PDA

Επιστροφή στο Forum : TV DVB-T (ψηφιακου σηματος)



Vasilis
03-02-10, 07:39
κ επειδη η τεχνολογια προχωραει...κ σε λιγο καιρο θα πρεπει να τα βλεπουμε ολα ψηφιακα...ειναι καιρος οσοι εχουμε tv tuner στο αυτοκινητο να προβουμε σε αναβαθμιση για να μπορουμε να λαμβανουμε το ψηφιακο πλεον σημα.

εκτος απο την περιπτωση η aftermarket συσκευη που εχετε να βγαζει συσκευη η οποια θα αναβαθμιζει το υπαρχον συστημα...παιζει κ η παρακατω (φθηνη λυση) για να μπορουμε να λαμβανουμε ψηφιακο σημα εν κινηση.

https://www.citysound.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_cart&product_id=2353&category_id=1253&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35&vmcchk=1&Itemid=35

θεωρω οτι ειναι η πιο φθηνη λυση που βρηκα...φυσικα απο ebay αν το ψαξετε ειναι στα μισα λεφτα απο το συγκεκριμενο σαιτ!!!

αν εχετε καποια αλλη πηγη για αναβαθμιση (πιο προσιτη) για ληψη ψηφιακου σηματος στο αυτοκινητο...καλο ειναι να την ποσταρετε εδω για να λαβουμε ολοι γνωση!!

καλη συνεχεια!!!:thnx:

Χρίστος
03-02-10, 07:48
αν και δε ξερω απο συχνοτητες εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο μαραφετι κανει μονο στα τωρινα ψηφιακα καναλια.
Δλδ θα πιανεις οτι πιανει και η κεραια του σπιτιου σου, συν το σπορ πλασ, το σινε πλασ και κανα δυο αλλα.

Οι δεκτες οι οποιοι διαφημιζονται για τη νεα ψηφιακη τν ειναι λιγο διαφορετικοι.

Vasilis
03-02-10, 07:55
αν και δε ξερω απο συχνοτητες εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο μαραφετι κανει μονο στα τωρινα ψηφιακα καναλια.
Δλδ θα πιανεις οτι πιανει και η κεραια του σπιτιου σου, συν το σπορ πλασ, το σινε πλασ και κανα δυο αλλα.

Οι δεκτες οι οποιοι διαφημιζονται για τη νεα ψηφιακη τν ειναι λιγο διαφορετικοι.

αρκει να παιζει MPEG4 οτι αγορασεις....ειτε για το σπιτι...ειτε για το αυτοκινητο...

κ αυτος καλυπτει αυτην την απαιτηση...!

δλδ....ολοι οι ψηφιακοι δεκτες που ειχαν πουληθει....λαμβαναν σημα ΜPEG2 ... Απεφασίσθει ομως οτι το MPEG4 σημα ειναι το καταλληλο...αρα ολοι πρεπει να προβουν στην αγορα τετοιου σηματος ψηφιακου δεκτη!!:thumbsup:

scania124
03-02-10, 07:57
οντως βασιλη ειναι απο τους ποιο οικονομικους......
εχω βρει σε αλλες εταιριες(kenwood-alpine-pionner)που τους εχουν 500Ε
παντως πιστευω πως πρεπει να κανουμε υπομονη μιας και το αναλογικο σημα θα υπαρχει ακομα για κανα δυο χρονια.

Vasilis
03-02-10, 08:01
θανο....νομιζω οτι ειναι αναλογα σε ποιες περιοχες κινεισαι...

Κορινθο παιζει ηδη.....αθηνα ερχεται τωρα λεει....κ μετα πατρα σαλονικα κτλ....

νομιζω οτι δεν θα αντεξω αλλα 2 χρονια με τετοιο σημα....!!!

Χρίστος
03-02-10, 08:05
αρκει να παιζει MPEG4 οτι αγορασεις....ειτε για το σπιτι...ειτε για το αυτοκινητο...

κ αυτος καλυπτει αυτην την απαιτηση...!

δλδ....ολοι οι ψηφιακοι δεκτες που ειχαν πουληθει....λαμβαναν σημα ΜPEG2 ... Απεφασίσθει ομως οτι το MPEG4 σημα ειναι το καταλληλο...αρα ολοι πρεπει να προβουν στην αγορα τετοιου σηματος ψηφιακου δεκτη!!:thumbsup:

Video Decoding
Standard: MPEG-2:MP@ML, MP@HL H.264/AVC: HP@L4.1, MP@L4.1, 3.2 VC-1:AP@L3, L2
Aspect Ratio: 4:3,16:9
Video Format: PAL/NTSC Video
Video Resolution: 720p/1080i

Audio Decoding
Standard: MPEG-1 and -2, layer 1 and 2 MPEG-4 HE-AAC
Output Mode: Left Channel, Right Channel, Stereo
Sampling Frequency: 32,44.1,48KHz

ως βιντεο δε βλεπω να μεταφραζει MPEG-4.Μονο ως ηχο

Vasilis
03-02-10, 08:08
ουπς........:shok::shok::shok::thumbsdown:

scania124
03-02-10, 08:11
θανο....νομιζω οτι ειναι αναλογα σε ποιες περιοχες κινεισαι...

Κορινθο παιζει ηδη.....αθηνα ερχεται τωρα λεει....κ μετα πατρα σαλονικα κτλ....

νομιζω οτι δεν θα αντεξω αλλα 2 χρονια με τετοιο σημα....!!!

και εμεις εδω εχουμε πλεον ψηφιακο σημα......
απλα θα υπαρχουν και τα 2 σηματα μαζι για λιγο καιρο....
και μολις ειναι ετοιμη και η υπολοιπει ελλαδα θα το διακοψουν

Vasilis
03-02-10, 08:14
παντως εδω...... https://www.alibaba.com/product-gs/264104774/DVB_T_MPEG4_H_264_mobile_digital_tv_tuner_for_car_ 250km.html

οπως κ σε αλλα παρομοια σαιτ....αναφερει οτι λαμβανει video αυτης της μορφης...

Χρίστος
03-02-10, 08:15
ακομα δε ξερω αν εχει βγει κατι.
Η γνωμη μου ειναι πως οτι και να εχει βγει ή προκειται να βγει στο εγγυς μελλον να τηρησεις/σουμε αποστασεις.
Ειναι νωρις ακομα και ειναι κατι φρεσκο που θελουν να πουλησουν.
Σε λιγους μηνες θα πεσουν ολα και θα υπαρχουν και ανταγωνιστες!

christar
03-02-10, 08:18
θεωρω οτι ειναι η πιο φθηνη λυση που βρηκα...φυσικα απο ebay αν το ψαξετε ειναι στα μισα λεφτα απο το συγκεκριμενο σαιτ!!!

αν εχετε καποια αλλη πηγη για αναβαθμιση (πιο προσιτη) για ληψη ψηφιακου σηματος στο αυτοκινητο...καλο ειναι να την ποσταρετε εδω για να λαβουμε ολοι γνωση!!

καλη συνεχεια!!!:thnx:

https://cgi.ebay.co.uk/Portable-MPEG4-HD-Car-Digital-DVB-T-TV-Receiver-2-Tuner_W0QQitemZ220534736851QQcmdZViewItemQQimsxq20 100104?IMSfp=TL100104014001r15108

Οπως ειπες πολυ πιο φθηνα και mpeg4.

Vasilis
03-02-10, 08:20
βλεπεις λοιπον χρηστακο?

ποσο πιο κατω το περιμενεις για το αυτοκινητο.....?....150 ευρα με τα εξοδα αποστολης νομιζω οτι ειναι τσαμπα...!

Χρίστος
03-02-10, 08:28
εγω παλι θα περιμενω.

Μπορει να παει στα 30, μπορει να παει στα 5.ποιος ξερει?
Και εκει που ειναι να μεινει μια χαρα ειναι οπως και συ ειπες.

Ακομα ομως ειναι νωρις.

christar
03-02-10, 08:32
εγω παλι θα περιμενω.

Μπορει να παει στα 30, μπορει να παει στα 5.ποιος ξερει?
Και εκει που ειναι να μεινει μια χαρα ειναι οπως και συ ειπες.

Ακομα ομως ειναι νωρις.

Δεν ειναι και πολυ νωρις. Στο εξωτερικο υπαρχει αρκετο καιρο και ολες οι τηλεορασεις ειχαν ενσωματωμενο το mpeg4. Στην Ελλαδα αργησε γιατι εκανε λαθος επιλογη η ΝΕΤ και οι εταιριες ξεφορτωθηκαν ολο τους το στοκ σε mpeg2.

Vasilis
03-02-10, 08:35
Δεν ειναι και πολυ νωρις. Στο εξωτερικο υπαρχει αρκετο καιρο και ολες οι τηλεορασεις ειχαν ενσωματωμενο το mpeg4. Στην Ελλαδα αργησε γιατι εκανε λαθος επιλογη η ΝΕΤ και οι εταιριες ξεφορτωθηκαν ολο τους το στοκ σε mpeg2.

....σαν να μου ακουγετε για τα γνωστα λαθη που βρισκουν ευκαιρια καποιοι να ξεφορτωθουν σκαρτο πραγμα.....:shok:

Vasilis
03-02-10, 08:39
https://cgi.ebay.com/ISDB-T-Digital-TV-Receiver-Tuner-for-Cars-MPEG-4_W0QQitemZ200430706022QQcategoryZ32827QQcmdZViewI temQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSI%26its %3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BRTQ%252BUA%252BFICS%26o tn%3D10%26ps%3D63%26clkid%3D7578532017490257504#ht _2035wt_1165

ψαχνοντας....βρηκα κ αυτο...!

christar
03-02-10, 09:02
Ακομα καλυτερο. Εχει και υποδοχη για sd καρτουλα! Το μονο μειον ειναι οτι πρεπει να χρησιμοποιεις διαφορετικο τηλεκοντρολ για να αλλαζεις τα καναλια.

Vasilis
03-02-10, 09:20
Ακομα καλυτερο. Εχει και υποδοχη για sd καρτουλα! Το μονο μειον ειναι οτι πρεπει να χρησιμοποιεις διαφορετικο τηλεκοντρολ για να αλλαζεις τα καναλια.

λεπτομερεια....δεν βαριεσαι....!

ρωτησα στην alpine (που ειναι κ η πηγη μου) ...κ μου λεει 400+ ευρω κ δεν παιζει MPEG 4....
ρωταω...γιατι τα πουλατε τοτε ρε παιδια?.....
απαντηση δεν πηρα...

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παω σε επωνυμη...!

christar
03-02-10, 09:51
Θα τα σταματησουν σε λιγο καιρο. Απο οτι διαβαζα και η ΝΕΤ θα γυρισει τα ψηφιακα της σε mpeg4 προσεχως. Οποιος εχει δει ειναι απιστευτη η διαφορα εικονας αναμεσα στα δυο προτυπα συμπιεσης!

sierra
18-03-10, 08:06
https://cgi.ebay.com/ISDB-T-Digital-TV-Receiver-Tuner-for-Cars-MPEG-4_W0QQitemZ200430706022QQcategoryZ32827QQcmdZViewI temQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSI%26its %3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BRTQ%252BUA%252BFICS%26o tn%3D10%26ps%3D63%26clkid%3D7578532017490257504#ht _2035wt_1165

ψαχνοντας....βρηκα κ αυτο...!

Μου είπαν ότι αυτό ειναι για αυτες τις χωρες το σημα που υποστιριζει following countries: Japan, Brazil, Peru, Argentina, Chile, Venezuela, and Ecuador. Δεν ξέρω αν ισχύει Βασίλη για ψάχτο. Δεν κάνει για εμάς ..:thanks:

Vasilis
18-03-10, 08:12
Μου είπαν ότι αυτό ειναι για αυτες τις χωρες το σημα που υποστιριζει following countries: Japan, Brazil, Peru, Argentina, Chile, Venezuela, and Ecuador. Δεν ξέρω αν ισχύει Βασίλη για ψάχτο. Δεν κάνει για εμάς ..:thanks:

το χω παραλαβει ηδη...απλα δεν εχω αξιωθει να το τοποθετησω....:whistle:

μολις εχω νεα θα ποσταρω....thumb

το πολυ πολυ ..... να χω φαει αλλη μια μουφα...!!!:ranting2:

Vasilis
18-03-10, 08:15
επειδη παιρνει μονο ρευμα αυτοκινητου.....κ δεν εχω την δυνατοτητα να το τσεκαρω εκτος αυτοκινητου.....κ για να τεσταριστει στο αυτοκινητο πρεπει να ''γδυσω'' πολυ πραγμα....εχετε καμμια ιδεα πως να το τσεκαρω να δω αν παιζει για να μην μπαινω στον κοπο ΄΄γδυσιματος΄΄΄τσαμπα?

εχει δυο γυμνα καλωδια για ρευμα..το μαυρο κ το κοκκινο....

που θα μπορουσα να τα συνδεσω στο σπιτι για να δω αν παιζει τιποτα?(ρευμα)

Χρίστος
18-03-10, 08:19
επειδη παιρνει μονο ρευμα αυτοκινητου.....κ δεν εχω την δυνατοτητα να το τσεκαρω εκτος αυτοκινητου.....κ για να τεσταριστει στο αυτοκινητο πρεπει να ''γδυσω'' πολυ πραγμα....εχετε καμμια ιδεα πως να το τσεκαρω να δω αν παιζει για να μην μπαινω στον κοπο ΄΄γδυσιματος΄΄΄τσαμπα?

εχει δυο γυμνα καλωδια για ρευμα..το μαυρο κ το κοκκινο....

που θα μπορουσα να τα συνδεσω στο σπιτι για να δω αν παιζει τιποτα?(ρευμα)
εχεις αυτες τις χοντρες μπριζες(οχι σουκο) με μετασχηματιστη επανω?
Αυες που δινουν ρευμα σε κανα ρολοι,διακοσμιτικο, λαπτοπ???
Αυτες ειναι 12βολτ που το μετατρεπει σε 220 για το σπιτι.
αλλιως σου κανει και μπαταρια απο ups(αποκλειεται να μην εχεις)!!!!

το μονο που θελει προσοχη ειναι τα αμπερ.Να ειναι περιπου τα ιδια.

Vasilis
18-03-10, 08:39
μπα....ατυχησα ....δεν κανω τιποτα μην το ανατιναξω...

θα ψαξω να βρω καναν ανθρωπο να μου την κανει αυτος την δουλεια μιας κ δεν το κατεχω κ φοβαμαι μην το καψω....κριμα ειναι...!

georggge46
18-03-10, 09:28
Βασιλη αυτος ο δεκτης δεν κανει για Ελλαδα, ειναι ISDB-T και οχι DVB-T που πρεπει !

Vasilis
18-03-10, 09:36
Βασιλη αυτος ο δεκτης δεν κανει για Ελλαδα, ειναι ISDB-T και οχι DVB-T που πρεπει !



που σημαινει????:shok:


(ωραια...το φαγαμε το πακετο...):ranting2:

georggge46
18-03-10, 09:47
που σημαινει????:shok:


(ωραια...το φαγαμε το πακετο...):ranting2:

ISDB-T εκπεμπουν οι Japan, Brazil, Peru, Argentina, Chile, Venezuela, and Ecuador ενω η Ελλαδα και οι υπολοιπες χωρες σε DVB-T !

Vasilis
18-03-10, 09:49
ISDB-T εκπεμπουν οι Japan, Brazil, Peru, Argentina, Chile, Venezuela, and Ecuador ενω η Ελλαδα και οι υπολοιπες χωρες σε DVB-T !

:thanks:


γμτ την βιασυνη μου........:ranting2::ranting2::ranting2:

georggge46
18-03-10, 09:54
και για του λογου το αληθες https://en.dtvstatus.net/#Europe

gyiama
18-03-10, 09:54
μα ρε παιδια στην αγγελια το λεει ξεκαθαρα:

ISDB-T: This is the perfect ISDB-T device to extend your in-car multimedia options or increase customer sales in the following countries: Japan, Brazil, Peru, Argentina, Chile, Venezuela, and Ecuador.

μη βιαζεστε ρε παιδια!!

ΥΓ παντος εγω βλεπω οτι μεχρι και οι INKAS Περου ειχαν ψηφιακο σημα και μεις ακομα ειμαστε με ασπρομαυρες τηλεορασεις!!!!!!!

deepBLUE
18-03-10, 11:05
Εγω βρηκα προσφορα το v-can DVB-2009HD με τοποθετηση 230 στην Αθηνα.
Εχω κλεισει ηδη με το bmw330vasilis να τα παρουμε.
Αν καποιος εχει καλυτερη τιμη να ενημερωσει !!!

Vasilis
18-03-10, 11:07
μα ρε παιδια στην αγγελια το λεει ξεκαθαρα:

ISDB-T: This is the perfect ISDB-T device to extend your in-car multimedia options or increase customer sales in the following countries: Japan, Brazil, Peru, Argentina, Chile, Venezuela, and Ecuador.

μη βιαζεστε ρε παιδια!!

ΥΓ παντος εγω βλεπω οτι μεχρι και οι INKAS Περου ειχαν ψηφιακο σημα και μεις ακομα ειμαστε με ασπρομαυρες τηλεορασεις!!!!!!!


εκει που εγραφα στο σαουτ....κ εχωνε τις βραζιλιανες ο ptboul......μπερδευτηκα.......:th_Laie_ 67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
18-03-10, 11:33
για τα μαμα τ.ν tuner τι παιζει ξερει καποιος????
θα πρεπει να αλαξω tuner η εχει καμια πατεντα??

deepBLUE
18-03-10, 11:41
για τα μαμα τ.ν tuner τι παιζει ξερει καποιος????
θα πρεπει να αλαξω tuner η εχει καμια πατεντα??

Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι θα πουλησει κατι και η BMW αλλα μπορεις να βαλεις και after market αποκωδικοποιητη

georggge46
18-03-10, 12:10
Εγω βρηκα προσφορα το v-can DVB-2009HD με τοποθετηση 230 στην Αθηνα.
Εχω κλεισει ηδη με το bmw330vasilis να τα παρουμε.
Αν καποιος εχει καλυτερη τιμη να ενημερωσει !!!

βρε παιδια γιατι βιαζεστε...! Ουτος η αλλος η Αθηνα δεν εκπεμπει ακομα ! Οι τιμες στην Ελλαδα θα πεσουν αρκετα σε λιγο, και αυτο μου το εχει πει ανθρωπος που φερνει τους συγκεκριμενους δεκτες !!

BILL007
18-03-10, 15:08
βρε παιδια γιατι βιαζεστε...! Ουτος η αλλος η Αθηνα δεν εκπεμπει ακομα ! Οι τιμες στην Ελλαδα θα πεσουν αρκετα σε λιγο, και αυτο μου το εχει πει ανθρωπος που φερνει τους συγκεκριμενους δεκτες !!

Όπως τα λέει ο Γιώργος...thumb thumb thumb Υπομονή...thumb

Χρίστος
18-03-10, 15:11
Εγώ τα πα και στα πρώτα μου ποστ.δεν ακούνε!!!
Θέλουν να έχουν την πρωτιά στα μπαξιματα!!!

BILL007
18-03-10, 15:13
Αμα θέλουν πρωτιά τότε πρέπει να δωθούν και τα ανάλογα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/01guineamoney-1.jpg

Με το καλό να τα δεχτείτε παιδιά... :original: :original: :original: