PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινουργιος κατοχος z3



Andreasz3
14-01-12, 10:27
Καλημερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος στην παρεα κ ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε κ απο κοντα σε καποια συναντηση.Εδω και 10 μερες βρισκεται στα χερια μου μια z3 '96 μοντελο 1.9i με τα 140 αλογα.Η μεταβαση ειναι τρομερη καθως το προηγουμενο αμαξι μου ηταν ενα starlet gt οποτε ακομα προσπαθω να προσαρμοστω με τη τεχνολογια της ζετας..

Εχω καποιες αποριες κ προβληματισμους:
Κατ'αρχην το αμαξι το πηρα σχετικα φτηνα οποτε καποια χρηματα για μικροπροβληματα τα ειχα στο προγραμμα.
Απο τη μερα που το πηρα εχει αναμενο λαμπακι αεροσακου.Αυτος μου ειπε οτι του αναψε οταν αλλαξε μπαταρια.Χλωμο το βρισκω.Πηγα εχτες σε ηλεκτρολογο κ το διαγνωστικο του εδειξε αγνωστο σφαλμα κ δε μπορουσε να το σβησει.Τι μπορει να ειναι;;;Μηπως ειναι το εγκεφαλακι αεροσακων;;;

Δευτερον το καθισμα του συνοδηγου δεν ανεβοκατεβαινει ενω δειχνει οτι δινει σημα το ρευμα.
Τριτον κ τα δυο καθισματα κανουν μπρος πισω 1-2 εκατοστα(εχουν μποσικα).Ειναι οι οδηγοι η κατι αλλο;;;κοστος;;;

Τριτον ενω οπλιζει ο εργοστασιακος συναγερμος κ χτυπησε, δεν ακουγεται σηρινα.Απλα αναβοσβηνουν τα αλαρμ..

Κ τελος, ξερεις κανεις να μου πει τι ειναι κ τι κανει το καλωδιο που καταληγει στον κεντρικο καθρεφτη;

Ευχαριστω εκ τον προταιρων, καθε γνωμη ειναι δεκτη!

Kostas_1
14-01-12, 10:38
Καλως ηρθες στη παρέα μας!!!!!!!!!!!!!!

1. Καλυτερα να το πας σε συνεργειο BMW να το δουν και θα το βρουν τι φταιει μολις συνδεθει στο μηχανημα. Εχουμε αρκετα στο φορουμ που κανουν και προσφορες.

2. Ειναι ηλεκτρικα τα καθισματα? Ακους δηλ. το μοτερακι και δεν κινειται? Ασφαλειες ειδες (αν δεν ακουγεται το μοτερακι...)

3. Να πας να τα δουν τα καθισματα. Κανονικα δεν πρεπει να εχει τζογο.

4. Θα εχει χαλασει η σειρηνα.

5. Εκει συνηθως ειναι ο αισθητηρας του συναγερμου, τωρα τι μπορει να εχει βαλει ο προηγουμενος????

aristent
14-01-12, 10:40
Ανδρεα καλως ηρθες και καλοταξιδη η Ζετα σου!!!:thumbsup:

:viannen_01: :viannen_01: :viannen_01:

...πιστευω οτι πολυ συντομα θα εχεις απαντησεις για τα θεματακια που εχει το νεο σου αποκτημα.thumb

Andreasz3
14-01-12, 10:44
Ευχαριστω παιδια..Ναι ειναι ηλεκτρικα,ενω κανει μπρος-πισω, δεν κανει πανω κατω..ακουγεται ενα κλακ μονο οταν το παταω πανω η κατω.

Kostas_1
14-01-12, 10:55
Ειναι δυσκολο Αντρεα να κανει κανεις διαγνωση απο αποσταση. Καλυτερα να τα δει καποιος. Δες λιγο τα συνεργεια που εχουμε στο φορουμ με τις προσφορες. Ολο και καποιο θα ειναι κοντα σου

S8N
14-01-12, 11:01
Καλώς όρισες Ανδρέα και καλοτάξιδη η μπέμπα σου!

Όσον αφορά το πρόβλημα με τους αερόσακκους, ενδέχεται να οφείλεται και σε κάποια φίσα προεντατήρα ζωνών κλπ. Καλύτερα να πας να το κοιτάξουν.

Για τα καθίσματα προσπάθησε να ξεβιδώσεις τις βάσεις από το πάτωμα και να τα γύρεις ώστε να τους ρίξεις μια ματιά από κάτω.

Έλεγξε αν η σειρήνα του συναγερμού παίρνει ρεύμα/εντολή. Νομίζω όμως πως ο εργοστασιακός συναγερμός χρησιμοποιεί την κόρνα κι όχι σειρήνα.

Ο καθρέπτης σου είναι απλός ή αυτόματος αντιθαμβωτικός? Όπως είπε και ο Κώστας, πάνω στον καθρέπτη υπάρχει το καρούμπαλο-λαμπάκι του εργοστασιακού συναγερμού.

Vassilis ///M
14-01-12, 11:02
:viannen_01::viannen_01:

m-power_01
14-01-12, 11:15
Καλώς όρισες! Καλοταξιδο το Ζ3! Σε ποια περιοχή είσαι;

VanVIC
14-01-12, 11:21
Καλημερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος στην παρεα κ ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε κ απο κοντα σε καποια συναντηση.Εδω και 10 μερες βρισκεται στα χερια μου μια z3 '96 μοντελο 1.9i με τα 140 αλογα...

Καλώς ήρθες και καλές βόλτες με τη Ζέτα.


...Εχω καποιες αποριες κ προβληματισμους:
...
Απο τη μερα που το πηρα εχει αναμενο λαμπακι αεροσακου.Αυτος μου ειπε οτι του αναψε οταν αλλαξε μπαταρια.Χλωμο το βρισκω.Πηγα εχτες σε ηλεκτρολογο κ το διαγνωστικο του εδειξε αγνωστο σφαλμα κ δε μπορουσε να το σβησει.Τι μπορει να ειναι;;;Μηπως ειναι το εγκεφαλακι αεροσακων;;;

Αυτό που σου είπε αυτός που σου το πούλησε δεν ισχύει. Τώρα που σου το πούλησε, ας σου πεί την αλήθεια και απο πότε έχει το πρόβλημα αλλά και πόσο του είχαν πεί οτι θα κόστιζε η επισκευή του και τελικά δεν το έφτιαξε.
Αν δεν καταφέρει κάποιος ηλεκτρολόγος να σου "επαναφέρει" τους αισθητήρες κάτω απο τα καθίσματα, το κόστος επισκευής δεν θα σε συμφέρει.


...Δευτερον το καθισμα του συνοδηγου δεν ανεβοκατεβαινει ενω δειχνει οτι δινει σημα το ρευμα...

Αν είσαι σίγουρος οτι πάει εκεί ρευμα, ενδεχομένως να έχει βλάβη ο συγκεκριμένος διακόπτης ή να έχει καεί το σχετικό μοτεράκι.
Σε συμφέρει να γοράσεις ολόκληρο μεταχειρισμένο κάθισμα παρά να αγοράσεις το μοτεράκι.


...Τριτον κ τα δυο καθισματα κανουν μπρος πισω 1-2 εκατοστα(εχουν μποσικα).Ειναι οι οδηγοι η κατι αλλο;;;...

Προφανώς πάνω στα καθίσματα αυτά έχουν γίνει "πολλά"... (ήταν πετυχημένη μ@@νοπαγίδα το Ζ3 στα νιάτα του...)
Οταν είναι κλειστό δεν έχει χώρο αλλά όταν είναι ανοιχτό, μέχρι και "πάρτι με ούζα" γίνεται (λένε) :whistle:
Φτιάχνεται αυτό, είτε με σύσφιξη στς βίδες της βάσης ή με κάποιες μικρές προσθήκες αν έχουν "ξεχιλώσει" οι οπές στις οποίες φωλιάζουν.


...Τριτον ενω οπλιζει ο εργοστασιακος συναγερμος κ χτυπησε, δεν ακουγεται σηρινα.Απλα αναβοσβηνουν τα αλαρμ...

Να έχει κοπεί το καλώδιο που δίνει σήμα στη σειρήνα ? Ελεγξέ το αυτό. Εναλλακτικά θα άλλαζα την σειρήνα.


...Κ τελος, ξερεις κανεις να μου πει τι ειναι κ τι κανει το καλωδιο που καταληγει στον κεντρικο καθρεφτη;...

Εχει πλαφονιέρα απο πάνω, για εκεί θα είναι φανταζομαι εκτός κι αν ο "προηγούμενος" είχε περάσει κανα καλώδιο μικροφώνου απο bluetooth σύστημα ανοικτής ακρόασης και έχει μείνει μόνο το καλώδιο χωρίς το μικροφωνο.

Ευχές για να καλές βόλτες και άλλες επιτυχίες thumb

bmwz3
14-01-12, 12:32
αν εχεις τερμα πισω τη θεση δεν μπορει να ανεβει το καθισμα νομιζω.φερτο λιγο μπροστα και προσπαθησε ξανα να τ σηκωσεις.
μπορεις να αποφυγεις τα μποσικα αν εχεις την θεση τερμα πισω.ειδικα του συνοδηγου που δε σε νοιαζει κιολας
αν εχει μποσικα και η θεση του οδηγου εκει υπαρχει θεμα γιατι δεν μπορεις να οδηγησεις κιολας.δειξε μας και φωτο γιατι και η δικια μου που πουλισα ειχε μποσικα του συνοδηγου αλλα εκανα το κολπακι που περιεγραψα..

Andreasz3
14-01-12, 12:48
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.Θελω παω σε καποιο συνεργειο bmw ωστε να διωρθοθουν αυτα τα μικροπραγματα που με εχουν πονοκεφαλιασει.Μενω στο γερακα.Ελεγα να παω στο σιττα στη λ.σπατων.Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο συνεργειο;Δε με πολυ απασχολει η περιοχη αλλα να γινει καλη δουλεια κ οικονομικη..
Οσο αφορα το συναγερμο, η κορνα μου δουλευει..Βεβαια να σας πω την αληθεια,την πρωτη μερα χτυπησα την πορτα κ αρχισαν να αναβοσβηνουν τα αλαρμ ενω εχτες οσο κ να χτυπαγα δεν εκανε τιποτα!!Μπορει να βρεθει λυση κ γι αυτο απο το διαγνωστικο μιας κ ο συναγερμος ειναι εργοστασιακος;;

Andreasz3
14-01-12, 12:50
Θα ανεβασω κ φωτο..Το αμαξι ειναι απο θεσσαλονικη.Ανεβηκα αυθημερον γι αυτο εγινε λιγο βεβιασμενα η αγορα του.Το κοιταξε ενας γνωστος γνωστου που εχει γενικο συνεργειο κ μου εδωσε το οκ για τα λεφτα που το εδινε ο αλλος..

bmwz3
14-01-12, 13:21
3500 το πηρες?ασημενιο?

gnx
14-01-12, 13:25
Υπάρχει και ο Τσεβάς στην Αναπαύσεως, νομιζω οτι εχει και προσφορά στο forum. Επίσης η Test Car στη Μαραθωνος στην Παλλήνη.

aristent
14-01-12, 13:32
.....Προφανώς πάνω στα καθίσματα αυτά έχουν γίνει "πολλά"... (ήταν πετυχημένη μ@@νοπαγίδα το Ζ3 στα νιάτα του...)
Οταν είναι κλειστό δεν έχει χώρο αλλά όταν είναι ανοιχτό, μέχρι και "πάρτι με ούζα" γίνεται (λένε) :whistle:
Φτιάχνεται αυτό, είτε με σύσφιξη στς βίδες της βάσης ή με κάποιες μικρές προσθήκες αν έχουν "ξεχιλώσει" οι οπές στις οποίες φωλιάζουν.
......

Τι του λες του ανθρωπου??? :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

...τον βλεπω να πηγαινει τρεχοντας για βιολογικο καθαρισμο!!!

Ανδρεα, εγω πιστευω οτι επειδη δεν εχει χωρο στο πορτμπαγκαζ,τα βαρια αντικειμενα τα φορτωνε μπροστα στο καθισμα του συνοδηγου,οσο για το καθισμα οδηγου?ο προηγουμενος ιδιοκτητης πιθανον να ηταν υπερβαρος και το καθισμα τα "επαιξε" γενικως!!!(μοτερακια,"οπες"κλπ)

Αυτην ειναι η εξηγηση Βαγγελη(βανβικ)!!!!:thumbsup:

....καταλαβες Ανδρεα?:thumbsup:

stamatis m3 e30
14-01-12, 13:54
Καλως τον συναδελφο!!!!

Andreasz3
14-01-12, 14:29
3500 ασημενιο...Που το ξερεις????

Andreasz3
14-01-12, 14:33
Τι να πω, ελπιζω να ξεμπερδεψω γρηγορα με αυτα τα θεματακια για να μπορεσω να το ευχαριστηθω λιγο γιατι μεχρι τωρα ειμαι στο ψαξιμο..

Nickolas_s2k
14-01-12, 15:08
Καλωσηρθες φιλε μου και καλοταξιδη η ζετα σου ευχομαι να τη χαρεις και να μη σε απογοητευσει για οσο την κρατησεις! αυτο το ασημι που πηρες προφανως ηταν του παιδιου που σε ρωτησε του bmwz3 και το χε πουλησει στο παιδι απο το οποιο το πηρες εσυ και νομιζω πως ειχε κοψει και πατωμα που ειχε ομως επισκευαστει..επομενως ισως δεν υπαρχει πιο καταλληλο ατομο για να σου πει για το αυτοκινητο που μολις αγορασες οσο τουλαχιστον το ειχε ο φιλος Bmwz3 στην κατοχη του!Παντως τις περισσοτερες φορες οτι πληρωνεις παιρνεις (ΔΕΝ μιλαω για αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου με υπεραυξημενα τελη που τα δινουν ολοι κοψοχρονια και φυσικα δεν αναφερομαι σε πωλησεις οπου ο πωλητης εχει τεραστια αναγκη τα χρηματα αμεσα) και γενικα να εισαι προετοιμασμενος για μικρο-πραγματακια..μτχ ειναι μοντελο 96 ειναι ποσα χερια περασμενο δεν ξερω και εγω ειναι οποτε μην τρελενεσαι με μικροθεματακια οπως αυτα που ανεφερες! Για τα καθισματα παντως που αναφερθηκες ειναι προβλημα που αντιμετωπιζεται μ αστειο κοστος σε ενα συνεργειο Bmw καθως υπαρχει ειδικο κιτακι με ειδικα seat bushings..το αντιμετωπιζουν ΟΛΑ τα ζ3 κααααποια στιγμη ειναι πολυ κλασσικο! γραψε στο google z3 seat bushings και θα καταλαβεις τι σου λεω..υπαρχουν αναριθμητα Post και video να δεις..

VanVIC
14-01-12, 15:11
Τι του λες του ανθρωπου??? :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

...τον βλεπω να πηγαινει τρεχοντας για βιολογικο καθαρισμο!!!

Ανδρεα, εγω πιστευω οτι επειδη δεν εχει χωρο στο πορτμπαγκαζ,τα βαρια αντικειμενα τα φορτωνε μπροστα στο καθισμα του συνοδηγου,οσο για το καθισμα οδηγου?ο προηγουμενος ιδιοκτητης πιθανον να ηταν υπερβαρος και το καθισμα τα "επαιξε" γενικως!!!(μοτερακια,"οπες"κλπ)

Αυτην ειναι η εξηγηση Βαγγελη(βανβικ)!!!!:thumbsup:

....καταλαβες Ανδρεα?:thumbsup:

Εξαρτάται πώς το βλέπει (η πως θέλει να το δεί) ο καθένας.
Εσύ πάντως έδωσες πολύ διακριτική εξήγηση. Για βουλευτής να ψαχτείς ...
:thumbsup:

VanVIC
14-01-12, 15:18
...Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο συνεργειο;Δε με πολυ απασχολει η περιοχη αλλα να γινει καλη δουλεια κ οικονομικη...


Εχω τις καλύτερες εντυπώσεις απο το συνεργείο του Σίττα-Φλασκή στην Καλλιθέα. Είναι αρκετά μακριά απο τον Γέρακα αλλά πιστγευω οτι αν το αποφασίσεις ΚΑΙ λύσεις θα βρείς στα θέματά σου ΚΑΙ άψογη εξυπηρέτηση ΚΑΙ καλές τιμές.
Μπορείς να απευθυνθείς (210-9414401) στον υπέυθυνο του συνεργείου (έχει και έκθεση) τον Χρήστο Φλασκή. Είναι νέος σε ηλικία και "μιλάει τη γλώσσα μας"...
Τα παραπάνω χιλιόμετρα που θα κάνεις και η βενζίνει που θα κάψεις για να πάς, θα αποσβεστούν.

Andreasz3
14-01-12, 15:33
ευχαριστω πολυ VanVIC.Tη δευτερα θα παω απο εκει...

bmwz3
14-01-12, 16:05
ναι αν ειναι αυτο με τα φουσκωμενα φτερα...τελος παντων εχω περασει δυσκολα με αυτο το αμαξακι.
λοιπον εχω αλλαξει στα 2 χρονια που το ειχα απο το 2008 μεχρι το 2010 τα εξης περα απο τα καθιερωμενα service τα κλασικα λαδια φιλτρα μπουζι τακακια λαστιχα κτλ
καταρχας εβαλα το m pack που ειναι μασπιεδες φτερα πισω προφυλακτηρας,
ανεμοθωρακας κομπρεσορ air condition,το μοτερακι του ρελαντι, ολες τις φλατζες το τριτο στοπ πισω, αλλαξα και την πισω ζελατινα αφου ο προηγουμενος την ειχε κολλησει με κολλα αν ειναι δυνατον.εβαλα και xenon.αλλαξα αμορτισερ στα 134000 χιλιομετρα μαζι με βασεις αμορτισερ και τα ζαμφορ.αλλαξα και τις βασεις μηχανης.ιμ.δυναμου και αντλια νερου.την βαση του διαφορικου.κοπηκε στη θεση του διαφορικου το σασι στο τελος οπου ξενερωσα και πηρε το δρομο του το z3.οι ζαντες του που ειναι απο z4 3.0 με τις βιδες πεταξε τες αληθεια ειχα δωσει κανα 300αρι μονο για να τις ισιωνω.βαλε 17αρες και καινουρια λατιχα να γινει το αυτοκινητο σωστο.σιγουρα ξεχναω πολλα εχει και 1,5 χρονο που το πουλησα.
αλλαξε και αυτα τα μανταλακια στις πορτες ή αλλιως βαζε μονωτικη ταινια για να δουλευουν οι κλειδαριες ηλεκτρικα.

Andreasz3
14-01-12, 16:14
φιλε z3 μπορεις να μου στειλεις ενα pm το τηλ σου να σε παρω να τα πουμε?θα ηθελα να μου πεις 2-3 πραγματακια.σ ευχαριστω.

bmwz3
14-01-12, 16:25
πρεπει να εχει και προγραμμα το αμαξι γιατι εχει κοφτη πολυ βαθια μεσα στο κοκκινο αν το διαπιστωσες, εγω δεν το εψαξα το θεμα αυτο.καλα ειναι να βγαλεις και την φιλτροχοανη γιατι μονο κακο κανει,να βρεις το κανονικο φιλτροκουτι.

Andreasz3
14-01-12, 16:27
Φιλε μου οταν ραγισε το πατωμα εσυ το εφτιαξες?τι δουλεια εχει γινει?Γνωριζεις κατι για το λαμπακι του αεροσακου?Επισης διαπιστωσα οτι το τιμονι σαν να γερνει λιγακι.Ξερεις τιποτα γι αυτα?

aristent
14-01-12, 16:32
Φιλε μου οταν ραγισε το πατωμα εσυ το εφτιαξες?τι δουλεια εχει γινει?Γνωριζεις κατι για το λαμπακι του αεροσακου?Επισης διαπιστωσα οτι το τιμονι σαν να γερνει λιγακι.Ξερεις τιποτα γι αυτα?

Κουραγιο Ανδρεα!!!....οτι χαλαει, μπορει να ξαναγινει,αρκει να παει σε καλο μαστορα.thumb

Nickolas_s2k
14-01-12, 16:36
Φιλε μου για το λαμπακι του αεροσακου..οπως πριν σου ειπα και για τα καθισματα και αυτο ειναι ακομη ενα κλασσικο προβλημα οχι μονο στα ζ3 αλλα σε πολλα bmw..μια απο τις κυριοτερες αιτιες ειναι τα πλυντηρια στα βενζιναδικα..πανε να σου το πλυνουν μεσα βαζουν το γονατο τους στο καθισμα του συνοδηγου και η μεμβρανη που εχει απο μεσα το καθισμα κοβεται και το προβλημα που βγαζει το διαγνωστικο ειναι αισθητηρας καταληψης καθισματος συνοδηγου..αμα στο σβησουν μετα απο λιγο καιρο θα ξαναναψει και θα μενει αναμενο..το κοστος για να το φτιαξεις ειιναι μεγαλουτσικο και δε νομιζω οτι συμφερει..υπαρχουν κατι πατεντες με κατι καλωδιακια - εγκεφαλακια για να σβησει μια και καλη αλλα εγω στο δικο μου δεν το χω κανει και δεν θα το κανα γτ υπαρχει περιπτωση σε περιπτωση ατυχηματος να μην ανοιξουν οι αεροσακοι αν γινει κανα βραχυκυκλωμα ποτε δεν ξερεις..για το τιμονι για κανε μια καλη ευθυγραμμιση

Nickolas_s2k
14-01-12, 16:39
κουραγιο παντως αφου το αγορασες οπως ειπες τοσο φθηνα αυτα και αλλα πολλα πρεπει να τα περιμενεις και με τον καιρο να βαζεις τις δικες σου πινελιες και να τη φτιαξεις οπως εσυ θελεις τη ζετουλα σου!!

Andreasz3
14-01-12, 16:46
να σαι καλα.. για το τιμονι που ειπα πριν δεν εννοουσα οτι ειναι στραβο.Οπως το βλεπεις απο μπροστα η μια πλευρα του δειχνει οπτικα να ειναι πιο κατω..Η στεφανη παντως ειναι ισια..

bmwz3
14-01-12, 17:56
αυτο με το τιμονι ειναι αγνωστο σε μενα.δεν το ξερω.η αληθεια ειναι οτι εγω το προσεχα το αυτοκινητο.αν γνωρισες τον τωρινο ιδιοκτητη καταλαβαινεις οτι δεν το προσεχε και πολυ ασε που ξεφτιλισε και την τιμη,και ο λογος που το πηρε ηταν για γελια(να περναει εξω απο την καφετερια που δουλευει η πρωην του με το καμπριο αν ειναι δυνατον)
για το πατωμα μην ανησυχεις ειχα κανει οτι καλυτερο μπορουσα με νορμαλ χρηματα σε ανθρωπο που κανει αυτη τη δουλεια 30 χρονια,σωστο μαστορα.
τωρα το λαμπακι αυτο ειναι αυτο που σου λεει ακριβως ο nickolas με τη ζετα,οταν το πας για πλυσιμο μπαινουν με το γονατο μεσαστο καθισμα,και γινεται αυτο το θεμα.εγω το εχω σβησει πολλες φορες αλλα μου αναβε λογω του οτι το επαιρνε ο αδερφος μου καμια φορα,ειναι και 2 μετρα και αλλαζε συνεχεια την θεση μπρος πισω.
κατι γινεται κατω απο τη θεση με τα καλωδια,ισως να δημιουργειται στατικος ηλεκτρισμος και χαζευει ο αισθητηρας.
και στο μινι μου τα ιδια προβληματα ειχα αλλα ουτε που πηγα να το σβησω το λαμπακι.μην σε ανησυχει.

Kostas_1
14-01-12, 18:02
Το λαμπακι δεν πρεπει να μενει αναμμενο διοτι ισως δεν ανοιξουν οι αεροσακοι αν τυχον χρειαστει (μακρια απο μας βεβαια :))

Αυτο που λετε για την φισσα ειναι αυτη κατω απο το καθισμα. Οταν πας και το σβησουν, πες τους να την στερεωσουν καλα, εστω και με ταινια για να μην κουνιεται και αν δεν πηγαινεις το καθισμα τερμα πισω δεν θα ξαναναψει.

Kostas_1
14-01-12, 18:05
Αν παλι εχει χαλασει το διχτακι στη θεση (απο τα γονατα που βαζουν στα πλυντηρια) υπαρχει ενα τερματικο που ακυρωνει το λαμπακι (κανει το συστημα να θεωρει οτι καθεται στο καθισμα καποιος μονιμα). Αποτελεσμα θα ειναι αν τυχει να χρειαστει να ανοιξει αεροσακος, τοτε θα ανοιξουν ΟΛΟΙ.

Για το συστηματακι αυτο ψαξε στο ebay. Ειναι σχετικα φτηνο.

BILL007
14-01-12, 18:23
ασε που ξεφτιλισε και την τιμη

Η τιμή του είναι πολύ νορμάλ...3.5-4 για τα πρώτα πρώτα μοντέλα Ζ3 (έτος 1996,που τα περισσότερα δεν είχαν ούτε κλιματισμό!:shok:) είναι πολύ καλά λεφτά.Απο 5.5 μπορείς να βρεις facelift thumb

Για το λαμπάκι όπως τα είπε ο sharky!thumb

Andreasz3
14-01-12, 18:45
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..Μπορω να πω οτι ηρεμησα αρκετα!!Παντως απο αυτον που το πηρα μου ειπε οτι το ειχε κανει ανταλαγη με καποιον απο θεσσαλονικη..Οποτε η μου ειπε ψεματα, η εγω ειμαι ο δευτερος μετα απο τον BMWZ3.

bmwz3
14-01-12, 19:10
βαλε και καμια φωτο να παρεις γνωμες για αλλαγες(να το δω και εγω λιγο χαχα)

Andreasz3
14-01-12, 19:12
Μονο βοηθηστε με πως μπορω να τις βαλω κ που να τις βαλω..

super duper
14-01-12, 20:07
καλως ηρθες και καλοριζικο το αμαξακι σου. τα προβληματακια αυτα οπως ειπαν ολοι είναι στο προγραμμα αλλα δεν εχουν μεγαλο κοστος αποκαταστασης.
πολλα και ασφαλη χιλιομετρα

john batselas
31-01-12, 17:33
γεια χαρα σε ολους!! Σαν καινουριος στο forum θα σας ευχηθω καλα χιλιομετρα, ασφαλεια και τυχη ολους, ο θεος να δωσει καλες μερες να γδυνουμε τα roadster! :thumbsup:

¨Ανδρεα μου, σαν πηρα την Ζed κ@υλωμενος, δεν με απασχολουσε οτι ηθελε λιγα λεφτα.. μια μερα στο συνεργειο με πηρε απο κατω.. ενα φιλαρακι μου, γυρναει και μου λεει για εναν τυπο.. τρακαρε μιε μια ferrari.. αναψε τσιγαρο, και λεει, σιδερα!! :th_Laie_67-1:
Εκει ειπα θα χαρω την μπεμπουλα και δεν θα με πονοκεφαλιαζει το καθε τι.
Ελπιζω να εχεις εναν μαστορα που θα σου πει τι χρειαζεται το αυτοκινητο για την ασφαλεια σου πρωτα απ ολα. (και οχι θελει το ενα, θελει το αλλο για να κανετε πιο πολυ παρεα στο συνεργειο!) Ο αεροσακος ειναι σημαντικος για την ασφαλεια σου, κατα τη γνωμη μου.
Το προβλημα σου μπορει να ειναι το εγγεφαλακι του αεροσακου οπως ειπες, μπορει να ειναι και ο εντατηρας της ζωνης στο καθισμα.. αυτο φοβαμαι πως θα το λυσει μονο η διαγνωση της μαμας ΒΜW.. και με πολυμετρο να το μετρησεις εσυ δεν θα ξερεις, γιατι μπορει ο εντατηρας να διχνει οτι λειτουργει, αλλα να μην λειτουργει σωστα στην τελικη.

για το καθισμα που ''το κουναει'' μπορει να ειναι ειτε αυτο που σου εγραψαν παραπανω, δηλαδη τα λαστοιχακια στις ραγες να ειπαν το ποιημα, ειτε να μην κουναει απο εκει.. αλλα το ιδιο το καθισμα, γιατι εκανε κενο αναμεσα στο σκελετο του καθισματος με τις βασεις που το ενωνουν στις ραγες..

αυτο το λινκ ειναι μια πατεντα αν κουναει το ιδιο το καθισμα:

https://rcaslis.xkill.net/vehicles/1998_BMW_M_Roadster/o01.jpg

και αυτο για τις ραγες:

https://www.mdracing.co.uk/archive/howto9.asp

για τον συμαγερμο δεν εχω ιδεα να σε βοηθησω ειτε ειναι μαμα ειτε οχι φιλε μου..

john batselas
31-01-12, 17:36
κουραγιο παντως αφου το αγορασες οπως ειπες τοσο φθηνα αυτα και αλλα πολλα πρεπει να τα περιμενεις και με τον καιρο να βαζεις τις δικες σου πινελιες και να τη φτιαξεις οπως εσυ θελεις τη ζετουλα σου!!

nick.. η Ζ3 σου ειναι πορνοσταρ φιλε.. την θελω!!! :thnx:

Nickolas_s2k
31-01-12, 18:32
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα!!χαχαχ που την εχεις δει ομως με εχεις πετυχει πουθενα στο δρομο? (διοτι στο forum δεν εχω φωτο..)
εκτος απο αυτη τη μικρουλα..

john batselas
31-01-12, 19:46
χαχαχα!! η μπλε που βλεπω? οχι δεν νομιζω να σε εχω πετυχει στο δρομο! απο που εισαι?

Χρίστος
31-01-12, 20:10
που την εχεις δει ομως με εχεις πετυχει πουθενα στο δρομο? (διοτι στο forum δεν εχω φωτο..)
εκτος απο αυτη τη μικρουλα..
σε ξερουμε ρε.Τη κρυβεις να μη στη ματιασουμε:th_Laie_67-1:

Nickolas_s2k
31-01-12, 20:27
σε ξερουμε ρε.Τη κρυβεις να μη στη ματιασουμε:th_Laie_67-1:

χαχαχαχαχαχ...εχω και λαγοποδαρα με ''κρομμυδια'' στον καθρεφτη χρηστοοο!!:th_Laie_67-1:

Χρίστος
31-01-12, 20:29
και στο πορτ παγκαζ τον υπολοιπο λαγο και δυο κρομμυδιες για βαρος μη σου παιζει ο κωλ#ς.

ασε ρε.

Nickolas_s2k
31-01-12, 20:35
εχεις δικιο θα τον βγαλω απο το πορτ μπαγκαζ γιατι κοβει...

Nickolas_s2k
31-01-12, 20:41
χαχαχα!! η μπλε που βλεπω? οχι δεν νομιζω να σε εχω πετυχει στο δρομο! απο που εισαι?

Καταρχην :viannen_01: !!! Aνοιξε ενα θεμα αν θελεις να μας συστηθεις να σε γνωρισουμε κιολας!

savvas bmwdakias
31-01-12, 22:02
Καλως ηρθες και καλα χιλιομετρα καταρχην.Αυτο που ηθελα να προσθεσω εγω για τον συναγερμο ειναι οτι ο εργοστασιακος εχει ηχο κορνας αλλα εχει ξεχωριστη κορνα απο αυτην που πατας(στο φαναρι).Πιθανον να τα παιξε η κορνα,ενας καλος ηλεκτρολογος θα σου δοσει απαντησεις σε αυτα που ζητας.

john batselas
01-02-12, 01:08
Καταρχην :viannen_01: !!! Aνοιξε ενα θεμα αν θελεις να μας συστηθεις να σε γνωρισουμε κιολας!


σωστος!!
:thanks:

Andreasz3
06-02-12, 09:37
ΕΥχαριστω παιδια για τις γνωμες σας κ τις πληροφοριες!