PDA

Επιστροφή στο Forum : Το 1ο Gopro video μου!



fanisk
13-01-12, 01:17
Το 1ο βιντεο διαδρομης που τραβαω με τη Gopro 2! Σε σημεια χωρις φως εχει θεμα απο οτι βλεπω.. μερα δεν προλαβα να τραβηξω ακομη. Το τραβηξα σε HD αλλα βγηκε 2GB+ και απο το να κοψω το βιντεο, προτιμησα να κοψω κατι απο τη ποιοτητα. Θα κοψω κανα κομματακι για να δουμε την ιδια ληψη/σκηνη σε HD αναλυση, διαφορες κ.α

Τη μουσικη την αφησα επιτηδες για να δω αν ακουγεται το μοτερ με κλειστα παραθυρα (μονο του οδηγου 3-4 ποντους για το τσιγαρο). Μια χαρα τα γραφει ολα. Το τριξιμο που ακουγεται ειναι απο τη βεντουζα, δεν ειχα βιδωσει καλα μια απο τις 3 βιδες της (σπαστικος ο χειρισμος της, μπορουσε να κανει rotate πιο ευκολα..).

Η διαδρομη γνωστη στους περισσοτερους, νερα, λιγη κινηση, μερικα γλυστριματα και κρυο!

Δεν την ειχα δει ποτε απο τοσο κοντα τη καμερουλα, ειναι τοσο μικρη που τη χανεις για πλακα εκτος θηκης..

Επειδη ηταν δωρο απο τη κοπελα μου και δεν εβαλα χρηματα, ειπα να επενδυσω κατι κι εγω πανω της και να παρω το LCD Backpac, πολυ χρησιμο! Βλεπεις που τραβας, βλεπεις το μενου (γιατι η μικρη οθονη μπροστα δεν βολευει πολυ). Εχει επιλογη να κλεινει (να μη βλεπεις δηλαδη) ενω τραβαει κανονικα σαν να μην υπηρχε, για να μη καις παραπανω μπαταρια.

Τα κουμπια της ειναι λιγο περιεργα βεβαια, νομιζεις οτι το πατησες αλλα δεν εχει πατηθει, θελει παραπανω δυναμη. Αρνητικο.. αλλα τι να κανουμε? Ωραιο εργαλειακι thumb

https://www.youtube.com/watch?v=hxmqQLAjUsE&feature=youtu.be

aristent
13-01-12, 06:37
:shok: Ερημια στην Αθηνα!!!.......ενταξη το ξερω, ειναι 2 η ωρα νυχτα,αλλα να μην κυκλοφορει σχεδον κανεις ?.....:whistle: ασε που γλιστραει!!!:thumbsup:

Ωραιο το βιντεο Φανουλη,δεν καθησα να το δω και τα 17 λεπτα,"λογο μουσικης επενδυσης", ας μας αφηνες μονο τον ηχο του μοτερ και την μουσικη θα τη βαζαμε εμεις!!!:thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=Wjz0VyDBT0E&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=Wjz0VyDBT0E&feature=related

Vasilis
13-01-12, 07:57
μια χαρα τραβαει Φανη!



καλοριζικη κ καλες ληψεις!!!

Ε91
13-01-12, 07:59
Ωραίο βίντεο (σε βάζει στο κλίμα)!
Επίσης πολύ περιεκτικό το write-up με τα χαρακτηριστικά της συσκευής.thumb

fanisk
13-01-12, 09:01
:shok: Ερημια στην Αθηνα!!!.......ενταξη το ξερω, ειναι 2 η ωρα νυχτα,αλλα να μην κυκλοφορει σχεδον κανεις ?.....:whistle: ασε που γλιστραει!!!:thumbsup:

Ωραιο το βιντεο Φανουλη,δεν καθησα να το δω και τα 17 λεπτα,"λογο μουσικης επενδυσης", ας μας αφηνες μονο τον ηχο του μοτερ και την μουσικη θα τη βαζαμε εμεις!!!:thumbsup:

https://www.youtube.com/watch?v=Wjz0VyDBT0E&feature=related

Αρη εχει τυχει στην ιδια διαδρομη κατα τις 3 να ειμαι εγω και αλλα 3 αμαξια μονο στην ιδια διαδρομη :thumbsdown: Πανε οι παλιες καλες εποχες..

Το επομενο βιντεο θα ειναι μονο με το μοτερ thumb
Σκεφτομουν πως πρεπει να παρω και 1 μικροφωνο μικρο αλλα μια χαρα γραφει απο μεσα με κλειστα παραθυρα.



μια χαρα τραβαει Φανη!
καλοριζικη κ καλες ληψεις!!!

:thumbsup:



Ωραίο βίντεο (σε βάζει στο κλίμα)!
Επίσης πολύ περιεκτικό το write-up με τα χαρακτηριστικά της συσκευής.thumb

Ευχαριστω φιλε, το απογευμα θα βγαλω μερικες φωτο τη καμερα και τα αξεσουαρ της, σημερα δεν θα προλαβω να βγαλω βιντεο με φυσικο φως γιατι οταν ξεμπερδεψω θα ειναι ηδη νυχτα εξω.. ισως αυριο thumb

BILL007
13-01-12, 09:23
Μπράβο Φάνη!!!Μεγειά!!!:thumbsup::thumbsup::thu mbsup:

Εγώ το μόνο που θα σχολιάσω,επειδή το είδα έντονο στη λήψη,είναι ότι γλιστράς παντού ρε φίλε!Σε σημείο που καταντάει επικύνδυνο!Αφού σε κάποια σημεία που έβλεπα (ειδικά σε στροφές) μου έδινε την αίσθηση ότι θα ξεφύγει με άσχημο αποτέλεσμα.Δεν ξέφευγε "ελεγχόμενα".Βέβαια μπορεί να μου έδωσε και λάθος εντύπωση η εικόνα...
Τι να πω...Να προσέχεις μόνο αυτό και πάλι καλορίζικη η καμερούλα! :thumbsup:


Υ.Γ Ιδιαίτερη προσοχή στην παραλιακή εκεί που είναι οι γραμμές του τραμ που τις περνάς απο πάνω.Αμα δεν προσέχει κάποιος μπορεί να βρεθεί αλλού γι'αλλού,μιλάμε για κυριολεκτικό πατινάζ (αμα δειτε και το βίντεο θα καταλάβετε)

fanisk
13-01-12, 09:50
Μπράβο Φάνη!!!Μεγειά!!!:thumbsup::thumbsup::thu mbsup:

Εγώ το μόνο που θα σχολιάσω,επειδή το είδα έντονο στη λήψη,είναι ότι γλιστράς παντού ρε φίλε!Σε σημείο που καταντάει επικύνδυνο!Αφού σε κάποια σημεία που έβλεπα (ειδικά σε στροφές) μου έδινε την αίσθηση ότι θα ξεφύγει με άσχημο αποτέλεσμα.Δεν ξέφευγε "ελεγχόμενα".Βέβαια μπορεί να μου έδωσε και λάθος εντύπωση η εικόνα...
Τι να πω...Να προσέχεις μόνο αυτό και πάλι καλορίζικη η καμερούλα! :thumbsup:


Υ.Γ Ιδιαίτερη προσοχή στην παραλιακή εκεί που είναι οι γραμμές του τραμ που τις περνάς απο πάνω.Αμα δεν προσέχει κάποιος μπορεί να βρεθεί αλλού γι'αλλού,μιλάμε για κυριολεκτικό πατινάζ (αμα δειτε και το βίντεο θα καταλάβετε)

Βασιλη φταινε πολλα μαζι, εγω και το ποδι μου, και το σκληρο setup. 17 λεπτα με βροχη ειναι λιγα, 15-20 κανω σε αδειο δρομο οταν ειναι στεγνο και χωρις να πηγαινω παντου ταπα. Ετυχαν πολλα πρασινα. Εκει που τα χρειαστηκα λιγο ηταν στις γραμμες του τραμ στο Blazer Suites που ηξερα οτι θα φυγει λιγο αλλα εφυγε παραπανω απο οτι υπολογισα (στο βιντεο δεν φαινεται οπως το εζησα live). Δεν τρομαξα αλλα ενα "ωχ" το ειπα η αληθεια ειναι.. Στα υπολοιπα δεν ειχα κανενα προβλημα. thumb

Σε βροχη δεν παω ετσι συνηθως αλλα μου βγηκε ο καγκουρας :whistle: που προσπαθω να κρυψω με το να μπαινω σε trackdays :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
13-01-12, 09:54
Το 1ο βιντεο διαδρομης που τραβαω με τη Gopro 2! Σε σημεια χωρις φως εχει θεμα απο οτι βλεπω.. μερα δεν προλαβα να τραβηξω ακομη. Το τραβηξα σε HD αλλα βγηκε 2GB+ και απο το να κοψω το βιντεο, προτιμησα να κοψω κατι απο τη ποιοτητα. Θα κοψω κανα κομματακι για να δουμε την ιδια ληψη/σκηνη σε HD αναλυση, διαφορες κ.α

Τη μουσικη την αφησα επιτηδες για να δω αν ακουγεται το μοτερ με κλειστα παραθυρα (μονο του οδηγου 3-4 ποντους για το τσιγαρο). Μια χαρα τα γραφει ολα. Το τριξιμο που ακουγεται ειναι απο τη βεντουζα, δεν ειχα βιδωσει καλα μια απο τις 3 βιδες της (σπαστικος ο χειρισμος της, μπορουσε να κανει rotate πιο ευκολα..).

Η διαδρομη γνωστη στους περισσοτερους, νερα, λιγη κινηση, μερικα γλυστριματα και κρυο!

Δεν την ειχα δει ποτε απο τοσο κοντα τη καμερουλα, ειναι τοσο μικρη που τη χανεις για πλακα εκτος θηκης..

Επειδη ηταν δωρο απο τη κοπελα μου και δεν εβαλα χρηματα, ειπα να επενδυσω κατι κι εγω πανω της και να παρω το LCD Backpac, πολυ χρησιμο! Βλεπεις που τραβας, βλεπεις το μενου (γιατι η μικρη οθονη μπροστα δεν βολευει πολυ). Εχει επιλογη να κλεινει (να μη βλεπεις δηλαδη) ενω τραβαει κανονικα σαν να μην υπηρχε, για να μη καις παραπανω μπαταρια.

Τα κουμπια της ειναι λιγο περιεργα βεβαια, νομιζεις οτι το πατησες αλλα δεν εχει πατηθει, θελει παραπανω δυναμη. Αρνητικο.. αλλα τι να κανουμε? Ωραιο εργαλειακι thumb

https://www.youtube.com/watch?v=hxmqQLAjUsE&feature=youtu.be



Ωραια καμερα Φανουρη.....αλλα πολυ προσοχή στο δεομο......
Ειδικά εκει στην Καστελλα στην στροφή του blacklight.....εκει ειναι καρμανιόλα...ουτε οταν ειναι στεγνό δε κραταει yugo:shok:.......τρέχεις:ranting2:

nik200
13-01-12, 09:59
φανη μπραβο για την προσπαθεια και για το ωραιο βιντεακι..παντα τετοια...
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι κοπαναει το διαφορικο σου στην βροχη-οποτε μην το πολυ ζοριζεις γιατι θα παθεις ζημια-ειναι κριμα..στο στεγνο παλι δεν θα ειχε λογικα κανενα θεμα!οποτε αναμενουμε βιντεακι σε στεγνο..και μια ιδεα..βαλε να φαινονται οργανα λιγο παραπανω και τιμονι...σε επομενο βιντεακι..

καλη αρχη φιλε...

manos///3
13-01-12, 10:00
Ευγε Φανη!

Θα σ'αρεσει πολυ το καμερακι ,ειδικα στη πιστα. Βγαζεις αρκετα συμπερασματα απο τροπο οδηγησης , γραμμες κτλ.

Το μονο που λειπει ειναι η gopro να δινει εναν απλο editor για κοψιματα και για κωδικοποιηση HD σε υψηλοτερη συμπιεση με σκοπο το upload στο νετ.

super duper
13-01-12, 10:07
μπραβο φάνη,

μια χαρα φαινεται να πηγαινει.

fanisk
13-01-12, 10:12
φανη μπραβο για την προσπαθεια και για το ωραιο βιντεακι..παντα τετοια...
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι κοπαναει το διαφορικο σου στην βροχη-οποτε μην το πολυ ζοριζεις γιατι θα παθεις ζημια-ειναι κριμα..στο στεγνο παλι δεν θα ειχε λογικα κανενα θεμα!οποτε αναμενουμε βιντεακι σε στεγνο..και μια ιδεα..βαλε να φαινονται οργανα λιγο παραπανω και τιμονι...σε επομενο βιντεακι..

καλη αρχη φιλε...

Νικο τη καμερα την εβαλα στο τζαμι μπροστα διπλα απο το καθρεπτη, με το βραχιονα οσο πισω γινεται. Ειναι περιεργος ο τροπος στηριξης της, πιο δυσκολος απο αλλες βεντουζες. Το καλο ειναι οτι αμα το βιδωσεις οπως πρεπει δεν κουνιεται τιποτα, ειχε μεινει χαλαρη μια βιδα για αυτο κανει ετσι.

Στο επομενο βιντεο μαλλον θα τη κολλησω ή στο πισω τζαμι ή στο ντουλαπακι μεταξυ των καθισματων για να χωρεσει στο πλανο το τιμονι, τα οργανα και το POV.

Γιαννη ποτε θα γυρισουμε ορεινο βιντεακι ? :thumbsup:


Ευγε Φανη!

Θα σ'αρεσει πολυ το καμερακι ,ειδικα στη πιστα. Βγαζεις αρκετα συμπερασματα απο τροπο οδηγησης , γραμμες κτλ.

Το μονο που λειπει ειναι η gopro να δινει εναν απλο editor για κοψιματα και για κωδικοποιηση HD σε υψηλοτερη συμπιεση με σκοπο το upload στο νετ.

Μανο :thumbsup: Στη πιστα θα ειναι χρησιμο, στο δρομο δεν ειναι. Απο τοτε που αρχισα τα trackdays σταματησα να τρεχω εξω, αλλα με εβαλε στη πριζα η gopro. Επειδη ξερω οτι "τραβαει" το παταω, να ειναι λιγο πιο ενδιαφερον απο απλη βολτα. Κανεις λαθη ομως ετσι.. ειναι σαν να κυνηγας αλλον στη πιστα, σκεφτεσαι τον μπροστινο και πιεζεις λαθος. Θα προσπαθησω να τη βγαλω απο το μυαλο μου οτι τραβαει γιατι καηκαμε..

Πηρα 1 antifog kit να υπαρχει, και ενα ride hero mount kit για ποδηλατο κ.α Την εχεις βαλει ποτε στο κρανος του kart? Αν ναι, σε ποιο σημειο του κρανους ειναι καλυτερα, πλαι ή πανω? Για να ξερω που να κολλησω το αυτοκολλητο mount του motorsport kit.

Για το κοψιμο πρεπει να παρω μαθηματα γιατι δεν εχω ιδεα..

manos///3
13-01-12, 10:21
Για πες για το antifοg kit..δε το ξερω..με ενδιαφερει γιατι καποιες φορες ο ηλιος τα καιει ολα...

Οσο για το κρανος ειναι καλυτερα δεξια , καπου στο υψος του ματιου.

fanisk
13-01-12, 10:33
Για πες για το antifοg kit..δε το ξερω..με ενδιαφερει γιατι καποιες φορες ο ηλιος τα καιει ολα...

Οσο για το κρανος ειναι καλυτερα δεξια , καπου στο υψος του ματιου.

Μανο ειναι αυτο :
https://gopro.com/camera-accessories/anti-fog-inserts

Για την υγρασια, δεν ξερω αν θα το χρειαστω ποτε, αλλα επειδη ηταν τσαμπα το πηρα τωρα να υπαρχει σπιτι παρα να το ψαχνω μετα. Για τον ηλιο ισως με κανα DIY σκιαστρο να κανεις δουλεια..

Οκ για το κρανος.

manos///3
13-01-12, 11:01
Το εψαξα λιγο και τελικα δινει εναν editor 3D ο οποιος συνεργαζεται αψογα με 2D. To κατεβασα free απο το site https://gopro.com/3d-cineform-studio-software-download/

fanisk
13-01-12, 11:03
Το εψαξα λιγο και τελικα δινει εναν editor 3D ο οποιος συνεργαζεται αψογα με 2D. To κατεβασα free απο το site https://gopro.com/3d-cineform-studio-software-download/

Θα το κατεβασω οταν παω σπιτι Μανο thumb

nikos1400
13-01-12, 12:08
μπραβο Φανη, ωραιο εργαλειο.

ποιος θα κανει την καλη να μας πει πως γινεται το πιο ευκολο/γρηγορο editing ομως ??
δεν εχω ασχοληθει ακομα, αλλα απο οτι καταλαβα αυτο ειναι το πιο δυσκολο και χρονοβορο της υποθεσης.
τι προγραμμα ? αυτο που ποσταρε τωρα ο Μανος ?

αντε να βγει τωρα και η gopro με ασυρματο external mic....

edit: και στα σκοτεινα μια χαρα τα παει, που να δεις κατι αλλες sd...:ranting2:

m-power_01
13-01-12, 12:24
Τώρα που πήρες και κάμερα, θα έρθεις το βράδυ να πάμε κάνα Καπανδρίτι sss ?

fanisk
13-01-12, 12:31
Τώρα που πήρες και κάμερα, θα έρθεις το βράδυ να πάμε κάνα Καπανδρίτι sss ?

Μπορω αλλα χαραματα γιατι αποψε εχει κανονιστει σινεμα, φαι, σπιτι, κλπ..

nik200
13-01-12, 12:31
Νικο τη καμερα την εβαλα στο τζαμι μπροστα διπλα απο το καθρεπτη, με το βραχιονα οσο πισω γινεται. Ειναι περιεργος ο τροπος στηριξης της, πιο δυσκολος απο αλλες βεντουζες. Το καλο ειναι οτι αμα το βιδωσεις οπως πρεπει δεν κουνιεται τιποτα, ειχε μεινει χαλαρη μια βιδα για αυτο κανει ετσι.

Στο επομενο βιντεο μαλλον θα τη κολλησω ή στο πισω τζαμι ή στο ντουλαπακι μεταξυ των καθισματων για να χωρεσει στο πλανο το τιμονι, τα οργανα και το POV.


τοτε my bad my friend!