PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν παμε καθολου καλα...



zaharias
16-01-12, 13:15
Πριν λιγο μιλουσα με γνωστο συνεργειο στη Καλλιθεα, στο οποιο ειχα στειλει μια παραγγελια με φαξ, για να μου βγαλουν τιμες.. (θελω να αλλαξω συνεμπλοκ, μεσαια τριβη, flex disc, την επισκευη στο σασμαν και πολλα αλλα..)
Τη παραγγελια την ειχα στειλει μια βδομαδα πριν και επειδη ειχαν περασει αρκετες μερες.. ειπα να παρω ενα τηλ, να δω τι γινεται..
Και η απαντηση που πηρα ηταν.. ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΛΟΓ/ΣΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙΣ 20,00 ΕΥΡΩ!!!! ΘΕΛΩ 45 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΤΙΜΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 104 ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!!!!
Στην αρχη νομιζα οτι εκανε πλακα.. αλλα μετα καταλαβα πως το ελεγε σοβαρα..!!!

Καταλαβαινω οτι οι κωδικοι ειναι αρκετοι, διοτι εχει μεσα και βιδακια, σκ@τ@κι@ και δεν ξερω εγω τι αλλο.. Οχι ομως να πληρωσω, για να μου βγαλουν τιμες..

Εχω ψωνισει απο εκει 3-4 φορες, τοτε με τη μετατροπη.. Δεν πειραζει.. Απ'οτι φαινεται, δεν εχουν αναγκη.. Εγω τελειωσα και φυσικα θα τους διαφημισω και καταλληλα στο κυκλο μου..

Απο εκει και περα.. τα συμπερασματα, δικα σας..

ntinos
16-01-12, 13:21
Τραβηγμενο να σου ζητησει χρηματα να το κανει, αλλα ....

zaharias
16-01-12, 13:35
Τραβηγμενο να σου ζητησει χρηματα να το κανει, αλλα ....

Κοιτα να δεις.. χαζος δεν ειμαι..

Και η ιντερνετικη BMWδοπαρεα, με ξερει χρονια..

Δεν θα εβγαινα ΠΟΤΕ (διοτι ειναι πρωτη φορα που το κανω) να κατηγορησω καποιον, χωρις λογο..

BILL007
16-01-12, 13:36
Κοίτα Ζαχαρία...Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός για εμένα πολύ σωστά ο άνθρωπος ζήτησε κάτι εφόσον θα του κοστίσει σε ώρα (104 κωδικοί θέλουν κάμποσο ψάξιμο).Το σκεπτικό του είναι ότι οκ,εσύ θα πάρεις τους κωδικούς στα χέρια.Δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα αγοράσεις και απο αυτόν...;)

Θα μου πεις απο την άλλη ότι εφόσον γνωρίζεστε και έχετε κάνει συναλλαγές στο παρελθόν όπως λες,θα μπορούσε να κάνει μια εξαίρεση,δείχνοντας εμπιστοσύνη στον πελάτη.Τα χρόνια όμως είναι δύσκολα και οι πελάτες ψάχνουν και τα 10λεπτά κέρδος...

Τι να πω...Και ο ένας έχει δίκιο και ο άλλος...

Και αμα θες να το σκεφτείς και λίγο ανάποδα,αν όντως είναι τόσο απλό,κάντο μόνος σου...;)

H γραμμή πλέον είναι πολύ λεπτή...Πιο πολύ το ολο θέμα είναι λεπτός χειρισμός,για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.Εγώ αν ήμουν στη θέση του,θα σου έβγαζα ένα γενικό κοστολόγιο χωρίς λεπτομέριες (θα τις κράταγα για εμένα) και αν προχωρούσε το θέμα θα έκανα την παραγγελία.Αν δεν αγόραζες τελικά απο εμένα,νο πρόμπλεμ...;)

Y.Γ Καταλαβαίνεις ελπίζω το σκεπτικό μου,χωρίς παρεξήγηση. :original:

stefm5
16-01-12, 13:38
Πριν λιγο μιλουσα με γνωστο συνεργειο στη Καλλιθεα, στο οποιο ειχα στειλει μια παραγγελια με φαξ, για να μου βγαλουν τιμες.. (θελω να αλλαξω συνεμπλοκ, μεσαια τριβη, flex disc, την επισκευη στο σασμαν και πολλα αλλα..)
Τη παραγγελια την ειχα στειλει μια βδομαδα πριν και επειδη ειχαν περασει αρκετες μερες.. ειπα να παρω ενα τηλ, να δω τι γινεται..
Και η απαντηση που πηρα ηταν.. ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΛΟΓ/ΣΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙΣ 20,00 ΕΥΡΩ!!!! ΘΕΛΩ 45 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΤΙΜΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 104 ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!!!!
Στην αρχη νομιζα οτι εκανε πλακα.. αλλα μετα καταλαβα πως το ελεγε σοβαρα..!!!

Καταλαβαινω οτι οι κωδικοι ειναι αρκετοι, διοτι εχει μεσα και βιδακια, σκ@τ@κι@ και δεν ξερω εγω τι αλλο.. Οχι ομως να πληρωσω, για να μου βγαλουν τιμες..

Εχω ψωνισει απο εκει 3-4 φορες, τοτε με τη μετατροπη.. Δεν πειραζει.. Απ'οτι φαινεται, δεν εχουν αναγκη.. Εγω τελειωσα και φυσικα θα τους διαφημισω και καταλληλα στο κυκλο μου..

Απο εκει και περα.. τα συμπερασματα, δικα σας..

εντάξει, να δω τί άλλο θ'ακούσουμε :shok:
ο κόσμος καίγεται κι αντί να μειώνουν τιμές ζητάνε και κερατιάτικα
μαύρο

Konstantinos E60
16-01-12, 13:38
Δλδ ο τύπος πληρωνεται 200 ευρω το 8ωρο αν θελει 20 ευρω για τα 45' !
Και αντε να το καταλάβω οτι δεν μπορει να απασχολειται ενα ατομο μόνο για να
βγάζει τιμές αλλα σε κάποια αλλη "εποχή" που οι πελάτες παρακαλούσαν να πάρουν
σειρά.Τωρα που κηνυγάνε τον πελάτη με το δίκανο συνεχιζουν να προκαλούν ??

BILL007
16-01-12, 13:43
Δλδ ο τύπος πληρωνεται 200 ευρω το 8ωρο αν θελει 20 ευρω για τα 45'

Με το ίδιο σκεπτικό και ο υδραυλικός για να σου φτιάξει το καζανάκι θέλει 35 ευρώ για μισή ώρα δουλειά, ίσως και λιγότερο.Το 8ωρο καθαρίζει 560 ευρώ?

Νομίζω αυτή η αναλογία δεν είναι και τόσο ορθή και φυσικά ούτε αληθής. -χωρίς παρεξήγηση!:original:

Τα πράγματα δυστηχώς είναι στενά για όλους.Eπαγγελματίες και πελάτες...:(:(:(

zaharias
16-01-12, 13:50
Κοίτα Ζαχαρία...Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός για εμένα πολύ σωστά ο άνθρωπος ζήτησε κάτι εφόσον θα του κοστίσει σε ώρα (104 κωδικοί θέλουν κάμποσο ψάξιμο).Το σκεπτικό του είναι ότι οκ,εσύ θα πάρεις τους κωδικούς στα χέρια.Δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα αγοράσεις και απο αυτόν...;)

Θα μου πεις απο την άλλη ότι εφόσον γνωρίζεστε και έχετε κάνει συναλλαγές στο παρελθόν όπως λες,θα μπορούσε να κάνει μια εξαίρεση,δείχνοντας εμπιστοσύνη στον πελάτη.Τα χρόνια όμως είναι δύσκολα και οι πελάτες ψάχνουν και τα 10λεπτά κέρδος...

Τι να πω...Και ο ένας έχει δίκιο και ο άλλος...

Και αμα θες να το σκεφτείς και λίγο ανάποδα,αν όντως είναι τόσο απλό,κάντο μόνος σου...;)

Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση του,θα σου έβγαζα ένα γενικό κοστολόγιο χωρίς λεπτομέριες (θα τις κράταγα για εμένα) και αν προχωρούσε το θέμα θα έκανα την παραγγελία.Αν δεν αγόραζες τελικά απο εμένα,νο πρόμπλεμ...;)

Y.Γ Καταλαβαίνεις ελπίζω το σκεπτικό μου,χωρίς παρεξήγηση. :original:

Το καταλαβαινω αυτο ρε Μπιλ.. οτι ειναι πολλοι κωδικοι και θα φαει καποια ωρα.. Αλλα και παλι, πως θα το κανουμε..?? Αντε δλδ, αυτα χρειαζομαι, φερτα, οσα και να ειναι..??

Χθεσινος δεν ειμαι, οπως ειπες.. Με ξερει.. του εχω αφησει καποια φραγκακια.. Δεν υπαρχει μονο αυτος.. Θα μπορουσε να το ειχε δει το θεμα καλυτερα.. Ανταλλακτικα BMW και εκπτωσεις μπορεις να βρεις παντου..
Απο νησι παιρνω.. και μπορω να βρω απ'οπου θελω ανταλλακτικα..
Το συμφερον μου κοιταω..
Δεν φερεσαι ομως ετσι στους ΠΕΛΑΤΕΣ.. και ειδικα στις μερες μας..!!
Τι ψαξιμο να θελει..?? Part numbers εχω γραψει και ηθελα απλα τιμες.. ενα συνολο και τι εκπτωση μπορει να κανει στο συνολο..
Εγω με ενα προχειρο υπολογισμο τα βγαζω κοντα 1500 ευρω (χωρις εργατικα)..
Θα δωσω και 20 ευρω για να μου βγαλουν τιμες..??
Συγγνωμη κιολας, αλλα υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες..
Απο μενα εφαγε τρελο Χ!!

BILL007
16-01-12, 13:55
Το καταλαβαινω αυτο ρε Μπιλ.. οτι ειναι πολλοι κωδικοι και θα φαει καποια ωρα.. Αλλα και παλι, πως θα το κανουμε..?? Αντε δλδ, αυτα χρειαζομαι, φερτα, οσα και να ειναι..??

Χθεσινος δεν ειμαι, οπως ειπες.. Με ξερει.. του εχω αφησει καποια φραγκακια.. Δεν υπαρχει μονο αυτος.. Θα μπορουσε να το ειχε δει το θεμα καλυτερα.. Ανταλλακτικα BMW και εκπτωσεις μπορεις να βρεις παντου..
Απο νησι παιρνω.. και μπορω να βρω απ'οπου θελω ανταλλακτικα..
Το συμφερον μου κοιταω..
Δεν φερεσαι ομως ετσι στους ΠΕΛΑΤΕΣ.. και ειδικα στις μερες μας..!!
Τι ψαξιμο να θελει..?? Part numbers εχω γραψει και ηθελα απλα τιμες.. ενα συνολο και τι εκπτωση μπορει να κανει στο συνολο..
Εγω με ενα προχειρο υπολογισμο τα βγαζω κοντα 1500 ευρω (χωρις εργατικα)..
Θα δωσω και 20 ευρω για να μου βγαλουν τιμες..??
Συγγνωμη κιολας, αλλα υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες..
Απο μενα εφαγε τρελο Χ!!

Κοίτα αν εσύ έκανες την βρώμικη δουλειά και τα είχες όλα έτοιμα ζητώντας μόνο τιμές,τότε ο τύπος είναι απλά ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΣ!:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Εγώ νόμιζα ότι του είπες γενικά και αόριστα parts,οπότε τρέχα γύρευε...

Πραγματικά μετά απο τέτοια στάση μην του στείλεις ούτε τρίχα!όχι πελάτη...:ranting2::ranting2::ranting2:

ΡΙΧΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟ Χ!!!!!!!!!!!:ranting2::ranting2::ranting2:

Υ.Γ Στείλε μου και με pm το όνομα αν θες,για να έχουμε υπόψιν μας,μην πατήσουμε ποτέ απο εκεί,οχι μόνο εμείς αλλά και γνωστοί μας...

MIKEN636
16-01-12, 13:57
που αλλου δλδ εχετε ακουσει να πληρωνεις για να σου βγαλει καποιος τιμη σε κατι;;δε παει να ζητησει δανειο ο ανθρωπος.αντε με τα λαμογια ολα..ψαξου ρε φιλαρακι αλλου υπαρχουν και αλλοι που εκτιμανε το κοπο και τη τσεπη σου.

Konstantinos E60
16-01-12, 13:59
Να πληρώσω την τέχνη ή την γνωση κάποιου που μπορεί να βάλει και το χέρι του
στα σκατά για να μην λερώσω τα δικά μου πολύ ευχαρίστως !! Το να πληρωνω τον
κάθε πονηρό που έμαθε να πληρώνεται για τις "πολύτιμες" υπηρεσίες που νομίζει
οτι προσφέρει ή που τον έκαναν να νομίζει οτι προσφέρει μου φαίνεται κάπως !!!
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μπορούμε να αναφερθούμε και να αναλύσουμε
αλλα πιαστηκα απο τον υδραυλικό που ανέφερες !


Το "χωρίς παρεξήγηση" δεν χρειάζεται να το αναφέρεις,εννοείται !!!thumb

fanisk
16-01-12, 14:11
Ζαχαρια ποιο ειναι το ονομα του συνεργειου?

Γιατι δεν μπαινεις εδω:
https://www.online-teile.com/bmw/

Να τα παρεις ολα οσα θες, χωρις τελωνειο, με 19% φορο, νορμαλ μεταφορικα και σπιτι σου?

thumb

Ptboul
16-01-12, 14:16
Ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση είχα από εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda, το καλοκαίρι που μας πέρασε. (σε ένα μηχανάκι που έκανα ανακατασκευή)

Ο τύπος μου είπε ξεκάθαρα: Φίλε τα θέλεις σίγουρα; Γιατί είναι δύο μέρες δουλειά.

Του είπα: Σας καταλαβαίνω, και σας λέω ότι θα τα πάρω όλα 100%, απλά θα ήθελα να κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε.

Για του λόγου το αληθές, είχα κατεβάσει σχεδιαγράμματα (όπως στο realoem της bmw), είχα φτιάξει λίστα στο excel με όλους τους κωδικούς έναν προς έναν, και τον ''ενοχλούσα'' κάθε 2-3 μέρες.

Τέλος, πέρασα αυτοπροσώπως και μίλησα με τον ιδιοκτήτη του συνεργείου, ώστε να καταλάβει ότι τα θέλω τα ανταλλακτικά κ ότι δεν είμαι κανα πιτσιρίκι που κάνει χαβαλέ.

Παρ'όλα αυτά, όσο πήρε εσένα Ζαχαρία πήρε κ εμένα. Ίσως θεώρησε ότι τα 2.500 ¤ που θα του κατέβαλα μετρητοίς, δεν άξιζαν τον κόπο να ασχοληθεί κάποιες ώρες μαζί μου.

Δε πειράζει, βρήκα άλλη πορτοκαλιά κ μέσα σε 2 εβδομάδες τα είχα όλα κ μάλιστα μονταρισμένα επάνω στο μηχανάκι.

So simple.

ΔημήτρηςΜ3
16-01-12, 14:20
για ριξε ονομα ποιοι ειναι αυτοι οι κυριοι?

ntinos
16-01-12, 14:26
& την λιστα επισης

Monsta
16-01-12, 14:33
Αχαχαχαχαχα ο τύπος είναι για σεμινάριο. Σκέτος ηγέτης λέμε. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα του 2012. Κάποιοι ακόμα δε γνωρίζουν ούτε τα στοιχειώδη περί 'εξυπηρέτησης πελατών'.

Αν καθόμουν να χρεώσω και να μετρήσω όλες τις προσφορές που έχω δώσει, τα μισάωρα+ που χαλάω για πλάκα με πελάτες εξηγώντας τους λεπτομέρειες και όλες τις τσαμπέ μικροδουλειές ακόμα και σε άγνωστους, θα είχα γίνει πλούσιος. ;)

Καλώς ή κακώς (εγώ το βλέπω πάντα από τη θετική του πλευρά), αυτό είναι μέρος της δουλειάς του κάθε επαγγελματία. Από κει και πέρα είναι στο χέρι του αν θα κερδίσει τον πελάτη με τον τρόπο που θα του μιλήσει / εξηγήσει πως ή πόσο έχουν τα πράγματα / εργασία. Είναι δε αμέτρητες οι περιπτώσεις που έχω κερδίσει πελάτες ενώ η προσφορά μου ήταν σταθερά ακριβότερη από άλλους, μόνο και μόνο επειδή γνωρίζω πως πρέπει να χειριστώ τη κατάσταση. Αυτοί οι πελάτες με τη σειρά τους μένουν πάντα πιστοί στο κατάστημα.









Φφφστ που σαι Ζακ, θυμάσαι που μ είχες ρωτήσει ρε φίλε για κάτι εργασίες στ αμάξι σου που θελες ?? Δε σου απάντησα ρε συ, διότι θα μου παιρνε πολυυυύ χρόνο να σου γράφω και επιπλέον, ντράπηκα να σου ζητήσω να βάλεις 10e στο λογαριασμό μου. :whistle: :hystericalbs1:

850CSI
16-01-12, 14:39
Τι αλλο θ'ακουσουμε ρε!!!! 20 ευρ για,,,,,τιμες
ΥΣ.
Δεεεν ,,,,,,,,,,πιστευω να ασχολησε αλλο μ'αυτο το μ___κα!!!!!

EVERGET
16-01-12, 14:40
Πρώτη φορά ακούω προμηθευτή ή παροχέα υπηρεσιών να ζητά αμοιβή για να συντάξει προσφορά. Προβλημά του εάν δεν έχει γραμματεία να ασχολείται με τέτοιες δουλειές και τα κάνει μόνος του ο μάστορας...δεν θα πληρώσεις εσύ την ανοργανωσιά του και την τσιγκουνιά του να προσλάβει part time έστω μία κοπέλα να βγάζει προσφορές (αφού όπως φαίνεται την έχει ανάγκη). Τέτοιοι φραγκοφονιάδες θεωρώ θα σου κάνουν προχειροδουλειά και στην εργασία τους, του στιλ να σου βάλει χρησιμοποιημένα ανταλλακτικά χωρίς να σου το πει ή ακόμη και χρησιμοποιημένες βίδες για να βάλει και το παραμικρό φραγκοδίφραγκο στην τσέπη...ΜΑΚΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!

Φάνη δυστυχώς από το online-teile δε συμφέρει πια να αγοράζουμε μιας και έβαλε μίνιμουμ μεταφορικά για Ελλάδα τα 57 ευρώ από 20 που ήταν.....δυστυχώς....

Όποιος θέλει μπορώ με πμ να του πω από που ψωνίζω εγώ ανταλλακτικά με περίπου 15% έκπτωση σε σχέση με την αντιπροσωπεία, και μένα από το forum μου τον συστήσανε...

Stunt Mike
16-01-12, 14:42
Κλασικη περιπτωση ανθρωπων που νομιζουν οτι τους εχουμε αναγκη.Και να σου πω ρε Ζαχαρια και τη μαυρη αληθεια?Αφου πνιγονται στη δουλεια και δεν θελουν να σ'εξυπηρετησουν,πηγαινε σε καποιον αλλο να βγαλει κι αυτος μεροκαματακι!Γεματη η αγορα απο συνεργεια και μαντραδες αντ/κων....Μην κολλαμε μονο μ'εναν...

Kostas Maras
16-01-12, 14:44
Καλλιθέα είπατε;.......μμμμμμμ.......μου φαίνεται οτι τον τύπο τον εχετε κανει ''μάγκα'' και εχει την μυτη του πολυ ψηλα!!!!!!!!!!

Kostas Maras
16-01-12, 14:48
Κλασικη περιπτωση ανθρωπων που νομιζουν οτι τους εχουμε αναγκη.Και να σου πω ρε Ζαχαρια και τη μαυρη αληθεια?Αφου πνιγονται στη δουλεια και δεν θελουν να σ'εξυπηρετησουν,πηγαινε σε καποιον αλλο να βγαλει κι αυτος μεροκαματακι!Γεματη η αγορα απο συνεργεια και μαντραδες αντ/κων....Μην κολλαμε μονο μ'εναν...

Πολύ σωστα λει ο Μιχαλης......υπαρχουν πολυ καλα μαστορακια και με καλη συμπεριφορα!

fanisk
16-01-12, 14:57
Πρώτη φορά ακούω προμηθευτή ή παροχέα υπηρεσιών να ζητά αμοιβή για να συντάξει προσφορά. Προβλημά του εάν δεν έχει γραμματεία να ασχολείται με τέτοιες δουλειές και τα κάνει μόνος του ο μάστορας...δεν θα πληρώσεις εσύ την ανοργανωσιά του και την τσιγκουνιά του να προσλάβει part time έστω μία κοπέλα να βγάζει προσφορές (αφού όπως φαίνεται την έχει ανάγκη). Τέτοιοι φραγκοφονιάδες θεωρώ θα σου κάνουν προχειροδουλειά και στην εργασία τους, του στιλ να σου βάλει χρησιμοποιημένα ανταλλακτικά χωρίς να σου το πει ή ακόμη και χρησιμοποιημένες βίδες για να βάλει και το παραμικρό φραγκοδίφραγκο στην τσέπη...ΜΑΚΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!

Φάνη δυστυχώς από το online-teile δε συμφέρει πια να αγοράζουμε μιας και έβαλε μίνιμουμ μεταφορικά για Ελλάδα τα 57 ευρώ από 20 που ήταν.....δυστυχώς....

Όποιος θέλει μπορώ με πμ να του πω από που ψωνίζω εγώ ανταλλακτικά με περίπου 15% έκπτωση σε σχέση με την αντιπροσωπεία, και μένα από το forum μου τον συστήσανε...

Νασο δεν το γνωριζα αυτο.. εχω μεινει πισω παει καιρος απο τη τελευταια μου παραγγελια σε αυτους! Για μικρη παραγγελια δεν συμφερει, για μεγαλη δεν ειναι ασχημα ομως ακομη και τα 57¤.. ξερεις τουλαχιστον τι παιρνεις, ποσο κανει, θα στο φερουν σπιτι και αν ειναι κατι ευκολο το βαζεις μονος.

Στειλε αν θες το πμ να το εχουμε καβατζα.

Christos 330
16-01-12, 15:03
Πολλα τα αυτοκινητα πολυς ο κοσμος . . .

Εκλεισε το τηλ ο Ζαχαριας χτυπησαν αλλα δεκα απο πισω σιγα που εβγαλε αγχος ο τυπος !!!

Αλλα ετσι ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ!!!!!!

Απο την μια αυτο ειναι καλο για να να μας ξυπναει που κ που !!!!!

zaharias
16-01-12, 15:18
Παιδια, μαγαζι (ασχετο με αυτοκινητα) εχω και εχω απευθειας (αμεση) επαφη με τον πελατη..

Ο συγκεκριμενος στην αρχη που ειχα ψωνισει, "ζοριζοταν" κιολας επειδη ειμαι απο νησι (επαρχια) να γινει + η εκπτωση + το μειομενο ΦΠΑ που εχουμε εμεις εδω σαν παραμεθωρειο..

Αν το επιτρεψουν οι mods, μπορω να ποσταρω και ονομα.. αλλα καλυτερα ας μεινει μεχρι εδω.. Οποιος θελει, με πμ πολυ ευχαριστως..

Επισης, θα μπορουσε πριν πεταξει τη μ@λ@κι@ του για τα 20 ευρω, να ριξει μια ματια στην παραγγελια.. να παρει μια ιδεα, για τί κοστος μιλαμε και απο εκει και περα, να με "παιξει" σαν πελατη.. να μου το κουβεντιασει ρε παιδι μου..
Δλδ, δεν εκανε κατι να με κερδισει σαν πελατη.. που ημουν και ηδη πελατης απο πριν στο κατω κατω..

Και σιγα το πραγμα ρε παιδια..
Αφου σας λεω ολα τα part numbers τα ειχα γραψει εγω.. αφου το αμαξι ειναι μετατροπη, τί πλαισιο να του δωσω.. Τοσο δυσκολο ειναι..??

Stathis
16-01-12, 15:19
παιδια μην απαξιωνουμε εντελως την παροχη υπηρεσιας επειδη στην ελλαδα τελικα ο τζαμπας ζει!

απαραδεκτη η ενεργεια του επαγγελματια, οπως ειπε και ο EVERGET κι εγω πρωτη φορα ακουω να ζητειται χρεωση για προσφορα (!!!), αλλα απο την αλλη μαθαμε κι εμεις να τα θεωρουμε ολα δωρεαν.

παω στο καταστημα με τα κινητα πρηζω τον υπαλληλο δυο ωρες και θεωρω υποχρεωση του να μου ρυθμισει τα mms σε συσκευη που αγορασα απο αλλου (!), παω σε επιπλα τρωω 3 ωρες το χρονο του πωλητη και δινω το σχεδιο σε ξυλουργο, παω σε παπουτσια δοκιμαζω το νουμερο και τα παιρνω απο το ebay και, απειρα ακομα παραδειγματα.

δε λεω οι εποχες ειναι δυσκολες και τωρα και πριν και ο καθενας θα κοιταξει το συμφερον του, αλλα η παροχη υπηρεσιας (χωρις να αναφερομαι στο παραπανω απαραδεκτο παραδειγμα του ζαχαρια) εχει ενα κοστος ρε παιδια πως θα το κανουμε?
αν δεν αγοραζει κανεις και ζηταει μονο τζαμπα εξυπηρετηση, παει θα κλεισει το καταστημα.

τελος δεν θα πρεπει να θεωρουμε υπερβολικες τις αμοιβες καποιων εξειδικευμενων τεχνικων, ουτε να κανουμε αναγωγη σε ημερομισθιο ή σε μισθο της ζητηθεισας αμοιβης.

καποτε ειχε παει ενας τεχνικος να φτιαξει το σερβερ μιας εταιριας.
γυρισε λοιπον ενα βιδακι μιση στροφη και το μηχανημα επανηλθε.
οταν ο διευθυντης ρωτησε τι χρωσταει και ο τεχνικος του ζητησε ενα χιλιαρικο, εκνευριστηκε και αναρωτηθηκε πως ειναι δυνατον να ζητειται αυτο το υπερβολικο ποσο για πεντε λεπτα δουλεια!
απαιτησε μαλιστα πληρη εγγραφη τεχνικη αιτιολογηση του ποσου.
ο τεχνικος την αλλη μερα εστειλε τιμολογιο:
-στροφη 1/2 βιδας σερβερ ----> 1 ευρω.
-γνωση του ποια βιδα επρεπε να στραφει ---->999 ευρω...
ο διευθυντης πληρωσε αδιαμαρτυρητα...

doctore
16-01-12, 15:27
Όποιος επαγγελματίας ζητάει χρήματα από πελάτη του για να του βγάλει προσφορά, είναι απλά μη επαγγελματίας.
Η παροχή υπηρεσιών και γνώσεων είναι άλλο κεφάλαιο και εξαρτάται από πολλά.

Stathis
16-01-12, 15:31
Αν το επιτρεψουν οι mods, μπορω να ποσταρω και ονομα.. αλλα καλυτερα ας μεινει μεχρι εδω.. Οποιος θελει, με πμ πολυ ευχαριστως..


εφοσον ειναι γνωστα τα στοιχεια σου, ονομα, διευθυνση, σταθερο τηλεφωνο, ωστε να υπαρχουν αν τα ζητησει το αλλο μερος, μπορεις να προχωρησεις στη δημοσιοποιηση του ονοματος, καθως η καταγγελια σου θα ειναι επωνυμη και δεν θα καλυπτεται απο την ανωνυμια που προσφερει ενας ιστοτοπος και οτι αυτη συνεπαγεται.

zaharias
16-01-12, 15:33
Παιδια ολοι δικιο εχουμε..



Εχει ενα δικιο και σ'αυτο που λεει ο Σταθης... αλλα πλεον η αγορα εχει ΠΟΛΛΕΣ επιλογες.. Ναι, μπορει ο υπαλληλος να χρεωσε για τη γνωση 999, αλλα στις μερες μας, δεν υπαρχει μονο αυτος.. υπαρχουν πολλες επιλογες.. Επισης, ο υπαλληλος, που στις μερες θα παρει 999 επειδη εχει τις γνωσεις.. 99% ο αλλος που ειχε τη ζημια ΔΕΝ θα τον ξαναπροτιμησει..

Stathis
16-01-12, 15:36
δεν θα τον ξαναπροτιμησει αν βρει φθηνοτερον.
αν δεν βρει, θα τον ξαναπροτιμησει θελοντας και μη.

zaharias
16-01-12, 15:40
Αχαχαχαχαχα ο τύπος είναι για σεμινάριο. Σκέτος ηγέτης λέμε. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα του 2012. Κάποιοι ακόμα δε γνωρίζουν ούτε τα στοιχειώδη περί 'εξυπηρέτησης πελατών'.

Αν καθόμουν να χρεώσω και να μετρήσω όλες τις προσφορές που έχω δώσει, τα μισάωρα+ που χαλάω για πλάκα με πελάτες εξηγώντας τους λεπτομέρειες και όλες τις τσαμπέ μικροδουλειές ακόμα και σε άγνωστους, θα είχα γίνει πλούσιος. ;)

Καλώς ή κακώς (εγώ το βλέπω πάντα από τη θετική του πλευρά), αυτό είναι μέρος της δουλειάς του κάθε επαγγελματία. Από κει και πέρα είναι στο χέρι του αν θα κερδίσει τον πελάτη με τον τρόπο που θα του μιλήσει / εξηγήσει πως ή πόσο έχουν τα πράγματα / εργασία. Είναι δε αμέτρητες οι περιπτώσεις που έχω κερδίσει πελάτες ενώ η προσφορά μου ήταν σταθερά ακριβότερη από άλλους, μόνο και μόνο επειδή γνωρίζω πως πρέπει να χειριστώ τη κατάσταση. Αυτοί οι πελάτες με τη σειρά τους μένουν πάντα πιστοί στο κατάστημα.


Ετσι το βλεπω κι εγω Κωστα..

850CSI
16-01-12, 15:52
Τελικα θα καθησω να γραψω γιατι το ΑΞΙΖΕΙ η γυναικουλα να τη Διαφημησω ΟΣΟ γινετε.
Παιδες απευθηνομαι στους βορειους και μη τους,,,,,κατα τυχη περαστικους απο σαλ/κη. απο κατω εγνατια παμε τη διοικητηριου την ανηφορα στο δευτερο κιολας στενο αριστερα (μου διαφευγει η οδος) και παλι αριστερα στο στενο στα 35-40 βηματα εχει μια ταμπελλα BMW αντ. και ειναι εκει μια πορτα με ενα πολυ στενο μαγαζακι ισα-ισα δε χωρανε 3 - 4 ατομα.
εκει ειναι μεσα μια θειτσα που ΑΝ καθοτανε να πληρωθει για τιμες και Ψαξηματα που καθοταν με τοις ΩΡΕΣ και εψαχνε για τα πρηξιματα που της εβαζα να ψαχνη και διαφορα για το CSI συμφωνα με τη λογικη του ανωθεν μ@λ@κα των 20 ευρ. ΕΠΡΕΠΕ απο μενα μονο να ειχε θυσαυριση. Και το λεω αυτο γιατι ΟΤΙ της ζητουσα και αν δεν το'χε επερνε τηλ. καθοταν ΩΡΑ στο κομπ. και ΤΕΛΙΚΑ το'βρισκε ακομα και ποτε ηρθε στην ελλαδα παρομοια παραγγελεια για το ιδιο πραμα π.χ. μονο μια φορα το 98. και που ειναι φτηνοτερο.
Αφου να φανταστητε μια φορα θελησα να βρω κατι πλαστικα κουμπακια - βιδες για την Προσοψη μπροστα του Ψυγειου στο 850CSI γιατι αφ 'οτου το πηρα τ'αμαξι απ'τα 6 λειπανε τα 5 και,,,,,για Διακοσμηση θελησα να βρω τα δικα του να βαλω δεν ηθελα να βαλω κατι αλλανταλων.
Πηγα λοιπον σ'αυτην και της δειχνω το 1. και,,,,,,ΤΙ κανει ,,,,,μια στιγμη μου λεει και καθετε πανω στην σκαλα να τριγυρναει πανω κατω τα ραφια και μετα απο ωρα κατεβαινει με ενα χαρτοκιβωτιο γεματο σακουλια μικρα και,,,,, μου βγαζει ρε μαγκες μια πενταδα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια τα Μανισια,,,,,,ΕΠΑΘΑ.....δεν το περιμενα.........Αντε για σενα μου λεει 40λεπτα το ενα κανε τη δουλεια σου και,,,,,ασε και κανενα ακομα να βρισκετε ειπε οταν τη ρωτησα να τα παρω ολα. Ειπε τα'χω χρονια κανενας δεν πηρε εισαι ο πρωτος αλλα,,,,,που ξερεις!!!!!
Λοιπον Παιδες δωστε μια ευκαιρια στη θειτσα οτι Χρειαστειτε απο BMW και ///Μ και να μη το'χει θα παρει 15 τηλεφωνα και θα βρει το φτηνοτερο και με στοιχημα:original:.

zaharias
16-01-12, 15:55
δεν θα τον ξαναπροτιμησει αν βρει φθηνοτερον.
αν δεν βρει, θα τον ξαναπροτιμησει θελοντας και μη.

Συμφωνω.. Δυσκολο βεβαια (γιατι οπως ειπαμε υπαρχουν επιλογες), αλλα οχι οτι δεν μπορει να συμβει..


Στο θεμα μας.. Εγω ξερω οτι οταν ερχεται ενας πελατης μεσα στο μαγαζι μου με μια λιστα 3 σελιδες, κοιταω τι μπορω να κανω γιαυτον.. Τρεχω χωρις να σκεφτω, να του τα μαζεψω, να του πω τι καλυτερο μπορω να κανω, αν μπορω να του κανω ευκολιες πληρωμης, δωρα κτλ.. Οχι επειδη θα τρεξω λιγο, να του πω θελω Χ ευρω για το κοπο μου..

Και στο κατω κατω, επειδη υπαρχει το μαγαζι και εδω ειμαστε και κλειστη κοινωνια και ειμαστε ολοι γνωστοι, θα μπορουσα να υποστηριξω και καποιον πελατη μου απο εδω..

Αλλα λεω, αφου υπαρχει η εκπτωση για το φορουμ, γιατι οχι.. Και οπως ειπα, εχω ψωνισει 3-4 φορες..

Συγγνωμη, αλλα αν εμενα με παρει πελατης απο γειτονικο νησι και θελει να τον εξυπηρετησω, θα τρεξω να το παλεψω, να τον εξυπηρετησω.. Γιατι, για να παιρνει εμενα τηλεφωνο, κατι σημαινει..
Αν αυτα τα "μηνυματα" δεν τα πιανουν καποιοι, τοτε συγγνωμη, αλλα δεν φταιω εγω..

Nino
16-01-12, 15:55
Εμποριο...
ο ενας πουλαει και ο αλλος αγοραζει, αν αυτος που αγοραζει τον συμφερει η τιμη το παιρνει, αν αυτος που πουλαει τον συμφερει η προσφορα του αγοραστη τη δεχεται ή οχι.
Πουθενα ομως δεν πληρωνεται καποιος για να σου πει ποσο κοστιζει αυτο που θελεις να αγορασεις!!!
Αλλα αυτοι ειμαστε και αυτο που ζουμε τωρα ειναι απο την απληστια μας,τον υπερμετρο επαγγελματικο εγωισμο μας και τη μητερα ολων των αμαρτιων την αλαζονεια μας!!!
Οταν αυριο θα βαραει μυγες ας αναλογιστει οτι δεν εφταιγε μονο η οικονομικη κριση για την κατασταση του...
Ζαχαρια Χ κεφαλαιο!! γιατι δεν ειναι το εικοσαρικο αλλα η εξευτελιστικη αντιμετωπιση του πελατη.

fanisk
16-01-12, 16:02
παιδια μην απαξιωνουμε εντελως την παροχη υπηρεσιας επειδη στην ελλαδα τελικα ο τζαμπας ζει!

απαραδεκτη η ενεργεια του επαγγελματια, οπως ειπε και ο EVERGET κι εγω πρωτη φορα ακουω να ζητειται χρεωση για προσφορα (!!!), αλλα απο την αλλη μαθαμε κι εμεις να τα θεωρουμε ολα δωρεαν.

παω στο καταστημα με τα κινητα πρηζω τον υπαλληλο δυο ωρες να μου ρυθμισει τα mms, παω σε επιπλα τρωω 3 ωρες το χρονο του πωλητη και δινω το σχεδιο σε ξυλουργο, παω σε παπουτσια δοκιμαζω το νουμερο και τα παιρνω απο το ebay και, απειρα ακομα παραδειγματα.

δε λεω οι εποχες ειναι δυσκολες και τωρα και πριν και ο καθενας θα κοιταξει το συμφερον του, αλλα η παροχη υπηρεσιας (χωρις να αναφερομαι στο παραπανω απαραδεκτο παραδειγμα του ζαχαρια) εχει ενα κοστος ρε παιδια πως θα το κανουμε?
αν δεν αγοραζει κανεις και ζηταει μονο τζαμπα εξυπηρετηση, παει θα κλεισει το καταστημα.

τελος δεν θα πρεπει να θεωρουμε υπερβολικες τις αμοιβες καποιων εξειδικευμενων τεχνικων, ουτε να κανουμε αναγωγη σε ημερομισθιο ή σε μισθο της ζητηθεισας αμοιβης.

καποτε ειχε παει ενας τεχνικος να φτιαξει το σερβερ μιας εταιριας.
γυρισε λοιπον ενα βιδακι μιση στροφη και το μηχανημα επανηλθε.
οταν ο διευθυντης ρωτησε τι χρωσταει και ο τεχνικος του ζητησε ενα χιλιαρικο, εκνευριστηκε και αναρωτηθηκε πως ειναι δυνατον να ζητειται αυτο το υπερβολικο ποσο για πεντε λεπτα δουλεια!
απαιτησε μαλιστα πληρη εγγραφη τεχνικη αιτιολογηση του ποσου.
ο τεχνικος την αλλη μερα εστειλε τιμολογιο:
-στροφη 1/2 βιδας σερβερ ----> 1 ευρω.
-γνωση του ποια βιδα επρεπε να στραφει ---->999 ευρω...
ο διευθυντης πληρωσε αδιαμαρτυρητα...


Σχετικα με το φορουμ (και το καθε φορουμ) πρεπει να σταματησουμε να φοβομαστε τη "δυσφημιση" και τις μηνυσεις, οταν μιλαμε για γεγονοτα υπαρκτα και οχι της φαντασιας μας. Το φορουμ δεν φερει ευθυνη, ο καθενας απο εμας ομως, εφοσον το γεγονος δεν ειναι προιον μυθοπλασιας για να κανουμε ζημια σε αυτον που δεν "παμε" αλλα πραγματικη ιστορια, ας γραφει δημοσια, και ας αφηνει τα στοιχεια του στους admins. Δεν βαρεθηκατε να διαβαζετε για "στελνω πμ, δεν γραφω δημοσια" ? Υποτιθεται οτι τα φορουμς ειναι για ανταλλαγη γνωσεων, αποψεων, προβληματων και παρεας. Ας μιλαμε ξεκαθαρα λοιπον, αυτο βοηθα ολους μας.

Μιλησα με το Ζαχαρια, το συνεργειο ειναι του Φλασκη και μιλησε με τον Μανο.. τρεχα γυρευε δηλαδη. Οσοι γνωριζω, και εχουν μιλησει με το Μανο, εχουν προβλημα. Ή ο ανθρωπος αλλα θελει να πει και αλλα λεει, ή το κανει χωρις να το καταλαβαινει, ή το κανει επιτηδες.

Οσες φορες κανονισα μια τιμη με τον Χρηστο, οταν ανεβηκα πανω ακουσα κατι αλλο απο τον Μανο.

Με τη προσφατη ιστορια μου με το διαφορικο, μεχρι να τελειωσει το θεμα εκανα και διαφορα σερβις στα αμαξια μου γιατι ειχε ερθει η ωρα τους. Για να μη τα μπλεξουμε με ποιος πληρωνει ποσα σε ποιον, ειπα στα παιδια να αφησουμε τις αποδειξεις στο τελος. Να ξερω οτι χρωσταω τοσα, πρεπει να μου δωσουν πισω τοσα.

Μιλαω με τον Μανο και μου λεει τοσα χρωστας, τοσα χρωσταμε, οι εργασιες ειναι αυτες.. θα στα στειλω σπιτι για να μη περιμενεις, θα μου παρει ωρα. Περιμενα πανω απο βδομαδα τα χαρτια σπιτι.. λεω ή το ξεχασε ή χαθηκαν.

Παιρνω τηλ. το σηκωνει ο Μανος, του λεω τι εγινε με τα χαρτια.. λεει εεεε δεν εστειλα κατι γιατι ειχε κοπει 1 τιμολογιο επιστροφης διαφορικου, αρα ειμαστε πατσι. Λεω Μανο δεν ειναι ετσι, τα λεφτα των εργασιων ειναι παραπανω, και θελω και αντιγραφα για τα 2 ντοσιε του αρχειου μου. Δεν βγαζω ακρη και ζηταω τον Ιακωβο να δωσω ποσα και κωδικους να ετοιμασει τα χαρτια και παω για μια γρηγορη δουλεια στο Φλασκη, τελειωνω με το Χρηστο μπαμ μπαμ και ανεβαινω πανω να παρω τα χαρτια. Ετοιμα ολα. Προσωπικα οταν κανονιζω εκει μεσα δουλεια, ειναι παντα με τον Χρηστο και οταν ανεβαινω πανω στο γραφειο προτιμω τον Ιακωβο που ειναι γατος, με το Μανο δεν βγαζω ακρη. Θα ελεγα να κανετε ολοι το ιδιο..

Ζαχαρια μιλησες καθολου με τον Χρηστο ή μονο με το Μανο? Ξερει ο Χρηστος τι εγινε? Αν θες να δωσεις ευκαιρια στο μαγαζι ξεχνα και μην ασχολεισαι με τον Μανο, μιλα με τον Χρηστο (ή Ιακωβο). Αν δεν θες, ψωνισε τα απο αλλου. thumb

zaharias
16-01-12, 16:18
Με καλυψε ο Φανης..

Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα..

Οχι, κοιτα.. εγω ειμαι ανθρωπος που μ'αρεσει να δινω 2ες ευκαιριες.. Και εγω προσωπικα εχω κανει λαθη πανω στη δουλεια μου και θελω ο πελατης να με πιασει και να μου πει τί εκανα λαθος ή τί δεν του αρεσε στην εξυπηρετηση μου..
Απο τα λαθη μας, μαθαινουμε..

Θα μιλησω με το Χρηστο (οχι για να με γλειψουν για οτι εγινε), για να τους δωσω μια 2η ευκαιρια..

Ευχαριστω Φανη!!

katsaraios
16-01-12, 16:21
αυτη η λογικη παλι ρε Φανη του μιλαω με τον ενα και οχι με τον αλλο και δεν βγαζω ακρη ειναι για δικαιολογιες..συγνωμη δεν στο λεω προσωπικα αλλα δεν ειναι αντιμετωπιση απο σοβαρο συνεργειο,ξερω οτι θα καταλαβεις οτι δεν στα ριχνω αλλα πλατιαζω σε ολους οσους εχουν αντιμετωπισει τετοιες πρακτικες..
Α ρε Ζαχο του εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα αλλα οπως βλεπεις τα πελατακια με τις μπεμβε τα θεωρουν και λιγο λαρτζ για να μην πω τιποτα πιο ασχημο..

εντιτ
απο οτι ειδα μαλλον εγω ειμαι πολυ λαθος στην σκεψη

zaharias
16-01-12, 16:28
αυτη η λογικη παλι ρε Φανη του μιλαω με τον ενα και οχι με τον αλλο και δεν βγαζω ακρη ειναι για δικαιολογιες..συγνωμη δεν στο λεω προσωπικα αλλα δεν ειναι αντιμετωπιση απο σοβαρο συνεργειο,ξερω οτι θα καταλαβεις οτι δεν στα ριχνω αλλα πλατιαζω σε ολους οσους εχουν αντιμετωπισει τετοιες πρακτικες..
Α ρε Ζαχο του εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα αλλα οπως βλεπεις τα πελατακια με τις μπεμβε τα θεωρουν και λιγο λαρτζ για να μην πω τιποτα πιο ασχημο..

εντιτ
απο οτι ειδα μαλλον εγω ειμαι πολυ λαθος στην σκεψη

Εν μερει.. ναι, συμφωνω.. αλλα αμα τα βρισκεις με τον εναν και εισαι ικανοποιημενος, ολα καλα..

Δεν του εχω δωσει και τα λεφτα που του εχει δωσει ο Φανης.. αλλα οτι και να ειναι, κατι του εχω αφησει.. 3-4 φορες πηρα πραγματα..

zaharias
16-01-12, 16:32
Πρώτη φορά ακούω προμηθευτή ή παροχέα υπηρεσιών να ζητά αμοιβή για να συντάξει προσφορά. Προβλημά του εάν δεν έχει γραμματεία να ασχολείται με τέτοιες δουλειές και τα κάνει μόνος του ο μάστορας...δεν θα πληρώσεις εσύ την ανοργανωσιά του και την τσιγκουνιά του να προσλάβει part time έστω μία κοπέλα να βγάζει προσφορές (αφού όπως φαίνεται την έχει ανάγκη). Τέτοιοι φραγκοφονιάδες θεωρώ θα σου κάνουν προχειροδουλειά και στην εργασία τους, του στιλ να σου βάλει χρησιμοποιημένα ανταλλακτικά χωρίς να σου το πει ή ακόμη και χρησιμοποιημένες βίδες για να βάλει και το παραμικρό φραγκοδίφραγκο στην τσέπη...ΜΑΚΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!

Φάνη δυστυχώς από το online-teile δε συμφέρει πια να αγοράζουμε μιας και έβαλε μίνιμουμ μεταφορικά για Ελλάδα τα 57 ευρώ από 20 που ήταν.....δυστυχώς....

Όποιος θέλει μπορώ με πμ να του πω από που ψωνίζω εγώ ανταλλακτικά με περίπου 15% έκπτωση σε σχέση με την αντιπροσωπεία, και μένα από το forum μου τον συστήσανε...

Στειλε κι απο εδω ενα πμ.. :D

:thanks:

katsaraios
16-01-12, 16:37
Εν μερει.. ναι, συμφωνω.. αλλα αμα τα βρισκεις με τον εναν και εισαι ικανοποιημενος, ολα καλα..

Δεν του εχω δωσει και τα λεφτα που του εχει δωσει ο Φανης.. αλλα οτι και να ειναι, κατι του εχω αφησει.. 3-4 φορες πηρα πραγματα..
Ζαχο συμπαθα με αλλα κανενας σοβαρος επαγγελματιας που εχει ετοιμη πιτα και δεν αντιλεγω ισως και καλες υπηρεσιες δεν λειτουργει ετσι δεν παει να ειναι συνεργατης,πατερας,γιος,αδ λφος δλδ αλλες τιμες στο ιδιο μαγαζι ισον το λιγοτερο ξεφτιλα ....
Υποθεση
αντε ρε φιλε και τα εδινες τα 20 ευρω μετα θα στα εβαζε σαν προκαταβολη της παραγγελιας η θα πηγαιναν ακλαφτα για το ψαξιμο??
Η παλι θα επρεπε να βρεις τον σωστο ,τιμιο ,φιλο,συνεργατη να στα εδινε η να τα αφαιρουσε..
Καλη συνεχεια στους συνεργατες:th_Laie_67-1:

120ie87
16-01-12, 16:51
Παίδες, υπάρχει και η μέση λύση.

Αν κάποιος χρεώνει την κοστολόγηση των εργασιών ή των ανταλλακτικών που ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ να πουλήσει τότε ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ και είναι τουλάχιστον ΗΛΙΘΙΟ.

Θα μπορούσε να σου πει:
φίλε, από τα 100 πράγματα που ζητάς τα εξής 10-15 είναι τα πιο ακριβά. Θα σου πω πόσο κάνουν αυτά μια και τα υπόλοιπα είναι "ψιλολόγια".

Όταν πρόκειται για 100 ακριβά πράγματα, τότε τον συμφέρει να ψάξει (να κουραστεί λίγο περισσότερο) επειδή αν αγορασεις από εκεί τότε θα βγάλει πολλά.

fanisk
16-01-12, 17:01
αυτη η λογικη παλι ρε Φανη του μιλαω με τον ενα και οχι με τον αλλο και δεν βγαζω ακρη ειναι για δικαιολογιες..συγνωμη δεν στο λεω προσωπικα αλλα δεν ειναι αντιμετωπιση απο σοβαρο συνεργειο,ξερω οτι θα καταλαβεις οτι δεν στα ριχνω αλλα πλατιαζω σε ολους οσους εχουν αντιμετωπισει τετοιες πρακτικες..
Α ρε Ζαχο του εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα αλλα οπως βλεπεις τα πελατακια με τις μπεμβε τα θεωρουν και λιγο λαρτζ για να μην πω τιποτα πιο ασχημο..

εντιτ
απο οτι ειδα μαλλον εγω ειμαι πολυ λαθος στην σκεψη

Γιωργο για αλλον ισως ειναι δικαιολογιες για μενα ειναι απλα αυτο που εφαρμοζω εγω.. εγινε το χοντρο λαθος με το διαφορικο, παντα δινω 2η ευκαιρια και αφου δεν επαθα τιποτα σοβαρο την εδωσα. Με το Χρηστο μιλησαμε και ξηγηθηκαμε μια χαρα, με τον Ιακωβο και το Μπαμπη τα λεω μια χαρα, με τον Ηρακλη και τον Αλεξανδρο που συνηθως αυτοι ασχολουνται με το αμαξι μου τα λεω μια χαρα, και απο τοτε με το λαθος προσεχουν ολοι τους 2 φορες.. γιατι να παω αλλου? Επειδη ειναι ο Μανος και ποτε δεν βγαζω ακρη? Θα προτιμησω να αποφυγω το Μανο..

Το λαθος ειναι λαθος, το αναγνωρισε, το πληρωσε (παλι καλα που δεν το "πληρωσα" εγω σε καμια στροφη) και τα λεφτα αυτα μακροπροθεσμα θα τα παρει πισω απο τις εργασιες αφου ξεκαθαρισα πως θα πηγαινω και τα 2 εκει, κι ας εγινε οτι εγινε, αρκει να μη ξαναγινει λαθος.

Ενας χαζος χαρακτηριζει ολο το φορουμ?
Μια κακη σερβιτορα ολο το μπαρ?
Ενας κακος καφετζης ολο το καφε?
Αρα.. ο Μανος δεν χαρακτηριζει ολη την ομαδα Φλασκη..

Και επειδη το διαβαζουν και ασχετοι που δεν μας ξερουν προσωπικα, δεν στηριζω το Φλασκη γιατι δεν κερδιζω κατι απο εκει μεσα, ουτε κοσμο του στελνω και εχω αλλες τιμες, και 9/10 φορες παω με τα ανταλλακτικα στο χερι ψωνισμενα απ'εξω ειδικα αν η διαφορα τιμης ειναι αρκετη και δεν επειγει η αλλαγη του ανταλλακτικου (Αγγλια, Γερμανια, Αμερικη). Και στο φορουμ οποιος εχει προβλημα παντα ρωταω "ποιος ειναι?" γιατι μου αρεσουν τα ξεκαθαρα λογια.

PANOS-E60
16-01-12, 17:22
Ζαχαρία κόψτον χαλαρά, όποιος και αν είναι, όπως και αν τον λένε, δε με νοιάζει, δεν τον ξέρω, δεν με αφορά.

Αυτό που ξέρω καλά είναι ότι η αγορα είναι γεμάτη από λαμπρούς επιστήμονες, γιατρούς, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, δικηγόρους, φοροτεχνικούς, ηλεκτρονικούς κλπ οι οποίοι τη μισή τους μέρα και παραπάνω την περνάνε δίνοντας προσφορές ουσιαστικά. Σχέδια γιά άδεια οικοδομής που τελικά θα τη βγάλει και θα την υλοποιήσει άλλος μηχανικός, διαγνώσεις γιά σοβαρές παθήσεις και τελικά την επέμβαση θα την κάνει άλλος χειρουργός, νομικές συμβουλές μετά από ατελείωτες ώρες διαβουλεύσεων και τελικά τα δικαστήρια ή τις διαιτησίες τις παίρνει άλλος δικηγόρος και χίλια δυό άλλα που ακούω πολύ συχνά.

Ε, όχι και οι ανταλλακτικατζήδες γινήκανε γιατροί ρε φούστη μου !!!

Driver M
16-01-12, 18:00
Ως προς την περίπτωση του Ζαχαρία θεωρώ το γεγονός γελοίο, όποιος και αν συνεννοήθηκε (εν τέλει ένα συνεργείο φέρει ευθύνη και για τους κακούς εργαζόμενους, οπότε αν κάποιος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του είναι πρόβλημα του συνεργείου που τον κρατάει και όχι του πελάτη ώστε να προσπαθήσει να συνεννοηθεί με κάποιον άλλο) μαζί του.
Πολλά συνεργεία μάλιστα, ιδίως της bmw, έχουν πάρει πολύ ψηλά τον αμανέ και είτε μας θεωρούν κατόχους rolls royce, είτε τους εαυτούς τους προφέσορες της μηχανολογίας (ενώ τίποτα από τα 2 δεν ισχύει) και κοπανούν ανελέητα.

Πήγαινε παρακάτω για'μένα, χωρίς δεύτερες ευκαιρίες.
Ο ανταγωνισμός είναι σκληρός και μόνο οι σωστοί πρέπει να επιβραβεύονται με τα λεφτά μας, που τόσο σκληρά βγαίνουν στις μέρες μας.

panos90
16-01-12, 18:10
καλα εδω μου την ειχαν πει στο μαγαζι Α επειδη μπηκα με σακουλες του ανταγωνιστη-Β.

Ελλαδαρα μουυυυυ

//μαγαζια με προιοντα υπολογιστων.. (τα πιο γνωστα που ξερετε- αντε σας τα ειπα)

stef
16-01-12, 18:41
No comment, γιατί εαν ανοίξω το στόμα μου, θα γίνει της τρελλής...

fanisk
16-01-12, 18:42
No comment, γιατί εαν ανοίξω το στόμα μου, θα γίνει της τρελλής...

Ανοιξε το να μαθουμε thumb

stef
16-01-12, 18:44
Σε εσένα από κοντά σου χω ψιλοπεί κάποια πραγματάκια...
Δεν συνεχίζω...
Επειδή ήμουν γραφειο τώρα διάβασα του Ζαχαρία το θέμα και στο αρχικό post που ανέφερε για συνεργείο στην Καλλιθέα και πριν ακόμη φτάσω στην 4η σελίδα, λέω από μέσα μου να δεις ότι είναι αυτοί..

fanisk
16-01-12, 18:51
Σε εσένα από κοντά σου χω ψιλοπεί κάποια πραγματάκια...
Δεν συνεχίζω...
Επειδή ήμουν γραφειο τώρα διάβασα του Ζαχαρία το θέμα και στο αρχικό post που ανέφερε για συνεργείο στην Καλλιθέα και πριν ακόμη φτάσω στην 4η σελίδα, λέω από μέσα μου να δεις ότι είναι αυτοί..

Ναι βρε Στεφανε αλλα δεν βοηθας κανεναν ετσι ή μιλα ή μη το λες καθολου. Ξαναλεω πως δεν υπαρχει λογος να ειμαστε στα φορουμς για να διαβαζουμε προβληματα αλλων αλλα να μη λεμε τα δικα μας..

Θελουμε αληθειες απο ολους, για ολους ? Ή να χαιδευουμε τα αφτια μας?

Οταν το διαβασα σκεφτηκα μηπως υπαρχει αλλο συνεργειο εκει γυρω, μετα σκεφτηκα το Φλασκη και μετα ρωτησα τον Ζαχαρια σε ενα sms γιατι θα εσκαγα αν δεν μαθαινα :hystericalbs1:

A8hnaios
16-01-12, 19:05
Δλδ ο τύπος πληρωνεται 200 ευρω το 8ωρο αν θελει 20 ευρω για τα 45' !

Αντε να ελαφρυνουμε λιγο τη κατασταση//...! :whistle:


https://www.youtube.com/watch?v=PRsT4VxmMiY

aristent
16-01-12, 19:06
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

stef
16-01-12, 19:33
Εαν δεν συμμορφωθούνε με τιμές θα το κάνεις
Δεν μπορεί το ΙΔΙΟ (ίδια μάρκα προιόν) να έχει μισή τιμή έξω από ότι Ελλάδα επειδή θέλει ο Λεμονής και ο κάθε Notos να βγάζει 350%...
Και μην μου πεις ότι αυτοί έχουν μαγαζία σε πολύ ακριβές περιοχές γιατί τότε και εγώ θα σου πω ότι και οι άλλοι έχουν μαγαζιά στη 5th Avenue & στη Viamontenapoleone!

z3 2.2
16-01-12, 19:44
Zαχαρια εχεις δικιο.
Ο Σταθης απο την αλλη μιλησε παρα πολυ σωστα.
Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Προσωπικη εμπειρια δικη μου απο την πλευρα του συνεργειου ειναι ο τζαμπατζης παει συννεφο.
Στην περιπτωση σου ομως Ζαχαρια μονο τζαμπατζης δεν εισαι.
Τα παντα πρεπει να πληρωθουν αλλα πρεπει να υπαρχει και ενα μετρο και ενας επαγγελματισμος.
Το να δωσεις 100 κωδικους και να ζητησεις τιμες ειναι μανουρα για τον ανταλλακτικο αλλα μεχρι εκει....
Αυτο το μαγαζι χανει ενα πελατη για χαζο λογο.Και οι εποχες σημερα δεν ειναι για να χανεις ΟΥΤΕ εναν!
Θα μπορουσε πολυ ομορφα να σου κανει τη δουλεια αλλα να στο "πουλησει" με τον τροπο του!
Να "πουλησει" την παροχη του με χιλιους δυο τροπους που θα του αποφερουν οχι 20 αλλα 1020 ευρω.
Οποιος εχει να κανει με πελατες μπορει να καταλαβει το σκεπτικο μου.

Απο την αλλη σκεφτειτε οτι σε ευρωπαικες αντιπροσωπειες με σοβαρη υποσταση το "Μπες να το παμε μια βολτα να ακουσεις ενα τσικι-τσικι" συνεπαγεται με ανοιγμα εντολης εργασιας και χρεωση μιας εργατωρας που ειναι καπου στα 80-90 ευρω.....

Και δω ερχεται ο αλεξιπτωτιστης πελατης,σε διακοπτει με αγενεια απο την συζητηση σου με αλλο πελατη και εχει την απαιτηση να "το παμε μια βολτα, να ακουσεις κατι".....
Και μολις πατε την βολτα και του πεις "μαλλον μπαρακι ζαμφορ ακουγεται" λεει ενα ευχαριστω μεσα απο τα δοντια και φευγει για να το φτιαξει ισως καπου αλλου.....

Αλλα 20 ευρω για τιμες με φαξ....απιστευτο....
Και τι παραστατικο δλδ θα σου εκοβε?
ΑΠΥΔΑ 138747 "Κοστολογιο με φαξ" !!!!!
χαχαχαχα ρε μλκ......χαχαχαχαχαχα.

Z4 DCT
16-01-12, 20:15
Οτι σπείρεις θα θερίσεις.........

VanVIC
16-01-12, 20:44
... Προσωπικα οταν κανονιζω εκει μεσα δουλεια, ειναι παντα με τον Χρηστο ... Θα ελεγα να κανετε ολοι το ιδιο...

Μιλώντας για το συγκεκριμένο συνεργείο, επειδή είμαι "πελάτης" και μάλιστα πολύ ευχαριστημένος, αν το επιλέξετε (κάτι που το συνιστώ), κι εγώ προτείνω να κάνετε τις συνεννοήσεις με τον Χρήστο Φλασκή και παρουσία του να "κλείνει" ο λογ/σμός.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά με μέλημα να υποστηρίξω μια ειλικρινή επιχειρηματική προσπάθεια, επιτρέψτε μου να γράψω οτι είναι κι αυτή μια οικογενειακή επιχείρηση που η 2η γενιά (Χρήστος, Μάνος κλπ) προσπαθούν να συνεχίσουν, να γίνουν καλύτεροι, να ξεχωρίσουν και γιατί όχι, να διακριθούν. Είμαι πλεον σίγουρος οτι το προσπαθούν ακόμα και με τα λάθη τους.
Δεν έχουν την πολυτέλεια της οργάνωσης μιας πολυεθνικής ή ενός εγκεκριμένου απο την BMW επισκευαστή (σ'εκείνες τις περιπτώσεις στα αρπάζουν με το γάντι και λές κι ευχαριστώ...) αλλά τουλάχιστον οι περισσότεροι εκεί μέσα "μιλάνε τη γλώσσα μας" και το συνεργείο τους έχει καθαριότητα και τάξη χειρουργείου.
Επιπλέον σου επιτρέπουν (αν το θές) να είσαι δίπλα στο αμάξι σου και να παρακολουθείς όταν το φτιάχνουν (δεν γίνεται ευκολα σε μεγάλα συνεργεία αυτό).
Πράγματι ο Μάνος φάινεται οτι "δεν μιλάει τη γλώσσα μας" αλλά δεν έχω διακρίνει κακία ή δόλο, μάλλον θέλει τον τρόπο του αλλά σίγουρα και την συνδρομή του Χρήστου για να αποφευγονται "παρανοήσεις".

Ζαχαρία, ο Χρήστος είναι ο άνθρωπός σου.


Υ.Γ.: Αν δεν είχα βιώσει-πληρώσει και κάποιες άλλες "συνεργειακές-εμπειρίες" πριν απ' αυτών με το συνεργείο της Σίττας-Φλασκής στην Καλλιθέα, μάλλον δεν θα σχολιάζα. Είμαι πλεον σε θέση να συγκρίνω/κρίνω και ακολούθως το "μοιράζομαι" μαζί σας.

nikos valvetronic
16-01-12, 22:03
Τελικα θα καθησω να γραψω γιατι το ΑΞΙΖΕΙ η γυναικουλα να τη Διαφημησω ΟΣΟ γινετε.
Παιδες απευθηνομαι στους βορειους και μη τους,,,,,κατα τυχη περαστικους απο σαλ/κη. απο κατω εγνατια παμε τη διοικητηριου την ανηφορα στο δευτερο κιολας στενο αριστερα (μου διαφευγει η οδος) και παλι αριστερα στο στενο στα 35-40 βηματα εχει μια ταμπελλα BMW αντ. και ειναι εκει μια πορτα με ενα πολυ στενο μαγαζακι ισα-ισα δε χωρανε 3 - 4 ατομα.
εκει ειναι μεσα μια θειτσα που ΑΝ καθοτανε να πληρωθει για τιμες και Ψαξηματα που καθοταν με τοις ΩΡΕΣ και εψαχνε για τα πρηξιματα που της εβαζα να ψαχνη και διαφορα για το CSI συμφωνα με τη λογικη του ανωθεν μ@λ@κα των 20 ευρ. ΕΠΡΕΠΕ απο μενα μονο να ειχε θυσαυριση. Και το λεω αυτο γιατι ΟΤΙ της ζητουσα και αν δεν το'χε επερνε τηλ. καθοταν ΩΡΑ στο κομπ. και ΤΕΛΙΚΑ το'βρισκε ακομα και ποτε ηρθε στην ελλαδα παρομοια παραγγελεια για το ιδιο πραμα π.χ. μονο μια φορα το 98. και που ειναι φτηνοτερο.
Αφου να φανταστητε μια φορα θελησα να βρω κατι πλαστικα κουμπακια - βιδες για την Προσοψη μπροστα του Ψυγειου στο 850CSI γιατι αφ 'οτου το πηρα τ'αμαξι απ'τα 6 λειπανε τα 5 και,,,,,για Διακοσμηση θελησα να βρω τα δικα του να βαλω δεν ηθελα να βαλω κατι αλλανταλων.
Πηγα λοιπον σ'αυτην και της δειχνω το 1. και,,,,,,ΤΙ κανει ,,,,,μια στιγμη μου λεει και καθετε πανω στην σκαλα να τριγυρναει πανω κατω τα ραφια και μετα απο ωρα κατεβαινει με ενα χαρτοκιβωτιο γεματο σακουλια μικρα και,,,,, μου βγαζει ρε μαγκες μια πενταδα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια τα Μανισια,,,,,,ΕΠΑΘΑ.....δεν το περιμενα.........Αντε για σενα μου λεει 40λεπτα το ενα κανε τη δουλεια σου και,,,,,ασε και κανενα ακομα να βρισκετε ειπε οταν τη ρωτησα να τα παρω ολα. Ειπε τα'χω χρονια κανενας δεν πηρε εισαι ο πρωτος αλλα,,,,,που ξερεις!!!!!
Λοιπον Παιδες δωστε μια ευκαιρια στη θειτσα οτι Χρειαστειτε απο BMW και ///Μ και να μη το'χει θα παρει 15 τηλεφωνα και θα βρει το φτηνοτερο και με στοιχημα:original:.

Γιώργο αυτή είναι η Μυρτώ και είναι όπως την περιγράφεις.Εμένα με εξυπηρέ-
τησε Σάββατο την ώρα που έκλεινε.Ήμουνα Δράμα και μου έκαψε πολλ/στες
το άτιμο.Είχε 2 μεταχειρ. και μου τους άφησε δίπλα στο σινεμά που έχει,στον
γκισέ.Μέτα τους πήρε ο αδελφός μου και μου τους έστειλε με ΚΤΕΛ.Και είναι
και πολύ φθηνή στο αναλώσιμο τουλάχιστον.Γι'αυτό και εγώ είμαι της άποψης
ότι έχει κι αλλού πορτοκαλιές.Ειδικά ο Ζάχος που έτσι κι αλλιώς δεν έχει
πρόβλημα με την περιοχή μιας και παραγγέλνει από το νησί μπορεί να δοκιμάσει
κι άλλα μαγαζιά της Αθήνας που έχουν κι αυτά όνομα.Δεν κατάλαβα δηλαδή
αν κάνω έρευνα αγοράς πρέπει να τους πληρώσω όλους !! Στην τελική ας
χτυπούσε 20 κωδικούς την μέρα και να τον έπερνε σε μια βδομάδα να του πει
τιμή.
Εγώ δεν είμαι της δεύτερης ευκαιρίας πάντως.Αν το μαγαζί βλέπει ότι έχει
θέμα με αυτό το άτομο ας κάνει κάτι να σώσει την πελατεία του.Ας σκεφτεί
αυτός το μαγαζί του πρώτος και μετά εγώ.

spar@
16-01-12, 23:12
να αναφερω καποια πραγματα γιατι την εχω περασει την δουλεια απο μεσα,
να ζητησει λεφτα για να του πει τιμες απλα δεν υπαρχει αυτο, εχω πετυχει πολλες φορες να ζητανε κωδικους ανταλλακτικων απο επαρχια, που ξερεις εκ των προτερων οτι δεν θα αγορασουν και να εξυπηρετουνται, αυτο ειναι καθαρα θεμα επαγγελματισμου.
Σβησιμο βλαβης υποθεση 5 λεπτων οπου στην Lion χρεωνεται 40 ευρο με μεση ωρα αναμονης μιας ωρας, καποιες αντιπροσωπειες (ΕΠΙΣΗΜΕΣ) δεν την χρεωνουν.
Επισης ξερω εξειδικευμενα συνεργεια που δεν χρεωνουν ουτε τον ελεγχο ουτε το σβησιμο βλαβης, και εξειδικευμενα που χρεωνουν εκτος απο τα εργατικα και την βολτα ελεγχου στο τελος που θα πανε...
Η αγορα ειναι ανοιχτη, να σας σεβονται και να μην σας βλεπουν σαν ενα 20αρικο στον λογαριασμο τους!

BILL007
16-01-12, 23:22
καποιες αντιπροσωπειες (ΕΠΙΣΗΜΕΣ) δεν την χρεωνουν.

Eμένα πάντως όταν κάποτε (πριν 4 χρόνια) είχα πάει σε δυο διαφορετικές,πλήρωσα το κούμπωμα στο διαγνωστικό 9.κάτι ευρώ. :shok::shok::shok:
Μάλιστα στη δεύτερη,τέτοιο ήταν το θράσος τους,που είχα πάει για αλλαγή λαδιών και για απλή διάγνωση και στο τέλος,εφόσον είχα πληρώσει χρυσή την αλλαγή,έτρεξαν να με προλάβουν στην έξοδο,γιατί ξέχασαν λέει να μου χρεώσουν την διάγνωση!:shok::shok::shok:

Φυσικά και δεν με ξαναείδαν ποτέ...

Υ.Γ Τελικά μετά απο χρόνια,έμαθα ότι έκλεισε η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία...

stef
16-01-12, 23:24
Eμένα πάντως όταν κάποτε (πριν 4 χρόνια) είχα πάει σε δυο διαφορετικές,πλήρωσα το κούμπωμα στο διαγνωστικό 9.κάτι ευρώ. :shok::shok::shok:
Μάλιστα στη δεύτερη,τέτοιο ήταν το θράσος τους,που είχα πάει για αλλαγή λαδιών και για απλή διάγνωση και στο τέλος,εφόσον είχα πληρώσει χρυσή την αλλαγή,έτρεξαν να με προλάβουν στην έξοδο,γιατί ξέχασαν λέει να μου χρεώσουν την διάγνωση!:shok::shok::shok:

Φυσικά και δεν με ξαναείδαν ποτέ...

Υ.Γ Τελικά μετά απο χρόνια,έμαθα ότι έκλεισε η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία...

Τζίβελος - Κουλούρης??

zaharias
16-01-12, 23:33
Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα, αλλα δεν πειραζει.. Η κουβεντουλα ειναι ωραια.. :)

BILL007
16-01-12, 23:34
Oχι...Ήταν επι της Μεσογείων ψηλά στην Αγία Παρασκευή (μιλάω γι'αυτή που έτρεξαν να με προλάβουν στην έξοδο μπας και χάσουν τα 9.κάτι,δεν τους έφτανε το κουστούμι που μου είχαν κόψει...:ranting2:)

S8N
16-01-12, 23:49
Για τον Σφακιανάκη λέει ο Βασίλης. Έφυγε απ' τη Μεσογείων, πήγε στη Λαυρίου. Τώρα χρεώνει 12 ευρώ + ΦΠΑ.

stefm5
17-01-12, 09:42
νομίζω πως πλάτιασε πολύ το θέμα

εδώ δεν τίθεται θέμα υπηρεσιών.
ο καταναλωτής είναι υποχρεωμένος να κάνει έρευνα αγοράς και ο πωλητής να κάνει γνωστές τις τιμές του.
όταν ρωτάς τιμή δε σου παρέχεται υπηρεσία, είναι υποχρεωτικό βήμα για να γίνει μία συναλλαγή.
αν δεν έχει πρόχειρες τις τιμές μπορεί να ζητήσει χρόνο για να απαντήσει και τέλος.
μην τρελαθούμε και τελείως

120ie87
17-01-12, 09:57
Είναι κωμικοτραγικό το γεγονός ότι έχει φτιαχτεί ολόκληρο manual για να πας στον πίττα-τυρί.....
"Πρέπει να μιλήσεις με τον τάδε και να πληρώσεις τον τάδε στο τέλος, απέφυγε τον τάδε γιατί είναι έτσι και αλλιώς...."

Σε άλλη χώρα δεν θα υπήρχαν αυτοί.... ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ και προσφέρετέ τους αυτό που τους αξιζει...
thumbthumbthumb

spar@
17-01-12, 19:14
https://www.youtube.com/watch?v=05BF-K51Pnc

ποσο παλιο αλλα δεν εχει αλλαξει τπτ....

xxxvagos
17-01-12, 20:51
Κοίτα Ζαχαρία...Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός για εμένα πολύ σωστά ο άνθρωπος ζήτησε κάτι εφόσον θα του κοστίσει σε ώρα (104 κωδικοί θέλουν κάμποσο ψάξιμο).Το σκεπτικό του είναι ότι οκ,εσύ θα πάρεις τους κωδικούς στα χέρια.Δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα αγοράσεις και απο αυτόν...;)

Θα μου πεις απο την άλλη ότι εφόσον γνωρίζεστε και έχετε κάνει συναλλαγές στο παρελθόν όπως λες,θα μπορούσε να κάνει μια εξαίρεση,δείχνοντας εμπιστοσύνη στον πελάτη.Τα χρόνια όμως είναι δύσκολα και οι πελάτες ψάχνουν και τα 10λεπτά κέρδος...

Τι να πω...Και ο ένας έχει δίκιο και ο άλλος...

Και αμα θες να το σκεφτείς και λίγο ανάποδα,αν όντως είναι τόσο απλό,κάντο μόνος σου...;)

H γραμμή πλέον είναι πολύ λεπτή...Πιο πολύ το ολο θέμα είναι λεπτός χειρισμός,για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.Εγώ αν ήμουν στη θέση του,θα σου έβγαζα ένα γενικό κοστολόγιο χωρίς λεπτομέριες (θα τις κράταγα για εμένα) και αν προχωρούσε το θέμα θα έκανα την παραγγελία.Αν δεν αγόραζες τελικά απο εμένα,νο πρόμπλεμ...;)

Y.Γ Καταλαβαίνεις ελπίζω το σκεπτικό μου,χωρίς παρεξήγηση. :original:


εχει δικιο ο μπιλ... εγω δε παιζει να καθομουν να βγαλω 104 τιμες σε καποιον που θα μου ελεγε απο το τηλ οτι ειναι πελατης
αλλα ουτε και θα ζητουσα λεφτα (αυτος ζητησε καλα εκανε δεν ειναι λαθος)
εγω θα σου ελεγα ελα απο δω να τα δουμε μαζι..που ειναι το πλεον σωστο

δηλαδη το να κατσεις αραχτος εσυ και να ψαχνει ο αλλος 104 τιμες που ισως και αν σου αρεσουν οι τιμες του , να αγορασεις, το βρισκεις σωστο???

δε νομιζω

πανε εκει καθηστε μαζι και βρειτε τα..αυτο ειναι το σωστο αλλα δε το σκεφτηκε να στο πει μαλλον, μη τα θελουμε ολα δικα μας

Vasilis
17-01-12, 20:56
εχει δικιο ο μπιλ... εγω δε παιζει να καθομουν να βγαλω 104 τιμες σε καποιον που θα μου ελεγε απο το τηλ οτι ειναι πελατης
αλλα ουτε και θα ζητουσα λεφτα (αυτος ζητησε καλα εκανε δεν ειναι λαθος)
εγω θα σου ελεγα ελα απο δω να τα δουμε μαζι..που ειναι το πλεον σωστο

δηλαδη το να κατσεις αραχτος εσυ και να ψαχνει ο αλλος 104 τιμες που ισως και αν σου αρεσουν οι τιμες του , να αγορασεις, το βρισκεις σωστο???

δε νομιζω

πανε εκει καθηστε μαζι και βρειτε τα..αυτο ειναι το σωστο αλλα δε το σκεφτηκε να στο πει μαλλον, μη τα θελουμε ολα δικα μας


βαγγο...

ειναι ηδη πελατης του απο παλια

κ ηδη γνωριζει οτι του τηλεφωνει ΕΚΤΟΣ Αθηνων...

fanisk
17-01-12, 21:42
εχει δικιο ο μπιλ... εγω δε παιζει να καθομουν να βγαλω 104 τιμες σε καποιον που θα μου ελεγε απο το τηλ οτι ειναι πελατης
αλλα ουτε και θα ζητουσα λεφτα (αυτος ζητησε καλα εκανε δεν ειναι λαθος)
εγω θα σου ελεγα ελα απο δω να τα δουμε μαζι..που ειναι το πλεον σωστο

δηλαδη το να κατσεις αραχτος εσυ και να ψαχνει ο αλλος 104 τιμες που ισως και αν σου αρεσουν οι τιμες του , να αγορασεις, το βρισκεις σωστο???

δε νομιζω

πανε εκει καθηστε μαζι και βρειτε τα..αυτο ειναι το σωστο αλλα δε το σκεφτηκε να στο πει μαλλον, μη τα θελουμε ολα δικα μας

Εχει ξανα ψωνισει απο αυτους, καλει απο ΧΙΟ.. μηπως να παρει καραβι να παει στο γραφειου του Μανου?

Και το να πηγαινε απο εκει, τι θα αλλαζε? Αν θελει ο αλλος να ψωνισει απο αλλου, ειτε παει ειτε δεν παει.. θα ψωνισει απο αλλου.

xxxvagos
17-01-12, 22:06
ρε παιδια , ρε μαγκες??!! μονα ζυγα δικα σας???

κατ αρχην υποθηκε κατι για προσφορα, λοιπον η εννοια προσφορα και κατα κυριολεξια δηλωνει οτι κατι προσφερεις..απο μονος σου..πχ ξεκινησα και πηγα σε 10 μαγαζια προσφορες...μη διαστρευλωνουμε και τις εννοιες προκειμενου να ενισχυσουμε την γνωμη μας

επειτα δεν ηξερα οτι ειναι απο νησι...αλλα και παλι δε σημαινει κατι για τον πωλητη-επαγγελματια..οπως δε σημαινει τπτ και το "ειμαι πελατης" απο το τηλεφωνο

δεν δινω δικιο σε κανεναν, και λεω οτι σιγουρα ο αλλος ειναι λαθος, θα μπορουσε να ναι πιο σωστος..αλλα δεν ειναι κατακριτεο

πιο λαθος ειναι που μιλαμε εμεις για αυτον χωρις αυτον

τα 20 ευρω δεν τα ηθελε για την ερευνα, τα ηθελε προκαταβολη γιατι ρε μαγκες δεν γινεται να κατσω τωρα εγω να ψαξω 100 τιμες να μετα να με πει ο αλλος απο το τηλεφωνο "καλα θα δω τι παιζει και θα σου πω" και να κανει ερευνα αγορας..και δεν ειναι μονο αυτο!!!

τα 45 λεπτα που θα με απασχολει κατι απο το τηλεφωνο (επιμενω στο τηλεφωνο) και που θα εχω και αμφιβολιες αν θα μου αφησει λεφτα, θα γινω αντιεξυπηρετικος στους κανονικους μου πελατες, και τοτε θα εμφανιστει καποιος αλλος και ενα αλλο φορουμ να με κραξει για τον χ-ψ λογο.

αν εχεις μπροστα σου ενα φυσικο προσωπο την κανεις την δουλεια αλλιως δεν την κανεις..εγω βρισκομαι συνεχεια και στους 2 ρολους και μπορω να καταλαβω

μη τα θελουμε ολα δικα μας ετσι ξεκινησα και εδω καταληγω..ετσι ειναι και καποια στιγμη οσοι δε με καταλαβαν θα με καταλαβουν

spar@
17-01-12, 23:15
προσφορα επισης σημαινει, οτι ερχομαι στο μαγαζι σου και σου ζηταω 104 πραγματα και θελω να μου κανεις μια προσφορα, δηλαδη μια τιμη για να παρω 104 πραγματα και να βγαλεις 1500-2000ευρο αρα πρεπει να μου κανεις μια καλη τιμη...
ο Ζαχαριας οπως ειπε του εστειλε με email τους κωδικους, δεν τον πηρε τηλ και του τα ζητησε σε μια ωρα, αρα ειχε να βρει 104 αριθμους να τους προσθεσει και να του βαλει μια ωραια εκπτωση για να του δωσει μια προσφορα...
οταν πας στον ψυκτικο και του ζητησεις μια προσφορα για 15 κλιματιστικα και τα παρελκωμενα δεν νομιζω να κοιταει τα 25 ευρο που θα βγαλει για τα 20 λεπτα που θα "φαει" αλλα κοιταει τα 30 000ευρο που θα βγαλει μακροπροθεσμα, και αυτο ειναι επαγγελματιας.
και να σας πω και κατι τελευταιο... αυτος με τα ανταλλακτικα τι δουλεια κανει? βρισκει τιμες δινει κωδικους και πουλαει αυτες ειναι οι υπηρεσιες που προσφερει και παιρνει μισθο, δεν εχει αλλη δουλεια τα 25 ευρο τι τα ηθελε? επιδομα του οτι εκανε την δουλεια του?

katsaraios
17-01-12, 23:34
προσφορα επισης σημαινει, οτι ερχομαι στο μαγαζι σου και σου ζηταω 104 πραγματα και θελω να μου κανεις μια προσφορα, δηλαδη μια τιμη για να παρω 104 πραγματα και να βγαλεις 1500-2000ευρο αρα πρεπει να μου κανεις μια καλη τιμη...
ο Ζαχαριας οπως ειπε του εστειλε με email τους κωδικους, δεν τον πηρε τηλ και του τα ζητησε σε μια ωρα, αρα ειχε να βρει 104 αριθμους να τους προσθεσει και να του βαλει μια ωραια εκπτωση για να του δωσει μια προσφορα...
οταν πας στον ψυκτικο και του ζητησεις μια προσφορα για 15 κλιματιστικα και τα παρελκωμενα δεν νομιζω να κοιταει τα 25 ευρο που θα βγαλει για τα 20 λεπτα που θα "φαει" αλλα κοιταει τα 30 000ευρο που θα βγαλει μακροπροθεσμα, και αυτο ειναι επαγγελματιας.
και να σας πω και κατι τελευταιο... αυτος με τα ανταλλακτικα τι δουλεια κανει? βρισκει τιμες δινει κωδικους και πουλαει αυτες ειναι οι υπηρεσιες που προσφερει και παιρνει μισθο, δεν εχει αλλη δουλεια τα 25 ευρο τι τα ηθελε? επιδομα του οτι εκανε την δουλεια του?

φιλε μου σε παιρνω απο το γηπεδο ,ετοιμαζουν μαζικη αυτοκτονια θα κανεις καμια καλη τιμη ????

spar@
17-01-12, 23:43
για την αεκαρα? τι ρωτας 70% εκπτωση και υπερπαραγωγη με τον δικεφαλο!
ααχαχαχαχχαααχ
υ.γ απλα βαλε 25ευρο και πες μου ποσα ατομα γιατι αυτα ξερεις τωρα φερετρα, στεφανια, στολισμος, νεκροφορες δεν βγαινουν τοσο ευκολα

zaharias
17-01-12, 23:45
Τα ιδια και τα ιδια λεμε..
Ειχα στειλει τη παραγγελια μια εβδομαδα πριν, με φαξ..
Με το Μανο εχουμε μιλησει αρκετες φορες απο το τηλ και ξαναλεω οτι εχω ψωνισει 3-4 φορες..
Οταν σηκωνε το τηλ και του ελεγα.. Γεια σου φιλε, ειμαι ο Ζαχαριας απο Χιο, εδειχνε να καταλαβαινει ποιος ειμαι και να με θυμαται..
Οι κωδικοι ειναι 104 στο συνολο και ειναι κωδικοι της BMW αναλυτικα, γραμμενοι απο bmwfans.info..
Θα χτυπουσε ενα ενα κωδικο, θα εκανε ενα συνολο και μετα την εκπτωση..
Και θα μου το εστελνε πισω με ενα φαξ..


Δεν ξερω τι κανεις εσυ φιλε Βαγγο, αλλα εγω, για να μου πουν ποσο κοστιζουν τα ανταλλακτικα μου, λεφτα ΔΕΝ δινω..

zaharias
17-01-12, 23:56
προσφορα επισης σημαινει, οτι ερχομαι στο μαγαζι σου και σου ζηταω 104 πραγματα και θελω να μου κανεις μια προσφορα, δηλαδη μια τιμη για να παρω 104 πραγματα και να βγαλεις 1500-2000ευρο αρα πρεπει να μου κανεις μια καλη τιμη...
ο Ζαχαριας οπως ειπε του εστειλε με email τους κωδικους, δεν τον πηρε τηλ και του τα ζητησε σε μια ωρα, αρα ειχε να βρει 104 αριθμους να τους προσθεσει και να του βαλει μια ωραια εκπτωση για να του δωσει μια προσφορα...
οταν πας στον ψυκτικο και του ζητησεις μια προσφορα για 15 κλιματιστικα και τα παρελκωμενα δεν νομιζω να κοιταει τα 25 ευρο που θα βγαλει για τα 20 λεπτα που θα "φαει" αλλα κοιταει τα 30 000ευρο που θα βγαλει μακροπροθεσμα, και αυτο ειναι επαγγελματιας.
και να σας πω και κατι τελευταιο... αυτος με τα ανταλλακτικα τι δουλεια κανει? βρισκει τιμες δινει κωδικους και πουλαει αυτες ειναι οι υπηρεσιες που προσφερει και παιρνει μισθο, δεν εχει αλλη δουλεια τα 25 ευρο τι τα ηθελε? επιδομα του οτι εκανε την δουλεια του?

Δυστυχως δεν ειναι υπαλληλος εκει.. ειναι αφεντικο.. (Δεν το λεω ειρωνικα, ετσι ειναι)

Πραγματικα, ακομα δεν μπορω να χωνεψω το σκεπτικο του..

Δηλαδη αν ηταν καποιος πελατης που πηγαινε πρωτη φορα, πως θα τον αντιμετωπιζε..?? Αν ας πουμε καποιος ειχε τρακαρει και εψαχνε να βρει ποιος θα του δωσει καλυτερη τιμη για να παρει τα ανταλλακτικα που χρειαζεται, πως θα το χειριζοταν..??

Atsa linos
18-01-12, 00:06
Τα 25 ευρω προφανως τα ηθελε για να δεσει την παραγγελια να αναγκαστη ο φιλος απο την Χιο να ψωνισει απο αυτον , αλλη εξηγηση εγω δεν μπορω να δωσω.
Τωρα αν δεν συμφωνει ο καθε ενας απο εμας με την πολιτικη του καθε εμπορου ,αλλαζει μαγαζι και παμε για αλλα.

Stathis
18-01-12, 09:13
προφανως δεν ηθελε τη δουλεια, δεν τον ενδιεφερε.
δεν εξηγειται αλλιως.

ειναι κουφο να πηγαινεις να παρεις καποια πραγματα και για να σου δωσουν τιμη να ζητανε 20 ευρω...!
δηλαδη πως θα αγορασεις?
να μη ρωτησεις ποσο εχει?

επρεπε κι εσυ ζαχαρια να του πεις, οτι για να διαβασεις την προσφορα του θελεις 30 ευρω επειδη ειναι πολλοι οι κωδικοι, να στα βαλει στην τραπεζα...

BILL007
18-01-12, 10:38
επρεπε κι εσυ ζαχαρια να του πεις, οτι για να διαβασεις την προσφορα του θελεις 30 ευρω επειδη ειναι πολλοι οι κωδικοι, να στα βαλει στην τραπεζα...


:shok::shok::shok: Έγραψες Στάθη!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

zaharias
18-01-12, 10:39
προφανως δεν ηθελε τη δουλεια, δεν τον ενδιεφερε.
δεν εξηγειται αλλιως.

ειναι κουφο να πηγαινεις να παρεις καποια πραγματα και για να σου δωσουν τιμη να ζητανε 20 ευρω...!
δηλαδη πως θα αγορασεις?
να μη ρωτησεις ποσο εχει?

επρεπε κι εσυ ζαχαρια να του πεις, οτι για να διαβασεις την προσφορα του θελεις 30 ευρω επειδη ειναι πολλοι οι κωδικοι, να στα βαλει στην τραπεζα...

Πραγματικα ρε Σταθη.. Απορω..!!

Και η πλακα ειναι οτι νομιζε, οτι θα το κανω.. Οτι θα παω να του βαλω τα χρηματα.. (αφου μιλαμε στο τηλ σαν γνωστοι, εχουμε μιλησει αρκετες φορες.. και φυσικα, ξεχασα να πω οτι τις προηγουμενες φορες που αγορασα, δεν του ειπα ποτε βγαλε μου τιμες και ΔΕΝ αγορασα.. Μου εβγαλε τιμες, εγω δεν ειχα παρει απο αλλου τιμες να κανω συγκριση.. και τα ειχα παρει.. Η μονη φορα που ρωτησα τιμη και δεν ψωνισα ηταν οταν ειχα παρει να ζητησω τιμη για Μαφ)

Μου λεει, γραψε ενα λογ/σμο να μου βαλεις 20 ευρω να σου τα βγαλω.. Εγω θελω 45 λεπτα, ειναι 104 κωδικοι..
Του λεω.. πλακα μου κανεις ετσι..?? (προσπαθουσα να καταλαβω αν μιλαει σοβαρα ή κανει πλακα)
Μου λεει οχι, γραψε ενα λογ/σμο που θα σου πω.. ανετα.. χαλαρα.. σαν να κουβεντιαζαμε.. (ε, εκει πια καταλαβα οτι μιλαει σοβαρα..)
Λεω, αστο φιλε, δεν πειραζει.. Γεια χαρα..

aristent
18-01-12, 10:46
......
Δηλαδη αν ηταν καποιος πελατης που πηγαινε πρωτη φορα, πως θα τον αντιμετωπιζε..?? Αν ας πουμε καποιος ειχε τρακαρει και εψαχνε να βρει ποιος θα του δωσει καλυτερη τιμη για να παρει τα ανταλλακτικα που χρειαζεται, πως θα το χειριζοταν..??

Θα σου πω εγω συμφωνα με αυτα που καταλαβα:

Α.Μανος: "πεσε 300ευροπουλα και μετα μιλαμε!!!"

Β.Ολοι οι υπολοιποι εκει μεσα:

1."Οτι θελεις, αρκει να δουμε το οχημα να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε!!!"

ή

2."τραβα στον Μανο...αυτος τα χειριζεται καλυτερα!!!"οποτε καταληγεις και παλι στο Α :thumbsup:

Vasilis
18-01-12, 10:52
τελος καλοκαιριου 2011 αναγκάστηκα να παω την μπεμπα στο νησι

πα να την βαλω μπρος...dead!

παιρνω τον κοντινοτερο εμπορο (που διαφημιζεται κ εδω μεσα) για να ρωτησω τιμη μπαταριας

στην περιοχη μου,κοντυνοτερος ειναι ο Φλασκης

Χρηστο...

μια τιμουλα για μπαταρια ταδε ταδε για το εργαλειο

φυσικα μου πε την αναμενομενη...

τι επαθες?σου μεινε?

με ρωταει...

ναι κ πρεπει να το μεταφερω στο νησι ρε γμτ...

ειχα να πατησω στο μαγαζι κανα 6μηνο μιας κ ητο παροπλισμενο το αυτοκινητο..δεν υπηρχε λογος!

ελα...εχω μια μεταχειρο να κανεις την δουλεια σου κ μου την φερνεις οταν γυρισεις!


ετσι κανουν οι σωστοι επαγγελματιες

ετσι κρατουν τους πελατες τους

ακομα κ αν γνωριζει οτι ισως δεν με ξαναδει γιατι


δεν εχω μπεμπε πια καρδια μου...!




για τον Μανο...ουδεν σχολιο,αλλα για τον Χρηστο εχω κ θα πω τα καλυτερα!


φυσικα δεν εχω ξαναπαει απο το συνεργειο παρα μονο να επιστρεψω την μπαταρια!




δεν ειναι ολοι ιδιοι παιδια

κ οπως προανεφεραν πολλοι στο νημα

βρισκουμε κ μιλαμε με τον καταλληλο!



δεν τα γραφω ουτε για λογους διαφημισης φυσικα (καρφι δεν μου καιγεται)

αλλα δεν μπορουν με τα ξερα να καιγονται κ τα χλωρα!

Panos 316T
18-01-12, 10:56
δεν μπορουν με τα ξερα να καιγονται κ τα χλωρα!

και όμως αυτό ακριβώς έγινε Βασίλη...είναι "κάτω από την ίδια στέγη" ...

xxxvagos
18-01-12, 12:29
Πραγματικα ρε Σταθη.. Απορω..!!

Και η πλακα ειναι οτι νομιζε, οτι θα το κανω.. Οτι θα παω να του βαλω τα χρηματα.. (αφου μιλαμε στο τηλ σαν γνωστοι, εχουμε μιλησει αρκετες φορες.. και φυσικα, ξεχασα να πω οτι τις προηγουμενες φορες που αγορασα, δεν του ειπα ποτε βγαλε μου τιμες και ΔΕΝ αγορασα.. Μου εβγαλε τιμες, εγω δεν ειχα παρει απο αλλου τιμες να κανω συγκριση.. και τα ειχα παρει.. Η μονη φορα που ρωτησα τιμη και δεν ψωνισα ηταν οταν ειχα παρει να ζητησω τιμη για Μαφ)

Μου λεει, γραψε ενα λογ/σμο να μου βαλεις 20 ευρω να σου τα βγαλω.. Εγω θελω 45 λεπτα, ειναι 104 κωδικοι..
Του λεω.. πλακα μου κανεις ετσι..?? (προσπαθουσα να καταλαβω αν μιλαει σοβαρα ή κανει πλακα)
Μου λεει οχι, γραψε ενα λογ/σμο που θα σου πω.. ανετα.. χαλαρα.. σαν να κουβεντιαζαμε.. (ε, εκει πια καταλαβα οτι μιλαει σοβαρα..)
Λεω, αστο φιλε, δεν πειραζει.. Γεια χαρα..

αυτα δεν τα ηξερα, νομιζα οτι μιλαει με καποιον που δεν τον ξερει
Ζαχαρια αν σε ξερει και οντως εχει καταλαβει ποιος εισαι ,δηλαδη αν η σχεση δεν ειναι απροσωπη τοτε ειναι καραγκιοζης και αν ημουν στη θεση σου θα του ελεγα ενα μονο... "πω πω τι μ@λ@κ@ς εισαι, εσυ χαλας την πιατσα"

zaharias
18-01-12, 12:36
Με το Χρηστο δεν ειχε τυχει να μιλησω ποτε περι ανταλλακτικων.. (μια φορα ειχαμε μιλησει τοτε που ειχα βαλει αυτο το φτηνο-Maf και μου αναβε check engine και εβγαζε σφαλμα για φτωχο μειγμα και ο ανθρωπος αν και μιλουσαμε απο το τηλ και με ακουγε πρωτη φορα, ηταν πολυ εξυπηρετικος)

Παντα με το Μανο μιλουσα για ανταλλακτικα.. και μεχρι προτινος, μια χαρα τα βρισκαμε απο το τηλ..

850CSI
23-01-12, 14:58
Γιώργο αυτή είναι η Μυρτώ και είναι όπως την περιγράφεις.Εμένα με εξυπηρέ-
τησε Σάββατο την ώρα που έκλεινε.Ήμουνα Δράμα και μου έκαψε πολλ/στες
το άτιμο.Είχε 2 μεταχειρ. και μου τους άφησε δίπλα στο σινεμά που έχει,στον
γκισέ.Μέτα τους πήρε ο αδελφός μου και μου τους έστειλε με ΚΤΕΛ.Και είναι
και πολύ φθηνή στο αναλώσιμο τουλάχιστον.Γι'αυτό και εγώ είμαι της άποψης
ότι έχει κι αλλού πορτοκαλιές.Ειδικά ο Ζάχος που έτσι κι αλλιώς δεν έχει
πρόβλημα με την περιοχή μιας και παραγγέλνει από το νησί μπορεί να δοκιμάσει
κι άλλα μαγαζιά της Αθήνας που έχουν κι αυτά όνομα.Δεν κατάλαβα δηλαδή
αν κάνω έρευνα αγοράς πρέπει να τους πληρώσω όλους !! Στην τελική ας
χτυπούσε 20 κωδικούς την μέρα και να τον έπερνε σε μια βδομάδα να του πει
τιμή.
Εγώ δεν είμαι της δεύτερης ευκαιρίας πάντως.Αν το μαγαζί βλέπει ότι έχει
θέμα με αυτό το άτομο ας κάνει κάτι να σώσει την πελατεία του.Ας σκεφτεί
αυτός το μαγαζί του πρώτος και μετά εγώ.
ειδες? αλλο πραμα η θειτσα τωρα δε ξερω πως τη λενε αλλα ειναι ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

850CSI
23-01-12, 15:02
https://www.youtube.com/watch?v=05BF-K51Pnc

ποσο παλιο αλλα δεν εχει αλλαξει τπτ....
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Thomelef
23-01-12, 15:30
προφανως δεν ηθελε τη δουλεια, δεν τον ενδιεφερε.
δεν εξηγειται αλλιως.

ειναι κουφο να πηγαινεις να παρεις καποια πραγματα και για να σου δωσουν τιμη να ζητανε 20 ευρω...!
δηλαδη πως θα αγορασεις?
να μη ρωτησεις ποσο εχει?

επρεπε κι εσυ ζαχαρια να του πεις, οτι για να διαβασεις την προσφορα του θελεις 30 ευρω επειδη ειναι πολλοι οι κωδικοι, να στα βαλει στην τραπεζα...
epic...:th_Laie_67-1: