PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναλώσιμα bmw - Λάμπες e92



lefterishatzi
14-01-12, 15:01
Λοιπόν προχθές μου άναψε για τέταρτη φορά στα 2,5 χρόνια ένδειξη καμμένης λάμπας στο 92άρι, μία εκ των πίσω για τα φρένα. Επειδή είναι κοροιδία να δίνω δεκάευρα για μια λαμπίτσα είπα να βάλω χέρι μόνος μου. Απ΄ότι κατάλαβα είναι έτσι κατασκευασμένες ώστε με τριγμούς μπορεί να μην πατάνε καλά και να νομίζουμε ότι είναι καμμένη... μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος, αλλά τεσσερις λάμπες καμμένες είναι πολλές. Η συγκεκριμένη πάντως είναι όντως καμμένη.
Λοιπόν επειδή δε μου φάνηκε συνηθισμένη λαμπίτσα, γνωρίζει καποιος κάνα μαγαζί με τέτοια αναλώσιμα κοντά μου. Κορυδαλλό μένω - Πειραιά δουλεύω. Η λάμπα φαίνεται στην φωτο

steliosm46
14-01-12, 15:16
Φίλε μου μπορείς να πάρεις ενα σετάκι led και να ξενιάσεις!! Και ποιο καλό φώς και πολύ μεγαλύτερος χρόνος ζωής..

Πάρε ένα σετάκι βάλτα,εάν σου βγάζει σφάλμα στο καντράν για καμμένες λάμπες μην ανησυχησεις... παίρνεις ένα σετ Load Resistors κάτι σαν αυτό εδώ:https://www.ebay.co.uk/itm/270659131496?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

και αυτό γιατί σε πολλά αυτοκίνητα πλεόν και ειδικά BMW το αυτοκίνητο μετράει κατανάλωση ρεύματος με συνέπεια όταν βάλεις κάτι άλλο και σε watt πόσο μάλλον και led σου βγάζει ένδειξη σφάλματος,όμως υπάρχει λύση με το παραπάνω ανταλλακτικό που γράφω..

lefterishatzi
14-01-12, 15:21
Απ'ότι καταλάβα θέλω 2 από αυτά, γιατί έχω 2 λάμπες για κάθε φανάρι για τα φρένα. Οπτικά πως θα φαίνονται? Ταιριάζουν ή είναι too much?

steliosm46
14-01-12, 15:27
Απ'ότι καταλάβα θέλω 2 από αυτά, γιατί έχω 2 λάμπες για κάθε φανάρι για τα φρένα. Οπτικά πως θα φαίνονται? Ταιριάζουν ή είναι too much?

τι ενοείς 2? 2 σετ? το κάθε σετ περιλαμβάνει 2 registors..οπτικά θα είναι σαφώς ποιο δυνατό το φώς και ποιο ωραίο(κατ εμέ) ..

για το φρένο ανάβουν 2 λάμπες στο κάθε φανάρι?

Εγω νομίζω ή θα έχεις μια λάμπα με 2 σύρματα το ένα είναι για τα πορείας και το άλλο για το φρένο ή 2 ξεχωριστές μια για πορείας και μια για το φρένο?τι απο τα 2 είναι?

lefterishatzi
14-01-12, 15:32
Ναι κάθε φανάρι έχει 2 λάμπες φρένου. Μήπως όμως θα τυφλώνει τους πίσω? Και επιπλέον πώς θα στηρίξω τη λάμπα με τα registors στη θέση τους στο φανάρι?

BILL007
14-01-12, 15:41
Φιλε μου η λάμπα που έχεις στη φωτό είναι απολύτως συνηθισμένη και πολύ φθηνή!
Τις λένε "ψείρες".Εγω είχα πάρει μπόλικες απο την Φραντζή.Το όνομα του μαγαζιού δεν το θυμάμαι αλλά είναι όμως γωνιακό, Φραντζη 82 & Καπετάν Βάρδα (Νέος Κόσμος) στο ρεύμα προς Ηλία Ηλιού.Έχει ηλεκτρολογικό υλικό αυτοκινήτων.

Επειδή αυτές οι λάμπες είναι μικρές συνήθως όταν κοπεί το συρματάκι μπορεί να ανάβουν και ανάλογα με τους κραδασμούς να μην ανάβουν και να σου ανάβει την ένδειξη.
Έτσι την είχα πάθει και εγω κάποτε ;)


Υ.Γ 1)Όποιος σου πήρε 10 ευρώ για τέτοια λάμπα,απλά μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκει πέρα,για να μην πω χειρότερα...:thumbsdown:
2)Αμα πας στο μαγαζί αυτό στη Φραντζή αγόρασε και καβάντζα για τις υπόλοιπες λάμπες σου,εκτός απο τις ψείρες ;)

steliosm46
14-01-12, 15:42
Ναι κάθε φανάρι έχει 2 λάμπες φρένου. Μήπως όμως θα τυφλώνει τους πίσω? Και επιπλέον πώς θα στηρίξω τη λάμπα με τα registors στη θέση τους στο φανάρι?

ναι σε αυτό μπορεί να έχεις και ένα δίκιο,δεν ξέρω όμως για το συγκεκριμένο μοντέλο εάν είναι σίγουρο οτι θα βγάζει σφάλμα με την τοποθέτηση led,αυτό μόνο εάν το δοκιμάσεις ή εάν έχει βάλει καποιος να μας πεί..

εάν ήταν για τις μπροστινές "ψύρες" για παράδειγμα μπαίνουν κουτί,αλλά δεν ξέρω το ντουί βγαίνει απ την θέση του απ το φανάρι σου? γιατί εάν βγαίνει και είναι αποσπόμενο θα ταιριάζει γιατί θα βγεί απ την θέση του και στην συνέχεια θα καθήσει το ντουί απ τα resistors μαζί με την λάμπα πάνω..

m-power_01
14-01-12, 15:47
R955 W16W
12volts
16watts

Αυτός είναι ο τύπος της λάμπας.Πήγαινε όπου θες και πάρε μία. Η Λαμπράκη είναι γεμάτη

m-power_01
14-01-12, 15:48
Φιλε μου η λάμπα που έχεις στη φωτό είναι απολύτως συνηθισμένη και πολύ φθηνή!
Τις λένε "ψείρες".Εγω είχα πάρει μπόλικες απο την Φραντζή.Το όνομα του μαγαζιού δεν το θυμάμαι αλλά είναι όμως γωνιακό, Φραντζη 82 & Καπετάν Βάρδα (Νέος Κόσμος) στο ρεύμα προς Ηλία Ηλιού.Έχει ηλεκτρολογικό υλικό αυτοκινήτων.

Επειδή αυτές οι λάμπες είναι μικρές συνήθως όταν κοπεί το συρματάκι μπορεί να ανάβουν και ανάλογα με τους κραδασμούς να μην ανάβουν και να σου ανάβει την ένδειξη.
Έτσι την είχα πάθει και εγω κάποτε ;)


Υ.Γ 1)Όποιος σου πήρε 10 ευρώ για τέτοια λάμπα,απλά μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκει πέρα,για να μην πω χειρότερα...:thumbsdown:
2)Αμα πας στο μαγαζί αυτό στη Φραντζή αγόρασε και καβάντζα για τις υπόλοιπες λάμπες σου,εκτός απο τις ψείρες ;)

Βασίλη δεν είναι ψείρα w5w όπως έχεις εσύ μπροστά

lefterishatzi
14-01-12, 15:50
Φιλε μου η λάμπα που έχεις στη φωτό είναι απολύτως συνηθισμένη και πολύ φθηνή!
Τις λένε "ψείρες".Εγω είχα πάρει μπόλικες απο την Φραντζή.Το όνομα του μαγαζιού δεν το θυμάμαι αλλά είναι όμως γωνιακό Φραντζη 82 & Καπετάν Βάρδα (Νέος Κόσμος) στο ρεύμα προς Ηλία Ηλιού.Έχει ηλεκτρολογικό υλικό αυτοκινήτων.

Επειδή αυτές οι λάμπες είναι μικρές συνήθως όταν κοπεί το συρματάκι μπορεί να ανάβουν και ανάλογα με τους κραδασμούς να μην ανάβουν και να σου ανάβει την ένδειξη.
Έτσι την είχα πάθει και εγω κάποτε ;)


Υ.Γ Όποιος σου πήρε 10 ευρώ για τέτοια λάμπα,απλά μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκει πέρα,για να μην πω χειρότερα...:thumbsdown:

Ευχαριστώ πολύ. Δεν το ήξερα ότι και αυτές λέγονται ψείρες. Νόμιζα ότι ήταν οπτικά σαν κι αυτές στα Χριστουγγενιάτικα δέντρα :th_Laie_67-1: . Επειδή τώρα μου μπήκε φυτιλιά. Κανένας με led στα φρένα σε e92 να μας πει εντυπώσεις ή καμια φώτο????
Επίσημος ήταν οπότε ούτως η αλλιώς δεν ξαναπατάω :thumbsdown:

lefterishatzi
14-01-12, 15:53
R955 W16W
12volts
16watts

Αυτός είναι ο τύπος της λάμπας.Πήγαινε όπου θες και πάρε μία. Η Λαμπράκη είναι γεμάτη

:thanks:

lefterishatzi
14-01-12, 15:56
ναι σε αυτό μπορεί να έχεις και ένα δίκιο,δεν ξέρω όμως για το συγκεκριμένο μοντέλο εάν είναι σίγουρο οτι θα βγάζει σφάλμα με την τοποθέτηση led,αυτό μόνο εάν το δοκιμάσεις ή εάν έχει βάλει καποιος να μας πεί..

εάν ήταν για τις μπροστινές "ψύρες" για παράδειγμα μπαίνουν κουτί,αλλά δεν ξέρω το ντουί βγαίνει απ την θέση του απ το φανάρι σου? γιατί εάν βγαίνει και είναι αποσπόμενο θα ταιριάζει γιατί θα βγεί απ την θέση του και στην συνέχεια θα καθήσει το ντουί απ τα resistors μαζί με την λάμπα πάνω..

Το ντουί δεν βγάίνει. Είναι μονομπλόκ ένα πλαστικό με υποδοχές για τα φώτα από όλο το φανάρι.
Κανένας που να έβαλε led στο 92άρι να μας πεί μπας και μπάξουμε??????

m-power_01
14-01-12, 16:02
Το ντουί δεν βγάίνει. Είναι μονομπλόκ ένα πλαστικό με υποδοχές για τα φώτα από όλο το φανάρι.
Κανένας που να έβαλε led στο 92άρι να μας πεί μπας και μπάξουμε??????

Τι να τα κάνεις τα led από την στιγμή που το λαμπάκι είναι για τα πίσω φώτα?
Αφού ότι και να βάλεις κόκκινο θα δείξει. Βάλε led στο σπίτι που θα δεις διαφορά στην δεή

BILL007
14-01-12, 16:03
Βασίλη δεν είναι ψείρα w5w όπως έχεις εσύ μπροστά

:shok::shok::shok: Aπίστευτο!Οπτικά (απο τις φωτό) δείχνουν ίδιες!:shok::shok:

m-power_01
14-01-12, 16:06
:shok::shok::shok: Aπίστευτο!Οπτικά (απο τις φωτό) δείχνουν ίδιες!:shok::shok:

κοίτα πόσες παραλλαγές υπάρχουν εδώ (https://www.autobulbsdirect.co.uk/Replacement-Brake-light-bulbs/) παρατήρησε διαφορά σε τάση και κατανάλωση

lefterishatzi
14-01-12, 16:06
Τι να τα κάνεις τα led από την στιγμή που το λαμπάκι είναι για τα πίσω φώτα?
Αφού ότι και να βάλεις κόκκινο θα δείξει. Βάλε led στο σπίτι που θα δεις διαφορά στην δεή

Σωστό κι αυτό... πράσινη ανάπτυξη...

BILL007
14-01-12, 16:07
κοίτα πόσες παραλλαγές υπάρχουν εδώ (https://www.autobulbsdirect.co.uk/Replacement-Brake-light-bulbs/) παρατήρησε διαφορά σε τάση και κατανάλωση


WOW!!!!!!!:thumbsup:

steliosm46
14-01-12, 16:27
εγώ βασικά το led το πρότεινα μιας και ο φίλος είπε πως είχε συνέχεια πρόβλημα και καιγόταν οι λάμπες..

αλλα και ότι το led είναι σαφώς καλύτερο απο πολλές απόψεις, όπως οτι έχει πολύ μεγαλύτερο χρόνο ζωής και σαφώς πολύ καλύτερο φωτισμό..

αλλά όπως σωστά λένε και τα παιδιά εφόσον είναι για τις λάμπες του φρένου δεν αξίζει και τον κόπο..thumb

Skyline_IS
14-01-12, 16:58
επισης ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ειναι οι λαμπιτσες 1.2w 12v για το καντραν και το Obc
:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Chris
16-01-12, 11:28
Υπαρχει δυνατοτητα και πως να αλλαξεις στα μπροστινα φωτα το στεφανι και να το κανεις led η λευκο φωτισμο και οχι κιτρινο που ειναι τωρα?

lefterishatzi
17-01-12, 23:49
Υπαρχει δυνατοτητα και πως να αλλαξεις στα μπροστινα φωτα το στεφανι και να το κανεις led η λευκο φωτισμο και οχι κιτρινο που ειναι τωρα?

Υπάρχει ανταλλακτικό για να το κάνεις. Αν κάνεις ένα search με λέξεις ccfl, angel eyes θα βρεις. Κόστος νομίζω να στο αλλάξουν σε μαγαζί δεν πρέπει να πηγαίνει πάνω από 100ε και πολλά μπορεί να λέω. Παραπάνω δεν ξέρω γιατί δεν με ενδιαφέρει. Θεωρώ ότι η αντίθεση που κάνει το κίτρινο των δαχτυλίων με το λευκό των xenon είναι ωραία.