PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 Paint correction



Monsta
04-02-10, 15:09
Το νέο μας προτζεκτάκι.

Ένα αρκετά ταλαιπωρημένο χρωματάκι που θέλει αρκετή δουλίτσα.

Το συγκεκριμένο βαθύ μπλε μόλις γυαλιστεί δείχνει πολύ αριστοκρατικό!!!

Είμαστε στη 2η μέρα και όπως φαίνεται θα φάμε και αρκετές ώρες αύριο...

Το βερνίκι έχει πολύ ζημιά από βουρτσιές / σκουπιές / βρώμικα πανιά με πολλές κάθετες / οριζόντιες γρατζουνιές - πλυν της άπειρης αράχνης.

Κάποιες φωτό από προετοιμασία / ζημιά στο καπώ

Monsta
04-02-10, 15:11
Εδώ βλέπουμε τη πλευρά του συν/γού γεμάτη γρατζουνιές από κλαδιά....ευτυχώς δεν έχουν πάρει βερνίκι, άρα διορθώνονται.

Monsta
04-02-10, 15:16
Εδώ βλέπουμε ένα κομμάτι του καπώ που έγιναν 4 περάσματα με χοντρή αλοιφή για να συνέλθει (για να σβήσουν όλες οι οριζόντιες / κάθετες γρατζουνιές).

Συνήθως κάνουμε 1 το πολύ 2 πριν συνεχίσουμε...

Το καπώ είναι τώρα σαν να βάφτηκε μόλις....

Η συγκεκριμένη εργασία (μόνο το καπώ) ολοκληρώθηκε μετά από 4 1/2 ώρες χωρίς καμία αναμονή!!

Monsta
04-02-10, 15:19
Εδώ έχω τραβήξει από κοντά φωτό από τις γρατζουνιές που δεν "κατάλαβαν" τίποτα μετά από 2 (!) περάσματα και αναγκάστηκα να συνεχίσω στο 3 & 4ο στάδιο με την ίδια (!) αλοιφή και με διακυμάνσεις στις rpm για να τις σβήσω...

Edit: Η 1η φωτό μετά από 2 περάσματα, η 2η φωτό μετά από 4.

Monsta
04-02-10, 15:21
Επιτέλους μπορώ να συνεχίσω με μεσαίες αλοιφές....

Kostas_1
04-02-10, 15:42
Με συρματοβουτσες το σκουπιζε?
Για να δω θα το συνεφερεις?

Stamatis
04-02-10, 16:23
Με συρματοβουτσες το σκουπιζε?
Για να δω θα το συνεφερεις?

Πλακα κανεις ρε;
Σαν τα ματια μου το προσεχα.
Καθε Σαββατο το επλενα με tide και το ετριβα με τη σκουπα.
Μετα το σκουπιζα με μια μαλακη μαλλινη φανελα.
Το προσεχω το αμαξι ρε.

(κωστα εισαι ηρωας, εγω θα τα ειχα παρατησει στο πρωτο τεταρτο)

Stefanos_Cool
04-02-10, 16:32
Πλακα κανεις ρε;
Σαν τα ματια μου το προσεχα.
Καθε Σαββατο το επλενα με tide και το ετριβα με τη σκουπα.
Μετα το σκουπιζα με μια μαλακη μαλλινη φανελα.
Το προσεχω το αμαξι ρε.

(κωστα εισαι ηρωας, εγω θα τα ειχα παρατησει στο πρωτο τεταρτο)



https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/wacko1-2.gif :shok:

Ptboul
04-02-10, 16:34
Με συρματοβουτσες το σκουπιζε?
Για να δω θα το συνεφερεις?

Το τελείωμα πάντως γινόταν με τη γλώσσα.

Στη περίπτωση αυτή όμως νομίζω ότι ούτε η θεία Όλγα με λαμπριντικούς κόκκους δε μπορεί να βοηθήσει :hystericalbs1:


https://www.youtube.com/watch?v=WennUbGHOSU"]https://www.youtube.com/watch?v=WennUbGHOSU

Stefanos_Cool
04-02-10, 16:48
Τελικά το μοναδικό κομμάτι που δεν έχει γρατσουνιές είναι η πινακίδα του ... :whistle:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/snoopy_p-2.jpg

BILL007
04-02-10, 16:55
Και εμένα θα χρειαστεί ένα τέτοιο λίφτινγκ...Μόλις μαζέψω κανα ψιλό σου έρχομαι "Φουστάνε"!!!:D:D:D

Monsta
04-02-10, 21:49
Η μετάλλαξη στο αμάξι αυτό, τι να πω......πρέπει κάποιος να το δει για να το πιστέψει.

Μέρα με τη νύχτα, ειλικρινά όπως είπα και στην αρχή αυτό το βαθύ μπλε όταν είναι σωστά γυαλισμένο, είναι απλά καταπληκτικό!

Αύριο κάνω τα τελειώματα και ανεβάζω final pix.

Στο είπα Σταμάτη, it ll be worth the wait....

Έχω να περιλάβω και ένα κακόμοιρο ML63 AMG, που ο ιδιοκτήτης του τού φέρεται το ίδιο βάναυσα....σκούπα & Tide πάει σύννεφο...

Monsta
05-02-10, 13:16
finished product.....

Καλή & προσεχτική συντήρηση! :original:

Stefanos_Cool
05-02-10, 13:26
finished product.....

Καλή & προσεχτική συντήρηση! :original:

Πολύ καλή δουλειά, Μπράβο Κώστα!!!thumb

Kostas_1
05-02-10, 13:28
Ωπ. Αδικια.
Το εκανες καλυτερο από το δικο μου ή μου φαινεται?

Τελεια δουλεια λεμε

aektzhs18
05-02-10, 13:49
Ποσο πηγαίνει η ολη δουλεια?

Stathis
05-02-10, 14:35
αντε σταματη καλοριζικο το καινουργιο σου αυτοκινητο...

Stamatis
05-02-10, 15:10
Κώστα, Ευχαριστώ πολύ για την άψογη δουλειά που έκανες.

Είναι πράγματι σαν να έχω καινούργιο αυτοκίνητο, το χρώμα δεν μπορώ να σταματήσω να το κοιτάω.

Είχα αποφασίσει να πάω να βγάλω μερικές φωτογραφίες τώρα που είναι φρέσκο, αλλά προτίμησα να το κλειδώσω για σήμερα και να περιμένω μια καλύτερη ώρα με πιο ζεστό φώς, ώστε να δείξει όλη η ομορφιά του μπλέ.

Εξω απο το σπίτι όμως, δεν κρατήθηκα και έβγαλα μερικές έτσι για να το ευχαριστηθώ να το βλέπω στην οθόνη μου, πριν το βάλω στο γκαράζ.

Συνιστώ σε όλους πάντως, όταν βαριούνται το αυτοκίνητό τους μερικές φορές να του κάνουν δώρο ένα spa περιποίησης, γιατί πραγματικά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
:thnx:

bill_m3
05-02-10, 15:16
Πολύ καλή δουλειά Κώστα!

Το δικό μου το χρειάζεται ΑΜΕΣΑ!!
Την επόμενη που θα κατέβω Αθήνα, θα κανονιστεί!!!

Monsta
05-02-10, 15:17
Κώστα, όχι δε σου φαίνεται, τού το έκανα καλύτερο από το δικό σου....χι χι χι χι.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Σταμάτη κερνάω καφεδάκι όποτε θες....

Stamatis
05-02-10, 15:19
Κώστα, όχι δε σου φαίνεται, τού το έκανα καλύτερο από το δικό σου....χι χι χι χι.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Σταμάτη κερνάω καφεδάκι όποτε θες....

thumb

Θα περάσω σύντομα, γιατί σου έρχεται και άλλος πονοκέφαλος οσονούπω....:whistle:

Monsta
05-02-10, 19:24
Σταμάτη και υπόλοιποι:

Η εργασίες που πραγματοποιήθηκαν στο Μ6, στο Ζ4 και στο Ε46 έχουν ως σκοπό να μη ξαναγίνουν για τουλάχιστον 3-4 χρόνια (μπορεί και ποτέ).

Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι ΣΩΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΩΣΤΟ πλύσιμο και ένα καθαρισμό βαφής & κέρωμα / χρόνο, πράγμα που σημαίνει οικονομικά στα 1/2 χρήματα από αυτά που κόστισε αυτή η δουλειά, λιγότερη ταλαιπωρία για μένα και για το χρώμα σας.

Αυτό είναι πολύ εύκολο (όσο και αν ακούγεται δύσκολο) να το πετύχετε, ΕΑΝ πλένετε το αυτοκίνητο μόνοι σας και όπως σας υποδείξω. Δυστυχώς στα πλυντήρια (ακόμα και στο χέρι) δεν προσέχουν τα αυτοκίνητα, αλλά και ΔΕΝ ξέρουν τι πρέπει / δεν πρέπει να κάνουν (πως να το πλύνουν, με τι να το σκουπίσουν).

Φανταστείτε στο παλιό μου Μ5 που ήταν μαύρο μεταλλικό, είχα κάνει ένα γυάλισμα όταν το είχα πάρει και όταν ήρθε η ώρα να το πουλήσω 2 1/2 χρόνια αργότερα, δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο παρά μόνο ένα κερί.

Ήταν σε τόσο τέλεια κατάσταση που δεν είχε καν αράχνη!!!! :shok:

Stamatis
05-02-10, 19:43
Yes master.

Για τους αλλους δεν ξερω αλλα εγω θα ειμαι ευλαβης απο εδω και μπρος.

mitsos_chania
05-02-10, 19:51
Yes master.

Για τους αλλους δεν ξερω αλλα εγω θα ειμαι ευλαβης απο εδω και μπρος.

Μαλλον σε ετσουξε Σταματη ε?/???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Παντως εγινε τελεια δουλεια(εχω το ιδιο χρωμα και μαλλον πρεπει να γινει το ιδιο)

Το Μ6 δεν το δαμε νομιζω


εννοειται κανω πλακα

Monsta
05-02-10, 20:22
Μαλλον σε ετσουξε Σταματη ε?/???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



εννοειται κανω πλακα

Στα κεντρικά της Autoglym θα τον χρεώνανε τουλάχιστον 50% περισσότερο για τη συγκεκριμένη εργασία.

Stamatis
05-02-10, 20:34
Μαλλον σε ετσουξε Σταματη ε?/???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Παντως εγινε τελεια δουλεια(εχω το ιδιο χρωμα και μαλλον πρεπει να γινει το ιδιο)

Το Μ6 δεν το δαμε νομιζω




εννοειται κανω πλακα

οχι δεν ηταν τσουχτερο απο θεμα τιμης.
Ηταν τσουχτερο το βλεμμα του Κωστα οταν το ειδε.
Στυλ - τι σου εχω κανει και με ταριλιλιμ ρε φιλε;

mitsos_chania
05-02-10, 20:43
Στα κεντρικά της Autoglym θα τον χρεώνανε τουλάχιστον 50% περισσότερο για τη συγκεκριμένη εργασία.

Εννοειται οτι εκανα πλακα για το τσουχτερη.Δεν χρειαζεται ομως να παρεξηγουμαστε και να δυσφημουμε αλλα μαγαζια.Το τι κανει ο καθενας με τις τιμες ειναι δικια του δουλεια και απολυτως σεβαστη

Και παλι ξαναλεω πλακα στο Σταματη εκανα και φαινεται η δουλεια οτι ειναι πολυ καλη.

Monsta
05-02-10, 20:49
Εννοειται οτι εκανα πλακα για το τσουχτερη.Δεν χρειαζεται ομως να παρεξηγουμαστε και να δυσφημουμε αλλα μαγαζια.Το τι κανει ο καθενας με τις τιμες ειναι δικια του δουλεια και απολυτως σεβαστη

Και παλι ξαναλεω πλακα στο Σταματη εκανα και φαινεται η δουλεια οτι ειναι πολυ καλη.

Όχι ρε δεν παραξηγήθηκα ούτε δισφήμιση κάνω...άλλωστε από την Autoglym ψωνίζω, κάνουν άριστη δουλειά και χρεώνουν ....ανάλογα.

mitsos_chania
05-02-10, 20:52
Όχι ρε δεν παραξηγήθηκα ούτε δισφήμιση κάνω...άλλωστε από την Autoglym ψωνίζω, κάνουν άριστη δουλειά και χρεώνουν ....ανάλογα.

Ενταξει και τερμα το off-topic.Aν θες στειλε μια τιμη για εξω περιποιηση σε ταλαιπωρημενο χρωμα(το ιδιο με του ζνουπι)γιατι πρεπει να γινει και στο δικο μου καποια στιγμη:thnx:

Christos 330
05-02-10, 20:56
Μπραβο σας κυριοι . . .

Το αποτελεσμα μιλαει μονο του . . .

Monsta
05-02-10, 20:58
Ενταξει και τερμα το off-topic.Aν θες στειλε μια τιμη για εξω περιποιηση σε ταλαιπωρημενο χρωμα(το ιδιο με του ζνουπι)γιατι πρεπει να γινει και στο δικο μου καποια στιγμη:thnx:

Έχεις pm.....

PATSIMINI
05-02-10, 21:32
το αποτελεσμα μιλαει απο μονο του...τελος.........αρκει να εχει και διαρκεια.............

Stamatis
05-02-10, 21:40
το αποτελεσμα μιλαει απο μονο του...τελος.........αρκει να εχει και διαρκεια.............

θα φροντίσω να έχει διάρκεια.
Ορκίστηκα οτι απο σήμερα, τέρμα τα βενζινάδικα για πλύσιμο και τέρμα οι καφρίλες με τα κλαδιά στους χωματόδρομους.

Monsta
05-02-10, 21:47
Ξέχασα να σου κάνω compliments για τις φωτό που ανέβασες με τις αντανακλάσεις του ουρανού.....πολύ ωραίες!!

aektzhs18
05-02-10, 23:14
και σε μενα μια τιμη σε παρακαλω?

NickE60
05-02-10, 23:26
Ωραίο αποτέλεσμα πραγματικά! thumb

Monsta
05-02-10, 23:29
Καλώς ή κακώς δεν είμαι freelancer, ούτε μπορώ να κάνω εκτιμήσεις μέσα από το πληκτρολόγιο. Η κάθε δουλειά είναι custom και εκτιμάται ανάλογα τη περίπτωση.

Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας κάνει ένα κόπο να περάσει από το μαγαζί στο Χαλάνδρι ή ας δει εδώ:

www.microrepairs.gr

ευχαριστώ,