PDA

Επιστροφή στο Forum : increase battery charge



Z4 DCT
14-01-12, 17:52
increase battery charge


Μου έβγαλε αυτη την ένδειξη στο check του Ζ.......και ειχε σβήσει και η ωρα .....και μου έγραφε να την ρυθμίσω:shok:

Αλλα η μπαταριά ειναι μια χαρα γεμάτη.....κανεις καμια ιδεα??...μήπως εχει να κάνει με τον φορτιστή-συντηρητη μπαταριας>>>????

Kostas_1
14-01-12, 18:18
Μεχρι εκρηξη εχω ακουσει οτι προκαλουν αυτα τα διαολια οι φορτιστες....

Z4 DCT
14-01-12, 18:25
Μεχρι εκρηξη εχω ακουσει οτι προκαλουν αυτα τα διαολια οι φορτιστες....

Μη με αγχώνεις ρε φιλε:shok:

εχω αυτον..... https://www.toolsbox.gr/286-289/einhell-bt-bc-12-d-se-12amp--portists-mpataras-.jpg



BT-BC 12 D-SE Φορτιστής Μπαταριών
Τεχνικά Χαρακτηριστικά:-
Φορτιστής μπαταριών, είναι μια συσκευή αυτόματης φόρτισης, ελεγχόμενη από
μικροεπεξεργαστή, δηλ, είναι κατάλληλος για τη φόρτιση μπαταριών χωρίς συντήρηση
καθώς και για τη φόρτιση μακράς διαρκείας και για τη διατήρηση της φόρτισης μπαταριών
που δεν χρησιμοποιούνται συνέχεια, π.χ. για σκάφη, χλοοκοπτικά και παρόμοιες συσκευές.
Χάρη στον ενσωματωμένο μικροεπεξεργαστή , η φόρτιση πραγματοποιείτε σε τρία στάδια.
Κατά το πρώτο στάδιο, φορτίζεται η μπαταρία έως 85% με σχεδόν σταθερό ρεύμα. Κατά
το δεύτερο στάδιο φορτίζεται έως περίπου 95%, με σταθερό ρεύμα. Κατά το τρίτο στάδιο
διατηρείται η τάση της μπαταρίας σε σταθερό επίπεδο και έτσι η μπαταρία είναι πάντα
φορτισμένη. Για το λόγο αυτό η συσκευή είναι κατάλληλη για τη φόρτιση μπαταριών
μολύβδου οξέως και μπαταριών Gel.έχει ενσωματωμένο σύστημα διάγνωσης λαθών δείχνει
στον πίνακα led σφάλματα μπαταριών ή πρόβλημα σύνδεσης. Η διαδικασία φόρτισης
παρακολουθείτε ηλεκτρονικά και φαίνεται στον πίνακα. Το ρεύμα φόρτισης μπορεί να
ρυθμιστεί σε 2/6/12Α. Δεν απαιτείται παρακολούθηση της διαδικασίας φόρτισης.
Τάση ρεύματος 230v – 50 H2, Ονομαστικό ρεύμα εισόδου 1,66 Α, Ονομαστική τάση
εξόδου 12 V d.c., Ονομαστικό ρεύμα εξόδου 12A, Ρεύμα φόρτισης 2/6/12 Α, Χωρητικότητα
μπαταρίας σε
2A =6-20 Αh, 6A = 20-60 Αh, 12A = 40-120 Ah.
Eξοπλισμός: μικροεπεξεργαστή για ελεγχόμενη αυτόματη φόρτιση, σύστημα διάγνωσης
λαθών, διακόπτης πίεσης on/off, διακόπτης πίεσης ρύθμισης ρεύματος φόρτισης (2/6/12
Α), διακόπτης πίεσης για 12 Vd.c., έξοδο on/off με ένδειξη LED, Δείκτης LED για ρεύμα,
για τάση, για μπαταρία φορτισμένη, για μπαταρία που φορτίζεται, για βλάβες, διακόπτη
πίεσης για την τάση της μπαταρίας τη δεδομένη στιγμή, καλώδια σύνδεσης με δυνατές
τσιμπίδες, ένδειξη βλαβών σε τριψήφια οθόνη LED, πρίζα υποδοχής αναπτήρα αυτοκινήτου
ρεύμα εξόδου 12 volt d.c.,ηλεκτρονική ασφάλεια από υπερφόρτωση, βραχυκύκλωμα και
λάθος πολικότητας.

Monsta
14-01-12, 18:32
Έκανα κάτι βουντού και είχε αποτέλεσμα.

Z4 DCT
14-01-12, 20:49
increase battery charge


Μου έβγαλε αυτη την ένδειξη στο check του Ζ.......και ειχε σβήσει και η ωρα .....και μου έγραφε να την ρυθμίσω:shok:

Αλλα η μπαταριά ειναι μια χαρα γεμάτη.....κανεις καμια ιδεα??...μήπως εχει να κάνει με τον φορτιστή-συντηρητη μπαταριας>>>????

Καμια ιδέα κανένας για το τι σημαίνει αυτό και απο τι έγινε>>???

Kostas_1
14-01-12, 20:50
Ρε Γιαννο ειναι προφανες οτι οφειλεται στο φορτιστη ....

Z4 DCT
14-01-12, 20:55
Ρε Γιαννο ειναι προφανες οτι οφειλεται στο φορτιστη ....

Τον βαζω και την φορτίζει περιστασιακά......θέλει δεν θέλει η μπαταριά.....λες να το προκαλεί αυτο?
Σήμερα τον έβαλα πάνω μόνιμα.....μηπως και φταίει οτι τον έβαζα στο άσχετο οποτε το θυμόμουν...ακόμα και οταν δεν ηθελε/....

Χρίστος
14-01-12, 21:03
προσεχε γιατι απο κει που πας να κανεις καλο στη μπαταρια θα τη καταστρεψεις πριν την ωρα της.....



......και αντε μετα να το πουλησεις με χαλασμενη μπαταρια!!!!

Samaro
14-01-12, 21:04
Αυτά κάνει το αυτοκίνητο, όταν καταλαβαίνει πώς ετοιμαζόμαστε να το αλλάξουμε ! thumb

Z4 DCT
14-01-12, 21:12
προσεχε γιατι απο κει που πας να κανεις καλο στη μπαταρια θα τη καταστρεψεις πριν την ωρα της.....



......και αντε μετα να το πουλησεις με χαλασμενη μπαταρια!!!!

Μωρέ το θέμα ειναι να κάνω σωστή ενέργεια ως προς την συντήρηση με τον συντηρητή...και οχι παπαριες....
Δε με νοιάζει αν εχει θέμα η μπαταρία μου....εχω μια ολοκαίνουργια στην ντουλάπα (spear thumb)


Αυτά κάνει το αυτοκίνητο, όταν καταλαβαίνει πώς ετοιμαζόμαστε να το αλλάξουμε ! thumb

χεχε ...Αντώνη...ετσι οπως παει η κατάσταση μάλλον θα μας μείνει μόνιμα στην οικογένεια ........συλλεκτικό...

alexm
14-01-12, 21:37
Γιαννη οταν φορτιζεις-συντηρεις την μπαταρια,βγαζεις καποιο πολο,ή οπως ειναι με τους πολους επανω κοτσαρεις και τον φορτιστη;

Z4 DCT
14-01-12, 21:40
Γιαννη οταν φορτιζεις-συντηρεις την μπαταρια,βγαζεις καποιο πολο,ή οπως ειναι με τους πολους επανω κοτσαρεις και τον φορτιστη;

Ναι, υποτίθεται οτι δεν εχει θέμα......

Αν βγαλο τους πόλους δεν θα εχω θέμα οταν τους ξανασυνδεσω??

Vasilis
14-01-12, 21:57
Ναι, υποτίθεται οτι δεν εχει θέμα......

Αν βγαλο τους πόλους δεν θα εχω θέμα οταν τους ξανασυνδεσω??

ναι!:shok:

θα πρεπει να ξανα αποθηκευσεις τους σταθμους στο ραδιο...:th_Laie_67-1:

alexm
14-01-12, 21:59
Ναι, υποτίθεται οτι δεν εχει θέμα......

Αν βγαλο τους πόλους δεν θα εχω θέμα οταν τους ξανασυνδεσω??

Ακριβως.....υποτιθεται,ποτε με αυτα τα μαραφετια δεν εισαι σιγουρος, οτι δεν θα παθουν καποια εμπλοκη.
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα εαν εχεις τον ενα πολο(-)εκτος κατα την φορτιση-συντηρηση.


Υ.Γ: πληροφοριακα,ο φορτιστης που συνδεει το σερβις για σωστο ρευμα οταν κανουμε αναβαθμιση,εχει 1400 ευρω!!!!

alexm
14-01-12, 22:05
ναι!:shok:

θα πρεπει να ξανα αποθηκευσεις τους σταθμους στο ραδιο...:th_Laie_67-1:

Βασιλη,μαλλον δεν χανει τους αποθηκευμενους σταθμους,μονο την ημερομηνια-ωρα.
Στα Ε60 τουλαχιστον,ετσι γινετε.... thumb

PANOS-E60
14-01-12, 22:08
Βασιλη,μαλλον δεν χανει τους αποθηκευμενους σταθμους,μονο την ημερομηνια-ωρα.
Στα Ε60 τουλαχιστον,ετσι γινετε.... thumb

Σωστόοοοος ! :original:

m-power_01
14-01-12, 22:09
Βασιλη,μαλλον δεν χανει τους αποθηκευμενους σταθμους,μονο την ημερομηνια-ωρα.
Στα Ε60 τουλαχιστον,ετσι γινετε.... thumb

Ο Βασίλης έχει αφτερμαρκετ πηγή και τους χάνει.

Ο φορτιστής της αντιπροσωπείας τα σπάει! Κάνει σούπερ δουλειά

Z4 DCT
14-01-12, 22:24
Ο Βασίλης έχει αφτερμαρκετ πηγή και τους χάνει.

Ο φορτιστής της αντιπροσωπείας τα σπάει! Κάνει σούπερ δουλειά

Να παρω αυτον???

Αι σιχτιρ.....θα το παω στο store your car....

alexm
14-01-12, 22:36
Να παρω αυτον???

Αι σιχτιρ.....θα το παω στο store your car....

Μια χαρα ειναι ο φορτιστη σου,αλλα καλου-κακου να βγαζεις τον ενα πολο οταν φορτιζεις-συντηρεις την μπαταρια σου.