PDA

Επιστροφή στο Forum : "Μαγικό χαλί " γίνεται?



Konstantinos E60
04-02-10, 09:41
Επειδη βαρεθηκα να μπινελικιάζω για την κατάσταση των δρόμων
και τα χλμ που κάνω καθημερινά απο 30 να γίνονται 40 (απο τα ζικ-ζικ λογω
αποφυγής σαμαριών και λακούβας) θέλω να βάλω ανάρτηση αλα Citroen..!!
Θέλω άνεση,να μην χαμπαριάζει τίποτα σε λακούβες-σαμάρια..
Τι προτείνεται ????
Δεν με ενδιαφέρει το κόστος.

bill_m3
04-02-10, 09:45
Επειδη βαρεθηκα να μπινελικιάζω για την κατάσταση των δρόμων
και τα χλμ που κάνω καθημερινά απο 30 να γίνονται 40 (απο τα ζικ-ζικ λογω
αποφυγής σαμαριών και λακούβας) θέλω να βάλω ανάρτηση αλα Citroen..!!
Θέλω άνεση,να μην χαμπαριάζει τίποτα σε λακούβες-σαμάρια..
Τι προτείνεται ????
Δεν με ενδιαφέρει το κόστος.

Έβγαλε μια ανάρτηση η kw, street comfort λέγεται.
Συνδυάζει και κράτημα και άνεση.

Έξω ακούγονται τα καλύτερα!!!!

Stamatis
04-02-10, 10:14
15αρια λαστιχα με μεγαλο προφιλ και την αναρτηση της μανας του.

Konstantinos E60
04-02-10, 10:22
15αρια λαστιχα με μεγαλο προφιλ και την αναρτηση της μανας του.

Της μανας του φοραει Mpack με 18αρια. 15αρια δεν μπαίνουν 16αρια τα μικρότερα και τα εχω πάρει ήδη.

Stamatis
04-02-10, 10:33
Σηκωνω τ χερια ψηλα. Μεχρι εδω παει το μυαλο μου.
Το να βγει η mpacκ ειναι λυση αλλα ειναι η σωστη λυση;
Δεν ξερω.

Konstantinos E60
04-02-10, 10:59
Σηκωνω τ χερια ψηλα. Μεχρι εδω παει το μυαλο μου.
Το να βγει η mpacκ ειναι λυση αλλα ειναι η σωστη λυση;
Δεν ξερω.

Το δικό σου το μυαλό μέχρι εδω ??? Ψέματα λες ή δεν είσαι καλά...χεχεχε πλακα κάνω.
Το γνωρίζω οτι η Mpack ειναι ο ιδανικός συνδυασμός ανεσης-κρατήματος αλλα θέλω περισσότερη άνεση, δεν με απασχολεί το κράτημα.

gyiama
04-02-10, 11:04
επομενη κινηση τοτε ειναι η απλη αναρτηση με τα νορμαλ ελατηρια και με τις 16αρες που οπως λες εχεις!!!!τπτ αλλο απο και και περα θα χαλασεις ολο το σεταπ του αυτοκινητου!!!

bill_m3
04-02-10, 11:05
Θες να θυσιάσεις την ομορφιά για την άνεση σωστά??

Βάλε τις 16άρες και να δούμε πόσο θα το κρατήσεις έτσι!!!!

Christos 330
04-02-10, 11:14
Kωστα το αμαξι σου ειναι ηδη ανετο . . .

Και με την αναρτηση που εχει η μαμα και τα λαστηχα ακομα και τα 18αρια που πεταξες τα run flat (και καλα εκανες) . . .

Ειδη με τα χειμερινα που εχεις πιστευω να ειδες μεγαλη διαφορα . . .

Konstantinos E60
04-02-10, 11:33
επομενη κινηση τοτε ειναι η απλη αναρτηση με τα νορμαλ ελατηρια και με τις 16αρες που οπως λες εχεις!!!!τπτ αλλο απο και και περα θα χαλασεις ολο το σεταπ του αυτοκινητου!!!

Για την απλή σκεφτομαι και εγώ αλλα οσο περισσότερες γνώμες τόσο καλύτερα. Το set up για να χαλάσει θα πρέπει να γίνουν χοντράδες.

Apostolos
04-02-10, 11:54
Κωνσταντίνε το πακέτο της mpack ανάρτησης (αμορτισέρ - ελατήρια) φοράς τώρα?

Konstantinos E60
04-02-10, 12:00
Bill καμία ομορφιά δεν θέλω να χαλάσω αλλα και τι να κάνω που καθημερινά κυκλοφορώ σε μια διαδρομή που δεν παλευεται με τίποτα απο τις κακοτεχνίες( Νεάπολη-Πευκα-Χορτιάτης...οσοι γνωρίζουν την διαδρομή πιστευω να με καταλαβαίνουν) .Θα αρχίσει να τρίζει το εργαλειο και με το δίκιο του...
Χρίστο ναι καμία σχέση τα run flat με τα νορμαλ ελαστικά ειδικά τα χιονολάστιχα (τα 16αρια γι'αυτο τα πήρα) αλλα και πάλι ρε φίλε δεν μπορει το λάστιχο να αποροφήσει τόσες κακοτεχνίες, στην αναρτηση ειναι το θέμα και προκειμένου να γλυτώσω το αυτοκίνητο ας χάσω και σε κράτημα ,ουτως η αλλως κινουμαι περισσότερο με μικρές ταχυτητες.
Εχθες ημουν με το Μerc ενος φιλου..τον ζήλεψα τον π...στη και με 18αρια παρακαλω..καμία σχεση με το δικό μου..

Konstantinos E60
04-02-10, 12:01
Κωνσταντίνε το πακέτο της mpack ανάρτησης (αμορτισέρ - ελατήρια) φοράς τώρα?

Ναι εργοστασιακά.

NickE60
04-02-10, 12:19
Για την απλή σκεφτομαι και εγώ αλλα οσο περισσότερες γνώμες τόσο καλύτερα. Το set up για να χαλάσει θα πρέπει να γίνουν χοντράδες.

Κωστή, βάλε τα Sachs/Boge που δίνει η BMW στη standard έκδοση. Μπορείς να τα βρείς στο εμπόριο σε πολύ χαμηλότερη τιμή, και πάρε τα bump-stops και τα ελατήρια απ' την αντιπροσωπεία. Βέβαια υπάρχει και η ενδιάμεση λύση του sport package, αλλά μόνο μέσα απ' τη BMW, καθώς δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Τώρα, αν θέλεις aftermarket λύση για τη standard έκδοση, έχει και Koni, Bilstein, KYB, με αντίστοιχα ελατήρια, ή με ελατήρια ΒMW που νομίζω τα φτιάχνει ή η Sachs ή η Eibach, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος

....μπορείς να κάνεις και "τράμπα" με κάποιον που θέλει να το χαμηλώσει.... αλλά είναι και το θέμα του ότι δεν ξέρεις τι χρήση έχει γίνει..

z3 2.2
04-02-10, 12:35
Κωνσταντινε αλλαξε......χωρα!!!
Χεχεχε ειχα την αναγκη να αστειευτω!
Πολλες φορες εχω σκεφτει να βαλω 15αρια σιδερενια παντως,σε καταλαβαινω

Apostolos
05-02-10, 08:20
Με πρόλαβε ο Νικόλας στο post του. Έχω την standard έκδοση (αμορτισέρ - ελατήριο) και ψάχνω για την mpack. Aν σε ενδιέφερε θα μπορούσαμε να τις κάναμε "τράμπα" αλλά απ'ότι βλέπω είσαι στη Θεσσαλονίκη φίλε. Εντελώς πληροφοριακά πόσους πόντους σε χαμηλώνει το ελατήριο της mpack σε σχέση με το standard ελατήριο που φοράω τώρα?

NickE60
05-02-10, 08:36
Με πρόλαβε ο Νικόλας στο post του. Έχω την standard έκδοση (αμορτισέρ - ελατήριο) και ψάχνω για την mpack. Aν σε ενδιέφερε θα μπορούσαμε να τις κάναμε "τράμπα" αλλά απ'ότι βλέπω είσαι στη Θεσσαλονίκη φίλε. Εντελώς πληροφοριακά πόσους πόντους σε χαμηλώνει το ελατήριο της mpack σε σχέση με το standard ελατήριο που φοράω τώρα?

περίπου 2 cm Δημήτρη (εγώ έχω Μpack με eibach χαμηλώματος και είμαι στους 3 - 3,5)

Apostolos
05-02-10, 08:39
περίπου 2 cm Δημήτρη (εγώ έχω Μpack με eibach χαμηλώματος και είμαι στους 3 - 3,5)

Μια χαρά τότε πιστεύω ότι θα είμαστε...:) Σε ευχαριστώ Νικόλα. Αν ταίριαζε και το θέμα της "τράμπας" θα ήταν ακόμα καλύτερα χαχαχαχαχαχα

scania124
05-02-10, 13:03
με το που διαβασα το θρεντ στο μυαλο μου ηρθε η αεραναρτηση....
αντικαθιστα τα μαμα αμορτισερ με φουσκες που δουλευουν με αερα.....βλεπεται porsche-φορτηγα......κ.α
κανε μια ερευνα στο νετ...

Konstantinos E60
05-02-10, 13:41
Με πρόλαβε ο Νικόλας στο post του. Έχω την standard έκδοση (αμορτισέρ - ελατήριο) και ψάχνω για την mpack. Aν σε ενδιέφερε θα μπορούσαμε να τις κάναμε "τράμπα" αλλά απ'ότι βλέπω είσαι στη Θεσσαλονίκη φίλε. Εντελώς πληροφοριακά πόσους πόντους σε χαμηλώνει το ελατήριο της mpack σε σχέση με το standard ελατήριο που φοράω τώρα?

Οπως ειπε ο Νίκος γυρω στους 2 (1,5 για την ακριβεια δίνει η BMW) .

Konstantinos E60
05-02-10, 13:49
με το που διαβασα το θρεντ στο μυαλο μου ηρθε η αεραναρτηση....
αντικαθιστα τα μαμα αμορτισερ με φουσκες που δουλευουν με αερα.....βλεπεται porsche-φορτηγα......κ.α
κανε μια ερευνα στο νετ...

Το εψαξα και αυτό αλλα ειναι ιστορία ,θέλει δεξαμενή αέρα στο πορτ παγκαζ και το μόνο που κερδίζεις είναι η άυξομείωση σε υψος.Η σκληρότητα ρυθμίζεται με την τοποθέτηση και γενικά θυμίζει πολύ αμερικάνικη R&B κατάσταση....

Prophet Of Noise
05-02-10, 13:58
με το που διαβασα το θρεντ στο μυαλο μου ηρθε η αεραναρτηση....
αντικαθιστα τα μαμα αμορτισερ με φουσκες που δουλευουν με αερα.....βλεπεται porsche-φορτηγα......κ.α
κανε μια ερευνα στο νετ...

Η τιμή για εγκατάσταση για κάτι τέτοιο στην ευρώπη, της εταιρίας air runner (είναι η μόνη που βγάζει για bmw) είναι γύρω στα 3 χιλιάρικα.

Τσεκάρετε μια σε 335:
https://www.youtube.com/watch?v=KIibMI5YTfY

scania124
05-02-10, 14:04
Η τιμή για εγκατάσταση για κάτι τέτοιο στην ευρώπη, της εταιρίας air runner (είναι η μόνη που βγάζει για bmw) είναι γύρω στα 3 χιλιάρικα.

Τσεκάρετε μια σε 335: https://www.youtube.com/watch?v=KIibMI5YTfY

ολα τα λεφτα........

Konstantinos E60
05-02-10, 14:38
Η τιμή για εγκατάσταση για κάτι τέτοιο στην ευρώπη, της εταιρίας air runner (είναι η μόνη που βγάζει για bmw) είναι γύρω στα 3 χιλιάρικα.

Τσεκάρετε μια σε 335: https://www.youtube.com/watch?v=KIibMI5YTfY

Για σταματημένο μια χαρά ειναι αλλα για τολμησε να το κυκλοφορίσεις κατεβασμένο στο Ελλαδιστάν.....
Ειναι και κάποιος στην Αθήνα στην οδο Καβάλας αν δεν κάνω λάθος που είχε αεραναρτήσεις με πολύ μικρότερο κοστος.

Konstantinos E60
05-02-10, 14:56
https://www.hps-airride.com/
Αν δεν κάνω λάθος αυτην την εταιρεία αντιπροσωπευει αυτός στην Καβάλας.

SuperSonic
05-02-10, 15:32
Αμα βαλεις μια ρυθμιζομενη στο ποιο μαλακο και παιξεις με το προφιλ του ελαστικου δεν θα εχεις προβλημα!

Και μιλαμε για εν αυτοκινητο το οποιο δεν "κοπαναει"!

Konstantinos E60
05-02-10, 18:57
Αμα βαλεις μια ρυθμιζομενη στο ποιο μαλακο και παιξεις με το προφιλ του ελαστικου δεν θα εχεις προβλημα!

Και μιλαμε για εν αυτοκινητο το οποιο δεν "κοπαναει"!

Δεν πρέπει να κοπανάει οχι οτι δεν κοπαναει αν το εχεις χαμηλωμένο.

Τι προτεινεις απο ρυθμιζόμενη ?

SuperSonic
05-02-10, 19:26
Δεν πρέπει να κοπανάει οχι οτι δεν κοπαναει αν το εχεις χαμηλωμένο.

Τι προτεινεις απο ρυθμιζόμενη ?



η ΚW λενε ειναι ποιο μαλακη απο την Pss9..
Πριν κανεις οτιδηποτε βρες καποιον με Ε60 και παρε μια δευτερη γνωμη..

Apostolos
05-02-10, 20:03
Κωνσταντινε κανε ενα κοπο και ρωτησε για την κw street cοmfοrt. Κατασκευαζεται αποκλειστικα για αυτοκινητα με γνωμονα την μεγιστη δυνατη ανεση σε πολυτελη αυτοκινητα με ταυτοχρονη sροrt συμπεριφορα. Δεν εχει καμια ρυθμιση ως προς την σκληροτητα του αμορτισερ αλλα μπορεις να ρυθμισεις το υψος απο 5mm εως 45mm. Το κοστος στο γερμανικο ebay ειναι καπου στα 1270 απο οσο θυμαμαι

georggge46
06-02-10, 19:09
Απο οτι εχω ψαξει λενε πολυ καλα λογια για τα αμορτισερ της KONI τα FSD τα οποια συνδιαζουν μεγαλη ανεση χωρις να χανουν απο κρατημα ! Μονο που ειναι καπως ακριβα και δεν μπαινουν σε πολυ χαμηλωμενα αυτοκινητα, 35mm χαμηλωμα maximum.

NickE60
06-02-10, 20:53
Απο οτι εχω ψαξει λενε πολυ καλα λογια για τα αμορτισερ της KONI τα FSD τα οποια συνδιαζουν μεγαλη ανεση χωρις να χανουν απο κρατημα ! Μονο που ειναι καπως ακριβα και δεν μπαινουν σε πολυ χαμηλωμενα αυτοκινητα, 35mm χαμηλωμα maximum.

είναι καλά όντως! ...αλλά νομίζω είναι χαμηλώματος, δεν θα σηκωθεί στο ύψος του standard (comfort) μοντέλου. Γύρω στα 600 ευρώ έχει το πλήρες σετ (χωρίς ελατήρια) ..λίγο λιγότερο, αν δεν κάνω λάθος, βγαίνει το πλήρες standard σετ της Sachs στην BMW (χωρίς ελατήρια και bump-stops)

Stefanos_Cool
06-02-10, 21:12
Κωνσταντίνε το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, η λύση είναι μία.

Άσε το αμάξι σου ως έχει και πάρε ένα φτηνό μικρό να κάνεις τη δουλειά σου.thumb

georggge46
06-02-10, 23:00
είναι καλά όντως! ...αλλά νομίζω είναι χαμηλώματος, δεν θα σηκωθεί στο ύψος του standard (comfort) μοντέλου. Γύρω στα 600 ευρώ έχει το πλήρες σετ (χωρίς ελατήρια) ..λίγο λιγότερο, αν δεν κάνω λάθος, βγαίνει το πλήρες standard σετ της Sachs στην BMW (χωρίς ελατήρια και bump-stops)

Δεν ειναι χαμηλωματος ,απλα μπορουν να μπουν με ελατηρια μεχρι 3,5 ποντους χαμηλωμα.

KONI FSD: Frequency Selective Damping. A revolutionary new technique whereby the benefits of both types of ride are combined in one perfect shock absorber. Banishing the disadvantages of the past.

# Ends the compromise between comfort and handling
# Can be integrated in conventional damper layouts
# No need for sensors, cables, or other electronic devices
# Creates an additional variable in fine-tuning the carΆs behaviour
# Quick and easy to develop for existing suspensions
# Damper cost efficient
# Can be used with existing springs or aftermarket ones upto a drop of 35mm
# Please measure your original struts before ordering

NickE60
06-02-10, 23:04
Οκ, σωστά! thumb
γι αυτό είπα "νομίζω" ..δεν ήμουν σίγουρος. Τώρα είμαι! χεχεχε :thumbsup:

https://www.koni-suspension.co.uk/p1357165.htm

bimmer-corfu
07-02-10, 11:23
αχ αχ τι να πω και εγώ με runflat σε Ε92 αν γκρινιάζεις εσύ με 5άρα

Konstantinos E60
08-02-10, 12:05
Κωνσταντίνε το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, η λύση είναι μία.

Άσε το αμάξι σου ως έχει και πάρε ένα φτηνό μικρό να κάνεις τη δουλειά σου.thumb

Να σου πω δεν εχεις και άδικο.Το σκεφτομαι εδω και καιρό.....

Konstantinos E60
08-02-10, 12:12
αχ αχ τι να πω και εγώ με runflat σε Ε92 αν γκρινιάζεις εσύ με 5άρα

Και τα κρατάς ακόμα...??

PANOS-E60
08-02-10, 14:05
παιδιά, αν καταργήσει κανείς τα runflat, δεν καταργείται αυτόματα και η ένδειξη χαμηλής πίεσης που έχει το αυτοκίνητο ...?

bimmer-corfu
08-02-10, 14:09
όχι γιατί δεν μετράει την πίεση αλλά τη διαφορά περιστροφής των τροχών για να καταλάβει ξαφνική (και μόνο) απώλεια πίεσης

bimmer-corfu
08-02-10, 14:10
Και τα κρατάς ακόμα...??

άσε άσε τα κρατάω γιατί κάνω αρκετά ταξίδια. Έξω φυσικά είναι άψογοι οι δρόμοι αλλά και Ελλάδα παντού καλύτερα απο τη Κέρκυρα είναι

PANOS-E60
08-02-10, 14:19
Πάντως ένα θεματάκι υπάρχει γενικότερα με τα runflat ... σε κάνουν να αμφισβητείς την ποιότητα συναρμολόγησης ακόμα και της Ε60 ... Μάλλον ο εφευρέτης τους δεν είχε περάσει από Ελλάδα ...

Rosinante
08-02-10, 14:36
Δυστυχως αναρτηση οπως την οραματιζεσαι δεν υπαρχει στη Μπεμβε, ουτε μαμα ουτε αφτερ.
Αν θελεις βελουδινη αναρτηση απλα δινεις το Μπεμβε και αγοραζεις Μερτσεντες που εχει τον πρωτο λογω στην ανεση παγκοσμιως(επανακυκλοφορο ντα σφαιριδια). Η ανεση της αναρτησης στην εν λογω εταιρια ειναι περα απο την φαντασια...Επειδη ομως για τα παντα πληρωνουμε καποιο τιμημα,ετσι κι εσυ δε θα μπορεις να στριψεις οπως θες με τετοια αναρτηση...

υγ: δεν αστειευομαι.

Konstantinos E60
08-02-10, 15:04
Δυστυχως αναρτηση οπως την οραματιζεσαι δεν υπαρχει στη Μπεμβε, ουτε μαμα ουτε αφτερ.
Αν θελεις βελουδινη αναρτηση απλα δινεις το Μπεμβε και αγοραζεις Μερτσεντες που εχει τον πρωτο λογω στην ανεση παγκοσμιως(επανακυκλοφορο ντα σφαιριδια). Η ανεση της αναρτησης στην εν λογω εταιρια ειναι περα απο την φαντασια...Επειδη ομως για τα παντα πληρωνουμε καποιο τιμημα,ετσι κι εσυ δε θα μπορεις να στριψεις οπως θες με τετοια αναρτηση...

υγ: δεν αστειευομαι.

Δεν μπορω να πω οτι δεν συμφωνω μαζι σου αλλα ειναι το συνολο που κάνει την bmw να ξεχωρίζει και οχι η ανάρτηση μεμονωμένα.
Τα επανακυκλοφορουντα σφαιρίδια ειναι στο τιμόνι (αντι για κρεμαργιέρα) και όχι στην ανάρτηση αν δεν κάνω λάθος.

Rosinante
08-02-10, 15:41
Βεβαια, ξεχασα να το γραψω, συμβαλει και αυτο στην ανυπαρξια κραδασμων...

NickE60
08-02-10, 17:33
όχι γιατί δεν μετράει την πίεση αλλά τη διαφορά περιστροφής των τροχών για να καταλάβει ξαφνική (και μόνο) απώλεια πίεσης

όχι μόνο ξαφνική.. γιατί? όταν κάνεις reset, θέλει κάποια μέτρα για να ενεργοποιηθεί το σύστημα και να απομνημονευθούν οι τιμές περιστροφής.

Σε κάθε περίπτωση, οποιαδήποτε διαφοροποίηση στην περιστροφή πάνω από 20% από την αρχική, είτε συμβεί ξαφνικά, είτε μετά από 1 μήνα, (λόγω πχ μικρής απώλειας στη βαλβίδα) στους ανά άξονα τροχούς, ενεργοποιεί το μήνυμα warning. Δεν είναι απαραίτητο να είναι ξαφνική.

Stefanos_Cool
08-02-10, 17:36
Να σου πω δεν εχεις και άδικο.Το σκεφτομαι εδω και καιρό.....


Δεν στο λέω να σε επηρεάσω, απλά είναι κάτι που έχω κάνει και πίστεψέ με είναι η καλύτερη λύση. thumb