PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Τοποθέτηση οθόνης 4:3 ή 16:9



saefro
05-01-12, 12:40
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ένα project που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω στην bmw μου. Το αμάξι μου από το εργοστάσιο είχε το ΅ΆκαταπληκτικόΆΆ ραδιοκασετόφωνο bmw reverse!!!!το οποίο άλλαξα σχεδόν αμέσως με μια πηγή της pioneer αλλά τώρα τελευταία μου μπήκε η ιδέα να επαναφέρω το εργοστασιακό look στο ταμπλό. Σκέφτηκα λοιπόν να τοποθετήσω την εργοστασιακή οθόνη 4:3 ή ακόμα και την 16:9 μιας και πλέον βρίσκονται στο ebay σε αρκετά χαμηλές τιμές. Θα ήθελα λοιπόν κάποιος να μου πει αν αυτή η οθόνη μπορεί να εγκατασταθεί στο αμάξι μου και πια θα είναι τα παρελκόμενα κομμάτια τα οποία θα χρειαστώ για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση. Να διευκρινίσω ότι προς το παρόν θα ήθελα απλά να λειτουργεί η οθόνη και το ράδιο και αργότερα θα ολοκληρωθεί το όλο σύστημα με το GPS,την τηλεόραση και το cd changer.

BILL007
05-01-12, 13:04
Δυστηχώς δεν θα παίξει τόσο απλά.Είναι μεγάλο μανίκι.Αν πιάνουν τα χέρια σου προχώρα το φίλε μου ;)

Περισσότερα infos thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=998&highlight=navigation

Y.Γ 1)Σε κάθε περίπτωση το συνολικό κόστος (καλωδιώσεις,φυσάκια,επενδ σεις,Modules) θα πάει όσο 3-6 φορές η αγορά της οθόνης 16:9 (με cd,γιατί υπάρχει και με κασσέτα) μετάχειρη και σε καλή τιμή κιόλας η αγορά της.Αυτά και για το οικονομικό.Στο κόστος αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος το ξήλωμα πρόσθεσε και 200-300 ευρώ εργατικά.
2)Το δεύτερο pdf απο το παραπάνω thread σου δείχνει ακριβώς την πορεία που πρέπει και εσυ να κάνεις
3)ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΟΘΟΝΗ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!Πρόσεξε το αυτό μην την πατήσεις ;)

Z-man
05-01-12, 17:03
Εγω θα σου ελεγα να προτιμουσες την αγορα κ τοποθετηση ενος DINAVIN αντι του OEM μιας κ εχει περισσοτερα να σου προσφερει απ το απαρχαιωμενο συστημα της BMW και επιπλεον θα σου κοστισει λιγοτερο...Εσυ αποφασιζεις..!!

savvas bmwdakias
06-01-12, 09:53
Εγω θα σου ελεγα να προτιμουσες την αγορα κ τοποθετηση ενος DINAVIN αντι του OEM μιας κ εχει περισσοτερα να σου προσφερει απ το απαρχαιωμενο συστημα της BMW και επιπλεον θα σου κοστισει λιγοτερο...Εσυ αποφασιζεις..!!

Συμφωνω.

graphe36
06-01-12, 10:41
Εδώ είσαι. https://www.ebay.com/itm/7-CAR-DVD-GPS-navigation-Navi-Radio-stero-fr-BMW-E46-M3-/250926945560?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6c695518#ht_5231wt_752 στην μισή τιμή από αυτές που διατίθενται στην Ελλαδα και τα έχει όλα. Τοποθετείται χωρίς πατέντα. Από ήχο άνω του μέτριου όπως και όλες αυτές του είδους. Ακόμα και η original είναι χειρότερη ηχητικά.

saefro
06-01-12, 16:29
Δυστηχώς δεν θα παίξει τόσο απλά.Είναι μεγάλο μανίκι.Αν πιάνουν τα χέρια σου προχώρα το φίλε μου ;)

Περισσότερα infos thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=998&highlight=navigation

Y.Γ 1)Σε κάθε περίπτωση το συνολικό κόστος (καλωδιώσεις,φυσάκια,επενδ σεις,Modules) θα πάει όσο 3-6 φορές η αγορά της οθόνης 16:9 (με cd,γιατί υπάρχει και με κασσέτα) μετάχειρη και σε καλή τιμή κιόλας η αγορά της.Αυτά και για το οικονομικό.Στο κόστος αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος το ξήλωμα πρόσθεσε και 200-300 ευρώ εργατικά.
2)Το δεύτερο pdf απο το παραπάνω thread σου δείχνει ακριβώς την πορεία που πρέπει και εσυ να κάνεις
3)ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΟΘΟΝΗ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!Πρόσεξε το αυτό μην την πατήσεις ;)


Φίλε σ'ευχαριστώ πολύ,πλήρως κατατοπιστικά τα pdf!!Για την εργασία σκεφτόμουν να κάνω όλο το ξήλωμα μόνος μου μιας και πιάνουν τα χέρια μου.Βέβαια είδα και τις οθόνες που μου προτείνουν οι z-man,savvas bmwdakias και graphe36 και μπορώ να πω ότι με έβαλαν σε σκέψη.

m-power_01
06-01-12, 16:39
Φίλε σ'ευχαριστώ πολύ,πλήρως κατατοπιστικά τα pdf!!Για την εργασία σκεφτόμουν να κάνω όλο το ξήλωμα μόνος μου μιας και πιάνουν τα χέρια μου.Βέβαια είδα και τις οθόνες που μου προτείνουν οι z-man,savvas bmwdakias και graphe36 και μπορώ να πω ότι με έβαλαν σε σκέψη.

΄Να έχεις πολύ χωρο και πολύ χρόνο. Καθώς και να έχεις βάλει κατα το παρελθόν χέρι στο αμάξι, γιατί αλλιώς θα τα βρεις σκούρα.