PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακος δεκτης mpeg-4



Moufas E46
16-01-12, 21:46
Μετα απο μια ερευνα που εκανα για να βαλω ψηφιακο δεκτη κατεληξα σε αυτους τους 2. στον vision DVB-900 και στον vcan dvb-2010hd. θα ηθελα να ακουσω γνωμες αν καποιος τους εχει τοποθετησει η απλα τους γνωριζει απο καποιον γνωστο του. κινουμαι στο κεντρο της αθηνας που εχει ψηλα κτιρια οποτε με ενδιαφερει να εχει καλη ληψη και να μην κανει παρεμβολες. οποιαδηποτε αλλη προταση καλοδεχουμενη

https://www.vcan.cc/dvbt2010hd-car-dvbt-box-mpeg4h264-2-tuner-pvr-usb-recorder-p-1195.html

https://www.studiosound.gr/product_info.php?products_id=2011

Vasilis
16-01-12, 23:05
εχω τον πρωτο στο σμαρτακι μου!

ειμαι υπερευχαριστημενος!

το μονο που θα προσεξεις ειναι η τοποθετηση των κεραιων

η ληψη ειναι ΚΑΜΠΑΝΑ κ χωρις καθολου χιονια

για τον δευτερο, δεν εχω αποψη

Z-man
17-01-12, 13:55
εχω τον πρωτο στο σμαρτακι μου!

ειμαι υπερευχαριστημενος!

το μονο που θα προσεξεις ειναι η τοποθετηση των κεραιων

η ληψη ειναι ΚΑΜΠΑΝΑ κ χωρις καθολου χιονια

για τον δευτερο, δεν εχω αποψη

Συνδεονται ευκολα σε ολα τα ΟΕΜ NAVI των BMW χωρις ραβε ξυλωνε ?

deepBLUE
17-01-12, 15:27
Η Πηγη σου τι μαρκα ειναι ?
Υπαρχει πιθανοτητα αν πχ ειναι κενγουντ να ειναι καλυτερα να παρεις της ιδιας μαρκας ωστε
να μη χρειαζεται να εχεις 2 tv κοντρολ αλλα να παιζει με αυτο της πηγης που εχεις.

Vasilis
17-01-12, 15:41
Συνδεονται ευκολα σε ολα τα ΟΕΜ NAVI των BMW χωρις ραβε ξυλωνε ?

δεν ξερω να σου απαντησω :shok:

εγω το χω βαλει σε αφτερμαρκετ πηγη στο Σμαρτ οπως προανεφερα...


Η Πηγη σου τι μαρκα ειναι ?
Υπαρχει πιθανοτητα αν πχ ειναι κενγουντ να ειναι καλυτερα να παρεις της ιδιας μαρκας ωστε
να μη χρειαζεται να εχεις 2 tv κοντρολ αλλα να παιζει με αυτο της πηγης που εχεις.

σ αυτο εχει απολυτο δικιο ο Ντιπ!thumb

graphe36
17-01-12, 16:56
Συνδεονται ευκολα σε ολα τα ΟΕΜ NAVI των BMW χωρις ραβε ξυλωνε ?

Εαν εχει καπου Video In η AV η AUX με RCA για ηχο και εικονα (χρωματα κιτρινο, κοκκινο, ασπρο) τοτε ναι η τοποθετηση ειναι πανευκολη. Σαφως επιβαλεται η αφαιρεση της μοναδας για την συνδεση του δεκτη. ο οποιος μαλιστα τοποθετείται μεσα στο ταμπλο και οχι σε εμφανες σημειο του οχηματος.

Τον πρωτο τον εχω βαλει σε πολλα οχηματα. Ολα καλα. Τωρα εβαζα εναν αλλο που δεν θυμαμαι το brand name. Παντως τις ιδιες δυνατοτητες ειχες και την ιδια ακριβως αποδοση.

Moufas E46
17-01-12, 17:45
Η Πηγη σου τι μαρκα ειναι ?
Υπαρχει πιθανοτητα αν πχ ειναι κενγουντ να ειναι καλυτερα να παρεις της ιδιας μαρκας ωστε
να μη χρειαζεται να εχεις 2 tv κοντρολ αλλα να παιζει με αυτο της πηγης που εχεις.

η πηγη μου ειναι dynavin απο το group buy που ειχε γινει στο forum αν θυμασταιthumb

graphe36
17-01-12, 18:01
Εχει Av In. Αρα συνδέεται 100%.

deepBLUE
17-01-12, 18:45
η πηγη μου ειναι dynavin απο το group buy που ειχε γινει στο forum αν θυμασταιthumb

Εχεις ψαξει να δεις αν υπαρχει κατι της ιδιας μαρκας που να ταιριαζει με αυτο που εχεις ?

gyiama
17-01-12, 19:05
το vision με το dynavin ειναι ακριβως μα ακριβως το ιδιο πραγμα με αλλο ονομα.συνηθως τα vision ειναι πιο φθηνα.

graphe36
17-01-12, 19:08
Απο την στιγμη που ο ενσωματωμένος δεκτης ειναι mpeg2 δεν μπορει να κανει κατι εκτος απο χρηση εξωτερικου δεκτη mpeg4.

Τωρα ολοι οι εξωτερικοι δεκτες εχουν δικο τους χειρισμο. Εμεις απλως θα χρησιμοποιησουμε το AV IN της Dynavin. Οποτε οτι brand name και να επιλεξει ενα και το αυτο.

Moufas E46
17-01-12, 19:27
βρηκα να δωσω το δικο μου 400 ευρω. για πειτε γνωμες παιδες. να το δωσω και να παρω το καινουργιο dynavin d99? αξιζει τον κοπο? ετσι θα γλυτωσω και τη φασαρια του εξτρα χειριστιριου για το δεκτη.

https://www.dynavin.com/news/news20111115.php

Moufas E46
27-01-12, 18:34
χθες εγινε η τοποθετηση του δεκτη. οι εντυπωσεις μου ειναι θετικες οσο αφορα την ποιοτητα της εικονας. βεβαια ειχα αρκετα σπασιματα της εικονας ευτυχως στιγμιαια. μηπως φταιει που δεν εβγαλα την κεραια της αναλογικης απο το παμπριζ? ξερει κανεις αν κανει παρεμβολες?

zgouriazmenos
27-01-12, 18:53
Ποιόν έβαλες τελικά Γιάννη? Η αναλογική η κεραία δεν έχει σχέση με το δέκτη. Για καλύτερη λήψη στον ψηφιακό βάλε μία κεραία του μπροστά και μία πίσω στο τζάμι.

Moufas E46
27-01-12, 21:27
Ποιόν έβαλες τελικά Γιάννη? Η αναλογική η κεραία δεν έχει σχέση με το δέκτη. Για καλύτερη λήψη στον ψηφιακό βάλε μία κεραία του μπροστά και μία πίσω στο τζάμι.


bizzare γραφει το κουτι τρεχα γυρευε δηλαδη. αυτο ηθελα να κανω αλλα στις οδηγιες λεει και οι 2 κεραιες μπροστα η μια στα αριστερα και η αλλη στα δεξια. στην ποιοτητα μου βγαζει 100% αλλα στην ενταση απο 45 μεχρι 60%. η αναλογικη ειναι κολημενη ακριβως στον καθρεπτη αναμεσα στις 2 ψηφιακες

sierra
27-01-12, 23:50
Καλορίζικος φίλε. Πότε θα τον δούμε από κοντα; thumb

Moufas E46
29-01-12, 13:50
Καλορίζικος φίλε. Πότε θα τον δούμε από κοντα; thumb

να σαι καλα παναγιωτη. περνα καμια μερα απο τη δουλεια να τα πουμεthumb

m-power_01
29-01-12, 15:39
Μεγειες Γιάννη!

sierra
29-01-12, 21:32
να σαι καλα παναγιωτη. περνα καμια μερα απο τη δουλεια να τα πουμεthumb

Θα περάσω Γιάννη να τα πούμε... thumb