PDA

Επιστροφή στο Forum : [E87] Αμορτισέρ βοηθεια



ansf83
13-01-12, 20:35
Καλησπέρα!
Εχω μια 116 μοντελο του 07 και ενω εχω περασει τα 100000χλ σκεφτομαι να αλλαξω αναρτησεις. θα ηθελα λοιπον να βαλω κατι σε πιο μαλακο να ειναι πιο ανετο και να μη νιωθω τη καθε λακουβιτσα που βρισκω μπροστα μου. Εχω κουραστει να σημαδευω στο δρομο! Το λυπαμε δηλαδη!
Θα ηθελα να μου προτεινετε τι μπορω να αλλαξω αναρτησεις/αμορτισερ/ελατηρια γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος!
και γενικα να παρω μια ιδεα για να μη παω και πληρωσω τιποτα λεφτα και δε δω και διαφορα κατα πρωτον και κατα δευτερον να μη πεσω και σε κανεναν και μου κανει το αυτοκινητο τζιπ!
Γιατι ειναι αληθεια οτι το αυτοκίνητο απο αποψη σταθερότητας είναι αψογο!

m-power_01
14-01-12, 11:23
Τι ζάντες λάστιχα έχεις και παραπονιέσαι για την άνεση ;

stef
14-01-12, 12:20
Και εμένα μου κάνει εντύπωση..
Εργοστασιακή ανάρτηση έχεις?

Kostas_1
14-01-12, 12:24
Μηπως φοραει runflat

m-power_01
14-01-12, 14:44
Τι ζάντες λάστιχα έχεις και παραπονιέσαι για την άνεση ;


Μηπως φοραει runflat

και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου Κώστα...αλλά και πάλι επειδή και εγώ στο 116 runflat εχω δεν μου φαίνεται να κοπανάει!
Το 17 runflat είναι ξερό.

Πάντως αν φοράς φίλε συμβατικά ελαστικά , πήγαινε μια βόλτα από Αγίου Ανδρέου στον Κορφιάτη. Θα σου πεί μαλακό αμορτισέρ σε καλή τιμή...

Nick bmwlover
14-01-12, 18:07
Τι ζάντες λάστιχα έχεις και παραπονιέσαι για την άνεση ;

Aυτη ειναι η καλυτερη ερωτηση...
Σπυρο οι ασσοι με 16αρες,οπως ο δικος σου ειναι πιο ανετοι σε συγκριση π.χ με το δικο μου η με του Παναγιωτη απο Χαλκιδα με 17αρες με 205/50/17 εγω,225 νομιζω αυτος μπροστα,κ 225/45/17 πισω.Βασικο ρολο παιζουν το μεγεθος της ζαντας κ το πελμα του ελαστικου οπως σωστα ξερεις γι'αυτο αλλωστε εκανες κ αυτη την ερωτηση,αλλα σε μια 17αρα σε τι προφιλ πρεπει να πας για να παιξεις στην ιδια ανεση μιας 16αρας???Κ συνεχιζω με το επομενο ερωτημα...

Κατι αλλο,τι αναρτηση φορας φιλε ansf83,Μ-πακ?

m-power_01
14-01-12, 18:12
Aυτη ειναι η καλυτερη ερωτηση...
Σπυρο οι ασσοι με 16αρες,οπως ο δικος σου ειναι πιο ανετοι σε συγκριση π.χ με το δικο μου η με του Παναγιωτη απο Χαλκιδα με 17αρες με 205/50/17 εγω,225 νομιζω αυτος μπροστα,κ 225/45/17 πισω.Βασικο ρολο παιζουν το μεγεθος της ζαντας κ το πελμα του ελαστικου οπως σωστα ξερεις γι'αυτο αλλωστε εκανες κ αυτη την ερωτηση,αλλα σε μια 17αρα σε τι προφιλ πρεπει να πας για να παιξεις στην ιδια ανεση μιας 16αρας???Κ συνεχιζω με το επομενο ερωτημα...

Κατι αλλο,τι αναρτηση φορας φιλε ansf83,Μ-πακ?

Με 17αρα ότι και να κάνεις...σαν την 16αρα δεν γίνεται! Με συμβατικά ελαστικά κάπως το σώζεις

Nick bmwlover
14-01-12, 18:22
Με 17αρα ότι και να κάνεις...σαν την 16αρα δεν γίνεται! Με συμβατικά ελαστικά κάπως το σώζεις

Το ξερω Σπυρο,μπορει να ειναι σε αυτην την κατηγορια ο ανθρωπος κ να θελει να δοκιμασει με αναρτηση τι θα γινει...Ας περιμενουμε ομως να μας πει κ τι αναρτηση φοραει ηδη?

Spyros E81
16-01-12, 22:52
Εβαλα πριν δυο εβδομαδες Μpack αμορτισερ μαζι με τα " σφουγγαρακια " τους και το αυτοκινητο αλλαξε σε πολους τομεις οπως κρατημα,μαλακωμα κ.α Στα συστηνω ανεπιφυλακτα και υποψιν φοραω 18 αρες με runflat και ελατηρια χαμηλωματος.

GanKostas-E90
16-01-12, 23:19
Εβαλα πριν δυο εβδομαδες Μpack αμορτισερ μαζι με τα " σφουγγαρακια " τους και το αυτοκινητο αλλαξε σε πολους τομεις οπως κρατημα,μαλακωμα κ.α Στα συστηνω ανεπιφυλακτα και υποψιν φοραω 18 αρες με runflat και ελατηρια χαμηλωματος.

Ποσο τα εβαλες αν επιτρεπεται?

Spyros E81
17-01-12, 22:32
Ποσο τα εβαλες αν επιτρεπεται?

450 χωρις τοποθετηση με εκπτωση

Nick bmwlover
19-01-12, 15:40
Εβαλα πριν δυο εβδομαδες Μpack αμορτισερ μαζι με τα " σφουγγαρακια " τους και το αυτοκινητο αλλαξε σε πολους τομεις οπως κρατημα,μαλακωμα κ.α Στα συστηνω ανεπιφυλακτα και υποψιν φοραω 18 αρες με runflat και ελατηρια χαμηλωματος.

Σπυρο δεν φορουσες Μ-πακ πριν?Εγω Μ-πακ φοραω.

Spyros E81
23-01-12, 05:36
Σπυρο δεν φορουσες Μ-πακ πριν?Εγω Μ-πακ φοραω.

Νικολα το δικο μου δεν ηταν Μ pack σαν αυτοκινητο για νατα φοραει.

Nick bmwlover
23-01-12, 21:36
Νικολα το δικο μου δεν ηταν Μ pack σαν αυτοκινητο για νατα φοραει.

Oκ,νομιζα οτι ητανthumb

bimmerm
15-03-12, 21:41
να κανω μια αφελη ερωτηση.εξω υπαρχουν βουλκανιζατερ που κανουν δωρεαν μετρησεις τα αμορτισερ.στις αντιπροσωπειες κανουν το ιδιο η' χρεωνεται?
τα μαμα αμορτισερ του ασσου ε81 ειναι καλα και γερα σαν ποιοτητα κα αντοχη ?

γιατι αν και νεο το αμαξι με κατι λακουβαρες που κρυβονταν μεσα στα νερα των ημερων που ακολουθουσαν κατι υπερυψωμενα βουναλακια κακοτεχνα με υψος πεζοδρομιου , με ανησυχησαν.2 φορες βρηκα σε τετοιες λακουβες βαθιες απο νεροφαγωματα και βουναλακια σαν πεζοδρομια!εκανε μεγαλο θορυβο.

Nick bmwlover
17-03-12, 15:43
να κανω μια αφελη ερωτηση.εξω υπαρχουν βουλκανιζατερ που κανουν δωρεαν μετρησεις τα αμορτισερ.στις αντιπροσωπειες κανουν το ιδιο η' χρεωνεται?
τα μαμα αμορτισερ του ασσου ε81 ειναι καλα και γερα σαν ποιοτητα κα αντοχη ?

γιατι αν και νεο το αμαξι με κατι λακουβαρες που κρυβονταν μεσα στα νερα των ημερων που ακολουθουσαν κατι υπερυψωμενα βουναλακια κακοτεχνα με υψος πεζοδρομιου , με ανησυχησαν.2 φορες βρηκα σε τετοιες λακουβες βαθιες απο νεροφαγωματα και βουναλακια σαν πεζοδρομια!εκανε μεγαλο θορυβο.

Τι αναρτηση εχεις γιατι κ η Μ-πακ μαμα ειναι...
Τωρα εχεις τριξιματα στο αμαξι?
Κοπαναει συνεχεια κ πιο εντονα?
Δεν στριβει το αμαξι τοσο καλα οσο πριν?
Εχεις διαπιστωσει κατι που δεν το εκανε πριν?
Τι εννοεις "καλα κ γερα σαν ποιοτητα κ αντοχη"?Τι χρηση του κανεις?
Ειναι αδυνατον να τις αποφευγεις συνεχεια ολες τις λακκουβες κ τα βουναλακια-σαμαρακια,απλως οταν το βλεπεις να "ερχεται" κ δεν μπορεις να το αποφυγεις κοψε ταχυτητα:thumbsup:

120ie87
17-03-12, 17:12
Τι αναρτηση εχεις γιατι κ η Μ-πακ μαμα ειναι...
Τωρα εχεις τριξιματα στο αμαξι?
Κοπαναει συνεχεια κ πιο εντονα?
Δεν στριβει το αμαξι τοσο καλα οσο πριν?
Εχεις διαπιστωσει κατι που δεν το εκανε πριν?
Τι εννοεις "καλα κ γερα σαν ποιοτητα κ αντοχη"?Τι χρηση του κανεις?
Ειναι αδυνατον να τις αποφευγεις συνεχεια ολες τις λακκουβες κ τα βουναλακια-σαμαρακια,απλως οταν το βλεπεις να "ερχεται" κ δεν μπορεις να το αποφυγεις κοψε ταχυτητα:thumbsup:


Σωστός!

Κόψε ταχύτητα φίλε πρίν το σαμαράκι και άστο ελεύθερο (άφησε το φρένο) λίγο πριν πέσει μέσα αν δεν καταφέρεις να το αποφύγεις......
Φίλοι προσοχή: γίνονται πολλά ατυχήματα κάθε χρόνο επειδή κάποιος προσπάθησε να αποφύγει μια λακκούβα χωρίς να τσεκάρει αν είχε χώρο για να την αποφύγει ή αν έρχοταν κάποιος από πίσω με μεγαλύτερη ταχύτητα σε άλλη λωρίδα. Πολλές φορές καλύτερα να πέσουμε μέσα σε μια λακκούβα παρά να θέσουμε σε κίνδυνο την ασφάλεια των υπόλοιπων οδηγών αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών κάνοντας απότομο ελιγμό αποφυγής.

bimmerm
17-03-12, 19:38
Φίλοι προσοχή: γίνονται πολλά ατυχήματα κάθε χρόνο επειδή κάποιος προσπάθησε να αποφύγει μια λακκούβα χωρίς να τσεκάρει αν είχε χώρο για να την αποφύγει ή αν έρχοταν κάποιος από πίσω με μεγαλύτερη ταχύτητα σε άλλη λωρίδα. Πολλές φορές καλύτερα να πέσουμε μέσα σε μια λακκούβα παρά να θέσουμε σε κίνδυνο την ασφάλεια των υπόλοιπων οδηγών αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών κάνοντας απότομο ελιγμό αποφυγής.

φιλε ειμαι καλα καταρτισμενος σαν οδηγος και προσπαθω να ειμαι πολυ προσεκτικος.ομως λαθη κανουμε ολοι γιατι στον δρομο οσο και να ξερεις ολα γινονται σε κλασματα δευτερολεπτων.
το συγκεκριμενο λαθος το εκανα προσφατα ευτυχως χωρις επιπτωσεις.να ξερεις ομως οτι επισης επικυνδυνο ειναι να τρεχεις μεχρι και 100 χιλ.και να περασεις πανω απο την βαθια λακουβα και να σε βγαλει εκτος πορειας.


Τι αναρτηση εχεις γιατι κ η Μ-πακ μαμα ειναι...
Τωρα εχεις τριξιματα στο αμαξι?
Κοπαναει συνεχεια κ πιο εντονα?
Δεν στριβει το αμαξι τοσο καλα οσο πριν?
Εχεις διαπιστωσει κατι που δεν το εκανε πριν?
Τι εννοεις "καλα κ γερα σαν ποιοτητα κ αντοχη"?Τι χρηση του κανεις?


η περιπτωση μου ομως δεν ηταν αυτη.διευκρινισα οτι ηταν τις μερες που εβρεχε κατακλυσμο ,ξαχασα να πω οτι ηταν βραδυ ,εβρεχε,πανω απο τις λακουβες ειχε νερα (οποτε δεν φαινονταν) και μαλιστα σε δρομο που περναω συχνα και ξερω οτι σε εκεινο το σημειο δεν ειχε λακουβες.ομως με τις νεροποντες φαγωθηκαν κατι μπαλωματα και εγιναν αυτες.μαλιστα αποτι εμαθα οταν πηρα τιν δημο για να την βουλωσουν πολλοι διαμαρτυρηθηκαν γιατι ηταν σε κεντρικο σημειο και την επαθαν.επισης σε ενα στενο ακριβως πανω σε στροφη ,χωρις φως, υπηρχε κρασπεδο που ειχε ξεκολησει και βγηκε πιο εξω απο την γραμμη του δρομου.στην αρχη νομιζα οτι ηταν βουναλακια αλλα πηγα χθες να τσεκαρω τι ηταν και ειδα αυτο που σας περιεγραψα.ακομα δεν το διορθωσαν!
στην πρωτη περιπτωση ημουν με 2ερα και 40 χιλ. και στην δευτερη με 30χιλ. περιπου.

οσον αφορα το αμαξι μου αφου δεν εβαλα λεπτομερειες εννοειται οτι ειναι απλα αμορτισερ ενος 116 ε81 απο την μαμα του.
θορυβος η' ενοχληση 2-3 βδομαδες μετα τα περιστατικα δεν υπαρχουν,ουτε αλλες αλλαγες κατα την οδηγηση του μεχρι στιγμης.
απλα ρωτησα ,επειδη ειναι η πρωτη μου μπεμπα ,για την ποιοτητα και αντοχη γενικα των αμορτισερ του ,προληπτικα, για να ξερω αν μπορει να εγινε ζημια που δεν φαινεται τωρα και να βγει μετα.π.χ αν πεταξαν λαδια η' κατι αλλο.
γιατι σε ιταλικο που ειχα σιγουρα θα πηγαινα για αλλαγη.γιαυτο ρωτησα.

Nick bmwlover
17-03-12, 19:50
οσον αφορα το αμαξι μου αφου δεν εβαλα λεπτομερειες εννοειται οτι ειναι απλα αμορτισερ ενος 116 ε81 απο την μαμα του.
θορυβος η' ενοχληση 2-3 βδομαδες μετα τα περιστατικα δεν υπαρχουν,ουτε αλλες αλλαγες κατα την οδηγηση του μεχρι στιγμης.
απλα ρωτησα ,επειδη ειναι η πρωτη μου μπεμπα ,για την ποιοτητα και αντοχη γενικα των αμορτισερ του ,προληπτικα, για να ξερω αν μπορει να εγινε ζημια που δεν φαινεται τωρα και να βγει μετα.π.χ αν πεταξαν λαδια η' κατι αλλο.
γιατι σε ιταλικο που ειχα σιγουρα θα πηγαινα για αλλαγη.γιαυτο ρωτησα.

Mην ανησυχεις τοτε,απλως στον ασσο τα κοπανηματα του τα καταλαβανεις λιγο παραπανω...

bimmerm
17-03-12, 20:11
λογω σκληρων αναρτησεων και ρανφλατ ελαστικων,σωστα φιλε νικ?

Nick bmwlover
17-03-12, 20:19
λογω σκληρων αναρτησεων και ρανφλατ ελαστικων,σωστα φιλε νικ?

Σωστα.16αρες ζαντες φορας?

bimmerm
17-03-12, 21:01
ναι αλουμινιο.αυτες λε να ψιλοστραβωσαν τιποτα?θα το ενιωθα λες?

Nick bmwlover
17-03-12, 21:13
ναι αλουμινιο.αυτες λε να ψιλοστραβωσαν τιποτα?θα το ενιωθα λες?

Αναλογα το ποσο δυνατο ηταν μπορει να το καταλαβαινες μετα...
Μην τρελαινεσαι πολυ,αλλα αν σε αγχωνει τοσο κ θες να εισαι 100% σιγουρος πηγαινε κανε ενα check κ στις ζαντες κ αμορτισερ,αλλα δεν γινεται καθε φορα που τρως λακουβα κ.λ.π να το επαναλαμβανεις...
Εσυ θα κρινειςthumb

bimmerm
17-03-12, 21:18
ok,thanks.

dreamer
21-03-19, 18:53
αναδυω το τοπικ για να ρωτησω..εχω περιπου 100.000 χιλμ. στον ασσο μου με τα εργοστασιακα αμορτισερ και ρανφλατ ελαστικα φορεμενα ολο αυτον τον καιρο σε 205/55/16 ζαντα.πηγα στο κτεο και μετρησαν 78% αποδοση στην αναρτηση και στα 2 μερη...ειναι ακριβης και επαρκης αυτη η μετρηση η΄χρειαζεται να βγουν και να μετρηθουν πιο λεπτομερως? δεν θελω να ρωτησω ποσα χιλ. πανε συνηιως γιατι η απαντηση ειναι αναλογα την χρηση.αλλα για να εχω ενα μετρο τα μαμα πηγαινουν τοσα πολλα χιλ. οντως η΄το κτεο Auteco δεν κανει πληρη δουλεια? αν χρειαζομαι αλλαγη ,ρωτησα στην μαμα και μου ειπαν 150χ2 εμπρος και 120χ2 πισω=540 τελικη για τα μαμα..αυτα εξω υπαρχουν στην ελλαδα? ειναι τα sachs?ε εαν ναι ειναι και ιδιας ποιοτητα τελικα? και ποια ακριβως ειναι? υποψιν λογικα τωρα θα αλλαξω σε συμβατικα για τα επομενα χρονια λογω οτι δεν θα κινηθω τοσο πολυ εκτος πολης//