PDA

Επιστροφή στο Forum : αναρτηση spax..



kostas
07-01-12, 21:05
καλησπερα παιδα....
φοραει καποιος αυτην την αναρτηση στο bmw του?
θα ηθελα να ακουσω διαφορα σχολια απο καποιον που εχει κανει χιλιομετρα με την συγκεκριμενη..thumb

Bassakos
07-01-12, 21:18
ασε μας ρε φιλε εσυ και η αναρτηση σου! μας εχεις τρελανει!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

kostas
07-01-12, 21:22
ασε μας ρε φιλε εσυ και η αναρτηση σου! μας εχεις τρελανει!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:


αχαχαχαχαχαχαχα....:hystericalbs1:: hystericalbs1::hystericalbs1::rally:

kwstantinos
07-01-12, 21:33
kosta εψαξα στο νετ και ειδα οτι ειναι πανακρηβη και σαν μαρκα εγω δεν την εχω ακουστα αν ειναι να δωσεις τοσα λευτα καλητερα να πας σε μια επωνημη που ειναι κια στα ιδια λευτα

m-power_01
08-01-12, 01:29
Τα spax σαν κατασκευή , γεμίζουν το μάτι σε σχέση με κάποια άλλα φθηνά προϊόντα.
Τα έχω δει απο κοντά και έχω οδηγήσει αρκετές φορές ένα mg tf που φόρεσε spax. Είχα την ευκαιρία να τα τεσταρω στην διαδρομή Άγιο Στέφανο - μαραθωνα.
Πολύ καλύτερο το αμάξι σε σχέση με πριν. Αξιολόγηση λοιπόν... Στα αρνητικά είναι η τιμή τους και η όχι τόσο καλή αναγνωρισιμότητα τους στην Ελλάδα. (αν και σε άλλες φίρμες όπως MG κάνουν καριέρα )
Στα θετικά τους είναι το μεγάλο εύρος ρύθμισης. Ιδιαίτερα αν έχεις μαμά ελατηρια μπορείς να το κάνεις απο βάρκα μέχρι τραπέζι. Πραγματικά μπορει να γίνει υπέρ άνετο. Επίσης μεγάλο πλεονέκτημα είναι η ευκολία στην ρύθμιση. Στα μπροστινά σε όλες τις φίρμες είναι εύκολο, στα πίσω όμως πολλά επώνυμα αμορτισέρ απαιτουνε κατέβασμα, στα spax ρυθμιζεις πάνω στο αυτοκίνητο και τα πίσω. Έχουν βαλβιδουλα κάτω χαμηλά , πάνω στην μπουκάλα, που ρυθμίζεις. Μόνος συμβιβασμός εναι ότι γονατιζεις.
Εγω αν και fan της bilstein , με αρκετές τετραδες στο ενεργητικό μου, το σκέφτομαι σοβαρά να τα δοκιμάσω.

kwstantinos
08-01-12, 03:31
παιδια εγω της βρηκα αρκετα ακρηβες σε σχεση με αλες επωνημες εσεις της βρηκατε καπου που να ειναι σε προσητη τιμη??

m-power_01
08-01-12, 03:40
Στα αρνητικά είναι η τιμή τους και η όχι τόσο καλή αναγνωρισιμότητα τους στην Ελλάδα. (αν και σε άλλες φίρμες όπως MG κάνουν καριέρα )



παιδια εγω της βρηκα αρκετα ακρηβες σε σχεση με αλες επωνημες εσεις της βρηκατε καπου που να ειναι σε προσητη τιμη??

https://www.ebay.co.uk/itm/SPAX-PSX-Adjustable-Kit-BMW-3-series-E46-10-99-/260805294964?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cb934fb74#ht_2728wt_1159

520 ευρω για ελατηρια χαμηλώματος και τετράδα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ δεν είναι ασχημα...

kwstantinos
08-01-12, 04:25
αα αυτες δεν ειναι φουλ ρυθμηζομενες και στο υψος?/

m-power_01
08-01-12, 04:28
αα αυτες δεν ειναι φουλ ρυθμηζομενες και στο υψος?/

για να πάρεις coil over σε spax θελεις 800ευρώ

kwstantinos
08-01-12, 04:32
αρα σωστα ειδα και εγω τιμη οποτε καλητερα μια d2 h kw variant δυνεις κατι παραπανω αλα πυστευω αξυζει

m-power_01
08-01-12, 04:35
αρα σωστα ειδα και εγω τιμη οποτε καλητερα μια d2 h kw variant δυνεις κατι παραπανω αλα πυστευω αξυζει

Μην βάζουμε την D2 στο ίδιο τσουβάλι με την KW.
Επίσης για να πάρεις KW ρυθμιζόμενη σε υψος και σκληρότητα θες Variant II ;
άρα θες 1250 ευρώ ...δεν το λες κάτι παραπάνω.
Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις.

kwstantinos
08-01-12, 05:06
ενταξει δικιο εχεις δεν αντηλεγω απλα εγω ειδα φουλ ρηθμηζομενη σπαξ στην ελλαδα το απογευμα στα 1200 γιαυτο και το λεω. αλα γιατι λες να μην βαζουμε στο ιδιο τσουβαλη την kw kai thn d2 δεν εχουν φοβερες διαφορες ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει απο ατομο με γνωση κια εμπηρια πανω στο θεμα αναρτηση εγω δεν εχω προσο[πικη εμπηρια

m-power_01
08-01-12, 05:25
ενταξει δικιο εχεις δεν αντηλεγω απλα εγω ειδα φουλ ρηθμηζομενη σπαξ στην ελλαδα το απογευμα στα 1200 γιαυτο και το λεω. αλα γιατι λες να μην βαζουμε στο ιδιο τσουβαλη την kw kai thn d2 δεν εχουν φοβερες διαφορες ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει απο ατομο με γνωση κια εμπηρια πανω στο θεμα αναρτηση εγω δεν εχω προσο[πικη εμπηρια

Η μία είναι γερμανική εταιρεία και η άλλη ταιβανέζικη...

fanisk
08-01-12, 05:39
ενταξει δικιο εχεις δεν αντηλεγω απλα εγω ειδα φουλ ρηθμηζομενη σπαξ στην ελλαδα το απογευμα στα 1200 γιαυτο και το λεω. αλα γιατι λες να μην βαζουμε στο ιδιο τσουβαλη την kw kai thn d2 δεν εχουν φοβερες διαφορες ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει απο ατομο με γνωση κια εμπηρια πανω στο θεμα αναρτηση εγω δεν εχω προσο[πικη εμπηρια

Αυτο το ατομο ποιο ειναι και ποια η σχεση του με τις αναρτησεις?
Αφου δεν σου ειπε οτι οι D2 ειναι ισες με τις Nitron παλι καλα να λες :th_Laie_67-1:

Stunt Mike
08-01-12, 10:15
Η μία είναι γερμανική εταιρεία και η άλλη ταιβανέζικη...

Συμφωνω αλλα πλαστικα top mounts η KW και μεταλλικα KAI ρυθμιζομενα η D2??Χμμμμμ σε βαζει σε σκεψεις....

Stunt Mike
08-01-12, 10:21
Αυτο το ατομο ποιο ειναι και ποια η σχεση του με τις αναρτησεις?
Αφου δεν σου ειπε οτι οι D2 ειναι ισες με τις Nitron παλι καλα να λες :th_Laie_67-1:

Εσυ μπορεις να μας δωσεις επιχειρηματα γιατι η KW ειναι ανωτερη απ'την D2?Η ακομη κι απ'την Spax?Κι αν δεν μπορεις εσυ,μηπως μπορει αυτος που σε επεισε για την ανωτεροτητα της KW?

Stunt Mike
08-01-12, 10:46
Και οσον αφορα την Spax,μιλαμε για μια Αμερικανικη αρχικα,Αγγλικη μετεπειτα εταιρεια με διακρισεις σε καθε μορφης αγωνα(τελευταια στο Mini cooper Challenge),με 50+ χρονια ιστοριας στην πλατη της.Μην κρινουμε κατι απο την τιμη του,η μαζικη παραγωγη και το μαρκετινγκ κανουν θαυματα.
Προσωπικα ειχα την Spax στο νουμερο 1 των επιλογων μου για το ντριφταδικο μου και με κερδισε η D2 λογω των ρυθμιζομενων top mount μπροστα στην ιδια τιμη.....Θεωρω και τις 2 αρκετα ακριβες και μονο για εντελως extreme λυσεις θα προτεινα AST,Nitron,Ohlins κτλ...
Υ.Γ. Καποτε πηγα να παρω KW(εντελως αγνωστη τοτε) full ρυθμιζομενη στα 700Ε γι'αλλο αμαξι που ειχα.Τελικα προτιμηση μια αλλη πιο επωνυμη και πανακριβη.Σημερα η ιδια KW εχει 1200+.....Μαρκετινγκ?

kwstantinos
08-01-12, 14:08
συγνωμη αλα βλεπω οτι πεσατε να με φατε εγω ειπα δεν εχω επμηρια σε καμια απο της μαρκες εγω εχω εμπειρια μωνο απο κονι ρυθμηζομενα απλα ρωtησα τι διαφορες εχουν και αν καταλαβα καλα εσεις λετε οτι η kw ειναι ανωτερη πολη apo thn d2 αυτο δεν λετε?/

kwstantinos
08-01-12, 14:13
η το αντιθετο λετε οτι η d2 ειναι ανωτερη απο kw?

kostas
08-01-12, 15:31
ειστε εκτος θεματος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kostas
08-01-12, 15:33
Τα spax σαν κατασκευή , γεμίζουν το μάτι σε σχέση με κάποια άλλα φθηνά προϊόντα.
Τα έχω δει απο κοντά και έχω οδηγήσει αρκετές φορές ένα mg tf που φόρεσε spax. Είχα την ευκαιρία να τα τεσταρω στην διαδρομή Άγιο Στέφανο - μαραθωνα.
Πολύ καλύτερο το αμάξι σε σχέση με πριν. Αξιολόγηση λοιπόν... Στα αρνητικά είναι η τιμή τους και η όχι τόσο καλή αναγνωρισιμότητα τους στην Ελλάδα. (αν και σε άλλες φίρμες όπως MG κάνουν καριέρα )
Στα θετικά τους είναι το μεγάλο εύρος ρύθμισης. Ιδιαίτερα αν έχεις μαμά ελατηρια μπορείς να το κάνεις απο βάρκα μέχρι τραπέζι. Πραγματικά μπορει να γίνει υπέρ άνετο. Επίσης μεγάλο πλεονέκτημα είναι η ευκολία στην ρύθμιση. Στα μπροστινά σε όλες τις φίρμες είναι εύκολο, στα πίσω όμως πολλά επώνυμα αμορτισέρ απαιτουνε κατέβασμα, στα spax ρυθμιζεις πάνω στο αυτοκίνητο και τα πίσω. Έχουν βαλβιδουλα κάτω χαμηλά , πάνω στην μπουκάλα, που ρυθμίζεις. Μόνος συμβιβασμός εναι ότι γονατιζεις.
Εγω αν και fan της bilstein , με αρκετές τετραδες στο ενεργητικό μου, το σκέφτομαι σοβαρά να τα δοκιμάσω.


να αφησω μαμα ελατηριο επανω......η να το αλλαξω και αυτο με καποιο αφτερμαρκτ...τι λες?

m-power_01
08-01-12, 16:39
Για τι αυτοκίνητο μιλάμε ;

kostas
08-01-12, 16:56
e30......

m-power_01
08-01-12, 17:12
Ένα πολυ ωραίο ελατηριο για το Ε30 είναι το vogland. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο απο τα eibach που είχα πριν. Είναι πιο μαλακό και πιο προοδευτικό. Χαμηλώνει το αμάξωμα κατα 3-3.5 πόντους και δίνει πολύτιμο camber

kwstantinos
08-01-12, 17:13
ρε κοστι δεν ειμαι εκτος θεματος αλα ελεος εξυπνακηδες ειναι κακο πανω σε ενα θεμα να παιρνουμε διαφορες γνωμες ελεος με τους μακρει που εχουμε μπλεξει

m-power_01
08-01-12, 17:17
Φίλε μου δεν σε αντιλαμβάνομαι ... Θές να μου το κάνεις πιο κατανοητό ;

kwstantinos
08-01-12, 17:23
λεω εσεις τι πρωτηνετε αναμεσα σε kw kai d2. δεν ξερω ποια ειναι η καλητερη απλα εχω ακουσει γνωμες οτι και οι 2 ειναι πολη καλες απο ανθρωπο που εχει σοβαρη εμπηρεια στο θεμα αναρτηση τουλαχιστον οι δουλιες του αυτο δειχνουν απλα εγω εξεπλαγην οταν μου ειπατε οτι δεν εχουν καμια σχεση και ροταω της διαφορες τους γιατι ειπαρχουν πολα γρυγορα αμαξια που φωρανε kw h d2 an ωντος εχουν τρομερη διαφορα απο την εμπειρια σασ γιατι δεν διοαλεγουν την καλητερη αυτο ροταω

race850i
08-01-12, 20:34
ειχα Spax στο ε 30 μου και ηταν πολυ καλη αναρτηση.
Ηταν με χαμηλωμα 60/40 και ρυθμιζομενη στην σκληροτητα.

αν εχεις λεφτα βαλτη

fanisk
08-01-12, 23:20
Εσυ μπορεις να μας δωσεις επιχειρηματα γιατι η KW ειναι ανωτερη απ'την D2?Η ακομη κι απ'την Spax?Κι αν δεν μπορεις εσυ,μηπως μπορει αυτος που σε επεισε για την ανωτεροτητα της KW?

Kαποτε ειχα βρει μια συγκριση με προβληματα των D2 για αυτο και δεν τις πηρα (θα γλυτωνα και λεφτα!).
Γρηγορα γρηγορα.. χανουν λαδια, οι 36 ρυθμισεις δεν ειναι 36 αλλα λιγοτερες γιατι μεταξυ τους οι μισες ειναι "ιδιες", κοπανανε περισσοτερο απο τις KW, προσφατα πηραν TUV ενω τοσα χρονια δεν ειχαν.

Δεν με επεισε κανεις, αυτες ειχα βαλει στο 316ti αυτες εβαλα και στο Ζ4.

kostas
09-01-12, 15:16
ειχα Spax στο ε 30 μου και ηταν πολυ καλη αναρτηση.
Ηταν με χαμηλωμα 60/40 και ρυθμιζομενη στην σκληροτητα.

αν εχεις λεφτα βαλτη

θυμασαι με τι ελατηριο τις ειχες?thumb

m-power_01
09-01-12, 17:26
θυμασαι με τι ελατηριο τις ειχες?thumb

Μάλλον με της ίδιας εταιρίας εννοεί

race850i
10-01-12, 21:50
Ελλατηρια Weitec.

τσιμπα ενα DIY που ειχα κανει πριν 6 η 7 χρονια περιπου στο Ε 30 μου.
Ολη την αναρτηση αν θυμαμε καλα την ειχα αγορασει περι τα 150€ μεταχειρισμενη απο την ΕΒΑΥ:original:

kostas
11-01-12, 12:44
Ελλατηρια Weitec.

τσιμπα ενα DIY που ειχα κανει πριν 6 η 7 χρονια περιπου στο Ε 30 μου.
Ολη την αναρτηση αν θυμαμε καλα την ειχα αγορασει περι τα 150€ μεταχειρισμενη απο την ΕΒΑΥ:original:

σε ευχαριστω :thanks::thnx::rally:

BILL007
11-01-12, 12:49
ενα DIY που ειχα κανει πριν 6 η 7 χρονια περιπου στο Ε 30 μου

:thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thnx: