικα στο λεω αν το προβλημα σου δεν ειναι μπαταρια τοτε ειναι η καποιος αισθητηρας η τρομπα βενζινης η χιλια δυο οχι ομως τα λαδια)

τεταρτον.αλλα λογια να αγαπιομαστε..την πρωτη φορα μας λες οτι το αμαξι δεν επαιρνε ευκολα μπροστα και πηρε με γκαζια τη στιγμη του μιζαρισματος και η διαγνωση του μηχανικου ηταν οτι φταινε τα λαδια..Μετα μας λες οτι το αυτοκινητο δεν τραβαγε στην αρχη οποτε παλι τα λαδια φταιγανε γιατι ακουσον ακουσον ηταν μεταχειρο-κακιστης ποιοτητας 10-40 και ηταν μαυρα μετα απο 2000 χλμ..

πεμπτον και τελευταιο.. μακαρι να λυσεις το οποιο προβλημα εχεις αλλα θα σε συμβουλευα να διαβασεις καλυτερα την πρωτη μου προταση χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας εννοειται και να πας καπου που να ξερουν το αμαξι σου και να μη σε κοιτανε μονο στην τσεπη!

a_garas
08-02-12, 09:20
Καλημέρα κι απο μένα. ειχα το σαββατο το ιδιο (ισως) προβλημα. πηγα να ξεκινησω και η μιζα γυρναγε χωρις συμπιεση. ο μηχανικος μου ειπε πως εχουν κολλησει τα οστιρια απο το κρυο και την ακινησια (το ειχα καμια βδομαδα σταματημενο με τα κρυα) Δεν χερω αν ειναι νορμαλ αυτο!! μετα απο πολεεεες μιζιες ειχα σιμπιεση αλλα δεν ειχα μπαταρια :thumbsdown: και μετα ειχα ενα μπουκομενο κινιτηρα :th_Laie_67-1: βγαλαμε τα μπουζι, ηταν μουσκεμα, τα καθαρησαμε και πηρε αμεσως με καλωδια :electrician2: απο το αλλο αμαξι . τωρα απλα το παρακολουθω μπας και το ξανακανει. θα σας κρατησω ενημερους παντως, μιας και ερχονται παλι κρυα!!!

Nickolas_s2k
08-02-12, 11:18
δηλαδη για να καταλαβω και εγω ο ασχετος..

Επομενως και αυτος ο μηχανικος ειπε:

1.την υγρασια στα μπουζι (ηταν και μουσκεμα κιολας!!)
2.σε συνδυασμο με το μπουκωμενο κινητηρα που λες (αληθεια οταν λες μπουκωμενο εννοεις οτι μπερδευε καθως γκαζωνατε ? ) --απολυτα φυσιολογικο δηλαδη με νερα στο θαλαμο καυσης.........

Απο 1+2 συμφωνα με τα λεγομενα σου λοιπον συμπεραινει ----->κολλημενα ωστηρια??

ποιο ειναι και αυτο το τσακαλι να το μαθουμε και εμεις?

panosz3
08-02-12, 13:57
Καλημέρα κι απο μένα. ειχα το σαββατο το ιδιο (ισως) προβλημα. πηγα να ξεκινησω και η μιζα γυρναγε χωρις συμπιεση. ο μηχανικος μου ειπε πως εχουν κολλησει τα οστιρια απο το κρυο και την ακινησια (το ειχα καμια βδομαδα σταματημενο με τα κρυα) Δεν χερω αν ειναι νορμαλ αυτο!! μετα απο πολεεεες μιζιες ειχα σιμπιεση αλλα δεν ειχα μπαταρια :thumbsdown: και μετα ειχα ενα μπουκομενο κινιτηρα :th_Laie_67-1: βγαλαμε τα μπουζι, ηταν μουσκεμα, τα καθαρησαμε και πηρε αμεσως με καλωδια :electrician2: απο το αλλο αμαξι . τωρα απλα το παρακολουθω μπας και το ξανακανει. θα σας κρατησω ενημερους παντως, μιας και ερχονται παλι κρυα!!!
μηπως πας και συ στον κωστα?γιατι μου ανεφερε οτι ειχε παρομοιο προβλημμα με ενα Ζ3..νικο συμφωνω μαζι σου αλλα ο συγκεκριμενος μου φαινεται πολυ ενταξει,ασε που μετα την αλλαγη αυτη των λαδιων ειδα διαφορα!και το αμαξι ακουγεται αλλιως..τι να πω μακαρι να μην ειναι κατι αλλο,αλλα οσον αφορα τα αλλα λαδια που φορουσα ειπα οτι μπορει να παθω προβλημα στο μοτερ με την αποψη οτι στο ζεντ ειναι ολα υδραυλικα αν δεν κανω λαθος αρα το λαδι παιζει πολυ σημαντικο ρολο!απο την αλλη δεν λεω οτι φταινε τα λαδια στο οτι δεν επερνε μπρος αλλα η ακινησιααρκετων ημερων με τοσο κρυο..

panosz3
08-02-12, 14:21
:offtopic:μιας και ειμαστε μαζεμενοι κατοχοι ζεντ στο ποστ αυτο θελετε να κανονισουμε μια συναντηση μονο με Ζ3 να μιλησουμε και απο κοντα να συζητησουμε διαφορα κτλπ?αν μπορουμε βεβαια και με ενα αλλο ποστ να ενημερωσουμε και τους υπολοιπους κατοχους Ζ3!!

Nickolas_s2k
08-02-12, 15:05
ναι πολυ καλη ιδεα..ανοιξε μια καινουργια ενοτητα οσοι πιστοι να προσελθουν σε μια συναντηση για ζ3!!

john batselas
08-02-12, 17:46
καλησπερα!!σημερα εχωντας να κοθνησω την ζετα 6 μερες πηγα να βαλω μπρος το μεσημερι και μπηκε κανονικα αλλα σημερα το απογευμα που πηγα να ξαναβαλλω για να το μετακινησω εκανε οτι πηγε να παρει αλλα δν επαιρνε(δλδ δεν ειναι μπαταρια κ μετα απο διαπιστωση μηχανικου)τωρα ο μηχανικος μου που ετειχε να ειναι ανοιχτος και κοντα αρκετα ευχτηχως ηρθε το ειδε και πατησε εντονα το γκαζι κ πηρε,σαν να ξεμπουκωσε,εβγαλε αρκετο καπνο αλλα μετα οκ..μου ειπε οτι η εκατσαν καποια υγρα η τα λαδια που φοραω τα οποια ειχα αλλαξει μονος μου δν ειναι καλα (10-40),η ειναι τρομπα βενζινης..αν γνωριζει καποιος θα με βοηθησει πολυ αν και την δευτερα θα το παω για ελεγχο αλλα να χω τουλαχιστον μια ιδεα!!ευχαριστω προκαταβολικα!!

Το ιδιο πραγμα εγινε και σε μενα, απο τη μια μερα στην αλλη μπουκωσε, δεν επερνε και στην τελικη εβγαλε καπνιλα, μετα για μια
εβδομαδα ολα καλα, μετα το ξανακανε μια φορα μονο και μετα εκοβε καυσιμα και ρευματα απο μονο του στο δρομο στα καλα καθουμενα - που σημαινει οτι οταν εισαι με ταχυτητα, ξαφνικα θα κανει το αμαξι σαν να του εκλεισες τον διακοπτη (οχι οπως μενεις απο βενζηνη σιγα σιγα) η αν εισαι σταματημενος ρελαντι θα σου σβησει.

Ηταν αισθητηρας θεσης εκκεντροφορου (camshaft sensor)
Μπορει να εχεις το ιδιο προβλημα αλλα δεν ξερω αν και ο αισθητηρας θεσης στροφαλου (crankshaft sensor) μπορει να εχει τα ιδια συμπτοματα..
Να το πας για διαγνωση.. (γνωμη μου παντα :original:)

a_garas
08-02-12, 21:07
Διευκρίνιση παλληκάρια μου!! όταν είπα μούσκεμα εννοούσα από καύσιμο. Κατάλαβα πως ήταν μπουκωμένο επειδή όταν απέκτησε πια συμπίεση, δεν έσκαγε να πάρει μπροστά !! Δεν είπα τίποτα για νερό !!!

Nickolas_s2k
08-02-12, 21:40
Διευκρίνιση παλληκάρια μου!! όταν είπα μούσκεμα εννοούσα από καύσιμο. Κατάλαβα πως ήταν μπουκωμένο επειδή όταν απέκτησε πια συμπίεση, δεν έσκαγε να πάρει μπροστά !! Δεν είπα τίποτα για νερό !!!

οκ τωρα βγηκε νοημα τουλαχιστον..απο τις τοσες μιζιες που δεν επαιρνε, τα μπουζι και ο θαλαμος καυσης γεμισανε βενζινη και μετα ηταν μπουκωμενο καργα..thumb

a_garas
09-02-12, 05:32
Ααααααακριβως!!!!

deepBLUE
09-02-12, 08:00
Αν έκανες αλλαγή λαδιών χωρίς το φίλτρο τότε είναι πιθανο τα λάδια να είναι μαύρα .
Αν το πιάσεις το λάδι με τα δακτυλά σου τότε πιθανο να μπορείς να καταλάβεις τη κατάσταση τους απο το πόσο κολλάει στο δάκτυλο.
Πέρα απο κει όμως εκτιμώ πως θα μπορούσαν να είναι μαύρα μετα απο 2000χλμ και όχι ξανθά

panosz3
09-02-12, 15:46
Αλλαξα και φιλτρο γι αυτο απωρησα!!και οπως μου ειπε και ο κωστας φταιγανε τα λαδια γιατι ακουγα και κατι ψιλομαγκωματα στο μοτερ που με την νεα αλλαγη λαδιων ευτηχως δεν ακουγονται!!

vaspap
22-03-12, 22:22
το να χει μπουκωσει η να θελει αλλαγη λαδιων με καλυτερα δεν παιζει?

Συμφωνω!!!
Δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο το λαδι στην ΕΚΚΙΝΗΣΗ του κινητηρα. Μεγαλη κοτσανα σου ειπε!!!!!!!!