PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)



john batselas
02-02-12, 17:49
Σας χαιρετω :original: στο πρωτο μου post, ζητοντας να βοηθησετε μια Ζ3, που απο την στιγμη που εγινε αλλαγη στη βαλβοληνη του διαφορικου σφυριζει (διαιτητης την ειδε δεν ξερω :th_Laie_67-1:) Εμενα να ησυχασουν τα αυτια μου, και μακαρι να βοηθησουμε οποιον εχει παρομοια προβληματα.

Λοιπον, το διαφορικο σφυριζει προοδευτηκα, οσο αυξανουν τα χιλιομετρα αυξανει και ο θορυβος, στο αφημα του γκαζιου σταματαει το σφυριγμα τελειως, αν πηγαινω με σταθερο γκαζι (μεχρι τα 100-110km) σφυριζει εντονα, οταν βυθιζω το γκαζι περισσοτερο υποχωρει σιγα σιγα και απο τα 130 και μετα σταματαω να το ακουω να σφυριζει. Δεν νομιζω πως σταματαει τελειως, αλλα δεν μπορω να το ακουσω λογο ταχυτητας, αερα, δρομου που με την κουκουλα σιγουρα ειναι πιο εντονα..
Δεν επελεξα εγω βαλβοληνη, σε ενα συνεργειο (να το κανει ο θεος - τελικα) μου τις αλλαξαν οταν πηγα για να περασω καινουρια βαση διαφορικου.
Απο τοτε εκανα περιπου 5.000 χλμ. και τις ξανα αλλαξα με Redline συνθετικες 75w90.
Αλλα το σφυριγμα δεν εχει φυγει στα 2.000χλμ. που εχω κανει..

Απο αυτα που εχω ακουσει οταν το σφυριγμα δεν σταματαει στο αφημα του γκαζιου, ειναι απο τα ρουλεμαν του διαφορικου, αν απο την αλλη στο αφημα του γκαζιου σταματαει, εχουν φαγωθει κορονα - πινιο.

Η κασα του διαφορικου ειναι η μεσαια (188) οπως στις εξακυλινδρες Ε30-Μ3, Ζ3-ΜΖ3.

Εχει καποιος εμπειρια να με βοηθησει με το θεμα?
Να εχει κανει καποια επισκευη διαφορικου, η που μπορω να βρω ανταλλακτικα?

οτιδηποτε παιδια! :thanks:

Stamatis
02-02-12, 19:45
Φοβάμαι οτι πας για διαφορικό.
Πιό φτηνο θα σου έρθει αν βρεις ενα καλο και το βαλεις επάνω παρά το άνοιξε κλείσε.
Μια φορά έχω "κάψει" διαφορικό στο παρελθόν και έκανε ακριβώς έτσι.
Περίπτωση να έχει πάρει "γωνία" με τον άξονα δεν νομίζω να υπάρχει, άρα μάλλον την "άκουσε".

Γνώστης δυστυχώς δεν είμαι, πιστεύω κάποιος άλλος να βοηθήσει καλύτερα.

john batselas
02-02-12, 19:58
Φοβάμαι οτι πας για διαφορικό.
Πιό φτηνο θα σου έρθει αν βρεις ενα καλο και το βαλεις επάνω παρά το άνοιξε κλείσε.
Μια φορά έχω "κάψει" διαφορικό στο παρελθόν και έκανε ακριβώς έτσι.
Περίπτωση να έχει πάρει "γωνία" με τον άξονα δεν νομίζω να υπάρχει, άρα μάλλον την "άκουσε".

Γνώστης δυστυχώς δεν είμαι, πιστεύω κάποιος άλλος να βοηθήσει καλύτερα.

Και εγω κατι τετοιο φοβαμαι Σταματη, λες το γεγονος οτι μολις αλλαξα τις βαλβοληνες την ακουσε, να εχει να κανει με το οτι ο συγκεκριμμενος μηχανικος τυχαια ειχε ενα μπλοκε απο Ε30 Μ3 (ιδια κασα) που με εψηνε να βαλω πανω για τεσσερα κατοσταρικα?

Stamatis
02-02-12, 20:10
Και εγω κατι τετοιο φοβαμαι Σταματη, λες το γεγονος οτι μολις αλλαξα τις βαλβοληνες την ακουσε, να εχει να κανει με το οτι ο συγκεκριμμενος μηχανικος τυχαια ειχε ενα μπλοκε απο Ε30 Μ3 (ιδια κασα) που με εψηνε να βαλω πανω για τεσσερα κατοσταρικα?

τι να πω...
με τους μάστορες, όλα παίζουν.
αν όμως έχει κάνει παπάτζα με τα λάδια σου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει κάνει παπάτζα και με τα λάδια του μπλοκέ.
ταρίφα το έχουνε οι άτιμοι με τα 400 στα μπλοκέ...

Γνώμη μου;
μην το ψάξεις άλλο και βρες εναν "παλιατζή" της προκοπής να σου δώσει ένα καλό διαφορικό με δοκιμή.

εως τότε βρες βαλβολινες 75w140 και δοκίμασέ τες αν εχεις διαθεση να ξοδεψεις και αλλα λεφτα σε αυτο το διαφορικο.

john batselas
03-02-12, 03:03
το να βαλω 70w140, ειναι για να επιβραδυνω περεταιρω ζημια?
Για να μειωσω το θορυβο?
η και τα δυο?

Stamatis
03-02-12, 06:08
Θεωρητικα μειωνει αισθητα το θορυβο.
Η ζημια εχει γινει τωρα.
Αλλα να "αρπαξε" τοσο αποτομα... Παραξενο ρε παιδι μου. Σιγουρα εχουν γινει ολα σωστα;
Δεσιματα κτλ;

john batselas
03-02-12, 16:29
δεν κατεβηκε ολο το διαφορικο, το λασκαρισε λιγο απο τις βιδες που το κραταν πισω στη γεφυρα για να κατεβει πιο χαμηλα, τα ημιαξονια δεν τα πειραξε καθολου, το μονο που βγηκε ηταν το καπακι, που εχει τη λαστιχενια βαση,

αυτο που ξερω ειναι οτι αυτη η βαση ειναι στρογγυλη, και στη μεση ειναι η τρυπα που περναει ο πυρος και βιδωνει στο αμαξωμα, αλλα αυτη η τρυπα δεν ειναι στο κεντρο του κυκλου. αλλα λιγο πιο κατω (η πιο πανω αναλογα αν την γυρισεις αναποδα) σε οσες φωτογραφιες εχω δει, εχουν την βαση με την τρυπα να ειναι πιο κατω,

αυτος οταν το πηγε στη πρεσα να το περασει ειπε οτι δεν εμπενε ετσι και το εβαλε αναποδα, με την τρυπα πιο πανω.. αυτο εχει ως αποτελεσμα να καθεται το διαφορικο ελαχιστα πιο χαμηλα.

δεν ξερω αν αυτο επιρεαζει, για να καταλαβεις, την αποσταση, στο λινκ απο κατω ειναι σωστα.. ενω στο δικο μου η τρυπα της λαστιχενιας βασης ειναι ακριβως παραλληλα με την τρυπα στα δεξια (που βιδωνει το καπακι στο διαφορικο)

https://www.vacmotorsports.com/catalog/bmw---z3m-z3-e30-m-rubber-differential-mount-bushing.htm

Stamatis
03-02-12, 17:42
Κατσε να φωναξω τον Σπυρο.

120ie87
22-08-12, 14:33
Αγαπητοί φίλοι, χρειάζομαι βοήθεια (σε όποιο από τα παρακάτω μπορείτε):

1. θέλω να μου συστήσετε ένα συνεργείο (στείλτε μου τηλ και διεύθυνση έστω και με προσωπικό μήνυμα) για να επισκευάσω το διαφορικό μου.
Κάνει αρκετό θόρυβο (και στο "πάτα", και στο "άσε") και είναι διαπιστωμένα διαφορικό.

2. αν υπάρχει μτχ διαφορικό από 120i σε καλή κατάσταση.

3. έχω ακούσει ότι η BMW σου δίνει ανακατασκευασμένο διαφορικό, ανταλλαγή με το προβληματικό + χρηματική διαφορά. Ξέρετε πόσο στοιχίζει αυτό και που πρέπει να απευθυνθώ?


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ :)

120ie87
22-08-12, 14:48
H επιλογή νο3 είναι άκυρη, το ανακατασκευασμένο από την BMW είναι εκτός μπατζετ - με τόσα βάζει κανείς quaife :)


ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ - ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ - ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

BILL007
22-08-12, 15:29
Ξέρετε πόσο στοιχίζει αυτό και που πρέπει να απευθυνθώ?


Τηλεφώνησε σε επίσημες αντιπροσωπίες και πάρε τιμές για το ανταλλακτικό.

Ετσι και αλλιώς απο όποιον και να το βρεις, για καινούργιο ανταλλακτικό, απο αυτούς τα αγοράζουν thumb

120ie87
22-08-12, 15:36
Ευχαριστώ Βασίλη, η BMW δεν το δίνει καινούργιο το διαφορικό αλλά μόνο ανακατασκευασμένο στα 1300 και κάτι ευρώ.... (επικοινώνησα με κεντρικά).
Η τιμή αυτή για ανοιχτό διαφορικό (όχι μπλοκέ) όπως καταλαβαίνεις είναι τουλάχιστον υψηλή.

Οι λύσεις που εξετάζονται τώρα είναι:

1. Μεταχειρισμένο με βήμα 3.45 από 320i e90/e91 (ίδιο με το δικό του)
2. Επισκευή του διαφορικού


ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ:
1. ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ
2. ΕΜΠΟΡΟ ΜΤΧ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΑΠΟ 120/320 Ε87/Ε90/Ε91

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΉΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

120ie87
22-08-12, 16:35
Θα ήθελα να το γράψω εδώ για να μείνει σαν αναφορά για μέλη που ίσως να συναντήσουν κάποιο παρόμοιο θέμα.

Το 120i και τα 320i e90/e91 με Ν46 και Ν43 μοτέρ και χειροκίνητο κιβώτιο έχουν το διαφορικό 33107524322 με βήμα 3.45
https://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=33107524322



Τα 116i ευρώπης ΔΗΛΑΔΗ 2ΛΙΤΡΟ (δείτε το link παρακαλώ- δίπλα στο 116i σημειώνεται 2lt - όμως μην αλλάξει το θέμα μας και αρχίσουμε να γράφουμε για τα δίλιτρα 116i-> ανοίξτε άλλο νήμα αν θέλετε :) ) και τα υπόλοιπα που αναγράφονται παρακάτω (μερικά 320i prefl/ 118i κλπ) έχουν το διαφορικό 33107524320 με βήμα 3.38
https://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=33107524320


Τα παραπάνω μπορούν να αποτελέσουν αναφορά για αυτόν που θα ψάξει στο μέλλον, για να έχει λίγο μεγαλύτερη επιλογή σε διαφορικά.


.
.
Υ.Γ ευχαριστώ για τα προσωπικά μηνύματα που μου στέλνετε, με βοηθούν πολύ για να έχω κάποιες επιλογές :)

john batselas
29-10-12, 15:23
Θα ηθελα να προσθεσω καποια νεα στο θεμα που ανοιξα περι διαφορικου.

O λογος που βουιζε τελικα δεν ηταν φαγωμενα κορονοπινια, ουτε ρουλεμαν αλλα η μοναδα του διαφορικου. Το διαφορικο ηταν μπλοκε Torsen και ο μηχανικος εβαλε ακαταλληλη βαλβολινη και το καψε. Να σας προλαβω εδω να μην μου πειτε ενταξη και αυτος που να το ηξερε τι εχει μεσα, το καπακι του διαφορικου ειχε βγει τελειως. Θελοντας και μη, βλεπεις οτι υπαρχει μεσα.

And the good news.. Το διαφορικο εχει αλλαχτει πλεον και λυθηκε προβλημα.

Στενω αυτο γιατι θελω να μαθει και ο κοσμος απο την εμπειρια μου αυτη, ολα ειναι πιθανα τελικα με τους μηχανικους, υπαρχουν μαστορες και μαστορες εκει εξω, αλλοι ειναι σωστοι στη δουλεια τους αλλοι μου..ΝΟ..πανα.

Μαθετε οσο καλυτερα μπορειτε εσεις το αυτοκινητο σας και τι εχει πανω του, γιατι στο τελος εσεις πληρωνετε. Και να πληρωνει βερεσε λεφτα απο μ@λακια αλλου, δεν γουσταρει να πληρωνει κανεις.

Προσοχη για ιδιοκτητες Ζ3, μπορει να εχετε μπλοκε και να μην το ξερετε, γιατι αν σηκωσετε το αυτοκινητο απο το εδαφος για να το ελεγξετε, αμα εχει Torsen δεν γυρναει και τους δυο τροχους προς την ιδια κατευθυνση οπως το δισκατο μπλοκε, αλλα τον εναν εμπρος και τον αλλον πισω σαν ανοιχτο διαφορικο.

Λιγα λογια για τα Torsen:

https://www.nissantuners.gr/forum/index.php?topic=461.0;wap2

Και φωτο ανοιχτου-δισκατου-torsen διαφορικου.

https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR8NwPNJwIkRdxdmWq58w6KD-ARZLJD-q1o5rqrEsakHe0ZH_Rc2nrFMTSt6Q

Αυτα :original:

deepBLUE
29-10-12, 19:37
Πριν κανεις οτιδηποτε,πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο η εξουσιοδοτημενο και παρε τη βαλβολινη +FM BOOSTER ειναι τρια μπουκαλακια.
Μπορει να τα βρεις και σε castrol 83222282583.
Ειναι ειδικη βαλβολινη για θορυβους και τα χρησιμοποιουν κυριως τα Μ .
Βαλτη και στο καπακι πας σε ενα παρκινγκ η μια αλανα και κανεις 10 οκταρια αριστερα 10 δεξια και αλλα τοσα με την οπισθεν.
Αν συνεχισει ο θορυβος τοτε πας για διαφορικο.
Η βαλβολινη ειναι λιγο ακριβη κοντα στα 100 και κατι ψιλα αλλα πιστευω πως αξιζει το κοπο η δοκιμη.

gupakos
29-10-12, 22:03
Μαθετε οσο καλυτερα μπορειτε εσεις το αυτοκινητο σας και τι εχει πανω του, γιατι στο τελος εσεις πληρωνετε....

Προσοχη για ιδιοκτητες Ζ3, μπορει να εχετε μπλοκε και να μην το ξερετε, γιατι αν σηκωσετε το αυτοκινητο απο το εδαφος για να το ελεγξετε, αμα εχει Torsen δεν γυρναει και τους δυο τροχους προς την ιδια κατευθυνση οπως το δισκατο μπλοκε, αλλα τον εναν εμπρος και τον αλλον πισω σαν ανοιχτο διαφορικο.

:original:

Ένας ακόμα τρόπος για να δει κάποιος τι ακριβώς έχει (από μαμά) είναι και με τον αριθμό πλαισίου (VIN) στο realoem.com

Για την ιστορία να πώ ότι όταν είχα αγοράσει τη Ζ3 (2.0) είχα ψάξει ιδιαίτερα για το αν είναι μπλοκέ ή όχι (που τελικά είναι από τη 'μαμά' του, 25%) για το λόγο ότι όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Γιάννης το μπλοκέ χρειάζεται βαλβολίνες 75w140 και όχι 75w90. Τελικά με το realoem.com βρήκα την άκρη.

Τις βαλβολίνες τις αγόρασα από εδώ (τελική τιμή 32 ευρώ):

https://www.ebay.de/itm/Castrol-Syntrax-Limited-Slip-75W-140-1-Liter-0-5-l-API-GL-5-11-63-L-/271063184974?pt=Autopflege_Wartung&hash=item3f1c9ff64e

...τις άλλαξα πριν από 6 μήνες και είδα αισθητή διαφορά (μείωση) στον έξτρα θόρυβο κύλισης που έτσι και αλλιώς ένα μπλοκέ κάνει (σε σχέση με ένα απλό).

Για σιγουριά σκοπεύω πλέον (πρώτα ο Θεός) να αλλάζω βαλβολίνες διαφορικού κάθε 2η αλλαγή λαδιών (20,000kms) μαζί με τα μπουζί.

gupakos
29-10-12, 22:14
Πριν κανεις οτιδηποτε,πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο η εξουσιοδοτημενο και παρε τη βαλβολινη +FM BOOSTER ειναι τρια μπουκαλακια.
Μπορει να τα βρεις και σε castrol 83222282583.
Ειναι ειδικη βαλβολινη για θορυβους και τα χρησιμοποιουν κυριως τα Μ .
Βαλτη και στο καπακι πας σε ενα παρκινγκ η μια αλανα και κανεις 10 οκταρια αριστερα 10 δεξια και αλλα τοσα με την οπισθεν.
Αν συνεχισει ο θορυβος τοτε πας για διαφορικο.
Η βαλβολινη ειναι λιγο ακριβη κοντα στα 100 και κατι ψιλα αλλα πιστευω πως αξιζει το κοπο η δοκιμη.

Αναρωτιέμαι πόσο διαφορετική είναι η βαλβολίνη που προτείνεις δηλ. αυτή:

https://www.ebay.com/itm/121005797957?item=121005797957&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&cmd=ViewItem&hash=item1c2c81f245&vxp=mtr

με αυτή που έβαλα στο παραπάνω λινκ.
Και οι δύο πάντως έχουν την ένδειξη SAF-XJ, αλλά όχι και την ένδειξη +FM Booster που έχει η δεύτερη. Αξίζει τα τόσα παραπάνω χρήματα;

deepBLUE
29-10-12, 22:24
Αναρωτιέμαι πόσο διαφορετική είναι η βαλβολίνη που προτείνεις δηλ. αυτή:

https://www.ebay.com/itm/121005797957?item=121005797957&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&cmd=ViewItem&hash=item1c2c81f245&vxp=mtr

με αυτή που έβαλα στο παραπάνω λινκ.
Και οι δύο πάντως έχουν την ένδειξη SAF-XJ, αλλά όχι και την ένδειξη +FM Booster που έχει η δεύτερη. Αξίζει τα τόσα παραπάνω χρήματα;

Δε τη προτεινω εγω αλλα η bmw και βγηκε για τετοιους λογους και ισως για να βγει και η εταιρια απο τη δυσκολη θεση.

gupakos
29-10-12, 22:32
Δεν τη προτείνω εγώ αλλα η bmw και βγήκε για τετοιους λογους και ισως για να βγει και η εταιρια απο τη δύσκολη θεση.

Τι εννοείς 'τέτοιους λόγους' και 'δύσκολη θέση'; Να εξαλείψει το θόρυβο; Με τη συγκεκριμένη βαλβολίνη κάθε πότε προτείνει η ΒMW την αλλαγή; Και ξέρεις μήπως πότε βγήκε;

Γιατί το είχα ψάξει σε ξένα φόρα πέρσι και οι περισσότεροι πρότειναν castrol ή red line.

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα μήπως η Castrol δεν ήταν η ενδεδειγμένη (αλλά μιλάμε και στο 1/4 της τιμής - την πήρα κατευθείαν από Γερμανία).

john batselas
30-10-12, 02:52
Απο τις τελευταιες ψακτικες που εκανα και απο τα πραγματα που διαβασα, κυριως απο Αμερικα μερια που υπαρχει αρκετο θεμα συζητησης για τις Ζ3, γενικα δεν ειναι πολυ ευχαριστημενοι με Castrol (ειδικα για λαδια κινητηρα). Για τις βαλβολινες τις Redline οτι πολυ καλες ναι μεν αλλα χανουν τις ειδιοτητες αρκετα γρηγορα,γι αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο για ενα αυτοκινητο κυκλοφοριας οπου δεν αλλαζοντε τοσο συχνα οσο ενα που τρεχει αγωνες. (τα ιδια και για την ποιοτητα αλλαγης σχεσεων στο κιβωτιο, οτι χανεται γρηγορα) Καποιοι που δοκιμασαν Αmsoil, αφησαν Redline και Royal Purple πισω. (Κι εγω γερνω προς το μερος τους, σε μηχανη που δoκιμασα Ams τιποτα δεν εκανε το κιβωτιο να δουλευει ετσι thumb).

Ιδιοκτητης Ζ3 και εμπορος Amsoil, για μπλοκε εκτος των Μ, το μαμα Torsen, προτεινε 75w110 αντι 140, μια πυκνοτητα που προσφερει η Amsoil, γιατι παρατηρησε οτι αναπτυσει χαμηλοτερες θερμοκρασιες μ'αυτη.

Για ανοιχτο διαφορικο 75w90 και για το δισκατο του Μ 75w140.

Οι βαλβολινες διαφορικου της Amsoil ειναι οι Severe Gear 75w90, 110 και 140 αντιστοιχα.

(Sorry για τα μικρα off topic στις παρενθεσεις :original:)

john batselas
30-10-12, 03:10
στο καπακι πας σε ενα παρκινγκ η μια αλανα και κανεις 10 οκταρια αριστερα 10 δεξια και αλλα τοσα με την οπισθεν.
αξιζει το κοπο η δοκιμη.

Αλανα, ΑSC off, κουμπομα ταχυτητα και στρωνω διαφορικο :thumbsup: 10 φορες στ'αριστερα, 10 φορες στα δεξια, αξιζει το κοπο η δοκιμη :th_Laie_67-1:

john batselas
30-10-12, 03:27
Πριν κανεις οτιδηποτε,πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο η εξουσιοδοτημενο και παρε τη βαλβολινη +FM BOOSTER ειναι τρια μπουκαλακια.
Μπορει να τα βρεις και σε castrol 83222282583.
Ειναι ειδικη βαλβολινη για θορυβους και τα χρησιμοποιουν κυριως τα Μ .
Η βαλβολινη ειναι λιγο ακριβη κοντα στα 100 και κατι ψιλα αλλα πιστευω πως αξιζει το κοπο η δοκιμη.

Βlue, δεν ειχα ακουσει γι αυτο το FM Booster, ενισχυτικο λαδιου ειναι?

Ειναι οντος λιγο ακριβη, σκεψου οτι το διαφορικο μαζι με την αλλαγη μου βγηκε κατι λιγοτερο απο 300..

gupakos
30-10-12, 08:19
Απο τις τελευταιες ψακτικες που εκανα και απο τα πραγματα που διαβασα, κυριως απο Αμερικα μερια που υπαρχει αρκετο θεμα συζητησης για τις Ζ3, γενικα δεν ειναι πολυ ευχαριστημενοι με Castrol (ειδικα για λαδια κινητηρα). Για τις βαλβολινες τις Redline οτι πολυ καλες ναι μεν αλλα χανουν τις ειδιοτητες αρκετα γρηγορα,γι αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο για ενα αυτοκινητο κυκλοφοριας οπου δεν αλλαζοντε τοσο συχνα οσο ενα που τρεχει αγωνες. (τα ιδια και για την ποιοτητα αλλαγης σχεσεων στο κιβωτιο, οτι χανεται γρηγορα) Καποιοι που δοκιμασαν Αmsoil, αφησαν Redline και Royal Purple πισω. (Κι εγω γερνω προς το μερος τους, σε μηχανη που δoκιμασα Ams τιποτα δεν εκανε το κιβωτιο να δουλευει ετσι thumb).

Ιδιοκτητης Ζ3 και εμπορος Amsoil, για μπλοκε εκτος των Μ, το μαμα Torsen, προτεινε 75w110 αντι 140, μια πυκνοτητα που προσφερει η Amsoil, γιατι παρατηρησε οτι αναπτυσει χαμηλοτερες θερμοκρασιες μ'αυτη.

Πόσο έχουν οι Amsoil?
Πάντως δύσκολα θα ρίσκαρα και δεν θα έβαζα 75w140, με βάση την παρατήρηση κάποιου (χωρίς παρεξήγηση).

Πάντως δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω και κάτι άλλο σε μάρκα, αν και η αίσθηση μου είναι ότι και η μαμά castrol είναι (όπως πολύ πιθανόν και τα λάδια).

Πάντως αν είναι 'φθηνή' η Amsoil να τη δοκιμάσω. Γενικά πάντως προτιμώ να δίνω ένα 25άρι ακόμα και κάθε χρόνο και να βάζω Castrol παρά κάτι άλλο ακριβό και να το αλλάζω πιο αραιά.

S8N
30-10-12, 10:41
Amsoil είχα βάλει κι εγώ στο ΤΤ μετά από πρόταση του Λαμπριανίδη. Μέχρι τότε έβαζα Redline. Με τις Amsoil δούλευε πιο γλυκά, οι Redline μου έδωσαν την εντύπωση πως προορίζονταν για πιο σκληρή χρήση (πίστα, κλπ) και συχνότερες αλλαγές.

gupakos
30-10-12, 11:16
Amsoil είχα βάλει κι εγώ στο ΤΤ μετά από πρόταση του Λαμπριανίδη. Μέχρι τότε έβαζα Redline. Με τις Amsoil δούλευε πιο γλυκά, οι Redline μου έδωσαν την εντύπωση πως προορίζονταν για πιο σκληρή χρήση (πίστα, κλπ) και συχνότερες αλλαγές.

Μπλοκέ είχες και εσύ; Στο site δε φαίνεται να τις έχει. Πόσο τις είχες αγοράσει; Πάντως δεν φαίνεται να είναι εύκολο να τις βρεις από τα λίγα που κοίταξα.

S8N
30-10-12, 11:25
Μπλοκέ είχες και εσύ; Στο site δε φαίνεται να τις έχει. Πόσο τις είχες αγοράσει; Πάντως δεν φαίνεται να είναι εύκολο να τις βρεις από τα λίγα που κοίταξα.

Όχι, ελεύθερα ήταν τα διαφορικά. Τη μεγάλη διαφορά την είδα στις βαλβολίνες του σασμάν. Τις αγόραζα από το κατάστημα στην Καλλιρόης, αν και καμια φορά αναγκαζόμουν να πάω στην αποθήκη του στον Πειραιά. Αν θυμάμαι καλά, το 2003 τις αγόραζα 25 ευρώ το λίτρο όταν οι Redline έκαναν 40.

gupakos
30-10-12, 14:33
Όχι, ελεύθερα ήταν τα διαφορικά. Τη μεγάλη διαφορά την είδα στις βαλβολίνες του σασμάν. Τις αγόραζα από το κατάστημα στην Καλλιρόης, αν και καμια φορά αναγκαζόμουν να πάω στην αποθήκη του στον Πειραιά. Αν θυμάμαι καλά, το 2003 τις αγόραζα 25 ευρώ το λίτρο όταν οι Redline έκαναν 40.

Στο σασμάν έβαλα της μαμάς (MTF - LT2) χωρίς να μείνω ικανοποιημένος. Θα δοκίμαζα ευχαρίστως και κάτι άλλο, αλλά ίσως και να είναι πεταμένα λεφτά (ο μηχανικός μου πιστεύει ότι είναι μια χαρά με της μαμάς αν και κατά τη γνώμη μου οι ταχύτητες δεν κουμπόνουν όσο 'γλυκά' θα ήθελα - ίσως όμως να είναι και από την κατασκευή του το κιβώτιο του roadster έτσι).

Κρατάμε συνεπώς ότι η Amsoil βγάζει καλές βαλβολίνες.

Nickolas_s2k
30-10-12, 18:16
και εγω εχω torsen διαφορικο μπλοκε εργοστασιακο και βαζω motul 75w-140 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..στο σασμαν βαζω redline d4 atf που ειναι για αυτοματο σασμαν και ειναι επισης πολυ καλες..το κοστος για τις motul νομιζω γυρω στα 18 το λιτρο αλλα τις αλλαζω καθε 30000 χλμ..οσο για το κιβωτιο του ζ3 ειναι εκ κατασκευης σκληρο και ιδιαιτερα το χειμωνα με το κρυο..οι redline d4 atf κανουν τα πραγματα σαφως καλυτερα και οι αλλαγες ειναι γλυκυτερες απο την πρωτη στιγμη!

gupakos
30-10-12, 20:59
και εγω εχω torsen διαφορικο μπλοκε εργοστασιακο και βαζω motul 75w-140 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..στο σασμαν βαζω redline d4 atf που ειναι για αυτοματο σασμαν και ειναι επισης πολυ καλες..το κοστος για τις motul νομιζω γυρω στα 18 το λιτρο αλλα τις αλλαζω καθε 30000 χλμ..οσο για το κιβωτιο του ζ3 ειναι εκ κατασκευης σκληρο και ιδιαιτερα το χειμωνα με το κρυο..οι redline d4 atf κανουν τα πραγματα σαφως καλυτερα και οι αλλαγες ειναι γλυκυτερες απο την πρωτη στιγμη!

Βάζεις D4 ATF ενώ η μαμά προτείνει άλλες (ΜTF); Είναι δόκιμο αυτό; Δεν κινδυνεύει πιστεύεις το σασμάν;

Nickolas_s2k
30-10-12, 21:12
ενα search σε ξενα φορουμ θα σε βοηθησει..δες ομως εν συντομια για να καταλαβεις για το d4.. https://www.turnermotorsport.com/p-3604-red-line-synthetic-d4-atf.aspx
Γενικα failures μπορει να συμβουν με οποιαδηποτε βαλβολινη αν ειναι καποιος σιδεροφαγος..

gupakos
30-10-12, 21:28
ενα search σε ξενα φορουμ θα σε βοηθησει..δες ομως εν συντομια για να καταλαβεις για το d4.. https://www.turnermotorsport.com/p-3604-red-line-synthetic-d4-atf.aspx
Γενικα failures μπορει να συμβουν με οποιαδηποτε βαλβολινη αν ειναι καποιος σιδεροφαγος..

Οκ το κοιτάζω για την επόμενη φορά. Στις 20,000 χλμ λέω να αλλάξω ξανά βαλβολίνες (σασμάν/διαφορικού) οπότε θα δοκιμάσω κάτι διαφορετικό γιατί τουλάχιστον από τις MTF, όντως δεν έμεινα ευχαριστημένος (βέβαια όπως είπες το Ζ3 έχει 'σκληρό' κιβώτιο).

Vassilis ///M
30-10-12, 21:34
Για διάβασε κι εδώ....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1013&highlight=%EB%E1%E4%E9%E1+%F3%E1%F3%EC%E1%ED

gupakos
30-10-12, 21:47
Για διάβασε κι εδώ....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1013&highlight=%EB%E1%E4%E9%E1+%F3%E1%F3%EC%E1%ED

Μάλιστα...και τί συμπέρασμα να βγάλω τώρα;

Από τη μία μεριά σε θερμότερα κλιματα ταιριάζει καλύτερα η MTF, αλλά και ο φίλος εδώ έχει ATF εδώ και 2 χρόνια και είναι ικανοποιημένος.

Εσύ Βασίλη τι κατάλαβες;

Nickolas_s2k
30-10-12, 22:27
Αν εχεις τα μαμα κρατα τα μαμα..απο κει και περα δεν εχει σημασια νομιζω τι καταλαβαινει ο καθενας μας και ποσο ευχαριστημενος ειναι αλλα το τι ειναι σωστο για το αυτοκινητο.. Οσο για το d4 υπερκαλυπτει τις προδιαγραφες της bmw. Και αυτα ομως εγω καθε 30000 τα αλλαζω

Vassilis ///M
30-10-12, 22:38
δεν εχει σημασια νομιζω τι καταλαβαινει ο καθενας μας και ποσο ευχαριστημενος ειναι αλλα το τι ειναι σωστο για το αυτοκινητο...

:mpaks:

deepBLUE
31-10-12, 10:01
Πριν κανεις οτιδηποτε,πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο η εξουσιοδοτημενο και παρε τη βαλβολινη +FM BOOSTER ειναι τρια μπουκαλακια.
Μπορει να τα βρεις και σε castrol 83222282583.
Ειναι ειδικη βαλβολινη για θορυβους και τα χρησιμοποιουν κυριως τα Μ .
Βαλτη και στο καπακι πας σε ενα παρκινγκ η μια αλανα και κανεις 10 οκταρια αριστερα 10 δεξια και αλλα τοσα με την οπισθεν.
Αν συνεχισει ο θορυβος τοτε πας για διαφορικο.
Η βαλβολινη ειναι λιγο ακριβη κοντα στα 100 και κατι ψιλα αλλα πιστευω πως αξιζει το κοπο η δοκιμη.

Και η φωτο απο τη βαλβολινη
Επειδη η bmw ειχε θεματα με θορυβους με τα Μ και πιθανο γινοντουσαν αντικαταστασεις ελυσαν το προβλημα με τη βαλβολινη αυτη.
Τη βαλβολινη αυτη την λανσαρισε στην αγορα η BMW εναμιση με δυο χρονια τωρα αν δε κανω λαθος .
Λεει lifetime αλλα οι μηχανικοι λενε πως στις 80.000χλμ καλο ειναι να αλλαζετε.
Απο εμπειρια λεω πως κανει δουλεια πολυ καλυτερη σε σχεση με αλλες,χωρις να θελω να υποτιμισω τις αλλες απλα αυτη ειναι για συγκεκριμενουν λογους μελετημενη.
Ετσι λοιπον εκτιμω πως δε μπορει να ειναι μουφα η απλα υπερτιμιμενη.

pilot
31-10-12, 10:06
Συμφωνω και εγω..προ μηνων ειχα λιγο θορυβο σαν τριξιμο απο το διαφορικο οταν εστριβα κλειστα αριστερα..με την βαλβολινη αυτη λυθηκε αμεσως..και οταν λεω αμεσως εννοω μεσα σε 2 χλμ σταματησε καθε τριγμος..

εγω τις αλλαζω καθε inspection II.

gupakos
31-10-12, 10:38
Και η φωτο απο τη βαλβολινη
Επειδη η bmw ειχε θεματα με θορυβους με τα Μ και πιθανο γινοντουσαν αντικαταστασεις ελυσαν το προβλημα με τη βαλβολινη αυτη.
Τη βαλβολινη αυτη την λανσαρισε στην αγορα η BMW εναμιση με δυο χρονια τωρα αν δε κανω λαθος .
Λεει lifetime αλλα οι μηχανικοι λενε πως στις 80.000χλμ καλο ειναι να αλλαζετε.
Απο εμπειρια λεω πως κανει δουλεια πολυ καλυτερη σε σχεση με αλλες,χωρις να θελω να υποτιμισω τις αλλες απλα αυτη ειναι για συγκεκριμενουν λογους μελετημενη.
Ετσι λοιπον εκτιμω πως δε μπορει να ειναι μουφα η απλα υπερτιμιμενη.

Ερώτηση: για ένα ταπεινο δίλιτρο Ζ (με μπλοκέ) και όχι Μ, ενδείκνυται ή είναι υπερβολή;

Η ερώτηση τίθεται στη βάση ότι η απλή bαλβολίνη SAF-XJ (ένδειξη κοινή με την παραπάνω) έχει τιμή στο ένα πέμπτο σχεδόν της βαλβολίνης της ΒΜW (SAF-XJ +FM Booster). Και προφανώς άλλο Μ και άλλο η Ζ3 μου.

deepBLUE
31-10-12, 10:46
Ερώτηση: για ένα ταπεινο δίλιτρο Ζ (με μπλοκέ) και όχι Μ, ενδείκνυται ή είναι υπερβολή;

Η ερώτηση τίθεται στη βάση ότι η απλή bαλβολίνη SAF-XJ (ένδειξη κοινή με την παραπάνω) έχει τιμή στο ένα πέμπτο σχεδόν της βαλβολίνης της ΒΜW (SAF-XJ +FM Booster). Και προφανώς άλλο Μ και άλλο η Ζ3 μου.

H συγκεκριμενη ειναι για μπλοκε ΜΟΝΟ.
Οχι για τορσεν οχι για απλο διαφορικο.

gupakos
31-10-12, 12:19
H συγκεκριμενη ειναι για μπλοκε ΜΟΝΟ.
Οχι για τορσεν οχι για απλο διαφορικο.

Δηλώνω εξαρχής ότι κατέχω περιορισμένες γνώσεις περι διαφορικού (κ όχι μόνο).

Είχα την εντύπωση ότι το torsen είναι ένα είδος μπλοκέ διαφορικού (δηλαδή ένα υποσύνολο των 'μπλοκέ διαφορικού'.

Άρα αν μία βαλβολίνη κάνει γενικώς για μπλοκέ διαφορικό τότε εξ' ορισμού θα κάνει και για torsen. Αν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε πως μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη βαλβολίνη για μπλοκέ μόνο, αλλά όχι για torsen;

Μπορεί να μην το έχω καταλάβει και σωστά βέβαια.

Stunt Mike
31-10-12, 17:28
Δηλώνω εξαρχής ότι κατέχω περιορισμένες γνώσεις περι διαφορικού (κ όχι μόνο).

Είχα την εντύπωση ότι το torsen είναι ένα είδος μπλοκέ διαφορικού (δηλαδή ένα υποσύνολο των 'μπλοκέ διαφορικού'.

Άρα αν μία βαλβολίνη κάνει γενικώς για μπλοκέ διαφορικό τότε εξ' ορισμού θα κάνει και για torsen. Αν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε πως μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη βαλβολίνη για μπλοκέ μόνο, αλλά όχι για torsen;

Μπορεί να μην το έχω καταλάβει και σωστά βέβαια.

Λαθος εντυπωση ειχες φιλε μου και φυσικα τα torque sensing(Torsen) διαφορικα ειναι κανονικοτατα μπλοκε με αλλη φιλοσοφια κατασκευης και μπλοκαρισματος.
Οσον αφορα την βαλβολινη,τα Τορσεν και γενικως τα γραναζωτα,δεν εχουν αναγκη τη λεπτη βαλβολινη των δισκατων μπλοκε για να δουλεψουν,μαλιστα πολλα γραναζωτα αργουν να εμπλακουν οταν τα δουλευεις με λεπτη βαλβολινη,αλλα ζημια δεν θα παθουν....

gupakos
31-10-12, 20:26
Λαθος εντυπωση ειχες φιλε μου και φυσικα τα torque sensing(Torsen) διαφορικα ειναι κανονικοτατα μπλοκε με αλλη φιλοσοφια κατασκευης και μπλοκαρισματος.
Οσον αφορα την βαλβολινη,τα Τορσεν και γενικως τα γραναζωτα,δεν εχουν αναγκη τη λεπτη βαλβολινη των δισκατων μπλοκε για να δουλεψουν,μαλιστα πολλα γραναζωτα αργουν να εμπλακουν οταν τα δουλευεις με λεπτη βαλβολινη,αλλα ζημια δεν θα παθουν....

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν διάβασες τι έγραψα. Γιατί μου λες ότι τα τόρσεν είναι μπλοκέ πράγμα που έγραψα και εγώ. Απλά προηγουμένως ο deepblue είχε γράψει ότι:


H συγκεκριμενη ειναι για μπλοκε ΜΟΝΟ.
Οχι για τορσεν οχι για απλο διαφορικο.

Από τα παραπάνω καταλαβαίνει κάποιος ότι άλλο το μπλοκέ άλλο το torsen, γιατί αλλιώς δεν μπορεί μία βαλβολίνη που κάνει για μπλοκέ να μην κάνει για τόρσεν.

Stunt Mike
31-10-12, 20:57
Καπου μπερδευεσαι και σε μπερδεψε κι αυτο που εγραψε ο deepblue....Εννοουσε ''μονο για δισκατα μπλοκε'' ειναι η αυτη η βαλβολινη.....Μπλοκε ειναι ολα οσα δινουν ποσοστο ροπης στον αλλο τροχο,ειτε ειναι Τορσεν,δισκατα,σιλικονατα κτλ.....Απλως δεν παιρνουν ολα την ιδια βαλβολινη.
Καταλαβα οτι ηξερες οτι το Τορσεν ΕΙΝΑΙ μπλοκε,αλλα ετσι οπως το'γραψες καποιοι θα καταλαβαιναν διαφορετικα...Το διευκρινισα λοιπον(προς επιβεβαιωση) και σου'γραψα οτι δεν ισχυει αυτο που λες για την βαλβολινη.....

gupakos
31-10-12, 21:33
Καπου μπερδευεσαι και σε μπερδεψε κι αυτο που εγραψε ο deepblue....Εννοουσε ''μονο για δισκατα μπλοκε'' ειναι η αυτη η βαλβολινη.....Μπλοκε ειναι ολα οσα δινουν ποσοστο ροπης στον αλλο τροχο,ειτε ειναι Τορσεν,δισκατα,σιλικονατα κτλ.....Απλως δεν παιρνουν ολα την ιδια βαλβολινη.
Καταλαβα οτι ηξερες οτι το Τορσεν ΕΙΝΑΙ μπλοκε,αλλα ετσι οπως το'γραψες καποιοι θα καταλαβαιναν διαφορετικα...Το διευκρινισα λοιπον(προς επιβεβαιωση) και σου'γραψα οτι δεν ισχυει αυτο που λες για την βαλβολινη.....

Thanks! Και τώρα μία διευκρίνηση...απο όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι το δικό μου έχει μπλοκέ τόρσεν (εργοστασιακό)...VIN: LG27455 (Z3 2.0)...μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; Ευχαριστώ!

ΥΓ: από realoem.com βρίσκω ως μπλοκέ το ανταλλακτικό 33141428350, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί τεχνολογίας είναι (τόρσεν ή δισκάτο) καθότι φαίνεται το ανταλλακτικό να είναι γενικό. Ακόμα υπάρχει τρόπος να βρώ το βήμα του;

Nickolas_s2k
31-10-12, 21:49
δεν φοραει μπλοκε το δικο σου..μπορεις να δεις και εδω https://www.rubmw.ru/vincode/eng/

αν φοραγε θα εγραφε αυτο :

S209A SPERRDIFFERENTIAL 25% Differential lock 25%
(ενδεικτικο απο το δικο μου)

alexk
31-10-12, 21:52
Έριξα μια ματιά και πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλα τα Ζ3 πλην των Μ έχουν τόρσεν μπλοκέ διαφορικό.

Όλα έχουν το ίδιο γκρουπ μέσα και εκτός της σχέσης μετάδοσης, φαίνονται να είναι ίδια.

Υπ'όψιν με μικρή πατέντα μπαίνει το διαφορικό από Ε30 οπότε άν κάποιος είχε δισκάτο, ίσως είναι από Ε30.

Nickolas_s2k
31-10-12, 22:02
ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα

alexk
31-10-12, 22:19
ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα

Συγγνώμη, εκφράστηκα λάθος.

Εννοώ ΟΛΑ τα μπλοκέ στο Ζ3 είναι με τόρσεν και όχι δισκάτο, όχι ότι όλα τα Ζ3 έχουν μπλοκέ.

Stamatis
31-10-12, 22:21
Χωρίς να βαζω το χέρι μου στη φωτιά και επειδη εχουν περάσει χρόνια, ισως μπλοκέ να είχαν όλα τα 6κυλινδρα με M pack.

Κατι τέτοιο θυμάμαι.

Και πάλι με επιφύλαξη.

Μπορεί να λέω και σαχλαμάρες βέβαια.

deepBLUE
31-10-12, 22:35
Αν εχει Ζ κάποιος και θελει μπλοκέ μπορει να βάλει ολο τον αξονα απο Ζ3Μ .
Δισκατο και 3.15 και καλύτερα φρένα και με σωληνάκια υψηλής θα εχει και καλύτερα φρένα .

deepBLUE
31-10-12, 22:35
Αν εχει Ζ κάποιος και θελει μπλοκέ μπορει να βάλει ολο τον αξονα απο Ζ3Μ .
Δισκατο και 3.15 και καλύτερα φρένα και με σωληνάκια υψηλής θα εχει και καλύτερα φρένα .

Stunt Mike
31-10-12, 22:36
ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα

Κι ομως Νικο,συμφωνα με το realoem.com ολα ανεξαιρετως τα Ζ3 απο 1.9 εως 3λιτρο φορανε το ιδιο μπλοκε 25%(δεν διευκρινιζει αν ειναι Τορσεν ή δισκατο) με βημα 3.46-καβουκι 188(τα χειροκινητα),ενω τα Ζ3 1.8 φορανε το μικρο καβουκι 168 με το σιλικονατο μπλοκε και 3.45 βημα.....
Αν οντως καποιος εχει Ζ3 χωρις μπλοκε,θα'θελα να μαθω αν ειναι αγορασμενο στην Ελλαδα........Εχω την υποψια οτι αν συμβαινει αυτο,τα αφαιρουσαν εδω και τα πουλαγαν σαν εξτρα....χοντρο?????Ισως.....

Παντως 2 συγγενεις μου που'χαν παραγγειλει καινουρια τοτε,06/1992,Ε36 318is χωρις να προσθεσουν μπλοκε στην λιστα παραγγελιας,τα πηραν μονοι τους απευθειας απο Γερμανια με εργοστασιακο μπλοκε!!!Κι ομως εδω κυκλοφορησαν τα περισσοτερα χωρις μπλοκε....μηπως επαιξε κατι με τα λαμογια Ελληνες???

Stunt Mike
31-10-12, 22:54
Thanks! Και τώρα μία διευκρίνηση...απο όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι το δικό μου έχει μπλοκέ τόρσεν (εργοστασιακό)...VIN: LG27455 (Z3 2.0)...μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; Ευχαριστώ!

ΥΓ: από realoem.com βρίσκω ως μπλοκέ το ανταλλακτικό 33141428350, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί τεχνολογίας είναι (τόρσεν ή δισκάτο) καθότι φαίνεται το ανταλλακτικό να είναι γενικό. Ακόμα υπάρχει τρόπος να βρώ το βήμα του;


ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα


Κι ομως Νικο,συμφωνα με το realoem.com ολα ανεξαιρετως τα Ζ3 απο 1.9 εως 3λιτρο φορανε το ιδιο μπλοκε 25%(δεν διευκρινιζει αν ειναι Τορσεν ή δισκατο) με βημα 3.46-καβουκι 188(τα χειροκινητα),ενω τα Ζ3 1.8 φορανε το μικρο καβουκι 168 με το σιλικονατο μπλοκε και 3.45 βημα.....
Αν οντως καποιος εχει Ζ3 χωρις μπλοκε,θα'θελα να μαθω αν ειναι αγορασμενο στην Ελλαδα........Εχω την υποψια οτι αν συμβαινει αυτο,τα αφαιρουσαν εδω και τα πουλαγαν σαν εξτρα....χοντρο?????Ισως.....

Παντως 2 συγγενεις μου που'χαν παραγγειλει καινουρια τοτε,06/1992,Ε36 318is χωρις να προσθεσουν μπλοκε στην λιστα παραγγελιας,τα πηραν μονοι τους απευθειας απο Γερμανια με εργοστασιακο μπλοκε!!!Κι ομως εδω κυκλοφορησαν τα περισσοτερα χωρις μπλοκε....μηπως επαιξε κατι με τα λαμογια Ελληνες???

Λοιπον,διορθωση....δεν εχουν ολα τα Ζ3 μπλοκε τελικα,οποτε ακυρη η θεωρια συνομωσιας,τουλαχιστον για τα Ζ3 γιατι για το 318ις την εχω χρονια αυτη την απορια!
Gupakos δυστυχως το realoem δεν διευκρινιζει αν με βαση το VIN σου,φορας μπλοκε ή οχι.....Ο μονος τροπος ειναι να δεις το ταμπελακι του διαφορικου σου.Αν γραφει 3.45,εχεις ανοικτο διαφορικο,αν γραφει S3.46 εχεις μπλοκε.....

alexk
31-10-12, 23:01
Αν εχει Ζ κάποιος και θελει μπλοκέ μπορει να βάλει ολο τον αξονα απο Ζ3Μ .
Δισκατο και 3.15 και καλύτερα φρένα και με σωληνάκια υψηλής θα εχει και καλύτερα φρένα .

Και γιατί να μην βάλει μόνο διαφορικό αντί να αλλάξει όλο τον άξονα όπως προτείνεις ?
Πέραν του ότι είναι πιο ακριβός ο άξονας, βάζει πιο μακρύ βήμα, πιο βαριά κινούμενα μέρη και χρειάζεται άλλες ζάντες μιας και τα ψαλίδια του Μ είναι πολύ κοντύτερα και χρειάζονται ζάντες με μικρό όφσετ (βλ. Ζ3 Μ όφσετ 8).

deepBLUE
31-10-12, 23:06
Δεν υπάρχει γιατι Αλεξ.
Το δικο μου πριν είχε μικρο καβούκι και δεν έμπαινε μεσα εκει του Μ
Εγω ήθελα τα πίσω φρένα του Z3M όπως και το βήμα του γιατι το αμάξι δεν άπλωνε με το κομπρεσσορα η δύναμη του δεν έβγαινε παρά μόνο με αυτο το τροπο και έτσι έβαλα όλο τον άξονα.

gupakos
01-11-12, 08:48
Υπάρχει περίπτωση να φοράει μπλοκέ (εργοστασιακό) το Ζ3 και να μην είναι δηλωμένο στο https://www.rubmw.ru/vincode/eng/ ; Ο Σταμάτης έγραψε πριν ότι τα εξακύλινδρα με Μ Pack είχαν από ότι θυμάται μπλοκέ. Το M Pack τι περιλαμβάνει; Τώρα έχω Μ τιμόνι και λεβιέ.

Το τιμόνι του Ζ3 είναι σίγουρα εργοστασιακό (το βρήκα και από το VIN), για το λεβιέ δεν ξέρω αν ήταν εργοστασιακός ή όχι.

Τέλος μία φορά που είχα πάει για αλλαγή ελαστικών με τη μία ρόδα κάτω δοκιμάσαμε να στρίψουμε την άλλη για να δούμε αν έχει κάποιο θέμα το ρουλεμάν και δεν γυρνούσε. Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένδειξη ότι έχει μπλοκέ. Όμως μπορεί να μην έχει μπλοκέ και να μην γυρνούσε για άλλο λόγο;

Θα πρέπει να πάω και να το δω το θέμα γιατί αν δεν έχω μπλοκέ, φοράω τότε λάθος βαλβολίνες (75w140 αντί για 75w90).

alexk
01-11-12, 09:48
Δεν υπάρχει γιατι Αλεξ.
Το δικο μου πριν είχε μικρο καβούκι και δεν έμπαινε μεσα εκει του Μ
Εγω ήθελα τα πίσω φρένα του Z3M όπως και το βήμα του γιατι το αμάξι δεν άπλωνε με το κομπρεσσορα η δύναμη του δεν έβγαινε παρά μόνο με αυτο το τροπο και έτσι έβαλα όλο τον άξονα.

Δεν είπα για εσένα, εσύ είσαι άλλη περίπτωση γιατί το Ζ3 σου είναι πολύ δυνατό και ο άξονας, φρένα κτλ. από το Μ είχαν λογική.
Λέω για ένα απλό Ζ3, 1.8-2.2, δεν βλέπω προσωπικά το λόγο για πίσω άξονα Μ.


Υπάρχει περίπτωση να φοράει μπλοκέ (εργοστασιακό) το Ζ3 και να μην είναι δηλωμένο στο https://www.rubmw.ru/vincode/eng/ ; Ο Σταμάτης έγραψε πριν ότι τα εξακύλινδρα με Μ Pack είχαν από ότι θυμάται μπλοκέ. Το M Pack τι περιλαμβάνει; Τώρα έχω Μ τιμόνι και λεβιέ.

Το τιμόνι του Ζ3 είναι σίγουρα εργοστασιακό (το βρήκα και από το VIN), για το λεβιέ δεν ξέρω αν ήταν εργοστασιακός ή όχι.

Τέλος μία φορά που είχα πάει για αλλαγή ελαστικών με τη μία ρόδα κάτω δοκιμάσαμε να στρίψουμε την άλλη για να δούμε αν έχει κάποιο θέμα το ρουλεμάν και δεν γυρνούσε. Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένδειξη ότι έχει μπλοκέ. Όμως μπορεί να μην έχει μπλοκέ και να μην γυρνούσε για άλλο λόγο;

Θα πρέπει να πάω και να το δω το θέμα γιατί αν δεν έχω μπλοκέ, φοράω τότε λάθος βαλβολίνες (75w140 αντί για 75w90).


Μερικά πράγματα.
Το δικό μου ενώ έχει μπλοκέ (τόρσεν), δεν το βλέπεις πουθενά απ'έξω μιας και δεν έχει ταμπελάκι.
Σε δισκάτο, άν έχεις τους πίσω τροχούς στον αέρα και γυρίσεις τον ένα τροχό, γυρίζει με την ίδια φορά και ο άλλος.
Σε τόρσεν, άν δοκιμάσεις το προηγούμενο, γυρνάει ανάποδα σαν να είναι ελεύθερο διαφορικό.
Με λίγα λόγια, το τόρσεν το καταλαβαίνεις είτε ξέροντας ότι έχει (από τον κατάλογο) είτε στην οδήγηση.

gupakos
01-11-12, 10:13
Με λίγα λόγια, το τόρσεν το καταλαβαίνεις είτε ξέροντας ότι έχει (από τον κατάλογο) είτε στην οδήγηση.

Στον κατάλογο (https://www.rubmw.ru/vincode/eng/) υπάρχει περίπτωση να μη γράφει για το μπλοκέ δηλ. να έχεις και να μην το αναφέρει;

Και μέσω της οδήγησης πώς μπορείς να το καταλάβεις;

Bitz
01-11-12, 10:16
Ρε παιδια δωστε καμια απαντηση στο θεμα..ΛΑΔΙΑ ΣΑΣΜΑΝ - ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ...:whistle:

Nickolas_s2k
01-11-12, 16:31
Στον κατάλογο (https://www.rubmw.ru/vincode/eng/) υπάρχει περίπτωση να μη γράφει για το μπλοκέ δηλ. να έχεις και να μην το αναφέρει;

Και μέσω της οδήγησης πώς μπορείς να το καταλάβεις;

Καμια περιπτωση!αν ειχε θα στο εγραφε καθως αυτο το site σου εμφανιζει την παραγγελια του αυτοκινητου σου απο το εργοστασιο

john batselas
02-11-12, 02:58
Πόσο έχουν οι Amsoil?
Πάντως δύσκολα θα ρίσκαρα και δεν θα έβαζα 75w140, με βάση την παρατήρηση κάποιου (χωρίς παρεξήγηση).

Πάντως δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω και κάτι άλλο σε μάρκα, αν και η αίσθηση μου είναι ότι και η μαμά castrol είναι (όπως πολύ πιθανόν και τα λάδια).

Πάντως αν είναι 'φθηνή' η Amsoil να τη δοκιμάσω. Γενικά πάντως προτιμώ να δίνω ένα 25άρι ακόμα και κάθε χρόνο και να βάζω Castrol παρά κάτι άλλο ακριβό και να το αλλάζω πιο αραιά.

Οχι δεν ειναι ακριβες, φυσιολογικα πραγματα και αυτο ειναι το καλο, αλλα (σε ολα υπαρχει ενα αλλα) Αλλου υπαρχει ενα μικρο προβλημα, οτι μπορει να κυκλοφορουν μουφα λαδια στο εμποριο.. και η Amsoil αν το λαδι δεν ειναι απο τον αντιπροσωπο της (ο οποιος οταν τα πουλαει πρεπει να βαζει και ενα αυτοκολλητο για πιστοποιηση στην συσκευασια ενο απο αλλα καταστηματα δεν θα το εχει) δεν μπορει να εγγυηθει οτι ειναι δικο τους προιον και για την αποτελεσματικοτητα του. Ο αντιπροσωπος ειναι Ο Αγγελοπουλος, Αθηνα.

https://www.streetdragfluids.com/

το λινκ με τα στιχοια επικοινωνιας γιατι δεν εχει τιμες πρεπει να ρωτησεις.

john batselas
02-11-12, 05:59
Υπάρχει περίπτωση να φοράει μπλοκέ (εργοστασιακό) το Ζ3 και να μην είναι δηλωμένο στο https://www.rubmw.ru/vincode/eng/ ; Ο Σταμάτης έγραψε πριν ότι τα εξακύλινδρα με Μ Pack είχαν από ότι θυμάται μπλοκέ. Το M Pack τι περιλαμβάνει; Τώρα έχω Μ τιμόνι και λεβιέ.

Το τιμόνι του Ζ3 είναι σίγουρα εργοστασιακό (το βρήκα και από το VIN), για το λεβιέ δεν ξέρω αν ήταν εργοστασιακός ή όχι.

Τέλος μία φορά που είχα πάει για αλλαγή ελαστικών με τη μία ρόδα κάτω δοκιμάσαμε να στρίψουμε την άλλη για να δούμε αν έχει κάποιο θέμα το ρουλεμάν και δεν γυρνούσε. Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένδειξη ότι έχει μπλοκέ. Όμως μπορεί να μην έχει μπλοκέ και να μην γυρνούσε για άλλο λόγο;

Θα πρέπει να πάω και να το δω το θέμα γιατί αν δεν έχω μπλοκέ, φοράω τότε λάθος βαλβολίνες (75w140 αντί για 75w90).

Ασε το τιμονι και το λεβιε δεν θα σου δειξει αυτο αν εχει τυχον αλλαχτει το διαφορικο η οτιδηποτε στο αυτοκινητο απο τη στιγμη που πρωτοκυκλοφορισε, εκτος και αν εισαι το πρωτο χερι και ξερεις. Γιατι για ενα αυτοκινητο, το δικο μου για παραδειγμα που ειναι 2000 μοντελο και εγω το πηρα πριν απο 2 χρονια, ξερω οτι μου εχει πει ο προηγουμενος ιδιοκτητης, ανακαλυπτω τι δεν μου εχει πει, και ξερω τι εχω κανει εγω. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ηξερε οτι ειχε μπλοκε το αυτοκινητο.

Φιλικα τελειως, λεω απλα τη γνωμη μου και τον τροπο σκεψης μου, το να εχει αλλαχτει ενα φαναρι, ενας προφυλακτηρας, ενας καθρεφτης στο αυτοκινητο δεν το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα για τον κινητηρα και τη μεταδοση που εχουν και τα λιπαντικα, να ξερω τι ειναι επανω, για οποιαδιποτε περιπτωση..

Αλλωστε μια φορα θα ψαχτεις να μαθεις, μετα θα ξερεις. thumb

gupakos
02-11-12, 08:23
Ασε το τιμονι και το λεβιε δεν θα σου δειξει αυτο αν εχει τυχον αλλαχτει το διαφορικο η οτιδηποτε στο αυτοκινητο απο τη στιγμη που πρωτοκυκλοφορισε, εκτος και αν εισαι το πρωτο χερι και ξερεις. Γιατι για ενα αυτοκινητο, το δικο μου για παραδειγμα που ειναι 2000 μοντελο και εγω το πηρα πριν απο 2 χρονια, ξερω οτι μου εχει πει ο προηγουμενος ιδιοκτητης, ανακαλυπτω τι δεν μου εχει πει, και ξερω τι εχω κανει εγω. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ηξερε οτι ειχε μπλοκε το αυτοκινητο.

Φιλικα τελειως, λεω απλα τη γνωμη μου και τον τροπο σκεψης μου, το να εχει αλλαχτει ενα φαναρι, ενας προφυλακτηρας, ενας καθρεφτης στο αυτοκινητο δεν το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα για τον κινητηρα και τη μεταδοση που εχουν και τα λιπαντικα, να ξερω τι ειναι επανω, για οποιαδιποτε περιπτωση..

Αλλωστε μια φορα θα ψαχτεις να μαθεις, μετα θα ξερεις. thumb

Συμφωνώ απόλυτα. - :)

gupakos
02-11-12, 18:23
Καμια περιπτωση!αν ειχε θα στο εγραφε καθως αυτο το site σου εμφανιζει την παραγγελια του αυτοκινητου σου απο το εργοστασιο

Νίκο, ερώτηση: Αν (λέω αν) τα δίλιτρα M52/TU είχαν ως standard equipment το μπλοκέ, όπως είχαν ας πούμε το ABS-DSC, υπάρχει περίπτωση βάζοντας το VIN να μη στο βγάζει επειδή θεωρείται ώς standard εξοπλισμός; Για παράδειγμα, ούτε το ABS-DSC το γράφει και όμως έχει το αμάξι.

john batselas
02-11-12, 19:47
Νίκο, ερώτηση: Αν (λέω αν) τα δίλιτρα M52/TU είχαν ως standard equipment το μπλοκέ, όπως είχαν ας πούμε το ABS-DSC, υπάρχει περίπτωση βάζοντας το VIN να μη στο βγάζει επειδή θεωρείται ώς standard εξοπλισμός; Για παράδειγμα, ούτε το ABS-DSC το γράφει και όμως έχει το αμάξι.

Το μειονεκτημα του το Realoem ακομα και με συγκεκριμενο VIN να βαλεις ειναι οτι σου δειχνει γενικα, και σου λεει παραδειγμα: Για οχηματα με σπορ αναρτηση Μ, για οχηματα με 1 αεροσακο, με 2 αεροσακους, για οχηματα με το ενα, με το αλλο.. και δεν σου λεει το οχημα με το ταδε VIN που ζητησες, εχει "αυτο" απ το εργοστασιο, π.χ εχει 2 αεροσακους.. εχει ζαντες style 42.

Υπαρχουν κατι ιστοσελιδες που γραφεις το VIN σου και βλεπεις τον εξοπλισμο του αυτοκινητου σου, αλλα και αυτες δεν σου δινουν πληρη στοιχεια αλλα καποια βασικα. Υπαρχει ενα προγραμμα με το οποιο βαζοντας το VIN σου δινει τα πληρη στοιχεια, τα παντα, αλλα δεν ειναι δωρεαν.. :thumbsdown:

Το εχουν οι αντιπροσωπιες BMW.. :thumbsdown:
Αλλα και ανεξαρτητα συνεργεια BMW ;) απλα δεν ξερω αν το εχουν ολα..

gupakos
02-11-12, 19:58
[QUOTE=john batselas;331544]
Υπαρχουν κατι ιστοσελιδες που γραφεις το VIN σου και βλεπεις τον εξοπλισμο του αυτοκινητου σου, αλλα και αυτες δεν σου δινουν πληρη στοιχεια αλλα καποια βασικα. QUOTE]

Ο Νίκος πρότεινε αυτό το site:

https://www.rubmw.ru/vincode/eng/

Πράγματι βγάζει κάποια βασικά στοιχεία του αμαξιού, αλλά όχι το ABS-DSC το οποίο το 2λιτρο το έχει ως standard εξοπλισμό.

Σκέφτηκα μήπως και με το μπλοκέ να συμβαίνει το ίδιο δηλ. επειδή θεωρείται standard εξοπλισμός να μην το αναγράφει.

gupakos
05-11-12, 11:50
Φιλικα τελειως, λεω απλα τη γνωμη μου και τον τροπο σκεψης μου, το να εχει αλλαχτει ενα φαναρι, ενας προφυλακτηρας, ενας καθρεφτης στο αυτοκινητο δεν το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα για τον κινητηρα και τη μεταδοση που εχουν και τα λιπαντικα, να ξερω τι ειναι επανω, για οποιαδιποτε περιπτωση..

Αλλωστε μια φορα θα ψαχτεις να μαθεις, μετα θα ξερεις. thumb


Καμια περιπτωση!αν ειχε θα στο εγραφε καθως αυτο το site σου εμφανιζει την παραγγελια του αυτοκινητου σου απο το εργοστασιο

Τελικά το έψαξα το σαββατοκύριακο και μίλησα το πρωί με Σπανό και το μηχανικό μου.

Από αυτά που βρήκα φαίνεται ότι το μπλοκέ στα Z3 δίλιτρα είναι στο στάνταρ εξοπλισμό. Βρήκα αρκετα site που το αναφέρουν, ενώ και ένα αφιέρωμα στους 4Τ αναφέρει ότι η δίλιτρη Ζ3 βγαίνει με αυτορυθμιζόμενο σασμάν (sic) - υποθέτω εδώ ότι ήθελαν να πουν 'διαφορικό' αντί για 'σασμάν', αλλά κάπου το έχασαν στη μετάφραση.

Ο Σπανός δεν μπορούσε να μου πει με σιγουριά με τον αριθμό πλαισίου γιατί του έβγαζε και εκείνου μία λίστα σαν και αυτή που βγάζει το rubmw.ru. Πήρα έτσι τέλος και το μηχανικό μου τηλέφωνο, με τον οποίο αλλάξαμε βαλβολίνες διαφορικού το Μάιο, και με διαβεβαίωσε ότι έχει μπλοκέ γιατί πολύ απλά το 'γράφει' το ταμπελάκι του διαφορικού από κάτω (ξεκινούσε από S).

Συμπέρασμα: σε ότι αφορά το τι (εργοστασιακό) εξοπλισμό φοράει το αμάξι, η αναζήτηση με βάση τον αριθμό πλαισίου μπορεί και να δώσει ελλιπείς πληροφορίες.

alexk
05-11-12, 13:59
βγαίνει με αυτορυθμιζόμενο σασμάν (sic) - υποθέτω εδώ ότι ήθελαν να πουν 'διαφορικό' αντί για 'σασμάν', αλλά κάπου το έχασαν στη μετάφραση.

Νομίζω αυτό αναφερόταν στον αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι στο διαφορικό.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.
Έχεις μπλοκέ διαφορικό :original:

gupakos
05-11-12, 14:05
Νομίζω αυτό αναφερόταν στον αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι στο διαφορικό.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.
Έχεις μπλοκέ διαφορικό :original:

Αλήθεια, τί κάνει ένας αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης; Και ποια η διαφορά από έναν κανονικό συμπλέκτη;

Nickolas_s2k
05-11-12, 14:43
αν δεν κανω λαθος εδω ειναι η απαντηση σου.. clutch delay valve η αλλιως cdv λεγεται αυτο το μαραφετι.

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1256552

παντως για το site που εδωσα αναφερει τα χαρακτηριστικα της παραγγελιας.. πχ εμενα το ειχε το μπλοκε σαν extra γιατι πολυ απλα ΗΤΑΝ extra απο το εργοστασιο.. αρα λοιπον στο 2λιτρο ηταν στανταρ συμφωνα με οσα λες επομενως ολα καλα!!

john batselas
06-11-12, 12:44
αν δεν κανω λαθος εδω ειναι η απαντηση σου.. clutch delay valve η αλλιως cdv λεγεται αυτο το μαραφετι.

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1256552

παντως για το site που εδωσα αναφερει τα χαρακτηριστικα της παραγγελιας.. πχ εμενα το ειχε το μπλοκε σαν extra γιατι πολυ απλα ΗΤΑΝ extra απο το εργοστασιο.. αρα λοιπον στο 2λιτρο ηταν στανταρ συμφωνα με οσα λες επομενως ολα καλα!!

Καλα θυμαμαι οτι αυτο το clutch delay valve το βγαζουν oι περισσοτεροι απο το αυτοκινητο ;)

Εψαξα στο Realoem, υπαρχει στο σχεδιαγραμμα του συμπλεκτη των εξακυλινδρων Ζ3 και Ε36 (εκτος του 2.0) και 4κυλινδρων-6κυλινδρων Ε46 και Ζ4. Υπαρχει και σε αλλες σειρες και απ οτι φενεται σχεδον σε ολα τα BMW απο το 00 και μετα και αναγραφεται σαν στραγγαλιστική βαλβίδα.

Οι 4κυλινδρες Ζ3 και Ε36 δεν το εχουν, ευχαριστουμε για το link Nick, τωρα που ξερουμε πως ειναι, μπορουμε να δουμε και στο αυτοκινητο αν το εχουμε. thumb

deepBLUE
06-11-12, 12:56
Το cdv υπάρχει και επειδή είχα θεματάκια (ενα μικρο κενο στις αλλαγές ) μετα τη βελτίωση ,του κάναμε μια τρύπα αν δε κάνω λάθος για να το ελευθερωσουμε,περα του ότι υπάρχει άλλη βαλβίδα αντικατάστασης

john batselas
06-11-12, 13:27
Το cdv υπάρχει και επειδή είχα θεματάκια (ενα μικρο κενο στισ αλλαγές ) μετα τη βελτίωση ,του κάναμε μια τρύπα αν δε κάνω λάθος για να το ελευθερωσουμε,περα του ότι υπάρχει άλλη βαλβίδα αντικατάστασης

Το δικο μου που ειναι 00 1.9 δεν εχει, στο Realoem επισης δεν εχει βαλβιδα cdv, αρα θα ειναι inline, δλδ το ιδιο το σωληνακι να εχει τον περιορισμο, οπως στα Μ.

gupakos
06-11-12, 14:30
Εψαξα στο Realoem, υπαρχει στο σχεδιαγραμμα του συμπλεκτη των εξακυλινδρων Ζ3 και Ε36 (εκτος του 2.0)

Αν η Ζ3 2.0 δεν το έχει, τότε πως οι 4Τ στο αφιέρωμά τους (https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=265&article=6579) κάνουν ξεχωριστή μνεία ότι η δίλιτρη Ζ3 έχει αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη;

deepBLUE
06-11-12, 14:58
Μπορει να το έχουν μόνο τα εξακυλινδρο

gupakos
06-11-12, 15:10
Μπορει να το έχουν μόνο τα εξακυλινδρο

O Νίκος πριν είπε ότι ο αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης είναι το CDV...


αν δεν κανω λαθος εδω ειναι η απαντηση σου.. clutch delay valve η αλλιως cdv λεγεται αυτο το μαραφετι.

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1256552




Άρα αν όντως έτσι είναι τα πράγματα, αν δηλαδή 'αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης' = CDV τότε δεν μπορεί η δίλιτρη να έχει αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη αλλά όχι CDV.

john batselas
06-11-12, 15:30
Αν η Ζ3 2.0 δεν το έχει, τότε πως οι 4Τ στο αφιέρωμά τους (https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=265&article=6579) κάνουν ξεχωριστή μνεία ότι η δίλιτρη Ζ3 έχει αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη;

Αυτορυθμιζομενος συμπλεκτης: SIC

https://blog.bavauto.com/11334/bmw-self-adjusting-clutch-sac-diy-how-to-replace/

Μιλαμε για διαφορετικο πραγμα τελικα, αλλο το cdv αλλο το sic, που ανεφερες παραπανω.

εχει να κανει με το δισκο - πλατο του συμπλεκτη ενω το cdv με την αντλια.

john batselas
06-11-12, 15:47
Αν εχεις cdv σε εξτρα βαλβιδα, οπως ειπε ο DeepBlue μπορεις να την ανοιξεις μεγαλυτερη τρυπα η να την αλλαξεις με aftermarket. Αλλα μπορεις να την αφαιρεσεις κιολας οπως εδω.

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=55083

Ομως στην 1.8, 1.9 και 2.0 Ζ3 (και Ε36) στο Realoem δεν υπαρχει αυτη η βαλβιδα στο σχεδιαγραμμα παρα μονο απο 2.2 και πανω. Ουτε η ΜΖ3 την εχει, αλλα εχει τον περιορισμο το ιδιο το σωληνακι. (restrivtive line cdv) το εχει στο link του Νικολα.

Blue οταν εγινε η βελτιωση αλλαχτηκε αντλια?

deepBLUE
06-11-12, 18:24
Η cdv βαλβίδα ειναι αυτή .

Και η συγκεκριμένη ειναι η aftermarket που είχα αγοράσει .

gupakos
08-11-12, 09:31
Από αυτά που βρήκα φαίνεται ότι το μπλοκέ στα Z3 δίλιτρα είναι στο στάνταρ εξοπλισμό. Βρήκα αρκετα site που το αναφέρουν, ενώ και ένα αφιέρωμα στους 4Τ αναφέρει ότι η δίλιτρη Ζ3 βγαίνει με αυτορυθμιζόμενο σασμάν (sic) - υποθέτω εδώ ότι ήθελαν να πουν 'διαφορικό' αντί για 'σασμάν', αλλά κάπου το έχασαν στη μετάφραση.

Καταρχήν ένα λάθος που έκανα. Στο αφιέρωμα στους 4Τ έγραφαν ότι η δίλιτρη Ζ3 έχει αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι 'σασμάν' όπως εκ παραδρομής είχα γράψει παραπάνω.

Το (sic) έχει να κάνει με το ότι ήθελα να τονίσω τί έγραφαν οι 4Τ (ότι δηλαδή το είχαν γράψει ακριβώς έτσι).

https://en.wikipedia.org/wiki/Sic

Sorry αν μπέρδεψα κάποιους. Παραμένει ένα ερώτημα για μένα αν υπάρχει όντως τέτοιο πράγμα στη Ζ3 2.0 (δηλ. αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης) ή αν ενδεχομένως ήθελαν να πουν οι 4Τ ότι έχει αυτορυθμιζόμενο διαφορικό και έγραψαν κατα λάθος συμπλέκτη (πιθανόν λόγω κακής μετάφρασης).

Και τέλος σχετικά με το μπλοκέ διαφορικό της Ζ3 2.0, επειδή πήγα στο συνεργείο χθες και το αμάξι 'σηκώθηκε', το βήμα του διαφορικού (που θεωρώ ότι έχει μπει εκεί από το εργοστάσιο) είναι 3,73.

john batselas
12-11-12, 04:34
Αυτορυθμιζομενος συμπλεκτης: SIC

https://blog.bavauto.com/11334/bmw-self-adjusting-clutch-sac-diy-how-to-replace/

Μιλαμε για διαφορετικο πραγμα τελικα, αλλο το cdv αλλο το sic, που ανεφερες παραπανω.

εχει να κανει με το δισκο - πλατο του συμπλεκτη ενω το cdv με την αντλια.


Καταρχήν ένα λάθος που έκανα. Στο αφιέρωμα στους 4Τ έγραφαν ότι η δίλιτρη Ζ3 έχει αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι 'σασμάν' όπως εκ παραδρομής είχα γράψει παραπάνω.

Το (sic) έχει να κάνει με το ότι ήθελα να τονίσω τί έγραφαν οι 4Τ (ότι δηλαδή το είχαν γράψει ακριβώς έτσι).

https://en.wikipedia.org/wiki/Sic

Sorry αν μπέρδεψα κάποιους. Παραμένει ένα ερώτημα για μένα αν υπάρχει όντως τέτοιο πράγμα στη Ζ3 2.0 (δηλ. αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης) ή αν ενδεχομένως ήθελαν να πουν οι 4Τ ότι έχει αυτορυθμιζόμενο διαφορικό και έγραψαν κατα λάθος συμπλέκτη (πιθανόν λόγω κακής μετάφρασης).

Και τέλος σχετικά με το μπλοκέ διαφορικό της Ζ3 2.0, επειδή πήγα στο συνεργείο χθες και το αμάξι 'σηκώθηκε', το βήμα του διαφορικού (που θεωρώ ότι έχει μπει εκεί από το εργοστάσιο) είναι 3,73.

Βασικα λεγεται SAC (Self Adjusting Clutch) και οχι SIC που ειχα γραψει και εγω, λαθος, με συγχωρειτε.
Ειναι αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης, δεν εγινε λαθος στη μεταφραση, τωρα αν το εχεις πανω δεν ξερω..

chief
19-12-12, 17:36
Σημερα μου ηρθε πακετο-δωρο με νόημα απο την αντιπρωσοποια Motul εδω, με δυο απο αυτα μεσα.

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/motul_zps255abb67.jpg

Nickolas_s2k
19-12-12, 17:52
αυτες χρησιμοποιω και εγω..τις οποιες θεωρω παρα πολυ καλυ επιλογη! καλοριζικες!

alexk
19-12-12, 19:58
Χριστόφορε προετοιμάζεσαι για αλλαγή κιβωτίου ή διαφορικού ?
:think:

chief
19-12-12, 20:12
Για αλλαγη σπονσορα !!!

chief
22-12-12, 08:35
Το δικό μου 3,91 διαφορικό το αγορασα μεταχειρισμενο κομπλέ σε πολυ καλη τιμη απο φιλο. Οταν το εβαλα στο αμαξι, βούηζε παρα πολυ για τις δικες μου απαιτησεις και αποφασησα να το λυσω και να το φτιαξω.

Νομιζω όλοι οι μηχανικοι μπορουν να αντικαταστησουν ενα κορωνοπηνιο. Αλλοι το κανουν σε 2 ωρες αλλοι το κανουν σε 3 μερες...
Το θεμα ειναι πόσοι μηχανικοι μπορουν να αλλαξουν κορωνοπηνιο χωρίς να βουίζει το διαφορικό. Εδω ειναι το θεμα και πιστεψτε με, ειναι πολύ λίγοι αυτοι που εχουν τις γνωσεις, και την υπομονη για να το καταφέρουν και ειδικά σε Μ3 αφου η BMW δεν δινει καμια σχεδόν πληροφορία για απισκευη διαφορικού. Ουτε καν (απ οτι θυμαμαι) δεν δινει με ποσα NM πρεπει να υπαρχει σε σφιξιμο κλπ.

Οταν ανοιξα το διαφορικό μου, παρατηρησαμε οτι ηταν εντελως λάθος δεμένο και τα δόντια του πηνίου δεν πατουσαν σωστα με τα δόντια της κορωνας. Απ την χρηση είχαν δημιουργησει και πατηματα (σημαδια) μεταξυ τους στις λάθος θεσεις και όσο σωστα και να το εδενε ο μηχανικός μου, ενα βουητό πάλι θα υπήρχε. Η ζημιά ειχε γινει δηλαδη και δεν μπορουσε να φτιαχτει παρα μονο με την αλλαγη νεου κορωπηνιου

Το δεσαμε σωστα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος . Ειχα ενα βουητό (που δεν ηταν τόσο ενοχλητικό) μεταξυ 100-120 χιλιομετρων με 6η ταχυτητα οταν ανεβαζε χιλιομετρα. Σε σταθερη ταχυτητα ηταν πολυ καλό και δεν ειχα κανενα θεμα.

Εχω γραψει αρκετες φορες οτι η γεννικη αντιπροσωπεία εδω, σε καποια θεματα ειναι για γελια και για κλαματα.

Οταν, και οσες φορες ζητησαμε βαβολινες διαφορικού ( 83222282583) μας εδιναν απο βαρέλι. Δεν μας εδιναν δηλαδη το δοχειο του λίτρου που γραφει +FM Booster (αυτό που ποσταρε ο Deepblue) , αλλα απο βαρελι μας γεμιζαν ενα πλαστικό μπουκαλι που ουτε και γνωριζω τι ειχε μεσα.https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/ladikoronas_zps44d3d764.jpg.
Υποψην οτι εγω λόγο πιστας, αλλαζω και 3 φορες τον χρονο βαβολινες.

Οπως εγραψα και πιο πανω, πάντα είχα ενα βουητό μεταξυ 100-120 χιλιομετρων.
Πριν απο δυο μερες, εβαλα το Motul γιατι δεν πιστευω οτι ειναι χειροτερο απ αυτό που εβαζα, ουτε πιστευω οτι θα μου κανει ζημια στο διαφορικό.
Ο θορυβος κατα ενα 60% εχει εξαφανιστει.

ps. Δεν γραφω μαμακιες ουτε κανω διαφημηση λόγο του οτι η Motul πιθανόν να ειναι ο νεος μου χορηγός.
Αν ειχα καποι θεμα θα το εγραφα κατ ευθειαν αφου ετσι και αλλιώς δεν τους εχω αναγκη και ουτε ψηνομαι .

aristent
22-12-12, 08:58
δηλαδη:MOTUL vs "Vareli"=1-0!!!!:thumbsup:

chief
22-12-12, 09:38
5-0 χαλαρα Αρη :th_Laie_67-1:

gupakos
24-10-14, 12:06
Ερώτηση: για ένα ταπεινο δίλιτρο Ζ (με μπλοκέ) και όχι Μ, ενδείκνυται ή είναι υπερβολή;

Η ερώτηση τίθεται στη βάση ότι η απλή bαλβολίνη SAF-XJ (ένδειξη κοινή με την παραπάνω) έχει τιμή στο ένα πέμπτο σχεδόν της βαλβολίνης της ΒΜW (SAF-XJ +FM Booster). Και προφανώς άλλο Μ και άλλο η Ζ3 μου.


H συγκεκριμενη ειναι για μπλοκε ΜΟΝΟ.
Οχι για τορσεν οχι για απλο διαφορικο.

Επανέρχομαι σε ένα παλιό θέμα για να ρωτήσω το εξής:

Ήρθε ο καιρός να αλλάξω βαλβολίνες στο μπλοκέ διαφορικό στη Ζ3. Επειδή υπάρχει ο 'γνωστός' θόρυβος θα ήθελα να δοκιμάσω τις βαλβολίνες της BMW ήτοι SAF-XJ + FM Booster τις οποίες έχω βρει και σε πολύ καλή τιμή (32 ευρώ το 1.5 L). Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω; Υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη βαλβολίνη λόγω του ότι βγήκε κυρίως για τις Μ να δημιουργήσει πρόβλημα;

Εναλλακτικά θα πάω στις Red Line αλλά επειδή πολύ δύσκολα θα ξαναβρώ τις μαμά βαλβολίνες σε τόσο καλή τιμή, θα ήθελα, εφόσον δε δημιουργείται πρόβλημα, να τις δοκιμάσω.

Bazil Van Sinner
24-10-14, 12:49
H L.E. (https://www.le-greece.gr/) έχει κάποιους καλούς(αλλα ακριβούς )κωδικούς και υπόσχεται πολλά.

Τώρα τελευταία ενδιαφέρθηκα,όταν δεν ήξερα αν πονάω στο σασμάν ή στο διαφορικό και ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους,εξυπηρετικοί και με διαθεση να απαντήσουν σε όλες μου τις ερωτήσεις.

Δέν έχεις να χάσεις κάτι άν ρωτήσεις.

ΔημήτρηςΜ3
24-10-14, 13:00
πριν περιπου 1 μηνα αλαξα και γω με τις γνωστες fm+booster...
η τιμη για γελια 150 ευρω για 3 λιτρα .

gupakos
24-10-14, 13:23
πριν περιπου 1 μηνα αλαξα και γω με τις γνωστες fm+booster...
η τιμη για γελια 150 ευρω για 3 λιτρα .

Εσύ βέβαια έχεις Μ - Έχεις κατάλαβει/ακούσει αν μπορούν να τις φορέσουν και non-Μ με μπλοκέ; Είδες διαφορά στο θόρυβο μήπως (αν φυσικά είχες πριν);

deepBLUE
24-10-14, 14:07
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα περί +fm booster ,παρότι ακριβό κάνει δουλειά .
Η χρήση του είναι για όλα τα μπλοκέ δισκάτα διαφορικά είτε Μ είτε όχι ,σε torsen quaife δε κάνει .

gupakos
24-10-14, 14:48
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα περί +fm booster ,παρότι ακριβό κάνει δουλειά .
Η χρήση του είναι για όλα τα μπλοκέ δισκάτα διαφορικά είτε Μ είτε όχι ,σε torsen quaife δε κάνει .

Με το κίνδυνο να πούμε (περίπου) τα ίδια, το Ζ3 έχει torsen (στη μη-Μ έκδοση που έχω), άρα το +fm booster δεν κάνει με βάση αυτό που λες.

Aν βέβαια κατάλαβα καλά από όσα διάβασα στο ιντερνετ, το +fm booster μειώνει πράγματι το θόρυβο (ακόμα και στα torsen), αλλά πιθανώς επηρεάζει τη λειτουργία του μπλοκέ (χωρίς όμως να το φθείρει).

Αναζητώ λοιπόν μία βαλβολίνη η οποία να κάνει για το torsen μπλοκέ μου και να μειώσει το θόρυβο. Θα πάρω μάλλον τη Red Line για να τη δοκιμάσω, σε 75W140.

Βασιλης
24-10-14, 21:39
lubrication enginers. Αμερικανικες.Τις δουλευω χρονια σε 4τρακινητα,εχουν αριστη συμπεριφορα.Στο 5αρι που σφυριζε (ελευθερο διαφορικο) εβαλα τις 9921 75w90 και το βουλωσε.
210-5152040

alexm
24-10-14, 23:47
lubrication enginers. Αμερικανικες.Τις δουλευω χρονια σε 4τρακινητα,εχουν αριστη συμπεριφορα.Στο 5αρι που σφυριζε (ελευθερο διαφορικο) εβαλα τις 9921 75w90 και το βουλωσε.
210-5152040

Βασιλη τι μου θυμησες βραδιατικα;
Τις εχω σφραγισμενες απο ενα σεμιναριο τους που εχα παρακολουθησει το 1989!!!

BILL007
25-10-14, 00:00
Βασιλη τι μου θυμησες βραδιατικα;
Τις εχω σφραγισμενες απο ενα σεμιναριο τους που εχα παρακολουθησει το 1989!!!

:shok::shok::shok: Ούισκι θα τις κάνεις Αλεξ??? :D :D :D :thumbsup::thumbsup:

alexm
25-10-14, 00:44
:shok::shok::shok: Ούισκι θα τις κάνεις Αλεξ??? :D :D :D :thumbsup::thumbsup:

Βασιλη ειχα παρακουλουθησει το σεμιναριο της τοτε νεοσυστατης Lubrication Engineers Ελλας.
Ειχαν ερθει θυμαμαι για την παρουσιαση μελη της εταιριας απο το Λιχνεσταιν και ενας τεχνικος προισταμενος απο το Τεξας που εκανε και την παρουσιαση των προιοντων.
Τοτε η Lubrication Engineers ειχε μονο ορυκτελαια, πολυ αργοτερα εβγαλε και συνθετικα!!!
Στο τελος της παρουσιασης σε ενα πηγαδακι με τον τεχνικο απο το Τεξας μας ρωτησε με τι ασχολουμαστε, οταν του ειπα οτι ειμαι ηλεκτρολογος και παρακολουθησα την παρουσιαση εντελως πληροφοριακα, μου εδωσε την βαλβολινη δωρο.
Δεν την χρησιμοποιησα ποτε και την εχω σαν ενθυμιο του Τεξανου... :original:

Bitz
25-10-14, 07:46
Lubrication engineers....ισως τα καλυτερα λιπαντικα στον κοσμο.

pilot
25-10-14, 07:57
Βασιλη ειχα παρακουλουθησει το σεμιναριο της τοτε νεοσυστατης Lubrication Engineers Ελλας.
Ειχαν ερθει θυμαμαι για την παρουσιαση μελη της εταιριας απο το Λιχνεσταιν και ενας τεχνικος προισταμενος απο το Τεξας που εκανε και την παρουσιαση των προιοντων.
Τοτε η Lubrication Engineers ειχε μονο ορυκτελαια, πολυ αργοτερα εβγαλε και συνθετικα!!!
Στο τελος της παρουσιασης σε ενα πηγαδακι με τον τεχνικο απο το Τεξας μας ρωτησε με τι ασχολουμαστε, οταν του ειπα οτι ειμαι ηλεκτρολογος και παρακολουθησα την παρουσιαση εντελως πληροφοριακα, μου εδωσε την βαλβολινη δωρο.
Δεν την χρησιμοποιησα ποτε και την εχω σαν ενθυμιο του Τεξανου... :original:

Μπράβο!

BILL007
25-10-14, 10:16
Βασιλη ειχα παρακουλουθησει το σεμιναριο της τοτε νεοσυστατης Lubrication Engineers Ελλας.
Ειχαν ερθει θυμαμαι για την παρουσιαση μελη της εταιριας απο το Λιχνεσταιν και ενας τεχνικος προισταμενος απο το Τεξας που εκανε και την παρουσιαση των προιοντων.
Τοτε η Lubrication Engineers ειχε μονο ορυκτελαια, πολυ αργοτερα εβγαλε και συνθετικα!!!
Στο τελος της παρουσιασης σε ενα πηγαδακι με τον τεχνικο απο το Τεξας μας ρωτησε με τι ασχολουμαστε, οταν του ειπα οτι ειμαι ηλεκτρολογος και παρακολουθησα την παρουσιαση εντελως πληροφοριακα, μου εδωσε την βαλβολινη δωρο.
Δεν την χρησιμοποιησα ποτε και την εχω σαν ενθυμιο του Τεξανου... :original:

Ωραίος Άλεξ!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Βασιλης
25-10-14, 11:04
Ωραιος ο Alex..
Κα γω πριν πολλααα χρονια τις εμαθα μεσα απο τα Service park του Ακροπολις..
Στην Λιλαι εξω απο την Λαμια την εβαζαν οι μηχανικοι της Ford στα εσκορτ..
Χαζεψα οταν ειδα να διαφιμηζουν τις Y...O και να βαζουν απο πλαστικο μπλε δοχειο που εγραφε le.Ρωτησα τον μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι οι μονες που βγαζουν το Ακροπολις χωρις ζημιες..Εκτοτε τις εβαλα σε ολα τα 4κινητα που περασαν απο τα χερια μου.
Στην Luxy που εχω τωρα αυτες εχω.Θα τις αλαξω μονο αν παρουν νερα..

Andri
08-05-18, 20:18
Καλησπέρα, επειδή βλέπω διάφορα στα μαγαζιά σε e92 320i τι λάδι βάζουμε στο διαφορικό και τι λάδι σε χειροκίνητο σασμάν? Ευχαριστώ...

topmar
08-05-18, 21:19
Καλησπέρα, επειδή βλέπω διάφορα στα μαγαζιά σε e92 320i τι λάδι βάζουμε στο διαφορικό και τι λάδι σε χειροκίνητο σασμάν? Ευχαριστώ...100€ σύνολο και τα αλλάζεις όλα με γνήσια στην αντιπροσωπεία.....

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Andri
08-05-18, 21:22
Αυτό έχω σκοπό να κάνω αλλά μου δημιουργήθηκε και η απορία σχετικά με το τι λάδι παίρνουν...

BILL007
12-05-18, 17:36
100€ σύνολο και τα αλλάζεις όλα με γνήσια στην αντιπροσωπεία.....

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

:+1:000000000000000000 η καλύτερη λύση!

CHKO3CI
14-09-18, 07:58
Καλημέρα

Για Χ3 F25, 2.0 πετρέλαιο 2012,155.00 χλμ, αυτόματο, υπάρχει ενδεδειγμένη αλλαγή των υγρών του διαφορικού..;

topmar
14-09-18, 08:20
Σύμφωνα με την BMW, είναι lifetime.... Εσύ άλλαξε τα.... χθες

Redmi Note 5 via Tapatalk

BMWMAN
28-05-20, 19:45
καλησπερα σε ολους.
γνωριζει κανεις τι λαδια βαζουμε σε σασμαν και διαφορικο απο BMW E91 320i?
συμφωνα με το manual ,παιρνει στο σασμαν 75w80 mtf lt3 και στο διαφορικο 75w90.αλλα το θεμα ειναι πια ?
απο το πολυ ψαξα ψαξε σαστισα με τις μαρκες ..
καμια βοηθεια κανεις?
ευχαριστω

topmar
28-05-20, 21:25
Μην μπλέκεις με aftermarket, πάνε στην αντιπροσωπεία και βάλε τα μανίσια, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 120€ πλήρωσα για όλα όταν τα άλλαξα στο δικό μου E90 320d.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

dreamer
29-05-20, 07:38
στα ποσα χιλιομετρα ησουν οταν αλλαξες βαλβολινες? ειχες καποια ενοχληση η' το εκανες προληπτικα σαν συντηρηση? σασμαν αλλαξα λαδια -με μαμισια-αλλα διαφορικο το σκεφτομαι.εχει μονο ταπα πληρωσης και οχι εξαγωγης.μηπως να το αφησω αφου ειναι ετσι και να τα αλλαξω οταν εχω καποια ενοχληση,τριξιμο η' σφυριγμα? το λαιφταιμ δεν το πιστευω απλα επειδη βλεπω οτι δεν εχει ταπα εξαγωγης ,αν ειναι να τα ρουφηξουν με σκουπα μιση δουλεια θα γινει,θα μεινουν μεσα υπολλειματα.

topmar
29-05-20, 09:46
στα ποσα χιλιομετρα ησουν οταν αλλαξες βαλβολινες? ειχες καποια ενοχληση η' το εκανες προληπτικα σαν συντηρηση? σασμαν αλλαξα λαδια -με μαμισια-αλλα διαφορικο το σκεφτομαι.εχει μονο ταπα πληρωσης και οχι εξαγωγης.μηπως να το αφησω αφου ειναι ετσι και να τα αλλαξω οταν εχω καποια ενοχληση,τριξιμο η' σφυριγμα? το λαιφταιμ δεν το πιστευω απλα επειδη βλεπω οτι δεν εχει ταπα εξαγωγης ,αν ειναι να τα ρουφηξουν με σκουπα μιση δουλεια θα γινει,θα μεινουν μεσα υπολλειματα.

Είχα 81.141 ΚΜ και το έκανα προληπτικά, κάθε 80Κ ΚΜ αλλαγές είχα στο μυαλό μου.

Από την τάπα πλήρωσης τα ρουφάνε και τα βάζουν επίσης.

Κόστος 101€ τελικά, είδα τα αρχεία μου, αμελητέο γιαυτό που προσφέρει στην μακροζωία του.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

BMWMAN
29-05-20, 19:48
Είχα 81.141 ΚΜ και το έκανα προληπτικά, κάθε 80Κ ΚΜ αλλαγές είχα στο μυαλό μου.

Από την τάπα πλήρωσης τα ρουφάνε και τα βάζουν επίσης.

Κόστος 101€ τελικά, είδα τα αρχεία μου, αμελητέο γιαυτό που προσφέρει στην μακροζωία του.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

μηπως γνωριζεις ποσα λιτρα παρινει το σασμαν και ποσο το διαφορικο ?το δικο μου ειναι Ε91 320ι.οποτε μηχανικα πιστευω ειναι το ιδιο σε αυτα τα σημεια.

topmar
29-05-20, 20:07
Δες στο site της Castrol πόσα λίτρα παίρνει

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk