PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε85] Rear BBK 4-pot Kit



fanisk
12-01-12, 10:54
Κανονισα καλη τιμη νομιζω για τα πισω AP-GALFER. 320x22mm δισκο οπως ειπε, 4πιστονα τρυπητα 780¤ χωρις τακακια επειδη δεν εχει galfer tuning ο Καμπανης. Ειπε για 900 οπως ειχαμε συμφωνησει αρχικα (να πληρωσει τη τοποθετηση αντι για τακακια) αλλα του ειπα οτι ισως τα βαλω μονος. Του ειπα δεν πειραζει γιατι θα βαλω τα DS2500 να ειμαι μπρος-πισω ιδιος.. αν και το σκεφτομαι γιατι σφυριζουν πολυ τελικα. Αγκυρες αλλα για καθημερινη χρηση.. σου μενει χουι στα αφτια. Ισως παρω τα 2000 και μολις φαγωθουν τα εμπρος να βαλω 2000.

Με το χειροφρενο πισω τι γινεται ομως? Ο Σπυρος χωρις να ειναι σιγουρος νομιζει πως θελει πατεντα. Και αν θυμαμαι καλα και ο Paris330i εχει κανει μια πατεντα για να δουλεψουν οι καμπανες του χειροφρενου. Ο Καμπανης λεει πως δουλευει σωστα χωρις πατεντες (βεβαια τα ιδια ακουγα και τοτε με τα μπροστινα).

Κλεισαμε ραντεβου για αυριο, τηλεφωνικα δεσμευτηκε πως αν δεν κανουν (ενω λεει μπαινουν 100% bolt on) θα δωσει τσαμπα διαιρουμενους δισκους (τι θα αλλαξει με το χειροφρενο δηλαδη?)

Ας μου πει καποιος παρακαλω τι γινεται με τις καμπανες του χειροφρενου..

fanisk
12-01-12, 10:58
Χρειαζεται ολη αυτη η μανουρα?

https://evotechnik.net/showthread.php?35208-First-2011-DIY-320-to-330-REAR-Brake-Conversion&

Η σωστη διασταση για πισω 4πιστονα ειναι 320x22 ή οχι ?

BILL007
12-01-12, 11:00
https://argyrides.eu/bmw/mods/330_rear_brake/rear_brakes.htm

fanisk
12-01-12, 11:05
https://argyrides.eu/bmw/mods/330_rear_brake/rear_brakes.htm

Billαρα μας γ@μησες!! Πως θα γινει να δουλεψει χωρις τετοιες πατεντες? Ακομη και τα ετοιμα 4pot rear kits των Brembo, Alcon, AP θελουν αυτη τη μανουρα? Θα κλαψω..

BILL007
12-01-12, 11:16
Φάνη αυτό είναι για 320->330...Αν τα κιτάκια είναι για bmw δεν έχεις πρόβλημα...Αλλιώς κατα 90% θα αντιμετωπίσεις κάτι το ανάλογο...

fanisk
12-01-12, 11:22
Φάνη αυτό είναι για 320->330...Αν τα κιτάκια είναι για bmw δεν έχεις πρόβλημα...Αλλιώς κατα 90% θα αντιμετωπίσεις κάτι το ανάλογο...

Δεν ξερω αν ειναι για bmw ή οχι. Απο τη 1η εμπειρια μου μαζι του (εμπρος 6pot) απο οτι καταλαβα απλα παντρευει τις δαγκανες του με δισκους CSL. Για bolt on ξεκινησαμε και τον κυνηγουσα 2 μηνες για να τελειωσει η δουλεια. Μια δεν τον εβρισκα, μια δεν εβρισκα αυτον που θα εφτιαχνε τις καμπανες (συνεργατες ε?), μια δεν χωραγαν (ενω ηταν bolt on).. τρεχα γυρευε. Απλα επειδη μπροστα εχω Ap-Galfer θελω και πισω τα ιδια. Αν το ηξερα απο τοοοοτε απλα θα κραταγα λεφτα για ετοιμο AP-Racing kit αλλα θα περναγε τα 3000¤..

BILL007
12-01-12, 11:23
Αν το ηξερα απο τοοοοτε απλα θα κραταγα λεφτα για ετοιμο AP-Racing kit αλλα θα περναγε τα 3000¤..

Τα είπες όλα μόνος σου!thumb

fanisk
12-01-12, 11:26
Τα είπες όλα μόνος σου!thumb

Αμα σκεφτεσαι με το κατω κεφαλι και βιαζεσαι.. 1500 τα μπροστα και 900 τα πισω. 2400. Ε βαλε αγχος, τρεξιμο, και βενζινες 2 μηνες πανω-κατω απλα για να ακουω "λειπει ο ταδε, δεν ειναι ετοιμα απο τον ταδε, ελα την ταδε μερα" να τα αλλα 600. Τωρα τι γινεται ομως.. Θα μπει ή δεν θα μπει? Αμα θελει πατεντες χασαμε..

Vassilis ///M
12-01-12, 11:45
Θέλει πατέντες...όπως αναφέρατε πιο πάνω....Αν είχες άκρα απο μεγαλύτερο μοντέλο Ζ4Μ θα κάθονταν κουτί...Φαντάσου ότι δεν θα κάθονταν ούτε σε Ζ4 3.0 Μ54...Θές λογικά κόψε-ράψε με σιαγόνες χειροφρένου...

fanisk
12-01-12, 11:50
Θέλει πατέντες...όπως αναφέρατε πιο πάνω....Αν είχες άκρα απο μεγαλύτερο μοντέλο Ζ4Μ θα κάθονταν κουτί...Φαντάσου ότι δεν θα κάθονταν ούτε σε Ζ4 3.0 Μ54...Θές λογικά κόψε-ράψε με σιαγόνες χειροφρένου...

Αυτο δεν παιζει να γινει, θα το ψαξω οσο μπορεσω σημερα και ειτε θα ριξω ακυρο ειτε θα κανω κουβεντα μαζι του οτι αν δεν μπει αμεσως bolt on οπως επιμενει, θα παρει πισω τα φρενα και εγω τα λεφτα. Αν γνωριζει καποιος κατι ας το γραψει γιατι ο χρονος πιεζει!!

BILL007
12-01-12, 12:12
Αυτο δεν παιζει να γινει, θα το ψαξω οσο μπορεσω σημερα και ειτε θα ριξω ακυρο ειτε θα κανω κουβεντα μαζι του οτι αν δεν μπει αμεσως bolt on οπως επιμενει, θα παρει πισω τα φρενα και εγω τα λεφτα. Αν γνωριζει καποιος κατι ας το γραψει γιατι ο χρονος πιεζει!!


Aυτό να κάνεις Φάνη...thumb

fanisk
12-01-12, 12:15
Aυτό να κάνεις Φάνη...thumb

Μωρε αυτο θα γινει αλλα βλεπω να μη βγαζω ακρη συντομα και θα σπασουν τα νευρα μου..

BILL007
12-01-12, 12:19
Μωρε αυτο θα γινει αλλα βλεπω να μη βγαζω ακρη συντομα και θα σπασουν τα νευρα μου..

Για εμένα το μόνο σίγουρο...Δυστηχώς...:(

fanisk
12-01-12, 12:22
Ή εχει κολλησει το κεφαλι μου και δεν ψαχνω σωστα, ή δεν μπορω να τα βρω..
Θυμαμαι πως καπου/καποτε ειχα βρει στο google, διαστασεις απο 4pot rear bbk kits για BMW, και με ποιους δισκους δεν θες πατεντες στο χειροφρενο (δεν γινεται brembo,ap, alcon κλπ να τα πουλανε με πατεντες.. αρα καποιος δισκος μπαινει χωρις κοψε-ραψε).

:ranting2:

BILL007
12-01-12, 12:33
Αν τα κιτάκια είναι για bmw δεν έχεις πρόβλημα

;););)

Kostas Maras
12-01-12, 16:25
Αυτο δεν παιζει να γινει, θα το ψαξω οσο μπορεσω σημερα και ειτε θα ριξω ακυρο ειτε θα κανω κουβεντα μαζι του οτι αν δεν μπει αμεσως bolt on οπως επιμενει, θα παρει πισω τα φρενα και εγω τα λεφτα. Αν γνωριζει καποιος κατι ας το γραψει γιατι ο χρονος πιεζει!!

Λοιπόν Φάνη την πατέντα την έχω κάνει εγω χωρίς κόψε ραψε αλλα δεν περιγραφεται ετσι απλα......τεος παντων......φτιάχνεις σιδερένιο ή αλουμινενιο δαχτυλίδι για να μπει μεσα στην δισκοπλακα οσο πιο σφηνωτα μπορεις.....απλα θελει μηχανουργειο η δουλεια......αν εβλεπες το αμάξι μου θα καταλαβαινες την αψογη τοποθετηση μου!

fanisk
12-01-12, 16:44
Λοιπόν Φάνη την πατέντα την έχω κάνει εγω χωρίς κόψε ραψε αλλα δεν περιγραφεται ετσι απλα......τεος παντων......φτιάχνεις σιδερένιο ή αλουμινενιο δαχτυλίδι για να μπει μεσα στην δισκοπλακα οσο πιο σφηνωτα μπορεις.....απλα θελει μηχανουργειο η δουλεια......αν εβλεπες το αμάξι μου θα καταλαβαινες την αψογη τοποθετηση μου!

Κωστα το ιδιο μου ειπαν ο Mormon και ο gyiama επειδη τους ζαλιζα στο τηλ..
Το ζυγισες εσυ? Αν και τοσο ψειρας που εισαι (βλ. εξατμιση) μαλλον ναι χαχα.

Θα'θελα να το αποφυγω ομως. Δεν υπαρχει τιποτα σε δισκο που να μπαινει bolt on?

Ξαναμιλησα με τον Καμπανη και μου ελεγε τα δικα του κι εγω τα δικα μου. Τελος του μηνα μπαινω φανταρος και δεν εχω το χρονο να τον κυνηγαω οπως περσι το καλοκαιρι για να τελειωσει η δουλεια.

Μου ειπε πως πρεπει να τον πληρωσω, να τα πληρωσει, και να τα βαλουμε. Που να μην ηταν και αντιπροσωπος της Galfer..
Το πρωι στο τηλ. του ειπα την τοποθετηση θα τη κανω εγω αλλου, θα επρεπε να τα πληρωσω ομως. Του ειπα να τα τοποθετησουμε οπου θελει αυτος και αφου μπουν ολα bolt on οπως επιμενει, χωρις καμια πατεντα, να παρει τα μετρητα στο χερι και εγω να φυγω με τα φρενα. Μου το εκλεισε να μιλησει με το μαστορα και να με ξαναπαρει, λεει αυριο πρωι, λεω δεν μπορω λογω δουλειας. Ειπαμε για Δευτερα.

Ελπιζω τη Δευτερα να γινει ετσι οπως συμφωνησαμε, αν και νομιζω πως σιγουρα "κατι θα γινει και θα χρειαστει μια ψιλοπατεντα". Και μιση βιδα εκτος kit να βαλει θα φυγω.

Αλλοι δεν τα γραφουν γιατι ισως να μη θελουν, δικαιωμα τους, αλλα με οποιον εχω μιλησει στο τηλ. σχετικα με συνεργασια τους για πωληση φρενων, ΟΛΟΙ ειχαν προβλημα (ακομη και σε αλλα φορουμς απο οτι διαβαζω). Προσθετω και τη δικη μου εμπειρια περσι.. ε οτι και να μου πει δεν τον πιστευω πλεον. Αν δεν μπουν τα φρενα οπως λεει φευγω. Αν μπορουσα να τα βρω αλλου/αλλιως δεν θα ασχολιομουν καν..

Αν δεν εμπαινα φανταρος ισως και να δοκιμαζα τον τροπο με τα δαχτυλιδια ετσι για το γαμωτο.. αλλα δεν εχω χρονο ουτε ορεξη να ειμαι μεσα με μισοτελειωμενο αμαξι και να περιμενω ποτε θα βγω για να το μαζεψω, ισως απο χειμωνα.

Kostas Maras
12-01-12, 16:55
Φάνη δεν υπάρχει αλλος τροπος απο αυτον που ειπα και σου ειπαν τα αλλα παιδια.....μην ψαχνεις αδικα γιατι στο δικο μου το εξαψα παρα πολυ......και το σιγουρο ειναι οτι σε αυτον που πηγες μμμμμμμμ.......τι να σου πω; και οι ανταπτορες δεν ειναι του kit σιγουρα....αλλου τους φτιαχνει και ξερω και που......μακαρι να εβλεπες την δουλεια που εκανα εγω!

Lambros46
12-01-12, 16:57
Γιατί δεν βάζεις τα λεφτά στην άκρη και να το φτιάξεις μετά το φανταριλίκι με την ησυχία σου?Ούτως ή άλλως πόσο θα χρησιμοποιήσεις το αμάξι για τους επόμενους 9 μήνες?
(Μην παρεξηγηθείς και νομίζεις ότι κάνω κουμάντο στα λεφτά σου)

Kostas Maras
12-01-12, 17:02
Ακυρωσε την δουλεια με αυτον...... και αργοτερα τα ξαναλεμε αν θελεις για να γινει οπως θελει εσυ......ακου εκει να τον πληρωσεις, να τα πληρωσει, και να τα βαλει.......εχει πολυ πλακα ο τυπος.......

fanisk
12-01-12, 17:13
Φάνη δεν υπάρχει αλλος τροπος απο αυτον που ειπα και σου ειπαν τα αλλα παιδια.....μην ψαχνεις αδικα γιατι στο δικο μου το εξαψα παρα πολυ......και το σιγουρο ειναι οτι σε αυτον που πηγες μμμμμμμμ.......τι να σου πω; και οι ανταπτορες δεν ειναι του kit σιγουρα....αλλου τους φτιαχνει και ξερω και που......μακαρι να εβλεπες την δουλεια που εκανα εγω!

Τον ξερεις κι εσυ?
Οι ανταπτορες ειναι χτυπημενοι galfer και με νουμερα αν θυμαμαι καλα εκτος του ονοματος. Βεβαια θα μου πεις αλλοι χτυπανε VIN, στη βαση αλουμινιου θα κολλησουν? Περσι που καναμε τα εμπρος, τις καμπανες τις εφτιαξε ενας στην Ηλιουπολη, τη Δευτερα το ραντεβου ειναι για Λαμπρου Κατσωνη.. εκει δεν ειναι ο Hercules?

Μεχρι να σκεφτω για το θεμα του χειροφρενου (παλι καλα μου το θυμισε ο Σπυρος) ελεγα ενταξει ετρεξα τη 1η φορα, τη 2η θα ειναι ενταξει. Παραλιγο να παρω στο λαιμο μου και τον Αρη(hades). Σημερα το σκεφτομαι αναποδα.. αφου επιμενει σωνει και ντε οτι ειναι bolt on (οπως και τη 1η φορα, αλλα επειδη δεν εβλεπα απο την κ@@@λα ελεγα αντε να τελειωνουμε αντι να του τα γυρισω πισω) γιατι λεει να τον πληρωσω πρωτα και οτι ειναι θεμα εμπιστοσυνης? Ετσι και εγω, του ειπα αφου ειναι θεμα εμπιστοσυνης πρωτα θα τα βαλεις και μετα θα παρεις λεφτα.


Γιατί δεν βάζεις τα λεφτά στην άκρη και να το φτιάξεις μετά το φανταριλίκι με την ησυχία σου?Ούτως ή άλλως πόσο θα χρησιμοποιήσεις το αμάξι για τους επόμενους 9 μήνες?
(Μην παρεξηγηθείς και νομίζεις ότι κάνω κουμάντο στα λεφτά σου)

Με πιανει η μαλακια μου Λαμπρο, οταν θελω κατι αν δεν γινει σκαω.. Θα μπορουσα να το κανω και μετα, δικιο εχεις. Αλλα..


Ακυρωσε την δουλεια με αυτον...... και αργοτερα τα ξαναλεμε αν θελεις για να γινει οπως θελει εσυ......ακου εκει να τον πληρωσεις, να τα πληρωσει, και να τα βαλει.......εχει πολυ πλακα ο τυπος.......

Κωστα επειδη καταληξαμε (τηλεφωνικα, οχι γραπτα) στο οτι τη Δευτερα πρωτα θα μπουν τα φρενα χωρις πατεντες και μετα θα παρει λεφτα, λεω να δωσω μια ευκαιρια, το πολυ πολυ να χασω 1 πρωινο και νευρα. Αντε να δουμε..

Στειλε αν θες πμ σχετικα με το θεμα ή 1 τηλ. να σε παρω.

stef
12-01-12, 18:19
Ρε νούμερο άσε τα φρένα και τις βλακείες και κοίτα να πάρεις κανα ess μετά τον στρατό μπας και με περάσεις.... :p

fanisk
12-01-12, 18:23
Απορια:
Αυτοι που βαζουν φρενα "απο τριλιτρο" μπρος-πισω κανουν τη πατεντα με τις καμπανες του χειροφρενου? Παιρνουν καμπανες για τριλιτρο? Τι κανουν?

Στο bmwfans.info βλεπω πως τα πισω φρενα των τριλιτρων ειναι 320x22, υποθετω πως τη συγκρεκριμενη διασταση τη βγαζουν και οι galfer, brembo, ate, zimmerman, κ.α σαν ανταλλακτικα των ΟΕΜ, ε?

Αρα μηπως τη Δευτερα ο Καμπανης εχει τετοιους δισκους και δεν χρειαστει πατεντα? (πρωτα επρεπε να πληρωσω ομως, αρα δεν ειναι σιγουρος αν μπαινουν..) Επειδη δεν θυμοταν αν εχω τρυπητους ή χαρακτους με ρωτησε.. λετε να εχει ΟΕΜ δισκους και να τους τρυπησουν στη φρεζα? :shok: Ή παραεγινα καχυποπτος και απλα θελει να ξερει τι να παραγγειλει?

Και αν τελικα οι δισκοι αυτοι δεν θελουν πατεντες, η τιμη ειναι ενταξει ή νομιζω πως ειναι ενταξει? 780¤ (δισκοι, δαγκανες, βασεις, σωληνακια, υγρα), 120¤ τοποθετηση + τακακια (που δεν εχει galfer tuning οπως ειπε, αρα 150+ για DS2500).

kostas1.6
12-01-12, 18:26
Απορια:
Αυτοι που βαζουν φρενα "απο τριλιτρο" μπρος-πισω κανουν τη πατεντα με τις καμπανες του χειροφρενου? Παιρνουν καμπανες για τριλιτρο? Τι κανουν?

Στο bmwfans.info βλεπω πως τα πισω φρενα των τριλιτρων ειναι 320x22, υποθετω πως τη συγκρεκριμενη διασταση τη βγαζουν και οι galfer, brembo, ate, zimmerman, κ.α σαν ανταλλακτικα των ΟΕΜ, ε?

(...)

Φάνη, όταν λές τρίλιτρο εννοείς Ζ4; Το δικό μου (3.0si) μου φαίνεται ότι 294Χ19 έχει πίσω.

Vassilis ///M
12-01-12, 18:40
Φάνη, όταν λές τρίλιτρο εννοείς Ζ4; Το δικό μου (3.0si) μου φαίνεται ότι 294Χ19 έχει πίσω.

Εννοεί για 46άρια....

kostas1.6
12-01-12, 19:04
Εννοεί για 46άρια....

Είπα κι εγώ... σχεδόν ίσα μπρός (325) και πίσω έχω; Και δεν τους φαίνονται κιόλας! :whistle:

Vassilis ///M
12-01-12, 19:12
Φάνη κι εγώ ήθελα να βάλω τα μεγάλα φρένα απο 330 πίσω αλλα δεν μπορούσα λόγο των άκρων μου (Valvetronic) και έπρεπε να κάνω αυτην την πατέντα με τις σιαγόνες του χειροφρένου,οπότε πήρα κομπλέ πίσω γέφυρα απο 330 και τα έβαλα πάνω...Στην περίπτωση τη δικιά σου θα χρειαστείς γέφυρα απο Ζ4Μ γιατί ακόμη και το Ζ4 3.0 με τον Μ54 έχει δίσκους 294x19....

m-power_01
12-01-12, 19:52
Φάνη, δεν τον ξέρω τον κύριο Galfer... αλλά αν είναι να κάνεις πάλι πατέντες και να τρως ένα μήνα, άστο να πάει στα τσακίδια. Ούτε λεφτά μπροστά ούτε λεφτά στο τέλος...
Τον παίρνεις τηλ, του λες ότι θέλεις να περάσεις να τα δεις και να σου έχει εκεί τον δίσκο.
Πάς εκεί και μετράς εσωτερική διάμετρο καμπάνας... Την βγάζεις 185χιλ ! Μ@λ@κία έπρεπε να είναι 160,8χιλ... Άρα οι δίσκοι του είναι από 330. Του λες αντίο.
Με ευχαριστείς πολύ.Σου λέω ''για αυτό είναι οι φίλοι''.

fanisk
12-01-12, 20:35
Ρε νούμερο άσε τα φρένα και τις βλακείες και κοίτα να πάρεις κανα ess μετά τον στρατό μπας και με περάσεις.... :p

Μετα το στρατο θα σου παρω ενα ζευγαρι κυαλια, θα σου χρειαστουν :thumbsup:


Φάνη κι εγώ ήθελα να βάλω τα μεγάλα φρένα απο 330 πίσω αλλα δεν μπορούσα λόγο των άκρων μου (Valvetronic) και έπρεπε να κάνω αυτην την πατέντα με τις σιαγόνες του χειροφρένου,οπότε πήρα κομπλέ πίσω γέφυρα απο 330 και τα έβαλα πάνω...Στην περίπτωση τη δικιά σου θα χρειαστείς γέφυρα απο Ζ4Μ γιατί ακόμη και το Ζ4 3.0 με τον Μ54 έχει δίσκους 294x19....

Βασιλη καπου ειχα δει πως το SMG δεν κουμπωνει σε αξονα Ζ4Μ για αυτο τοτε δεν τον πηρα.. (θα ειχα καλυτερα φρενα, μπλοκε, πιο φτηνα απο το Quaife)


Φάνη, δεν τον ξέρω τον κύριο Galfer... αλλά αν είναι να κάνεις πάλι πατέντες και να τρως ένα μήνα, άστο να πάει στα τσακίδια. Ούτε λεφτά μπροστά ούτε λεφτά στο τέλος...
Τον παίρνεις τηλ, του λες ότι θέλεις να περάσεις να τα δεις και να σου έχει εκεί τον δίσκο.
Πάς εκεί και μετράς εσωτερική διάμετρο καμπάνας... Την βγάζεις 185χιλ ! Μ@λ@κία έπρεπε να είναι 160,8χιλ... Άρα οι δίσκοι του είναι από 330. Του λες αντίο.
Με ευχαριστείς πολύ.Σου λέω ''για αυτό είναι οι φίλοι''.

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΕ ΜΗΧΑΝΙΚΕ ΚΑΙ ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΕ εισαι ωραιος, με βγαζεις απο τον κοπο να παω Καλλιθεα απλα για να δω οτι δεν κανουν (αν δεν κανουν). Θα τον παρω τηλ. πριν ξεκινησω να μετρησει να μου πει.

Αν δεν κανουν, πως θα μπει 4πιστονο πισω? Να το ξεχασω?

spar@
12-01-12, 22:01
Φανη μην φτασεις στο σημειο να σου χει βγαλει τα παλια φρενα, να σου βαζει τα καινουρια για να δεις οτι θα χρειαστει πατεντα, γιατι μετα πιο ευκολα θα πεσουν "σφαλιαρες" παρα θα σου γυρισει τα λεφτα.

fanisk
12-01-12, 22:16
Φανη μην φτασεις στο σημειο να σου χει βγαλει τα παλια φρενα, να σου βαζει τα καινουρια για να δεις οτι θα χρειαστει πατεντα, γιατι μετα πιο ευκολα θα πεσουν "σφαλιαρες" παρα θα σου γυρισει τα λεφτα.

Το ξερω Σπυρο.. αν στη μετρηση ειναι ιδια, θα λυσουν το ενα φρενο χωρις να βγαλουν τη δαγκανα απο το σωληνακι, απλα να μπει ο δισκος να δω τι γινεται. Αν δεν ειναι bolt on την εχασε τη 2η ευκαιρια του.

alexk
12-01-12, 23:14
Φάνη από ότι λέει ο Σπύρος και άλλοι δεν θα μπούνε τα φρένα χωρίς μεγάλες πατέντες.
Άν τα βάλεις μάλλον θα δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα λύσεις.

AP racing δεν μπαίνουν στο δικό σου ?
Εγώ τα δικά μου τα είχα πάρει σε πολύ καλή τιμή, έχω contact Αγγλία.

m-power_01
13-01-12, 01:31
Ο δίσκος που έχεις τώρα είναι αυτός

https://www.hanse-autoteile.de/anzeigen/artikel/ATE_Bremsenset//24011002021/big/bild1.jpg

Ο δίσκος του 330 ,που πιθανότατα σου λέει ,είναι αυτός

https://www.hanse-autoteile.de/anzeigen/artikel/ATE_Bremsenset//24012202091/big/bild1.jpg

όπως βλέπεις και εσύ η διάσταση που σε ενοχλεί είναι η (Η). Νομίζω τώρα αντιλαμβάνεσαι ποιο είναι το πρόβλημα.

Η εναλλακτική σε ΟΕΜ δίσκο είναι αυτοί από το 325 με διάμετρο 294χιλ. Η εσωτερική διάμετρος (Η) παραμένει ίδια ,οπότε μπορείς να τους βάλεις πάνω χωρίς πατέντες.Είναι η γωτό που ακολουθεί

https://www.hanse-autoteile.de/anzeigen/artikel/ATE_Bremsenset//24011901081/big/bild1.jpg

fanisk
13-01-12, 01:54
Σπυρο.. λες?
Διαβασε κι εδω:
https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=24&p=441394

Δεν καταλαβαινω ομως αν ο τυπος τα εβαλε και δεν καναν, ή δεν τα δοκιμασε ποτε και απλα ανεφερε τη σκεψη του. Θα στειλω 1 πμ να μαθω.

mormon
13-01-12, 01:55
φανη μου τα ειπαμε απο το τηλ θα σου τα πω κ εδω!
για τον συγκεκριμενο τυπο εχω να πω τα χειροτερα!
οσοι ταλαβεριστηκαν μαζι του μονο προβληματα ειχαν.
τρανταχτο παραδειγμα με το θωμα που μας κατεβασε στην αθηνα
για να του περασει τα φρενα! δεν φτανει που τον πληρωσε ενα καρο
λεφτα το εβαλε και επιπλεον εξοδα να κατεβει αθηνα!
εμενα συγκεκριμενα που του ειπα οτι θα βαλω brembo μου ειπε
να κανει κονε να τα σμπρωξουμε κ να βαλω galfer γιατι ακουσων ακουσων
ειναι καλυτερα απο τα brembo!!!!!!

στο θεμα μας τωρα, οπως σου ειπα αφου επιμενει οτι θα μπουν κουτι,
που δεν το νομιζω(μακαρι να βγω ψευτης) πηγαινε να στα τοποθετησει κ αν
ολα ειναι οκ τον πληρωνεις ολα μια χαρα κ τελειωνει η ιστορια!

οσων αφορα αν τα φρενα του 330 μπαινουν και σε μικροτερα κυβικα μπαινουν
χωρις κοψε ραψε και χωρις να αλαξεις ολοκληρη τη γεφυρα! ο αδερφος μου εχει 2λιτρο βαλβετρονικ και φοραει μπρος-πισω φρενα 330!

στην συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να κοβει και το μυαλο του μαστορα που κανει την δουλεια. κακα τα ψεματα φρενα ειναι και δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις πανω σε κολησεις κ τετοιου ειδους πατεντες!

ζητω συγνωμη αν κουρασα και ειμαι ανοιχτος σε οποια διευκρινιση!

m-power_01
13-01-12, 02:07
Σπυρο.. λες?
Διαβασε κι εδω:
https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=24&p=441394

Δεν καταλαβαινω ομως αν ο τυπος τα εβαλε και δεν καναν, ή δεν τα δοκιμασε ποτε και απλα ανεφερε τη σκεψη του. Θα στειλω 1 πμ να μαθω.

Yes I did try and adjust the shoe/brake adjuster at the rotor (not the handle)....I don't think you can adjust it out 20mm at least I couldn't

Λέει ότι προσπάθησε και δεν τα κατάφερε...


φανη μου τα ειπαμε απο το τηλ θα σου τα πω κ εδω!
για τον συγκεκριμενο τυπο εχω να πω τα χειροτερα!
οσοι ταλαβεριστηκαν μαζι του μονο προβληματα ειχαν.
τρανταχτο παραδειγμα με το θωμα που μας κατεβασε στην αθηνα
για να του περασει τα φρενα! δεν φτανει που τον πληρωσε ενα καρο
λεφτα το εβαλε και επιπλεον εξοδα να κατεβει αθηνα!
εμενα συγκεκριμενα που του ειπα οτι θα βαλω brembo μου ειπε
να κανει κονε να τα σμπρωξουμε κ να βαλω galfer γιατι ακουσων ακουσων
ειναι καλυτερα απο τα brembo!!!!!!

στο θεμα μας τωρα, οπως σου ειπα αφου επιμενει οτι θα μπουν κουτι,
που δεν το νομιζω(μακαρι να βγω ψευτης) πηγαινε να στα τοποθετησει κ αν
ολα ειναι οκ τον πληρωνεις ολα μια χαρα κ τελειωνει η ιστορια!

οσων αφορα αν τα φρενα του 330 μπαινουν και σε μικροτερα κυβικα μπαινουν
χωρις κοψε ραψε και χωρις να αλαξεις ολοκληρη τη γεφυρα! ο αδερφος μου εχει 2λιτρο βαλβετρονικ και φοραει μπρος-πισω φρενα 330!

στην συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να κοβει και το μυαλο του μαστορα που κανει την δουλεια. κακα τα ψεματα φρενα ειναι και δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις πανω σε κολησεις κ τετοιου ειδους πατεντες!

ζητω συγνωμη αν κουρασα και ειμαι ανοιχτος σε οποια διευκρινιση!

Χρήστο εσύ έβαλες δύο δαχτυλίδια στις καμπάνες των δίσκων προφανώς για να μην κόψεις-ράψεις τα σιαγονάκια του χειροφρένου. Έτσι?

fanisk
13-01-12, 02:12
Yes I did try and adjust the shoe/brake adjuster at the rotor (not the handle)....I don't think you can adjust it out 20mm at least I couldn't

Λέει ότι προσπάθησε και δεν τα κατάφερε...

Για τους 320 δεν λεει ή καταλαβα κατι λαθος? Πιο κατω γραφει οτι σκεφτεται για τους 294..

m-power_01
13-01-12, 02:17
Για τους 320 δεν λεει ή καταλαβα κατι λαθος? Πιο κατω γραφει οτι σκεφτεται για τους 294..

ναι ρε λέει ότι έβαλε πάνω τους 320χιλ και ότι δεν κατάφερε να φτιάξει το χειρόφρενο.

άλλη ερώτηση ... εσύ θέλεις 4πιστονα πίσω ή απλά κάτι καλύτερο?

fanisk
13-01-12, 02:21
ναι ρε λέει ότι έβαλε πάνω τους 320χιλ και ότι δεν κατάφερε να φτιάξει το χειρόφρενο.

άλλη ερώτηση ... εσύ θέλεις 4πιστονα πίσω ή απλά κάτι καλύτερο?

Αλλο λεμε, το λινκ στο εβαλα για το σημειο που αναφερει κι αυτος για 294mm. Το 320 ξεχνα το γενικα.

Θελω καλυτερο, πιο σταθερο, χωρις μουτρα φρενο, θα ηθελα να μην ειναι διαφορετικο μπρος πισω για αυτο θελω τα ap-galfer 4pot.

m-power_01
13-01-12, 02:26
Αλλο λεμε, το λινκ στο εβαλα για το σημειο που αναφερει κι αυτος για 294mm. Το 320 ξεχνα το γενικα.

Θελω καλυτερο, πιο σταθερο, χωρις μουτρα φρενο, θα ηθελα να μην ειναι διαφορετικο μπρος πισω για αυτο θελω τα ap-galfer 4pot.

Οι 294χιλ μπαίνουν μην ψάχνεις.
Μπορείς να μου βρεις κάπου ένα σχεδιάγραμμα από τα τακάκια τις 4pot small?

mormon
13-01-12, 02:34
σπυρο οχι ακριβως δαχτυλιδια!
φερτο στο μυαλο σαν ενα ταμπουρακι που μπαινει σφιχτα
μεσα στην δισκοπλακα και οταν βιδωνεις τον τροχο πιανεται
κ με τα μπουλωνια για μεγαλυτερη ασφαλεια!

m-power_01
13-01-12, 02:38
σπυρο οχι ακριβως δαχτυλιδια!
φερτο στο μυαλο σαν ενα ταμπουρακι που μπαινει σφιχτα
μεσα στην δισκοπλακα και οταν βιδωνεις τον τροχο πιανεται
κ με τα μπουλωνια για μεγαλυτερη ασφαλεια!

Σε έπιασα! Αυτό είναι μία αξιοπρεπείς λύση

m-power_01
13-01-12, 02:55
Αυτό είναι το τακάκι από το 325


https://www.hanse-autoteile.de/anzeigen/artikel/ATE_Bremsenset//24011901081/gal_bild.jpg


Αυτό από το 330

https://www.hanse-autoteile.de/anzeigen/artikel/ATE_Bremsbelaege//13046070792/big/bild1.jpg

και εδώ το τακάκι από την 4πιστονη μικρή galfer

https://img638.imageshack.us/img638/7910/padv.jpg


τι βλέπουμε?

BILL007
13-01-12, 09:32
τι βλέπουμε?

Aυτό το Galfer με το 325 oπτικά είναι σχεδόν ίδια!!!!!:shok::shok::shok:
Οι διαστάσεις αυτού του Galfer ποιές είναι?

spar@
13-01-12, 10:24
Βλέπουμε ότι της BMW τα τακακια είναι γαλάζια; Βλέπουμε ότι τα γκαλφερ είναι γκρι; Χαχχααχαχαχαχχαχααχαχαχχα χχαχαχαχαχχα

BILL007
13-01-12, 10:31
Βλέπουμε ότι της BMW τα τακακια είναι γαλάζια; Βλέπουμε ότι τα γκαλφερ είναι γκρι; Χαχχααχαχαχαχχαχααχαχαχχα χχαχαχαχαχχα


:shok::shok::shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
13-01-12, 10:35
Βλεπουμε μια διαφορα 14,2mm ?

m-power_01
13-01-12, 12:09
Επιπλέον βοήθεια

TECHNICAL SPECIFICATIONS:

Piston sizes (mm): Ø38.1 x 4
Disc Diameter (mm): Between Ø260.0 y Ø305.0
Disc Thickness (mm): Between 20.0 y 26.0
Weight (no pads): Kg 2.6
Seal Repair Kit: ref. GA7609R
Brake Pad reference:
Sport (1055) ref. 1991900
Racing (1065) ref. 2591900/R
Racing (1080) ref. 2591900/RR
Pad Area = 43.5cm³
Pad Depth = 46.2mm
Pad Lenght = 113.7mm
Pad Thickness = 16.0mm

Vassilis ///M
13-01-12, 13:34
οσων αφορα αν τα φρενα του 330 μπαινουν και σε μικροτερα κυβικα μπαινουν
χωρις κοψε ραψε και χωρις να αλαξεις ολοκληρη τη γεφυρα! ο αδερφος μου εχει 2λιτρο βαλβετρονικ και φοραει μπρος-πισω φρενα 330!

Σε Valvetronic έχω βάλει κι εγώ φρένα πίσω απο 330,σε λίγο καιρό θα δείτε και το σχετικό post απο όλη την διαδικασία...

VanVIC
14-01-12, 11:53
Φάνη αναμένω τις εξελίξεις...

spar@
15-01-12, 15:23
Τελικά ο Φανης τα άλλαξε έκανε ένα πάντρεμα ο μηχανικός με ταμπουρα απο χιατσε και το έκανε ταμπουρατο πίσω, έχει χάσει λίγο σε αίσθηση αλλα έχει ένα χειρόφρενο...... Α Ψ Ο Γ Ο

fanisk
20-01-12, 10:30
Νεα απο το μετωπο..

Τη περασμενη Δευτερα ξεκινησα το πρωι κατα τις 8+, ελαβα 1 sms απο το Καμπανη οτι αυτος θα ειναι στο μαγαζι στις 10, λεω οκ και συνεχιζω. Επρεπε να γυρισω εκτακτως στο γραφειο, τον πηρα τηλ. και δεν απαντησε, εστειλα 1 sms να του εξηγησω οτι πρεπει να γυρισω πισω και αν θελει να το κανουμε Παρασκευη πρωι το ραντεβου (σημερα).

Δεν ελαβα απαντηση, πηρα και το μαγαζι του Hercules Parts να μη περιμενει και να του εξηγησω, λεει κανενα προβλημα τα λεμε Παρασκευη. Κανενα νεο επιβεβαιωσης ή αρνησης απο τον Καμπανη. Ουτε μεχρι τωρα που γραφω το post.

Ηθελα να βαλω τα 4πιστονα πριν μπω φανταρος, γιατι δεν ειχα τακακια πισω και τα 4πιστονα θα μπαιναν καποια στιγμη ετσι κι αλλιως. Λεω αφου χρειαζομαι αλλαγη πισω.. ας τα βαλω να ξεμπερδευω.

Ειναι αντιπροσωπος της Galfer τελικα? Πρεπει να τον κυνηγησω μεχρι και για να μου απαντησει "ναι τα βαζουμε Παρασκευη, οχι δεν δεν τα βαζουμε Παρασκευη" και να του δωσω λεφτα? Ξενερωσα, πηγα απο το Φλασκη χθες να βαλουμε τακακια και καλωδιο φρενων και γεια σας..

Οταν απολυθω, θα εχω περισσοτερο ελευθερο χρονο να το ψαξω. Δεν θελω να βαλω εμπρος αλλα φρενα, και πισω αλλα. Δεν παμε σε διαγωνισμο ομορφιας αλλα θα με ενοχλει που θα ξερω οτι εχω αλλα. Σκεφτομαι απο χειμωνα να πουλησω τα εμπρος σε καποιον που θελει μονο εμπρος φρενα, να ζοριστω λιγο παραπανω εγω μιας και θα χασω λεφτα απο τη πωληση, και να παρω ενα κιτ απ'εξω. AP Racing θα ειναι? Alcon θα ειναι? Porsche θα'ναι? Δεν ξερω. Αλλα μπρος πισω θελω να ειναι ιδια.
Θα μπορουσα να αγορασω μονο πισω δαγκανες απο αυτον και να κανω τη δουλεια μου, αλλα δεν παει αλλο φτανει, πελατης κυνηγαει πωλητη για να δωσει 1 χιλιαρικο? Ανεκδοτο ειναι.

Ουσιαστικα θα χρειαστω μονο δαγκανες, βασεις φτιαχνω εδω (ή βρισκω ετοιμες για Ζ4), σωληνακια βρισκω ευκολα και δισκους παλι ευκολα.. και πισω 294mm ωστε να κρατησω τα παπουτσακια του χειροφρενου χωρις πατεντες.

Σας ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεμα, αλλους ζαλισα στα τηλ. αλλοι γραφαν τεραστια πμ να μου εξηγησουν.. θα το ψαξουμε καλυτερα απο Οκτωβρη! Με τον συγκεκριμενο δεν προκειται να ασχοληθω ξανα, σβηνω το τηλ. του, βαρεθηκα την αναμονη και το κυνηγι.