PDA

Επιστροφή στο Forum : VW Scirocco



TOMIS
04-02-10, 22:59
Δεν ξερω ποσοι απο σας ξερανε γι αυτο,δεν εχει βγει ακομα απο οτι ξερω αλλα οσο παει μου αρεσει και πιο πολυ το αμαξι αυτο..Και με 35000 χιλιαδες θα το προτιμουσα απο μια 320...
https://www.pestaola.gr/volkswagen-scirocco-r/

deepBLUE
04-02-10, 23:04
Πολυ καλο ομως με 35000 τωρα πια ακομα και 335 και Μ3 βρισκεις !!!

TOMIS
04-02-10, 23:33
Πολυ καλο ομως με 35000 τωρα πια ακομα και 335 και Μ3 βρισκεις !!!

Σοβαρα?Δεν ηξερα οτι τοσο κανουν..335 χαλαρα:)

deepBLUE
04-02-10, 23:35
οχι καινουργια μεταχειρισμενα
Και Μ5 Ε39 ακομα πιο φθηνα !!

YAz
05-02-10, 08:20
Πάντως πέρα απ'την πλάκα, το Scirocco απ'αυτά που ακούω έξω είναι πως έχει βγει πολύ καλό, και για τα λεφτά του είναι άψογο!
Προσωπικά στην αρχή δε με τρέλαινε, αλλά όσο το έβλεπα και το συνήθισα άρχισε να μ'αρέσει.
Βέβαια σιχάθικα να το βλέπω σε άσπρο χρώμα και στο κλασικκό μπλε. Και όσο παράξενο και αν φαίνεται, σε μαύρο δεν το'χω πολυπετύχει....

PATSIMINI
05-02-10, 09:44
παιδια το σιροκο απλα ειναι τρομερο....καλυτερο και απο το ford focus rs...στην αγγλια τουλαχιστον ετσι λενε....μια χαρα λεφτα μια χαρ ποιοτητα...και στριβει τελεια......δε χρειαζεται να το συγκρινουμε με κανενα bmw....

TOMIS
05-02-10, 10:40
Παρεπιπτοντως deepblue ποσο ευκολα θα δωσεις 35000 για μεταχειρισμενο τουρμπο?Εγω θα το σκεφτομουν και για 8000...

Kostas_1
05-02-10, 12:29
Αν θελετε μπορω να κανονισω να δειτε την απλη εκδοση στην κοπη της πιττας....

deepBLUE
05-02-10, 13:46
Παρεπιπτοντως deepblue ποσο ευκολα θα δωσεις 35000 για μεταχειρισμενο τουρμπο?Εγω θα το σκεφτομουν και για 8000...

Πριν παρεις ενα αμαξι το πας και το τσεκαρουν σε καποιο εξουσιοδοτημενο η εξειδικευμενο.
Απο κει και μετα ανα το αμαξι ειναι μαμα δεν εχεις λογο να το φοβασαι !!
Αποψη μου παντα !!!

Prophet Of Noise
05-02-10, 13:50
Αν ήταν stock το 335 για ποιό λόγο να έχεις να φοβάσαι κάτι;

Moufas E46
05-02-10, 14:49
παντως 35000 αποκλειεται. 33550 κανει το διλιτρο με τα 210 αλογα και το DSG οποτε απο 37000 και πανω εκτιμαω χωρις μεταλλικα και extra. τα 40000 δυσκολο να τα γλιτωσει καποιος. ειναι απιστευτο στην οδηγηση το εχω οδηγησει αρκετες φορες πραγματικο τρενο αλλα αυτο που με χαλαει και δεν θα δινα τοσο χρηματα ειναι οτι σε καμια 2 ετια θα εχει γινει σαν το golf θα βρωμισει ο τοπος απο δαυτο

Z4 DCT
05-02-10, 14:50
οποιος θελει βολτα με Σιροκο....εδω....https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/94234.asp

SuperSonic
05-02-10, 15:06
Ωραιο εργαλειο!
Αλλα υπερτιμημένο θα ελεγα..

sotiris 328i
05-02-10, 20:57
Ωραιο εργαλειο!
Αλλα υπερτιμημένο θα ελεγα..
Συμφωνω...ειναι πολλα τα λεφτα!!!

Christos 330
05-02-10, 21:02
Ενως φιλου μου 2.0 . . .

Καλο δεν λεω αλλα με 35 υπαρχουν επιλογες και επιλογες . . .

Driver M
05-02-10, 21:08
Μην ξεχνάμε επίσης, ότι το scirocco R είναι μπροστοκίνητο, σε αντίθεση με το νέο golf R που είναι τετρακίνητο, κάτι που δε μου φαίνεται λογικό, αφού σαν πιο σπορ μοντέλο το scirocco από το αδελφάκι του, θα έπρεπε να έχει και αυτό κίνηση στους τέσσερις τροχούς. Επίσης, στα λεφτά αυτά παίζουν πλέον και τα wrx sti που είναι πολύ ανώτερα οδηγικά από το vw. Και κάτι ακόμη. Στο golf R, το esp δεν απενεργοποιείται πλήρως και φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και στο scirocco. Αν αυτό ισχύει, είναι απαράδεκτό ολίσθημα για ένα σπορ αυτοκίνητο με τέτοια ιπποδύναμη. Καλό αυτοκίνητο λοιπόν, αλλά στις ιπποδυνάμεις αυτές και στα χρηματικά ποσά των 40 περίπου χιλιάδων, δεν θα ήταν από τις βασικές μου επιλογές.

Christos 330
05-02-10, 21:11
Μην ξεχνάμε επίσης, ότι το scirocco R είναι μπροστοκίνητο, σε αντίθεση με το νέο golf R που είναι τετρακίνητο, κάτι που δε μου φαίνεται λογικό, αφού σαν πιο σπορ μοντέλο το scirocco από το αδελφάκι του, θα έπρεπε να έχει και αυτό κίνηση στους τέσσερις τροχούς. Επίσης, στα λεφτά αυτά παίζουν πλέον και τα wrx sti που είναι πολύ ανώτερα οδηγικά από το vw. Και κάτι ακόμη. Στο golf R, το esp δεν απενεργοποιείται πλήρως και φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και στο scirocco. Αν αυτό ισχύει, είναι απαράδεκτό ολίσθημα για ένα σπορ αυτοκίνητο με τέτοια ιπποδύναμη. Καλό αυτοκίνητο λοιπόν, αλλά στις ιπποδυνάμεις αυτές και στα χρηματικά ποσά των 40 περίπου χιλιάδων, δεν θα ήταν στις βασικές μου επιλογές.

Me 30.000 ευρω φιλος μου πηρε evo 9 με 27.000 χλμ σε κατασταση βιτρινας . . .

Υπαρχουν επιλογες απλα σκεψου το για την κινηση που θα κανεις . . .

Μετα σκεψου και λιγο το θεμα μεταπωλησης να ειναι λιγο σβελτο και εκει
. . .

Monsta
05-02-10, 21:11
Τι λέτε ρε παιδιά? Πολλά τα λεφτά? Τι έπαιρνες πριν μερικά χρόνια δηλαδή? Να σας θυμήσω?

Λοιπόν επί δραχμής ακόμα ήθελες 11-12 εκατ. για ένα Α4 1.8ΤQ και περίπου 2 εκατ λιγότερο για την απλή 1.8Τ έκδοση με τα 150 άλογα. Πως λοιπόν το Scirocco με το απίστευτο στήσιμο, το μοτέρ από S3, τη πολύ καλή ποιότητα, ξαφνικά κάνει πολλά?

Πολλά κάνει το S3 που αν βάλεις 2-3 εξτρά φτάνει τα 60Κ και εκεί πραγματικά έχουμε ξεφύγει. Αλλά 35Κ για το "R" ή για Focus RS είναι μια χαρά λεφτά γι αυτά που παίρνεις σήμερα.

Επίσης η VW έχει μία ολοκληρωμένη γκάμα στο συγκεκριμένο μοντέλο με το 1.4 & 2.0 που μόνο αργά δεν είναι, ενώ η τιμή του 1.4 τουλάχιστον είναι άκρως δελεαστική για entry sports coupe.

Monsta
05-02-10, 21:14
Μην ξεχνάμε επίσης, ότι το scirocco R είναι μπροστοκίνητο, σε αντίθεση με το νέο golf R που είναι τετρακίνητο, κάτι που δε μου φαίνεται λογικό, αφού σαν πιο σπορ μοντέλο το scirocco από το αδελφάκι του, θα έπρεπε να έχει και αυτό κίνηση στους τέσσερις τροχούς. Επίσης, στα λεφτά αυτά παίζουν πλέον και τα wrx sti που είναι πολύ ανώτερα οδηγικά από το vw. Και κάτι ακόμη. Στο golf R, το esp δεν απενεργοποιείται πλήρως και φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και στο scirocco. Αν αυτό ισχύει, είναι απαράδεκτό ολίσθημα για ένα σπορ αυτοκίνητο με τέτοια ιπποδύναμη. Καλό αυτοκίνητο λοιπόν, αλλά στις ιπποδυνάμεις αυτές και στα χρηματικά ποσά των 40 περίπου χιλιάδων, δεν θα ήταν από τις βασικές μου επιλογές.

Αν διαβάζεις ξένο τύπο, το "R" δεν αντιμετωπίζει προβλήματα υποστροφής και το στρίψιμό του είναι υποδειγματικό. Ακολουθεί κατά πόδας το focus rs, χωρίς δράματα.

Driver M
05-02-10, 21:23
Αν διαβάζεις ξένο τύπο, το "R" δεν αντιμετωπίζει προβλήματα υποστροφής και το στρίψιμό του είναι υποδειγματικό. Ακολουθεί κατά πόδας το focus rs, χωρίς δράματα.

Και το rs βέβαια, μπροστοκίνητο είναι. Αλλά εγώ δεν αντιλέγω ότι έχει μια χαρά στήσιμο, απλά, πάντα η τετρακίνηση (παρά τα μερικά επιπλέον κιλά) είναι ένα πλεονέκτημα για την πρόσφυση και την αίσθηση σε τέτοιου είδους αυτοκίνητα. Και όταν το λιγότερο σπορ, αλλά και φτηνότερο golf R έχει, δε μπορεί να μην έχει το αντίστοιχο scirocco. Τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Για το esp του scirocco R ξέρει κανείς τίποτα?

Christos 330
05-02-10, 21:26
Κωστα δεν το βγαζουμε το αμαξι ακυρο προς θεου . . .

Απλα σε αυτα τα λεφτα εχει αρκετα καλες επιλογες για οτι γουστα θελει . . .

Monsta
05-02-10, 21:41
Έχουνε γράψει πάντώς ότι εκεί που το golf είναι αδιάφορο (έλεο 4-κίνησης) και τα κάνει όλα τόσο εύκολα, το Scirocco είναι πολύ πιο "παιχνιδιάρικο". Επίσης έχει καλύτερες επιδόσεις από το golf όσο τα χλμ ανεβαίνουν.

Με λίγα λόγια, το Scirocco είναι για νεότερους (και στη καρδιά) το golf για πιο όριμους (πλέον).

Monsta
05-02-10, 21:44
Κωστα δεν το βγαζουμε το αμαξι ακυρο προς θεου .

ίΑπλα σε αυτα τα λεφτα εχει αρκετα καλες επιλογες για οτι γουστα θελει . . .

Καλά βέβαια και με 3-4 ακόμα παίρνεις 335 μτχ, οπότε εκεί πλέον δεν υπάρχει καν σύγκριση....

Kostas_1
05-02-10, 21:53
Σαφως και ειναι πολλα εκει πανω τα λ7 για VW.
Πιστευω οτι στη σειρα του Σιροκο η καλυτερη τιμη/αποδοση ειναι το 1.4 TSI.

Για παραπανω θα αλλαζα και γω ομαδα.

Οποιος θελει τα λεμε (και τα βλεπουμε) στην πιττα...

SuperSonic
05-02-10, 22:09
Me 30.000 ευρω φιλος μου πηρε evo 9 με 27.000 χλμ σε κατασταση βιτρινας . . .

Υπαρχουν επιλογες απλα σκεψου το για την κινηση που θα κανεις . . .

Μετα σκεψου και λιγο το θεμα μεταπωλησης να ειναι λιγο σβελτο και εκει
. . .


Μην βαζεις γνωμονα τι μπορεις να παρεις!
Με αυτο το σκεπτικο δεν θα αγοραζε κανεις καινουργιο αυτοκινητο...Ειναι κατι σαν να σου λεω παρε ενα c2 που κανει 14.000 και εσυ να μου λες με αυτα περνεις golf gti μεταχειρισμένο..δεν ειναι ομως ετσι!

Τρομερο αυτοκινητο το scirocco σε παραπεει σε ποιο ακριβα αυτοκινητα!
Το R ειναι οντως πολυ ακριβο και το παντρευεσαι...δεν εχει μεταπολητικη αξια στην ελλαδα..

Η Καλυτερη επιλογη 2.0 που ειναι εμπορικο και βελτιωσημο!thumb

mark e92
06-03-11, 17:01
Μην βαζεις γνωμονα τι μπορεις να παρεις!
Με αυτο το σκεπτικο δεν θα αγοραζε κανεις καινουργιο αυτοκινητο...Ειναι κατι σαν να σου λεω παρε ενα c2 που κανει 14.000 και εσυ να μου λες με αυτα περνεις golf gti μεταχειρισμένο..δεν ειναι ομως ετσι!

Τρομερο αυτοκινητο το scirocco σε παραπεει σε ποιο ακριβα αυτοκινητα!
Το R ειναι οντως πολυ ακριβο και το παντρευεσαι...δεν εχει μεταπολητικη αξια στην ελλαδα..

Η Καλυτερη επιλογη 2.0 που ειναι εμπορικο και βελτιωσημο!thumb

εχω το 1,4 με τα 160 ΗΡ του εκανα και reflash (REVO) παει πολυ καλα και δεν ειναι 2λιτρο! (τελη πχ 220)

Z4 DCT
06-03-11, 17:06
Μη παρεις σιροκο...εχεο ο Κωστας ο καρχαριας και μου ειπε οτι ειναι χαλια μαυρα, ακομα και με τον ασσο λεει τον εχω.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Dathanaso
06-03-11, 17:21
Ειναι κατα την γνωμη μου ενα πολυ ομορφο αυτοκινητο

mark e92
06-03-11, 17:25
Μη παρεις σιροκο...εχεο ο Κωστας ο καρχαριας και μου ειπε οτι ειναι χαλια μαυρα, ακομα και με τον ασσο λεει τον εχω.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

δε νομιζω Mr. ΓΙΑΝΝΗΣ...

ghost-rider
06-03-11, 17:49
To σιροκο αξιζει οσο δεν παει σαν 1,4.
Στα γερμανικα μπραντ με τα λεφτα του 1,4 παιρνεις μπαρμπουτσαλα.
Παντα καινουριο με καινουριο λεμε.
Επισης αν σου τη βαρεσει και θελησεις να το δωσεις, κρατα αψογες τιμες...

Προσφατα πηγα βολτα με 1,4 σιροκο ελαφρως τσιγκλισμενο. Προγραμμα μονο για κατοσταρα και εισαγωγη. Δλδ κοστος βελτιωσης κατω απο 1000 ευρω.
Απλα γαζωνε και σε ανοιγμα με ιδιο διλιτρο ηταν περιπου 2 αυτοκινητα μπροστα.

Καλα και τα μεγαλυτερα αδερφακια του αλλα το μικρο ειναι που εκπλησσει και ειναι ολα τα λεφτα.
Η αισθητικη του διχαζει. Προσωπικα θεωρω το ομορφοτερο hatchback...

jonmedic
06-03-11, 18:39
Ως κατοχος του R εχω να πω οτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλο value for money σαν καινουργιο και φοβιστικα δυνατο...Στα μεταχειρισμενα βρισκεις σιγουρα εκαιριες αλλα εμενα τα μεταχειρισμενα ποτε δεν μου αρεσαν...

PATSIMINI
06-03-11, 19:22
Τι λέτε ρε παιδιά? Πολλά τα λεφτά? Τι έπαιρνες πριν μερικά χρόνια δηλαδή? Να σας θυμήσω?

Λοιπόν επί δραχμής ακόμα ήθελες 11-12 εκατ. για ένα Α4 1.8ΤQ και περίπου 2 εκατ λιγότερο για την απλή 1.8Τ έκδοση με τα 150 άλογα. Πως λοιπόν το Scirocco με το απίστευτο στήσιμο, το μοτέρ από S3, τη πολύ καλή ποιότητα, ξαφνικά κάνει πολλά?

Πολλά κάνει το S3 που αν βάλεις 2-3 εξτρά φτάνει τα 60Κ και εκεί πραγματικά έχουμε ξεφύγει. Αλλά 35Κ για το "R" ή για Focus RS είναι μια χαρά λεφτά γι αυτά που παίρνεις σήμερα.

Επίσης η VW έχει μία ολοκληρωμένη γκάμα στο συγκεκριμένο μοντέλο με το 1.4 & 2.0 που μόνο αργά δεν είναι, ενώ η τιμή του 1.4 τουλάχιστον είναι άκρως δελεαστική για entry sports coupe.

πες τα ρε συ...........

PATSIMINI
06-03-11, 19:23
Αν διαβάζεις ξένο τύπο, το "R" δεν αντιμετωπίζει προβλήματα υποστροφής και το στρίψιμό του είναι υποδειγματικό. Ακολουθεί κατά πόδας το focus rs, χωρίς δράματα.

εχεις δικιο.ακολουθει κατα ποδας και μερικες φορες ειναι και καλυτερο....απλα δεν ειναι συμμετοχικο.....

Kostas_1
07-03-11, 20:10
Μη παρεις σιροκο...εχεο ο Κωστας ο καρχαριας και μου ειπε οτι ειναι χαλια μαυρα, ακομα και με τον ασσο λεει τον εχω.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

:thjacked:


δε νομιζω Mr. ΓΙΑΝΝΗΣ...
Αστον να λεει, ζηλευει :th_Laie_67-1:

z3 2.2
07-03-11, 20:17
To R το εχει ο κολλητος μου.Αυτος με το s2k καποιοι τον θυμουνται.
Λοιπον...το αυτοκινητο δεν ξερει τι κανει απο θεμα στριψηματος...απλα σε κανει ΜΑΓΚΑ για πλακα!
Εχει απιστευτο περιθοριο προσφυρσης και εκπληκτικο set up.
Απο μοτερ ειναι πολυ δυνατο σε σημειο που να χαζογελας,ποσο μαλλον τωρα που του Γιαννη φοραει και προγραμμα APR.

το εντυπωσιακο ειναι η καταναλωση που ειναι παρα πολυ λογικη για την ροπη και την υποδυναμη του.
Ο ηχος των εξατμισεων του βαρης και ολιγον αλητικος! χαχαχα
Ομορφο αυτοκινητο και με παρα πολυ καλο επιπεδο εξοπλισμου.

Αμα το οδηγησω θα γραψω και αλλα....ειναι ακομα πολυ φρεσκο και δε μου το δινει η κουφαλα το κομπλεξακι!!! χαχαχαχαχαχ

z3 2.2
07-03-11, 23:24
........ειναι παρα πολυ λογικη για την ροπη και την υποδυναμη του.....


πως την εγραψα ετσι την ιπποδυναμη???χαχαχαχα το μλκ...χαχαχαχαχα:th_Laie_67-1:

Monsta
08-03-11, 07:47
Περιμένουμε εντυπώσεις μόλις το στρίψεις Μητσάρα.

Z4 DCT
08-03-11, 08:17
Παντος εμενα μου αρεσει πολυ!!!!!
Αυτο που εμενα με εχει στην αμφιβολια ειναι οτι πολλα αλογα απο λιγα κυβικα...και ειδικα τωρα με το APR που λεει ο Μητσος μιλαμε για πανω απο 320 αλογα.....thumb

nikos1400
08-03-11, 08:24
Και εμενα μ'αρεσει, και μ'αρεσε και το παλιο.
Γραμμη, εσωτερικο (κι ας λενε οτι ειναι οπως τα απλα vw), μοτερ (θεωριητικα...), εμφανιση...

Δεν θα εδινα τα λεφτουδακια μου ομως ετσι ευκολα για ενα χρονο λιγοτερο εγγυηση μηχανικων μερων απο οτι συνηθιζεται...
Θα το εψαχνα πολυ σε ιντερνετ και ιδιοκτητες να δω τελικα τι ρολο παιζει απο αξιοπιστια γιατι ακουγονται διαφορα.

Βεβαια ειχα ακουσει οτι προαιρετικα επεκτεινεται η εγγυηση στα 4 χρονια ??

https://www.anytuning.com/wp-content/uploads/2008/11/rieger-scirocco-3_13.jpg

GEORGE316
08-03-11, 09:10
και εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το σιροκο.
και πραγματι τα χρηματα που ζηταν ειναι λογικα.
πριν απο τεσσερα χρονια αν γινοταν αυτο ειμαι σιγουρος οτι ηδη θα κυκλοφορουσαν 5η 6.000 απο αυτα στους δρομους μας.τωρα ομως αυτα τα χρηματα ειναι πολλα.εγω προσωπικα αν διεθετα αυτα τα χρηματα θα προτιμουσα κατι πιο executive οπως ενα bmw η porsche ακομα μεταχειρισμενα βεβαιως..

Kostas_1
08-03-11, 15:07
2 χρονια εγγυηση δινει, + αλλα 2 ή 3 ως επεκταση με μικρη επιβάρυνση, γυρω στα 300-400 ευρω αν θυμαμαι καλα

Z4 DCT
08-03-11, 16:55
2 χρονια εγγυηση δινει, + αλλα 2 ή 3 ως επεκταση με μικρη επιβάρυνση, γυρω στα 300-400 ευρω αν θυμαμαι καλα

για 2-3 χρονια 300-400 ευρω= δωρο!!!:thumbsup:

jonmedic
08-03-11, 16:57
για 2-3 χρονια 300-400 ευρω= δωρο!!!:thumbsup:

2 χρονια επιπλεον με περιπου 500 ευρω

Z4 DCT
08-03-11, 16:58
2 χρονια επιπλεον με περιπου 500 ευρω

μια χαρα ειναι....εχεις ηρεμο το κεφαλι σου για 2 χρονια///

nikos1400
08-03-11, 17:54
ναι, καπου ειχα ξαναγραψει.
γιατι επιπλεον τα 2 χρονια ??
τι μλκια ειναι αυτη και δεν το δινουν αρχικα με 500 ευρω + και 4 χρονια εγγυηση ??
δε μπορω να καταλαβω...?

mark e92
23-03-11, 15:36
Η BMW 2 χρονια δεν εχει ?

ttjohn
23-03-11, 16:37
Η BMW 2 χρονια δεν εχει ?
Ναι δυο χρονια οι μακακες

S8N
23-03-11, 16:41
Τα 2 χρόνια επέκτασης στην εγγύηση που δίνει το group VAG στην ελληνική αγορά είναι μέσω ασφαλιστικής (Allianz) και δεν καλύπτουν όλα τα μηχανικά μέρη. Το ίδιο συμβαίνει με τις περισσότερες αντιπροσωπείες (π.χ. Toyota).

ttjohn
23-03-11, 17:07
Τα 2 χρόνια επέκτασης στην εγγύηση που δίνει το group VAG στην ελληνική αγορά είναι μέσω ασφαλιστικής (Allianz) και δεν καλύπτουν όλα τα μηχανικά μέρη. Το ίδιο συμβαίνει με τις περισσότερες αντιπροσωπείες (π.χ. Toyota).

οταν λες δεν καλυπτουν ολατα μηχανικα τι εννοεις??Γιατι εγω ξερω τα καλυπτει ολα.Εχουν σπασει μοτερ απο προγραμμα και εχουν καλυθει τα παντα.κ

S8N
23-03-11, 17:58
οταν λες δεν καλυπτουν ολατα μηχανικα τι εννοεις??Γιατι εγω ξερω τα καλυπτει ολα.Εχουν σπασει μοτερ απο προγραμμα και εχουν καλυθει τα παντα.

Γιάννη, κανείς δεν καλύπτει ζημιά η οποία προήλθε από μεταγενέστερη μετατροπή, ούτε το ίδιο το εργοστάσιο αλλά ούτε και η ασφαλιστική. Προφανώς στην περίπτωση που αναφέρεις κάποιος απέκρυψε το γεγονός πως είχε γίνει επαναπρογραμματισμός. Αν διαβάσεις το συμβόλαιο της Allianz θα δεις τι καλύπτεται και υπό ποιες προϋποθέσεις. Κάποια εξαρτήματα θεωρούνται αναλώσιμα. Εμένα αρνήθηκαν να μου καλύψουν ζημιά στο κάθισμα του GTI η οποία προήλθε καθαρά από αστοχία υλικού, ενώ με παίδευαν τρία χρόνια με το κροτάλισμα των δίσκων του DSG λέγοντας τη μια πως είναι φυσιολογικό, τη δεύτερη πως πρέπει να στείλουν ερώτημα, την τρίτη πως έστειλαν ερώτημα αλλά ήρθε απάντηση για το μηχανικό κιβώτιο, την τέταρτη πως πρέπει να κάνουν tests στο κιβώτιο, την πέμπτη πως πρέπει ο Τοξότης να βρεθεί στον ανάδρομο Ερμή κλπ. Τελικά το έδωσα και ακόμα περιμένω να με πάρουν τηλ.

Να ξέρεις -που το ξέρεις καλά φαντάζομαι- πως το αν θα εξυπηρετηθείς στο πλαίσιο της εγγύησης ή όχι εξαρτάται ΚΥΡΙΩΣ από τον υπεύθυνο του συνεργείου.

ttjohn
23-03-11, 18:18
Πεσμου το μικροσου ονομα ρε συ.
Ξεχασα να το διευκρινισω οτι η ζημια λογω προγραμματος η μαλλον πιο σωστα η ζημια που ειχε γινει στα αμαξια που ειχαν και προγραμμα καλυφτηκε με την ανοχη η μπορει παραλειψη του συνεργειου.
Για τους ορους που εχω διαβασει και τι καλυπτει λεει για ολα τα μηχανικα και ηλεκτρικα.Δεν αναφερει ,σαλονια,πλαστικα.καθισματ κτλπ
Τωρα αναλογος το συνεργειο μπορει να στο τρεναρουν η να σε καθυστερισουν η και να στο φτιαξουν αμεσως.Πιστευω αν πηγαινεις στανταρ σε ενα και μονο συνεργειο για σερβις κτλπ δυσκολα να μην σε εξυπερετησουν γιατι εισαι πελατηςτους.
Εγω τωρα θα την κανω την επεκταση γιατι πιστευω αξιζει και συγουρα κατι θα χρειαστει και θα τα βγαλω τα λεφτα της.
Παντος πολλα παιδια που ξερω καναν χρηση της επεκτασης και τους εξυπερετησανε.Φιλος μαλιστα με S3 του αλλαξανε ελατηρια βαλβιδων λογω ηταν προβληματικα και ειχαν βγει καποιες παρτιδες ετσι και ειχε και προγραμα πανω.:original:
Πολυ θα ηθελα και η BMW να εκανε κατι αναλογο γιατι και δω εχουν βγει καποια ακριβουτσικα προβληματα σε καποιες σειρες.Πιστευω λογο ανταγωνισμου θα το κανει στο αμεσο μελλον.
Τωρα για το sirocco πιστευω τα 35000 τα αξιζει και σου δινει πολλα πραματα απο δυναμη,τεχνολογια,ποιοτητα .Το μονο που δεν μαρεσει στην εμφανιση πολυ.

S8N
23-03-11, 18:28
Πεσμου το μικροσου ονομα ρε συ.
Ξεχασα να το διευκρινισω οτι η ζημια λογω προγραμματος η μαλλον πιο σωστα η ζημια που ειχε γινει στα αμαξια που ειχαν και προγραμμα καλυφτηκε με την ανοχη η μπορει παραλειψη του συνεργειου.
Για τους ορους που εχω διαβασει και τι καλυπτει λεει για ολα τα μηχανικα και ηλεκτρικα.Δεν αναφερει ,σαλονια,πλαστικα.καθισματ κτλπ
Τωρα αναλογος το συνεργειο μπορει να στο τρεναρουν η να σε καθυστερισουν η και να στο φτιαξουν αμεσως.Πιστευω αν πηγαινεις στανταρ σε ενα και μονο συνεργειο για σερβις κτλπ δυσκολα να μην σε εξυπερετησουν γιατι εισαι πελατηςτους.
Εγω τωρα θα την κανω την επεκταση γιατι πιστευω αξιζει και συγουρα κατι θα χρειαστει και θα τα βγαλω τα λεφτα της.
Παντος πολλα παιδια που ξερω καναν χρηση της επεκτασης και τους εξυπερετησανε.Φιλος μαλιστα με S3 του αλλαξανε ελατηρια βαλβιδων λογω ηταν προβληματικα και ειχαν βγει καποιες παρτιδες ετσι και ειχε και προγραμα πανω.:original:
Πολυ θα ηθελα και η BMW να εκανε κατι αναλογο γιατι και δω εχουν βγει καποια ακριβουτσικα προβληματα σε καποιες σειρες.Πιστευω λογο ανταγωνισμου θα το κανει στο αμεσο μελλον.
Τωρα για το sirocco πιστευω τα 35000 τα αξιζει και σου δινει πολλα πραματα απο δυναμη,τεχνολογια,ποιοτητα .Το μονο που δεν μαρεσει στην εμφανιση πολυ.

Άρη με λένε... Όπως τα είπες είναι για τις εγγυήσεις: το συνεργείο λύνει και δένει. Μακάρι να είχε κάνει κάποια ανάλογη συμφωνία και η BMW, καθώς και εδώ οι βλάβες είναι πανάκριβες.

nikos1400
23-03-11, 20:46
Πεσμου το μικροσου ονομα ρε συ.
Ξεχασα να το διευκρινισω οτι η ζημια λογω προγραμματος η μαλλον πιο σωστα η ζημια που ειχε γινει στα αμαξια που ειχαν και προγραμμα καλυφτηκε με την ανοχη η μπορει παραλειψη του συνεργειου.
Για τους ορους που εχω διαβασει και τι καλυπτει λεει για ολα τα μηχανικα και ηλεκτρικα.Δεν αναφερει ,σαλονια,πλαστικα.καθισματ κτλπ
Τωρα αναλογος το συνεργειο μπορει να στο τρεναρουν η να σε καθυστερισουν η και να στο φτιαξουν αμεσως.Πιστευω αν πηγαινεις στανταρ σε ενα και μονο συνεργειο για σερβις κτλπ δυσκολα να μην σε εξυπερετησουν γιατι εισαι πελατηςτους.
Εγω τωρα θα την κανω την επεκταση γιατι πιστευω αξιζει και συγουρα κατι θα χρειαστει και θα τα βγαλω τα λεφτα της.
Παντος πολλα παιδια που ξερω καναν χρηση της επεκτασης και τους εξυπερετησανε.Φιλος μαλιστα με S3 του αλλαξανε ελατηρια βαλβιδων λογω ηταν προβληματικα και ειχαν βγει καποιες παρτιδες ετσι και ειχε και προγραμα πανω.:original:
Πολυ θα ηθελα και η BMW να εκανε κατι αναλογο γιατι και δω εχουν βγει καποια ακριβουτσικα προβληματα σε καποιες σειρες.Πιστευω λογο ανταγωνισμου θα το κανει στο αμεσο μελλον.
Τωρα για το sirocco πιστευω τα 35000 τα αξιζει και σου δινει πολλα πραματα απο δυναμη,τεχνολογια,ποιοτητα .Το μονο που δεν μαρεσει στην εμφανιση πολυ.


:thumbsdown:

να θυμηθω να μην παρω Vag για αρκετα χρονια...

ακου "κανανε χρηση πολλοι την επεκταση της εγυησης.." κακο αυτο,
να χρειαζεται να κανεις χρηση της εγγυησης...;)

S8N
28-03-11, 12:01
:thumbsdown:

να θυμηθω να μην παρω Vag για αρκετα χρονια...

ακου "κανανε χρηση πολλοι την επεκταση της εγυησης.." κακο αυτο,
να χρειαζεται να κανεις χρηση της εγγυησης...;)

Το θέμα δεν είναι αν έκανες χρήση της εγγύησης, αλλού ΠΟΙΑΝΟΥ της εγγύησης έκανες χρήση. :whistle:

Ένα πάντως είναι σίγουρο με τα VAG: Κάποτε τα κοροϊδεύαμε γιατί έβγαζαν από 1400cc 60 ψόφια άλογα και σήμερα, 20 χρόνια μετά, αποδίδουν από τα ίδια κυβικά 180+.

Από την άλλη, αυτό άνοιξε την όρεξη σε 'βελτιωτές' και ιδιοκτήτες, οι οποίοι παρασύρθηκαν σε έναν άνευ προηγουμένου -πλην μάταιο- κυνήγι ιπποδύναμης. Κάποιοι απλώς πέταξαν τα χρήματά τους (ένας εξ' αυτών ήμουν κι εγώ), άλλοι όμως συναγωνίστηκαν επάξια για τον τίτλο του διαδόχου του Uri Geller (όχι όμως λυγίζοντας κουτάλια):
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/dikimoumpiela.jpg

nikos1400
28-03-11, 12:07
:hystericalbs1:


Μακρια απο vw των 60 ιππων, αλλα και των 160...

ttjohn
28-03-11, 14:33
Ειμαστε απληστοι και δεν μας φτανουν τα 160 απο 1400 αλλα θελουμε 240 και το αποτελεσμα στην φωτο.

steliose36
28-03-11, 15:28
φίλοι μου έτσι γίνεται η μπιέλα όταν ο προγραμματιστής ξεχνάει να ρίξει μίγμα στο θάλαμο για να το στεγνώσει
και να βγάλει ηλίθια άλογα
υπάρχει πολύ κόσμος με βελτιωμένα scirocco πάνω από τα 220 που έχουν κάνει χιλιάδες km ένα εξ αυτων πάνω από 50000 με revo χωρίς το παραμικρό

ttjohn
28-03-11, 15:30
φίλοι μου έτσι γίνεται η μπιέλα όταν ο προγραμματιστής ξεχνάει να ρίξει μίγμα στο θάλαμο για να το στεγνώσει
και να βγάλει ηλίθια άλογα
υπάρχει πολύ κόσμος με βελτιωμένα scirocco πάνω από τα 220 που έχουν κάνει χιλιάδες km ένα εξ αυτων πάνω από 50000 με revo χωρίς το παραμικρό
Φιλε στελαρα revo2 εχω και γω στο δικομου ΤΤ ομως και κανενα προβλημα.

steliose36
28-03-11, 16:10
μα δεν ειπα κατι αλλο.....αμα ειδες γραφω και ενα εξαυτον με revo που δεν εχει παθει απολυτος τιποτα.....με 50000χλμ

ttjohn
28-03-11, 16:44
Με παρεξηγησες απλά είπα ότι έχω και γω revo όπως και ΕΣΥ Στέλιο . Πολυ καλο προγαμα

ghost-rider
28-03-11, 17:53
φίλοι μου έτσι γίνεται η μπιέλα όταν ο προγραμματιστής ξεχνάει να ρίξει μίγμα στο θάλαμο για να το στεγνώσει
και να βγάλει ηλίθια άλογα
υπάρχει πολύ κόσμος με βελτιωμένα scirocco πάνω από τα 220 που έχουν κάνει χιλιάδες km ένα εξ αυτων πάνω από 50000 με revo χωρίς το παραμικρό

Περα απο το προγραμμα πρεπει να αγνοήσεις πολλες ενδειξεις για να καταλήξει ετσι η μπιέλα σου οσα αλογα και να εχεις...
Απο την αλλη οσο τελειο κ αν ειναι το προγραμμα οταν εισαι 100% πανω απο την αρχικη ιπποδυναμη αν δεν προσεξεις θα το παθεις... Αν οχι αυτο θα ξηλωσεις κατι αλλο.
Και καμια φορα δεν ειναι ανάγκη καν να οδηγείς βελτιωμενο.
Φιλος προσφατα σε bmw συνδίασε αδιαφορια, ελλιπή συντήρηση και λιγο επιπολαιτοτητα και ξήλωσε το καπάκι(βαρεσε υδραυλικη το μοτερ στη μαστόρικη διάλεκτο) καταστρεφοντας ολοκληρωτικα(οι βιδες που κρατουν το καπάκι στο μπλόκ εφυγαν μαζι με το καπάκι και μαζί με κομμάτια του κορμού) εναν κατα τα αλλα άψογο Μ52 Β20 που ειχε μια μικροδιαρροη απο το θερμοστάτη...
Παλι καλα που ειχε απλα και ηταν σε ευθεια γιατι εγινε πανζουρλισμός εκεί γύρω.
Οταν βλεπεις μια τετοια φωτο δεν ξερεις τι σγαντζουριά μπορεί να έχει κάνει ο driver...

Για τοπρογραμμα που λες, ενα τετοιο εβαλε και ενας φιλος μου σε ενα 1,4.
Το μονο αρνητικο που του βρισκω ειναι οτι δουλευει μονο κατοσταρα.

Δινει ομως οσο δεν παει.
Αυτοι 220 λενε, αλλα σε συνδιασμο και με το χαμηλο του βαρος το σιροκακι γραφει τρελα νουμερα.

Αν και στην αρχη το φοβηθηκα οτι παει για ανατιναξη, εχει περασει αρκετες βραδιες ανελεητου σκισιματος και δεν εχει βγαλει κιχ...
Εχω ζουρλαθει με το τραβηγμα του.
Και ειναι 1.400 του μπ@υρδελ@... Απιστευτο...
Α... απο καταναλωση αστεια πραγματα.
Ενω τρια χρονια που το εχει τωρα(οχι ολα με προγραμμα) μονο λαδια αλλαζει...

120ie87
28-03-11, 18:10
Βρε κοπέλια, να κάνω και εγω μια ερώτηση που "δε κατέχω πράμα".....

αν βγάλεις τα ηλεκτρονικά στο σιρόκο και πατήσεις γκάζι αρκετό πάνω σε στροφή, τότε πάει ευθεία?

...ρωτάω επειδή με το πενβέ η ουρά φεύγει και τότε αρχίζουν τα χαμόγελα...
thumb

steliose36
28-03-11, 18:24
βασικα επειδη εχει ο φιλος μου και το εχω οδηγησει τολμω να πω οτι ειναι παααρα πολυ καλο και στριβει απιστευτα καλα βεβαια την υδονη που εχω με την μπεμπα δεν την φτανει αλλα ενταξει...!

chief
28-03-11, 19:03
made in greece


https://www.youtube.com/watch?v=azfiuKLczs4

Kostas_1
28-03-11, 19:27
Εχω το 1.4 TSI με τα 160 αλογα.
Ειναι σαφως πιο γρηγορο απο το Ζ4 (2λιτρο) και κραταει σαν τραινο. Καλυτερα και απο το μινι κουπερ που ειχα.

ttjohn
28-03-11, 20:16
Παιδια η υπετροφοδοτηση ειναι αλλο πραμα.Εγω ποτε μα ποτε δεν προκειται να ξαναπαρω ατμοσφαιρικο.Η ροπη που δεινει το τουρμπο το τραβηγμα δεν περιγραφεται.Το δικομου 1.8TFSI και με προγραμμα εχω 38 κιλα ροπη 240 αλογα.Απο πιο ατμοσφαιρικο μοτερ θα τα παρω αυτα τα νουμερα??
Και επιδη ειπωθηκε το τι βενζινη θα καιει το αμαξι με το προγραμμα το κανονιζεις εσυ απο το vagcom.Δουλευει και 100αρα αλλα και με 95αρα.Στην revo υπαρχει και κοντρολακι οπου παιζεις σε μαμα και revo προγραμμα οπως και τι βενζινη θελεις να καιει.

E60_Arkadia
28-03-11, 21:12
Εχω οδηγησει το scirocco 1.4 με τα 122 ονομαστηκα αλογα.Εχει πολυ ροπη και αρκετο τραβηγμα.Περιμενα επιδοσεις απλως επαρκεις αλλα ειναι μια χαρα.Βεβαια αν το οδηγησεις πολυ ηρεμα και κατω απο 3000 στροφες δεν καιει πολλα.Το καλυτερο tsi που εχω οδηγησει και ειχα μεινει με χαμογελο σε καθε πατημα του γκαζιου ηταν ενα golf gt.Πολυ γκαζι για τα κυβικα του αλλα και πολυ μεγαλη καταναλωση.Βεβαια στο scirocco ακουστηκαν μικροτριγμοι που δεν θα επρεπε μιας και ηταν κατακαινουριο,αλλα οταν οδηγας Ε60 ολα σου φταινε στα αλλα αυτοκινητα :thumbsup:

///M Arios
29-03-11, 00:28
Φιλος προσφατα σε bmw συνδίασε αδιαφορια, ελλιπή συντήρηση και λιγο επιπολαιτοτητα και ξήλωσε το καπάκι(βαρεσε υδραυλικη το μοτερ στη μαστόρικη διάλεκτο) καταστρεφοντας ολοκληρωτικα(οι βιδες που κρατουν το καπάκι στο μπλόκ εφυγαν μαζι με το καπάκι και μαζί με κομμάτια του κορμού) εναν κατα τα αλλα άψογο Μ52 Β20 που ειχε μια μικροδιαρροη απο το θερμοστάτη...
Παλι καλα που ειχε απλα και ηταν σε ευθεια γιατι εγινε πανζουρλισμός εκεί γύρω.
Οταν βλεπεις μια τετοια φωτο δεν ξερεις τι σγαντζουριά μπορεί να έχει κάνει ο driver...
οκ το ξερω ειμαι καυτης!!! χεχεχεχεχεχε

PATSIMINI
29-03-11, 01:23
Εχω το 1.4 TSI με τα 160 αλογα.
Ειναι σαφως πιο γρηγορο απο το Ζ4 (2λιτρο) και κραταει σαν τραινο. Καλυτερα και απο το μινι κουπερ που ειχα.

εχω μινι με τα 120 αλογα...οδηγησα ενα sciroco ολοκαινουριο βελτιωμενο με 220 αλογα....δε μου αρσεσε καθολου...εχει ο αδελφος μου golf v tsi 140 facelift και ειναι ακριβως ιδια αμαξια....δε το περιμενα...νομιζα οτι το σιροκο θα ειναι πολυ καλυτερο αλλα δυστυχως εκανα λαθος......απο το golf το περιμενεις πιο ξενερωτο απο το σιροκο οχι...μη παρεξηγηθω........

Kostas_1
29-03-11, 08:00
εχω μινι με τα 120 αλογα...οδηγησα ενα sciroco ολοκαινουριο βελτιωμενο με 220 αλογα....δε μου αρσεσε καθολου...εχει ο αδελφος μου golf v tsi 140 facelift και ειναι ακριβως ιδια αμαξια....δε το περιμενα...νομιζα οτι το σιροκο θα ειναι πολυ καλυτερο αλλα δυστυχως εκανα λαθος......απο το golf το περιμενεις πιο ξενερωτο απο το σιροκο οχι...μη παρεξηγηθω........

Σιγα μη παρεξηγηθουμε κιολας αχαχαχα...

Αλλα για πες τι δεν σου αρεσε?

Ειχα το μινι κουπερ 5 χρονια και εχω το σιροκο ήδη 1,5 χρονο.
Το μονο που το μινι ηταν καλυτερο ειναι το τιναγμα στο ξεκινημα και μια πιο αμεση αισθηση.
Το σιροκο εχει καλυτερο κρατημα (ακομη και σε αποτομες αλλαγες), καλυτερη αναρτηση, πολυ καλυτερο σασμαν ειναι πιο "αυτοκινητο" (το μινι ηταν πιο παιχνιδι).

Απο "δεσιμο" και από ποιοτητα κατασκευης επισης το σιροκο ειναι πολυ καλυτερο.

PATSIMINI
29-03-11, 09:24
Σιγα μη παρεξηγηθουμε κιολας αχαχαχα...

Αλλα για πες τι δεν σου αρεσε?

Ειχα το μινι κουπερ 5 χρονια και εχω το σιροκο ήδη 1,5 χρονο.
Το μονο που το μινι ηταν καλυτερο ειναι το τιναγμα στο ξεκινημα και μια πιο αμεση αισθηση.
Το σιροκο εχει καλυτερο κρατημα (ακομη και σε αποτομες αλλαγες), καλυτερη αναρτηση, πολυ καλυτερο σασμαν ειναι πιο "αυτοκινητο" (το μινι ηταν πιο παιχνιδι).

Απο "δεσιμο" και από ποιοτητα κατασκευης επισης το σιροκο ειναι πολυ καλυτερο.

αυτο που ειπα ειναι οτι σε σχεση με το golf δεν ειδα καμια διαφορα και αθτο δε μου αρεσε....ειχε χαλαρο τιμονι και κιβωτιο και γενικοτερα η αισθηση απο τα χειρηστηρια δε μου αρεσε......το μινι εχει καλυτερο τιμονι φρενα λιγοτερες κλισεις σε στροφες και γενικοτερα ειναι πιο σπορ....αν κραταει καλυτερα το σιρικο δε γνωριζω αφου η βολτα που πηγα ηταν μικρη και πιο πολυ σε ευθεια....

Kostas_1
29-03-11, 09:35
αυτο που ειπα ειναι οτι σε σχεση με το golf δεν ειδα καμια διαφορα και αθτο δε μου αρεσε....ειχε χαλαρο τιμονι και κιβωτιο και γενικοτερα η αισθηση απο τα χειρηστηρια δε μου αρεσε......το μινι εχει καλυτερο τιμονι φρενα λιγοτερες κλισεις σε στροφες και γενικοτερα ειναι πιο σπορ....αν κραταει καλυτερα το σιρικο δε γνωριζω αφου η βολτα που πηγα ηταν μικρη και πιο πολυ σε ευθεια....

Α δεν το καταλαβα οτι μιλαγες σε σχεση με το γκολφ.

Παντως ναι το μινι ηταν πιο hardcore.

S8N
29-03-11, 10:03
Εγώ θα διαφωνήσω και ως προς τη σύγκριση Golf - Scirocco. Δόξα τω Θεώ έζησα 4 χρόνια με το καταπληυκτικό MkV GTI DSG (3πορτο) αλλά κακά τα ψέμματα, το Scirocco ήταν καλύτερο παντού. Είχε χαμηλότερο κέντρο βάρους, πιο καλό στήσιμο, καλύτερη ποιότητα συναρμολόγησης (αυτος ο κεντρικός αεραγωγός στο Golf έτριζε σα σουμιές σε κρεβάτι μπουρδέλου από την 1η μέρα) και ήταν και ελαφρύτερο. Είχε αίσθηση πραγματικού σπορ αυτοκινήτου και γενικά ήταν πιο κοντά στο ΤΤ απ' ότι στο GTI. Φάνηκε εξ' αρχής πως θα έσπαγε ταμεία γιατί είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο. Το Golf, ακόμη και το R32, δε μπορεί να διαγράψει τον οικογενειακό χαρακτήρα από το DNA του.