PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροές Μ54..



zaharias
20-01-12, 23:12
Υπαρχει εδω ενα πολυ ωραιο θεματακι https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=882732 με τις πιο συνηθισμενες διαρροες του Μ54..

1)Μπορει να ειναι μια κοκκαλωμενη φλαντζα ψευτοκαπακου, η οποια με τον καιρο δεν σφραγιζει πλεον και ετσι εχουμε διαρροη λαδιου.. Σε αυτη τη περιπτωση το λαδι πεφτει πανω στη πολλαπλη εξαγωγης και καιγεται (και μυριζει μεσα στη καμπινα), πραγμα που σε προειδοποιει οτι κατι δεν παει καλα.. Επισης φαινεται ασπρος καπνος (απο το λαδι που καιγεται πανω στο χταποδι) να βγαινει απο το καπο..

2)Διαρροη απο τη βαση του φιλτρου του λαδιου (εκει δλδ που ακουμπαει με το κορμο του κινητηρα)..
Αυτο εχω παθει εγω αυτη τη στιγμη..
Οταν σηκωσαμε το αμαξι για να βαλουμε τις BBS πριν λιγες μερες, (παντα μπαινω απο κατω και χαζευω) ειδα το καρτερ λουσμενο στο λαδι.. Λεω, τον ηπιαμε.. Φλαντζα καρτερ.. Αμ δε..!! Βγαζω πριν λιγες μερες το φιλτροκουτι για να βλεπω καλυτερα απο τη μεσα μερια του φιλτρου (λαδιου), κατω απο τη πολλαπλη εισαγωγης δλδ και βλεπω οτι απο εκει ξεκιναει το λουσιμο.. Λεω.. μανιτσα μου.. εδω ειμαστε..
Εχω παραγγειλει φλαντζουλες, ροδελες, βιδες κτλ (Ναι, ηταν και αυτα μεσα στη περιβοητη λιστα των 104 κωδικων!!) και θα γινει DIY..

3)Αλλο ενα σημειο ειναι το σωληνακι του βανος.. (εκει, ειχα αλλαξει ροδελες οταν αλλαξα τα τσιμουχακια, απο τη μια μερια.. σειρα εχει τωρα, να αλλαξω και απο την αλλη..)

4)Βαλβιδα αναθυμιασεων.. Εδω συνηθως κοβεται (με τον καιρο σκληραινει και σπαει) το σωληνακι που φευγει απο τη βαλβιδα και επιστρεφει τα λαδια στο καρτερ μεσω του μεταλλικου σωληνα που μπαινει το μετραρι του λαδιου..

5)Υδραυλικο τιμονι.. Συνηθως την ακουνε τα σωληνακια και χανουν ή αμα τα χει παιξει και η αντλια, μπορει να τα πεταξει απο τη ταπα του δοχειου των υγρων για το υδραυλικο τιμονι.. Επισης, το δοχειο για τα υγρα του υδραυλικου τιμονιου εχει μεσα (build in) φιλτρακι.. οποτε, το πεταμε και παιρνουμε αλλο δοχειακι (φτηνο ειναι.. υπαρχει και του εμποριου και λεει πανω ZF αν θυμαμαι καλα)..

Υπαρχουν κι αλλα σημεια διαρροης.. διαφορικο, σασμαν, υγρα ψυγειου, τρομπα νερου, θερμοστατης.. υπαρχουν ολα στο λινκ παραπανω..

Το να τυχει μια διαρροη.. δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.. ουτε παει να πει οτι το μοτερ εχει κατι ή ειναι για την ανακυκλωση..
Και με τα σωστα εργαλεια αμα πιανουν λιγο τα χερια, γινονται DIY..

m-power_01
20-01-12, 23:16
Ωραίο θέμα.
Αν αλλάξεις μόνος σου την φλαντζούλα ,της βάσης, του φίλτρου δώσε λίγη προσοχή στραβωπατάει εύκολα.

zaharias
20-01-12, 23:21
Εγω, θα αλλαξω τη φλαντζα του φιλτρου του λαδιου και μαζι με αυτο θα αλλαξω και αντλια υδραυλικου τιμονιου η οποια μου εκανε θορυβο και εχω κανα χρονο μια καινουργια στο γκαραζ και καθεται.. Αν καταφερω, θα τραβαω και φωτο κατα τη διαρκεια..


Εδω ενα πολυ ωραιο βιντεο.. Ο τυπος εχει κανει απιστευτη δουλεια..
Και η πατεντα με τις βιδες (για να ξερει που παει η καθεμια) μ'αρεσε και μεχρι και τις ροπες ειχε αναλυτικα για τη καθε βιδα..!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=Jy0EKjuxlpY&feature=player_embedded

zaharias
20-01-12, 23:33
Δοχειακι ειχα παρει.. και αντλια.. εμενα φοραει την LF-20 (Luk)..

Οποτε περιμενω τα υπολοιπα..
11 42 7 512 300 φιλτρο λαδιου (δεν χρειαζεται, αλλα μπορει και να το αλλαξω με την ευκαιρια)
11 42 1 719 855 φλαντζα βασης φιλτρου λαδιου
32 41 1 093 596 X 2 ροδελες για τη βιδα στο σωληνακι του vanos
32 41 1 093 596 X 2 ροδελες για τα σωληνακια του υδραυλικου τιμονιου
32 41 1 093 597 X 2 >> >> >> >> >> >> >> >> >>
Σφυκτηρες πρεπει να παρω.. 12-20 και 16-25.. ειναι για τα σωληνακια του υδραυλικου, διοτι τα γνησια δεν ειναι πολυ καλα..
64 50 8 390 601 Gasket ring
+ τις βιδες για τους σωληνες του υδραυλικου και του σωληνα του βανος..
#16 https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/LHD/N/2003/january/browse/engine/cylinder_head_vanos/#16
#6 & 9 https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/LHD/N/2003/january/browse/steering/hydro_steering_oil_pipes/

nikos valvetronic
20-01-12, 23:46
Ζακ δεν έχω λόγια ρε φίλε.Στο θέμα συντήρηση έχεις ξεπεράσει και τον Αντώνη
(individual)!!! (τραβηγμένο ε??).Τώρα λες εσύ διαρροή αλλά φαντάζομαι τι θα είναι,τίποτα σταγόνες θα είδες και δεν μπορείς να κοιμηθείς!

zaharias
21-01-12, 10:24
Ζακ δεν έχω λόγια ρε φίλε.Στο θέμα συντήρηση έχεις ξεπεράσει και τον Αντώνη
(individual)!!! (τραβηγμένο ε??).Τώρα λες εσύ διαρροή αλλά φαντάζομαι τι θα είναι,τίποτα σταγόνες θα είδες και δεν μπορείς να κοιμηθείς!

Ειμαι αναθεμα και μ'αρεσει να ασχολουμαι εγω, ο ιδιος.. :D

Οχι φιλε, εχει διαρροη καλη.. Εχει αφησει μια μικρη σταμπα στο γκαραζ και το καρτερ ειναι λουσμενο.. αφου στην αρχη νομιζα οτι ηταν φλαντζα καρτερ..

zaharias
21-01-12, 14:09
Λογικα, τη τροχαλια της αντλιας θα πρεπει να την ξεσφιξω (οχι εντελως) ΠΡΙΝ βγαλω τον ιμαντα, ετσι..??
Και αντιστοιχα θα τη σφιξω (τελικο σφυξιμο) με τον ιμαντα φορεμενο, εεε..??

fanisk
17-01-14, 18:00
Ζαχαρια βρηκα 2 διαρροες M54B25. Πες μου τη γνωμη σου για τιμες που πηρα.
1. Βαση φιλτρου λαδιου 6¤ ανταλλακτικο, 60¤ εργασια. Δεν θυμαμαι αν ειναι 54+6 ή 66.
2. Φλαντζα ψευτοκαπακου. 49¤ και 20¤ εργασια.

Bazil Van Sinner
17-01-14, 18:35
Φανη η φλαντζα τοσο κανει την αλλαξα τελευταια αλλα η δουλεια που χρειαζεται δεν κανει ουτε 2 ευρω ,οχι 20 !

Για το φιλτρο λαδιου δεν γνωριζω.

fanisk
17-01-14, 18:55
Ναι απο οτι βλεπω το κανω και μονος σπιτι αυτο, ειχα ομως και κατι τσαμπα παροχες στη προσφορα τυπου αλλαγη λαδιων κλπ και οτι χασαν πανω απο μιση ωρα μαζι με το μπριζωμα να ψαχνουμε το αμαξι δωρεαν. Δεν ειναι ασχημα.

Επισης ο "κατω σωληνας cyclone" ειναι ο 11157532649, η γνωστη διαρροη προς το dipstick ? Πηρα τιμη 25¤. Στο Φλασκη ειχαμε εντοπισει διαρροη cyclone αλλα για ολα μαζι πηγαινε 200¤ και το ειχα αφησει αφου δεν ηταν κατι επειγον. Τωρα εμαθα πως μονο ο "κατω σωληνας" χανει. Τα 25¤ τα δινω. :th_Laie_67-1:

zaharias
17-01-14, 19:53
Ζαχαρια βρηκα 2 διαρροες M54B25. Πες μου τη γνωμη σου για τιμες που πηρα.
1. Βαση φιλτρου λαδιου 6¤ ανταλλακτικο, 60¤ εργασια. Δεν θυμαμαι αν ειναι 54+6 ή 66.
2. Φλαντζα ψευτοκαπακου. 49¤ και 20¤ εργασια.

Η φλαντζα βασης φιλτρου λαδιου ειναι λιγο σεξακι..

Το ψευτοκαπακο, οχι τοσο.. υπαρχουν πολλα βιντεακια/θρεντ DIY..

fanisk
17-01-14, 20:18
Η φλαντζα βασης φιλτρου λαδιου ειναι λιγο σεξακι..

Το ψευτοκαπακο, οχι τοσο.. υπαρχουν πολλα βιντεακια/θρεντ DIY..

Για τα υπολοιπα τι λες?

zaharias
17-01-14, 21:50
Ναι απο οτι βλεπω το κανω και μονος σπιτι αυτο, ειχα ομως και κατι τσαμπα παροχες στη προσφορα τυπου αλλαγη λαδιων κλπ και οτι χασαν πανω απο μιση ωρα μαζι με το μπριζωμα να ψαχνουμε το αμαξι δωρεαν. Δεν ειναι ασχημα.

Επισης ο "κατω σωληνας cyclone" ειναι ο 11157532649, η γνωστη διαρροη προς το dipstick ? Πηρα τιμη 25¤. Στο Φλασκη ειχαμε εντοπισει διαρροη cyclone αλλα για ολα μαζι πηγαινε 200¤ και το ειχα αφησει αφου δεν ηταν κατι επειγον. Τωρα εμαθα πως μονο ο "κατω σωληνας" χανει. Τα 25¤ τα δινω. :th_Laie_67-1:

Ποσα χλμ εχεις Φανη?
Απο καταναλωση λαδιου πως πας?
Αν εχεις αυξημενη καταναλωση καλο ειναι να αλλαξεις ολους τους σωληνες και τη βαλβιδα αναθυμιασεων..
Αλλιως αλλαξε μονο το σωληνακι που καταληγει στο μεταλλικο σωληνα (μετρητη σταθμης λαδιου).. Βγαζεις φιλτροκουτι και τον λαστιχενιο κολαρο που παει στη πεταλουδα και το αλλαζεις σχετικα ευκολα..