PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε28 προβλημα επιλογεα



E60_Arkadia
08-01-12, 14:37
Λοιπον,σημερα το πρωι ειχε τρελλο παγο,ανοιγω το Ε28 οπως καθε μερα για να παω για καφεδακι,βαζω κανονικα μπροστα το αφηνω να ζεσταθει λιγακι και να ξεπαγωσουν τα τζαμια και βαζω οπισθεν για να ξεπαρκαρω.Ολα καλα μεχρι εδω,ωσπου βγαζω την οπισθεν και απο τοτε δεν υπαρχει πλέον η ασφαλεια που ζοριζει λιγο την οπισθεν για να την βαλεις,ωστε να μην μπερδρψεις με την πρωτη! Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος αλλα ο επιλογεας παει απο ακρη σε ακρη χωρις ουδεμια αντισταση,και για πλακα βαζεις οπισθεν αντι για πρωτη! Να σημειωσω οτι τις ταχυτητες τις παιρνει κανονικα,απλα ειναι τελειως χαλαρος ο επιλογεας,Τι μπορει να επαθε το αρμα?:thumbsup:

stefm5
08-01-12, 14:55
προφανώς χάλασε η ασφάλεια της όπισθεν :p

E60_Arkadia
08-01-12, 14:57
Αλλαζει αμεσως η τον ηπια? Κοστος μεγαλο?

stefm5
08-01-12, 15:00
κόστος δεν ξέρω να σου πω αλλά μάλλον πρέπει να κατέβει το σασμάν..

E60_Arkadia
08-01-12, 15:01
Καταλαβα.....τον ηπια... Ειναι καποιο part απο εδω? https://bmwfans.info/parts/catalog/E28/Sedan/Europe/518-M10/LHD/M/1984/february/browse/gearshift/gearbox_shifting_parts/

stefm5
08-01-12, 15:11
Καταλαβα.....τον ηπια... Ειναι καποιο part απο εδω? https://bmwfans.info/parts/catalog/E28/Sedan/Europe/518-M10/LHD/M/1984/february/browse/gearshift/gearbox_shifting_parts/

όχι φυσικά...αυτό θα ήταν εύκολο..

super duper
08-01-12, 18:58
και μονο το κατεβασμα του σασμαν φτανει!!
σορρυ φιλε

BILL007
08-01-12, 19:05
Αυτό το σύστημα έχει κάτι εμβολάκια...Μάλλον κάποιο την άκουσε...;)

E60_Arkadia
08-01-12, 19:56
και μονο το κατεβασμα του σασμαν φτανει!!
σορρυ φιλε

Σορρυ για πιο θεμα? Για να αλλαχτουν τα εμβολακια θα πρεπει να κατεβει ολο το σασμαν?

BILL007
08-01-12, 20:05
Δυστηχώς υποθέτω λόγο χωροταξίας,θα θέλει κατα 90% κατέβασμα...
Ρώτα τον μηχανικό σου για περισσότερα...;)

m-power_01
09-01-12, 01:46
https://static.bmwfans.info/images/epc/MjkyNF9w.png
κάποιο ελατηριάκι έφυγε ή κάποιο λαμάκι πέθανε ...

E60_Arkadia
09-01-12, 22:40
Ειναι τοσο χαλαρο το σασμαν που δεν κουμπωνει καλα η οπισθεν και κανει θορυβο οταν αφησεις συμπλεκτη για να κανεις πισω.Αυριο πιστευω να μπορεσω να παω στον μηχανικο.Παντως η αισθηση ειναι σαν να μην υπαρχει σασμαν κατω απ τον επιλογεα και βρισκεται στον αερα.

E60_Arkadia
10-01-12, 16:40
Λοιπον,πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν αυτα που προειπαν τα παιδια παραπανω.Θελει κατεβασμα το πρσασμαν,αλλαγη σε καποιο λαμακι,νεες βαλβολινες και ξανακουμπωμα του σασμαν.Λογω κοστους,και μη πληρωμη τελων ακομα,σκεφτομαι αυριο να παραδωσω πινακιδες και βλεπουμε.Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

PANOS-E60
10-01-12, 17:10
Λοιπον,πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν αυτα που προειπαν τα παιδια παραπανω.Θελει κατεβασμα το πρσασμαν,αλλαγη σε καποιο λαμακι,νεες βαλβολινες και ξανακουμπωμα του σασμαν.Λογω κοστους,και μη πληρωμη τελων ακομα,σκεφτομαι αυριο να παραδωσω πινακιδες και βλεπουμε.Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

Κώστα, 518 δεν είναι, καλά θυμάμαι ? Εχεις χώρο να το φυλάξεις αν τις καταθέσεις ? Κρίμα είναι ρε γαμώτο, λουλούδι το χεις ...

E60_Arkadia
10-01-12, 17:42
Πανο 518 ειναι,θα το βαλω εξω απο το σπιτι και θα το κανω που και που καμμια πειρατικη βολτα.Δυστυχως ειναι πολλατα εξοδα.Τουλαχιστον θα εχω χρονο να το συμμαζεψω σιγα,σιγα και να του περασω ιστορικα νουμερα σε κανα χρονο.Το αυτοκινητο κυκλοφορει κανονικα με το προβλημα,απλα μπορει κατα λθος να μπει οπισθεν αντι για πρωτη.Τωρα με αυτο ειμαι για καφε και χιονιζει κιολας.Καιρος να παρει την θεση του το Ε60αρι

m-power_01
10-01-12, 19:33
Κώστα δεν νομίζω ότι συμφέρει να φτιάξεις το σασμαν σου. Πάρε ένα άλλο και βάλε πάνω.

E60_Arkadia
10-01-12, 20:03
Σπυρο ο μηχανικος μου ειπε οτι στην χειροτερη θα μου παει ενα 150αρι.Πιο πολυ κανει η εργασια παρα τα ανταλακτικα.Αν ηθελα σασμαν θα βαραγα ενα 500αρι γιαπλακα και φανταζομαι δεν θα επαιρνε καμμια ταχυτητα.Καποιο ελατηριο η λαμακι τα παιξε οπως ειπρς παραπανω.Βαλε και κοστος για βαλβολινες στο 150αρι.

m-power_01
10-01-12, 20:12
Σπυρο ο μηχανικος μου ειπε οτι στην χειροτερη θα μου παει ενα 150αρι.Πιο πολυ κανει η εργασια παρα τα ανταλακτικα.Αν ηθελα σασμαν θα βαραγα ενα 500αρι γιαπλακα και φανταζομαι δεν θα επαιρνε καμμια ταχυτητα.Καποιο ελατηριο η λαμακι τα παιξε οπως ειπρς παραπανω.Βαλε και κοστος για βαλβολινες στο 150αρι.

Ο μηχανικός σου δουλεύει για ψίχουλα. Φτιάξε το σασμάν σου. Μεταχειρισμένο κάπου στα 150 ευρώ πρέπει να παίζει.

E60_Arkadia
10-01-12, 20:46
Πανε οι εποχες που τα σκαγαμε στους μηχανικους Σπυρο.Σε αυτα τα χρηματα πιστευω συμφερει να φτιαξω το δικο μου.

E60_Arkadia
14-01-12, 17:06
Τελικα οσο και αν προσπαθησα να αφαιρεσω τα νουμερα και να παω να τα παραδωσω,δεν τα καταφερα.Σαν να μου ελεγε η μπεμπα,μην με εγκαταλειπεις ετσι μονο για ενα μικροπροβληματακι.Ετσι βρεθηκα στην εφορια να πληρωνω κανονικα τα τελη της και να ειμαι αλλον ενα χρονο μαζι με την πολυαγαπημενη μου Ε28.Το προβλημα θα φτιαχτει εντος εβδομαδας αλλα μεχρι τοτε κανω χλμ οπως ειναι τωρα,απλα με λιγο προσοχη.Ανακουφιστηκε και το Ε60αρι μιας και θα παραμεινει για ακομα ενα χρονο μονο για μακρινες αποστασεις και κυριλλε καταστασεις.