PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW M3 CSL or Porsche Boxster Spyder



PATSIMINI
02-02-10, 23:25
Παιδια τι θα διαλεγατε μεταξυ μιας Porsche Boxster Spyder με 1275 κιλα και 320 αλογα και ενος Bmw M3 Csl???????νομιζω οτι τα μοντελα ειναι πολυ κοντα σε φιλοσοφια,επιδοσεις κλπ......ποιο λοιπον θα διαλεγατε και γιατι?????

ΔημήτρηςΜ3
02-02-10, 23:27
csl kαι τα μυαλα στα καγκελα!!!!!!!!!

Vasilis
02-02-10, 23:28
csl kαι τα μυαλα στα καγκελα!!!!!!!!!

θελει κ ερωτηση?????????????


+1 στο csl!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbsup:

Thomelef
02-02-10, 23:33
Ναι και εγώ επισεις το ΜΠΕ ΜΠΕ.
Βασικά μαζί με το cayman το boxster
τα απεχθανομαι...

Monsta
02-02-10, 23:40
Καλά τώρα τι ρωτάς?

CSLάρα και ΞΞΞΞΞΞΈΡΟ ψωμί!

stratos
02-02-10, 23:40
Για μένα Porsche = GT3 RS και μόνο για πίστα και όχι καθημερινές μετακινησεις. Τα άλλα δεν υπάρχουν γιατί έχουν χάσει τον χαρακτήρα τους μέσα στον χρόνο (respect στην turbo όμως απλά δεν είναι των γούστων μου).

τσΕ Ες Ελ και τίποτα άλλο.

Vasilis
02-02-10, 23:42
Για μένα Porsche = GT3 RS και μόνο για πίστα και όχι καθημερινές μετακινησεις. Τα άλλα δεν υπάρχουν γιατί έχουν χάσει τον χαρακτήρα τους μέσα στον χρόνο (respect στην turbo όμως απλά δεν είναι των γούστων μου).

τσΕ Ες Ελ και τίποτα άλλο.

κ αν ειναι κ LOADED?????????....Οχι δαγκωτο....αλλα δεν ξερω κ γω τι.......!:thumbsup::thumbsup:

Monsta
02-02-10, 23:42
Ναι και εγώ επισεις το ΜΠΕ ΜΠΕ.
Βασικά μαζί με το cayman το boxster
τα απεχθανομαι...

ποτέ δε το χώνεψα αυτό το gayman. :hystericalbs1:

yannisv
02-02-10, 23:43
CSL και από εμένα :)

Thomelef
02-02-10, 23:46
Στρατό δε θα συμφωνήσω τελείως μαζί σου, αλλά εν μέρη
έχεις δίκιο φίλε.
Τα 911 είναι γενικά από άλλο πλανήτη. Το rs που αναφέρεις
ΚΑΤ εμε είναι ΤΟ ΑΜΑΞΙ. και ένα απλό 911s όμως είναι
ικανό να σε κάνει να δακρυσεις.
Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μαν.
Αλωστε Porsche=911

Thomelef
02-02-10, 23:47
ποτέ δε το χώνεψα αυτό το gayman. :hystericalbs1:

χαχαχα gayman!!! Μ΄αρεσε αυτό...

PATSIMINI
02-02-10, 23:48
Στρατό δε θα συμφωνήσω τελείως μαζί σου, αλλά εν μέρη
έχεις δίκιο φίλε.
Τα 911 είναι γενικά από άλλο πλανήτη. Το rs που αναφέρεις
ΚΑΤ εμε είναι ΤΟ ΑΜΑΞΙ. και ένα απλό 911s όμως είναι
ικανό να σε κάνει να δακρυσεις.
Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μαν.
Αλωστε Porsche=911

να θυμισω οτι το cayman λενε οτι με ενα πιο καλο μοτερ θα εριχνε πολυ ξυλο σε ενα 911...κεντρομηχανο μεν με οτι καλο και κακο συνεπαγεται αυτο...οπως επισης για το boxster λενε οτι εχει ενα απο τα καλυτερα τιμονια ever......

Monsta
03-02-10, 00:02
να θυμισω οτι το cayman λενε οτι με ενα πιο καλο μοτερ θα εριχνε πολυ ξυλο σε ενα 911...κεντρομηχανο μεν με οτι καλο και κακο συνεπαγεται αυτο...οπως επισης για το boxster λενε οτι εχει ενα απο τα καλυτερα τιμονια ever......

Καμία αντίρρηση, και respect στα πορσάκια, αλλά το gayman εδώ μου κάθεται.

Όσο για το .....σκαραβαίο (= 911) Στράτο / Θωμά, έχετε δίκιο. Αν το καβαλήσεις, απλά δε γυρνάς σε bmw.

Thomelef
03-02-10, 00:02
να θυμισω οτι το cayman λενε οτι με ενα πιο καλο μοτερ θα εριχνε πολυ ξυλο σε ενα 911...κεντρομηχανο μεν με οτι καλο και κακο συνεπαγεται αυτο...οπως επισης για το boxster λενε οτι εχει ενα απο τα καλυτερα τιμονια ever......


Σαφώς και μιλάμε για κορυφαία αμάξια.
Σαν αίσθηση όμως αυτό που σου αφήνει μια 911
είναι κάτι πολύ ανώτερο από τις υπόλοιπες σειρές.
Και βέβαια είναι πολύ καλά αμάξια επιδόσεων, απλά
δεν τα πάω εγώ προσωπικά.

Stathis
03-02-10, 00:20
η συγκριση ειναι λιγο ακυρη, εκτος απο αδικη, διοτι η csl ειναι ενα αυτοκινητο που μετραει αρκετα πλεον χρονια στην πλατη του, ενω η πορσε εχει λιγους μηνες που παρουσιαστηκε και δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

αρα δεν εχει κανενα νοημα η συγκριση.
πως να βαλουμε διπλα ενα αυτοκινητο που υπαρχει μονο ως μεταχειρισμενο (και αν...) με ενα που δεν πωλειται, ακομα, αλλα και οταν θα βγει στη αγορα μπορει να εχει και το διπλασιο κοστος?

το τι κανει στο ρινγκ η πορσε δεν το ξερουμε ακομα. σιγουρα θα ειναι γρηγορη. ισως λιγοτερο γρηγορη απο τη csl...
η csl ειναι γνωστη ποσοτητα. το 2003 ντροπιασε πολλες πορσε με το 7,50.

θα επαιρνα και τις δυο λοιπον. και οι δυο αντιπροσωπευουν πραγματα που με εκφραζουν.
παρολα αυτα αν θα επρεπε να διαλεξω, θα επαιρνα μαλλον την πορσε, διοτι μπορει ο παλιος να ειναι αλλιως, αλλα και ο νεος ειναι ωραιος...;)

Stamatis
03-02-10, 00:21
RUF Boxster 3.8.

Ελαφρύ και παντοδύναμο.

(γιατί μπορεί στην Ελλάδα να κάνουμε μετατροπές, αλλά στη Γερμανία το λένε -εξέλιξη-).

Η μόνη Porsce που θα διάλεγα αν είχα τη δυνατότητα να την αποκτήσω.

Κατά τα άλλα, σαφέστατα ένα CSL, γιατί κατά τη γνώμη μου θα μείνει στην ιστορία σαν το τελευταίο hard core εργαλείο μετά την M3E30Evo.

Tέτοιο αμάξι, επάνω σε μοντέλο μαζικής παραγωγής, δύσκολα θα ξαναδούμε, ειδικά με τις νέες οικολογικές συνθήκες.

Stamatis
03-02-10, 00:27
η συγκριση ειναι λιγο ακυρη....


.....θα επαιρνα μαλλον την πορσε, διοτι μπορει ο παλιος να ειναι αλλιως, αλλα και ο νεος ειναι ωραιος...;)

θα διαφωνήσω μαζί σου.

Το πορσάκι είναι όμορφο, έχει αίσθηση (γενικά λέμε, γιατί για το συγκεκριμένο ιδέα δεν έχουμε) και φυσικά έχει και μια μοναδικότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Η άποψή μου είναι όμως πως είναι πιο πολύ ένα marketing trick παρά μια μηχανολογική μελέτη.

Stathis
03-02-10, 00:29
μα αν επαιρνα csl θα ειχαμε τα ιδια αυτοκινητα.
δεν ειναι καλυτερα να παιρναμε απο ενα και να τα αλλαζουμε? ;)

mitsos_chania
03-02-10, 02:22
Παιδια μετα χαρας να κρατησετε εσεις το τσι ες ελ.
Σε ποιον να στειλω διευθυνση να μου ρθει το πορκι παρακαλω?:thanks::thnx:

zannis
03-02-10, 07:21
Απο PORCHE θα προτιμουσα ενα 996 GT2 η ενα 997 GT3-GT3RS-GT2 kαι ποτε τετρακινητο!!!!Τωρα στην περιπτωση την δικη σου φιλε ωποσδηποτε αβλεπη CSL baby!!!

gant
03-02-10, 11:03
Νομίζω πως σωστότερο θα ήταν να συγκρίνουμε περισσότερο όμοια αυτοκίνητα και ως προς τον χαρακτήρα τους.
Ετσι μια αντιπαράθεση της boxter με την Z4, διθέσια αμφότερα, θα ήταν πιό αντικειμενική.

Prophet Of Noise
03-02-10, 14:56
Όντως συγκρίνουμε 2 τελείως ανόμοια αμάξια. Αν δεν κάνει κάποιος test drive και τα 2 δεν μπορεί να αποφασίσει. Η boxster έχει φοβερό στήσιμο και μπορεί και να φεύγει του CSL στις στροφές. Αλλά τι περιμένεις όταν ρωτάς σε forum για bmw ρε άνθρωπε;;

PATSIMINI
03-02-10, 17:13
Όντως συγκρίνουμε 2 τελείως ανόμοια αμάξια. Αν δεν κάνει κάποιος test drive και τα 2 δεν μπορεί να αποφασίσει. Η boxster έχει φοβερό στήσιμο και μπορεί και να φεύγει του CSL στις στροφές. Αλλά τι περιμένεις όταν ρωτάς σε forum για bmw ρε άνθρωπε;;
απλα βλεποντας το πορκε μου ηρθε στο μυαλο το csl...αν και τους χωριζουν καποια χρονια πιστευω οτι η φιλοσοφια τοθς ειναι πολυ κοντα και εχουν και κοντινες αναλογιες κιλα ανα ιππο....σιγουρα τεστ ντραιβ δε γινετε να κανεις αλλα πολυ εχουν τετοια διληματα οποτε το εγραψα......

manos///3
03-02-10, 17:48
Aστοχη η συγκριση...

Θα εβαζα στη ακρη το csl μονο για χαρην μιας πανεμορφης λευκης 997 , εστω ''απλης'' S...!

Θωμα κανε υπομονη και θα κανουμε group buy. thumb

Thomelef
03-02-10, 18:51
Aστοχη η συγκριση...

Θα εβαζα στη ακρη το csl μονο για χαρην μιας πανεμορφης λευκης 997 , εστω ''απλης'' S...!

Θωμα κανε υπομονη και θα κανουμε group buy. thumb


Ναι να μαζέψουμε και άλλους να μας έρθουν φτηνά τα
μεταφορικά...
Χαχαχα.
Αχ someday someday.

chief
03-02-10, 19:35
Group buy για csl εδω και τωρα

atha
03-02-10, 19:36
enoeitai csl, gia na min po kai e46 csl apo e92 m3 , oso gia ta cayman kai ayta ama den grafei gt kai ena noumero apo pisv i stegna turbo den nomizo oti yparxei syzitisi .
ta boxter einai gia bloxo teenager pou poulisan 10 stremata xvrafi gia na ginoun gomenoi

dark knight
03-02-10, 19:59
σι εσ ελ.γιατι ειναι μεταξυ των 3 καλυτερων αυτοκινητων που εχει κατασκευσει η bmw!!

Thomelef
03-02-10, 20:30
Group buy για csl εδω και τωρα


Χαχαχαχα είπα και εγώ που χάθηκε αυτή η ψυχή!!!

Christos 330
03-02-10, 20:57
Να μιλουσαμε για κανενα Porche της προκοπης οκ . . .

Αλλα τωρα το Boxster ???

CSL και μονο . . .

Christos 330
03-02-10, 20:58
enoeitai csl, gia na min po kai e46 csl apo e92 m3 , oso gia ta cayman kai ayta ama den grafei gt kai ena noumero apo pisv i stegna turbo den nomizo oti yparxei syzitisi .
ta boxter einai gia bloxo teenager pou poulisan 10 stremata xvrafi gia na ginoun gomenoi

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!

Οπως λενε και στην Καλαμαρια της Σαλονικης. . .

Η porche του φτωχου . . .

Christos 330
03-02-10, 21:21
που θα παει οταν παρω συνταξη και πεσουν οι τιμες κατι θα γινει . . .

nikos ///M
03-02-10, 21:27
CSL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/13701_1024-2.jpg[/IMG]

Christos 330
03-02-10, 21:35
CSL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/13701_1024-2.jpg[/IMG]

Ουφ!!!!!!!!!!!!!!!!

Το ενα και μοναδικο csl της Θεσσαλονικης . . .

Που εδω και ενα χρονο κοιμαται στην αντιπρωσοπεια ψαχνοντας νεο κατοχο . . .

Μακρι να το εκτιμησουν αυτο το κοσμημα . . .

PATSIMINI
03-02-10, 21:38
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!

Οπως λενε και στην Καλαμαρια της Σαλονικης. . .

Η porche του φτωχου . . .
μιλαμε για την καλυτερη boxster και οχι για τη βαση της γκαμας(του φτωχου........)

Christos 330
03-02-10, 21:40
μιλαμε για την καλυτερη boxster και οχι για τη βαση της γκαμας(του φτωχου........)

Οπως και να εχει φιλε μου δεν την συγκρινεις με csl . . .

PATSIMINI
03-02-10, 21:42
Οπως και να εχει φιλε μου δεν την συγκρινεις με csl . . .

νομιζο οτι η φιλοσοφια τους ειναι κοντα.......

Christos 330
03-02-10, 21:45
νομιζο οτι η φιλοσοφια τους ειναι κοντα.......

Αρκετα κοντα . . .

Ισως να ειναι και ποιο γρηγορη η porche . . .

Αλλα οταν μιλαμε για porche πρωσοπικα για μενα μιλαω παντα

το μυαλο μου πει μονο στο 997,κατι Boxster,Cayman κτλ με συγχωρεις αλλα

δεν τα κοιταω . . .

Οπως λεει και ο φιλος μου ο atha ενα ryf θα μας σωσει . . .

doros
03-02-10, 21:46
Tην συγκεκριμενη boxster την προτιμαω και απο m3 e92.

doros
03-02-10, 21:48
ruf εννοεις?

Christos 330
03-02-10, 21:49
ruf εννοεις?

Καπως ετσι αγορινα . . .

Driver M
03-02-10, 22:15
Τα δύο αυτοκίνητα, όπως σωστά ειπώθηκε, δε συγκρίνονται άμεσα και εκτός αυτού έχουν και μεγάλη χρονολογική διαφορά. Αν επέλεγα με βασικό κριτήριο την πίστα, θα διάλεγα τη csl, αλλά για all around μετακινήσεις, ένα πανάλαφρο και hardcore roadster σαν τη spyder θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Πάντως, το μεγάλο δίλημμα μεταξύ bmw και porsche θα εμφανιστεί σε μερικούς μήνες και δεν θα είναι άλλο από το M3 GTS vs 911 gt3rs, αυτοκίνητα τα οποία είναι ίδιας κατηγορίας και απευθύνονται ακριβώς στο ίδιο σκληροπυρηνικό κοινό. Μάχη πραγματική! :warriorsmiley:

doros
03-02-10, 22:24
Η m3 gts ειναι πιο κοντα στην gt3 απο αποψη συγκρισης, η rs ειναι αλλου...πολυ μακρια.

Thomelef
04-02-10, 13:09
Η m3 gts ειναι πιο κοντα στην gt3 απο αποψη συγκρισης, η rs ειναι αλλου...πολυ μακρια.


έτσι όπως τα λές φίλε μου είναι.
η απλή η τζι τι 3 είναι στο ίδιο σκαλοπάτι με το τζι τι ες.
και πάλι όμως το πόρκι είναι ακόμα πιο συναρπαστικό
πιστεύω για το λόγο του μικρού μοτέρ σε σχέση με την ιποδύναμη
που δηλώνει, σε σχέση με την αντίστοιχη μπέμπα και τα κυβικά της.
πιστέυω πως το πόρκι ουρλιάζει πολύ περισότερο απο τον βε 8 του
μπεμπέ πράγμα που εμένα τουλάχιστο με εξιτάρει αφάνταστα.
όσο για το rs καλύτερα ας μη μιλήσουμε... το αμάξι παίζει μόνο του.

Driver M
04-02-10, 15:00
Γιατί ρε παιδιά, την είδστε σε πίστα τη gts και λέτε ότι η πόρσε είναι συναρπαστικότερη? Μιλάμε ίσως για την πιο καθαρόαιμη bmw που έχει βγει ποτέ, μην το ξεχνάτε αυτό. Και για τη csl έτσι λέγανε πριν βγει και όταν έκανε παπάδες και ξεφτύλιζε τα supercars (πορσε συμπεριλαμβανομένων), όλοι έγιναν μετά Χριστόν προφήτες και την εκθείαζαν. Ας τα δούμε στην πράξη και βλεπουμε. Και πάντα οι V8 ήταν οι κατ'εξοχήν σπορ κινητήρες (βλέπε ferrari), πόσο μάλλον ένας V8 που στροφάρει στις 8500 στροφές και αποδίδει πάνω από 110 ίππους στο λίτρο...

TSAF
04-02-10, 16:18
Τα δύο αυτοκίνητα, όπως σωστά ειπώθηκε, δε συγκρίνονται άμεσα και εκτός αυτού έχουν και μεγάλη χρονολογική διαφορά. Αν επέλεγα με βασικό κριτήριο την πίστα, θα διάλεγα τη csl, αλλά για all around μετακινήσεις, ένα πανάλαφρο και hardcore roadster σαν τη spyder θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Πάντως, το μεγάλο δίλημμα μεταξύ bmw και porsche θα εμφανιστεί σε μερικούς μήνες και δεν θα είναι άλλο από το M3 GTS vs 911 gt3rs, αυτοκίνητα τα οποία είναι ίδιας κατηγορίας και απευθύνονται ακριβώς στο ίδιο σκληροπυρηνικό κοινό. Μάχη πραγματική! :warriorsmiley:

Δεν νομιζω να υπαρξει κανα διλημμα το GT3 απλα ειναι απο αλλο κοσμο. Ειπαμε καλα τα BMW αλλα να υπαρχει και λιγο σεβασμος και στους αλλους κατασκευαστες.

Stathis
04-02-10, 16:42
φορουμ bmwfans αγαπαει πορσε...:wub:

manos///3
04-02-10, 16:51
Eγω παλι γιατι πιστευω οτι το csl ειναι υπερεκτιμημενο (μη με παρετε με τις ντοματες)
Ενα Μ3 ειναι ρε παιδια με λιγοτερα κιλα...ασε που αρχισε να δειχνει πολυ τα χρονακια του.

υ.γ αν επικαλεσθει καποιος το 7.50 στο ρινγκ εμενα δε μου λεει και πολλα...καθαρα προσωπικη αποψη.

Stathis
04-02-10, 17:13
το csl ηταν ενα ειδικο, σπουδαιο και μοναδικο αυτοκινητο για την bmw την εποχη που βγηκε και ο χρονος του ριγνκ δειχνει οτι ηταν ενα πολυ καλοσχεδιασμενο προτζεκτ.
φυσικα εως τοτε υπηρχαν πολλα και διαφορα εξισου καλα ή καλυτερα αυτοκινητα και, ακολουθησαν ακομα περισσοτερα.
προσωπικα το σεβομαι, οπως σεβομαι ομως και αντιστοιχα αυτοκινητα αλλων κατασκευαστων.

οσον αφορα την ηλικια, εχεις δικιο. 7 χρονια δεν ειναι λιγα για ενα κορυφαιο αυτοκινητο. η τεχνολογια προχωραει με ταχυτατους ρυθμους και πολλα λιγοτερο εξωτικα και ακριβα αυτοκινητα το εχουν ξεπερασει πλεον.
χαρακτηριστικο ειναι το παραδειγμα με τις Μ3 Ε30 και δελτονα (αλλα θρυλικα αυτοκινητα αυτα) οπου στη γνωστη δοκιμη ξενου περιοδικου στην πιστα, ηταν πιο αργα απο ενα ταπεινο μιτσουμπισι κολτ.

συμπερασμα, πολυ ωραια αυτοκινητα ολα αυτα, οροσημα για την εποχη τους και για την ιστορια του καθε κατασκευαστη, αλλα σιγα-σιγα θεση εχουν μονο σε μουσεια ή σε ιδιωτικες συλλογες.

οπως λεει και ο φιλος μου ο νικολας, δεν μπορουμε σημερα να ακούμε Dio come ti amo με τον Domenico Montugno, ή Non ho lΆeta με την Gigliola Cinquetti την ωρα που πηγαινουμε στη δουλεια μας με μια sprint GTA του Ά68.
Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Δεν ειναι καν γραφικα.

manos///3
04-02-10, 17:27
Ετσι ακριβως Σταθη.
Το csl ηταν και ειναι ενα απο τα κορυφαια της εποχης του..μεχρι εκει ομως.

Οποιος εχει εμπειρια με smgΙΙ και III θα καταλαβει τι εννοει ο Σταθης.

Τα αυτοκινητα γινονται καλυτερα σε ολους τους τομεις απο μηνα σε μηνα τωρα πια.

Σεβομαι παντως τους ρομαντικους!

BILL007
04-02-10, 17:54
csl!!!!!ΒΜW και ξερό ψωμί...:D:D:D

Thomelef
05-02-10, 14:09
Γιατί ρε παιδιά, την είδστε σε πίστα τη gts και λέτε ότι η πόρσε είναι συναρπαστικότερη? Μιλάμε ίσως για την πιο καθαρόαιμη bmw που έχει βγει ποτέ, μην το ξεχνάτε αυτό. Και για τη csl έτσι λέγανε πριν βγει και όταν έκανε παπάδες και ξεφτύλιζε τα supercars (πορσε συμπεριλαμβανομένων), όλοι έγιναν μετά Χριστόν προφήτες και την εκθείαζαν. Ας τα δούμε στην πράξη και βλεπουμε. Και πάντα οι V8 ήταν οι κατ'εξοχήν σπορ κινητήρες (βλέπε ferrari), πόσο μάλλον ένας V8 που στροφάρει στις 8500 στροφές και αποδίδει πάνω από 110 ίππους στο λίτρο...


φίλε ακόμα και να την δούμε στην πίστα και να διαβάσουμε τα αποτελέσματα της
πάλι δεν θα υπάρχει σύγκριση για το ποιο είναι συναρπαστικότερο.
αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν τύχει ποτέ να τα οδηγήσεις...
μερικά στοιχεία όμως των 2 εταιρειών που κάποιοι τα έχουμε γευτεί έστω και
σε πιο συμβατικές σειρές και των δύο εταιρειών, μπορούμε να φανταστούμε
πάνω κάτω τι μπορεί να παίζει με το καθένα.
δε λέω, καλά τα ///Μ αλλά μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα, μόνο και μόνο
επειδή και τα δύο φοράνε αλκαντάρες και έχουν κλουβιά.
ο χαρακτήρας βρίσκεται και αλλού.
εμένα προσωπικά πιο πολύ μου αρέσει η ιδέα των 415 ίππων σε 3.6 εξακύλινδρου, απο τα 450 ενός 4.4 οχτακύλινδρου.
επίσεις υπάρχει και μία άλλη διαφορά των κιλών όπου το πόρκυ βρίσκεται
στα 1375 κιλά ενώ το μπεμπέ στα 1490.
άρα στη μία περίπτωση έχουμε ένα πιο ελαφρύ κατα 115 κιλά αυτοκίνητο
το οποίο στην κυριολεξία ουρλιάζει, εναντίον ενός σαφώς βαρύτερου το
οποίο δουλεύει πιο κυριλάτα και αεράτα.
τι πιστεύετε λοιπόν άσχετα με τα νούμερα που γράφει το καθένα για το
πιο είναι συναρπαστικότερο???
πάντως όπως προείπα... όσοι έχουν εμπειρία και απο τις δύο μάρκες δε
χρειάζονται όλη αυτή τη χαζοανάλυση για το πιο μπορεί να είναι
συναρπαστικότερο...
let the games begin!!!:warriorsmiley::warriorsmiley:

Thomelef
05-02-10, 15:00
και κάτι ενδιαφέρον απο το παρελθόν αφού πάει η σύγκριση εκεί.
το csl ξεκόλιασε κάποια σουπερκαρς, αλλά ποτέ μα ποτέ το gt3 rs.
μπορεί το γκε τε ες να το κάνει, αλλά εγώ πάλι το πόρκυ θα
διάλεγα με κλειστά μάτια...
το συγκεκριμένο είναι απο
https://www.fastestlaps.com/

SuperSonic
05-02-10, 16:09
Βmw m3 csl φυσικα..Το πορσε θα το επαιρνα για οικογενειακο!:th_Laie_67-1:


Περα την πλακα το Csl μονο του οτι ειναι συλεκτικο θα το αγοραζα με κλειστα ματια !!

Thomelef
05-02-10, 19:00
έτσι και για να γουστάρουμε λίγο.
ένα μικρό explanation bout tha ca

https://www.youtube.com/watch?v=Be-h4CktOkE&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=Be-h4CktOkE&feature=related

υγ. προσωπικά το βρίσκω πολύ
πιο ξεχωριστό - όμορφο - κακό
απο το γκε τε ες...
φυσικά όμως και το δευτερό είναι
απο άλλο πλανήτη. απλά θεωρώ
το πρώτο μακράν σε άλλη κατηγορία.

Thomelef
05-02-10, 20:11
Btw από που προκύπτει το πάνω από 110 άλογα ανα λίτρο???
το ένα έχει 102, κάτι στο λίτρο και το άλλο 115 παρά κάτι.
Το περίεργο πάντως είναι πως το απλό ///Μ3 έχει περισοτερα
άλογα ανα λίτρο.

Driver M
05-02-10, 20:35
Btw από που προκύπτει το πάνω από 110 άλογα ανα λίτρο???
το ένα έχει 102, κάτι στο λίτρο και το άλλο 115 παρά κάτι.
Το περίεργο πάντως είναι πως το απλό ///Μ3 έχει περισοτερα
άλογα ανα λίτρο.

Δίκιο έχεις, ξέχασα να υπολογίσω ότι τα 450 άλογα της gts προέρχονται από κινητήρα 4.4 και έκανα τη διαίρεση με τον τετράλιτρο της ήδη υπάρχουσας Μ3. Από εκεί και πέρα, δε διαφωνεί κανείς ότι σαν μέσο όρο οι πόρσε προσφέρουν ανώτερη αίσθηση από τις bmw. Όμως, πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις και δε μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η GTS δεν θα είναι η εξαίρεση αυτή για τη bmw. Γι'αυτό κρατάω κάποιες επιφυλάξεις. Οι δοκιμές και οι δοκιμαστές θα μας διαφωτίσουν περαιτέρω για την οδηγική εμπειρία που προσφέρει το καθένα, η οποία, πράγματι, δε μετριέται μόνο με ψυχρά αριθμητικά κριτήρια, αφού και το GT-R στους χρόνους είναι ανώτερο από την 911 turbo (τουλάχιστον στο Ring), όχι όμως και στην αίσθηση...

manos///3
05-02-10, 20:41
H 997 gt3 ειναι 3.8 λιτρα με 415 αλογα, αρα 109 ιππους /λιτρο.. 3.3κιλα/ιππο

Η 997ΙΙ gt3 ειναι παλι 3.8 λιτρα με 435 αλογα, αρα 114 ιππους/λιτρο.. 3.2 κιλα/ιππο

Η CSL E46 ειναι 3.24 λιτρα με 360 αλογα, αρα 111 ιππους/λιτρο.. 3.8 κιλα/ιππο

Η GTS E92 ειναι 4.4 λιτρα με 450 αλογα, αρα 102 ιππους/λιτρο.. 3.3 κιλα/ιππο

Thomelef
05-02-10, 20:43
Ουσιαστικά περίπου όπως τα είπες τώρα είναι φιλαρα.
Φυσικά και το γκε τε ες είναι ότι πλησιέστερο μπορούσε
να βγάλει στις αντίστοιχες σειρές της πορσε, κάνοντας
το τσε ες ελ να μοιάζει οικογενειακό πλέον.
Υγ. Και εγώ τρελαθηκα με το κομπουτερακι ρε μαν να
κάνω επαληθευσεις για τους ίππους ανα λίτρο. Χαχαχα.
Υγ2. Γκε τε αρ βερσους 997 τουρμπο ειπώθηκαν πολα
πάντως... Αλλά την βγάλαμε που την βγάλαμε τη κου-
βεντα αλλού μη το τεντωσουμε κιολα... Πάντα με το
συμπαθειο έτσι;;;!!!

Thomelef
05-02-10, 20:50
Μανο έχεις δίκιο ρε.
Βασικά το rs που ανέφερα έχει 3.8 με 450.

Driver M
05-02-10, 21:11
Ουσιαστικά περίπου όπως τα είπες τώρα είναι φιλαρα.
Φυσικά και το γκε τε ες είναι ότι πλησιέστερο μπορούσε
να βγάλει στις αντίστοιχες σειρές της πορσε, κάνοντας
το τσε ες ελ να μοιάζει οικογενειακό πλέον.
Υγ. Και εγώ τρελαθηκα με το κομπουτερακι ρε μαν να
κάνω επαληθευσεις για τους ίππους ανα λίτρο. Χαχαχα.
Υγ2. Γκε τε αρ βερσους 997 τουρμπο ειπώθηκαν πολα
πάντως... Αλλά την βγάλαμε που την βγάλαμε τη κου-
βεντα αλλού μη το τεντωσουμε κιολα... Πάντα με το
συμπαθειο έτσι;;;!!!

Πολλά ειπώθηκαν, όμως σχεδόν όλοι δικαίωσαν τη nissan στην υπόθεση αυτή. Αλλά, πράγματι είναι τελείως offtopic η συζήτηση αυτού του θέματος εδώ.
Άντε να δούμε τι μας επιφυλάσσει ο πορτοκαλί διάβολος ονόματι gts και αν θα καταφέρει να θέσει τον πήχη για την εταιρεία μας σε σχέση με τον ανταγωνισμό τόσο ψηλά, όσο τον είχε θέσει η csl πριν από 7 χρόνια...

sotiris 328i
05-02-10, 21:13
csl kαι τα μυαλα στα καγκελα!!!!!!!!!
Σωστος ο ποντιος!!!
CSL....:rally:

SuperSonic
05-02-10, 23:13
Παντως ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας αυτοκινητα..Δεν τιθεται θεμα συγκρισεις παρα μονο αρεσκειας που εκει ολα ειναι υποκειμενικα!

ΦΑΝΗΣ
08-02-10, 13:08
csl με χίλια...thumb :thumbsup: