PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] αλλαγη θερμοστατη



kplc16
03-02-10, 10:22
Χθες απογευμα αλλαξα το Θερμοστατη που εμενε ολιγο ανοιχτος.
Η καταναλωση απο 13λτ/100 επεσε 9,5ως 10,5.Σοκατηστηκα ειπατε τιποτα;

Vasilis
03-02-10, 10:34
ποιον θερμοστατη?...πως εμενε ανοιχτος?

μπορεις να γινεις λιγο πιο κατατοπιστικος??


θενκς!!!!

z3 2.2
03-02-10, 14:24
Ειναι λογικοτατο.
Με ανοιχτο θερμοστατη τα "νερα" του μοτερ δε ζεστενονται οπως θα επρεπε και αυτο εχει σαν αποτελεσμα η βαλβιδα θερμοκρασιας του κινητηρα να διαβαζει κρυο μοτερ και σαν συνεπεια να δινει παραπανω καυσιμο στο μιγμα

YAz
03-02-10, 14:43
Να σας ρωτήσω...
Εγώ έχω ένα πρόβλημα μέχρι να ζεσταθεί το αμάξι..

Βάζω μπρος, με κλειστό το clima, οπότε σιγά σιγά ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού.. Τώρα με τα κρύα, πρωτού φτάσει στη μέση, ανοίγω το clima για να αρχίσει να ζεστένει λιγάκι ο χώρος, και η θερμοκρασία του νερού στο όργανο κατεβαίνει ένα "κουτάκι". Μετα ξανα ανεβαίνει κανονικά, και μένει σταθερή χωρίς να παίζει ή σε πολλά χιλιόμετρα να πέφτει η θερμοκρασία. Μόνο εκεί στην αρχή μου το κάνει.
Επίσης, αν το αφήσω να ζεσταθεί, και πάει κανονικά η θερμοκρασία στη μέση, και μετά από πολύ ώρα ανοίξω το clima, τότε ΔΕΝ πέφτει καθόλου η βελόνα.

Αυτό είναι πάλι πρόβλημα με το θερμοστάτη;

kplc16
03-02-10, 15:33
Να σας ρωτήσω...
Εγώ έχω ένα πρόβλημα μέχρι να ζεσταθεί το αμάξι..ΔΕΝ πέφτει καθόλου η βελόνα.

Αυτό είναι πάλι πρόβλημα με το θερμοστάτη;

θα το δειξει ο καιρος. Εγω ειχα προβλημα με τη καταναλωση εδω και καιρο.
Απλα αρχισα να διαπιστωνω μειωμενη θερμοκρασια και στο οργανο.και το καλοριφερ σε ταξιδι εφερνε παγωμενο αερα.
Κατεβα τη Καρδια με πεμπτη και 110 χλμ/ω περιπου.Το καλοριφερ στους 32 με φουλ στροφες. Εστω και λιγο να πεσει το οργανο της θερμοκρασιας τοτε εχεις θεμα.Εγω στη Καρδια κατεβηκα με αυτο το τροπο καιτο οργανο πηγε στο μπλε

kplc16
03-02-10, 15:34
ποιον θερμοστατη?...πως εμενε ανοιχτος?

μπορεις να γινεις λιγο πιο κατατοπιστικος??


θενκς!!!!
ο θρμοστατης στο κυκλωμα νερου.Βρισκεται πανω στη μηχανη σου απεναντι απο το ψυγειο. ειναι εκει που ενωνονται τα δυο χοντρα κολαρα

YAz
03-02-10, 15:41
θα το δειξει ο καιρος. Εγω ειχα προβλημα με τη καταναλωση εδω και καιρο.
Απλα αρχισα να διαπιστωνω μειωμενη θερμοκρασια και στο οργανο.και το καλοριφερ σε ταξιδι εφερνε παγωμενο αερα.
Κατεβα τη Καρδια με πεμπτη και 110 χλμ/ω περιπου.Το καλοριφερ στους 32 με φουλ στροφες. Εστω και λιγο να πεσει το οργανο της θερμοκρασιας τοτε εχεις θεμα.Εγω στη Καρδια κατεβηκα με αυτο το τροπο καιτο οργανο πηγε στο μπλε

Πατάω 200 στην εγνατία οδό για να πάω στη δουλειά μου.. Αυτό σου κάνει; :th_Laie_67-1:

bill_m3
03-02-10, 15:42
Να σας ρωτήσω...
Εγώ έχω ένα πρόβλημα μέχρι να ζεσταθεί το αμάξι..

Βάζω μπρος, με κλειστό το clima, οπότε σιγά σιγά ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού.. Τώρα με τα κρύα, πρωτού φτάσει στη μέση, ανοίγω το clima για να αρχίσει να ζεστένει λιγάκι ο χώρος, και η θερμοκρασία του νερού στο όργανο κατεβαίνει ένα "κουτάκι". Μετα ξανα ανεβαίνει κανονικά, και μένει σταθερή χωρίς να παίζει ή σε πολλά χιλιόμετρα να πέφτει η θερμοκρασία. Μόνο εκεί στην αρχή μου το κάνει.
Επίσης, αν το αφήσω να ζεσταθεί, και πάει κανονικά η θερμοκρασία στη μέση, και μετά από πολύ ώρα ανοίξω το clima, τότε ΔΕΝ πέφτει καθόλου η βελόνα.

Αυτό είναι πάλι πρόβλημα με το θερμοστάτη;

Γιάννη αυτό το κάνει σε όλους μας!!
Είναι φυσιολογικό γιατί εκείνη την ωρα το αυτοκίνητο ζεσταίνεται, όταν το κλιμα είναι κλειστό και πας να το ανοίξεις πριν ζεσταθεί ο κινητήρας τραβάει θερμότητα (νερά ) για να δώσει στο κλίμα με αποτέλεσμα να κατέβει λίγο η θερμοκρασία....
Αν το έχεις από την αρχή ανοιχτό αυτό δεν γίνεται.

Kostas_1
03-02-10, 17:14
Να σας ρωτήσω...
Εγώ έχω ένα πρόβλημα μέχρι να ζεσταθεί το αμάξι..

Βάζω μπρος, με κλειστό το clima, οπότε σιγά σιγά ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού.. Τώρα με τα κρύα, πρωτού φτάσει στη μέση, ανοίγω το clima για να αρχίσει να ζεστένει λιγάκι ο χώρος, και η θερμοκρασία του νερού στο όργανο κατεβαίνει ένα "κουτάκι". Μετα ξανα ανεβαίνει κανονικά, και μένει σταθερή χωρίς να παίζει ή σε πολλά χιλιόμετρα να πέφτει η θερμοκρασία. Μόνο εκεί στην αρχή μου το κάνει.
Επίσης, αν το αφήσω να ζεσταθεί, και πάει κανονικά η θερμοκρασία στη μέση, και μετά από πολύ ώρα ανοίξω το clima, τότε ΔΕΝ πέφτει καθόλου η βελόνα.

Αυτό είναι πάλι πρόβλημα με το θερμοστάτη;

Φυσιολογικο ειναι. Οπως τα ειπε ο Βασιλης

kplc16
03-02-10, 17:20
Πατάω 200 στην εγνατία οδό για να πάω στη δουλειά μου.. Αυτό σου κάνει; :th_Laie_67-1:


το ζητουμενο ειναι η κατηφορα για να παει άπλα το αμαξι

YAz
03-02-10, 19:30
α.. ε τότε κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και αυτό.

6ylinder
13-12-12, 22:30
Έχω κ εγώ αυτό το πρόβλημα με τον θερμοστάτη νομίζω σε μικρό βαθμό σε Ε36.

Δλδ στην εθνική έχω παρατηρήσει ότι σε χαλαρές κατηφόρες πέφτει λίγο η θερμοκρασία...μεταξύ 1/4 και 1/2.

Επίσης, αν το αυτοκίνητο είναι κρύο και βγω αμέσως σε σταθερή πορεία σε εθνική, αργεί πάααααρα πολύ να φτάσει στο μέσο η θερμοκρασία.

Ακόμα, έχω την εντύπωση ότι αργεί να ζεσταθεί σε καθημερινή βάση εντός πόλης, αλλά γι αυτό δεν είμαι σίγουρος, καθότι το αυτοκίνητο δεν το έχω πολύ καιρό. Ενδεικτικά σε Ε36 πόσο απαιτείται περίπου για να έρθει ο κινητήρας σε θερμοκρασία λειτουργίας;

Κ κάτι τελευταίο...έστω ότι ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός πάντα. Λογικά η κατανάλωση θα πρέπει να είναι αυξημένη όσο είναι κρύο το μοτέρ έτσι; Όταν ζεσταθεί λογικά δεν επηρρεάζεται η κατανάλωση έτσι;

andreas72
13-12-12, 23:36
αλλαξε θερμοστατη γρηγορα, μπορει καποια στιγμη να ξεκολλησει και η θερμοκρασια να δουλεψει σωστα ξεγελωντας σε οτι διορθωθηκε και την επομενη μερα να κολλησει κλειστος και τοτε θα εχουμε μεγαλο προβλημα...

τωρα το χειμωνα με κολλημενο θερμοστατη αργει παααρα πολυ να ελθει σε καταλληλη θερμοκρασια,πραγμα που σημαινει αυξημενη καταναλωση σε καθημερινη βαση.

Tsik.D.
13-12-12, 23:58
επειδη οπως τα περιγραφετε φαινεται να εχω το ιδιο προβλημα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ελεγθει εαν ο θερμοστατης δουλευει καλα περα της κατηφορας πηγαινοντας χαλαρα ??

andreas72
14-12-12, 00:11
τωρα το χειμωνα ειναι ευκολο: Μολις το αυτοκινητο πιασει θερμοκρασια, δηλαδη ο δεικτης καρφωθει στη μεση βγες σε καποια εθνικη και πηγαινε με 80-100 χιλ. για καποια λεπτα. Αν δεις το δεικτη να κατεβαινει προς τα μπλε, υπαρχει προβλημα με τον θερμοστατη.

STREETRACING
14-12-12, 00:13
Αν μένει ανοιχτός δεν παει καν στη μεση
Και εθνική με κρύο μπορει να παει ανάμεσα στην πρώτη τέλεια και στη μέση.
Αυτο δεν είναι πρόβλημα.

andreas72
14-12-12, 00:16
Αν μένει ανοιχτός δεν παει καν στη μεση

ενταξει, αν ειναι μερα και πεσεις σε κινηση ανεβαινει...αμα μετα το πατησεις λιγο, ξανακατεβαινει...

φιλε μου ο δεικτης δεν κουνιεται απο τη μεση σε νορμαλ καταστασεις...για τα μπεμβε μιλαω

Tsik.D.
14-12-12, 00:21
δηλαδη εαν εχει κρυο και ειμαι στον περιφερειακο και κατεβει μεχρι την πρωτη γραμμουλα και λιγο πιο πανω ειναι φυσιολογικο ?? γιατι μεσα σε πολη ειμαι καλα, δηλαδη στη μεση αλφαδι.. για Ε36is μιλαμε.

STREETRACING
14-12-12, 07:34
Σε κατηφόρα , εθνική, λεωφόρους με ρολλαρισμα κ θερμοκρασίες κάτω απο 15, ο δείκτης μπορει να παει μέχρι και ανάμεσα στη μέση κ στην πρώτη τελεία.αν παει στην πρώτη τέλεια κ κάθεται αρκετή ώρα έχει προβληματακι ο θερμοστατης.
Αν η θερμοκρασία είναι πάνω απο 25 δεν το κάνει αυτο.
Γενικά με κρύο κ ταχύτητες 100-120 ο δείκτης πάντα μου κατεβαίνει απο τη μέση κ με ολοκαίνουργιο θερμοστατη.
Όταν βέβαια το παταω πηγαίνει κοντά/πάνω στη μέση.

6ylinder
14-12-12, 08:02
Γενικά σε εθνική με σταθερή ταχύτητα σε ευθυγραμμία δεν πέφτει ποτέ κάτω από τη μέση. Πρέπει να βρώ κατηφόρα για να γίνει και αυτό όχι πάντα.

Σε ρολλάρισμα πχ αργά βράδυ κατέβασμα κηφισίας 80 -100 για παράδειγμα δεν το κάνει.

Αλλά τώρα τελευταία έχω την εντύπωση ότι καίει αρκετά μέσα στην πόλη, μπορεί να είναι και ιδέα μου...πιστεύω ότι αργεί να ζεσταθεί αρκετά. Δλδ για να πάει στη μέση ο δείκτης (τώρα με τα κρύα) θέλει 10-15 λεπτά σίγουρα...δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο αυτός ο χρόνος, αν ξέρει κάποιος ας πει.

Tsik.D.
14-12-12, 19:30
Γενικά σε εθνική με σταθερή ταχύτητα σε ευθυγραμμία δεν πέφτει ποτέ κάτω από τη μέση. Πρέπει να βρώ κατηφόρα για να γίνει και αυτό όχι πάντα.

Σε ρολλάρισμα πχ αργά βράδυ κατέβασμα κηφισίας 80 -100 για παράδειγμα δεν το κάνει.

Αλλά τώρα τελευταία έχω την εντύπωση ότι καίει αρκετά μέσα στην πόλη, μπορεί να είναι και ιδέα μου...πιστεύω ότι αργεί να ζεσταθεί αρκετά. Δλδ για να πάει στη μέση ο δείκτης (τώρα με τα κρύα) θέλει 10-15 λεπτά σίγουρα...δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο αυτός ο χρόνος, αν ξέρει κάποιος ας πει.

και εμενα καπου τοσο θελει για να φτασει στην μεση απ'οτι θυμαμαι βεβαια γιατι εχει 15 μερες που αγορασα το αυτοκινητο και την 3η μου πηρανε τα εγγραφα τα στρουμφ... θυμαμαι ομως οτι απο την σχολη στο σπιτι μου ειναι κοντα 15 λεπτα μεσα απο την πολη και οταν εφτανα σπιτι τοτε περιπου με φυσιολογικη χρηση εφτανε στη μεση. βεβαια ξαναλεω οτι ειμαι απειρος στο θεμα γιατι δεν το κυκλοφορησα πολυ ωστε να παρατηρησω ακριβως με λεπτομερεια τη θερμοκρασια.

6ylinder
14-12-12, 23:16
Εγώ σήμερα που το μέτρησα έκανε 12 λεπτά σε συνθήκες πόλης για να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή όχι.

STREETRACING
15-12-12, 00:04
Εξαρτάται κ απο θερμοκρασία, κίνηση, ταχύτητα .
Δεν είναι εύκολη κ αντικειμενική μέτρηση αυτη.

6ylinder
15-12-12, 00:18
Σίγουρα επηρρεάζουν όλα. Απλά θα ήθελα να ξέρω κάτι στο περίπου....

Δλδ αν το νορμάλ είναι 5-7 λεπτά σε πόλη με αυτά τα κρύα, σίγουρα έχω θέμα...

black arrow
15-12-12, 13:41
δηλαδη εαν εχει κρυο και ειμαι στον περιφερειακο και κατεβει μεχρι την πρωτη γραμμουλα και λιγο πιο πανω ειναι φυσιολογικο ?? γιατι μεσα σε πολη ειμαι καλα, δηλαδη στη μεση αλφαδι.. για Ε36is μιλαμε.

Πριν 1 μηνα αλλαξα θερμοστατη. Στην Αττικη Οδο μου επεφτε η βελονα της θερμοκρασιας ενω πηγαινα με 100-120, οταν δεν ετρεχα ανεβαινε.. Τελικα ο θερμοστατης ηταν κολλημενος, τον αλλαξα και ολα οκεικ!!

STREETRACING
15-12-12, 13:55
Eγω αλλαξα περσινο θερμοστατη τωρα που αρχισαν τα κρυα κ μου επεφτε οταν ρολλαρα και τελικα τζαμπα λεφτα ,και ο καινουργιος τα ιδια.
βεβαια εγω φοραω δυο μηνων, ψυγειο κ κομπλερ<λογω υπερθερμανσεων> και δουλευε κατευθειαν πιο κρυο.