PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] M3 δυναμομετρηση



konstantinaM3
29-01-12, 01:05
παιδια σημερα πηγα κ εκανα μια ελαφρια δυναμομετρηση....δηλαδη...μο εβγαλε μοτερ 291 αλογα στις 6800 κ 29 κιλα ροπη καλα ειναι?το αμαξι ειναι μαμα προσεχως θα βαλω φωτο το διαγραμα γιατι πρεπει να το σκαναρω....:original:

A8hnaios
29-01-12, 01:14
δωσε φωτο στο λαο.!
:fountwtis: :fountwtis:

panose30
29-01-12, 01:23
3 λιτρο η 3.2 ειναι ??

konstantinaM3
29-01-12, 01:25
3.0:)

konstantinaM3
29-01-12, 01:32
τραβηγμενη απο κινητο....στα γρηγορα..:original:

konstantinaM3
29-01-12, 01:42
εδω καπως φαινοντε τα νουμερα αλλα μου ειπε να υπολογιζω μονο τις κοκκινες γραμμες οχι την μπλε!

konstantinaM3
29-01-12, 09:15
υπαρχει περιπτωση να στεκει αυτο που λεει?291???το μονο που φοραω ειναι racing καταλυτες!

Dr. Yamastura
29-01-12, 09:20
Σόρρυ αλλά δεν πρέπει να ισχύει...
Εγώ με πρόγραμμα,φίλτρο ,εξάτμιση έβγαλα μετα βίας 300...
Γύρω στα 270-280 παίζουν...

konstantinaM3
29-01-12, 09:24
κ εγω αυτο πιστευω αυτα τα 291 δεν ειναι τροχο γενικα σαν μοτερ τι βγαζει τροχο μου ειπε οτι θα ειναι γυρω στα 260 με 270

super duper
29-01-12, 09:28
κονσταντινα και εγω το βλεπω πολυ δυνατο για 3.0 μονο με racing καταλυτες, το επιβεβαιωνει και ο dr που το εχει αλλα το διαγραμμα σου ειναι πολυ ενδιαφερον.

konstantinaM3
29-01-12, 09:32
ρωτησα κ μου ειπαν οτι με τους racing καταλυτες αντε να εχω παρει 6 αλογα!αλλα θα βαλω στο προγραμα να το παω κ αλλου που μου ειπαν οτι ειναι αυστηρο το δυναμομετρο εκει στο 1 νεκροταφειο αθηνα

konstantinaM3
29-01-12, 09:36
μα τοσο πολυ να χανει????:)

mark e92
29-01-12, 10:22
ρωτησα κ μου ειπαν οτι με τους racing καταλυτες αντε να εχω παρει 6 αλογα!αλλα θα βαλω στο προγραμα να το παω κ αλλου που μου ειπαν οτι ειναι αυστηρο το δυναμομετρο εκει στο 1 νεκροταφειο αθηνα

Καλημερα. Εκει ειναι η chiptronik.gr τα παιδια ειναι γαματα να βαλεις και το προγραμμα που θα σου πουν .

konstantinaM3
29-01-12, 10:30
η αληθεια ειναι οτι ενα προγραματακι το χρειαζεται....επειδει ομως εχω αρκετα χλμ φοβαμαι μην σπασει κανα μοτερ καποια σιτγμη με την πρωτη οικονομικη ευκαιρια λεω να το βαλω!

BILL007
29-01-12, 10:56
Σορρυ,δεν ξέρω τι και πως,αλλά στη δεύτερη φωτογραφία,ρόδα σε δίνει 221,8 ...

DK
29-01-12, 10:58
υπαρχει περιπτωση να στεκει αυτο που λεει?291???το μονο που φοραω ειναι racing καταλυτες!

Κωσταντίνα απο το dyno diagaram σου η μέγιστη ισχύς σου είναι 291,3 άλογα στο μοτέρ!Το δυναμόμετρο που μέτρησες είναι της maha(γερμανικό) κ όντως είναι απο τα πιο αυστηρά αλλά κ αξιόπιστα δυναμόμετρα της "πιάτσας"!Αν είναι καλός ο χειριστής του(δεν πιστεύω νάχε λόγο να "κλέψει" εμφανίζοντας παραπάνω τιμές γ να σε ενθουσιάσει!) δυναμομέτρου δεν πιστεύω να είναι λάθος το αποτέλεσμα....

DK
29-01-12, 11:01
μα τοσο πολυ να χανει????:)

πάλι σύμφωνα με το διάγραμμα τα άλογα σε τροχό είναι 222 και οι απώλειες 69!Tα maha εμφανίζουν γενικά πολλές απώλειες(άρα κ λίγα άλογα σε τροχό!)!Εμάς μας ενδιαφέρει όμως η ισχύς στο μοτέρ κ την οποία τα maha την υπολογίζουν πολύ καλά......

konstantinaM3
29-01-12, 11:03
Σορρυ,δεν ξέρω τι και πως,αλλά στη δεύτερη φωτογραφία,ρόδα σε δίνει 221,8 ...

ρωτησα αλλα δεν ισχυει αυτο με μετρησε μονο μοτερ μου ειπε την μπλε γραμη να μην την υπολογιζω

120ie87
29-01-12, 11:14
Κωνσταντίνα, από το λίγο που μπορούμε να δούμε στις φωτογραφίες, οι καμπύλες στο διάγραμμα είναι όμορφες και αυτό είναι σημαντικότερο από τις μέγιστες τιμές.

Ευχαριστούμε για το thread, ανέβασε και κάποια καλύτερη φωτο αν θες thumb

bmw316turbo
29-01-12, 11:14
κ εγω αυτο πιστευω αυτα τα 291 δεν ειναι τροχο γενικα σαν μοτερ τι βγαζει τροχο μου ειπε οτι θα ειναι γυρω στα 260 με 270

Εφοσον λες οτι φορας το 36αρι με τα 286αλογα μοτερ Μ3, το νουμερο που δινει το ΜΑΗΑ (απο οτι καταλαβα) κατα τη γνωμη μου ειναι απολυτα σωστο αν συνυπολογισουμε οτι πηρες περιπου 4 αλογα στροφαλο με racing καταλυτες .
Προσωπικα πιστευω οτι και η μπλε γραμμη που αντιπροσωπευει τα αλογα στο τροχο (221) ειναι ρεαλιστικα....

konstantinaM3
29-01-12, 11:17
καποια στιγμη θα σκαναρω το χαρτι με το διαγραμα ....:)

DK
29-01-12, 11:25
ρωτησα αλλα δεν ισχυει αυτο με μετρησε μονο μοτερ μου ειπε την μπλε γραμη να μην την υπολογιζω

πάντα τα δυναμόμετρα(πλην δυναμομέτρων πάγκου) μετράνε τροχό και μετά κάνουν αναγωγή σε ιπποδύναμη στο στρόφαλο!

konstantinaM3
29-01-12, 11:33
πάντα τα δυναμόμετρα(πλην δυναμομέτρων πάγκου) μετράνε τροχό και μετά κάνουν αναγωγή σε ιπποδύναμη στο στρόφαλο!

με αυτο που λες τωρα θες να μου πεις οτι ισχυει αυτο που λεει για ροδα?:shok:

120ie87
29-01-12, 11:34
πάντα τα δυναμόμετρα(πλην δυναμομέτρων πάγκου) μετράνε τροχό και μετά κάνουν αναγωγή σε ιπποδύναμη στο στρόφαλο!


Από τη στιγμή που οι τροχοί κινούνται πάνω στα ράουλα του δυναμόμετρου δεν θα μπορούσε να συνέβαινε τίποτα άλλο! :original:

120ie87
29-01-12, 11:36
με αυτο που λες τωρα θες να μου πεις οτι ισχυει αυτο που λεει για ροδα?:shok:


Βέβαια, αφού το δυναμόμετρο δεν μετράει τίποτα άλλο από τις δυνάμεις που ασκήθηκαν πάνω στα ράουλα από τους τροχούς για να τα κινήσουν :original:

konstantinaM3
29-01-12, 11:41
αμα εχω 220 αλογα τροχο τοτε πως περασα ανετα σε φαναρι το opel opc που ειναι τουρμπατο????:) κ ειναι κ 225 αλογα νομιζω αυτο.....

Akis 330Ci
29-01-12, 11:42
Βρε παιδια, γιατι μονο 29κιλα ροπης, οταν το 3λιτρο 46αρι βγαζει 31κιλα???

Akis 330Ci
29-01-12, 11:42
αμα εχω 220 αλογα τροχο τοτε πως περασα ανετα σε φαναρι το opel opc που ειναι τουρμπατο????:) κ ειναι κ 225 αλογα νομιζω αυτο.....

το astra ή το corsa???

Το astra 240 αλογα, το corsa 192.

120ie87
29-01-12, 11:44
αμα εχω 220 αλογα τροχο τοτε πως περασα ανετα σε φαναρι το opel opc που ειναι τουρμπατο????:) κ ειναι κ 225 αλογα νομιζω αυτο.....


H opel ανακοινώνει τα άλογα στον στρόφαλο για τον κινητήρα της (225). Αν αφαιρέσεις τις απώλειες στο σύστημα μετάδοσης, τότε έχει περίπου 190 άλογα ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.

Εσύ έχεις 220 άλογα ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ (και περίπου 270+ στον στρόφαλο - επειδή τα πισωκίνητα έχουν μεγαλύτερες απώλειες λόγω του άξονα μετάδοσης της κίνησης στους πίσω τροχούς)


(βέβαια σε μια κόντρα παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα όπως η κλιμάκωση του κιβωτίου ταχυτήτων, η πρόσφυση των ελαστικών, τα αντανακλαστικά του οδηγού, το σημείο στο οποίο άλλαξε ταχύτητα, ακόμα και το πόσο γρήγορη ήταν η αλλαγή της ταχύτητας στο κιβώτιο)

hades7
29-01-12, 11:48
ρωτησα κ μου ειπαν οτι με τους racing καταλυτες αντε να εχω παρει 6 αλογα!αλλα θα βαλω στο προγραμα να το παω κ αλλου που μου ειπαν οτι ειναι αυστηρο το δυναμομετρο εκει στο 1 νεκροταφειο αθηνα

Ντινα ο spar@s στην εκανε την δυναμομετρηση?

DK
29-01-12, 11:51
αμα εχω 220 αλογα τροχο τοτε πως περασα ανετα σε φαναρι το opel opc που ειναι τουρμπατο????:) κ ειναι κ 225 αλογα νομιζω αυτο.....

όπως προείπαν κ τα παιδιά τα 225 άλογα του opel είναι στο μοτέρ!Στον τροχό αποδίδει φυσικά λιγότερα λόγω απωλειών!Αν μετρούσε το opel σε maha δυναμόμετρο(όπως μέτρησες κ εσύ) δεν θάδειχνε παραπάνω απο 165 άλογα σε τροχό σε σχέση με τα 220 δικά σου......

konstantinaM3
29-01-12, 12:11
ειναι πολυ λιγα τα 220 τροχο να σου πω την αληθεια δεν το πιστευω να βγαζει τοσα λιγα υπαρχει μεν μια απωλεια αλλα οχι τοσο πολυ....:)κ αυτος στο δυναμομετρο γιατι μου ειπε να μην την υπολογιζω την μπλε ! δεν ξερω τι να πω......

DK
29-01-12, 12:35
ειναι πολυ λιγα τα 220 τροχο να σου πω την αληθεια δεν το πιστευω να βγαζει τοσα λιγα υπαρχει μεν μια απωλεια αλλα οχι τοσο πολυ....:)κ αυτος στο δυναμομετρο γιατι μου ειπε να μην την υπολογιζω την μπλε ! δεν ξερω τι να πω......

Τα maha δυναμόμετρα παρόλο που είναι πολύ σωστά κ αντικειμενικά στην ιπποδύναμη σε μοτέρ(στην περίπτωση σου 291)....είναι λίγο "απαισιόδοξα" στην ιπποδύναμη στο τροχό!Εμάς φυσικά μας ενδιαφέρει όπως προείπα η ιπποδύναμη στον τροχό..οπότε...όλα οκ........

konstantinaM3
29-01-12, 12:42
οποτε λες να το θεωρησω οχι ως τραγικο το 220 κ οτι ετσι πρεπει να ειναι?(δηλαδη να ειμαι κ ευχαριστημενη?):)

BILL007
29-01-12, 13:00
Προσωπικα πιστευω οτι και η μπλε γραμμη που αντιπροσωπευει τα αλογα στο τροχο (221) ειναι ρεαλιστικα....

Και εγώ το ίδιο πιστεύω...

konstantinaM3
29-01-12, 13:05
πειτε οτι ειναι ετσι το παιδι που το δυναμομετρησε γιατι μου ειπε να μην υπολογιζω αυτην την τιμη?

Stunt Mike
29-01-12, 13:10
Να σε απασχολει ΜΟΝΟ η δυναμη στον στροφαλο.Αυτο ειναι επαναληψιμο μεγεθος,δλδ αν πας σε αλλο δυναμομετρο πρεπει να'σαι κοντα σ'αυτο το νουμερο παλι...Στο θεμα απωλειων βεβαια,ειναι πολυ ρεαλιστικα τα 66hp που σου εβγαλε αν και λιιιγο περισσοτερα απ'οτι βγαζουν συνηθως αυτα τα μοτερ...Αλλα μια ταλαιπωρημενη βαλβολινη,μια βαρυτερη ζαντα ή απλως ενα λαθος καλιμπραρισμα του δυναμομετρου στο θεμα ''βαρος οχηματος'' θα'δινε μια παραπανω αποκλιση...Πολυ καλα τα 291hp στροφαλο,δειχνει οτι το μοτερ σου χαιρει ακρας υγειας.Μολις κανεις ενα καλο service πηγαινε μετρα το κι αλλου να'χεις μια 2η αποψη...

konstantinaM3
29-01-12, 13:21
καποια στιγμη λεω να παω κ σε αλλο φυσικα οποτε καλα ειναι το θηριο μου με 291 μοτερισια :):):)

Panos 316T
29-01-12, 15:11
Θα συμφωνησω με τα παιδια Κων/να ,
το μοτερακι σου φαινεται σουπερ καθως και οτι πηρες4-6 αλογακια απο καταλυτες.
Επισης οι καμπυλες σου (εννοω του αμαξιου) ειναι πολυ ωραιες!

Tsakirakos
31-01-12, 23:39
https://www.youtube.com/watch?v=sQ05I8y9ndA&context=C37ecb6fADOEgsToPDskKYhBgR70KrK4tmPj3ddmPw
αυτη ειναι δυναμομετρηση. απο το pto...και με το ecu απενεργοποιημενο...

billarasm3
01-02-12, 09:08
τα δυναμομετρα μαχα μετρανε μονο μοτερ!!!
τα αλογα σε ροδα δεν υπαρχουν ποτε!!
πιστευω πως τα αλογα που εβγαλε το μ3 ειναι φυσιολογικα!!!
το 36αρι αν ηταν 270αλογα θα βαριοταν να σπιναρει!!
επισης τα αστρα οπς μαμα ειναι 260+!!!

σε πιο μαχα μετρησες???

konstantinaM3
01-02-12, 21:34
τι εννοεις σε πιο μαχα? εαν εννοεις ονομα στου τσακανικα!

DK
01-02-12, 22:22
τι εννοεις σε πιο μαχα? εαν εννοεις ονομα στου τσακανικα!

Ο Τσακανίκας πάντως κάθε άλλο παρά άσχετος είναι στο χώρο της βελτίωσης!Αρα αποκλειεται να μην ξέρει να δυναμομετρεί ένα αυτοκίνητο, ή ναχει αρύθμιστο δυναμόμετρο.....

S8N
01-02-12, 23:22
Το Οfart ήταν εκείνο στο οποίο πηγες Κωνσταντίνα; Είχα δυναμομετρησει το ΤΤ εκεί και ήταν αρκετά ρεαλιστικά τα νουμερα.

tzanis320si
01-02-12, 23:38
Μια ερωτηση ρε παιδια λιγο of topic, ποσο κοστιζει η δυναμομετριση στην Αθηνα?

:thnx:

billarasm3
02-02-12, 11:44
τι εννοεις σε πιο μαχα? εαν εννοεις ονομα στου τσακανικα!

πολυ καλο νουμερο!!
μπραβο!!

konstantinaM3
02-02-12, 14:16
Μια ερωτηση ρε παιδια λιγο of topic, ποσο κοστιζει η δυναμομετριση στην Αθηνα?

:thnx:

εγω πηγα με γκρουπ απο ενα αλλο κλαμπ κ πληρωσα 25 ανα 3 αμαξια αλλα γενικα που εχω ρωτησει κ αλλου θελουν γυρω στα 80 με 100 ευρο αλλα εξαρταται ποσα πατηματα νομιζω....

konstantinaM3
01-09-12, 09:12
ρε παλουκαρια για πειτε μου για θα τρελαθουμε τελειως.....οπως ειπα εμπαξα προγραμμα πριν κανα μηνα σχεδον κ ειπα να του κανω αλλη μια δυναμομετρηση για να δουμε στο περιπου που σκαμπαζει το μπιστολι ελα ομως που μου εβγαλε 16 αλογα λιγοτερα δηλαδη ηταν 291 μοτερ κ τωρα μετα το προγραμμα εβγαλε 275 μοτερ ομως στο δρομο εχει αλλαξει η συμπεριφορα του στο καλυτερο πως το εξηγητε αυτο????τι φταιει το προγραμμα η το δυναμομετρο????:(

Lambros46
01-09-12, 09:40
ρε παλουκαρια για πειτε μου για θα τρελαθουμε τελειως.....οπως ειπα εμπαξα προγραμμα πριν κανα μηνα σχεδον κ ειπα να του κανω αλλη μια δυναμομετρηση για να δουμε στο περιπου που σκαμπαζει το μπιστολι ελα ομως που μου εβγαλε 16 αλογα λιγοτερα δηλαδη ηταν 291 μοτερ κ τωρα μετα το προγραμμα εβγαλε 275 μοτερ ομως στο δρομο εχει αλλαξει η συμπεριφορα του στο καλυτερο πως το εξηγητε αυτο????τι φταιει το προγραμμα η το δυναμομετρο????:(

Μέτρησες στο ίδιο δυναμόμετρο?

konstantinaM3
01-09-12, 09:43
ω ναι!!! ακριβως ιδιες βενζινες ιδια ολα!

Lambros46
01-09-12, 09:55
ω ναι!!! ακριβως ιδιες βενζινες ιδια ολα!

Για ανέβασε το διάγραμμα.Ίσως το πρόγραμμα σου έχει δώσει σε μεγαλύτερο φάσμα στροφών δύναμη και ροπή και έχεις την αίσθηση ότι πάει καλύτερα.

konstantinaM3
01-09-12, 10:02
λες ε? τωρα το επιασα τι θελει να μας πει ο ποιητης!!!!μου εδωσε χαμηλα κ μου εκοψε τα ψηλα....ελα ομως που αυτο το αμαξι απο την μανα του δουλευει ψηλα....το απογευμα θα βαλω το διαγραμα με το παλιο κ το καινουργιο μαζι....

STREETRACING
01-09-12, 10:30
Nα ξαναβαλεις το στοκ προγραμμα
στον τσακανικα 291 αλογα για Ε36 ειναι παρα παρα πολυ καλα.
τα ΜΑΗΑ ειναι παρα πολυ αυστηρα.

konstantinaM3
01-09-12, 10:35
θα του πω του ανθρωπου που μου εβαλε το προγραμμα εαν γινεται να φτιαξει το προγραμμα ετσι ωστε να μην χανει ψηλα νομιζω πως μπορει να το διορθωσει.....κ να βγαλει πανω απο 291 κ στην τελικη αμα δεν γινεται θα το ξηλοσω κ θα μεινει παλι μαμα οπως ηταν!

konstantinaM3
01-09-12, 15:47
να τα χαλια....μετα το προγραμμα...η πρωτη γραμμη ειναι πριν το προγραμμα κ η απο κατω η λεπτη γραμμη ειναι μετα το προγραμμα....

alexk
01-09-12, 15:51
Κωνσταντίνα έχεις κάνει μετρήσεις με τηλεμετρία στο αυτοκίνητο πριν και μετά ?

Εμένα πάντως δεν μου κάνει εντύπωση ότι έχεις χάσει.

konstantinaM3
01-09-12, 16:07
εαν εννοεις στο δρομο με λαπ τοπ οχι τετοια μετρηση δεν εχω κανει....η μονη διαφορα που εχει ειναι οτι χαμηλα εχει δωσει εχει ξυπνησει το αμαξι απο πριν.....

STREETRACING
01-09-12, 18:18
Πες να το ξηλώσει κατευθείαν.
Μια Χαρα άλογα για maha κ τα κανε να μην πω τι.

konstantinaM3
01-09-12, 18:26
λεω να του προτεινω πρωτα μπας κ μου το διορθωσει αλλιως οπως ειπες ξηλωμα.....

chief
01-09-12, 19:14
για υποδυναμη +- 15 αλογα σε αμαξι 1500 κιλα η τηλεμετρια δεν δειχνει τιποτα.
το καλυτερο ειναι δυναμομετριση πριν και αμεσως μετα την βελτειωση στο ιδιο δυναμομετρο.

konstantinaM3
01-09-12, 19:45
για υποδυναμη +- 15 αλογα σε αμαξι 1500 κιλα η τηλεμετρια δεν δειχνει τιποτα.
το καλυτερο ειναι δυναμομετριση πριν και αμεσως μετα την βελτειωση στο ιδιο δυναμομετρο.

ακριβως αυτο εκανα!!!:) ιδιες βενζινες ιδιες ζαντες ολα ιδια.....κ το δυναμομετρο στο ιδιο!!

Lambros46
01-09-12, 20:34
για υποδυναμη +- 15 αλογα σε αμαξι 1500 κιλα η τηλεμετρια δεν δειχνει τιποτα.
το καλυτερο ειναι δυναμομετριση πριν και αμεσως μετα την βελτειωση στο ιδιο δυναμομετρο.


ακριβως αυτο εκανα!!!:) ιδιες βενζινες ιδιες ζαντες ολα ιδια.....κ το δυναμομετρο στο ιδιο!!

Δεν εστίασες στο σημαντικότερο "πριν και αμεσως μετα την βελτίωση"

andreas_R
01-09-12, 22:16
Γιαυτο τα σιχαινομαι τα δυναμομετρα!!!

Εχεις ενα αμαξι στα μετρα σου που ξερεις πως πατε και πατας να δεις τι πηρες
στον δρομο!!!!

alexk
01-09-12, 23:03
για υποδυναμη +- 15 αλογα σε αμαξι 1500 κιλα η τηλεμετρια δεν δειχνει τιποτα.
το καλυτερο ειναι δυναμομετριση πριν και αμεσως μετα την βελτειωση στο ιδιο δυναμομετρο.

Εμένα στο Ζ3 γιατί φαίνεται η διαφορά με την τηλεμετρία Χριστόφορε ?
Με την ίδια λογική ένα 316 με 318 δεν θα έπρεπε να έχουν διαφορές στις επιδόσεις μιας και είναι 1500 κιλά.
Κάτι δεν καταλαβαίνω φίλε.

konstantinaM3
02-09-12, 00:32
Δεν εστίασες στο σημαντικότερο "πριν και αμεσως μετα την βελτίωση"

αμεσως μετα την βελτιωση πηγα δυναμομετρο δεν περασε μηνας που το εβαλα !

chief
02-09-12, 10:03
Εμένα στο Ζ3 γιατί φαίνεται η διαφορά με την τηλεμετρία Χριστόφορε ?
Με την ίδια λογική ένα 316 με 318 δεν θα έπρεπε να έχουν διαφορές στις επιδόσεις μιας και είναι 1500 κιλά.
Κάτι δεν καταλαβαίνω φίλε.
Καλημερα,

Μαλλον δεν εκατσα και να γραψω για να εξηγησω την αποψη μου γιατι βαριεμαι και να γραφω σε τετοια θεματα.

Λοιπόν, να το γραψω καλυτερα με ενα-δυο παραδειγματα θελοντας να πω οτι με την τηλεμετρια δεν φαινονται οι διαφορες που παιρνει ενα Μ3 οταν βαζουμε προγραμμα οπως πχ το αμαξι της Κωνσταντινας.

Με οποιοδηποτε αμαξι αν κατσουμε να κανουμε 10 μετρησεις απο πχ τα 60-200 χιλιομετρα το πιο πιθανόν η τηλεμετρια θα δειξει και 10 διαφορετικά αποτελέσματα. Ακομη και με ενα αυτοματο αμαξι. Δεν γραφω για εκκινησεις απο σταση γιατι εκει υπαρχουν μεγαλες αποκλεισεις στον χρονο.
Το εχω κανει δηλαδη με το αμαξι μου αλλα δεν θυμαμαι και ακριβως τα νουμερα. Εκτος των αλλων (λαστιχα, θερμοκρασια κλπ), υπαρχει και ο ανθρωπινος παραγοντας που παιζει ρόλο. Μια αλλαγη με διαφορά 100 στροφες απ την προηγουμενη ή την επομενη αλλαζει το αποτελεσμα.
Ετσι ενα CSL για παραδειγμα θα γραψει 13.22, 13.43, 13.22(ξανα), 13.35. 13.30, 13.45, 13.28 κλπ.
Δεν προκειτε δηλαδη να κανουμε 10 τεστ και να μην μας βγαζει 7 διαφορετικά αποτελέσματα με μια διαφορα . Δεν υπαρχει περιπτωση να βγαζει το ιδιο. Καρατσεκαρισμενο με 12 δορυφορους "κλειδωμενους" στο συστημα τηλεμετριας. Εννοειτε οτι αν κανω την ιδια μετρηση την επομενη μερα ή το βραδυ θα δουμε αλλα 10 αποτελεσματα που δεν θα εχουν σχεση με τα προηγουμενα.
Εδω υπάρχουν ιδιοκτητες 997 TT και GTR απο τα 800 αλογα πανε στα 850 και συμπερασμα απ την τηλεμετρια δεν βγαινει παρόλο που κανουν δεκαδες δοκιμες με τα v-box σε 100-200. Θα βγει απ το Μ3 που πηρε 5-6 αλογα τροχό ??

Ενα Μ3 με προγραμμα και καταλυτες υποθετω οτι εχει αυξηση της ιπποδυναμης περιπου 2%. Απο τα 280 αλογα τροχο, αντε να πάει στα 285. Δηλαδή σε ενα υποθετικό πατημα απο τα 60-200 να κερδίσει (αν δεν χασει) μια καρότσα. Ενα δεκατο δηλαδή και τιποτα παραπάνω.
Αυτό το δεκατο δεν υπάρχει περιπτωση να βρεθει με σιγουρια μεσω των μετρησεων της τηλεμετρίας για τους λόγους των μετρησεων που εγραψα πιο πάνω.

Οταν ο Γιαννης εβαλε το προγραμμα της evolve του εστειλα το v-box μου. Αν και το αμαξι ηταν σε αισθηση και σιγουρα στον δρομο με αλλο αμαξι πιο γρηγορο, απο την τηλεμετρια δεν εβγαλε συμπερασματα. Το ιδιο εργο δηλαδη.
10 πατηματα και δεκα διαφορετικα αποτελέσματα με αποκληση απο εκατοστα μεχρι δεκάτο. Αλλα ειδεχνε στην Αθηνα και αλλα στην επαρχία... Αλλα νουμερα την μια μερα και αλλα την αλλη.
Το να ψαχνουμε να βρουμε 50 εκατοστα ή ενα δεκατο σε μια μετρηση και να το συνδιαζουμε με 5-10 αλογα σε τετοια αμαξια ειναι λες και ψαχνουμε ψυλους στα αχυρα.

Τα συστηματα τηλεμετρίας ειναι πολύ χρησημα σε αλλου ειδους βελτειωσεις που ΔΕΝ μπορει να τις δειξει το δυναμομετρο αλλα τις δειχνει ο δρομος.
Στην αλλαγη διαφορικού ας πουμε...

Εγω ειχα κάνει καποια τεστ απο τα 70 χιλιομετρα (που εχω εξοδο απο καποιες στροφες) μεχρι τα 135 χιλιομετρα (που πεφτω στα φρενα) σε συγκεκριμενες στροφες της πιστας.
Παρατηρησα με 3.62 διαφορικό 70-135 οτι:
-με 2α ταχυτητα ειχα χρονο Α
-με 3η ταχυτητα εχα χρονο Β που ηταν μισο δευτερο περιπου πιο αργος απο τον Α
Με 3.91 διαφορικό
-3η ταχυτητα ειχα ενα χρονο Γ που ηταν ο ιδιος περιπου με τον χρονο Α.
Εδω η τηλεμετρια ειναι χρησιμη αφου εδειξε οτι εξοδος με 3η ταχυτητα και 70-135, με 3.91 διαφορικό, ειναι ιση με εξοδο με 2α ταχυτητα και 3.62 διαφορικό. Φυσικά ηταν και η διαφορα μεγαλη ( μισο δευτερολεπτο +) και ετσι βγηκε συμπερασμα.

Για μετρησεις αυξησης ιπποδυναμης της ταξης του 2-3% δεν υπάρχει περιπτωση να βγουν ασφαλες συμπεράσματα.
Εκει υπάρχει το δυναμομετρο με ενα αξιοπιστο χειριστή ή τα τεστ στον δρόμο με ενα φιλο οπως εγραψε και ο Αντρεας πιο πάνω.

STREETRACING
02-09-12, 10:27
Κωνσταντίνα που έβαλες το προγραμμα και τι σου είπε που το ίδιο δυναμομετρο έβγαλε πιο λίγα άλογα ;
Έκανες παρα πολυ καλα που έκανες μέτρηση πριν.

konstantinaM3
02-09-12, 11:13
ο προγραμματιστης ειπε στην αρχη οτι ειναι αδυνατον...κ μετα ειπε οτι θα το ρυθμισει πανω στο δυναμομετρο....κ τον περιμενω ... δεν τον ξερω προσωπικα ενας φιλος μου τον ξερει που σε ιδιο αμαξι αλλα σε καμπριο εβαλε το ιδιο προγραμμα κ δουλευει σωστα σε αυτον...ξυριζει το αμαξι...

STREETRACING
02-09-12, 11:26
Τι άλογα έβγαλε στο φίλο σου η δεν τοχε μετρήσει;

chief
02-09-12, 11:33
Κωνσταντινα, παιζουν και αλλα πραγματα ρόλο οπως το μοτερ σου σε συγκριση με το μοτερ του φιλου σου, ή καποιο προβλημα που πιθανόν να εχεις και να μην εχει πεσει στην αντιληψη σου. Ετσι και αλλιως ακομη και ιδια μοτερ, δεν δουλευουν το ιδιο.

Αν ο προγραμματιστης δεν εκατσε να σου φτιαξει το προγραμμα σε ενα δυναμομετρο ή στον δρομο, στην ουσια σου εβαλε ενα προγραμμα κονσερβα απ την στιγμη που σου εβαλε το ιδιο προγραμμα με του φιλου σου.

Τα προγραμματα γινονται αφου απο πριν ο προγραμματιστης διαβασει πως δουλευει το αμαξι.

konstantinaM3
02-09-12, 11:44
Τι άλογα έβγαλε στο φίλο σου η δεν τοχε μετρήσει;

δεν το εχει μετρησει ακομα....αλλα αυτος εχει το gt μοτερ που ειναι λιγο παραπανω αλογα απο μενα βεβαια δεν θα ειμαι τα ιδια οπως αυτος αλλα πριν το προγραμμα μαμα που ημουν ειχαμε τεραστια διαφορα αυτος μπροστα κ μου ειπε οτι εβαλε προγραμμα κ παει πολυ καλα το αμαξι κ του εφτιαξε κ τις βενζινες κ γιαυτο το εβαλα κ εγω ειναι η αληθεια....:original:

konstantinaM3
02-09-12, 11:47
παντως το αμαξι εχει αλλαξει χαμηλα παει πολυ καλα δινει απο χαμηλα δεν ηταν ετσι πριν το προγραμμα.....

Andri
02-09-12, 11:48
Ένα καλό πρόγραμμα όντως μειώνει τις βενζίνες , από ότι έχω ακούσει...
Κων/να έλα να πατήσουμε μαζί....πόσες νταλίκες θα μου ρίξεις? :th_Laie_67-1:

STREETRACING
02-09-12, 11:52
Σε ένα Στοκ ατμοσφαιρικό αμάξι δεν είναι απαραίτητη η ρύθμιση πάνω στο δυναμομετρο.
Τα δεδομένα είναι ακριβώς τα ίδια βάσει του εγκεφάλου.
Το τι βγάζει μετα εξαρτάται απο τη κατάσταση του μοτέρ.
Δεν είναι κακο ούτε σπάνιο σε Στοκ ατμοσφαιρικό να βάζουν το 99% των προγραμματίστων Ένα στάνταρ προγραμμα.
Για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πλην του Στοκ , εκει ναι χρειαζεται .

STREETRACING
02-09-12, 11:56
παντως το αμαξι εχει αλλαξει χαμηλα παει πολυ καλα δινει απο χαμηλα δεν ηταν ετσι πριν το προγραμμα.....
Ψηλά θες δύναμη
Δεν έχουμε τουρμπισιο αμάξι με μακρύ σασμαν να μας ενδιαφέρει η ροπή 2500-6000 στροφές.

STREETRACING
02-09-12, 12:01
δεν το εχει μετρησει ακομα....αλλα αυτος εχει το gt μοτερ που ειναι λιγο παραπανω αλογα απο μενα βεβαια δεν θα ειμαι τα ιδια οπως αυτος αλλα πριν το προγραμμα μαμα που ημουν ειχαμε τεραστια διαφορα αυτος μπροστα κ μου ειπε οτι εβαλε προγραμμα κ παει πολυ καλα το αμαξι κ του εφτιαξε κ τις βενζινες κ γιαυτο το εβαλα κ εγω ειναι η αληθεια....:original:
Κανε ένα άνοιγμα με το φίλο σου να δεις τότε τι παίζει.

Andri
02-09-12, 12:04
Κανε ένα άνοιγμα με το φίλο σου να δεις τότε τι παίζει.



Κων/να έλα να πατήσουμε μαζί....πόσες νταλίκες θα μου ρίξεις? :th_Laie_67-1:
:whistle: :whistle: :whistle:

konstantinaM3
02-09-12, 12:04
δηλαδη να του πω να το ρυθμισει στα ψηλα του πραγραμματιστη?

STREETRACING
02-09-12, 12:07
Αυτός ξέρει.
Εγω μίλησα αντικειμενικά.

Lambros46
02-09-12, 12:08
δηλαδη να του πω να το ρυθμισει στα ψηλα του πραγραμματιστη?

Βρε Κωνσταντίνα σόρρυ κιόλας αλλά που πάς και τους βρίσκεις?Περιμένει δηλαδή ο προγραμματιστής από εσένα να του πείς τί να κάνει??

Andri
02-09-12, 12:11
Έχει ένας φίλος έναν πολύ καλό αλλά είναι Θεσ/κη. Δεν ξέρω ονόματα κτλπ. Θέλεις να ρωτήσω?

vagmag
02-09-12, 12:15
υπάρχει περίπτωση να φταίνε θερμοκρασίες περιβάλλοντος (πολύ υψηλές πχ;)

Μόνο πρόγραμμα έβαλες ή έκανες κ άλλες αλλαγές;

alexk
02-09-12, 12:20
Χριστόφορε διαφωνώ καθέτως με αυτά που λες.
Βέβαια, άν θέλει κάποιος να το μεταφέρει σε νέο θρεντ μιας και δεν θέλω να χαλάσουμε το θρεντ της Κωνσταντίνας.

konstantinaM3
02-09-12, 12:20
ελα ντε πεστο ψεματα.....κατσε να το ρυθμισουμε μην μου ριξετε εσεις νταλικες διαφορα κ ξεφτυλιστουμε τελειως ΛΟΛ :):):):):) ελπιζω να βρω ακρη!!!!

konstantinaM3
02-09-12, 12:22
μονο προγραμμα εβαλα ολα τα αλλα ειναι τα ιδια οπως ηταν κ πριν!!!φοραω μαμα τελικο racing καταλυτες κ ελευθερο φιλτρο .

Andri
02-09-12, 12:27
κ ελευθερο φιλτρο .

βάλε βαρελάκι να την ακούσεις !:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Sorry αλλά το serfarisma δίπλα στη θάλασσα με χαλάει... :whistle:

konstantinaM3
02-09-12, 12:59
ναι θα βαλω κανενα βαρελακι απο μπυρα λολ

teo21
02-09-12, 17:23
Καποιος ανεφερε θερμοκρασια περιβαλλοντος... Ηταν ιδιες στις 2 δυνακομετρησεις Κωνσταντινα? Δε μιλαμε για 1-2 βαθμους αλλα για 10 υπαρχει διαφορα.

konstantinaM3
02-09-12, 17:32
οι ημερομηνιες ειναι η πρωτη εγινε στις 28 ιανουαριου του 2012 κ η αλλη εγινε 27 αυγουστου του 12 απο θεμα θερμοκρασιας εχουμε αρκετη διαφορα!

teo21
02-09-12, 17:40
Οποτε μιλαμε για 20+ βαθμους διαφορα... Το θεμα ειναι τι απωλεια ιπποδυναμης φερουν οι 20+ βαθμοι κελσιου.

konstantinaM3
07-09-12, 16:55
να σας ρωτησω ποιος εχει προγραμμα στο αμαξι του??? κ εαν το εχει παει για διαγνωση μετα το προγραμμα να μου πει τι του εβγαζε στο διαγνωστικο???ολα καλα?η εβγαζε σφαλματα?

Panos 316T
07-09-12, 20:23
Κων/να δεν στελνεις ενα πμ στον Σκανδαλη;
λογικα θα σε εξυπηρετησει το παιδι .

Thomelef
07-09-12, 21:15
Εγω αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι το αδειασε ψηλα και το ζωντανεψε χαμηλα.
Πραγμα αχρηστο, μιας και το μοτερ αυτο οσο ψηλοτερα δουλευει, τοσο πιο μεγαλη δυναμη βγαζει.
Επισεις το.θεωρω και επικινδυνο...τρεμω στην σκεψη του να δουλευει φτωχα στις ψηλες ενα Μ μοτερ.
Σκεψου εκει στις 8000 να στεγνωσει, τι εχει να γινει.
Πανε ξηλωσε το καλυτερα κωνσταντινα και μην ασχολεισαι. Δωρο αδωρο τα ελληνικα προγραμματα σε αυτα τα μοτερ.

STREETRACING
07-09-12, 21:19
να σας ρωτησω ποιος εχει προγραμμα στο αμαξι του??? κ εαν το εχει παει για διαγνωση μετα το προγραμμα να μου πει τι του εβγαζε στο διαγνωστικο???ολα καλα?η εβγαζε σφαλματα?

Εγώ φοραω και δεν είχα κάποιο σφάλμα.
Κ παλιά π φοραγα αγγλικό από έλληνα βελτίωτη κολλητό πάλι τίποτα.

STREETRACING
07-09-12, 21:20
Εγω αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι το αδειασε ψηλα και το ζωντανεψε χαμηλα.
Πραγμα αχρηστο, μιας και το μοτερ αυτο οσο ψηλοτερα δουλευει, τοσο πιο μεγαλη δυναμη βγαζει.
Επισεις το.θεωρω και επικινδυνο...τρεμω στην σκεψη του να δουλευει φτωχα στις ψηλες ενα Μ μοτερ.
Σκεψου εκει στις 8000 να στεγνωσει, τι εχει να γινει.
Πανε ξηλωσε το καλυτερα κωνσταντινα και μην ασχολεισαι. Δωρο αδωρο τα ελληνικα προγραμματα σε αυτα τα μοτερ.

Θωμά υπάρχουν κ καλοί έλληνες βελτιωτες στα bmw

arci
07-09-12, 21:55
Αν στεγνωνε ψηλά τότε θα πήγαινε καλύτερα. Αν δε πηγαίνει σημαίνει ότι είναι πλούσιο για λόγους ασφαλείας όποτε μη το φοβάσαι...

konstantinaM3
09-09-12, 16:27
το εβαλα στο διαγνωστικο κ μου βγαζει οτι εχει πολυ πλουσιο μιγμα κ βγαζει οτι δεν μπορουν να διορθωσουν οι λαμδα κ οι 2 κ δειχνει οτι εχει προβλημα ο εγκεφαλος....στην εθνικη σημερα που το ανοιξα ειδα οτι οντως ψηλα δεν παει οπως πηγαινε κατι σαν να το σταματαει χαμηλα οντως παει καλα πιο καλα απο πριν....αυριο θα παω κ σε αλλο δυναμομετρο καπου στον ν κοσμο να το βαλω να δω τι γινεται κ εχει παραγγηλει αλλο τσιπακι το παλικαρι απο γερμανια κ θα μου πει να του παω παλι τον εγκεφαλο να το αλλαξει τωρα εαν στεγνωνει στα ψηλα δεν το ξερω αλλα ελεγα μηπως εβαζα ρυθμιστει πιεσης βενζινης επιπλεον....δεν ξερω βεβαια εαν θα κανει δουλεια γιαυτο ακουω τις γνωμες σας....:):):):):)

arci
09-09-12, 16:45
Ασε τους ρυθμιστές πίεσης, είναι μπακαλιστικη μέθοδος το μίγμα ρυθμίζεται απονομή προγράμμα...τέλος...

konstantinaM3
09-09-12, 16:55
οποτε θα δω κ το αλλο τσιπακι που ειπε οτι θα φερει κ αμα δεν τα διορθωσει ολα αυτα θα του ζητησω τα λεφτα πισω......

STREETRACING
09-09-12, 19:02
Να ξαναβαλεις το Μαμα προγραμμα
Δεν χρειάζεται να πας σε άλλο δυναμομετρο
Δεν θα σου δείξει κατι άλλο εφόσον ήδη το πήγες στο ίδιο.
Γιατί το σκέφτεσαι;
Μην μπεις στο τρυπακι καινούργιο προγραμμα δοκιμές δυναμομετρα κλπ.
Να σου βάλει το Μαμα κ τελείωσε
Η διάφορα στο ίδιο δυναμομετρο κ η αίσθηση που είδες αυτο σου λένε.

Thomelef
09-09-12, 19:49
+απειρο, στην απειριοστη...

konstantinaM3
09-09-12, 23:56
το θέμα είναι ότι μου πέταξε μια κ μου λέει οτι φταίει το δυναμόμετρο....γιαυτό ήθελα να βεβαιωθώ ότι όντως δεν φταίει το δυναμόμετρο κ φταίει το πρόγραμμα να του το αποδείξω με νούμερα όχι με λόγια .....:) αυτό ήθελα να κάνω....