PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ απο vagos



xxxvagos
25-01-12, 18:48
ειναι ενα θεμα που ηθελα καιρο να το κανω, αν εκδηλωθει ενδιαφερον θα ποσταρω συνταγες για καθε προτιμηση, δεν ειμαι επαγγελματιας, ερασιτεχνικα απο φιλο σε φιλους..εγω αυτα ακολουθω και ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο

γνωμονας η υγιεινη και η ισορροπια αλλωστε το 60-70% της φορμας ειναι η διατροφη

Vasilis
25-01-12, 18:55
114 κιλα ... ροπης :whistle:

με 1,87 υψος ... διαφορικου :th_Laie_67-1:



λεγε φιλε Βαγγο...:thnx:


μη ξεχασω...αδυναμια στα κρεατικα-πουλερικα-σαλατες!

xxxvagos
25-01-12, 18:57
θα ξεκινησω με το πρωινο

1)
γαλα, κουακερ, σταφυδες, λιναροσπορος σε μπολακι ανακατεμα και φαγωμα
(οι ποσοτητες ρυθμιζονται απο τον καθενα) αν καποιος ασχολειται με gym σε περιοδο ογκου ας βαλει και λιγο μελι

2)
κουακεροπιτα, στο αντικολλητικο αυγα κουακερ χτυπημα και ψησιμο

3)
ενα πιατο που το τρως ολες τις ωρες της μερας ειναι αυγα με πατατα βραστη
βραζεις πατατα απο το βραδυ , παλι αντικολλητικο, τσιγαριζεις κρεμιδι, ριχνεις την πατατα αυγο τυρι κασερι (οτι θες) το ψηνεις και το τρως, το αποθηκευεις το παιρνεις στο γραφειο

ολες αυτα ειναι φουλ πρωτεινη και βοηθα πολυ και στο γυμναστηριο

xxxvagos
25-01-12, 19:09
θα αναφερω πρωτα τα κλασσικα και μετα κατι συνταγες που μου κανει η μανα μου

οτι θες βασιλη...οτι αναφερω ειναι πολυ χορταστικο και με λιγες θερμιδες

λοιπον παμε στα προγευματα

ωμα αμυγδαλα φουντουκια(βοηθαν τρελα σε πονους στις αρθρωσεις), κλασσικα τοστακια μαυρο ψωμι, τυρια, κασερια, φρουτα χαμηλου γλυκεμικου δεικτη, γιαουρτι (οποιος δε μπορει να το φαει σκετο ας βαλει μαρμελαδα light και μιση ωρα στην καταψυξη), λουκανια κοτοπουλου βραστα

συνταγη ενεργειακου κεικ μαμας: 4 αυγα, ενα σκουπ πρωτεινη, αλευρι, κουακερ ,σταφυδες ,κομματια απο μηλο, γαριφαλα, κανελα και ξηροκαρπια...γινεται φοβερα νοστημο και ειναι φουλ στη πρωτεινη

xxxvagos
25-01-12, 19:16
χαμηλος - υψηλος γλυκεμικος δεικτης

δεν θα αναφερω ενα ενα τα φρουτα μη σας κουρασω, εχει pdf το νετ με λιστες

γενικος κανονας!

τα χαμηλου γλυκεμικου δεικτη αργουν να μεταβολιστουν απο τον οργανισμο, μας κραταν πιο πολυ και απελευθερωνουν ενεργεια σιγα σιγα...τα προτιμαμε πριν απο εργασιες, προπονησεις...επεισης τα προτιμαμε σε ατομα με διαβητη διοτι δεν ανεβαζουν αποτομα την ινσουλινη

τα υψιλου γλυκεμικου δρουν αντιθετα, γρηγορα τα προτιμαμε μετα απο εργασιες, προπονηση για αποκατασταση...ανεβασουν γρηγορα την ινσουλινη

Monsta
25-01-12, 19:31
Βάγγο, πρωινό με OREO COOKIES και άπαχο γάλα έχει πολλές θερμίδες ?? :p

fanisk
25-01-12, 19:33
Πως καιω γρηγορα 1 κιλο καιμακι με μισο βαζο βυσσινο του κουταλιου? :hystericalbs1:

Monsta
25-01-12, 19:39
Αν είναι 'σπιτικό', της μαμάς δηλαδή που λέει και ο Βάγγος, δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα Φαν. thumb

xxxvagos
25-01-12, 19:39
θα κανω ενα διαλειμα για μπανιο και εξω διοτι εχει και el classico....και συνεχιζω δυνατα...παντως εγω αυτα ακολουθησα και εγινα ετσι

xxxvagos
25-01-12, 19:41
Πως καιω γρηγορα 1 κιλο καιμακι με μισο βαζο βυσσινο του κουταλιου? :hystericalbs1:

με κλαμα φανη!!! :th_Laie_67-1:

η κυριολεκτικη απαντηση ειναι 45 λεπτα με 135-140 σφυγμους

Tsakirakos
25-01-12, 19:43
ωραιος. 185εκ υψος με 74 κιλα αλλα θελω να χασω 2-3 κιλα. καλα τα λες μεγαλε! και κομμενο το κρεας με λιπη οπωσδηποτε και η ζαχαρη!

Monsta
25-01-12, 19:46
και εγινα ετσι


Μη τη δουν αυτή τη φωτό οι γυναίκες του φόρουμ κακομοίρη. :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Eleni
25-01-12, 20:22
114 κιλα ... ροπης :whistle:

με 1,87 υψος ... διαφορικου :th_Laie_67-1:



λεγε φιλε Βαγγο...:thnx:


μη ξεχασω...αδυναμια στα κρεατικα-πουλερικα-σαλατες!
βασιλη, βλεπω δεν προσεχεις καθολου ........ !!!!!

aristent
25-01-12, 20:29
βασιλη, βλεπω δεν προσεχεις καθολου ........ !!!!!

Ελενη,ασε τον Βασιλη, για τον Βαγγελη πες μας:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12016

...εχω αρχισει διαιτα απο ΤΩΡΑ!!!
:thumbsup:

Vasilis
25-01-12, 21:02
βασιλη, βλεπω δεν προσεχεις καθολου ........ !!!!!

τι να κανω ρε Λενιω?

μαγειρευει ωραια η κυρα...:th_Laie_67-1:

xxxvagos
25-01-12, 21:10
επεισης αντι για ρυζι τρωμε μπασματι
και αντι για πατατα τρωμε γλυκοπατατα...δεν θελει κοπο!!
εχω να πω πολλα, σιγα σιγα



Υ.Γ βασιλη πρωτα ο θεος θα ερθω λευκαδα το καλοκαιρι, κανονισε!

Skyline_IS
25-01-12, 21:12
η αληθεια ειναι οτι και γω απεκτησα με πολυ κοπο ενα ελαφρυ μπυροκοιλι και χρειαζεται εντατικο τρεξιμο αλλα το αναβαλλω απο βδομαδα σε βδομαδα :D

xxxvagos
25-01-12, 21:13
ωραιος. 185εκ υψος με 74 κιλα αλλα θελω να χασω 2-3 κιλα. καλα τα λες μεγαλε! και κομμενο το κρεας με λιπη οπωσδηποτε και η ζαχαρη!

θα βαλεις δε θα χασεις!! εγω ειμαι 183 και στη φωτο ειμαι κανα 85-87 κιλα

φορτωσε πρωτεινη!!

xxxvagos
25-01-12, 21:16
τρωμε σχετικα αφοβα ολους τους υδατανθρακες μεχρι το μεσημερι...απο τις 5 και μετα αποφευγουμε τους αμυλουχους υδατανθρακες...οταν εκανα διαιτα αυτο με βοηθησε παρα πολυ..

ειδικα αν ενας οργανισμος ειναι αμαθος στη διαιτα αυτο θα κανει αμεσως αποτελεσμα

doctore
25-01-12, 21:32
θα ξεκινησω με το πρωινο

1)
γαλα, κουακερ, σταφυδες, λιναροσπορος σε μπολακι ανακατεμα και φαγωμα
(οι ποσοτητες ρυθμιζονται απο τον καθενα) αν καποιος ασχολειται με gym σε περιοδο ογκου ας βαλει και λιγο μελι

2)
κουακεροπιτα, στο αντικολλητικο αυγα κουακερ χτυπημα και ψησιμο

3)
ενα πιατο που το τρως ολες τις ωρες της μερας ειναι αυγα με πατατα βραστη
βραζεις πατατα απο το βραδυ , παλι αντικολλητικο, τσιγαριζεις κρεμιδι, ριχνεις την πατατα αυγο τυρι κασερι (οτι θες) το ψηνεις και το τρως, το αποθηκευεις το παιρνεις στο γραφειο

ολες αυτα ειναι φουλ πρωτεινη και βοηθα πολυ και στο γυμναστηριο

Με τόσα αυγά και τηγανισμένα, θα μας πάει η χοληστερίνη όσο CO2 βγάζει ένα Μ3 !

xxxvagos
25-01-12, 21:38
Με τόσα αυγά και τηγανισμένα, θα μας πάει η χοληστερίνη όσο CO2 βγάζει ένα Μ3 !

ασπραδια εννοω!! αν και δεν εχουν προβλημα και οι κροκοι, εχουν σιδηρο

doctore
25-01-12, 21:45
Για το ΤΟΝΟΤΙL ποιά είναι η γνώμη σου ?

xxxvagos
25-01-12, 21:48
Για το ΤΟΝΟΤΙL ποιά είναι η γνώμη σου ?

οχι μακρια απο αυτα, τζαμπα λεφτα...η καλυτερη τονωση ειναι το εντονο τρεξιμο και ο ηλιος...ανεβαινουν κατι επιπεδα (δε ξερω τι και πως)

race850i
25-01-12, 21:53
Σουβλακιαααααα

εχω να φαω απο το καλοκαιρι......

Θα ερθω ομως δεν θα ρθω:fagopoti:

Monsta
25-01-12, 22:02
Βάγγο, τι προτείνεις για βραδυνό ΜΕΤΑ από τρέξιμο 35'-45' ? Δώσε εναλλακτικές για 3-4 / βδομάδα.

Επίσης, αυτό που κάνουμε λάθος οι περισσότεροι, είναι ο συνδυασμός τροφών.

Μπορείς να αναλύσεις με παραδείγματα τι πρέπει και τι δε πρέπει να συνδυάζουμε όταν τρώμε?

θενκς!

Vasilis
25-01-12, 22:06
Βάγγο, τι προτείνεις για βραδυνό ΜΕΤΑ από τρέξιμο 35'-45' ? Δώσε εναλλακτικές για 3-4 / βδομάδα.

Επίσης, αυτό που κάνουμε λάθος οι περισσότεροι, είναι ο συνδυασμός τροφών.

Μπορείς να αναλύσεις με παραδείγματα τι πρέπει και τι δε πρέπει να συνδυάζουμε όταν τρώμε?

θενκς!

συμφωνω...


αλλα οχι λεγοντας υδατανθρακες , πρωτεινες κλπ


δεν τα γνωριζουμε ολοι αυτα

δωσε παραδειγματα με φαγητα

π.χ σουβλακια,πιτσες , μακαροναδες,χοιρινο στη σουβλα,κοντοσουβλια κ τετοια μωρε...:th_Laie_67-1:


φυσικα πλακα κανω...ενα παραδειγμα για καθε φαι κ θα καταλαβουμε...thumb

Monsta
25-01-12, 22:27
αχαχαχα έτσι με παραδείγματα. :hystericalbs1:

katsaraios
25-01-12, 22:35
ελα ρε Βασιλη
ψητα στεγνα κρεατικα ,ρυζακι,ασπραδια ,λαχανικα ωμα η με ελαχιστο λαδι ,κουακερ,πολυ νερο
κομμενο αλατι,ψωμι 3-4 φετες ψωμι του τοστ την εβδομαδα,λιπαρα οφ
γυμναστικη,τρεξιμο,περπατη μα,σεξ ...οτι μπορει ο καθενας
και σε 3 μηνες ισορροπεις τα υγρα σου και αν αντεχεις συνεχιζεις ....
εντιτ
εχω μια πολυ καλη διαιτα μενου για τα μετρα μας υπολογιζε 12 κιλα μειον σε 6 μηνες

xxxvagos
26-01-12, 00:53
Βάγγο, τι προτείνεις για βραδυνό ΜΕΤΑ από τρέξιμο 35'-45' ? Δώσε εναλλακτικές για 3-4 / βδομάδα.

Επίσης, αυτό που κάνουμε λάθος οι περισσότεροι, είναι ο συνδυασμός τροφών.

Μπορείς να αναλύσεις με παραδείγματα τι πρέπει και τι δε πρέπει να συνδυάζουμε όταν τρώμε?

θενκς!

κατευθειαν νερο η κανα σταφυλι, πορτοκαλι, φραγγοσταφυλλο ειναι το καλυτερο...και μετα μολις πεινασεις (αφου ειναι βραδυ) φαε σχεδον σκετη πρωτεινη για δραμματικα αποτελεσματα...φιλετο κοτοπουλο μοσχαρι, μια τονοσαλατα, ενα γιαουτρι..αν παλι τοσο πια πεινας βαλε και λιγο μπασματι να τραβιξει και τα υγρα


οι συνδιασμοι

το μεγαλο λαθος ειναι υδατανθρακας με υδατανθρακα..δηλ

μακαρονια με ψωμι, ρυζι με ψωμι, πιτσα με ψωμι

και κατι που δεν λενε οι διαιτολογοι (σε οσους τζαμπα πηγα εγω) ειναι τα λιπαρα οξεα! οπωσδηποτε λιναροσπορο το πρωι

xxxvagos
26-01-12, 00:57
συμφωνω...


αλλα οχι λεγοντας υδατανθρακες , πρωτεινες κλπ


δεν τα γνωριζουμε ολοι αυτα

δωσε παραδειγματα με φαγητα

π.χ σουβλακια,πιτσες , μακαροναδες,χοιρινο στη σουβλα,κοντοσουβλια κ τετοια μωρε...:th_Laie_67-1:


φυσικα πλακα κανω...ενα παραδειγμα για καθε φαι κ θα καταλαβουμε...thumb

βασιλη μονο το ψωμι να κοψεις εισαι 4 κιλα κατω σε μιαμιση βδομαδα..θα σου γραψω και μια διατροφη αυριο θα την ποσταρω εδω να την δουν κι αλλοι

katsaraios
26-01-12, 01:15
βασιλη μονο το ψωμι να κοψεις εισαι 4 κιλα κατω σε μιαμιση βδομαδα..θα σου γραψω και μια διατροφη αυριο θα την ποσταρω εδω να την δουν κι αλλοι

4 σε μιαμιση εβδομαδα ειναι υπερβολη ειναι υγρα τα οποια χανεις...και αν δεν ακολουθησεις σωστη τακτικη ξεχασε το πας για διπλα σε 2 μηνες...

fanisk
26-01-12, 01:19
Αν είναι 'σπιτικό', της μαμάς δηλαδή που λέει και ο Βάγγος, δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα Φαν. thumb

Ισχυει, τα ετοιμα ειναι φουλ στη σαβουρα..


με κλαμα φανη!!! :th_Laie_67-1:

η κυριολεκτικη απαντηση ειναι 45 λεπτα με 135-140 σφυγμους

Χαχαχα οντως κλαμα..
Επειδη ξερω ποσο τρεξιμο θελει, εφαγα μια κανονικη μεριδα :tease:

Eleni
26-01-12, 01:51
τι να κανω ρε Λενιω?

μαγειρευει ωραια η κυρα...:th_Laie_67-1:
μπορει να μαγειρευει ωραια, αλλα θα πρεπει να τρως πιο υγιεινα..... που μπορει να τα μαγειρευει ωραια.....

Μηπως εχουν το σκοπο τους???????thumbthumb

Eleni
26-01-12, 01:54
ασπραδια εννοω!! αν και δεν εχουν προβλημα και οι κροκοι, εχουν σιδηρο
εδω ο γιατρος συνιστα 2 κροκους την ημερα..... ειναι η καλυτερη διατροφη για τα ματια ( Lutein)

τρωω καθημερινα επι δυο χρονια 2 αυγα και δεν εχω χοληστερινη. Αλλα το καλυτερο πριν αρχισει καποιος διαιτα ειναι να κανει ενα τσεκ απ και να συμβουλευτει τον γιατρο του.
Δεν ταιριαζουν ολες οι διαιτες για καθε ανθρωπο.

Eleni
26-01-12, 01:57
Ελενη,ασε τον Βασιλη, για τον Βαγγελη πες μας:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12016

...εχω αρχισει διαιτα απο ΤΩΡΑ!!!
:thumbsup:
καλος φαινεται.... λιγο περισσοτερο γυμναστικη..... αλλα αυτα παντα ειναι γουστα......thumb

Bellof-3
26-01-12, 02:11
Φιλε βαγγο... για ακου κι εδω λιγο...

1.80... 78 κιλα προβλημα με λιπος ελαχιστο στην περιοχη της κοιλιας

κανω στην καλυτερη 20 ωρες χορο τη βδομαδα (μπορει να φτασει και 30-35) και 2 3 προπονησεις με βαρη (3 κυκλοι των 10 ασκησεων, 10 ασκησεις διαφορετικων μυικων ομαδων στο 100% χωρις διαλειμμα, 1-2 λεπτα διαλειμμα σε καθε κυκλο)

εχω κοψει, ασπρο αλευρι, ασπρο ρυζι ασπρη ζαχαρη, κρεας μονο απαχο μοσχαρι και κοτοπουλο... αλλα χαλαω τις διατροφες τα απογευματα που δε μπορω να φαω αναμεσα στο χορο...

το προβλημα μου ειναι οτι δε στεγνωνω στην κοιλια με τπτ

Eleni
26-01-12, 02:32
επεισης αντι για ρυζι τρωμε μπασματι
και αντι για πατατα τρωμε γλυκοπατατα...δεν θελει κοπο!!
εχω να πω πολλα, σιγα σιγα



Υ.Γ βασιλη πρωτα ο θεος θα ερθω λευκαδα το καλοκαιρι, κανονισε!
το μπασματι ειναι ρυζι ....
αντι για ρυζι τρωμε quinoa

Bellof-3
26-01-12, 03:00
το μπασματι ειναι ρυζι ....
αντι για ρυζι τρωμε quinoa

προτιμω το μαυρο...

Eleni
26-01-12, 05:56
Ελενη,ασε τον Βασιλη, για τον Βαγγελη πες μας:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12016

...εχω αρχισει διαιτα απο ΤΩΡΑ!!!
:thumbsup:
δεν χρειαζεται να κανεις διαιτα, πρεπει να μαθεις να τρως σωστα και υγιεινα.

Η σωστη διατροφη να γινει μερος της ζωης σου, χωρις διαιτες .

Vasilis
26-01-12, 07:53
αχαχαχα έτσι με παραδείγματα. :hystericalbs1:

:th_Laie_67-1:thumb


ελα ρε Βασιλη
ψητα στεγνα κρεατικα ,ρυζακι,ασπραδια ,λαχανικα ωμα η με ελαχιστο λαδι ,κουακερ,πολυ νερο
κομμενο αλατι,ψωμι 3-4 φετες ψωμι του τοστ την εβδομαδα,λιπαρα οφ
γυμναστικη,τρεξιμο,περπατη μα,σεξ ...οτι μπορει ο καθενας
και σε 3 μηνες ισορροπεις τα υγρα σου και αν αντεχεις συνεχιζεις ....
εντιτ
εχω μια πολυ καλη διαιτα μενου για τα μετρα μας υπολογιζε 12 κιλα μειον σε 6 μηνες

:whistle: ποσο ακομα? :th_Laie_67-1:


μπορει να μαγειρευει ωραια, αλλα θα πρεπει να τρως πιο υγιεινα..... που μπορει να τα μαγειρευει ωραια.....

Μηπως εχουν το σκοπο τους???????thumbthumb


αν ηξερες τι τραβαει η κακομοιρα για να με αδυνατισει...:warriorsmiley:

μεχρι κ τα νεροβραστα,πεντανοστιμα μου τα κανειthumb

ειμαι λιχουδης ομως ο ατιμος...τι να κανω?:th_Laie_67-1:

Panos 316T
26-01-12, 09:33
Φιλε βαγγο... για ακου κι εδω λιγο...

1.80... 78 κιλα προβλημα με λιπος ελαχιστο στην περιοχη της κοιλιας

κανω στην καλυτερη 20 ωρες χορο τη βδομαδα (μπορει να φτασει και 30-35) και 2 3 προπονησεις με βαρη (3 κυκλοι των 10 ασκησεων, 10 ασκησεις διαφορετικων μυικων ομαδων στο 100% χωρις διαλειμμα, 1-2 λεπτα διαλειμμα σε καθε κυκλο)

εχω κοψει, ασπρο αλευρι, ασπρο ρυζι ασπρη ζαχαρη, κρεας μονο απαχο μοσχαρι και κοτοπουλο... αλλα χαλαω τις διατροφες τα απογευματα που δε μπορω να φαω αναμεσα στο χορο...

το προβλημα μου ειναι οτι δε στεγνωνω στην κοιλια με τπτ

το τελευταίο πράγμα στο σώμα ενός ανθρώπου που "φτιάχνει" είναι η κοιλιά!
θέλει πολύ υπομονή και πολύ δουλειά , βέβαια εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως η σωματοδομή και ο μεταβολισμός που έχει και ο καθένας μας.

από 90 κιλά που απολύθηκα από στρατό έφτασα στα 68 με φουλ δίαιτα και βάρη και όμως την κοιλομπίτσα την είχα ακόμα (το ρημάδι dna πέρασε και σε μένα )πόσο ακόμα να χανα;στο τέλος θα εξαφανιζόμουνα χαχαχα.


Μετά από 12 χρόνια με βάρη,χωρίς συμπληρώματα,(και συνεχίζω συντηρητικά) θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βάγγο ότι το θέμα της διατροφής αποτελεί το 70% στην υπόθεση.

Ιδιαίτερα για τους οικογενειάρχες και όταν δουλεύουν και οι δύο και έχουν και τέκνα είναι πολύ δύσκολο να έχεις μια ισορροπία στην διατροφή σου.



υγ:εύκολος τρόπος για να "κουκουλώνεις" την κοιλομπίτσα είναι να "παίζεις" πλάτη ;)

Monsta
26-01-12, 10:29
Όποιος θέλει παρέα για jogging (& joking :original: ) απογευματινές ώρες μετά τις 7-8 στα ΒΠ, ας μου στείλει pm.

Μόνοι μας και χωρίς motivation δεν είναι καθόλου εύκολο.

dblade
26-01-12, 12:39
Αν παει κανεις εστω μια δυο φορες την βδομαδα γηπεδο για 30' τρεξιμο αναλογα με τον ρυθμο του καθενος βοηθαει πολυ!!
Καμια σχεση με διαδρομο ειδικα στην κοιλια αλλα μολις γυριζουμε απο γηπεδο μην τρωμε 2-3 πιτογυρα στην καθισια μας :original: :original:

spar@
26-01-12, 12:48
χωρις παρεξηγηση αλλα αυτο το thread δεν ειναι γιαυτο το φορουμ, δεν γινεται να χουμε thread snoopy cooking και αυτο... βαλτε το κατω εκτος απο 4 τροχους υπαρχουν και 2!
το bmwfans εχει λουκανοσυναντηση, σουβλακοσυναντηση, γουρουνοπουλοσυναντηση....

Bellof-3
26-01-12, 14:55
Πανο, το προβλημα ειναι οτι ειχα φτασει 103 κιλα πριν 4 χρονια...

τωρα ναι μεν ειμαι γυμνασμενος, αλλα υπολοιπα στη κοιλια υπαρχουνψ απομειναρια της κακια εποχης και του dna...

τωρα δεν ανω αεροβια (εκτος απο τα βαρη μου που τα κανω σε αεροβια μορφη) για λογους υπερκοπωσης... το καλοκαιρι ομως κανω σπριντ σε στιβο....

το θεμα ειναι οτι πρεπει να προσαρμοσω σωστα τη διατροφη στη ζωη μου... ετσι ωστε ν αρχισω ν ανεβαινω....

katsaraios
26-01-12, 16:24
Όποιος θέλει παρέα για jogging (& joking :original: ) απογευματινές ώρες μετά τις 7-8 στα ΒΠ, ας μου στείλει pm.

Μόνοι μας και χωρίς motivation δεν είναι καθόλου εύκολο.

Γκας που τρεχεις?

Monsta
26-01-12, 17:55
Πολύδροσο μεριά, στο Ρέμα επίσης είναι ωραία, όπως και στο κτήμα Συγγρού (δεν έχω πάει αλλά μου χουν πει). Έχει γενικά πολλά μέρη εδώ με πράσινο μακριά από αυτοκίνητα. Εσύ;

Lambros46
26-01-12, 19:21
Πολύδροσο μεριά, στο Ρέμα επίσης είναι ωραία, όπως και στο κτήμα Συγγρού (δεν έχω πάει αλλά μου χουν πει). Έχει γενικά πολλά μέρη εδώ με πράσινο μακριά από αυτοκίνητα. Εσύ;


Ρε γαμώτο.ειδικά για βραδάκι δεν υπάρχουν και πολλά μέρη για τρέξιματάκι στην περιοχή μας(μένω δίπλα στο σταθμό-πήγαινα σχολείο στο Πολύδροσο) χωρίς να κινδυνεύσεις τουλάχιστον να σε βιάσουν.
Πολύδροσο(στο παρκάκι στο φούρνο Βελλή) που είχα πάει για τρεξιματάκι με φίλο μου,μας την έπεσε ο τοπικός "μάγκας" και μου κόλλησε κατσαβίδι στην κοιλιά.Για το άλσος Συγγρού επίσης δεν έχουν ακουστεί τα καλύτερα(ειδικά μόλις πέφτει το φως).Είχα ξεκινήσει μια περίοδο και πήγαινα στον περίχωρο του ΟΑΚΑ και εκανα ή τρεξιματάκι ή ποδήλατο.Ε,ούτε και εκεί ήταν το πιο ασφαλές.
Γενικά μετά το κατσαβίδι στην κοιλιά(δεν μου το κάρφωσε δόξα το θεό),το έχω ψιλοφοβηθεί το όλο σκηνικό του να βγαίνω έξω βραδάκι και να τρέχω.

xxxvagos
26-01-12, 21:54
το μπασματι ειναι ρυζι ....
αντι για ρυζι τρωμε quinoa

αμα κανω κανα λαθος στην εκφραση συγχωρατε με!!

οταν λεω ρυζι εννοω το κλασσικο το 3ε
το μπασματι ειναι αλλο basmati γραφει εξω

και οντως χρειαζομουν τοτε γυμναστικη, τωρα ειμαι καλυτερα πιστευω

xxxvagos
26-01-12, 21:55
Πολύδροσο μεριά, στο Ρέμα επίσης είναι ωραία, όπως και στο κτήμα Συγγρού (δεν έχω πάει αλλά μου χουν πει). Έχει γενικά πολλά μέρη εδώ με πράσινο μακριά από αυτοκίνητα. Εσύ;


δεν θα τρεχετε!!

γρηγορο βαδειν κυριοι!!!

xxxvagos
26-01-12, 22:03
4 σε μιαμιση εβδομαδα ειναι υπερβολη ειναι υγρα τα οποια χανεις...και αν δεν ακολουθησεις σωστη τακτικη ξεχασε το πας για διπλα σε 2 μηνες...

αυτη τη σωστη τακτικη την εχω ακουσει απο 3 γιατρους και 2 διαιτολογους..για ενα χρονο δεν ειχα καμια αλλαγη πανω μου...αμα δεν ακουσεις καποιον απο bb δεν βελτιωνεσαι

xxxvagos
26-01-12, 22:38
το τελευταίο πράγμα στο σώμα ενός ανθρώπου που "φτιάχνει" είναι η κοιλιά!
θέλει πολύ υπομονή και πολύ δουλειά , βέβαια εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως η σωματοδομή και ο μεταβολισμός που έχει και ο καθένας μας.

από 90 κιλά που απολύθηκα από στρατό έφτασα στα 68 με φουλ δίαιτα και βάρη και όμως την κοιλομπίτσα την είχα ακόμα (το ρημάδι dna πέρασε και σε μένα )πόσο ακόμα να χανα;στο τέλος θα εξαφανιζόμουνα χαχαχα.


Μετά από 12 χρόνια με βάρη,χωρίς συμπληρώματα,(και συνεχίζω συντηρητικά) θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βάγγο ότι το θέμα της διατροφής αποτελεί το 70% στην υπόθεση.

Ιδιαίτερα για τους οικογενειάρχες και όταν δουλεύουν και οι δύο και έχουν και τέκνα είναι πολύ δύσκολο να έχεις μια ισορροπία στην διατροφή σου.



υγ:εύκολος τρόπος για να "κουκουλώνεις" την κοιλομπίτσα είναι να "παίζεις" πλάτη ;)

ο πανος εχει πολυ δικιο, η κοιλια ειναι πολυ δυσκολο κομματι..

και οσο καλος και να εισαι στα υπολοιπα αν εχει κοιλια δεν "φαινεσαι"

αφου κανεις βαρη αν σε ενδιαφερει και η μαζα, μετα τα βαρη θα πινεις με νερακι 50 γρ δεξτροζη και κανα μιλκσεικ κανα αυγο..αν ειναι κομματια οι κοιλιακοι και λιγο λιπος να εχει πανω παλι θα φαινονται..αν εχει δε καλο φωτισμο θα εισαι κομματια

Eleni
26-01-12, 22:41
αμα κανω κανα λαθος στην εκφραση συγχωρατε με!!

οταν λεω ρυζι εννοω το κλασσικο το 3ε
το μπασματι ειναι αλλο basmati γραφει εξω

και οντως χρειαζομουν τοτε γυμναστικη, τωρα ειμαι καλυτερα πιστευω
το quinoa δεν ειναι ρυζι, υπαρχει σε ασπρο, κοκκινο και μαυρο , εχει καταγωγη τη Βολιβια , ειναι σποροι που εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα πρωτεινης και εχουν γευση κατι σαν ξηρους καρπους.... ειναι το καλυτερο για αντικατασταση του ρυζιου. Μπορεις να το φας σκετο η μεσα σε σαλατες.

Το basmati ειναι μια καλυτερη μορφη ρυζιου, το καφε η το μαυρο ρυζι τα οποια ειναι ακατεργαστα και εχουν φυτικες ινες ειναι καλυτερα, επισης μαζι προσθετεις ακατεργαστο αγριο ρυζι.

xxxvagos
26-01-12, 22:47
το quinoa δεν ειναι ρυζι, υπαρχει σε ασπρο, κοκκινο και μαυρο , εχει καταγωγη τη Βολιβια , ειναι σποροι που εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα πρωτεινης και εχουν γευση κατι σαν ξηρους καρπους.... ειναι το καλυτερο για αντικατασταση του ρυζιου. Μπορεις να το φας σκετο η μεσα σε σαλατες.

Το basmati ειναι μια καλυτερη μορφη ρυζιου, το καφε η το μαυρο ρυζι τα οποια ειναι ακατεργαστα και εχουν φυτικες ινες ειναι καλυτερα, επισης μαζι προσθετεις ακατεργαστο αγριο ρυζι.

καταλαβα! αντε να το βρεις τωρα αυτο, κανας βασιλοπουλος αν το χει κι αμα!

Eleni
26-01-12, 22:54
καταλαβα! αντε να το βρεις τωρα αυτο, κανας βασιλοπουλος αν το χει κι αμα!
το εχουν, το ειχε ο Βασιλοπουλος και ολα τα υγιεινης διατροφης. Το ειχα παρει το καλοκαιρι στο Μαρουσι. Δεν τρωω τιποτα απο λευκο κατεργασμενο αλευρι και ζαχαρη. (εκτος σπανιες περιπτωσεις.... κανενα γλυκακι).
Επισης ολες οι ορμονες και τα αντιβιωτικα που βαζουν στα κρεατα ειναι το η χειροτερη διατροφη.

xxxvagos
26-01-12, 22:56
ας τα γραψω και αυτα πριν τα συγκεντωσω ολα μαζι σε μια διατροφη, ειναι πολυ γευστικα, θρεπτικα, και με λιγες θερμιδες..δινω μαθημα αυριο και δεν προλαβαινω να κανω ενα ολοκληρωμενο ποστ

philadelphia light , cottage cheese, lonza, ντακος, μελασα

και οι συνδιασμοι τους

xxxvagos
26-01-12, 23:01
Υδατάνθρακες Παρέχουν ενέργεια
Ψωμί, δημητριακά, πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά, φρούτα, όσπρια και γάλα


Πρωτεΐνες Σχηματίζουν και συντηρούν όλους τους ιστούς
Κρέας, ψάρι, πουλερικά, γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα, όσπρια, αυγά, ξηροί καρποί


Λίπη
Παρέχουν προστασία, θερμότητα και ενέργεια ελαια, ελιές και ζωικά λίπη

Νερό
Μεταφέρει θρεπτικές ουσίες στους ιστούς του σώματος και αποβάλλει τις άχρηστες ουσίες, βοηθά στην χώνευση και στη ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματος


κυριαρχο ρολο κατ εμε παιζει και το οξυγονο δε μπορω να το εξηγησω αλλα η οξυγονωση ειναι το παν, ισως λογω αιμοσφαιριων που αν ειναι πιο πολλα μεταφερουν πιο πολλα θρεπτικα συστατικα δεν ξερω..σε κανει αλλο ανθρωπο!

τα γραφω για μια γενικη ιδεα για να καταλαβουμε επι της ουσιας

spar@
27-01-12, 02:58
εγω που τρωω συνεχεια λιπη vago λες να παθω τπτ απο την πολυ προστασια? καναν προστατη? απο θερμοτητα ναι εχεις δικιο!
προσπαθω τωρα να μεγαλωσω αλλο λιγο την κοιλια μου και κανω διατροφη με μπυρες για να ακουμπαω τα χερια μου γιατι τωρα ακουμπανε αλλα γλιστρανε και πεφτουν..μπορει να ειναι και απ τα λαδια που εχω στην φανελα που φοραω!
ωραιες πληροφοριες παντως, ανοιξε θεμα και για καμια ασκηση στο γυμναστηριο και προγραμμα γιατι στα γυμναστηρια οι περισσοτεροι γυμναστες δεν την παλευουν!

xxxvagos
27-01-12, 20:04
εγω που τρωω συνεχεια λιπη vago λες να παθω τπτ απο την πολυ προστασια? καναν προστατη? απο θερμοτητα ναι εχεις δικιο!
προσπαθω τωρα να μεγαλωσω αλλο λιγο την κοιλια μου και κανω διατροφη με μπυρες για να ακουμπαω τα χερια μου γιατι τωρα ακουμπανε αλλα γλιστρανε και πεφτουν..μπορει να ειναι και απ τα λαδια που εχω στην φανελα που φοραω!
ωραιες πληροφοριες παντως, ανοιξε θεμα και για καμια ασκηση στο γυμναστηριο και προγραμμα γιατι στα γυμναστηρια οι περισσοτεροι γυμναστες δεν την παλευουν!

Θα γραψω το προγραμμα μου και συνολικα μια διατροφη

Nick bmwlover
27-01-12, 21:27
εγω που τρωω συνεχεια λιπη vago λες να παθω τπτ απο την πολυ προστασια? καναν προστατη? απο θερμοτητα ναι εχεις δικιο!
προσπαθω τωρα να μεγαλωσω αλλο λιγο την κοιλια μου και κανω διατροφη με μπυρες για να ακουμπαω τα χερια μου γιατι τωρα ακουμπανε αλλα γλιστρανε και πεφτουν..μπορει να ειναι και απ τα λαδια που εχω στην φανελα που φοραω!
ωραιες πληροφοριες παντως, ανοιξε θεμα και για καμια ασκηση στο γυμναστηριο και προγραμμα γιατι στα γυμναστηρια οι περισσοτεροι γυμναστες δεν την παλευουν!

:hystericalbs1::hystericalbs1:Kλαιω...