PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] καπω Μ3 σε απλο E46 πως?????



dark knight
03-02-10, 14:53
καπω Μ3 ε46 σε απλο κουπε η καμπριο μπαινει χωρις πατεντες?????

mitsos_chania
03-02-10, 15:16
και πανω που τα λεγαμε στο αλλο θρεντ.Λοιπον καταρχην εχεις προ facelift ή facelift?
Παντως οτι και να εχεις χωρις πατεντες το καπω δυστυχως δεν μπαινει.Και παλι οταν μπει δεν θα εφαρμοζει τελεια,θα ειναι 2-3 ποντους περιπου πιο πανω απο τα πλαινα φτερα.Για να εφαρμοζει τελεια πρεπει να ειναι πολυ μαγκας ο φανοποιος και να γινει πολυ δουλεια στο καπω με πιθανοτητα να γινει και πατατα

gyiama
03-02-10, 15:16
οχι χρειαζεται πατεντα για να μπει θελουν τροχισμα οι πισω γωνιες του καπω και μπροστα κοντα στις καρδιες!!!!αυτο γινεται γιατι το Μ3 εχει λιιγο πιο μακρια φτερα!!!!

mitsos_chania
03-02-10, 15:19
οχι χρειαζεται πατεντα για να μπει θελουν τροχισμα οι πισω γωνιες του καπω και μπροστα κοντα στις καρδιες!!!!αυτο γινεται γιατι το Μ3 εχει λιιγο πιο μακρια φτερα!!!!

Μπροστα θελει σιγουρα.Πισω γιατι να θελει?δεν το εχω παρατηρησει

gyiama
03-02-10, 15:20
πισω οι μυτες που κανει το καπο στο τελειωμα των φτερων βγαινουν πιο εξω και θελουν λιγο τροχισμα το οποιο ειναι πολυ ευκολο να γινει!!τα δυσκολα ειναι μπροστα!!!!

dark knight
03-02-10, 15:32
ωχ τοσο δυσκολο???προφεις εχω

dark knight
03-02-10, 15:34
μπροστα που ακριβως????

skandalis447
03-02-10, 17:12
παιδια το καπο μπαινει σε οχι φεισλιφτ κουπε η καμπριο...το βαζει συνεργατης μου φανοποιος,(και πολυ φιλος)ο οποιος εχει δικο του 330 με καπο Μ3...οποτε μπορειτε να δειτε δειγμα της απιστευτης δουλειας του...δεν βαφει φτερα,το βαζει και ειναι απιστευτο...

ΔημήτρηςΜ3
03-02-10, 17:46
παιδια το καπο μπαινει σε οχι φεισλιφτ κουπε η καμπριο...το βαζει συνεργατης μου φανοποιος,(και πολυ φιλος)ο οποιος εχει δικο του 330 με καπο Μ3...οποτε μπορειτε να δειτε δειγμα της απιστευτης δουλειας του...δεν βαφει φτερα,το βαζει και ειναι απιστευτο...


λοιπον το μονο που μενει
να πανε οσοι ενδιαφεροντε στον συνεργατη του Δημητρη για να το δουν
και ζωντανα!!

dark knight
03-02-10, 18:07
βρηκα και ενα απο glass fibre reinforced plastic.τι υλικο ειναι αυτο??

gyiama
03-02-10, 18:08
ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΑΣ!!!!!!

dark knight
03-02-10, 18:11
η ποιοτητα βαφης στον πολυεστερα θα ειναι αντιστοιχη της ποιοτητας του γνησιου αλουμινιου?

NickE60
03-02-10, 18:16
η ποιοτητα βαφης στον πολυεστερα θα ειναι αντιστοιχη της ποιοτητας του γνησιου αλουμινιου?

Η ποιότητα βαφής μπορεί να είναι τέλεια, η βάση όμως (το fibreglass) δεν είναι ότι καλύτερο, καθώς αλλοιώνεται, "ρουφάει" το χρώμα με τον καιρό... thumb

gyiama
03-02-10, 19:43
και να συμπληρωσουμε οτι σε βαροςειναι αρκετα πανω σε σχεση με οτιδηποτε αλλο παρομοιο υλικο ακομα και με το αλουμηνενιο γνησιο καπο του Μ3

Christos 330
03-02-10, 19:47
Πριν παρω το facelift ενδιαφερθηκα να βαλω Μ3 καπο . . .

Ειδα δουλιες Θεσσαλονικη . . .

Οι οποιες κατ'εμε αγγιζουν την τελειοτητα . . .

Οπως ειπαν και ποιο επανω τα παιδια θελει τροχισμα στις γωνιες . . .

nikos ///M
03-02-10, 20:15
το εχω ψαξει και εγω για καπο μ3 και πορτ μπαγκαζ csl.
για την μετατροπη δεν ανισηχω γιατι εχω κολλητο λαμαρινα!!!
η αγορα ειναι το δυσκολο αλλα κατι θα κανουμε!

Vasilis
03-02-10, 20:18
Υπαρχει κ αλλη λυση....την κανει μαστορας με @@ που γνωριζω...!

κοβει απο μεταχειρο το φουσκωμα του Μ3....κ αφου κοπει κ το μεσαιο δικο μας (χωρις το φουσκωμα) το ταιριαζει (κολλωντας μεταλλο με μεταλλο) κ αφου τριφτει κ βαφει γινεται σαν εργοστασιακο....!

δεν παυει να ναι μοντιφα.....κοστιζει 500 ευρω βαμμενο τοποθετημενο.....(θεωρω οτι ειναι μια καλη λυση απο το να δωσω 1000 για vorsteiner +150 τουλαχιστον για βαψιμο)

αργοτερα το ξαναβλεπω...αλλα πολυ ζεστα!!!

Christos 330
03-02-10, 20:22
Υπαρχει κ αλλη λυση....την κανει μαστορας με @@ που γνωριζω...!

κοβει απο μεταχειρο το φουσκωμα του Μ3....κ αφου κοπει κ το μεσαιο δικο μας (χωρις το φουσκωμα) το ταιριαζει (κολλωντας μεταλλο με μεταλλο) κ αφου τριφτει κ βαφει γινεται σαν εργοστασιακο....!

δεν παυει να ναι μοντιφα.....κοστιζει 500 ευρω βαμμενο τοποθετημενο.....(θεωρω οτι ειναι μια καλη λυση απο το να δωσω 1000 για vorsteiner +150 τουλαχιστον για βαψιμο)

αργοτερα το ξαναβλεπω...αλλα πολυ ζεστα!!!

Μετα δεν θα φαινεται που κολησε που τροχισε κτλ ; ; ;

Εχω κατι δουλιες που μου εχει φυγει το καφασι . . .

Μπορεις να μας δειξεις μια τετοια δουλεια ; ; ;

dark knight
03-02-10, 20:26
βρηκα γνησιο με 500,θα παω να το δω.παλι για μοντιφες παω και οσο θελω να τις αποφευγω ολο εκει καταληγω

skandalis447
09-02-10, 22:16
Παιδια το 330 ειχε ερθει στην Κορινθο(μπλε ηταν) και ισως καποιοι να το προσεξανε...

Vasilis
09-02-10, 23:02
Μετα δεν θα φαινεται που κολησε που τροχισε κτλ ; ; ;

Εχω κατι δουλιες που μου εχει φυγει το καφασι . . .

Μπορεις να μας δειξεις μια τετοια δουλεια ; ; ;

χρηστακο....σορυ για την καθυστερημενη απαντηση....

εχω δει δουλειες του εν λογω....που φουσκωνει μεχρι κ φτερα....

ειναι πολυ γνωστος στον χωρο....κ ολα με λαμαρινα....

οταν ερθει η στιγμη μου...εκει με βλεπω να στρεφομαι...!!!!:thumbsup:

skandalis447
09-02-10, 23:15
το καπω του Μ3 ειναι αλουμινενιο(για αυτο εχει και διαφορετικα αμορτισερ πιο ****** για λιγοτερο βαρος,οποιος το βαλει,πρεπεινα τα αλλαξει και αυτα,αλλιως κινδυνευει να το στραβωσει καθως το κατεβαζει απο τισ καρδιες για να το κλεισει...) ενω του απλου ατσαλινο...Πως καταφερνει ο μαστορας και κολλαει το ενα πανω στο αλλο?το ενα κολλιεται με αργκον και το αλλο με αλουμινοκολληση...εκτος αν το στοκαρει...ενδιαφερον παντως να το δουμε...

Vasilis
09-02-10, 23:19
παιδια το καπο μπαινει σε οχι φεισλιφτ κουπε η καμπριο...το βαζει συνεργατης μου φανοποιος,(και πολυ φιλος)ο οποιος εχει δικο του 330 με καπο Μ3...οποτε μπορειτε να δειτε δειγμα της απιστευτης δουλειας του...δεν βαφει φτερα,το βαζει και ειναι απιστευτο...

ο δικος σου δεν βαζει σε φεις λιφτ δημητρη ε?

Vasilis
09-02-10, 23:20
το καπω του Μ3 ειναι αλουμινενιο(για αυτο εχει και διαφορετικα αμορτισερ πιο ****** για λιγοτερο βαρος,οποιος το βαλει,πρεπεινα τα αλλαξει και αυτα,αλλιως κινδυνευει να το στραβωσει καθως το κατεβαζει απο τισ καρδιες για να το κλεισει...) ενω του απλου ατσαλινο...Πως καταφερνει ο μαστορας και κολλαει το ενα πανω στο αλλο?το ενα κολλιεται με αργκον και το αλλο με αλουμινοκολληση...εκτος αν το στοκαρει...ενδιαφερον παντως να το δουμε...

η αληθεια ειναι οτι απο τεχνικης αποψης δεν ξερω να σου πω τι κανει δημητρη...

ωστοσο οταν περασω θα του ζητησω φωτο.....!

NickE60
09-02-10, 23:25
Παιδια το 330 ειχε ερθει στην Κορινθο(μπλε ηταν) και ισως καποιοι να το προσεξανε...

Δημήτρη εννοείς του Κώστα?

skandalis447
09-02-10, 23:38
Ναι...του Μπεκιαρη...

NickE60
10-02-10, 00:05
Ναι...του Μπεκιαρη...

Αν σου πω ότι το δεν το είχα προσέξει... :doh: ...και το ξέρω καλά και το αμάξι και τον Κώστα ....καλός είμαι!!

christar
10-02-10, 00:41
Στο E46fanatics γραφουν οτι για να μπει το καπω χρεαζεται μια μικρη τροποποιηση στα φτερα ή με αποστατες βγαζουν τα φτερα λιγο πιο εξω...

Ενα link απο καποιον που το εκανε και απανταει σε όλα για το θεμα:
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=462505&highlight=diy+m3+hood

gant
10-02-10, 10:33
Στο E46fanatics γραφουν οτι για να μπει το καπω χρεαζεται μια μικρη τροποποιηση στα φτερα ή με αποστατες βγαζουν τα φτερα λιγο πιο εξω...

Ενα link απο καποιον που το εκανε και απανταει σε όλα για το θεμα:
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=462505&highlight=diy+m3+hood

Offtopik. Στο γκαράζ σου βλέπω angl eyes και είναι facelift.
Πως τα άνοιξες; με την κλασσική μέθοδο του φούρνου;

tmilatos
10-02-10, 11:05
Υπαρχουν ομως και ετοιμες λυσεις για pro- και facelift οι οποιες ειναι ομως και λιγο τσουχτερες αλλα μεταμορφωνουν το αυτοκινητο στην κυριολεξια. Και μπαινουν ΧΩΡΙΣ κοψε ραψε.

https://www.vorsteiner.com/bmw/3Series/E46Coupe-Dome-Hood.aspx

https://www.vorsteiner.com/bmw/3Series/E46Coupe-VRS-Hood.aspx#

Φοβερα και τα 2, ε?


-Θεοφιλος-

Vasilis
10-02-10, 11:06
Υπαρχουν ομως και ετοιμες λυσεις για pro- και facelift οι οποιες ειναι ομως και λιγο τσουχτερες αλλα μεταμορφωνουν το αυτοκινητο στην κυριολεξια. Και μπαινουν ΧΩΡΙΣ κοψε ραψε.

https://www.vorsteiner.com/bmw/3Series/E46Coupe-Dome-Hood.aspx

https://www.vorsteiner.com/bmw/3Series/E46Coupe-VRS-Hood.aspx#

Φοβερα και τα 2, ε?


-Θεοφιλος-

μη ξυνεις πληγες Τιμις.......:ranting2::ranting2::ranting2: :th_Laie_67-1:

tmilatos
10-02-10, 11:07
Το ξερω Μπιλ, τα βλεπω και τρεχουν τα σαλια μου....


-Θεοφιλος-

dark knight
10-02-10, 11:12
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=693135&highlight= κοιταξτε και αυτο.αγοραζει το κομματι ετοιμο και το προσαρμοζει

tmilatos
10-02-10, 11:19
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=693135&highlight= κοιταξτε και αυτο.αγοραζει το κομματι ετοιμο και το προσαρμοζει

Ειναι η λυση που μου ελεγε ο Μπιλ, αλλα θεωρω οτι πολλα μπορουν να πανε στραβα....


-Θεοφιλος-

stratos
10-02-10, 11:48
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=693135&highlight= κοιταξτε και αυτο.αγοραζει το κομματι ετοιμο και το προσαρμοζει


Ειναι η λυση που μου ελεγε ο Μπιλ, αλλα θεωρω οτι πολλα μπορουν να πανε στραβα....


-Θεοφιλος-

Μου θυμίζει κάτι πούντο που έκαναν μετατροπή το καπό σε look F50 :th_Laie_67-1:

dark knight
10-02-10, 12:14
ειναι ολα θεμα μαστορα.εγω αγορασα γνησιο.για να τοποθετηθει σωστα πρεπει να απευθυνθω σε γνωστη.το ιδιο και για την προσαρμογη σε μαμα καπω.

christar
10-02-10, 13:11
Offtopik. Στο γκαράζ σου βλέπω angl eyes και είναι facelift.
Πως τα άνοιξες; με την κλασσική μέθοδο του φούρνου;

Oh yes! Κοιτα εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1058

Το θεμα με τους αποστατες δεν το σκεφτεται κανενας? Εγω που εχω facelift ειναι δυσκολο να γινει αλλα για τους υπολοιπους το βλεπω σαν μια πολυ καλη λυση.
Επισης διαβασα δεν μπαινει και σε sedan. Μονο coupe.

dark knight
12-03-10, 18:26
επανερχομαι στο θεμα της τοποθετησης του καπω Μ3ε46 σε απλο ε46 ΠΡΟ-ΦΕΙΣΛΙΦΤ.το εκανα και η διαδικασια ειναι αρκετα πολυπλοκη.στο παρελθον ειχα δει 2 αυτοκινητα που το ειχαν κανει και φαινοταν απο μακρια το καπω σαν ξενο σωμα.επειδη ειμαι ψειρας συνδιασα την τοποθετηση του καπω με την τοποθετηση προφυλακτηρα Μ3 (αφτερμαρκετ)με ενα φρεσκαρισμα στα μπροστινα φτερα και στα καπακια των καθρεπτων.λογω υδατοδιαλυτων βαφων που χρησιμοποιει η bmw ολα τα παραπανω κομματια ειχαν σημαδια απο πετραδακια(και τα πλαινα φτερα) και δεν αντεχα να τα βλεπω.για να μπει σωστα το καπω θελει τροχισμα,προσθηκες στα φτερα στα σημεια που βιδωνουν στο πλαισιο μορφοποιηση με τακο, του αλουμινιου του καπω καπου στη μεση και τελος μετατοπιση των φτερων λιγα χιλιοστα για να καλυφθει το κενο που δημιουργειται μπροστα μεταξυ του φτερου-καπω.μετα τα παραπανω (τα οποια εφαγαν πολλες μερες στον τεχνικο,καθως το αποτελεσμα αρχικα δεν με ικανοποιουσε)το καπω εχει εργοστασιακη εφαρμογη κατα 95%.οποιος θελει πληροφοριες στη διαθεση του:original:

NickE60
12-03-10, 18:30
επανερχομαι στο θεμα της τοποθετησης του καπω Μ3ε46 σε απλο ε46 ΠΡΟ-ΦΕΙΣΛΙΦΤ.το εκανα και η διαδικασια ειναι αρκετα πολυπλοκη.στο παρελθον ειχα δει 2 αυτοκινητα που το ειχαν κανει και φαινοταν απο μακρια το καπω σαν ξενο σωμα.επειδη ειμαι ψειρας συνδιασα την τοποθετηση του καπω με την τοποθετηση προφυλακτηρα Μ3 (αφτερμαρκετ)με ενα φρεσκαρισμα στα μπροστινα φτερα και στα καπακια των καθρεπτων.λογω υδατοδιαλυτων βαφων που χρησιμοποιει η bmw ολα τα παραπανω κομματια ειχαν σημαδια απο πετραδακια(και τα πλαινα φτερα) και δεν αντεχα να τα βλεπω.για να μπει σωστα το καπω θελει τροχισμα,προσθηκες στα φτερα στα σημεια που βιδωνουν στο πλαισιο μορφοποιηση με τακο, του αλουμινιου του καπω καπου στη μεση και τελος μετατοπιση των φτερων λιγα χιλιοστα για να καλυφθει το κενο που δημιουργειται μπροστα μεταξυ του φτερου-καπω.μετα τα παραπανω (τα οποια εφαγαν πολλες μερες στον τεχνικο,καθως το αποτελεσμα αρχικα δεν με ικανοποιουσε)το καπω εχει εργοστασιακη εφαρμογη κατα 95%.οποιος θελει πληροφοριες στη διαθεση του:original:

Ωραία!!! Μπράβο!! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και όταν είσαι εντελώς έτοιμος ανέβασε αν μπορείς καμιά φωτό με το αποτέλεσμα! thumb

dark knight
12-03-10, 18:31
την δευτερα πρωτα ο θεος το παραλαμβανω!!!

bill_m3
12-03-10, 18:33
την δευτερα πρωτα ο θεος το παραλαμβανω!!!

Με το καλό να το πάρεις και φωτογραφίες οπωσδήποτε!!!!!!!!!!!!

Vasilis
12-03-10, 19:09
Καλοφορετο.....βάλε φωτό να καμαρωσουμε & πες μας εντυπώσεις...!