PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρήκε στον τραπεζικό λογαριασμό του 9,8 δισ. δολάρια!



aristent
21-01-12, 17:39
https://www.newsbeast.gr/files/temp/DBAB84BD80D54349AABF87490CF80495.jpg


Έγινε δισεκατομμυριούχος σε μία νύχτα!

Ενας δάσκαλος από την Ινδία και η γυναίκα του έπαθαν σοκ, καθώς όταν πήγαν να ελέγξουν τον τραπεζικό τους λογαριασμό, μέσω Διαδικτύου, είδαν πως το υπόλοιπο έγραφε 490 δισ. ρουπίες, δηλαδή 9,8 δισ. δολάρια, αντί για 200 δολάρια.

Ο ίδιος δεν μπορούσε να πιστέψει στα μάτια του και για αυτό το λόγο πήγε στο ΑΤΜ για να το επιβεβαιώσει. Τελικά, η απόδειξη της συναλλαγής που πήρε από το μηχάνημα επιβεβαίωνε το ό,τι είναι δισεκατομμυριούχος. Όπως τονίζει ο Parijat Saha, πήγε αμέσως στην Κρατική Τράπεζα της Ινδίας (SBI) για να αναφέρει το λάθος. Πάντως, σύμφωνα με το BBC, η τράπεζα δεν μπόρεσε να εξηγήσει πώς τα χρήματα βρέθηκαν στο λογαριασμό του.

Σημειώνεται πως ο μηνιαίος μισθός του Saha ανέρχεται στα 700 δολάρια, ενώ τα 9,8 δισ. δολάρια είναι περίπου ο κρατικός προϋπολογισμός για τον κλάδο της Παιδείας της Ινδίας, που είναι στα 11,5 δισ. δολάρια.

πηγη:https://www.newsbeast.gr/world/arthro/289875/vrike-ston-trapeziko-logariasmo-tou-98-dis-dolaria/

Τι θα κανατε εσεις στη θεση του?

DionisisM5
21-01-12, 17:51
Λες να παω και εγω αυριο το πρωι να δω????:D

bill_m3
21-01-12, 18:02
Ότι προλάβαινα μέχρι να ανακαλύψουν το λάθος!!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
21-01-12, 18:04
Μεχρι να το καταλάβουν θα σήκωνα οσα μπορούσα....και γω και η γυναίκα μου και το σοι μου ολο....:thumbsup::thumbsup:....ακόμα και τον γιο θα έβαζαthumb

Kostas_1
21-01-12, 19:29
Οχι ρε π%στη μου. Σ' αυτον τα εστειλα?

Τρεχω, τρεχω, θενκς ρε Αρη!!!

super duper
21-01-12, 19:45
δεν υπαρχει ηθικος φραγμος, με όλο το κεφι και τον αλεκο και την αλεκα

aristent
21-01-12, 20:30
Ηθελα να 'ξερα ποιος εβαλε ψηφο στην 4η επιλογη??? :thumbsup:

Παιδια εγω ξερετε ποιο ειναι το πρωτο πραγμα που θα σκορπουσα τα πρωτα λεφτα:

https://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/123518d1293383661t-m5-e60-brakes-11082010021.jpg

Ελα Αλεεεεεκοοοοο!!!!:thumbsup:

Α,να δωσω και προσφορα τιμη!!!!......180,000ευρω νομιζω καλα ειναι!!!!:thumbsup:

ΥΣ.... η προσφορα ειναι για το τρεϊλορ που φαινεται πισω!!!

panos90
21-01-12, 20:54
θα αγοραζα την Ελλαδα

Samaro
21-01-12, 21:02
Θα ειδοποιούσα αμέσως την Τράπεζα !!

Το πιθανότερο είναι να τα ψάχνει κάποιος φουκαράς, ....... απο το υστέρημά του !!

:whistle:

bill_m3
21-01-12, 21:31
Θα ειδοποιούσα αμέσως την Τράπεζα !!

Το πιθανότερο είναι να τα ψάχνει κάποιος φουκαράς, ....... απο το υστέρημά του !!

:whistle:

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ένας ο Αντώνης, ο άλλος ποιος είναι????????

steliosm46
22-01-12, 00:01
Καταρχήν δεν ξέρω αν το σκέφτηκε κανείς.. αλλα μιλάμε για ποσό το οποίο αγγίζει κρατικό προυπολογισμό χώρας απο ότι αναφέρει και το συμβάν..

πιστεύεται οτι πέραν του και μην το είχε διευκρινίσει ο ινδός δεν θα το έβρισκαν η τράπεζα και στην συνέχεια κρατικοί παράγοντες?εγω πιστεύω πως θα το έβρισκαν γιατί όπως ξαφνικά βρέθηκε στο λογαριασμό του με την ίδια ευκολία θα το βλέπανε και διορθώνανε και πάλι..

πιστεύεται οτι εάν "τραβούσε" χρήματα όσο μπορούσε δεν θα φαινόταν μετά στην κίνηση του λογαριασμού του? και στην συνέχεια να του τα ζητούσαν πίσω!εκεί να δείς πανηγύρι γιατί μπορεί να είχε ήδη κάνει αγορές ο τύπος με ότι ονειρευόταν και μετά να του τα ζητούσαν πίσω για το "λάθος" που λέγαμε!!

Πιστεύω πως ο τύπος αυτός θα το σκέφθηκε και έπραξε έτσι, άσε που μπορεί να αμήφθηκε για την πράξη του αυτή με καλό τίμημα!! πράγμα που μπορεί να είχε στο μυαλό του εξ' αρχής! :original:

Εγώ πιστεύω οτι είναι λάθος της τράπεζας αυτό.. κομπιουτερικό δηλάδή!:thumbsup:

steliosm46
22-01-12, 00:14
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ένας ο Αντώνης, ο άλλος ποιος είναι????????

χαχαχα ο "άλλος" είμαι εγώ που πάτησα την επιλογή αυτή! βέβαια αυτό εξ αρχής μπορεί να φένεται κάπως αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ έτσι θα έπρατα..

βασικά και στην περίπτωση που δεν ενημερώνεις κανένα και λες θα κάνω την πάπια ή τον αλέκο ξερω γω πιστεύω πως θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να δικαιολογήσεις τέτοια ποσά γιατί κάποια στιγμή θα το καταλάβουν όπως και να έχει..

Οι τράπεζες δεν είναι χαζές ξέρουν τι γίνεται με τα χρήματα και με τις καταθέσεις..αρα ξαφνικά να παρουσιάζεται απ το πουθενά ένα τέτοιο ποσό σε ένα λογαριασμό σαφώς και κάτι τρέχει..

και στην περίπτωση να τραβάς σιγά σιγά λεφτά ή να τα βάζεις σε άλλο λογαριαμό ή ο,τι μπορείς να σκεφτείς πάλι πιστεύω ότι θα πιαστείς έτσι και αλλιώς και στο τέλος θα βρείς και τον μπελά σου,μέχρι που μπορεί να σε κατηγορήσουν...

εκτός και άν τα κάνεις "πλακάκια" εκεί με το διευθυντή και κάνετε παρέα τον Αλέκο!!:thumbsup:

nikos1400
22-01-12, 04:52
https://www.newsbeast.gr/files/temp/DBAB84BD80D54349AABF87490CF80495.jpg



πηγη:https://www.newsbeast.gr/world/arthro/289875/vrike-ston-trapeziko-logariasmo-tou-98-dis-dolaria/

Τι θα κανατε εσεις στη θεση του?

θα τα "τραβουσα" αμεσα, θα βαφτιζομουνα μετα "Αλεκος".
θα τα μοιραζα απο δω και εκει, και θα κρατουσα κατι λιγα για μενα,
μετα τα ψωνια βεβαιως
:th_Laie_67-1:

super duper
22-01-12, 09:50
εχει πολυ ενδιαφερον η δημοσκοπιση
well done aristent

A8hnaios
22-01-12, 10:20
Συμφωνώ με στέλιο κ αντώνη θα ειδοποιουσα,δε κρύβεται τέτοιο ποσό! Βεβαίως θα ζητούσα αμοιβή.. Το 1%.. ίσως..το 0,5%.. Ίσως κάπως έτσι να ενήργησε κ ο τύπος αν κ δέν πιστεύω ότι ινδία υπάρχει τέτοιος νόμος ευρετων ας πούμε..
Μπορεί να επερνα μόνος τα ευρετα!!!!

aristent
22-01-12, 11:26
Συμφωνώ με στέλιο κ αντώνη θα ειδοποιουσα,δε κρύβεται τέτοιο ποσό! Βεβαίως θα ζητούσα αμοιβή.. Το 1%.. ίσως..το 0,5%.. Ίσως κάπως έτσι να ενήργησε κ ο τύπος αν κ δέν πιστεύω ότι ινδία υπάρχει τέτοιος νόμος ευρετων ας πούμε..
Μπορεί να επερνα μόνος τα ευρετα!!!!

Ποια ευρετρα???....:whistle: εμεις λιγα δανεικα θα ξοδευαμε!!!:thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=S4f4EsPBvTk"]https://www.youtube.com/watch?v=S4f4EsPBvTk

strof
22-01-12, 12:05
Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο καθεστος και στην Ινδια, παντως εδω στην Ελλαδα, αν συμβει αναλογο λαθος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ κανεις να σου τα παρει πισω αν δεν το θελεις εσυ και δεν προερχονται απο εγκληματικες ενεργειες. Αν μπορεσουν να αποδειξουν πως τους εξαπατησες και στα εβαλαν εχει καλως γι'αυτους, αν όχι δεν μπορουν σε καμια περιπτωση να σου τα παρουν αν δεν πεις κι εσυ το ναι.
Οποτε θα τους το ελεγα (για να δικαιολογησω την προελευση) και μετα θα διαπραγματευομουν μαζι τους το ποσο που θελω να κρατησω για να τους τα δωσω πισω, αν τους τα εδινα.

A8hnaios
22-01-12, 12:17
Ναι αλλά δε τα έχεις μετρητά! Σε κανά βαλιτσακι,μπαούλο,κτλ..να σου λένε δώστα,όχι δε τα δίνω!
Virtual είναι.. Μ ένα κουμπί έγινε το λάθος μ ένα άλλο δεν έχεις μια...

strof
22-01-12, 12:27
Ναι αλλά δε τα έχεις μετρητά! Σε κανά βαλιτσακι,μπαούλο,κτλ..να σου λένε δώστα,όχι δε τα δίνω!
Virtual είναι.. Μ ένα κουμπί έγινε το λάθος μ ένα άλλο δεν έχεις μια...

Κανονικότατα είναι!! Δεν μπορει να στα πειραξει κανενας! Όποτε θελεις τα βγαζεις. Αν ξαναγινει 'λαθος' και στα παρουν παει κατηγορουμενος αυτος που το εκανε. Οπως επισης κατηγορουμενος και υπολογος ειναι αυτος που εκανε το πρωτο λαθος και μπηκαν σε εσενα. απο αυτον θα ζητηθουν ευθυνες. εσενα δεν σε αγγιζει κανεις. Αν πχ (σε ποιο γηινα πραγματα) πας σε μια τραπεζα για καταθεση 1000 ευρω σε εναν χ λογαριασμο και ο ταμιας απο λαθος του τον βαλει σε αλλον ψ εσυ εχεις να κανεις με τον ταμια. Οπως και η τραπεζα, θα του τα αφαιρεσει απο τον μισθο του. Με τον ιδιοκτητη του ψ λογαριασμου δεν τρεχει τιποτα. Ο ταμιας μονο θα τον ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ να τα γυρισει για να μην τα χρεωθει αυτος.
- Εχουμε μελος τραπεζικο υπαλληλο, ας επιβεβαιωσει ή διαψευσει αυτα που γραφω.

steliosm46
22-01-12, 14:06
ρε παιδιά μιλάμε για υπέρογκα ποσά..σαφώς και θές να κρατήσεις δεν λέει κανείς οτι δεν θέλει,απλά το θέμα είναι πως ακόμα και να μην μπορούν να αποδείξουν οτι δεν είναι "παράνομα" τα λεφτά σου..

πάλι θα κληθείς να αποδείξεις εσυ το πώς βρέθηκαν τέτοια ποσά στον λογαριασμό σου..εφόσον δεν θα μπορείς να το αποδείξεις τότε θα βρούν το πάτημα και θα τα πάρουν πίσω..

οι τράπεζες ή μάλλον η κάθε τράπεζα έχει ένα ποσό το οποίο μετά απο αυτό ζητάει αποδείξεις που τα βρήκες??

για παράδειγμα έχεις 500.000ε στο μπαούλο σου και λες θα πάω σε μια τράπεζα να τα καταθέσω!! δεν μπορείς έτσι απλά, πρέπει να δώσεις και μια εξήγηση κάποια δικαιολογητικά υποθέτω..

δεν έχει σημασία αυτοί είναι υποχρεωμένοι να σου ζητήσουν το λόγο αλλιώς θα έχει πρόβλημα ο διευθυντής ή ο κάθε παράγοντας δεν ξέρω..

εδώ είχα ακούσει περίπτωση που ένας άνθρωπος πήγε να κάνει μια ανάληψη 50.000ε για κάποια αγορά ακινήτου που ήθελε και του ζητούσαν "τι τα θέλετε κύριε" ποιος είναι ο σκοπός της ανάληψης αυτής? και άλλα τέτοια κουφα,του λέει ρε παιδιά τι σας νοιάζει ρε δικά μου λεφτά είναι τι θέλετε εσεις οτι θέλω θα κάνω...και η υπάλληλος του είπε είναι ο κανονισμός της τράπεζας κύριε δεν έχουμε κάτι με εσας..:original:

άσε που δεν είχαν εκείνη την στιγμή να του δώσουν τόσα λεφτά!! αφού όλα στα κομπιούτερ είναι τα πραγματικά χρήματα "χαρτιά" είναι πολύ λιγότερα..

Εγώ πάντως πιστεύω οτι αυτοί που έχουν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ είναι πολύ δύσκολο απο πολλές απόψεις!! πιστεύω πως δεν είναι να έχεις πολλά λεφτά ούτε και λίγα κάτι στο ενδιάμεσο είναι το καλύτερο κατα την γνώμη μου..

Δηλαδή ενοοώ ότι για το συγκεκριμένο λάθος εάν ήταν ένα ποσό για παράδειγμα 1 εκατομύριο θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα ενώ όταν μιλάμε για 9.8 δις εεεε πιστεύω να καταλαβαίνεται τι ενοοω..

Samaro
22-01-12, 15:23
Θα ειδοποιούσα αμέσως την Τράπεζα !!

Το πιθανότερο είναι να τα ψάχνει κάποιος φουκαράς, ....... απο το υστέρημά του !!

:whistle:


Συμφωνώ με στέλιο κ αντώνη θα ειδοποιουσα,δε κρύβεται τέτοιο ποσό! Βεβαίως θα ζητούσα αμοιβή.. Το 1%.. ίσως..το 0,5%.. Ίσως κάπως έτσι να ενήργησε κ ο τύπος αν κ δέν πιστεύω ότι ινδία υπάρχει τέτοιος νόμος ευρετων ας πούμε..
Μπορεί να επερνα μόνος τα ευρετα!!!!

Κοίτα που, το πήρε στα σοβαρά !! :th_Laie_67-1:

spar@
22-01-12, 15:47
εγω θα τα εβαζα στον λογαριασμο για την σωτηρια της Ελλαδας και θα πληρωνα επιπλεον τους φορους που θα τα εβαζα στον λογαριασμο, και στην συνεχεια θα ερχοταν και το Σδοε για να με ξεσκονισει που τα βρηκα, και θα βρισκομουν και χρεωμενος και φυλακισμενος...

Χρίστος
22-01-12, 18:59
Εγω θα εδινα τα μισα στο σταθη να φτιαξει μια βεσπα(τοσο περιπου του κοστιζει απο οτι θυμαμαι), να τη βγαλει το ονομα μου και να τη δωσει σε μουσειο.
με τα αλλα μισα θα αγοραζα κανα νησακι με εναλακτικες πηγες ενεργειας και διαφορες πηγες διασκεδασης(ναι το μυαλο σας να παει και στο πονηρο) και θα εξαφανιζομουν απο προσωπου γης.

αν ερχομουν πισω θα ταν μονο για κανα λουκανικο ή βολτα φυσικα με αλλο ονομα και καινουρια φατσα.

Z4 DCT
22-01-12, 20:30
με τα αλλα μισα θα αγοραζα κανα νησακι με διαφορες πηγες διασκεδασης(ναι το μυαλο σας να παει και στο πονηρο) και θα ερχομουν πισω για κανα λουκανικο με αλλο ονομα και καινουρια φατσα.

Ρε τι αδερφιστικα πράγματα ειναι αυτα που μας λες????:shok::shok:....απα πα πα πα αυτα τα νέα παιδιά.....




:hystericalbs1:
:hystericalbs1:
:hystericalbs1:

spar@
23-01-12, 00:53
Εγω θα εδινα τα μισα στο σταθη να φτιαξει μια βεσπα(τοσο περιπου του κοστιζει απο οτι θυμαμαι), να τη βγαλει το ονομα μου και να τη δωσει σε μουσειο.
με τα αλλα μισα θα αγοραζα κανα νησακι με εναλακτικες πηγες ενεργειας και διαφορες πηγες διασκεδασης(ναι το μυαλο σας να παει και στο πονηρο) και θα εξαφανιζομουν απο προσωπου γης.

αν ερχομουν πισω θα ταν μονο για κανα λουκανικο ή βολτα φυσικα με αλλο ονομα και καινουρια φατσα.
Καινουρια φατσα? γιατι ρε τι εχει η φατσα σου??
ο mpower_01 θα εκανε λιποαναροφηση και μια εμφυτευση μαλλιων και θα εκανε δωρο και στον αδερφο μου μια εμφυτευση και θα γινονταν ετσι μετα

konstantinaM3
24-01-12, 17:37
εγω θα τα κραταγα φυσικα κ θα βοηθουσα ολες αυτες τις οικογενειες εξω που δεν εχουν να φανε κ τα μικρα παιδια φυσικα μετα απο τα δικα μου ψωνια :) με τοσα λεφτα φτανουν για ολα:)

aristent
24-01-12, 17:45
εγω θα τα κραταγα φυσικα κ θα βοηθουσα ολες αυτες τις οικογενειες εξω που δεν εχουν να φανε κ τα μικρα παιδια φυσικα μετα απο τα δικα μου ψωνια :) με τοσα λεφτα φτανουν για ολα:)

Για σου Κωνσταντινα!!!:thumbsup:

Ροβινσωνα των φτωχων!!!.....να σου πω την αμαρτια μου...ουτε εγω ουτε και αρκετοι απο εδω, δεν σκεφτηκαμε την βοηθεια στους φτωχους,μπραβο σου!!!thumb

konstantinaM3
24-01-12, 18:59
ναι ρε γμτ ειναι κριμα να πεθαινουν της πεινας οικογενειες κ μικρα παιδια για χαρη αυτουνου του παπανδρεου του αλητη του αχαριστου του μασωνου!αυτα δεν φταινε σε τιποτα ειδικα τα μικρα παιδια!