PDA

Επιστροφή στο Forum : [E90-93] supercharger kit for 320 and 325



konstantinosz4s23i
03-02-10, 04:33
https://www.e30-turbo.de/catalog/index.php?cPath=71_72_93

Καλημερα παιδια.Απο πρωτη φεβρουαριου η συγκεκριμενη εταιρεια προσφερει κομπρεσσορ κιτ επιτελους και για την 320 αλλα και για το 325 ν52 μοτερ.
Θα ακολουθησουν και αλλα δυο σταδια.Επιτελους κατι εβγαλαν για αυτα τα μοτερ.!

katsaraios
03-02-10, 04:56
intercooler δεν βλεπω η κανω λαθος?
θα σταθει στο ελληνικο λιοπυρι ?

konstantinosz4s23i
03-02-10, 05:02
οντως.θα κανω ενα τηλεφωνο το πρωι να ρωτησω.σε ξενο φορουμ καποιος αναφερει οτι αλλα δυο σταδια ειναι υπο εξελιξη.το θεμα ειναι κατα ποσο αξιοπιστο θα ειναι?

Z4 DCT
03-02-10, 07:03
Εγω βλεπω οτι λεει για το si μονο στο 320, στο οποιο ο κινητηρας εχει διαφορες απο αυτον με τον αμμεσο ψεκασμο και τα 170...

Χρίστος
03-02-10, 07:18
to good to be true(for now)

nautilos
03-02-10, 10:38
Ας ελπίζουμε και έμεις οι valvetronic μιας και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!!:sealed:


Υ.Γ το μοναδικό που φοβάμαι είναι ότι θα πεθάνουμε εμείς πρώτα χεχεχεχεχε:ranting2:

m-power_01
03-02-10, 11:38
Παντως το γεγονος οτι φοραει rotrex ειναι καλο...μιας και ειναι απο τους πιο αξιοπιστους, υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα και μαλιστα ειναι σωτος επαγγελματιας! Με 0,4bar που δουλευει το intercooler δεν ειναι αναγκαιο. Το ολο θεμα ειναι το προγραμμα!

Z4 DCT
03-02-10, 11:41
και ποιος κανει πρωτος τον ηρωα/...........:shok:

nautilos
03-02-10, 11:44
και ποιος κανει πρωτος τον ηρωα/...........:shok:

Πολύ σωστά!!!!

m-power_01
03-02-10, 11:45
οποιος εχει εμπιστοσυνη σε καποιον προγραμματιστη οτι μπορει να αναλαβει εναν τετοιο επαναπρογραμματισμο! Η εγκατασταση δεν ειναι τιποτα αν ξερεις, και το κομπρεσσορακι ειναι αξιοπιστο...

Ptboul
03-02-10, 11:46
Παντως το γεγονος οτι φοραει rotrex ειναι καλο...μιας και ειναι απο τους πιο αξιοπιστους, υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα και μαλιστα ειναι σωτος επαγγελματιας! Με 0,4bar που δουλευει το intercooler δεν ειναι αναγκαιο. Το ολο θεμα ειναι το προγραμμα!

Εμένα έχει intercooler το κιτ παρόλο που δουλεύει στα 0,38 - 0,5 bar.

Tους καλοκαιρινούς μήνες δε η πτώση της απόδοσης είναι νομίζω αισθητή. :bbq:

Z4 DCT
03-02-10, 11:48
οποιος εχει εμπιστοσυνη σε καποιον προγραμματιστη οτι μπορει να αναλαβει εναν τετοιο επαναπρογραμματισμο! Η εγκατασταση δεν ειναι τιποτα αν ξερεις, και το κομπρεσσορακι ειναι αξιοπιστο...

Ναι αλλα δεν εχουν βγαλει αλλοι....(g-power, hartge, nohelle, AC Schnitzer), θα μπορεσει να το κανει ενας προγραματιστης.......



Εμένα έχει intercooler το κιτ παρόλο που δουλεύει στα 0,38 - 0,5 bar.

Tους καλοκαιρινούς μήνες δε η πτώση της απόδοσης είναι νομίζω αισθητή. :bbq:



και πες και οτι προσθετεις Πανο καο ιντερκουλερ, το προγραμμα ειναι παλι το θεμα

m-power_01
03-02-10, 11:58
Εμένα έχει intercooler το κιτ παρόλο που δουλεύει στα 0,38 - 0,5 bar.
Tους καλοκαιρινούς μήνες δε η πτώση της απόδοσης είναι νομίζω αισθητή. :bbq:

Εννοειται οτι υπαρχει πτωση...είτε με i/c είτε χωρις! Με i/c τα πραγματα γινονται καλυτερα...Απλα ειπα οτι δεν κινδυνευει το μοτερ σε τοσο χαμηλη πιεση!


Ναι αλλα δεν εχουν βγαλει αλλοι....(g-power, hartge, nohelle, AC Schnitzer), θα μπορεσει να το κανει ενας προγραματιστης.......

Γιαννη ο λογος που δεν βγαζουν δεν ειναι οτι δεν μπορουν... Λες να μπορουν Να βγαζουν για Μ με S μοτερ και να μην μπορουν για ενα ταπεινο Ν. Ο λογος ειναι οτι ακομα και για τα 6κυλινδρα που ειχαν βγαλει δεν πουλησαν... Το κοστος παραγωγης τους ,σχεδιασμου και εξελιξης του ειναι μεγαλο... Σε συνδιασμο με την μικρη ζητηση ,η τιμη λιανικης θα ταξιδευε στον Θεο!!! Αυτα δεν στα λεω απο το κεφαλι μου...Τα ακουσα με τα αυτακια μου το Πασχα στο Aachen απο τους ιδιους τους ανθρωπους του schnitzer στα κεντρικα τους! Μου ειπαν οτι πλεον μηχανικες αναβαθμισεις θα βγαζουν μονο για τα τουρμπατα ,που με ενα προγραμμα μονο ,παιρνεις αλογα...και η τιμη του ειναι προσγειωμενη!

nautilos
03-02-10, 11:59
Αυτοί εδώ https://www.arma-racing.com/product_1_1.php?catId=249 το έκαναν όμως η Μαλαισία είναι στην άλλη μεριά του κόσμου!!!:ranting2:

Kostas_1
03-02-10, 12:20
Οριστε η αιτια της δυσκολιας του προγραμματισμου των "Ν-valvetronic"
Προσεξτε την αλλαγη στη βυθιση αναλογα με τη θεση σε συνδυασμο με το χρωματισμενο πρασινο.....κατι που βεβαιως δεν ειναι σταθερο το ποτε εφαρμοζεται

https://www.youtube.com/watch?v=RE5Tx47-b24

nautilos
03-02-10, 12:27
Μπακαλίστικα μου φένεται ότι οι βαλβίδες σε κάθε θέση που πατάμε το γκάζι θα πρέπει να είναι λίγο ποιό ανοίχτες άμα βάλουμε κομπρεσερ.

m-power_01
03-02-10, 12:33
Οριστε η αιτια της δυσκολιας του προγραμματισμου των "Ν"


Ναι συμφωνω μαζι σου ,αλλα δεν εχουν ολοι οι Ν valvetronic , επισης το valvetronic διατηρει την πεταλουδα για δυο λογους! Ο πρωτος ειναι να παιζει τον ρολο του τσοκ στην εκκινηση και ο δευτερος ειναι αν αστοχησει ο σερβομηχανισμος του valvetronic ...Τον καταργει και δουλευει συμβατικα! Αρα υπαρχει παραθυρακι στον προγραμματισμο...απλως το καταργεις!
Δεν λεω αν συμφωνω ή οχι... αλλα με την ιδια λογικη βαζουμε Alpha-N στα Μ ! Και εκει προυπαρχει το alpha-N σαν safe mode!

nautilos
03-02-10, 12:47
Το valvetronic όπως και να έχει το πράγμα το θεωρώ ένα φοβερό σύστημα όσο και να έχει κατηγορηθεί. Όταν είχε εμφανιστεί ήταν έτη φωτός μπροστά από τον ανταγωνισμό τεχνολογικά.Το πρόβλημα είναι στην πολυπλοκότητα του στην αδυναμία του να στροφάρει ψηλά και στο περιορισμό που σου βάζει στον τομέα τον βελτιώσεων.

Kostas_1
03-02-10, 12:48
Ναι συμφωνω μαζι σου ,αλλα δεν εχουν ολοι οι Ν valvetronic , επισης το valvetronic διατηρει την πεταλουδα για δυο λογους! Ο πρωτος ειναι να παιζει τον ρολο του τσοκ στην εκκινηση και ο δευτερος ειναι αν αστοχησει ο σερβομηχανισμος του valvetronic ...Τον καταργει και δουλευει συμβατικα! Αρα υπαρχει παραθυρακι στον προγραμματισμο...απλως το καταργεις!
Δεν λεω αν συμφωνω ή οχι... αλλα με την ιδια λογικη βαζουμε Alpha-N στα Μ ! Και εκει προυπαρχει το alpha-N σαν safe mode!

Σωστα. Το διορθωνω σε Ν-valvetronic

Z4 DCT
03-02-10, 13:33
Το θεμα ειναι θα κανει κανεις τον ηρωα?.....εκτος και βγαλει επωνημος βελτιωτης τετοιο πραγμα.......ε τοτε θα γινω ηρωας:hystericalbs1: