PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλυσιμο σασι απο κάτω



trueno
08-01-12, 22:53
Ανοιγω αυτό το θεμα με αφορμη την τελευταια μου εκδρομη σε Ελάτη - Περτούλι και τους χιονισμενους και ...αλατισμενους δρόμους που συνάντησα.
Πλένετε το αυτοκίνητό σας από κάτω?
Προσωπικά , μετά απο κάθε ταξίδι πριν πλύνω το αυτοκίνητο στο πλυντηριο που πηγαινω συνήθως , πάω πρώτα σε ενα car wash και το πλένω από κάτω.
Αφού το σηκώσουν στο ανυψωτικό , πρώτα το ψεκάζουν πολύ καλά από κάτω με κάποιο καθαριστικό και στη συνέχεια με ζεστό νερό υπό πίεση το κάνουν καινούριο. Αξονες , ημιαξόνια , αμορτισερ , ζαντες γίνονται πεντακάθαρα και ειδικά αν εχεις περάσει από δρόμους με αλάτι-λάσπες φευγουν τα πάντα!!!
Γιατί περιποίηση δεν ειναι μονο ότι φαίνεται...
Εσεις το συνηθίζετε?

katsaraios
08-01-12, 23:03
πολυ σωστη κινηση αν εχεις πατησει "αλατισμενους" δρομους το πλυσιμο απο κατω .
Βεβαια για οσους οδηγουν πολλες περισσοτερες ημερες σε τετοιες συνθηκες δεν γινετε να το κανουν καθε φορα αλλα ανα διαστηματα να μην το αφηνουν γιατι η διαβρωση παραμονευει.

tokiko
08-01-12, 23:14
εφόσον υπάρχει ανυψωτικό καλά είναι να υπάρχει και ένα κοφλερ(αεροσυμπιεστής) για να διώξεις το νερό από τα κρυφά σημεία και έπειτα ακόμα καλύτερα είναι σε μερικά σημεία να ρίξεις κάποιο λιπαντικό-γρασοσπρέι.

aristent
08-01-12, 23:16
Πολυ σωστα κανεις και το πλενεις αφου εχεις πατησει σε αλατισμενους(λογο χιονιου/παγου)δρομους.thumb

Το θεμα ειναι οτι πολλοι απο εμας δεν πατανε ουτε καν σε χιονι!!!

Οι περισσοτεροι το αποφευγουν επειδη ειναι χαμηλωμενο το οχημα και φοραει πολυ φαρδια λαστιχα(συνηθως παντως καιρου που για το χιονι ειναι :thumbsdown: ) ειτε γιατι δεν χωραει να βαλουν αλυσιδες,ειτε γιατι δεν θελουν μπλεξιματα κλπ.κλπ.....ειδικα εαν υπαρχει και 2ο οχημα να μετακινηθουν,.......οπως καταλαβαινεις ειμαι ενας απο αυτους.:thumbsup:

trueno
08-01-12, 23:19
Πολυ σωστα κανεις και το πλενεις αφου εχεις πατησει σε αλατισμενους(λογο χιονιου/παγου)δρομους.thumb

Το θεμα ειναι οτι πολλοι απο εμας δεν πατανε ουτε καν σε χιονι!!!

Οι περισσοτεροι το αποφευγουν επειδη ειναι χαμηλωμενο το οχημα και φοραει πολυ φαρδια λαστιχα(συνηθως παντως καιρου που για το χιονι ειναι :thumbsdown: ) ειτε γιατι δεν χωραει να βαλουν αλυσιδες,ειτε γιατι δεν θελουν μπλεξιματα κλπ.κλπ.....ειδικα εαν υπαρχει και 2ο οχημα να μετακινηθουν,.......οπως καταλαβαινεις ειμαι ενας απο αυτους.:thumbsup:

Aκόμα κι αν δεν πατάει σε χιόνι όμως , με το πλυσιμο από κάτω φευγουν όλες οι βρωμιές -σκονες-λάσπες από τα κινούμενα μερη της ανάρτησης και όχι μόνο. Πλύντο βρε aristent και θα με θυμηθεις!!

stef
09-01-12, 00:51
Ναι εννοειται ότι το κάνουμε!!
Είτε πατήσουμε χιονι είτε όχι 1 φορά το χρόνο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ
Αν πατήσουμε χιονι τότε και παραπάνω....

scania124
09-01-12, 07:56
το κανω και στα δυο αυτοκινητα τουλαχιστον 7-8 φορες τον χρονο!!!!!!!στο ναβαρα μπορει και ποιο συχνα για τον λογο οτι παει στις λασπες και γινετε πολυ πολυ χαλια!!!!!!!

επειδη αυτο γινετε και στα φορτηγα καθε δρομολογιο ετσι μου αρεσει να το κανω και στα ιχ........

το φορτηγο κανει 25 δρομολογια τον χρονο οποτε πλενετε και 25 φορες απο κατω....

Ε91
09-01-12, 08:06
Καλημέρα στο forum.
Νέο μέλος (αν και παλιός BMWδάκιας) και αισίως κάτοχος ενός BMW E91 LCI Touring, για το οποίο έχει κάνει ήδη λόγο ο Κώστας (Monsta) σε άλλο thread.
Επί του θέματος: Σασί, θόλοι και εσωτερικό ζάντας είναι τα σημεία που, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών, λερώνονται περισσότερο, αλλά οι περισσότεροι αμελούν να τα περιποιηθούν επειδή δεν φαίνονται.
Όμως μία ολοκληρωμένη περιποίηση προϋποθέτει τον τακτικό καθαρισμό τους,τόσο για λόγους αισθητικής όσο και για λόγους συντήρησης (πρόληψη διάβρωσης, αποφυγή του brake dust από τις ζάντες κλπ.). Μάλιστα όσο πιο συχνά γίνεται, τόσο πιο εύκολα και γρήγορα καθαρίζεται την επόμενη φορά. Ειδικά σε ένα σκουρόχρωμο αυτοκίνητο οι καθαροί μαύροι θόλοι προσθέτουν πόντους στην εικόνα του αυτοκινήτου.
Δυστυχώς για να έχεις καλή πρόσβαση σε αυτά τα σημεία χρειάζεται ανύψωση του αυτοκινήτου, κάτι που δυστυχώς πολλοί από εμάς δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε, με αποτέλεσμα να "κοψομεσιαζόμαστε" :laughing:, προσπαθώντας να φτάσουμε σ΄αυτά τα σημεία.
Γι΄αυτό και θα με ενδιέφερε, φίλε trueno, παρότι έχω αναλάβει προσωπικά την περιποίηση των αυτοκινήτων μου, αν θέλεις να μας πεις που βρίσκεται το car wash που αναφέρεις και πόσο χρεώνει για το πλύσιμο σασί, ώστε να τα πηγαίνω μία στο τόσο μόνο για πλύσιμο σασί.
Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, εάν προτιμάς στείλε μου pm. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

super duper
09-01-12, 08:48
ειναι πολυ καλο, οτι ολοι συνειδητοποιουμε την αναγκη καθαρισμού του αυτοκινητου απο κάτω,ειτε παμε στα χιονια (προσωπικα σπανια) ειτε σε λασπες ειτε....μποουμε να αποφυγουμε πολλα μικροπροβληματα.

Stunt Mike
09-01-12, 08:50
Κι εγω που πηγαινω συχνα στα χιονια,καθε τελος της σεζον(Απριλη-Μαιο δλδ) το παω για ενα πλυσιμο απο κατω και το ψεκαζω αντισκωριακο στα κινουμενα μερη της αναρτησης αλλα και στην εξατμιση,οπου εχει ενωσεις και οπου στηριζεται.

Ptboul
09-01-12, 09:33
και εγώ μία φορά το χρόνο, μετά το τέλος του καλοκαιριού, σε όλα τα αμάξια μηχανή - σασί.

Αν έχει χιονίσει κ έχουν ρίξει αλάτι (ψιλοσπάνιο στην αττική), τότε κ δεύτερη φορά.

ps: Ο Θάνος είναι αρχηγός!

BILL007
09-01-12, 10:42
Που είναι αυτό το πλυντήριο που έχει και ανυψωτικό???:original:

katsaraios
09-01-12, 11:05
στη Ν.Φιλαδελφεια οδος Πινδου εχει ενα car wash με ανυψωτικο ,χρεωση εξτρα για απο κατω πριν 1 μηνα που αγορασα το κουπε και το επλυνα ολο εκει ηταν 10 ευρω.

trueno
09-01-12, 18:33
Εκε'ι που το πλένω εγώ χρεώνει 8 Ευρώ. Αν θέλετε σας λέω που ειναι με pm για να μην θεωρηθει οτι κάνω διαφημιση. Αν και δεν το εμπιστευομαι για γενικό πλύσιμο γιατί ειναι αρπα-κολλα.

stef
09-01-12, 22:48
Παιδιά πολλά πλυντήρια έχουν ανυψωτικό
Στη περιοχή Γλυφάδας-Βούλας γνωρίζω προσωπικά 4-5 , αλλά μόνο σε έναν γνωστό μου το πάω και το εμπιστεύομαι.
Το κάνεις σαν καινούριο, μιλάμε ότι μπορεί να πλένει από κάτω και μισή ώρα-45 λεπτά...

fanisk
09-01-12, 23:02
Παιδιά πολλά πλυντήρια έχουν ανυψωτικό
Στη περιοχή Γλυφάδας-Βούλας γνωρίζω προσωπικά 4-5 , αλλά μόνο σε έναν γνωστό μου το πάω και το εμπιστεύομαι.
Το κάνεις σαν καινούριο, μιλάμε ότι μπορεί να πλένει από κάτω και μισή ώρα-45 λεπτά...

Πες στοιχεια να κανει και το δικο μου. 30-45 λεπτα? :shok: Καλος πρεπει να ναι!

stef
09-01-12, 23:05
Πες στοιχεια να κανει και το δικο μου. 30-45 λεπτα? :shok: Καλος πρεπει να ναι!

Ετοίμασε στο γκαράζ καλοριφέρ και έρχομαι αυτό το ΣΚ !!!
Θα πάμε μαζί να στο πλύνουν από κάτω αρκεί να καταφέρουμε να συννενοηθούμε...thumb:hystericalbs1:

fanisk
09-01-12, 23:11
Ετοίμασε στο γκαράζ καλοριφέρ και έρχομαι αυτό το ΣΚ !!!
Θα πάμε μαζί να στο πλύνουν από κάτω αρκεί να καταφέρουμε να συννενοηθούμε...thumb:hystericalbs1:

Γιατι δεν μιλανε Ελληνικα? :hystericalbs1:

G_kaliteros
09-01-12, 23:11
για πειτε ρε παιδια γιατι εχω παρει ενα jeep wrangler και απο κατω ειναι μεσα στο χωμα.. βουνα κτλπ.. και δεν το εχω πλυνει ποτε!:original:

stef
09-01-12, 23:22
Γιατι δεν μιλανε Ελληνικα? :hystericalbs1:

Όχι με εσένα να συννενοηθώ για το πότε θα γυαλίσουμε...:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

stamatis m3 e30
10-01-12, 09:18
Παιδιά πολλά πλυντήρια έχουν ανυψωτικό
Στη περιοχή Γλυφάδας-Βούλας γνωρίζω προσωπικά 4-5 , αλλά μόνο σε έναν γνωστό μου το πάω και το εμπιστεύομαι.
Το κάνεις σαν καινούριο, μιλάμε ότι μπορεί να πλένει από κάτω και μισή ώρα-45 λεπτά...

μπορεις να μου πεις πιο πλυντηριο ειναι που εμπιστευεσαι να επισκεφτω μιας και ειναι απο τα μερη μου;

5555
10-01-12, 09:55
μπορεις να μου πεις πιο πλυντηριο ειναι που εμπιστευεσαι να επισκεφτω μιας και ειναι απο τα μερη μου;

Ναι θα μας βοηθουσες πολυ Στεφανε

panos90
10-01-12, 10:11
οταν πλενουν απο κατω βγαζουν και τις ποδιες ε?

stef
10-01-12, 20:48
Θέλετε με PM ή εδώ να το αναφέρω..?
Δεν κάνω διαφήμιση μιας και δεν είναι δικό μου

5555
10-01-12, 20:54
Θέλετε με PM ή εδώ να το αναφέρω..?
Δεν κάνω διαφήμιση μιας και δεν είναι δικό μου

Αν πρεπει ριχτο!! Καλο κανεις

BILL007
10-01-12, 21:06
Δεν κάνω διαφήμιση μιας και δεν είναι δικό μου

Στο φόρουμ μας επιτρέπεται η διαφήμιση κάποιου όταν προέρχεται απο προσωπική εμπειρία μέλους!thumb

(https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=61301&postcount=15 (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=61301&postcount=15) , https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=56185&postcount=2 (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=56185&postcount=2) , ...)


Οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!thumb


Υ.Γ Το αντίθετο απαγορεύεται (δυσφήμιση) χωρίς πρώτα να έχει ενημερωθεί η διαχειριστική ομάδα.

stef
10-01-12, 22:14
Ωραία λοιπόν τότε
Στην παραλιακή στο ρεύμα από Βουλιαγμένη προς Βούλα πριν φτάσετε στο φανάρι που στρίβετε δεξιά για Βάρης - Κορωπίου υπάρχει μια τεράστια Aegean στο δεξί σας χέρι!!
Εκεί..
Απλά πρέπει να μην είναι σε φάση που πλένει 40 αμάξια από τις τριγύρω ναυτιλιακές..

katsaraios
10-01-12, 22:22
οταν πλενουν απο κατω βγαζουν και τις ποδιες ε?

πολυ δυσκολα...
καταρχην η μεταλικη ποδια εχει 8 16αρες που θελουν καστανια και πολυ ωρα ,μετα η πλαστικη βγαινει πιο ευκολα αλλα ποιος να κατσει να σου λυσει ποδια?
Εκτος αν δωσεις εξτρα η αν παρεις τα κλειδακια σου και την βγαλεις μονος...
Παντως επειδη το ξαναεπλυνα απο κατω 2η φορα αν βγαλετε τις ποδιες γινεται καινουριο το μοτερ-σασι-κρεμαργερα ακομα και με σκετο ζεστο νερο υπο πιεση.

fanisk
10-01-12, 22:34
πολυ δυσκολα...
καταρχην η μεταλικη ποδια εχει 8 16αρες που θελουν καστανια και πολυ ωρα ,μετα η πλαστικη βγαινει πιο ευκολα αλλα ποιος να κατσει να σου λυσει ποδια?
Εκτος αν δωσεις εξτρα η αν παρεις τα κλειδακια σου και την βγαλεις μονος...
Παντως επειδη το ξαναεπλυνα απο κατω 2η φορα αν βγαλετε τις ποδιες γινεται καινουριο το μοτερ-σασι-κρεμαργερα ακομα και με σκετο ζεστο νερο υπο πιεση.

Ωραιος για τις πληροφοριες!

Στεφανε για ρωτα τον βενζινα σου αν μπορουμε να το κανουμε ετσι, να φερουμε καστανια να λυσουμε κλπ να γινει σωστα η δουλεια..

stef
10-01-12, 22:41
Ρε συ δεν είναι βενζινάς μου
Μια μέρα περνώντας μπες και ρώτα
Δεν χρεώνει τις ερωτήσεις!!

stamatis m3 e30
11-01-12, 08:44
Ωραία λοιπόν τότε
Στην παραλιακή στο ρεύμα από Βουλιαγμένη προς Βούλα πριν φτάσετε στο φανάρι που στρίβετε δεξιά για Βάρης - Κορωπίου υπάρχει μια τεράστια Aegean στο δεξί σας χέρι!!
Εκεί..
Απλά πρέπει να μην είναι σε φάση που πλένει 40 αμάξια από τις τριγύρω ναυτιλιακές..

εννοεις στον κουταλα απεναντι αν καταλαβα καλα; στην "καβουριου"?

stef
11-01-12, 20:28
Ακριβώς!!

gusss
02-04-12, 17:16
ΩΡΑΙΟΣ Ο ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ! ΜΕΡΑΚΛΗΣ

BILL007
24-07-15, 11:30
Εγώ το έπλυνα απο κάτω σε ένα πλυντήριο παράπλευρα στη Μεσογείων...Προσεκτική δουλειά έκανε ο μάστορας (με ανυψωτικό και καυτό νερό) και έμεινα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.

https://www.google.gr/maps/@37.989211,23.768269,3a,75y,263.13h,72.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2kmi0HB0WpO2ZMPq3VK0FA!2e0!7i1 3312!8i6656

HLIAS - E36
25-07-15, 13:13
Πλύσιμο από κάτω το ξεκίνησα μία φορά το χρόνο, την άνοιξη και σκέφτομαι να το κάνω δύο φορές το χρόνο, άνοιξη και φθινόπωρο... :thumbsup:

Υ.Γ.: Εδώ κάθε τρεις μήνες βγάζω τροχούς και καθαρίζω ζάντες, φρένα, αμορτισέρ... :tt1:

playmaker
26-07-15, 02:32
Στην Ελλάδα που δεν εχουμε αλάτια μήπως το πλύσιμο απο κάτω ενισχύει τι σκουριά ; Όπως και γενικά αν πλένουμε κάθε 2 μερες ενα αμάξι δεν βοηθάμε να σκουριάσει πιο,γρήγορα ;;

HLIAS - E36
26-07-15, 13:31
Με τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ το αυτοκίνητο μέσα σε μία ώρα, ειδικά το καλοκαίρι, έχει στεγνωσει εντελώς, δεν κρατάει δηλαδή νερά για μεγάλο χρονικό διάστημα που θα προκαλούσαν κάτι τέτοιο...

eru657
19-08-15, 19:13
να πω την αλήθεια πριν διαβάσω αυτό το θρέντ δεν ήξερα ότι υπάρχουν πλυντήρια με ανυψωτικό και σκεφτόμουν πως να το καθαρίσω από κάτω διότι όσο μπορώ πάω στα χιόνια.

Γνωρίζετε κανένα πλυντήριο προς πειραιά - κερατσίνι - δραπετσώνα με ανυψωτικό?

Konstantinos E60
19-08-15, 19:53
να πω την αλήθεια πριν διαβάσω αυτό το θρέντ δεν ήξερα ότι υπάρχουν πλυντήρια με ανυψωτικό και σκεφτόμουν πως να το καθαρίσω από κάτω διότι όσο μπορώ πάω στα χιόνια.

Γνωρίζετε κανένα πλυντήριο προς πειραιά - κερατσίνι - δραπετσώνα με ανυψωτικό?

Λιιιιγο ποιο πάνω. Στον bitz.

eru657
19-08-15, 20:29
Λιιιιγο ποιο πάνω. Στον bitz.

πμ εστάλει. Ευχαριστώ thumb

eru657
28-08-15, 18:44
Επειδή ο συμφωρουμίτης δε μπορεί να το κάνει απο κάτω ( :( ) έχουμε κανέναν άλλο?

Dermatis
28-08-15, 18:57
Aν σε βολευει ο Αλιμος ....επι της Αλιμου βενζιναδικο Shell ( https://www.xo.gr/profile/profile-906145734/el/ )
Εχει καλο ονομα για το πλυσιμο του και οντως ετσι ειναι μιας και εμεινα ευχαριστημενος που το επλυνα απο κατω πριν μια βδομαδα !
Κοστος 10 ευρω!

eru657
28-08-15, 19:05
Aν σε βολευει ο Αλιμος ....επι της Αλιμου βενζιναδικο Shell ( https://www.xo.gr/profile/profile-906145734/el/ )
Εχει καλο ονομα για το πλυσιμο του και οντως ετσι ειναι μιας και εμεινα ευχαριστημενος που το επλυνα απο κατω πριν μια βδομαδα !
Κοστος 10 ευρω!

Τον είδα αυτόν αλλά μου πέφτει μακριά. ευχαριστώ πολύ.

Googlάροντας "πλύσιμο σασί αυτοκινήτου" βρήκα έναν που είναι 10' από μένα στο Κερατσίνι. Τον επισκέπτομαι και σας ενημερώνω.

eru657
30-08-15, 19:24
Πήγα στο City Wash Λ. Σαλαμίνος 38, Κερατσίνι. Καλή δουλειά μου φάνηκε. Το ψέκασε στην αρχή με ένα ματζούνι και μετά του έριξε νερό με το πιεστικό. Το πιεστικό με χάλασε λιγάκι..
Το αποτέλεσμα ήταν καλό και μου είπε ότι αν του το άφηνα για καμία ώρα να ασχοληθεί θα έλυνε και το κάλυμμα από κάτω να το έκανε όλο.

PetrosD
30-08-15, 20:59
Πόσο;

trueno
31-08-15, 07:08
Εγω που πηγαίνω σε ένα car wash στην πλατεία Ιλίου και το σηκώνει σε ράμπα , ρίχνει καθαριστικό και μετά το πλένει όλο από κάτω δίνω 8 Ευρω.

eru657
31-08-15, 16:15
Πόσο;

μια από τα ίδια και απο μένα. 8 ¤

m_power_lunatic
04-10-15, 13:34
Εγώ το έπλυνα απο κάτω σε ένα πλυντήριο παράπλευρα στη Μεσογείων...Προσεκτική δουλειά έκανε ο μάστορας (με ανυψωτικό και καυτό νερό) και έμεινα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.

https://www.google.gr/maps/@37.989211,23.768269,3a,75y,263.13h,72.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2kmi0HB0WpO2ZMPq3VK0FA!2e0!7i1 3312!8i6656

Πόσο σου πήρε θυμάσαι???

BILL007
04-10-15, 13:35
Πόσο σου πήρε θυμάσαι???

Nομίζω 12 ευρώ